IMDb > The Golden Compass (2007)
The Golden Compass
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

The Golden Compass (2007) More at IMDbPro »

Photos (See all 116 | slideshow) Videos (see all 2)
The Golden Compass -- The Golden Compass - Trailer

Overview

User Rating:
6.1/10   130,053 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 5% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Chris Weitz (screenplay)
Philip Pullman (novel)
Contact:
View company contact information for The Golden Compass on IMDbPro.
Release Date:
7 December 2007 (USA) See more »
Tagline:
"It is the Alethiometer. It tells the truth. As for how to read it, you'll have to learn by yourself." See more »
Plot:
In a parallel universe, young Lyra Belacqua journeys to the far North to save her best friend and other kidnapped children from terrible experiments by a mysterious organization. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Won Oscar. Another 3 wins & 29 nominations See more »
NewsDesk:
(791 articles)
Lucasfilm's ILM opens in London
 (From ScreenDaily. 15 October 2014, 7:54 AM, PDT)

Guardians of the Galaxy Arrive to Amuse Again for the Holidays
 (From Comicmix. 5 October 2014, 10:29 AM, PDT)

'Mr. Holmes' Starring Ian McKellan Lands at Miramax
 (From MovieWeb. 3 September 2014, 11:59 AM, PDT)

User Reviews:
An Unfinished Journey See more (654 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Nicole Kidman ... Marisa Coulter

Daniel Craig ... Lord Asriel

Dakota Blue Richards ... Lyra 'Silvertongue' Belacqua
Ben Walker ... Roger

Freddie Highmore ... Pantalaimon (voice)

Ian McKellen ... Iorek Byrnison (voice)

Eva Green ... Serafina Pekkala

Jim Carter ... John Faa

Tom Courtenay ... Farder Coram

Ian McShane ... Ragnar Sturlusson (voice)

Sam Elliott ... Lee Scoresby

Christopher Lee ... First High Councilor

Kristin Scott Thomas ... Stelmaria (voice)
Edward de Souza ... Second High Councilor

Kathy Bates ... Hester (voice)

Simon McBurney ... Fra Pavel

Jack Shepherd ... Master

Magda Szubanski ... Mrs. Lonsdale

Derek Jacobi ... Magisterial Emissary

Clare Higgins ... Ma Costa

Charlie Rowe ... Billy Costa
Steven Loton ... Tony Costa
Michael Antoniou ... Kerim Costa
Mark Mottram ... Jaxer Costa

Paul Antony-Barber ... Bolvangar Doctor

Jason Watkins ... Bolvangar Official
Jody Halse ... Bolvangar Orderly

Hattie Morahan ... Sister Clara
John Bett ... Thorold
John Franklyn-Robbins ... Librarian
Jonathan Laury ... Younger Fellow
Tommy Luther ... Jacob Huismans / Daemon Puppeteer
James Rawlings ... Passing Scholar
Joao de Sousa ... Hunt

Habib Nasib Nader ... Ragnar
Theo Fraser Steele ... Magisterial Officer
Bill Hurst ... Police Captain

Elliot Cowan ... Commanding Officer

Sam Hoare ... Second-in-Command
Thomas Arnold ... Gobbler

David Garrick ... Gobbler
Brian Nickels ... Gobbler
Gary Kane ... Gobbler
Alfred Harmsworth ... Gyptian Kid
Charles Evanson ... Gyptian Chief
Patrick Cleary ... Gyptian Chief
Tarek Khalil ... Gyptian Chief
Madrios Ohannessian ... Gyptian Chief
Sandra Wolfe ... Gyptian Chief
Hewson Osbourne ... Fellow
Albert Kendrick ... Fellow
John Cartier ... Fellow
Chris Abbott ... Fellow
Alexander Mercury ... Tartar Officer (as Alex Terentyev)
David Forman ... Samoyed Kidnapper
rest of cast listed alphabetically:

Martin Ballantyne ... Trollesunt (uncredited)

Tom Barker ... Gyptian Child (uncredited)
Clive Elkington ... Student (uncredited)
Tim Glanfield ... Magisterial Guard (uncredited)

Forbes KB ... Tartar Guard (uncredited)
Pamela Kempthorne ... Gyptian (uncredited)
David Roker ... Magesterial Official (uncredited)
John Snowden ... Trollesunt Fishmonger (uncredited)

Helen Soraya ... Witch (uncredited)
Harry Taylor ... Ship's Captain (uncredited)

J.P. Turner ... Trollesundian (uncredited)

John Warman ... Magisterial Guard (uncredited)

Spencer Wilding ... Giant Egyptian (uncredited)
Chris Wilson ... Magisterial Guard (uncredited)
Liang Yang ... Samoyed Kidnapper (uncredited)

Directed by
Chris Weitz 
 
Writing credits
(WGA)
Chris Weitz (screenplay)

Philip Pullman (novel "Northern Lights")

Produced by
Bill Carraro .... producer
Toby Emmerich .... executive producer
Deborah Forte .... producer: New Line Cinema
Nikolas Korda .... co-producer
Michael Lynne .... executive producer
Ileen Maisel .... executive producer
Andrew Miano .... executive producer
Mark Ordesky .... executive producer
Robert Shaye .... executive producer (as Bob Shaye)
Paul Weitz .... executive producer
 
Original Music by
Alexandre Desplat 
 
Cinematography by
Henry Braham (director of photography)
 
Film Editing by
Anne V. Coates 
Peter Honess 
Kevin Tent 
 
Casting by
Lucy Bevan 
Fiona Weir 
 
Production Design by
Dennis Gassner 
 
Art Direction by
Richard L. Johnson (supervising art director) (as Richard Johnson)
Chris Lowe 
Andy Nicholson  (as Andrew Nicholson)
 
Set Decoration by
Anna Pinnock 
 
Costume Design by
Ruth Myers 
 
Makeup Department
Rebecca Cole .... key hair stylist: second unit
Rebecca Cole .... key makeup artist: second unit
Tamsin Dorling .... hair stylist
Tamsin Dorling .... makeup artist
Peter King .... hair designer
Peter King .... makeup designer
Angela Levin .... makeup artist: Ms. Kidman
Nuala McArdle .... hair stylist: second unit
Nuala McArdle .... makeup artist: second unit
Paula Price .... hair stylist
Paula Price .... makeup artist
Janine Schneider .... key hair stylist (as Janine Schneider--Marsan)
Janine Schneider .... key makeup artist (as Janine Schneider--Marsan)
Lesley Smith .... hair stylist
Lesley Smith .... makeup artist
Kerry Warn .... hair designer: Ms. Kidman
Lucy Willis .... make-up artist: dailies
Julia Wilson .... makeup artist
Ursula Adelhelm .... hair trainee (uncredited)
Ursula Adelhelm .... makeup trainee (uncredited)
Nicola Buck .... crowd makeup artist (uncredited)
Mandy Gold .... crowd makeup artist (uncredited)
Nikkie Grimshaw .... trainee makeup artist (uncredited)
Chris Lyons .... special effects teeth (uncredited)
Lucy Sibbick .... makeup dailies (uncredited)
Liz Tagg .... makeup artist: crowd (uncredited)
 
Production Management
Bill Carraro .... unit production manager
Leonhard Gmür .... production manager: Switzerland
Erik Holmberg .... executive in charge of production
Nikolas Korda .... unit production manager
Jody Levin .... executive in charge of post-production
Siobhan Lyons .... production manager: second unit
Sara Romilly .... post-production supervisor
Michael Solinger .... post-production supervisor
Stefan Zürcher .... production manager: Switzerland
Claudia Kossik .... unit manager (uncredited)
Edit Nagy .... production manager: reshoots, Hungary (uncredited)
Hermione Ninnim .... production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Vic Armstrong .... second unit director
Edward Brett .... first assistant director: second unit
Rob Burgess .... second assistant director: second unit
David Daniels .... first assistant director: second unit
William Dodds .... second assistant director (as Will Dodds)
Fraser Fennell-Ball .... third assistant director: second unit (as Frazer Fennell-Ball)
Michael L. Fink .... second unit director (as Michael Fink)
Richard Goodwin .... second assistant director
Tommy Gormley .... first assistant director: second unit
Stewart Hamilton .... third assistant director: second unit
Toby Hefferman .... first assistant director: additional photography
Barney Hughes .... second second assistant director: second unit (as Barnaby Hughes)
Dan John .... second assistant director: second unit
Iain Lawrence .... assistant director
Peter MacDonald .... second unit director
Michael Michael .... second assistant director: crowd
Carolyn Milner .... third assistant director: second unit
Terry Needham .... first assistant director
Dóra Papp .... second assistant director: reshoots, Hungary
David Pinkus .... third assistant director: crowd
Kim Whittaker .... second second assistant director
Dan Channing-Williams .... third assistant director: dailies (uncredited)
Robert McLachlan .... second unit director (uncredited)
Paul Sacks .... additional assistant director: additional photography (uncredited)
Joby Stephens .... additional assistant director (uncredited)
 
Art Department
Robert Allen .... construction buyer (as Rob Allen)
Stanley Apperley .... chargehand plasterer (as Stan Apperley)
Giles Asbury .... storyboard artist
Chris Baker .... storyboard artist (as Christopher Baker)
Vicky Ball .... sculptor
Michelle Barbour .... scenic artist: second unit
Celia Barnett .... specialist researcher
Greg Bartkus .... concept research
Edward Barton .... metal worker
Otis A. Bell .... plasterer's laborer (as Otis Bell)
Andrew Bennett .... junior draughtsperson
Andrew Bennett .... model maker
Malcolm Bensted .... props storeman
Linda Bergkvist .... conceptual artist
Alice Biddle .... draughtsperson
Per Henry Borch .... location consultant
Alex Boswell .... dressing props
John Botton .... dressing props
Virginie Bourdin .... conceptual artist
Tom Boyle .... workshop assistant
Matthew Broderick .... stand-by propman
Emma Brown .... construction nurse
Tim Browning .... draughtsperson (as Timothy Browning)
Robert Stuart Budhell .... chargehand rigger
William Bush .... supervising plasterer
Adam Campbell .... supervising painter: second unit
Joe Cassar .... chargehand carpenter
Andrew Castle .... wood machine operator
Roy Chapman .... chargehand dressing props
Temple Clark .... storyboard artist
Fergus Clegg .... assistant set decorator
Terry Conway .... chargehand stagehand
Steve Cook .... chargehand plasterer
Paul Couch .... stand-by painter: second unit
James Crockett .... chargehand rigger
Lesley Cross .... buyer: action props
Martin Crowther .... art department engineer
Tommy Davis .... carpenter: second unit
Laura Davison .... prop making department buyer
Karl Day .... painter
George Dean .... chargehand painter
Judy Ducker .... production buyer
Rick Dunning .... stand-by stagehand
Charles Edwards .... art department clearance coordinator
Lee Edwards .... supervising carpenter
Luke Edwards .... art department assistant
Stephen Eels .... supervising carpenter (as Steve Eels)
Colin Ellis .... dressing props
James Enright .... head of department prop maker
Clifford Etheridge .... chargehand plasterer
Andy Evans .... construction manager (as Andrew Evans)
Glyn Evans .... supervising painter (as Glynn Evans)
James Evans .... construction runner
Mimsy Farmer .... sculptor
Dale Fastinedge .... apprentice carpenter
Luke Fisher .... sculptor
Gavin Fitch .... draughtsperson
James Foster .... stand-by art director
Kim Frederiksen .... junior digital concept artist
Steve Furneaux .... chargehand carpenter
Barry Gibbs .... property master
Hayley Gibbs .... props coordinator
Luke Ginn .... construction runner
Gary Gleeson .... head of department painter
Peter Graffham .... head of department rigger
Gordon Grant .... prop office assistant
Ian Grant .... supervising rigger
Alexander Green .... trainee painter (as Alex Green)
Ian Green .... assistant construction manager
Kate Grimble .... draughtsperson
Andrew Guyett .... painter
Joe Hansford .... painter: second unit
Emma Hanson .... sculptor
Bill Hargreaves .... dressing props: second unit (as William Hargraves)
Rohan Harris .... scenic artist
Darren Hayward .... chargehand carpenter
Jason Hopperton .... dressing props
John Hsrris .... supervising plasterer
Andrew Hunt .... sculptor
Hannah Irwing .... construction secretary
Robert Jackson .... carpenter: second unit (as Bob Jackson)
Kenny Jacobs .... plasterer's laborer
Simon Jacobs .... plasterer's laborer
Jesse Jones .... assistant drapes
Gary Jopling .... junior draughtsperson
Gary Jopling .... model maker
Robert M. Kalafut .... previz artist
Lee Keary .... plasterer's laborer
Sevendalino Khay .... conceptual artist
Robert Langridge .... supervising stagehand
Charles Leatherland .... draughtsperson
Emily Lutyens .... assistant production buyer
Andrew Mash .... supervising carpenter
Chris McBride .... computer & video supervisor
James McKeown .... prop modeller
David Mears .... chargehand prop painter
Dominic Mewburn-Crook .... chargehand construction electrician (as Dominic Mewburn Cook)
Nathan Middleton .... chargehand painter
Jonathan Millward .... storyboard artist
Miraphora Mina .... graphic artist (as Miraphora Caruso)
Graham Mitchell .... carpenter
Joe Monks .... supervising painter
Clare Munford .... chargehand painter
Ian Murray .... rigger
Neil Murrum .... dressing props
Cleo Nethersole .... drapemaster
Sophie Newman .... assistant set decorator
Benjamin Nicholls .... trainee stagehand
Mitch Niclas .... chargehand stand-by propman
Cyrille Nomberg .... conceptual artist
Mark Norris .... stand-by rigger: second unit
Lee Oliver .... conceptual artist
Darryl Paterson .... supervising dressing props
Wesley Peppiatt .... stand-by propman: visual effects
Carl Peters .... props assistant: visual effects
John Pledger .... supervising carpenter (as John Gary Pledger)
Jack Plumley .... props trainee: second unit
Francis Poirier .... head of department sculptor
Charlie Pollecott .... trainee plasterer
Heather Pollington .... graphic artist
Jamie Powell .... construction manager: second unit
Ken Powell .... head of department plasterer (as Kenny Powell)
Adam Rashbrook .... stagehand
Clifford Rashbrook .... head of department stagehand
Larry Rashbrook .... stand-by stagehand: second unit
Tyrone Reed .... chargehand stagehand
Dean Roberts .... storyboard artist
Joe Robery .... trainee plasterer
Matthew Robinson .... draughtsperson (as Matt Robinson)
Steven Rogers .... stand-by carpenter: second unit
Ian Rolfe .... stand-by rigger
Neil Ross .... conceptual artist (as Neil Campbell Ross)
Amelia Rowcroft .... assistant sculptor
Scott Salter .... art department production assistant
Lee Sandales .... assistant set decorator
Will Savage .... art department production assistant (as William Savage)
Tino Schaedler .... art director: digital sets (as Martin Schaedler)
Christian Scheurer .... visual consultant
Max Schofield .... trainee rigger
François Schuiten .... conceptual artist: architecture (as Francois Schuten)
Constantine Sekeris .... conceptual designer
Toby Shears .... senior mouldmaker
Jamie Shelley .... chargehand painter
Tamazin Simmonds .... art department coordinator
Michael Sinnott .... painter's laborer
Barry Smalls .... stand-by carpenter
Greg Spalenka .... concept designer
Gregory Scott Spalenka .... concept designer
Gary Spraggon .... stand-by plasterer (as John Gary Spraggon)
Jim Stanes .... graphic artist
William Thompson .... plasterer's laborer
Dan Walker .... conceptual artist
Julian Walker .... decor and lettering artist
Ruth Wallington .... draughtsperson
Peter Watson .... chargehand dressing prop
Daniel Watts .... trainee plasterer
Dominic Weisz .... model maker
Stewart Western .... painter's laborer (as Stuart Western)
John Whitby .... carpenter
Barry White .... construction electrician
Ian Whiteford .... greensman
Terry Whitehouse .... prop maker
Gary Wiffen .... dressing props: second unit (as Gary Wiffin)
Richard Williams .... chargehand rigger
Zoe Wilson .... construction coordinator
Ashley Winter .... draughtsperson
Robert Wishart .... supervising carpenter
Bradley Woodbridge .... painter
James Woodcock .... metal worker
Tony Wright .... storyboard artist
Helen Xenopoulos .... assistant art director
Ian Young .... dressing props
Ian Zawadzki .... stand-by painter
Paul Zippo .... construction electrician
Jim Buchan .... propmaker (uncredited)
Paul Catling .... concept artist (uncredited)
John Chisholm .... set dresser (uncredited)
Guy Cope .... construction rigger (uncredited)
Adriaan Engelbrecht .... mould maker (uncredited)
Kemény Ferenc .... props (uncredited)
Liam Georgensen .... art department work experience (uncredited)
Ted Haigh .... graphic designer (uncredited)
Jonathan Holbrook .... painter (uncredited)
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist (uncredited)
Gavin Jones .... prop shop modelmaker (uncredited)
Thomas Jones .... props mould-maker (uncredited)
Gurel Mehmet .... concept artist (uncredited)
Aaron Sims .... concept artist (uncredited)
Jasmine Wingfield .... props (uncredited)
 
Sound Department
Hugo Adams .... foley editor
Niv Adiri .... sound design editor
Philippe Amouroux .... foley recordist
Dafydd Archard .... sound studio assistant
Ben Barker .... sound effects editor
Nicolas Becker .... foley artist
Damien Bera .... foley recordist (as Damien Lazzerini)
Jeff Dalmaine .... sound engineer
Tony Dawe .... production sound mixer
Robert Deschaine .... adr mixer (as Bob Deschaine)
Assia Dnednia .... assistant foley artist (as Assia Zipper)
Gillian Dodders .... supervising dialogue editor
Danny Freemantle .... assistant sound editor
Glenn Freemantle .... sound designer
Glenn Freemantle .... supervising sound editor
Peter Gleaves .... adr mixer
Lee Herrick .... adr supervisor
Paul Jarvis .... sound engineer
Philip Jenkins .... sound studio mix engineer (as Phil Jenkins)
Gary Keller .... sound trainee
Andy Kennedy .... sound design editor
Mike King .... sound engineer
Alex Kingsbury .... boom operator: second unit
Neil Kingsbury .... sound mixer: second unit
Nick Kray .... adr mixer
Tamas Kurina .... adr engineer
John Mooney .... sound recordist: additional photography
John Mooney .... sound recordist: second unit
Simon Poupard .... assistant foley recordist
Mike Prestwood Smith .... sound re-recording mixer
Tom Sayers .... sound designer
Paul Schwartz .... boom operator: second unit
Chris Sturmer .... sound consultant: Dolby
Tristan Tarrant .... boom operator
Rachael Tate .... adr recordist
Kevin Tayler .... foley mixer
Kevin Taylor .... adr mixer
Mark Taylor .... sound re-recording mixer
Eric Thompson .... adr mixer
Robert Weatherall .... sound studio technician (as Bob Weatherall)
Denise Yarde .... sound maintenance
Ross Adams .... sound effects editor (uncredited)
Sándor Balla .... assistant sound: Hungary (uncredited)
Damien Bera .... foley engineer (uncredited)
Andrew Caller .... sound mix technician (uncredited)
Ed Colyer .... adr mixer (uncredited)
Colin Cooper .... dialogue editor (uncredited)
Nick Foley .... adr mixer (uncredited)
Glen Gathard .... assistant adr mixer (uncredited)
Robert Ireland .... sound effects editor (uncredited)
Stuart McCutcheon .... boom operator: second unit (uncredited)
Brendan Nicholson .... preview re-recording mixer (uncredited)
Matt Price .... boom operator: second unit (uncredited)
György Rajna .... boom operator: Hungary (uncredited)
Greg Steele .... adr mixer (uncredited)
Greg Zimmerman .... adr recordist (uncredited)
 
Special Effects by
Christopher Brennan .... senior special effects technician (as Christopher Brennan)
Simon Cockren .... special effects floor supervisor: second unit
Gary Cohen .... senior special effects technician
Terence J. Cox .... senior special effects technician (as Terry Cox)
David Darby .... sculptor: Neal Scanlan Studio
Neil Davies .... senior special effects technician
George Dunn .... senior special effects technician
James Ferguson .... assistant special effects technician (as James Ferguson)
Peter Fern .... senior special effects technician
Rodney Fuller .... senior special effects technician
Oliver Guy-Watkins .... snow effects technician
David Hayes .... key sculptor: Neal Scanlan Studio
Graham High .... key sculptor: Neal Scanlan Studio
Ron Hone .... senior special effects technician
Mark Howard II .... special effects floor technician (as Mark Howard)
Andy Hunt .... sculptor: Neal Scanlan Studio
Mark Hunter .... senior special effects engineer
David Johns .... snow effects technician
Gabor Kiszelly .... special effects supervisor: re-shoots
Jaroslav Kolenic .... assistant special effects technician
Terence Lathwell .... senior special effects technician (as Terry Lathwell)
Craig Leong .... special effects technician
Jared Manley .... senior special effects technician
Ivan Manzella .... key sculptor: Neal Scanlan Studio
John Mason .... senior snow effects technician
Kevin Mathews .... wire effects supervisor
Mark Meddings .... special effects buyer/coordinator
Trevor Neighbour .... special effects workshop supervisor
Nigel Nixon .... special effects buyer/coordinator
Karl Openshaw .... special effects technician
Simon Parker .... senior special effects technician
James Payton .... snow technician
Charlie Pedersen .... special effects trainee
Stefano Pepin .... special effects floor supervisor
Graham Povey .... special effects technician: second unit
Karen Purvis .... model mould maker: Neal Scanlan Studio
Matthew Roberts .... special effects technician
Grant Rogan .... assistant special effects technician
Andrew Ryan .... special effects assistant
Neal Scanlan .... creative supervisor: Neal Scanlan Studio
Ray Scott .... key sculptor: Neal Scanlan Studio
Colin Shulver .... sculptor: Neal Scanlan Studio
Ronnie Skinner .... special effects rigging technician (as Ron Skinner)
Matthew Veale .... senior special effects technician
Carl Wilson .... senior modeller
Kenny Wilson .... model mould maker: Neal Scanlan Studio
Trevor Wood .... special effects supervisor
Ryan Conder .... special effects: reshoots (uncredited)
 
Visual Effects by
Jude Adamson .... lighting educator (as Judith Adamson)
Kiran Ahlawat .... matchmover: Rhythm & Hues
Imran Ahmed .... lighter: Rhythm & Hues
Tanseer Ahmed .... animator: Rhythm & Hues
Ben Aickin .... lead compositor: Framestore CFC
Amit Aidasani .... education and training: Rhythm & Hues
Amit Aidasani .... matchmover: Rhythm & Hues
Frank Akrong .... digital artist
Erik Akutagawa .... scanning and recording: Rhythm & Hues
Kim Aldis .... pre-visualization artist
Mithun Jacob Alex .... roto/prep artist
Jesse Alexander .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Mir Z. Ali .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Mir Zafar Ali)
Simon J. Allen .... rotoscoping/paint: Cinesite (as Simon Allen)
Liliana Amato .... assistant visual effects coordinator: Digital Domain
Sean Amlaner .... compositor: Rhythm & Hues
Stella Ampatzi .... compositor: Peerless Camera Company
Balaji Anbalagan .... animator: Rhythm & Hues
John L. Anderson .... visual effects associate producer: Digital Domain
Ted Andre .... digital compositor: Digital Domain
Beth Andrus .... production accountant: Rhythm & Hues
Charise E. Angone .... production coordinator: Rhythm & Hues (as Charise Elaine Argon)
Cindy Aragon-Trevino .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Cindy Aragon Trevino)
Zoran Arizanovic .... texture artist: Cinesite
Joe Arnold .... tracker: Cinesite
Ronald Arredondo .... lighter: Rhythm & Hues (as Ron Arredondo)
Rosie Ashforth .... animator: Framestore CFC (as Rose Ashforth)
Saqib Ashraf .... tracker: Cinesite
Tohda Asuka .... technical developer: Digital Domain (as Asuka Tohda)
Atanas Atanasov .... modeller: Framestore CFC
Kate Attwooll .... tracker: Cinesite
Rob Au .... lighter: Rhythm & Hues
David Aulds .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Kunal Ayer .... lighting lead: Rhythm & Hues
Sergio Ayrosa .... digital compositor: Cinesite
Erika Bach .... 3D scanning assistant coordinator
Colleen Bachman .... visual effects post manager
Michael Backauskas .... visual effects editor: Rhythm & Hues
Aniket Bage .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Jen Bahan .... technical animation supervisor: Rhythm & Hues
Joseph Bailey .... digital compositor
Mark Stuart Bailey .... technical director: Framestore CFC (as Mark Bailey)
Negin Bairami .... paint lead: Tippett Studio
Bhavika Bajpai .... look development: Rhythm & Hues
Dimitri Bakalov .... 3D rigging & muscling supervisor: Cinesite
Jason Baker .... technical director: Framestore CFC
Anand Balasubramaniam .... matchmover: Rhythm & Hues
Felix Balbas .... lead rigger: Framestore CFC
Adam Balentine .... compositor: Rhythm & Hues
Bill Houston Ball .... effects technical director: Rhythm & Hues (as William Ball)
Samson Bamimore .... systems operations supervisor: Rhythm & Hues
Chris Banal .... system administrator: Rhythm & Hues (as Christopher Banal)
Sachin Bangera .... matchmover: Rhythm & Hues
George Banks .... animator: Rhythm & Hues
Harry Bardak .... technical director: Framestore CFC
Craig Bardsley .... lead animator: Framestore CFC
Giacomo Bargellesi .... compositor: Framestore CFC
Matthew Barnett .... technical support: Framestore CFC
Tony Barraza .... compositor: Rhythm & Hues
Craig Barron .... visual effects supervisor: Matte World Digital
Keith Barton .... technical support: Cinesite
Richie Basilan .... rotoscope
Eric Bates .... senior animator: Cinesite
Allen Battino .... visual development artist
Scott E. Baxter .... digital effects artist: Digital Domain
Eric M. Beaver .... digital compositing lead: Digital Domain
Art Becerra .... production accountant: Rhythm & Hues
Nick Bedford .... digital effects coordinator: Peerless Camera Company
Melissa Beery .... production coordinator: Rhythm & Hues
Steven Begg .... visual effects supervisor: second unit (as Steve Begg)
Brian Begun .... digital compositor: Digital Domain
Richard A.M. Bell .... render support: Framestore
Michele Benigna .... digital compositor: Cinesite
John Benn .... operator
Bryan Bentley .... technical animator: Rhythm & Hues
Jordan Benwick .... compositor
Lee Berger .... president film division: Rhythm & Hues
Chris Bergman .... compositor: Rhythm & Hues
Erika Bermingham .... matchmover: Framestore CFC
Erika Bermingham .... tracker: Cinesite
Beverly Bernacki .... compositor: Rhythm & Hues
Rodrigo Bernardo .... systems engineer
Scott Berri .... production coordinator: Rhythm & Hues
Dane Bettis .... pipeline technical director
Jarnail Bhachu .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Abhishek Bharadwaj .... matchmover: Rhythm & Hues
Nikhil Bhatnagar .... render I/O coordinator: Rhythm & Hues
Debaprasad Bhowmik .... animator: Rhythm & Hues
Carl Bianco .... lead technical director: Framestore CFC
Emil Bidiuc .... animator: Rhythm & Hues
Paul Birkett .... rotoscoping/paint: Cinesite
Nic Birmingham .... 3D lighter: Cinesite
Daniel Birnbaum .... compositor: Rhythm & Hues (as Dan Birnbaum)
Antoine Birot .... animator: Framestore CFC
Michael Blain .... software tools group: Framestore CFC
Ilona Blyth .... visual effects editor: Framestore CFC (as Ilona Blythe)
Joel Bodin .... 3D lighter: Cinesite
Martin Body .... senior roto artist: Peerless Camera Company
Tanja Boening .... digital compositor: Cinesite
Michael Bomagat .... animator: Rhythm & Hues (as Mike Bomagat)
Eric Bonilla .... matchmover: Rhythm & Hues
Alessandro Bonora .... lead modeller: Framestore CFC
Christina Boon .... matchmover: Framestore CFC
Swapnil Borawake .... match move technical director
Tiffany Borchardt .... lighter: Rhythm & Hues
Michael Borhi .... technical director: Framestore CFC
Stephen Borneman .... technical director: Framestore CFC
Kevin Bouchez .... digital compositor: Digital Domain
Yanick Bourgie .... digital matte painter: Cinesite
Jennifer Bourne .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Jim Bowers .... digital matte artist: Rainmaker UK
Andy Bowman .... motion control technician
David A.T. Bowman .... lead compositor: Framestore CFC (as David Bowman)
Peter Bowmar .... technical director: Framestore CFC
Edward Derian Boyke .... render I/O coordinator: Rhythm & Hues (as Ted Boyke)
Gavin Boyle .... animator: Framestore CFC
Richard Boyle .... 3D rigging and muscling: Cinesite
John Bozzalla .... manager of production services
Sherie Bradfute .... software: Rhythm & Hues
Mark Bradley .... systems administrator: Peerless Camera Company
Ryan Bradley .... animator: Rhythm & Hues
Tom Bradley .... lighter: Rhythm & Hues
James Braid .... system support: Framestore CFC
Christian Breitling .... software developer
Bailey Brent .... animator
Mike Breymann .... computer graphic artist: Matte World Digital
David Brickley .... technical animator: Rhythm & Hues
Daniel Brimer .... visual effects producer: Digital Domain
John Britto .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Danielle Brooks .... CG artist: Rainmaker UK
Ronan Broudin .... compositor: Framestore CFC
Seth Brower .... compositor: Rhythm & Hues
Mark A. Brown .... vice president of technology: Rhythm & Hues (as Mark Brown)
Matt Brown .... technical animator: Rhythm & Hues
Harry Russell Brutsche .... lighting lead: Rhythm & Hues (as Rus Brutsche)
Marc Bryant .... effects technical director: Rhythm & Hues
Alexandra Bryman .... animator: Rhythm & Hues
Lukasz Bukowiecki .... render support
Jud Bumpas .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Helen Bunker .... lead compositor: Framestore CFC
Simon Bunker .... shader writer: Cinesite
Tom Bunnell .... matchmover: Framestore CFC
Delphine Buratti .... lead compositor: Rainmaker UK
Derek Burgess .... visual effects editor
Ross Burgess .... animator: Framestore CFC
Jose Burgos .... technical director: Framestore CFC
Shannan Burkley .... digital matte painter: Digital Domain
Mathieu Burri .... technical director: Framestore CFC (as Matthieu Burri)
Mark Buschbacher .... film recording technician
Ivan Busquets .... digital compositor: Cinesite
Andrew Butler .... technical director: Framestore CFC
Robert Byrne .... technical director: Framestore CFC
Roisin Byrne .... visual effects accountant: Cinesite
Howard Cabalfin .... rotoscope artist: Digital Domain
Rommel S. Calderon .... technical animator: Rhythm & Hues (as Rommel Calderon)
Bill Campbell .... animator: Rhythm & Hues
Howard R. Campbell .... head technical director: Tippett Studio (as Howard Campbell)
Kevin Campbell .... technical manager: Cinesite
Sue Campbell .... animator: Rhythm & Hues
Warwick Campbell .... 2D sequence lead: Cinesite
Joanna Capitano .... visual effects production executive: Digital Domain
Simon Carlile .... matchmover: Framestore CFC
Paul Carman .... effects technical director: Rhythm & Hues
Anjelica Casillas .... digital production manager: Rhythm & Hues
Mei-Ming Casino .... visual effects producer: Framestore CFC
Jeffrey Castel De Oro .... compositor: Rhythm & Hues
John Ceballos .... data io coordinator: Digital Domain
Marie Celaya .... character animator: Framestore CFC
M.B. Chaitanya .... matchmover: Rhythm & Hues (as Mamidanna B. Chaitanya)
Scott Chambers .... compositor: Framestore CFC
Jessica Chan .... animator: Rhythm & Hues
Andy Chih-Jen Chang .... compositor: Rhythm & Hues (as Andy Chang)
Serena Chang .... digital artist
Jo-Wan Chao .... modeler: Rhythm & Hues (as Jonathan Chao)
Chris Chapman .... effects lead: Rhythm & Hues
Pascal Chappuis .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Mark Chataway .... technical director: Framestore CFC
Lucinda Chee .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Je-Ren Chen .... effects artist: Framestore CFC (as Jeren Chen)
Raymond Chen .... co-visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Yeen-Shi Chen .... modeling lead: Rhythm & Hues
Vanessa Cheung .... digital matte painter: Digital Domain
Andrew Chi .... visual effects
Ili Chiang .... cg lighting artist: Digital Domain
Arun P. Chidambaram .... educator
Raymond Chih .... lighter: Rhythm & Hues (as Ray Chih)
Hitesh Chikate .... animation layout: Rhythm & Hues
Wally Chin .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Kunal Chindarkar .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Kunal C.)
Vikas Chirate .... system administrator: Rhythm & Hues
Vinny Chirayil .... lighter: Rhythm & Hues
Jeremy Cho .... lead rotoscope artist: Tippett Studio
Jung-Yoon Choi .... texture painter: Rhythm & Hues
Sandesh Chonkar .... matchmover: Rhythm & Hues
Craig Chun .... modeling lead: Rhythm & Hues
Paul Claessens .... animator: Framestore
Lisa Clarity .... lighter: Rhythm & Hues
Craig A. Clark .... digital artist
Jacob Clark .... effects artist: Framestore CFC
Martin Clark .... digital production services: Digital Domain
Philip Clark .... visual effects location scout
Scott Claus .... animator: Rhythm & Hues
Michael Clemens .... digital compositor
Dan Cobbett .... digital compositor: Digital Domain
Dylan Cole .... matte artist: Digital Backlot
Chad E. Collier .... scan record technician: Digital Domain
Janice Barlow Collier .... digital plate restoration: Digital Domain (as Janice Barlow)
Daniel Aristoteles Collins .... systems operator: Rhythm & Hues (as Daniel Collins)
Miodrag Colombo .... digital compositor: Cinesite
Sean Comer .... technical animator: Rhythm & Hues
Shaun Comly .... lighter: Rhythm & Hues
Emanuele Comotti .... digital compositor: Cinesite
Mary-Margaret Conley .... junior digital production manager
Dan Copping .... animator: Framestore CFC (as Daniel Copping)
Laurent Cordier .... texture artist: Cinesite
Ivan Cornell .... system administrator: Rainmaker UK
Carol Corwin .... visual effects producer: Tippett Studio
Glenn Cotter .... computer graphic artist: Matte World Digital
Brenton Cottman .... digital matte painting lead: Digital Domain
Alasdair Coull .... senior research and development programmer
Paul Cousins .... pre-visualization artist
Kevin Coutinho .... matchmove technical director
Doug Cram .... compositor: Rhythm & Hues
Michael Crane .... compositor: Rhythm & Hues (as Mike Crane)
Don Crawford .... compositor: Framestore CFC
Cynthia Crimmins .... visual effects coordinator
Lee Croft .... compositor: Rhythm & Hues
Chris Crowell .... compositor: Rhythm & Hues
Sheri Cruz .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Tiffany Cullum .... render manager: Cinesite
Alex Cumming .... rotoscoping artist: Framestore CFC
James Cunliffe .... senior animator: Framestore CFC
Kathleen Curry .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Kat Curry)
Donna Curtis .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Gordon Curtis .... technical director: Framestore CFC
Grahame Curtis .... 3D groomer: Cinesite (as Graham Curtis)
Matthew D'Angibau .... tracker: Cinesite
Aimee Dadswell .... visual effects producer: Cinesite (as Aimee Dadswell-Davies)
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Umesh Dalvi .... compositor: Rhythm & Hues
Ruth Daly .... animation lead: Rhythm & Hues
Luca Damiani .... technical support: Framestore CFC
Rajdeep Dandekar .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Alexandra Daunt Watney .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Jubin Dave .... lighting lead: Rhythm & Hues
Nirmal David .... animation lead: Rhythm & Hues
Andre Davis .... systems operator: Rhythm & Hues
Simon Davis .... assistant visual effects editor: ILM
Christabel Dcruz .... matchmover: Rhythm & Hues
Erik De Boer .... senior animation supervisor: Rhythm & Hues (as Eric Jan De Boer)
Chris De St Jeor .... technical animator: Rhythm & Hues
Tabitha Dean .... visual effects editor: Framestore CFC
Robert Deas .... lighting technical director
Tom Debenham .... visual effects supervisor: second unit
Paresh Dedhia .... compositor: Rhythm & Hues
Yoshi DeHerrera .... 3D laser scanning
Jorge del Valle .... 3D rigging and muscling: Cinesite
Michelle Deniaud .... texture lead: Rhythm & Hues
Max Dennison .... digital matte painter: Framestore CFC
Ashutosh Deshmukh .... matchmover: Rhythm & Hues
Nikhil Deshmukh .... animator: Rhythm & Hues (as Deshmukh Nikhil)
Vincent Devay .... animator: Framestore CFC
Adam Dewhirst .... modeller: Framestore CFC
Lee Dexter .... matchmover: Framestore CFC
Venuprasath Dhanapal .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Amit Dhawal .... digital artist: Digital Backlot
Tamir Diab .... technical director: Framestore CFC
Jenny Dias .... compositor: Rhythm & Hues
Laura Dias .... technical director: Framestore CFC
Chrysta Dieterly .... lighter: Rhythm & Hues
Gavin Digby .... senior compositor: Peerless Camera Company
Amol Dighe .... technical support: Rhythm & Hues
John Paul Docherty .... digital visual effects supervisor: Peerless Camera Company
Jim Dodd .... animator: Framestore CFC
David Joseph Dominic .... matchmover: Rhythm & Hues
Ryan Donoghue .... animation lead: Rhythm & Hues
John Dowell .... technical animator: Rhythm & Hues
Ditch Doy .... heads of cg: Peerless Camera Company
Brennan Doyle .... visual effects plate supervisor
Peter Doyle .... supervising digital colourist
Nick Drew .... visual effects production manager: Rainmaker UK
Rachel Drews .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Luke Drummond .... compositor: Framestore CFC
Frank Du .... effects technical director: Rhythm & Hues
Donna Dubuc-Curtis .... rotoscope and paint artist
Peter Dudley .... rotoscope artist
Philip Duncan .... technical animator: Rhythm & Hues
David Dunstable .... designer: Big Bear
Katherine Durant .... compositor: Framestore CFC
Michael Dvoravic .... digital artist
Edgar Díaz .... digital rotoscope artist: Digital Domain (as Edgar Diaz)
Edgar Díaz .... roto/paint artist: Digital Domain
Mike Eames .... head of animation: Framestore
Dave Early .... digital matte painting supervisor: Cinesite (as David Early)
Paddy Eason .... visual effects supervisor: Rainmaker UK
Michael Edland .... effects technical director: Rhythm & Hues
Stephen Edwards .... rotoscoping/paint: Cinesite
Carolyn Ee-Kaiser .... animator: Rhythm & Hues
John Egli .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Dadi Einarsson .... animation supervisor: Framestore CFC
Leif Einarsson .... previz artist
Avedis Ekmekjian .... lighting lead: Rhythm & Hues
Yasmine El-Ghamrawy .... compositor: Rainmaker UK (as Yasmine El Ghamrawy)
Erik Ellefsen .... 3D modeller: Cinesite
Colin Elliott .... animation layout: Rhythm & Hues
Brett Ellis .... cg effects animator: Digital Domain
Stuart M. Ellis .... animator: Framestore CFC (as Stuart Ellis)
Arslan Elver .... animator: Framestore CFC (as Arslan Elvers)
Catherine Elvidge .... animator: Framestore CFC
Jared Embley .... tracker: Cinesite
Richard Enders .... technical animator: Rhythm & Hues (as Rich Enders)
Joe Engelke .... visual effects coordinator
Ryan English .... character rigger: Rhythm & Hues
Jenn Epstein .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Nick Epstein .... lead technical director: Framestore CFC
Jelena Erceg .... technical animator: Rhythm & Hues
Anders Ericson .... effects lead: Rhythm & Hues
Tony Etienne .... look development: Rhythm & Hues
Christopher Evans .... visual effects art director: Matte World Digital (as Chris Evans)
Morgan Evans .... rigger: Framestore CFC
Brian Eyre .... senior animator: Cinesite
Steven Fagerquist .... digital compositor: Digital Domain
Oliver Faldo .... rotoscoping/paint: Cinesite
Brad Falk .... lead technical director: Framestore CFC
Joe Farrell .... compositing supervisor: Digital Domain (as Joe Lucca Farrell)
James Farrington .... lead animator: Framestore CFC
Jonathan Fawkner .... lead compositor: Framestore CFC
Gerald Feather .... matchmove
Ian Fellows .... lead compositor: Rainmaker UK
Colbert Fennelly .... animation layout: Rhythm & Hues
Ralph Fernan .... animator: Rhythm & Hues
Alexander Fernandes .... animator: Rhythm & Hues
Sean Keith Fernandes .... matchmover: Rhythm & Hues
Jose Fernández de Castro .... digital compositor: Cinesite (as Jose Fernandez de Castro Heller)
David Feuillatre .... technical director: Framestore CFC
Jean-Dominique Fievet .... animator: Rhythm & Hues
Michael L. Fink .... senior visual effects supervisor (as Michael Fink)
Shine Fitzner .... lighter: Rhythm & Hues
Ben Flatter .... visual effects line producer: Cinesite
James D. Fleming .... digital paint artist: Framestore CFC (as James Fleming)
Rachel Flowers .... animator: Rhythm & Hues
Steve Fong .... MIS programmer: Rhythm & Hues
Anna Ford .... bidding producer: Cinesite
Peter Forson .... visual effects editor: Framestore CFC (as Pete Forson)
Matt Foster .... rotoscoping/paint: Cinesite
Natasha Anne Francis .... digital producer: Digital Domain (as Natasha Ozoux)
Janet Freedland .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Antonio Freire .... visual effects production accountant: Digital Domain
Mike Frevert .... compositor: Rhythm & Hues (as Michael Frevert)
Mike Frevert .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Robert A.D. Frick .... cg effects animator: Digital Domain
Jammie Friday .... compositor: Rhythm & Hues
Ian Frost .... senior 3D technical director: Cinesite
Quentin Frost .... lighter: Rhythm & Hues
Pawl Fulker .... pre-visualization supervisor
Howard Fuller .... lead technical director: Framestore CFC
Jack Fulmer .... lighting lead: Rhythm & Hues
James Gaczkowski .... cg effects animator: Digital Domain (as Jim Gaczkowski)
Gianfranco Gaioni .... digital compositor: Cinesite
Vinod Gaitonde .... matchmover: Rhythm & Hues
Nicole Galaz .... systems operator
Jay Gambell .... technical animation lead: Rhythm & Hues
Manali Gaonkar .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Alex Garcia .... lighter: Rhythm & Hues
Bertha Garcia .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Walter Garcia .... digital producer: Rhythm & Hues
Juan Jesús García .... senior matte painter: Cinesite
Scott Gastellu .... compositor: Rhythm & Hues
Nikos Gatos .... 3D lighter: Cinesite
Jack Geckler .... Massive technical director: Rhythm & Hues
Denil George .... matchmover: Rhythm & Hues
Thomaskutty George .... lighting td: Rhythm & Hues
Bill Georgiou .... compositing lead: Rhythm & Hues
Daniel Gerhardt .... animator: Framestore CFC
Allan Gersten .... visual effects animation lead: Tippett Studio
Divakar Ghodake .... modeler: Rhythm & Hue
David Gibbons .... digital matte painter: Cinesite (as Dave Gibbons)
Tracey Gibbons .... associate visual effects producer
Dan Gill .... production assistant: Rhythm & Hues
Ryan Gillis .... lighter: Rhythm & Hues
Jordi Girones .... animator: Framestore CFC
Geoffroy Givry .... compositor: Framestore CFC (as Geoffrey Givry)
Satish Goda .... education and training: Rhythm & Hues (as Satish Gowda)
Vani Goel .... animator: Rhythm & Hues
Julien Goldsbrough .... lead compositor: Framestore CFC
Daniel Gonzalez .... texture painter: Rhythm & Hues
John Goodman .... animator: Rhythm & Hues
Vincent Goodsell .... digital compositor: Cinesite
Dianne Gordon .... data manager: Cinesite
Jimmy Gordon .... technical animation lead: Rhythm & Hues
Stuart D. Gordon .... digital effects artist
Joanna N. Goslicka .... matchmover: Rhythm & Hues (as Joanna Goslicka)
Holly Gosnell .... matchmove artist
Namita Gotephode .... digital production coordinator: Rhythm & Hues
Matthieu Goutte .... rigger: Framestore CFC
Christina Graff .... visual effects producer: Digital Backlot
Paul Graff .... compositing supervisor: Digital Backlot
Victor Grant .... effects technical director: Rhythm & Hues
Miles Green .... lead effects artist: Framestore CFC
John Griffiths .... visual effects production assistant: Framestore CFC
Bryan Grill .... visual effects supervisor: Digital Domain
Pablo Grillo .... lead animator: Framestore CFC
William Groebe .... character animation lead: Tippett Studio (as William Elder Groebe)
Jenny Groener .... digital production manager: Rhythm & Hues
Dean Grubb .... effects artist: Framestore CFC
Jay Grunfeld .... compositor: Rhythm & Hues
Ummi Gudjonsson .... technical director: Framestore CFC
Nicolas Gueroux .... animator: Framestore CFC
Vinnakota Gupta .... 3D technical director: Cinesite (as Gupta Vinnakota)
Michael Guttman .... matchmover: Rhythm & Hues
Crystal Hadcroft .... roto artist: Peerless Camera Company
Varun Hadkar .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Bruno Hajnal .... 3D lighter: Cinesite
Betsy Asher Hall .... look development: Rhythm & Hues
Ed Hall .... digital effects coordinator: Peerless Camera Company
Luan Hall .... visual effects production assistant
Michael Hall .... digital effects artist
Karen Halliwell .... 3D groomer: Cinesite
Chris Halstead .... digital compositor
Laurent Hamery .... technical director: Framestore CFC
Briana Hamilton .... cg modeling artist: Digital Domain
Justin Hammond .... lighter: Rhythm & Hues
Azam A. Haq .... hardware technician: Rhythm & Hues
Michael S. Harbour .... compositor: Rhythm & Hues (as Michael Harbour)
Giles Harding .... visual effects coordinator: Rainmaker UK
Benjamin Hardy .... software and technology: Rhythm & Hues Studios
George Harker .... software tools group: Framestore CFC
Nina Harlan .... digital rotoscope artist: Digital Domain (as Nina Yoon)
Gael Harlow .... animator: Rhythm & Hues
Anthony Harris .... color timer: Rhythm & Hues
Ian A. Harris .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Joey Harris .... tracker: Cinesite
Audie Harrison .... animation supervisor: Rhythm & Hues
Dan Harrod .... digital compositor: Cinesite
John Lake Harvey .... compositor: Rhythm & Hues
Marc Hawson .... pipeline setup lead: Rhythm & Hues
Andy Hayes .... lead effects artist: Framestore CFC (as Andrew Hayes)
Harrison Hays .... render I/O manager: Rhythm & Hues
Darren Hendler .... computer graphics supervisor: Digital Domain
Paul Hendriks .... digital artist
Claas Henke .... visual effects concept artist: Digital Domain
Alex Henning .... digital compositor: Digital Domain
Peter Herlein .... 3D integration artist: Digital Domain
Luis Hernandez .... computer graphic artist: Matte World Digital
Afif Heukeshoven .... tracker: Cinesite
Frederic Heymans .... matchmover: Framestore CFC (as Fred Heymans)
Timothy Heys-Cerchio .... motion control operator
Ben Hicks .... digital compositor: Cinesite
Brad Hiebert .... character rigging supervisor: Rhythm & Hues
Darin Hilton .... senior matte painter: Matte World Digital
Marcus Hindborg .... digital compositor: Cinesite
David Hipp .... effects technical director: Rhythm & Hues
Elizabeth Hirsch .... production manager: Digital Backlot
Austin Hiser .... compositor: Rhythm & Hues
Elizabeth Hitt .... production coordinator: Rhythm & Hues
Wei Ho .... texture painter: Rhythm & Hues
Tom Hocking .... digital compositor: Cinesite
Dark Hoffman .... digital matte painter: Framestore CFC
Pablo Holcer .... compositing lead: Rhythm & Hues
Phil Holland .... digital imaging specialist
Christopher Holsey .... scan record supervisor
Justin Holt .... lighter: Rhythm & Hues
Natalie Homewood .... 3D groomer: Cinesite
Mark Hopper .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Daren Horley .... lead texture artist: Framestore CFC
David Horsley .... effects technical director: Rhythm & Hues
Eric Horton .... effects supervisor: Rhythm & Hues
Katie Houston .... visual effects coordinator: second unit
Kent Houston .... visual effects consultant: Peerless Camera Company
Charles Howell .... visual effects co-producer: Framestore CFC
Lee Hoya .... lighter: Rhythm & Hues (as Hoya Lee)
Heather Hoyland .... compositing lead: Rhythm & Hues
Jared Hromika .... technical animator: Rhythm & Hues
Pearl Hsu .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Pearl Pei-Yu Hsu)
Shih-hao Jason Huang .... modeler: Rhythm & Hues (as Jason Shih Hoa Huang)
Melissa Huerta .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Robin Huffer .... 3D modeller: Cinesite
Matt Hughes .... creature supervisor: Framestore CFC (as Matthew Hughes)
Nathan Hughes .... digital matte painter: Framestiore CFC
Simon Hughes .... compositor: Rainmaker UK
Laurent Hugueniot .... CG supervisor: Framestore CFC
Dartayous Hunter .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Santiago Hurtado .... animator: Framestore CFC
Louise Hutchinson .... 2k playback coordinator: Cinesite
Sean Hyunin Lee .... compositor: Rhythm & Hues (as Sean Lee)
Atsushi Ikarashi .... digital effects artist
Neeraj Ingle .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Aruna Inversin .... digital compositor: Digital Domain
Christian Irles .... 2D sequence lead: Cinesite
Jason Iversen .... cg effects animator: Digital Domain
Lakshmi Subramanian Iyer .... visual effects coordinator
Vinita Iyer .... matchmover: Rhythm & Hues
Andreas Jablonka .... compositor: Rhythm & Hues
Carl Jackson .... matchmover: Framestore CFC
Kevin Jackson .... animator: Rhythm & Hues
Mithun Alex Jacob .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Matt Jacobs .... visual effects supervisor: Tippett Studio
Sandhya Jadhav .... compositor: Rhythm & Hues
Virendra Jadhav .... match move technical director
Babul Jain .... match move technical director
Ravindra Jambhale .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Montu Jariwala .... 3D integration artist: Digital Domain
Sandeep Jawalkar .... lighter: Rhythm & Hues
Kevin Jenkins .... digital matte painter: Framestore CFC
Allan Torp Jensen .... digital compositor: Cinesite
Mikael Jaeger Jensen .... data wrangler: Framestore-CFC
Jimmy Jewell .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Mabel John .... matchmover: Rhythm & Hues
Aimee Johnson .... effects technical director: Rhythm & Hues
Christopher Johnson .... MIS programmer: Rhythm & Hues
Joshua H. Johnson .... digital rotoscope lead: Digital Domain
Lorraine Johnson .... scanning supervisor
Matt Johnson .... visual effects supervisor: Cinesite
Simon Johnson .... operator
Tad Johnston .... MIS programmer: Rhythm & Hues
Amanda Johnstone-Batt .... lighter: Rhythm & Hues (as Amanda Johnstone)
Bryan Jones .... compositor: Framestore CFC
Cathy Jones .... animator: Rhythm & Hues
Marc Jones .... matchmove artist: Framestore-CFC
Michael Jones .... technical director: Framestore CFC
Walt Jones .... lighting lead: Rhythm & Hues
Heather Jones-Pryor .... compositor: Rhythm & Hues
Pete Jopling .... lead compositor: Framestore CFC
Yogesh Joshi .... administrative services: Rhythm & Hues
Hyun Chul Jung .... animator: Framestore CFC
Karen Kageyama .... production coordinator: Rhythm & Hues (as Karen Muranaka)
Alla Kalachnikova .... lighter: Rhythm & Hues
Gabriella Urbina Kalaitzidis .... digital compositor: Digital Domain (as Gabriella Kalaitidis)
Ramin Kamal .... shader writer: Cinesite
Kamalakkannan .... digital compositor
Michael Kambli .... render I/O coordinator: Rhythm & Hues
Apirak Kamjan .... effects technical director: Rhythm & Hues
Snehal Kanchan .... production coordinator: Rhythm & Hues
Ricky Kang .... lead technical director: Framestore CFC
Mel Kangleon .... lead colourist: Northern Progress
Steve Karski .... 3D modeller: Cinesite
Steve Karski .... lighting lead: Cinesite
Matt Kasmir .... digital compositor
Perry Kass .... lighter: Rhythm & Hues
Yogesh Kaushal .... animator: Rhythm & Hues
Volodymyr Kazantsev .... technical director: Framestore CFC
David Keller .... head of operations: Rhythm & Hues
Paddy Kelly .... visual effects coordinator: New Line (as Patrick Kelly)
Sean Kennedy .... compositor: Rhythm & Hues
Ben Kerr .... animator: Rhythm & Hues
Nathan Kerry .... visual effects production assistant
Michael Kessler .... technical support: Rhythm & Hues
Richard Ketteridge .... assistant visual effects editor
Harimander Singh Khalsa .... compositor: Rhythm & Hues (as Michael Cashore)
Geetanjali Kharbe .... matchmover: Rhythm & Hues
Sevendalino Khay .... digital matte painter: Cinesite (as Lino Khay)
Sithiriscient Khay .... digital artist
Yasmin Khudari .... modeling lead: Tippett Studio
Chansoo Kim .... animator: Rhythm & Hues
Dave Kim .... digital effects coordinator: Digital Domain
Jeff Kim .... digital compositor: Digital Domain
Andy Kind .... CG supervisor: Framestore CFC
Adam King .... lighter: Rhythm & Hues
Chris King .... technical director: Framestore CFC
Andrew Kingston .... systems administrator: Peerless Camera Company
Diane Kingston .... digital effects producer: Peerless Camera Company
James Kinnings .... animation lead: Rhythm & Hues
Vemulapalli Sasi Kiran .... look development: Rhythm & Hues (as Kiran VS)
Whitney Kitchen .... associate digital producer: Rhythm & Hues
Daryl Klein .... digital compositor: Digital Domain (as Daryl W. Klein)
Jonathan Knight .... digital compositor: Cinesite
Jinny Ko .... effects technical director: Rhythm & Hues
Bastiaan Koch .... 3D modeller: Cinesite (as Philip Koch)
Katharina Koepke .... compositor: Digital Backlot
Joshua I. Kolden .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Josh Kolden)
Sijo Kolenchery .... pipeline setup: Rhythm & Hues (as Sijo Pappachan)
Vladimir Koller .... pre-visualization artist
Kim Kotfis .... production coordinator: Rhythm & Hues (as Kim Kotfis Horn)
Vipasha Koul .... matchmover: Rhythm & Hues
Michael Kowalski .... software: Rhythm & Hues
Gene Kozicki .... production manager: Rhythm & Hues
Robyn Marie Kralik .... compositor: Rhythm & Hues (as Robyn Kralik)
Gauth Krishnamurti .... manager information systems: Rhythm & Hues (as Gautham Krishnamurti)
Varun Krishnan .... matchmover: Rhythm & Hues
Bomsok Ku .... lighter: Rhythm & Hues (as Bryan Ku)
Takashi Kubota .... effects technical director: Rhythm & Hues
Radha Kulkarni .... matchmover: Rhythm & Hues
Mukesh Kumar .... compositor: Rhythm & Hues
Mukesh Kumar .... digital compositor
Nicha Kumkeaw .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Prince Kurian .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
James Kuroda .... digital compositor: Digital Domain
Kenneth Kurras .... lighter: Rhythm & Hues (as Ken Kurras)
Laurent Laban .... animator: Framestore CFC
Joshua LaCross .... compositor: Digital Backlot (as Joshua Adam LaCross)
Jay Lalime .... compositor: Rhythm & Hues
Zoe Lamaera .... compositor: Framestore CFC
Kai-Hua Lan .... animator: Rhythm & Hues (as Kevin Lan)
Martin Lanzinger .... animator: Framestore CFC
Yann Larochette .... compositor: Framestore CFC
Gary Laurie .... digital artist: Digital Domain
Kirsty Lawlor .... digital compositor: Cinesite
James Travis Lawrence .... lighter: Rhythm & Hues (as JT Lawrence)
Andrew Lawson .... animator: Framestore CFC
Jeremy Lazare .... lead animator
Tu Le .... lighter: Rhythm & Hues
Kamy Leach .... lighter: Rhythm & Hues
Nic Leach .... lighter: Rhythm & Hues (as Nick Leach)
Alfredo Leandro .... facilities associate: Rhythm & Hues
Aaron Lear .... paint and roto artist
Christopher Learmonth .... avid editor: Cinesite
Adrian Lee .... render/data wrangler: Cinesite
Hae-Jeon Lee .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Hae Jeon Lee)
Jeanny Lee .... production coordinator: Rhythm & Hues
Paul Lee .... senior animator: Cinesite
Matthew Leishman .... technical animator: Rhythm & Hues
Bruno Lesieur .... technical director: Framestore CFC
Nick Levenduski .... Massive technical director: Rhythm & Hues
Joe Leveson .... technical director: Framestore CFC
Rahul Robert Lewis .... matchmover: Rhythm & Hues
Sean Lewkiw .... technical head of cg: Rainmaker UK
John Peter Li .... lead technical director: Framestore CFC
Richard Liao .... animator: Rhythm & Hues
Wilmer Lin .... matchmove supervisor: Rhythm & Hues
Steve Linn .... system administrator: Rhythm & Hues
David Linsey .... animator: Rhythm & Hues
Kenneth Littleton .... digital compositor: Digital Domain (as Ken Littleton)
Chishan Liu .... technical director: Framestore CFC
Victoria Livingstone .... animator: Rhythm & Hues
Patricia Llaguno .... lead compositor: Framestore CFC
Amy Lloyd .... tracker: Cinesite
Daniel Lloyd-Wood .... matchmover: Framestore CFC
Sophia Lo .... digital compositor: Rhythm & Hues
Gresham Lochner .... compositor: Rhythm & Hues
Jo Lockman .... scan record technician: Digital Domain
Prem Lohana .... administrative services: Rhythm & Hues
Keir Longden .... tracker: Cinesite
Jennifer Loughnan .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Natalie Lovatt .... visual effects coordinator
Matthias Lowry .... visual effects
Patrick Lowry .... technical director: Framestore CFC
Erica Loza .... administrative services: Rhythm & Hues
Adam Lucas .... 3D rigging & muscling supervisor: Cinesite
Sam Lucas .... 3D groomer: Cinesite
Ulf Lundgren .... technical director: Framestore CFC
Andreas Maaninka .... modeller: Framestore CFC
Daniel Macarin .... lighter: Rhythm & Hues (as Daniel MacArin)
Hugh Macdonald .... compositor: Rainmaker UK (as Hugh MacDonald)
Mary Lynn Machado .... look development: Rhythm & Hues
Susan MacLeod .... visual effects producer
Martin Macrae .... digital environment supervisor: Framestore CFC (as Martin MacRae)
Simon Maddocks .... 3D lighting supervisor: Cinesite
Richard Mahon .... concept artist
Richard Mahon .... matte painter: Rhythm & Hues (as Rich Mahon)
Sudip Mallick .... matchmover: Rhythm & Hues
Joe Mancewicz .... character rigging supervisor
Darshana Mane .... matchmover: Rhythm & Hues
Shilpesh Mane .... compositor: Rhythm & Hues
Rebecca Manning .... lead digital paint & rotoscope artist: Framestore CFC
Virgil Manning .... senior animator: Cinesite
Vangala Manoj .... modeler: Rhythm & Hues (as Manoj Vangala)
Christian Manz .... lead compositor: Framestore CFC
Karl Maples .... look development: Rhythm & Hues
Josh Margolies .... editorial manager: Rhythm & Hues
Rachel A. Mariscal .... digital production services: Digital Domain
Pietro Materossi .... technical director: Framestore CFC
Tim Matney .... digital matte painter: Digital Domain
Shelley Matsutani .... production coordinator: Rhythm & Hues
Barth Maunoury .... animator: Framestore CFC
Jake Maymudes .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Jason Mayo .... technical director
Oliver McCluskey .... technical director: Framestore CFC
Nathan McConnel .... animator: Framestore CFC
Will McCown .... chief engineer: Rhythm & Hues
Jane M. McCurley .... education and training: Rhythm & Hues (as Jane McCurley)
Lindsay McFarlane .... visual effects coordinator
Noel McGinn .... animator: Rhythm & Hues
Claire McGrane .... 3D manager: Cinesite
Joseph McLamb .... digital matte painter: Framestore CFC
M. Gavin McMillan .... character rigger
Dan McRae .... rotoscoping artist: Framestore CFC (as Daniel McRae)
Jan Meade .... visual effects coordinator: Cinesite
Mike Meaker .... art director: Rhythm & Hues
Gagan Mehta .... lighter: Rhythm & Hues
Jay Mehta .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Daniel Mejia .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Dan Meija)
Michael Melchiorre .... digital compositing lead: Digital Domain
David B. Menkes .... technical director: Framestore CFC (as David Menkes)
Ravikumar Menon .... lighter: Rhythm & Hues
Ian Menzies .... motion control supervisor
Amit Meshram .... animator: Rhythm & Hues
Christophe Meslin .... head of systems
Steven Messing .... matte artist: Digital Backlot
Adrian Metzelaar .... lead compositor: Framestore CFC
Jonah Michaud .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Ivor Middleton .... CG supervisor: Cinesite
Thomas Middleton .... rotoscoping/paint: Cinesite
Jaymie Miguel .... cg effects animator: Digital Domain
Quentin Miles .... animation director: Cinesite
Benjamin Miller .... rotoscope artist
Douglas Miller .... compositing lead: Rhythm & Hues (as Doug Miller)
James Michael Miller .... visual effects coordinator: Rhythm & Hues (as Michael Miller)
Jon Miller .... tracking supervisor: Cinesite
Steve Miller .... visual effects editor: Digital Domain (as Stephen C. Miller)
Christopher Mills .... animation layout: Rhythm & Hues (as Chris Mills)
Chirag Mistry .... matchmover: Rhythm & Hues
Mitch Mitchell .... head of imaging
Jay Miya .... digital production manager: Rhythm & Hues
Chad Moffitt .... animator: Rhythm & Hues
Ken Mohammed .... animation layout: Rhythm & Hues
Fion Mok .... matchmove artist
Shawn Monaghan .... compositor: Rhythm & Hues
Alberto Montañés .... digital compositor: Cinesite (as Alberto Montanes)
Ray Moody .... camera technician
Steven Moor .... technical director: Framestore CFC
Jim Moorhead .... matchmover: Rhythm & Hues (as Jim Moorehead)
Ivan Moran .... compositing supervisor: Framestore
Rakesh More .... animation layout: Rhythm & Hues
Rakesh More .... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India
Chris Moreno .... administrative services: Rhythm & Hues
Karl Morgan .... camera operator/focus: Cinesite
Danielle Morley .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Ben Morris .... visual effects supervisor: Framestore CFC
Phil Morris .... lead animator: Framestore CFC (as Philip Morris)
Giuseppe Motta .... 3D lighter: Cinesite
Adam Moura .... lighter: Rhythm & Hues
Martin Mueller .... digital compositor: Framestore
Anandroop Mukherjee .... animator: Rhythm & Hues
Catherine Mullan .... animator: Framestore CFC
Frank Murillo .... hardware technician: Rhythm & Hues
Eoin Murphy .... visual effects artist
Gareth Murphy .... visual effects coordinator: Cinesite
Paul Murphy .... 3D modeller: Cinesite
Dylan Murray .... tracker: Cinesite
Ephraim Mwakandu .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Thomas Müller .... animator: Peerless Camera Company (as Thomas Mueller)
Shakil Nadkarni .... matchmover: Rhythm & Hues
Aditi Nagjee .... systems operator: Rhythm & Hues
Rishikesh Nandlaskar .... modeler: Rhythm & Hues
Anita Naufal .... matchmover: Rhythm & Hues
Daniel Naulin .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Dan Naulin)
Paul Naveen .... digital compositor
Abhijeet Nawsagare .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Bruce Nelson .... compositor: Framestore CFC
Travis Nelson .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Guy Nesfield .... rotoscoping/paint: Cinesite
Helen Newby .... digital compositor: Cinesite
Phiyen Nguyen .... cg modeling artist: Digital Domain
Thai-My Nguyen .... animator: Rhythm & Hues (as Thai Nguyen)
Vinh Nguyen .... digital compositor
Rhiannon Nicholas .... animator: Framestore CFC
Carlos-Christian Nickel .... 3D lighter: Cinesite (as Chris Nickel)
Blake Nickle .... production coordinator: Rhythm & Hues
Davide Nicolosi .... 3D lighter: Cinesite
Caesar Niculescu .... cg effects animator: Digital Domain (as Cezar Niculescu)
Catalin Niculescu .... rigger: Framestore CFC
Christopher S. Nielsen .... render coordinator
Gustaf Nilsson .... compositor: Framestore CFC
Sam Nixon .... senior matchmove artist
Gary Nolin .... visual effects producer: Rhythm & Hues
Jaime Norman .... production coordinator: Rhythm & Hues
John Norris .... business affairs: The Aaron Sims Company
Sarah Norton .... digital compositor: Cinesite
Marlon Nowe .... animator: Rhythm & Hues
Onesimus Nuernberger .... matte painter: Rhythm & Hues
Stephen Null .... lighter: Rhythm & Hues
Collette Nunes .... visual effects editor: Rainmaker UK
Samuel Nunez .... matchmover: Rhythm & Hues (as Sam Nunez)
Roma O'Connor .... visual effects executive producer: Rainmaker UK
Conor O'Mara .... assistant technical director: Framestore CFC
Mike O'Neal .... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Robert O'Neill .... technical director: Framestore CFC
Kevin O'Sullivan .... animator: Framestore CFC
Paul Oakley .... lead technical director: Framestore CFC
Mike Ocoboc .... compositor: Rhythm & Hues (as Michael Ocoboc)
Cenay Oekmen .... 3D lighter: Cinesite
Richard Oey .... animator: Rhythm & Hues
Chibueze Ogamba .... systems operator: Rhythm & Hues
Artemis Oikonomopoulou .... 3D lighter: Cinesite
Hideki Okano .... effects technical director: Rhythm & Hues
Kym Olsen .... digital compositor: Digital Domain
Héctor M. Ortiz .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Hector Ortiz)
Nathan Ortiz .... effects supervisor: Rhythm & Hues
Mark Osborne .... technical director: Framestore CFC
Mark Osborne .... lighter: Rhythm & Hues
Sam Osborne .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Dylan Owen .... digital compositor: Cinesite
Marlo Pabon .... digital compositor: Digital Domain (as Mario J. Pabon)
Melina Sydney Padua .... senior animator: Cinesite (as Sydney Padua)
Rajesh Pai .... technology manager: Rhythm & Hues
Chris Paizis .... layout and matchmove supervisor: Tippett Studio (as Christopher Paizis)
Donald Pan .... modeller: Framestore CFC
Oleksandr Panaskevych .... effects artist: Framestore CFC (as Alexander Panaskevich)
Anna Panton .... visual effects producer: Rainmaker UK
Jyoti Parasrampuria .... animator: Rhythm & Hues (as Jyoti Kumar Parasrampuria)
Puja Parikh .... tracker: Cinesite
Stephane Paris .... 3D modelling supervisor: Cinesite
Elam Parithi .... compositor: Rhythm & Hues
Nawaz Parker .... digital i/o: Cinesite
Hunter Parks .... look development: Rhythm & Hues
Abhijit Parsekar .... animator: Rhythm & Hues
Jim Parsons .... digital compositor: Cinesite
Steve Parsons .... compositor: Framestore CFC
Stuart Partridge .... sequence supervisor: Cinesite
Eric Pascarelli .... visual effects supervisor: second unit
Adrian Pasternak .... facilities associate: Rhythm & Hues
Thomas Pastor .... 3D lighter: Cinesite
John Paszkiewicz .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Chaitali Patel .... matchmover: Rhythm & Hues
Radhika Patel .... matchmover: Framestore CFC
Samir Patel .... animator: Rhythm & Hues
Sanjit Patel .... effects technical director: Rhythm & Hues
Vishal Patel .... effects artist: Framestore CFC
Kaustubh Patil .... matchmover: Rhythm & Hues
Dan Patterson .... cg modeling artist: Digital Domain
Rodian Paul .... lighter: Rhythm & Hues (as Rodman Paul Kubelec)
Vinayak Pawar .... animation lead: Rhythm & Hues
Patricia Pawlak .... character setup and rigging: Tippett Studio
Alex Payman .... lead compositor: Framestore CFC
John Peck .... compositor: Framestore CFC
Arnaud Pecqueur .... texturing supervisor: Cinesite
Gregory Peczinka .... effects artist: Framestore CFC
Martin Pengelly-Phillips .... head of tools: Rainmaker UK
Stuart Penn .... lead modeller: Framestore CFC
Venetia Penna .... rotoscoping/paint: Cinesite
Alessandro Pepe .... technical director: Framestore CFC
Miriam Pepper .... tracker: Cinesite
Cedric Pereira .... compositor: Rhythm & Hues
Rebecca Perez .... animator: Rhythm & Hues
Nigel Permane .... camera operator/focus: Cinesite
Richard Perry .... pre-visualisation artist
Seth Peterson .... lighter: Rhythm & Hues
Perry Petrzilka .... projectionist: Rhythm & Hues
Chris Pettigrew .... paint and roto artist: Rainmaker
Daniel Pettipher .... production manager: Cinesite (as Dan Pettipher)
Chris Petts .... 3D rigging and muscling: Cinesite
Frank Petzold .... visual effects supervisor: Tippett Studio
David Phillips .... creature research and development compositor
Deborah Phillips .... production coordinator: Rhythm & Hues
Joe Phoebus .... effects technical director: Rhythm & Hues
Dawrath Phoue .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Simon Pickard .... animator: Framestore CFC
Tom Piedmont .... digital plate restoration: Digital Domain
Jaikumar Pillay .... technical animator: Rhythm & Hues
Vaibhav Piwlatkar .... animator: Rhythm & Hues
Tim Pixton .... animator: Rhythm & Hues
Pablo Plaisted .... animator: Framestore CFC
Henriette Plum .... 3D groomer: Cinesite
Ian Plumb .... compositor: Framestore CFC
Marine Poirson .... lead technical director: Framestore CFC
Melvin Polayah .... matchmove artist
Felix Pomeranz .... supervising matchmove artist
Amarnath Ponnuswami .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Travis Porter .... compositor: Framestore CFC
Daniel Post .... compositor: Rhythm & Hues
Thomas Pouwels .... rigger: Framestore CFC
Bob Powell .... lighter: Rhythm & Hues
Phillip Prahl .... technical director
Joshi Prajakta .... animator: Rhythm & Hues
Tushar Prakashan .... matchmover: Rhythm & Hues
Poonam Maria Prem .... lighter: Rhythm & Hues (as Poonam Shah)
Anna Privett .... human resources: Cinesite
Aled Prosser .... rotoscoping artist: Framestore CFC
Howard Protheroe .... digital compositor: Framestore CFC
Tim Pruce .... digital compositor: Peerless
Nick Pugh .... concept designer: rhythm and hues
Karen Purvis .... model maker
Francis Puthanangadi .... digital compositor: Digital Domain
Prabhakar Putta .... compositor: Rhythm & Hues
Ingo Putze .... digital matte painter: Cinesite
Youngil Pyo .... cg effects animator: Digital Domain
Laurence Péguy .... texture artist: Framestore CFC (as Laurence Peguy)
Janet Quen .... compositor: Peerless Camera Company
Steven Quinones-Colon .... senior lighting technical director
Jason Quintana .... Massive technical director: Rhythm & Hues
Sirio Quintavalle .... lead compositor: Framestore CFC
Niral Rajani .... technical animator: Rhythm & Hues
Vikas Rajput .... digital compositor
Vivek Ram .... modeler: Rhythm & Hue
Kumar Ramalingam .... visual effects editor
Michael Ramirez .... 3D integration artist: Digital Domain
Erin Ramos .... effects technical director: Rhythm & Hues
Lance Ranzer .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Pavani Rao .... look development: Rhythm & Hues
Andres Rascon .... compositor: Rhythm & Hues
Sagar Rathod .... technical director: Framestore CFC
Adrian Ratley .... visual effects data wrangler: second unit
Kedar Raut .... production coordinator: Rhythm & Hues
Sunil Rawat .... matchmover: Rhythm & Hues
Suryapal Rawat .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Farhez Rayani .... lighter: Rhythm & Hues
Matt Redhead .... lighting technical director
James Reed .... scanning and recording
Nick Reed .... matchmover: Framestore CFC
Saul Reid .... lead technical director: Framestore CFC
Tim Reischmann .... animator: Framestore CFC
Thomas Reppen .... digital artist
Laurie Resnick .... assistant visual effects coordinator: Digital Domain
David Rhodes .... technical animator: Rhythm & Hues
David Richardson .... technical support: Cinesite
Paul Richardson .... effects technical director: Rhythm & Hues
Rob Richardson .... lead technical director: Framestore CFC
Michael Ridgwell .... rotoscoping/paint: Cinesite
Martin Riedel .... compositor: Framestore CFC
Carrie Rishel .... visual effects line producer: Cinesite
Lauren Ritchie .... executive in charge of visual effects
Edwin Rivera .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Sandra Roach .... compositor: Rainmaker UK
Becky Roberts .... matchmove/roto coordinator: Rainmaker UK
Gillian Roberts .... head of production development: Cinesite (as Gillian Roberts-Howe)
Richard Roberts .... compositor: Framestore CFC
Thom Roberts .... animator: Rhythm & Hues
Andy Robinson .... 2D sequence lead: Cinesite
Dave Robinson .... systems engineer
Jonathan Robinson .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Francisco Rodriguez .... effects technical director: Rhythm & Hues (as Frankie Rodriguez)
Chad Roen .... cg modeling artist: Digital Domain
Bob Roesler .... digital compositor: Digital Domain
Christopher Rogers .... lighting lead: Rhythm & Hues (as Chris Rogers)
Stephanie Rogers .... digital rotoscope artist: Digital Domain (as Stephanie Murphy)
Ken Rogerson .... visual effects producer: Matte World Digital
Lad Rohit .... lighter: Rhythm & Hues (as Rohit Lad)
Jules Roman .... president: Tippett Studio
Allen Rose .... effects technical director: Rhythm & Hues
Campbell Rose .... digital compositor
Mikki Rose .... technical animator: Rhythm & Hues
Sally Ross .... visual effects motion capture coordinator: second unit
Alex Rothwell .... R&D and effects supervisor: Framestore CFC
Meagan Rotman .... digital production services: Digital Domain (as Meagan Condito)
Jean-Paul Rovela .... 3D lighter: Cinesite
Jose Rovirosa .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Andrew Rowan-Robinson .... technical director: Framestore CFC (as Andy Rowan-Robinson)
Sue Rowe .... visual effects supervisor: Cinesite
Adam Rowland .... compositor: Rainmaker UK
Robert Rowles .... compositor: Rhythm & Hues
Marc Rubone .... compositing lead: Rhythm & Hues
Rebecca Ruether .... animation supervisor: Rhythm & Hues (as Becky Ruether)
Olivier Ryard .... digital compositor: Cinesite
Josh Saeta .... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Diksha Sagar .... matchmover: Rhythm & Hues
Amita Sahgal .... animator: Rhythm & Hues
Saswat Sahoo .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Ai Saimoto .... lighter: Rhythm & Hues
Ryo Sakaguchi .... cg effects animation lead: Digital Domain
Salar Saleh .... lighting supervisor: Rhythm & Hues
Nikhil Salvi .... animator: Rhythm & Hues
Vikram Salvi .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Mayur Samant .... matchmover: Rhythm & Hues
Neha Samant .... production coordinator: Rhythm & Hues (as Neha Sharma)
Izaac Sanchez .... facilities associate: Rhythm & Hues
Michael Sanchez .... cg modeling artist: Digital Domain
Alison Sanders .... animator: Framestore CFC
Ben Sanders .... animator: Rhythm & Hues
Dan Santoni .... lighter: Rhythm & Hues
Mrudul Sarang .... technical animator: Rhythm & Hues
Olivier Sarda .... digital compositor: Digital Domain (as Olivier P. Sarda)
Alexander Savenko .... senior 3D technical director: Cinesite
Christopher Savides .... color grader: Digital Domain
Jeremy Sawyer .... compositor: Framestore CFC
Carlo Scaduto .... digital compositor: Cinesite
Jeffrey Schaper .... set data manager: Rhythm & Hues (as Jeff Schaper)
Claude Schitter .... senior 3D technical director: Cinesite
Tiffany Schmitter .... production coordinator: Rhythm & Hues
Laurel Schneider .... visual effects producer: Rainmaker UK
Tim Schnellbeck .... technical director: Framestore CFC
Lopsie Schwartz .... lighter: Rhythm & Hues
Michele Sciolette .... technical manager: Cinesite
Denis Scolan .... lead compositor: Framestore CFC
Donovan Scott .... digital compositor: Digital Domain (as Donovan A. Scott)
Jason Scott .... education and training: Rhythm & Hues Studios
Robert Scott .... visual effects production assistant
Shaun Scott .... texture artist: Cinesite
Wendy Seddon .... compositor: Framestore CFC (as Wenrui Seddon)
Jarmila Seflova .... digital compositor: Cinesite
Romain Bivar Segurado .... modeller: Framestore CFC (as Romain Segurado)
Ziad Seirafi .... compositor: Rhythm & Hues
Craig Seitz .... 2D supervisor: Rhythm & Hues
Jason Selfe .... digital compositing lead: Digital Domain
Argha Sen .... lighter: Rhythm & Hues
Joseph Severn .... 3D surveyor
David Sewell .... 2D sequence lead: Cinesite
Thrain Shadbolt .... CG supervisor: Cinesite
Behnam Shafiebeik .... compositor: Rhythm & Hues
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore CFC
Binal Shah .... animator: Rhythm & Hues
Siddharth Shah .... background prep artist
Som Shankar .... 3D integration lead: Digital Domain
Amit Sharma .... compositor: Rhythm & Hues
Chad Shattuck .... animator: Rhythm & Hues
Amy Shimano .... technical animator: Rhythm & Hues
Mayumi Shimokawa .... digital matte painter: Digital Domain
Jay Shindell .... visual effects
Misato Shinohara .... production coordinator: Rhythm & Hues
Craig Shoji .... matte artist: Digital Backlot
David Short .... lead rigger: Framestore CFC
Colin Shulver .... sculptor
Josh Shuman .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Matt Shumway .... animation supervisor: Rhythm & Hues
Shyamchand .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Shayam Chand M.)
Ann Sidenblad .... modeling lead: Rhythm & Hues
Peter Sidoriak .... compositor: Rhythm & Hues
Murugan Siju .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Siju Murugan)
Brad Silby .... animator: Framestore CFC
Sabrina Silver .... modeler: Rhythm & Hue
Emil Simeonov .... senior animator: Cinesite
Fred Simon .... system administrator: Rhythm & Hues
Lulu J. Simon .... animation layout: Rhythm & Hues (as Lulu Simon)
Arjun Singh .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Mandeep Singh .... production coordinator: Rhythm & Hues
Richa Singh .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
John Sissen .... tracker: Cinesite
David Sjodin .... digital compositor: Cinesite
Jens-Peter Sjøberg .... senior compositor
Aaron Skillman .... texture painter: Rhythm & Hues
Sally Slade .... 3D integration artist: Digital Domain
Beth Sleven .... animator: Rhythm & Hues
Brad Smith .... render I/O coordinator: Rhythm & Hues (as Bradley Smith)
Jeff W. Smith .... technical animator: Rhythm & Hues (as Jeff Smith)
Marc Smith .... 3D laser scanning
Hitesh Solanki .... matchmover: Rhythm & Hues
Max Solomon .... lead animator: Framestore CFC (as Max Soloman)
Jean-David Solon .... texture artist: Framestore CFC
Malcolm Souter .... compositor: Rainmaker UK
Marianne Speight .... digital effects producer: Peerless Camera Company
Lisa Spence .... production manager: Rhythm & Hues
Mark Spevick .... animator: Peerless Camera Company
Bill Spradlin .... 3D lighting lead: Digital Domain
Frederic St-Arnaud .... matte painter
Marcin Stangel .... system engineer
Julie Stark .... compositor: Rhythm & Hues
Brock J. Stearn .... lighter: Rhythm & Hues (as Brock Stearn)
Adrian Steel .... digital i/o: Cinesite
Jim Steel .... digital compositor: previsualisation artist
Penn Stevens .... technical director: Framestore CFC
Kemer Stevenson .... character rigger: Rhythm & Hues
Marc Stevenson .... digital artist
Wilson Stockman .... technical director: Framestore CFC
Nigel Stone .... director of photography: model unit
Jeff Stringer .... visual effects production executive: Digital Domain
Florian Strobl .... digital compositor: Digital Domain
Reece Remi Stromberg .... researcher: Digital Backlot
Robert Stromberg .... matte painting supervisor: Digital Backlot
Robert Stromberg .... visual effects supervisor: Digital Backlot
Julien Stuart-Smith .... 3D lighter: Cinesite
Russ Sueyoshi .... compositing lead: Tippett Studio
Mark Sum .... operator
Sachin S. Suryawanshi .... animator: Rhythm & Hues (as Sachin Suryavanshi)
Sandy Sutherland .... effects artist: Framestore CFC
Kristen Swanson .... rotoscope artist: Digital Domain
David Sweeney .... compositing lead: Rhythm & Hues
Glen Swetez .... 3D lighter: Cinesite
John Swinnerton .... senior compositor: Peerless Camera Company
Craig Sylvester .... lighter: Rhythm & Hues
Greg Szafranski .... digital matte painter: Digital Domain
Osamu Takehiro .... lighter: Rhythm & Hues
Mark Tamny .... digital compositor
Aashima Taneja .... production coordinator: Rhythm & Hues
Shobhit Taneja .... lighter: Rhythm & Hues
Hanzhi Tang .... digital artist
Martin Tardif .... technical director: Framestore CFC (as Martin Tardiff)
Fatema Tarzi .... effects technical director: Rhythm & Hues
Martin Taylor .... digital compositor
Emeline Tedder .... compositor: Peerless Camera Company
Jerry Tessendorf .... software: Rhythm & Hues
John Textor .... executive: Digital Domain
Jateen Thakkar .... compositor: Rhythm & Hues
Panat Thamrongsombutsakul .... character rigger: Rhythm & Hues
Kirtish Tharthare .... lighter: Rhythm & Hues
Simon Thistlethwaite .... animator: Framestore CFC (as Simon Thistlewaite)
Christopher Thomas .... lead technical director: Framestore CFC (as Chris Thomas)
Christopher Thomas .... visual effects artist
Michael Adam Thompson .... matchmover: Framestore CFC (as Michael Thompson)
Rekha Thorat .... animator: Rhythm & Hues
Joe Thornley .... lead effects artist: Framestore CFC
Drew Thorpe .... rotoscoping/paint: Cinesite
Jonas Thörnqvist .... lead modeller: Framestore CFC
Paul Timpson .... technical director: Framestore CFC
Matthew Tinsley .... compositor: Rainmaker UK (as Matt Tinsley)
Philip To .... animator: Framestore CFC
Ryan Michael Todd .... lighting technical director
Jensen Toms .... lead lighting artist: Cinesite
Oscar Tornincasa .... digital compositor: Cinesite
Remy Torre .... technical developer: Digital Domain (as Rémy Torre)
Claudia Torres .... texture artist: Cinesite
Marc Toscano .... technical director: Framestore CFC
Scotty Townsend .... effects lead: Rhythm & Hues (as Scott Townsend)
Sanju Travis .... compositor: Framestore CFC
Linda Tremblay .... digital compositor: Digital Domain (as Linda Tremblay-Geibel)
Lazar Trenchev .... roto/paint artist
Dan Trezise .... compositor: Rhythm & Hues
Tejas Trivedi .... matchmove technical director
Morgan Trotter .... computer graphic artist: Matte World Digital
Vincent Truitner .... animator: Rhythm & Hues (as Vince Truitner)
Tom Truscott .... digital compositor
Mike Tuffy .... system administrator: Rainmaker UK
Can Tuncer .... 3D modeller: Cinesite
Johnny Turco .... animator: Rhythm & Hues
Matthew Twyford .... lead compositor: Framestore CFC
Miquel Ubeda .... digital compositor: Cinesite
Shreya Uchil .... matchmover: Rhythm & Hues
Arati Ullal .... modeler: Rhythm & Hue
Cris Urena .... hardware technician: Rhythm & Hues
Devin Uzan .... compositor: Rhythm & Hues
Romain Vacher .... animator: Framestore CFC
Viral Vadalia .... hardware technician: Rhythm & Hues
Kamal Vairakkannu .... compositor: Rhythm & Hues
Kristi Valk .... digital matte painter: Framestore CFC
Richard Van Cleave Jr. .... technical animation lead: Rhythm & Hues (as Rich Van Cleave)
Nico Van den Bosch .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Leigh van der Byl .... texture artist: Framestore CFC
Kara Vandeleur .... roto, paint, comp artist: Digital Domain
Courtney Vanderslice .... executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Sarma Vanguri .... lighter: Rhythm & Hues
Dileep Varma .... modeler: Rhythm & Hues
Billy Vasquez .... digital plate restoration: Digital Domain
Victor M. Vazquez .... pipeline setup: Rhythm & Hues (as Victor Vazquez)
S. Senthil Velan .... animator: Rhythm & Hues (as Senthil Velan)
Eugene Vendrovsky .... software: Rhythm & Hues
Rakesh Venugopalan .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Giuliano Dionisio Vigano .... compositor: Framestore CFC (as Giuliano Vigano)
Lars Vinther .... visual effects editor: Framestore CFC
Parikh Vishal .... lighter: Rhythm & Hues (as Vishal Parikh)
Eriks Vitolins .... animator: Rhythm & Hues
Paul Vorsman .... compositor: Cinesite
Scott Vosbury .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Holger Voss .... senior 3D technical director: Cinesite
Kenneth Voss .... roto/paint artist
Dominika Waclawiak .... lighter: Rhythm & Hues
Daniel Wade .... technical director: Framestore CFC (as Dan Wade)
Juliana Wade .... visual effects coordinator: Rainmaker
Zubin Wadia .... effects technical director: Rhythm & Hues
Tara Walker .... digital effects artist
Peter Wallace .... 3D technical director: Cinesite
Nathan Walster .... technical director: Framestore CFC
Brian Walters .... effects technical director: Rhythm & Hues
K. Marie Walters .... production coordinator: Rhythm & Hues (as Kmarie Walters)
Chien-Hsiung Wang .... modeler: Rhythm & Hue
Erika Wangberg Burton .... executive producer: Rhythm & Hues
Dan Wanket .... cg modeling artist: Digital Domain
Rachel Ward .... senior animator: Cinesite
Lee Warren .... digital artist
Mike Washburn .... rotoscope artist
Aditya Wasudeo .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Tracy Watada .... data io coordinator: Digital Domain
Adam Watkins .... 3D artist: Digital Backlot
Neil Weatherley .... lead technical director: Framestore CFC
Ollie Weigall .... rotoscoping/paint: Cinesite
Keith Weilmuenster .... digital rotoscope artist: Digital Domain
Brian R. Wells .... animation lead: Rhythm & Hues (as Brian Wells)
Diana Marie Wells .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues (as Diana Wells)
Jeff Wells .... compositing lead: Rhythm & Hues
Scott Wells .... modeler: Rhythm & Hue
Mark Welser .... Massive supervisor: Rhythm & Hues
Olaf Wendt .... on-set previs
Bill Westenhofer .... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Andrew Wheater .... texture artist: Framestore CFC (as Andy Wheater)
Thom Wickes .... render/data wrangler: Cinesite
Todd Widup .... technical director: Framestore CFC (as Todd Widdup)
Shannon Wiggins .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Lisa Wild .... compositor: Rhythm & Hues
Mark R. Wilkins .... lighter: Rhythm & Hues (as Mark Wilkins)
Stephen Willey .... senior systems engineer
Jason Williams .... technical director: Framestore CFC
Jason Williams .... visual effects artist
Kurt Williams .... character rigger: Rhythm & Hues
Aaron Wilson .... texture painter: Rhythm & Hues
Stephen Wilson .... compositor: Rhythm & Hues (as Steve Wilson)
Deborah Wiltman .... digital compositor: Digital Domain
Kate Windibank .... lead compositor: Framestore CFC
Annie V. Wong .... digital compositor: Rhythm & Hues (as Annie Wong Nakamura)
D'Lun Wong .... technical animator: Rhythm & Hues
Pat Wong .... compositor: Peerless Camera Company
Wey Wong .... texture painter: Rhythm & Hues (as Wei Wong)
Kieran Woo .... production manager: Rhythm & Hues
Mike Woodhead .... additional set matchmove technician
Jessica Woods .... rotoscope artist
Çigdem Worthington .... visual effects administrator: Rainmaker UK
Tommy Wright .... lighter: Rhythm & Hues (as Thomas Wright)
Julius Yang .... pipeline setup: Rhythm & Hues
Adam Yaniv .... animator: Rhythm & Hues
Aviv Yaron .... technical manager: Cinesite
Aviv Yaron .... visual effects digital stills photographer
Aviv Yaron .... visual effects still photographer: second unit
Farid K. Yazami .... lighter: Rhythm & Hues (as Farid Yazami)
Ryan Yee .... animator: Rhythm & Hues
Nate Yellig .... technical animator: Rhythm & Hues
Niki Yoblonski .... digital rotoscope artist: Digital Domain (as Nicole Yoblonski)
Radost Yonkova .... compositor: Rhythm & Hues (as Radost Ridlen)
Kent Yoshida .... animator: Rhythm & Hues
Greg Young .... assistant technical director: Framestore CFC
Robert Young .... compositor: Rhythm & Hues (as Robert Reid Young)
Tim Young .... compositor: Framestore CFC
Lisa Yu .... digital plate restoration: Digital Domain
Sagar Zade .... modeler: Rhythm & Hues
Anthony Zalinka .... effects technical director: Rhythm & Hues
Luca Zappala .... 3D technical director: Cinesite
Alon Zaslavsky .... technical animator: Rhythm & Hues
Michael Zavala .... digital effects coordinator: Digital Domain (as A. Michael Zavala)
Christian Zeh .... lead compositor: Rainmaker UK
Serkan Zelzele .... compositing lead: Rhythm & Hues
Mohand Zennadi .... technical director: Framestore CFC
Wei Zheng .... digital matte painter: Digital Domain
Erik Zimmermann .... cg effects animator: Digital Domain
Steve Ziolkowski .... animation supervisor: Rhythm & Hues
Peter Zoppi .... modeler: Rhythm & Hues
Brandy Zumkley .... rotoscope/background prep artist: Rhythm & Hues
Anthony Zwartouw .... senior animator: Cinesite
Heather Abels .... CG artist: Matte World Digital (uncredited)
Eri Adachi .... rotoscope artist: Rainmaker UK (uncredited)
Shish Aikat .... educator: Rhythm & Hues (uncredited)
Luke Allen .... production assistant: Framestore CFC (uncredited)
Daphne Apellanes-Ackerson .... compositor: Matte World Digital (uncredited)
Natalie Baillie .... digital compositor: Tippett Studio (uncredited)
Cheryl Bainum .... executive producer: HATCH (uncredited)
Graeme Baitz .... roto lead: Rainmaker UK (uncredited)
Susanne Becker .... digital compositor: Rainmaker UK (uncredited)
Mannix Bennett .... digital matte painter: Digital Domain (uncredited)
Jeetendra G. Bhagtani .... technical animator: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Jeremy Braben .... director of photography: Svalbard (uncredited)
Brenda Coxon .... model unit producer: Cinesite (uncredited)
Ryan Cronin .... senior animator: Cinesite (uncredited)
Matthew D'Angibau .... video operator: Cinesite (uncredited)
Florent de La Taille .... animator (uncredited)
Hugo Dominguez .... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Clare Johanna Downie .... post-production assistant: Peerless (uncredited)
Gregory Duncan .... production assistant: Digital Domain (uncredited)
Nina Fallon .... visual effects producer: Rodeo FX (uncredited)
Deak Ferrand .... concept artist: HATCH (uncredited)
Laura Fitzpatrick .... administrator: Peerless (uncredited)
Page Frakes .... color pipeline supervisor: Tippett Studio (uncredited)
Denis-Jose Francois .... post-viz artist (uncredited)
Pranav Kumar Gautam .... match move technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Jon Green .... matte painter: Matte World Digital (uncredited)
Emmet Griffin .... runner (uncredited)
Amanda Hampton .... pipeline engineer (uncredited)
Peter Hart .... lead matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Guy Hauldren .... 3d scanning (uncredited)
Charity Hobbs-Wood .... finance/first aid: Cinesite model unit (uncredited)
Ian Holland .... inferno artist: Peerless Camera Company (uncredited)
Wen-Chin Hsu .... lighting technical director: Tippett Studio (uncredited)
Antony Hunt .... executive producer: Cinesite (uncredited)
Mathieu Jolicoeur .... digital compositor: RodeoFX (uncredited)
Kirk Jung .... matchmove artist: Tippett Studio (uncredited)
Dean Koonjul .... digital compositor: Rainmaker UK (uncredited)
Christian Kugler .... CG artist: Matte World Digital (uncredited)
Pavan Kumar .... digital compositor: Rhythm and Hues India (uncredited)
Duncan Lees .... head of 3D services: Plowman Craven and Associates (uncredited)
Peter Logarusic .... digital paint & roto artist: Framestore CFC (uncredited)
Chulev Marko .... paint/roto artist (uncredited)
L. Patrick McCormack .... digital visual effects production manager: India (uncredited)
Sébastien Moreau .... visual effects supervisor: Rodeo FX (uncredited)
Danielle Nadal .... digital I/O: Framestore CFC (uncredited)
Jonathan Neill .... digital artist: Ambaric Drive (uncredited)
Noel O'Malley .... scanning operator: Cinesite (uncredited)
Vishal Pawar .... lighting technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Vishal Pawar .... texture artist: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Tony Peck .... rotoscoping artist: Framestore CFC (uncredited)
Goran Petrushevski .... paint/roto artist (uncredited)
Jonathan Piche-Delorme .... digital compositor: RodeoFX (uncredited)
Jonathan S. Ramos .... pipeline technical assistant: Tippett Studio (uncredited)
Matt Rank .... motion capture stage manager (uncredited)
Shrinidhi Rao .... render support (uncredited)
Mathieu Raynault .... lead matte painter: Rodeo FX (uncredited)
Paul Round .... senior Inferno artist: Peerless (uncredited)
Arnab Sanyal .... digital compositor: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Manuela Scalini .... lighting technical director (uncredited)
Seshaprasad .... digital production manager: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Divyesh Shah .... matchmove technical director: Rhythm & Hues, India (uncredited)
Jonathan Sykes .... data operative/render wrangler (uncredited)
Jan Toensmann .... senior compositor: Cinesite (uncredited)
Jamie Tremelling .... visual effects artist: Peerless (uncredited)
Curtis Tsai .... matchmove artist: Rainmaker (uncredited)
Melissa Widup .... roto/paint artist: Framestore CFC (uncredited)
Joni Williams .... rotoscope artist (uncredited)
Genevieve Yee .... lighting digital artist (uncredited)
 
Stunts
Vic Armstrong .... supervising stunt coordinator: second unit
Wendy Armstrong .... stunt coordinator: second unit
Richard Bradshaw .... stunts
Tony Christian .... stunts
Rob Cooper .... stunts
Talila Craig .... stunts
David Cronnelly .... stunt rigger
Gabe Cronnelly .... stunts
Danielle da Costa .... stunts
Nicholas Daines .... stunts
Kelly Dent .... stunts
Levan Doran .... stunts
Robin Earle .... truss stunt rigger: second unit
Rick English .... stunts
David Forman .... stunts (as Dave Foreman)
James Grogan .... stunts
Richard Hansen .... stunts (as Richard D. Hansen)
Jamie Hayden .... stunts (as Jamie Cho)
Frank Henson .... stunts
Mark Henson .... stunt performer
Paul Herbert .... stunts
Sy Hollands .... assistant stunt coordinator
David Holmes .... stunts
Rob Inch .... stunts
Rowley Irlam .... stunt double: Lord Aspiel
Paul Jennings .... stunt coordinator
Gary Kane .... stunts
Sid Karne .... stunt performer
Vincent Keane .... stunts
Michele Laine .... stunts
Mike Lambert .... stunts
Guy List .... stunts
Phil Lonergan .... stunts
Paul Lowe .... stunts
Kevin Lyons .... stunt rigger
Russell MacLeod .... stunts
Marc Mailley .... stunt performer
Kevin Matthews .... wire man
Belinda McGinley .... stunt performer
Nick McKinless .... stunts
Peter Miles .... stunts
Lee Morrison .... stunts
Mark Mottram .... stunts
Brian Nickels .... stunts (as Brian 'Sonny' Nickels)
James O'Donnell .... stunts (as James O'Dee)
Matt Price .... stunts
Georgina Rawlings .... stunt performer (as Georgie Rawlings)
Georgina Rawlings .... stunt performer (as Georgina Armstrong)
Richard Ryan .... fight coordinator
Richard Ryan .... stunts
Mark Southworth .... stunt safety: second unit
Matthew Stirling .... stunts
John Street .... stunt performer
Tom Struthers .... stunt supervisor
Roy Taylor .... stunts
Sophie Tommy .... stunt double: Lyra
Vincent Wang .... stunts
Reg Wayment .... stunts
Matthew Webster .... stunt performer
David Williams .... wire stunt rigger: second unit (as Dave Williams)
Ben Wright .... stunt performer
Richard Wu .... stunts
Tom Aitken .... stunt performer (uncredited)
Scott Armstrong .... stunts (uncredited)
Gary Arthurs .... stunt performer (uncredited)
Lloyd Bass .... stunt performer (uncredited)
Andy Bradshaw .... stunt performer (uncredited)
Terry Cade .... stunts (uncredited)
James Embree .... stunt performer (uncredited)
Glenn Foster .... stunts (uncredited)
Steve Griffin .... stunts (uncredited)
Luke Kearney .... stunt performer (uncredited)
Paul Kennington .... stunt performer (uncredited)
Adam Kirley .... stunt performer (uncredited)
Kai Martin .... stunt performer (uncredited)
Andy Merchant .... stunt performer (uncredited)
Jane Osborn .... stunt performer: wire stunts (uncredited)
Domonkos Pardanyi .... stunts (uncredited)
Justin Pearson .... stunt performer (uncredited)
Andy Pilgrim .... stunts (uncredited)
Gemma Powley .... utility stunts (uncredited)
Monty L. Simons .... stunt coordinator (uncredited)
Andy Wareham .... utility stunts (uncredited)
Steen Young .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
David Appleby .... key grip: second unit
John Ash .... best boy: second unit
Bill Beenham .... electrical rigger: second unit (as William Beenham)
Barry Bellotti .... generator operator
Lou Bogue .... electrician
Harry Boxell .... head of department electrical rigger
Jeremy Braben .... aerial director of photography: second unit
Bob Brock .... rigging gaffer: second unit (as Rob Brock)
John Campbell .... electrician
Chris Clarke .... second assistant camera: "b" camera, second unit
James Clemo .... practical electrician
Christopher Craig .... dimmer operator (as Chris Craig)
David Cross .... crane grip: second unit (as Dave Cross)
Gary Cross .... best boy electrician
Ted Deason .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Van Dewittvine .... trainee electrician
Gary Dormer .... electrical rigger
Rob Dowling .... head of department practical electrician
David Draper .... grip
James Ellis .... electrical rigger
Perry Evans .... gaffer: second unit
Simon Fogg .... best boy grip
John Foster .... first assistant camera: "a" camera
Colin Gallagher .... electrician
John Gamble .... first assistant camera: "b" camera
Peter Graf .... acs helicopter mount technician: second unit
Eugene Grobler .... balloon light operator
Kenny Groom .... first assistant camera: "a" camera
Andrew Haddock .... video playback operator
Luke Andrew Haddock .... video assist coordinator (as Andrew Haddock)
Luke Andrew Haddock .... video playback assistant: second unit (as Luke Haddock)
Alan Hall .... second assistant camera: "a" camera
Graham Hall .... camera operator: "b" camera
Tony Hannington .... electrician
Richard Harris .... supervising electrical rigger
Colin Hazell .... crane operator: second unit
Darren Holland .... grip: second unit
Andy Hopkins .... key grip: second unit
Darren Howton .... practical electrician
Simon Hume .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Gary Hymns .... key grip
Paul Hymns .... grip
Michael Jones .... trainee practical electrician: second unit
John Jordan .... first assistant camera: "a" camera, second unit
Dean Kennedy .... electrician
David Kirman .... video assist operator: second unit
Chris Knoll .... rigging electrician
Steve Langley .... electrician
Paul Legall .... crane technician
Oliver Loncraine .... first assistant camera: "c" camera, second unit
Mark Looker .... stand-by electrical rigger
Steve Macher .... electrical rigger
Clive Mackey .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Gavin McKenzie .... video assist operator: second unit
Robert McLachlan .... director of photography: second unit
Rupert Morency .... trainee grip
David Morgan .... camera operator: "a" camera, second unit
Philip Murray .... grip: second unit
Jean-Pierre Nonnet .... camera trainee: second unit
Frédéric North .... pilot: camera helicopter
Russell O'Connor .... scorpio head technician
Ricky Pattenden .... electrician: second unit
Lee Perkins .... electrician: second unit
Ben Perry .... second assistant camera: "b" camera
James Perry .... camera trainee
Darren Piercy .... crane operator
Gary Pocock .... grip: second unit
Glen Prescott .... electrical rigger (as Glenn Prescott)
Larry Randall .... head of department gaffer
Frederick Reynolds .... electrical rigger
George Richmond .... Steadicam operator
George Richmond .... camera operator: "a" camera
Keith Roberts .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Paul Rowe .... electrician: second unit
Gwil Ryan .... practical electrician
Jamie Shurlock .... desk op: re-shoots
Gary Smith .... best boy grip: second unit
Adrian Spanna .... video assist operator: second unit
Laurie Sparham .... still photographer
Gary Spratling .... camera operator: "a" camera, second unit
Ben Suter .... electrician
James Swanson .... acs helicopter mount technician: second unit
Ryan Taggart .... second assistant camera: "a" camera, second unit
Peter Taylor .... camera operator: "a" camera, second unit
Mark Thomas .... electrician
István Török .... best boy grip: re-shoots
György Vesztergombi .... focus puller
Derek Walker .... steadicam operator: second unit
Oliver Ward .... camera technician: Wescam camera, second unit
Laurence Way .... trainee practical electrician: second unit
Jack White .... rigging gaffer
Michael White .... electrician: re-shoots
Shawn White .... floor gaffer
Zoe Whittaker .... video playback assistant
Marc Atherfold .... additional first assistant camera (uncredited)
Chas Bain .... camera operator (uncredited)
Chris Bain .... additional focus puller (uncredited)
Alex Coverley .... grip (uncredited)
Paul Hymns .... key grip: additional photography (uncredited)
Sean Kisch .... motion control assistant: dailies (uncredited)
János Kiss .... key grip: reshoot (uncredited)
Jamie Mills .... electrician (uncredited)
Ian Murray .... rigger (uncredited)
Ron Nicholls .... grip: second unit (uncredited)
Tony Rowland .... camera grip (uncredited)
Tony Rowland .... grip: dailies (uncredited)
Szabolcs Sipos .... electrician (uncredited)
Toby Spanton .... video assistant: dailies (uncredited)
Gabor Szucs .... grip: reshoot (uncredited)
Balázs Vákár .... gaffer: re-shoots, Hungary (uncredited)
 
Animation Department
Debaprasad Bhowmik .... animator
Scott Claus .... animator
Todd Elliott .... animator
Brian Eyre .... animator
Daniel Gerhardt .... animator
Namita Gotephode .... animation production coordinator
Nicolas Gueroux .... animator
Andrew Lawson .... animator
Christopher Lloyd .... senior modeler
Barth Maunoury .... animator: Framestore CFC
Michael Mellor .... animator
Stephen Moros .... layout artist
Phil Morris .... lead animator
Marlon Nowe .... animator
Samir Patel .... animator
Rebecca Perez .... animator
Simon Pickard .... animator
Pablo Plaisted .... animator: Framestore CFC
Ben Sanders .... animator
Nick Savy .... modeler
Eriks Vitolins .... animator
Carl Wilson .... senior modeler
Stephen L. Wong .... animator
Ryan Yee .... animator: Rhythm & Hues
Mariano Mendiburu .... animation intern (uncredited)
 
Casting Department
Jim Benedict .... adr voice casting
Sam Breckman .... casting location manager
Beth Cleveley .... extras casting: Casting Collective
Sally King .... background casting
Ann Koska .... background casting
Charlie MacMillan .... casting assistant
Phoebe Scholfield .... adr voice casting
Alice Searby .... casting assistant
 
Costume and Wardrobe Department
Jennifer Alford .... seamstress
Nina Ayres .... costume craft assistant
Helen Barron .... costume craft assistant
Camille Benda .... assistant costume designer
Adam Broderick .... costume production assistant
Emma Brown .... seamstress
Rob Brown .... wardrobe assistant: second unit (as Robert Brown)
Charlotte Child .... wardrobe assistant: Ms Kidman
Berel-Anne Cohen .... costume craft person
Angela Egan .... costume buyer: second unit
Laura Ergis .... wardrobe mistress
Charlotte Espiner .... costume production assistant
Connie Fairbairn .... costume cutter
Jason Gill .... crowd costume assistant: additional photography
Philip Goldsworthy .... key costumer: second unit
Esther St John Gray .... wardrobe assistant
Brendan Handscombe .... wardrobe assistant
Carolyn Handscombe .... wardrobe assistant: Ms. Richards
Elizabeth Harrison .... seamstress
Harriet Johnson .... seamstress
Enda Kenny .... assistant costume craft supervisor
Tess Loe .... costume production assistant
Lyndie MacIntyre .... costume craft supervisor
Elaine Mansouri .... seamstress
David McLaughlin .... costume cutter
Eleonora McNamara .... costume craft person
William McPhail .... costume supervisor
Calandra Meredith .... wardrobe assistant
Louise Mills .... seamstress
Kathryn Mysko Von Schultze .... costume cutter (as Kathryn Frampton)
Carole O'Neal .... chief wardrobe cutter
Carole O'Neal .... workroom supervisor
Lisa Robinson .... seamstress (as Lisa Mary Robinson)
Deirdre Sheehan .... freelance costume maker
Susan Smith .... seamstress (as Susan Adams)
Honnie Tang .... costume production assistant
Henrietta Thomas .... costume craft assistant
Sadie Tilbury .... costume craft assistant
Michelle Tilling .... costume craft assistant
Amanda Trewin .... wardrobe assistant
Anthony Tuff .... wardrobe assistant: second unit
Paul Yeowell .... wardrobe assistant
Claire Hardaker .... costume assistant (uncredited)
Catherine Lovett .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Niklas Aldergren .... digital intermediate systems administrator (as Niklas Aldergreen)
Martin Corbett .... additional editor
Peter Doyle .... supervising digital colorist
Tom Harrison-Read .... first assistant editor
Jolyon Haverson .... post-production coordinator
Laurence Johnson .... second assistant editor
Mel Kangleon .... lead colorist (as Melissa Kangleon)
Grace Lan .... digital intermediate operations supervisor
Richard Lowe .... editorial production assistant: LA
Angus Munro .... avid engineer
Anita M. Patel .... post-production coordinator
Russell Pawson .... assistant editor
David Rees .... color timer
Eric Rolnick .... Digital Domain
Simon Whitehead .... apprentice editor
Marcus Alexander .... digital intermediate support (uncredited)
Stephen Bearman .... colorist: dailies (uncredited)
Jonathan Dixon .... digital intermediate support (uncredited)
Scott Farrar .... post-production services: New Line Cinema (uncredited)
Peter Guyan .... digital intermediate support (uncredited)
Michael Hatzer .... digital intermediate colorist: Deluxe UK (uncredited)
Adam Inglis .... digital intermediate colorist (uncredited)
Mathieu Reid .... color timer (uncredited)
 
Music Department
Jonathan Allen .... additional score engineer
John Alley .... musician: six piano ensemble
David Arch .... musician: six piano ensemble
John Barrett .... assistant scoring engineer
Robin Baynton .... assistant scoring engineer
Thomas Bowes .... concertmaster
Thomas Bowes .... musician: solo violin
Paul Broucek .... executive in charge of music: New Line
Nicholas Bucknall .... musician: solo clarinet
Kris Burton .... assistant score engineer
David Butterworth .... orchestrator
Simon Chamberlain .... musician: six piano ensemble
Peter Clarke .... music editor
Paul Clarys .... musician: ethnic percussion
Paul Clarys .... musician: tibetan bowls and gongs
Peter Cobbin .... score mixer
Peter Cobbin .... score recordist
Peter Davies .... musician
Alexandre Desplat .... conductor
Alexandre Desplat .... orchestrator
Jessica Dolinger .... music clearances
Andrew Dudman .... additional music editor
Andrew Dudman .... additional score engineer
Sara Durante .... music assistant: London
Catherine Edwards .... musician: six piano ensemble
Terry Edwards .... conductor: choir
Karen Elliott .... score coordinator: Hot House Music
Xavier Forcioli .... assistant: Mr. Desplat
Tristan Fry .... musician: timpani
Gavin Greenaway .... additional conductor
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Dave Hartley .... musician: six piano ensemble (as David Hartley)
Jan Hendrickse .... musician: ethnic woodwinds
Robert Houston .... additional music editor (as Rob Houston)
Bill Ives .... conductor: 'Lyra'
Jake Jackson .... additional score engineer
Skaila Kanga .... musician: harp
Gary Kettel .... musician: tibetan bowls and gongs
Greg Knowles .... musician: cimbalom
John Lenehan .... musician: six piano ensemble
The London Oratory School Schola .... musicians: boys choir
London Voices .... musicians: choir
Erik Lundborg .... orchestrator
Bill Lyon .... musician: ethnic woodwinds (as Bill Lyons)
Gerard McCann .... supervising music editor
Stuart Morton .... additional music editor
Maurice Murphy .... musician: solo trumpet
Sam Okell .... additional music editor
Sam Okell .... additional score engineer
Sam Okell .... protools engineer
Michael Ormiston .... musician: mongolian overtone singer
Ben Parry .... choir director
Nick Perry .... musician: ethnic woodwinds
Victor Pesavento .... music preparation
Anthony Pleeth .... musician: solo cello
Conrad Pope .... orchestrator
Frank Ricotti .... musician: tibetan bowls and gongs
Vincent Segal .... musician: electric cello
Lori Silfen .... music business affairs executive
Owen Slade .... musician: solo tuba
Leila Stacey .... assistant music contractor
Alison Stephens .... musician: mandolin
Clifford J. Tasner .... orchestrator
John F.X. Walsh .... music business affairs executive
David Walter .... additional music editor
Lee Ward .... conductor: boys choir
Richard Watkins .... musician: solo french horn
Lucy Whalley .... assistant music contractor
Bruce White .... viola
Jonathan Williams .... musician: cello
Robert Winn .... musician: solo flute
Nigel Woodhouse .... musician: mandolin
James Seymour Brett .... music arranger: end title music (uncredited)
Chris Clad .... violin (uncredited)
Dave Foster .... music preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Paul Allen .... driver
John Ayres .... driver: second unit
Jason Baecke .... driver: second unit
Gavin Ball .... driver: minibus
Martin Brennan .... driver: special effects workshop
Barry Britnall .... driver: video assist
Adam Broderick .... driver: costume department
John Burden .... driver: minibus
Richard Cain .... driver
Alan Canty .... driver
David Chisholm .... driver: second unit
John Cornelius .... driver: construction truck
George Corrigan .... driver: stand-by props truck
Mark Crowley .... driver
Mick Crowley .... driver: props truck
John Dawson .... driver
Peter Devlin .... transport coordinator
Wayne Evans .... facilities assistant
Darren Fenny .... driver
Stephen Fenny .... driver
Martin Foard .... driver: second unit
Geoff Gowland .... head of department driver: facilities
Henry Gumble .... facilities assistant
Kash Hameed .... unit driver
Chris Hammond .... driver
Gordon Hampton .... driver: second unit
Ben Harrington .... driver
Paul Haylor .... facilities assistant
Brendon Henry .... driver: second unit
Kevin Hora .... driver
Derek Hughes .... driver
Danny Jarman .... driver
Adrien Kieny .... driver: second unit
Enzio Mannuzza .... driver: visual effects props
Steve Mitchard .... driver: Daniel Craig (as Steve Mitchard)
Dean Moran .... transportation captain
David Morrison .... driver: second unit
Leonard Mortlock .... driver
James Ott .... driver: visual effects truck
Kerry Pain .... driver
Jason Pastides .... driver
William Pidgley .... driver
Francisco Pinto .... driver
Brian Pitches .... driver
Dean Porter .... driver
Terry Reece .... driver
Micky Richardson .... driver
Phil Richman .... head of department driver: facilities, second unit
Fabienne Simons Rohrer .... driver: second unit
Steven Ruffell .... driver: construction truck
Karen Russell .... driver: minibus
Andreas Stettler .... driver: second unit
Mark Sullivan .... driver: second unit
Harry Taylor .... driver
Trevor Till .... driver
Alan Watts .... driver
Eddie Yeoman .... driver: camera truck
 
Other crew
Patrick Aegerter .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Sandro Alpince .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Peter Ambühl .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Monika Amstutz .... technician: swiss mission crew, second unit
Clemens Andrae .... technician: swiss mission crew, second unit
Helen Appleby .... assistant: Ms. Forte
Tom Asquith .... production assistant: second unit (as Thomas Asquith)
David Atkinson .... kitchen assistant
Elena Azuola .... financial controller
Rick Baer .... accountant: visual effects (as Richard Baer)
Daren Bailey .... co-marine coordinator
Dan Balgoyen .... assistant: Mr. Miano
Cassandra Barbour .... rights and clearances: Entertainment Clearances
Louis Baron .... production runner: second unit
Dana Belcastro .... production executive
Emma Bendell .... production accountant
Karen Bicknell .... assistant accountant
Sam Blackmore .... additional floor runner: second unit
David Blyth .... set production assistant: second unit
Terry Blyther .... location manager: Greenwich
Aok Bohren .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Remo Borciani .... stand-in: Fader Coram
Roland Boss .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Matthew Bovington .... assistant accountant
Sarah Brook .... assistant accountant
Hannah Brown .... key set production assistant
Jo Bryans .... unit nurse: second unit
Nena Bulicic .... location assistant: second unit
Chorley Bunce .... caterer
Mark Bunce .... catering manager
Dominic Buttimore .... main title producer
Laurie Cartwright .... risk management
Roisin Carty .... dialect coach: Ms. Green
Donna Casey .... assistant accountant
Leah Chalk .... child wellfare
Joshua Chamberlain .... assistant: New Line Cinema
Rebecca Chambers .... location scout: London
Dave Chorley .... catering manager
Nikki Clapp .... script supervisor
Arabella Constance-Churcher .... production assistant: second unit
Toby Cook .... stand-in: Lee Scoresby
Andrew Cooke .... location manager: Japan
Andrew Cooke .... location unit manager
Solveig Cosser .... dialogue consultant: Icelandic
Franz Cotting .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Ian Creed .... marine coordinator
Simon Cullen .... location unit manager
Nicola Curzon .... stand-in: Lyra
Susan d'Arcy .... unit publicist
Joyce Datiles .... production assistant
Jon Davidson .... controller: New Line
Andrew Gwyn Davies .... assistant production coordinator
Esther Davis .... head tutor
Lara Davis .... set production assistant: second unit
Nathan Day .... stand-in: Roger
Naomi De Pear .... assistant to director: second unit
Glenn Diot .... key production office assistant
Veronika Dobos .... production coordinator
Piers Dunn .... location scout: Norway
Charles Edwards .... clearance coordinator
Jeff Egan .... safety
Roger Eide .... helicopter pilot: second unit
Rus Ekkel .... additional tutor
Erik Ellner .... business affairs
Michal 'Asch' Ernst .... assistant location manager: second unit
Samuel Ernst .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Beat Fahrni .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Stefan Feuz .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Thomas Fickling .... assistant: Ms. Forte
Peter Flick .... technician: swiss mission crew, second unit
Daniel Frei .... technician: swiss mission crew, second unit
Sandra Frieze .... dialect coach: Ms. Kidman
Gaby Fritz .... stand-in: Serafina (as Gabi Fritz)
Colin Giles .... location security
Emily Glatter .... supervising production coordinator
Hans Glatthard .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Thea Govorko .... assistant: Mr. Carraro
Terje Gundersen .... helicopter pilot: second unit
Leo Haidar .... legal counsel
Steve Hart .... location manager
Nion Hazell .... location coordinator: second unit
Aniko Hegedus .... production accountant
Veronika Hladikova .... assistant: Mr. Craig
Marc Hofstatter .... assistant: Mr. Weisz
Polly Hope .... script supervisor: second unit
Jason Horwood .... stand-in: Daniel Craig
Kevin Hudson .... stand-in: Roger
Charlotte Hutton .... double: Lyra
Jack Ivins .... set production assistant: second unit
Ali James .... assistant location manager
Nick Jeffries .... armorer: second unit
Nick Jeffries .... supervising armorer
Michael Jones .... unit production assistant
Rudolf Jossi .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Daniel Kandlbauer .... production secretary: second unit
Steve Kesmodel .... credits administrator
Sally King .... children's licensing administration
Kevin Kirner .... production intern: second unit
Ann Koska .... children's licensing administration
Lucy La Vey .... stand-in: Serafina
Diana Lander .... unit nurse: second unit
Keith Large .... production manager: second unit
Suzanne Lauchaire .... assistant: Ms. Forte
Jeff Lee .... international business department
Lily Lester .... assistant: Mr. Carraro (as Lily Goodwin)
Carly Lewisohn .... set production assistant
Algor Lieman .... set production assistant
David Lindsay .... security: Mr. Craig, second unit (as Dave Lindsay)
Hannie Lyn .... stand-in: Mrs. Coulter
Donnie MacDonald .... chef
Gordon Mackinnon .... location manager: second unit
Rebecca Mansfield .... script supervisor: second unit
Sharon Mansfield .... script supervisor: 2nd Unit
Miranda Marks .... production co-coordinator
Robyn Martin .... production attorney
Mercedes Martinez .... production associate
Ginny Martino .... contract administrator
Andrew Matthews .... executive in charge of film investment
Patrick Maurer .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Barry May-Leybourne .... health and safety officer: Eurosafety
Barry May-Leybourne .... health and safety officer: second unit
Chris McClintock .... research coordinator
Donna McCormick-Smith .... animal trainer
Emma McGettrick .... set production assistant: second unit
James McGrady .... set production assistant: second unit
Vincent McNicol .... chef
Peter Michel .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
David Miller .... security personnel
Elizabeth Miller .... security personnel
Roger Ming .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Ryan Miningham .... general assistant
Damian Mitchell .... armorer
Beat Moor .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Ciaran Moran .... accounts trainee
Victoria Morgan .... production coordinator: second unit
Richard Morrison .... title designer: main and end titles, Thing
Anna Mostyn Williams .... set production assistant
Boo Motjuoadi .... assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi)
Maggie Murray .... assistant accountant
Simon Nixon .... assistant location manager: Chatham
Frédéric North .... helicopter pilot: camera (as Fred North)
Gemma O'Neill .... assistant: Ms. Kidman
Rafael Oleksy .... kitchen assistant
Paulina Pavic .... location assistant: second unit
Brydie Payten .... craft service
Jon Penagarikano .... location scout: second unit
Peggy Pere .... helicopter coordinator
Nigel Pickup .... craft service
Charlotte Piddington .... production office assistant
David Pinnington .... supervising location manager
Tina Pisano .... accounts trainee
Paul Prokop .... executive in charge of finance
Claire Pullinger .... accounting assistant
Gilbert Ramseier .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Joshua Ravetch .... production resources
Oliver Rayner .... production office assistant
Jason Roberts .... location manager: second unit
Lee Robertson .... assistant location manager: second unit
David Roker .... assistant: Mr. Weisz
Adrian Rosi .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Danka Rozic .... location assistant: second unit
Vedrana Rozic .... assistant location manager: second unit
Jean-Marc Rulier .... 3D scanning specialist
Mick Ryan .... health and safety officer: second unit
Ady Ryf .... assistant location manager: second unit
Eric Rüfenacht .... technician: swiss mission crew, second unit
Hanspeter Schletti .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
David Seaton .... assistant location manager
Renate Seefeldt .... accountant: Switzerland, second unit
Renate Seefeldt .... production accountant
Julianna Selfridge .... risk management (as Juliana Selfridge)
Laura Sevier .... rights and clearances: Entertainment Clearances
Samuel Sharpe .... production secretary
Bruno Siegfried .... chief flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Callum Heckstall Smith .... floor runner: second unit
Mari Smith .... tutor
Igraine Spears .... double: Lyra
Oskar Steiner .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Jason Stonham .... security personnel
Mary Sweeney .... unit nurse: second unit
Richard Szabó .... security head
Eduard Tarrado Farre .... location scout: second unit
Rolf Thomann .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Simon Thoni .... chief pilot: Swiss Bohag, second unit
Katharine Tidy .... home economist
Juan Tresch .... assistant swiss mountain guide: second unit
Jeannie Udall .... unit medic
Géza Varga .... catering: reshoots (Hungary )
Béla Vaszary .... set doctor: Hungary
Nicholas Vela .... set production assistant (as Nick Vela)
Oliver Veysey .... director's researcher
Christian von Allmen .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Theo von Atzigen .... pilot: Swiss Bohag, second unit
Hanspeter Wafler .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Martin Walker .... location assistant
Dean Wares .... title typography
Simon Waterson .... personal trainer: Mr. Craig
Tony Webb .... security: Ms. Kidman
Bernhard Weber .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Rebecca Whitehead .... production runner: second unit
Chris Williamson .... head chef
Zoe Wilson .... construction coordinator
Michelle Wraight .... accommodation coordinator
Eileen Yip .... set production assistant: second unit
David Zealey .... production secretary: second unit
Andreas Zurbuchen .... flight assistant: swiss glacier ground crew, second unit
Stefan Zürcher .... location manager
Ronald C. Briggs Jr. .... inventory services (uncredited)
Ryan Hewitt .... post production assistant (uncredited)
Esther Kelly .... animal trainer (uncredited)
Joby Stephens .... additional set runner (uncredited)
 
Thanks
James Clayton .... thanks
April Gornik .... thanks
Duncan Reid .... thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for sequences of fantasy violence
Runtime:
113 min
Country:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:PG | Brazil:10 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Finland:K-11 | Germany:12 | Ireland:12A | Malaysia:U | Netherlands:12 | New Zealand:PG | Philippines:PG-13 (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | Singapore:PG13 (re-rating) | South Korea:All | Sweden:11 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:PG | USA:PG-13 (certificate #43880)

Did You Know?

Trivia:
Nonso Anozie was replaced by Ian McKellen as the voice of Iorek Byrnison. The director, Chris Weitz stated in an interview with 'Empire magazine': "It was a studio decision...You can understand why you would cast Ian McKellen for anything, but letting go of Nonso was one of the most painful experiences on this movie for me. I need to say about Nonso that he is one of the most promising and soulful young actors I have encountered in England and I've worked here for quite a bit now and he's actually in the next Mike Leigh...But it was, uh, that was kind of a dark day for me. I kinda wanna go out of my way to point out how much I love Nonso's work. And that's that".See more »
Goofs:
Continuity: Right before Lord Asriel is captured, he slides over a cliff of ice. In the first shot of him when he reaches the bottom at 42:11, he has a large scrape on one side of his face, but in the next and following scenes it is gone.See more »
Quotes:
[first lines]
Serafina Pekkala:There are many universes and many Earths parallel to each other. Worlds like yours, where people's souls live inside their bodies, and worlds like mine, where they walk beside us, as animal spirits we call daemons.
Stelmaria:Are we going to see the child?
Lord Asriel:I should think so.
Serafina Pekkala:So many worlds. But connecting them all is Dust. Dust was here before the witches of the air, the Gyptians of the water, and the bears of the ice. In my world, scholars invented an alethiometer - a golden compass - and it showed them all that was hidden. But the ruling power, fearing any truth but their own, destroyed these devices and forbade the very mention of Dust. One compass remains, however, and only one who can read it.
See more »
Movie Connections:
Referenced in Starz Inside: Fashion in Film (2008) (TV)See more »
Soundtrack:
LyraSee more »

FAQ

Why is the title of the book different in the US than it is in the UK?
Is this movie based on a book?
First Chris Weitz, then Anand Tucker, and now Chris Weitz is listed again as the director for the project. Who actually directed this?
See more »
43 out of 52 people found the following review useful.
An Unfinished Journey, 27 December 2008
Author: Chrysanthepop from Fraggle Rock

I am among those who have not read the book and I found it to be initially confusing and boring but the film picks up after Lyra is taken into Mrs. Coultier's lavish house. The pace picks up but it may seem a little too rushed. The ending was sort of continuous, requiring a sequel. I would have liked to see the second movie but unfortunately, there is a rumour that it may not happen which is quite a pity because I thought 'The Golden Compass' was going somewhere. It is not the best movie of its kind but I thought it was not so bad either. The special effects are good. The characters are lively. I loved the daemons. It's got quite a stellar cast but only Nicole Kidman gets enough screen time to be noticed. Gorgeous, glamorous and deceitful, could not picture anyone else for the part of Mrs. Coultier. (I am almost sure that the rest were promised a lengthier role in the sequels). Daniel Craig only has about 15 minutes but he makes the best of it. Sam Elliot is funny. Dakota Blue Richards is a confident young actress and she carries off Lyra well. Overall I enjoyed the world that was created in this movie and the characters. Too bad that it's left incomplete.

Was the above review useful to you?
See more (654 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for The Golden Compass (2007)
Recent Posts (updated daily)User
The real reason we'll never see a sequel roobens
Ain't seamancup
Boy, this was bad. alberto-ferrermorant
A moderate christian view Frostschaden
what on earth is a particle metaphysicist? faarque
'That's odd...' deleted scene Medosco
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Brothers Grimm The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe Australia Stardust King Kong
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.