Edit
Rome (TV Mini-Series 2005) Poster

(2005 TV Mini-Series)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Michael Apted ... (3 episodes, 2005)
Allen Coulter ... (2 episodes, 2005-2007)
Alan Poul ... (2 episodes, 2005-2007)
Steve Shill ... (2 episodes, 2005-2007)
Timothy Van Patten ... (2 episodes, 2005-2007)
Alan Taylor ... (2 episodes, 2005)
John Maybury ... (2 episodes, 2007)
Julian Farino ... (1 episode, 2005)
Jeremy Podeswa ... (1 episode, 2005)
Mikael Salomon ... (1 episode, 2005)
Adam Davidson ... (1 episode, 2007)
Carl Franklin ... (1 episode, 2007)
Alik Sakharov ... (1 episode, 2007)
Roger Young ... (1 episode, 2007)

Series Writing Credits  

Bruno Heller ... (22 episodes, 2005-2007)
William J. MacDonald ... (22 episodes, 2005-2007)
John Milius ... (22 episodes, 2005-2007)
Scott Buck ... (2 episodes, 2007)
Todd Ellis Kessler ... (2 episodes, 2007)
Mere Smith ... (2 episodes, 2007)
Alexandra Cunningham ... (1 episode, 2005)
David Frankel ... (1 episode, 2005)
Adrian Hodges ... (1 episode, 2005)
Eoghan Mahony ... (1 episode, 2007)

Series Cast  

...
 Lucius Vorenus (22 episodes, 2005-2007)
...
 Titus Pullo (22 episodes, 2005-2007)
...
 Atia of the Julii (22 episodes, 2005-2007)
...
 Octavia of the Julii (22 episodes, 2005-2007)
...
 Mark Antony (22 episodes, 2005-2007)
...
 Newsreader (20 episodes, 2005-2007)
...
 Vorena the Elder (19 episodes, 2005-2007)
...
 Servilia of the Junii (18 episodes, 2005-2007)
Lidia Biondi ...
 Merula (18 episodes, 2005-2007)
...
 Marcus Junius Brutus (17 episodes, 2005-2007)
...
 Posca (17 episodes, 2005-2007)
...
 Niobe (15 episodes, 2005-2007)
...
 Marcus Tullius Cicero (15 episodes, 2005-2007)
...
 Eirene (15 episodes, 2005-2007)
Manfredi Aliquo ...
 Castor (15 episodes, 2005-2007)
...
 Eleni (14 episodes, 2005-2007)
...
 Gaius Octavian (13 episodes, 2005-2007)
...
 Timon (13 episodes, 2005-2007)
Esther Hall ...
 Lyde (13 episodes, 2005-2007)
...
 Gaius Julius Caesar (13 episodes, 2005-2007)
Anna Fausta Primiano ...
 Vorena the Younger (12 episodes, 2005-2007)
...
 Mascius (10 episodes, 2005-2007)
...
 Pompey Magnus (8 episodes, 2005)
...
 Marcus Vipsanius Agrippa (8 episodes, 2007)
...
 Cassius (8 episodes, 2005-2007)
Anna Francolini ...
 Clarissa (8 episodes, 2005-2007)
...
 Gaius Octavian Caesar (7 episodes, 2007)
...
 Gaia (7 episodes, 2007)
...
 Porcius Cato (7 episodes, 2005)
...
 Gaius Maecenas (7 episodes, 2007)
...
 Scipio (7 episodes, 2005)
...
 Jocasta (7 episodes, 2007)
Daniel Cerqueira ...
 Memmio (7 episodes, 2007)
Alessio Cuna ...
 Lucius (7 episodes, 2007)
...
 Erastes Fulmen (6 episodes, 2005-2007)
...
 Levi (6 episodes, 2007)
Valery Usai ...
 Vorena the Younger (6 episodes, 2007)
...
 Cleopatra (5 episodes, 2005-2007)
...
 Calpurnia (5 episodes, 2005-2007)
Dominic Atherton ...
 Yesh (5 episodes, 2007)
Julianne Liberto ...
 Mary (5 episodes, 2007)
...
 Quintus Pompey (5 episodes, 2005-2007)
Amy Marston ...
 Deborah (5 episodes, 2007)
Sara Pasqualone ...
 Bec (5 episodes, 2007)
...
 Evander Pulchio (4 episodes, 2005)
...
 Tevye (4 episodes, 2007)
Kathryn Hunter ...
 Charmian (4 episodes, 2005-2007)
Alessio Di Cesare ...
 Rubio (4 episodes, 2005)
Marco Pollak ...
 Lucius (4 episodes, 2005)
...
 Hannibal Cotta / ... (4 episodes, 2007)
David Quinzi ...
 Rubio (4 episodes, 2005)
Clive Riche ...
 Tyro (4 episodes, 2007)
...
 Lepidus (4 episodes, 2007)
John Boswall ...
 Curial Magistrate (4 episodes, 2005)
Andrea De Santis ...
 Phidias (4 episodes, 2005)
...
 Duro (3 episodes, 2007)
Max Baldry ...
 Caesarion (3 episodes, 2007)
Kevin Dignam ...
 Lictor / ... (3 episodes, 2005-2007)
...
 Livia Drusilla (3 episodes, 2007)
...
 Durio (3 episodes, 2005)
...
 Cornelia (3 episodes, 2005)
...
 Glabius (3 episodes, 2005)
Rocky Marshall ...
 Omnipor (3 episodes, 2007)
...
 Roman Legionaire (3 episodes, 2005)
...
 Pertinax (2 episodes, 2005)
...
 Lucius Septimius (2 episodes, 2005)
Frank Baker ...
 Doctor (2 episodes, 2005)
Eliza Darby ...
 Daughter of Pompey (2 episodes, 2005)
Stefan Brown ...
 Lucius (2 episodes, 2007)
Giovanni Calcagno ...
 Vercingetorix (2 episodes, 2005)
...
 Milo (2 episodes, 2005)
...
 Chief Augur (2 episodes, 2005)
...
 Urbo (2 episodes, 2005)
Michele Pettini ...
 Son of Pompey (2 episodes, 2005)
Sean Madden ...
 Otho (2 episodes, 2005)
Federico Firmani ...
 Gaul Boss (2 episodes, 2007)
...
 Alfidia (2 episodes, 2007)
...
 Pharmacopolist (2 episodes, 2007)
...
 Carbo (2 episodes, 2007)
Antonio Ragusa ...
 Legionary (2 episodes, 2005)
...
 Antony's Tribune / ... (2 episodes, 2005)
Javier Torrecillas ...
 Barca / ... (2 episodes, 2007)
Paolo Risi ...
 Cato the Dwarf (2 episodes, 2005)
Nuccio Siano ...
 Saul (2 episodes, 2007)
...
 Strabo (2 episodes, 2005)
...
 Althea (2 episodes, 2007)
...
 Beggar (2 episodes, 2005-2007)
Shaka Bunsie ...
 Hutto (1 episode, 2005)
Charlie Anson ...
 Emmissary (1 episode, 2007)
Scott Chisholm ...
 King Ptolemy XIII (1 episode, 2005)
...
 Nubian Soldier (1 episode, 2005)
Tony Guilfoyle ...
 Pothinus (1 episode, 2005)
Daren Elliott Holmes ...
 Fulvio (1 episode, 2005)
...
 Presiding Magistrate (1 episode, 2005)
...
 Centurion Vallo (1 episode, 2007)
Norma Atallah ...
 Female Merchant (1 episode, 2005)
...
 Actor for Cato (1 episode, 2005)
Douglas Dean ...
 Lawyer #1 (1 episode, 2005)
Matthew Eggleton ...
 Egyptian Courtier (1 episode, 2007)
Lynda Baron ...
 Madame (1 episode, 2005)
David de Keyser ...
 Theodotus (1 episode, 2005)
Peter Eyre ...
 Accusator Nigidius (1 episode, 2005)
Vincenzo Nicoli ...
 Lysandros (1 episode, 2005)
Allan Caister Pearce ...
 Head Priest (1 episode, 2005)
Francesca Berrettini ...
 Cynthia (1 episode, 2005)
...
 Centurion (1 episode, 2005)
Fabio Carfora ...
 Sextus (1 episode, 2005)
Peter-Hugo Daly ...
 Heckler (1 episode, 2005)
Lorenza Damiani ...
 Venus (1 episode, 2005)
Nicholas Hewetson ...
 Terrified Man (1 episode, 2005)
Paul Kynman ...
 Gladiator #2 (1 episode, 2005)
...
 Achillas (1 episode, 2005)
Chris Anderson ...
 Aide de Camp (1 episode, 2007)
Noa Bodner ...
 Prostitute (1 episode, 2007)
Sara Kestelman ...
 The Old Witch (1 episode, 2007)
...
 Oedipus (1 episode, 2005)
...
 Casca (1 episode, 2005)
...
 Appius (1 episode, 2005)
...
 Saul (1 episode, 2005)
...
 Priscus Maevius (1 episode, 2005)
Francesco Sensi ...
 Legionary (1 episode, 2005)
John Bennett ...
 Elderly Priest (1 episode, 2005)
...
 Publius Servilius (1 episode, 2005)
Simon Gregor ...
 Artist (1 episode, 2005)
Alessandro Inchiappa ...
 Courier (1 episode, 2005)
...
 Julia (1 episode, 2005)
Cristina Mantis ...
 Prostitute #1 (1 episode, 2005)
Axel Schumacher ...
 Sentry (1 episode, 2005)
Steve Swinscoe ...
 Officer (1 episode, 2005)
Giorgio Antonini ...
 Guardsman (1 episode, 2007)
Tim Barlow ...
 Ancient Blind Oracle (1 episode, 2007)
Nicolo Brecci ...
 Caesarion (1 episode, 2007)
Russell Byrne ...
 Tribune (1 episode, 2007)
Stefano Consolini ...
 Cantor (1 episode, 2007)
...
 Rhodomates (1 episode, 2007)
...
 Crucified Man (1 episode, 2005)
Maura Orefici ...
 Priest (1 episode, 2005)
Franco Troscia ...
 Body Slave (1 episode, 2005)
Nadia Baldi ...
 Mrs. Bubo (1 episode, 2007)
Jack Ellis ...
 Bibulus (1 episode, 2007)
Mimmo Esposito ...
 Augur (1 episode, 2007)
Tim Faraday ...
 Chief Legionary (1 episode, 2007)
Francesca Romana Coluzzi ...
 Demeter (1 episode, 2005)
...
 Egeria (1 episode, 2005)
Steven Matthew ...
 Prisoner (1 episode, 2005)
Adriana De Guilmi ...
 Chaperone (1 episode, 2007)
Edward de Souza ...
 Rich Merchant (1 episode, 2007)
Stefano Gragnani ...
 Old Man (1 episode, 2007)
Georgie Glen ...
 Poppea (1 episode, 2005)
Stefano Miceli ...
 Lawyer #2 (1 episode, 2005)
Bruno Bilotta ...
 Appius (1 episode, 2007)
...
 Rabbi (1 episode, 2007)
Tyrone Huggins ...
 Bestiary (1 episode, 2007)
Andy Linden ...
 Procurator (1 episode, 2007)
Paolo Paoloni ...
 Priest (1 episode, 2007)
Bob Mercer ...
 Slave Trader (1 episode, 2005)
...
 Gladiator #1 (1 episode, 2005)
Francesco Pini ...
 Slave Dealer (1 episode, 2005)
Stu Rosen ...
 Numa (1 episode, 2005)
...
 Clerk (1 episode, 2007)
...
 Triolus (1 episode, 2007)
Sergio Di Pinto ...
 Stilicho (1 episode, 2005)
Richard Katz ...
 Volpe (1 episode, 2005)
...
 Lyco (1 episode, 2005)
Eddie Osei ...
 African Barkeep (1 episode, 2005)
Dominic Rickhards ...
 Aquinas (1 episode, 2005)
Hugh Sachs ...
 Clerk (1 episode, 2005)
Alessandra Stordy ...
 Iolanthe (1 episode, 2005)
Alessandro Cremona ...
 Pontic Dignitary (1 episode, 2007)
Sgarbi Roberto ...
 Horseman (1 episode, 2007)
...
 Phyllis (1 episode, 2005)
Alessandro Prete ...
 Tarquin (1 episode, 2005)
Luigi Santamaria ...
 Flamen Priest (1 episode, 2005)
Ian Gunn ...
 Confidential Agent (1 episode, 2007)
...
 Soldier #1 (1 episode, 2007)
David Toole ...
 Man with no legs (1 episode, 2007)
Barbara Marten ...
 Diviner (1 episode, 2005)
Massimo Pupella ...
 Whistling Legionary (1 episode, 2005)
Stan Rosen ...
 Numa (1 episode, 2005)
...
 Cimber (1 episode, 2005)
Emilio De Marchi ...
 Vizier (1 episode, 2007)
...
 Bearded Man (1 episode, 2007)
Carla Cagnetti ...
 Maidservent (1 episode, 2005)
Maggie McCarthy ...
 Drusilla (1 episode, 2005)
Parvez Qadir ...
 Tanjit (1 episode, 2005)
...
 Milo (1 episode, 2005)
Valerio Isidori ...
 Blinded Man (1 episode, 2007)
Simon Smith ...
 Overseer (1 episode, 2007)
...
 Proculus (1 episode, 2005)
...
 Lawyer #3 (1 episode, 2005)
Kevin Johnson ...
 Guard (1 episode, 2007)
Michele Melega ...
 Head Priest (1 episode, 2007)
Alessandro Ruo ...
 Pontifex Maximus (1 episode, 2007)
...
 Crito (1 episode, 2005)
Oreste Rotundo ...
 Aufidius Dento (1 episode, 2005)
...
 Messenger (1 episode, 2007)
Federico Pacifici ...
 Veteran Boss (1 episode, 2007)
Giannina Salvetti ...
 Shopkeeper (1 episode, 2007)
...
 Court Lictor (1 episode, 2005)
Alan Stocks ...
 Andros (1 episode, 2005)
Steve Ramsden ...
 Senior Legionary (1 episode, 2005)
Robin Sneller ...
 Cloth Maker (1 episode, 2005)
Ilaria Stivali ...
 Peasant Woman (1 episode, 2005)
...
 Herod (1 episode, 2007)
Helen Stirling ...
 Old Weaver (1 episode, 2005)
Sebastiano Vinci ...
 Wild Eyed Man (1 episode, 2005)
Julian Stolzenberg ...
 Bearded Man #2 (1 episode, 2007)
Daniel Tatarsky ...
 Timon's Thug (1 episode, 2007)
Riccardo Antuoni ...
 Ministro (1 episode, 2005)
Steven Blake ...
 Prisoner (1 episode, 2005)
Cesare Cremonini ...
 Arena Hackler (1 episode, 2005)
...
 Marcelus (1 episode, 2005)
...
 Sentinella (1 episode, 2007)
...
 Roman Soldier (1 episode, 2007)
Massimiliano Ubaldi ...
 Ubian #1 (uncredited) (6 episodes, 2005)
Simone De Marinis ...
 Atia's Slave / ... (uncredited) (5 episodes, 2005-2007)
...
 Solder (uncredited) (2 episodes, 2005-2007)
Robert Dearle ...
 Plague Victim / ... (uncredited) (2 episodes, 2005)
...
 Additional Voices (uncredited) (1 episode, 2005)
Federico Torre ...
 Heckler (uncredited) (1 episode, 2005)
...
 Tribune (uncredited) (1 episode, 2007)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Bruno Heller ... executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Todd London ... co-producer / producer (22 episodes, 2005-2007)
Anne Thomopoulos ... executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Eleanor Moran ... producer: BBC / producer (20 episodes, 2005-2007)
Marco Valerio Pugini ... producer / executive producer / co-executive producer (17 episodes, 2005-2007)
Jim Dyer ... co-executive producer (14 episodes, 2005-2007)
James G. Hirsch ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Gene Kelly ... co-executive producer (14 episodes, 2005-2007)
William J. MacDonald ... executive producer (14 episodes, 2005-2007)
John Milius ... executive producer (14 episodes, 2005-2007)
Robert Papazian ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Frank Yablans ... co-producer (14 episodes, 2005-2007)
Michael Apted ... consulting producer (12 episodes, 2005)
Frank Doelger ... executive producer (12 episodes, 2005)
Bruce Everett ... co-producer (12 episodes, 2005)
Stan Wlodkowski ... co-executive producer (12 episodes, 2005)
April Nocifora ... associate producer (10 episodes, 2007)
Jonathan Stamp ... co-producer (10 episodes, 2007)
Mark McGann ... co-producer (9 episodes, 2005)
Fabiomassimo Dell'Orco ... co-producer (7 episodes, 2007)
Grace Naughton ... associate producer (7 episodes, 2007)
Mere Smith ... producer (7 episodes, 2007)
Emanuele Cotumaccio ... network producer: RAI (3 episodes, 2007)
Todd Ellis Kessler ... supervising producer (2 episodes, 2007)
John P. Melfi ... executive producer (2 episodes, 2007)
Scott Buck ... co-executive producer (1 episode, 2007)
Gareth Neame ... executive producer (unknown episodes)
Gianfranco Pierantoni ... co-line producer (unknown episodes)
Jane Tranter ... executive producer (unknown episodes)

Series Music by 

Jeff Beal ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Cinematography by 

Marco Pontecorvo ... (9 episodes, 2005-2007)
Alik Sakharov ... (9 episodes, 2005-2007)
Martin Kenzie ... (4 episodes, 2005)
Jonathan Freeman ... (3 episodes, 2007)

Series Film Editing by 

Sidney Wolinsky ... (5 episodes, 2005)
Glenn Farr ... (5 episodes, 2007)
David Siegel ... (5 episodes, 2007)
Frances Parker ... (4 episodes, 2005)
Rick Shaine ... (3 episodes, 2005)
Yan Miles ... (1 episode, 2005)
Oral Norrie Ottey ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Nina Gold ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Production Design by 

Joseph Bennett ... (8 episodes, 2005-2007)
Anthony Pratt ... (4 episodes, 2007)

Series Art Direction by 

Dominic Hyman ... (19 episodes, 2005-2007)
Carlo Serafin ... (19 episodes, 2005-2007)
Domenico Sica ... (11 episodes, 2005)
Claudio Campana ... (10 episodes, 2007)
Eugenio Ulissi ... (8 episodes, 2007)

Series Set Decoration by 

Christina Onori ... (19 episodes, 2005-2007)

Series Costume Design by 

April Ferry ... (22 episodes, 2005-2007)

Series Makeup Department 

Federico Laurenti ... makeup artist (18 episodes, 2005-2007)
Francesco Nardi ... makeup artist (18 episodes, 2005-2007)
Maurizio Silvi ... makeup designer / makeup department head (18 episodes, 2005-2007)
Vincenzo Mastrantonio ... key special effects makeup artist / key special fx makeup artist / key special makeup artist (17 episodes, 2005-2007)
Salvatore Placenti ... special effects makeup plaster / special effects makeup artist / special fx makeup plaster (17 episodes, 2005-2007)
Aldo Signoretti ... hair designer / hair stylist consultant (17 episodes, 2005-2007)
Ferdinando Merolla ... key hair stylist / hair stylist (16 episodes, 2005-2007)
Laura Tonello ... makeup artist (14 episodes, 2005-2007)
Michele Vigliotta ... hair stylist (12 episodes, 2005-2007)
Claudia Catini ... hair stylist (10 episodes, 2005-2007)
Matteo Silvi ... makeup artist (10 episodes, 2005)
Massimo Gattabrusi ... hair stylist (10 episodes, 2007)
Stefano Ceccarelli ... key hair stylist / hair stylist (9 episodes, 2005-2007)
Marco Perna ... hair stylist (6 episodes, 2005)
Claudia Bianchi ... hair stylist (5 episodes, 2005)
Fiorella Sensoli ... hair stylist (5 episodes, 2005)
Elisabetta De Leonardis ... hair stylist / key hair stylist (3 episodes, 2005)
Samankta Mura ... hair stylist (3 episodes, 2005)
Samintka Mura ... hair stylist (3 episodes, 2007)
Tiziana Sisi ... makeup artist (3 episodes, 2007)
Gaetano Panico ... hair stylist (2 episodes, 2005)
Luca Vannella ... assistant hair stylist (2 episodes, 2005)
Francesco Merolla ... hair stylist (1 episode, 2007)
Jana Carboni ... makeup supervisor: second unit (unknown episodes)
Katia Sisto ... makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Fabiomassimo Dell'Orco ... unit production manager (18 episodes, 2005-2007)
Dana Reaves Bolla ... production supervisor (18 episodes, 2005-2007)
Daniela Rocco ... unit manager / production manager (17 episodes, 2005-2007)
Alessandro Manni ... assistant production manager / assistant unit manager (13 episodes, 2005-2007)
Luca Fortunato Asquini ... production manager (12 episodes, 2005-2007)
Jonathan Brytus ... post-production supervisor (10 episodes, 2007)
Piergiuseppe Serra ... production manager (9 episodes, 2005-2007)
Attilio Moro ... assistant unit manager / unit manager (8 episodes, 2005-2007)
John P. Melfi ... unit production manager (7 episodes, 2007)
Jim Dyer ... unit production manager (6 episodes, 2007)
Nicola Bartolini ... assistant unit manager (5 episodes, 2007)
Enrico Latella ... unit manager (5 episodes, 2007)
Stan Wlodkowski ... unit production manager (4 episodes, 2005)
Diego Cavallo ... unit manager (3 episodes, 2005)
Carlo Coscia ... unit manager (3 episodes, 2007)
Sara Asquini ... assistant unit manager (1 episode, 2007)
Andrea Alunni ... unit manager: action unit (unknown episodes)
David Byrne ... post-production supervisor (unknown episodes)
April Nocifora ... post-production supervisor (unknown episodes)
Bobby Ranghelov ... production manager (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Barbara M. Ravis ... second assistant director (13 episodes, 2005-2007)
Julie A. Bloom ... first assistant director (12 episodes, 2005-2007)
Kiersten Pilar Miller ... second assistant director (12 episodes, 2005-2007)
Gianluca Mangiasciutti ... assistant director (12 episodes, 2005)
Luca Padrini ... second second assistant director (11 episodes, 2005-2007)
Marco Pettini ... first assistant director (11 episodes, 2005-2007)
Bob Corna ... third assistant director (8 episodes, 2005-2007)
Edoardo Ferretti ... first assistant director / second second assistant director (8 episodes, 2005-2007)
Edoardo Petti ... second second assistant director (7 episodes, 2005)
Enrico Mastracchi Manes ... first assistant director (6 episodes, 2005)
Andrea Pagani ... second second assistant director (6 episodes, 2007)
Tommy Gormley ... first assistant director (5 episodes, 2005)
Paolo Merosi ... third assistant director (5 episodes, 2005)
Michel Cheyko ... first assistant director (5 episodes, 2007)
Alessandra Fortuna ... third assistant director / second assistant director (4 episodes, 2005-2007)
Sergio Ercolessi ... first assistant director (3 episodes, 2005)
Mark McGann ... first assistant director (3 episodes, 2005)
Barbara Pastrovich ... second assistant director (3 episodes, 2005)
Alessia Silvetti ... third assistant director (3 episodes, 2007)
Gwyn Sannia ... additional second second assistant director / second second assistant director (2 episodes, 2007)
Christopher Newman ... first assistant director (1 episode, 2005)
Kieron Phipps ... first assistant director (1 episode, 2005)
Jim Dyer ... second unit director (1 episode, 2007)
Berenice Vignoli ... second assistant director (1 episode, 2007)
Hristo Dimitrov ... second assistant director (unknown episodes)
Franco Maria Salamon ... second unit director (unknown episodes)

Series Art Department 

Maria Francesca Fogagnolo ... assistant set decorator (22 episodes, 2005-2007)
Danilo Rossiello ... greensman (22 episodes, 2005-2007)
Giuliano Santalucia ... props / stand-by prop (22 episodes, 2005-2007)
Raffaella Giovannetti ... assistant set decorator (21 episodes, 2005-2007)
Gianpaolo Rifino ... draftsman / draftman / assistant art director / draughtsman (21 episodes, 2005-2007)
Briseide Siciliano ... buyer / assistant set decorator (21 episodes, 2005-2007)
Eve Silvester ... art department coordinator (20 episodes, 2005-2007)
Livio Alessandrini ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Riccardo Andreotti ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Giancarlo Carbonaro ... leadman / head lead man (19 episodes, 2005-2007)
Roberto Caruso ... assistant set decorator (19 episodes, 2005-2007)
Chiara Cecili ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Vincenzo Cutri ... storeman (19 episodes, 2005-2007)
Davide De Joannon ... assistant on-set dresser (19 episodes, 2005-2007)
Samuele Giardina ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Daniela Giovannoni ... assistant art director (19 episodes, 2005-2007)
Viviana Lo Russo ... head painter / painter (19 episodes, 2005-2007)
Fabio Marconi ... leadman / head lead man (19 episodes, 2005-2007)
Rodolfo Mignacca ... draper (19 episodes, 2005-2007)
Lorenzo Monaca ... painter / head painter (19 episodes, 2005-2007)
Antonio Murer ... head prop maker / head propmaker (19 episodes, 2005-2007)
Mauro Nati ... lead man / leadman (19 episodes, 2005-2007)
Claudia Pugnaloni ... assistant painter (19 episodes, 2005-2007)
Alessio Schenone ... propmaker / assistant prop maker / assistant prop master / prop maker / assistant propmaker (19 episodes, 2005-2007)
Claudio Stefani ... on-set dresser (19 episodes, 2005-2007)
Luigi Urbani ... prop coordinator / assistant property master / assistant prop master / assistant to prop master (19 episodes, 2005-2007)
Arthur Wicks ... property master (19 episodes, 2005-2007)
Romano Bellucci ... head carpenter / carpenter (18 episodes, 2005-2007)
Sirio Sugamele ... carpenter (18 episodes, 2005-2007)
Mark Fruin ... stand-by prop / chief stand-by props / stand-by props (15 episodes, 2005-2007)
Ruggero Gamba ... calligrapher (14 episodes, 2005-2007)
Gianluca Piola ... props / stand-by props (14 episodes, 2005-2007)
Stephanie Schenk ... set decorating coordinator / set decoration coordinator / set decorator coordinator (14 episodes, 2005-2007)
Stefano Morbidelli ... prop maker / propmaker (12 episodes, 2005-2007)
Luigi Ottolino ... sculptor (12 episodes, 2005-2007)
Glauco Isidori ... painter (12 episodes, 2005)
Marzio Bardi ... stand-by prop / stand-by props (11 episodes, 2005-2007)
Monica Barlucchi ... painter (11 episodes, 2005)
Giancarlo Di Fusco ... painter (11 episodes, 2005)
Egidio Spugnini ... draftsman (11 episodes, 2005)
Antonio Borea ... stand-by prop / stand-by props (10 episodes, 2005-2007)
Carlo Avvisato ... stand-by prop / stand-by props (10 episodes, 2005)
Michelangelo Bianchi ... assistant on-set dresser (10 episodes, 2005)
Andrea Cefalo ... assistant carpenter (10 episodes, 2005)
Massimiliano Ciamei ... assistant on-set dresser (10 episodes, 2005)
Marco Davoli ... stand-by carpenter (10 episodes, 2005)
Davide Franconieri ... greensman (10 episodes, 2005)
Cristiano Gobbi ... on-set dresser (10 episodes, 2005)
Marcela Iriarte ... set decoration production assistant (10 episodes, 2005)
Luciano Rossiello ... greensman (10 episodes, 2005)
Antonio Schiavulli ... greensman (10 episodes, 2005)
Andrea Sinigaglia ... head painter (10 episodes, 2005)
Roberto Sugamele ... assistant carpenter (10 episodes, 2005)
Sergio Tiberti ... construction coordinator (10 episodes, 2005)
Lino Travagliato ... stand-by carpenter (10 episodes, 2005)
Lisa Urbano ... assistant to prop master / assistant property master (10 episodes, 2005)
Mario Ghinassi ... prop department coordinator (10 episodes, 2007)
Mauro Lucantoni ... carpenter (10 episodes, 2007)
Federico Vianelli ... assistant propmaker / prop assistant / assistant prop maker (9 episodes, 2005-2007)
Agostino Bivi ... head painter (9 episodes, 2005)
Andrea Bivi ... assistant painter (9 episodes, 2005)
Arnaldo Bivi ... stand-by painter (9 episodes, 2005)
Nicola Bucci ... assistant painter (9 episodes, 2005)
Paolo Cameli ... stand-by painter (9 episodes, 2005)
Leonardo Cruciano ... propmaker (9 episodes, 2005)
Ivano Gatti ... painter (9 episodes, 2005)
Andrea Alessandrini ... swing gang (9 episodes, 2007)
Marco Aureli ... swing gang (9 episodes, 2007)
Simone Braguglia ... art department runner (9 episodes, 2007)
Stefano Carbonaro ... swing gang (9 episodes, 2007)
Cristina Cecili ... painter (9 episodes, 2007)
Corrado Corradi ... carpenter (9 episodes, 2007)
Lorenzo Dominici ... carpenter (9 episodes, 2007)
Giovanni Ferro ... assistant draper (9 episodes, 2007)
Fabio Grassi ... assistant storeman (9 episodes, 2007)
Ennio Meloni ... carpenter (9 episodes, 2007)
Daria Montagni ... construction department coordinator (9 episodes, 2007)
Bernadino Nardoni ... construction manager (9 episodes, 2007)
Riccardo Passanisi ... stand-by prop (9 episodes, 2007)
Federica Russo ... draftsman (9 episodes, 2007)
Saverio Sammali ... assistant art director (9 episodes, 2007)
Saverio Andrisani ... carpenter (8 episodes, 2007)
Tommaso Dubla ... head painter (8 episodes, 2007)
Sandro Erdolini ... painter (8 episodes, 2007)
Paolo Sforzini ... head painter (8 episodes, 2007)
Alessandro Santucci ... assistant set dresser / assistant set decorator (7 episodes, 2005-2007)
Mark McNeil ... stand-by props / chief stand-by props (7 episodes, 2005)
Sebastiano Murer ... stand-by prop / stand-by props / props (7 episodes, 2005)
Cadu Miceli ... assistant armourer (6 episodes, 2007)
Enrichetto Serantoni ... swing gang (6 episodes, 2007)
Daniele Campanelli ... carpenter (5 episodes, 2007)
Bruno Falconi ... stand-by prop (5 episodes, 2007)
Giulio Giuliani ... carpenter (5 episodes, 2007)
Dimitri Capuani ... draftsman (3 episodes, 2005)
Orlin Grozdanov ... painter (3 episodes, 2005)
Simona Migliotti ... draftsman (3 episodes, 2005)
Priscilla Rossi ... draftsman (3 episodes, 2005)
Annikka Toni ... art production assistant (3 episodes, 2005)
Luca Tranchino ... draftsman (3 episodes, 2005)
Roberto Amalfitano ... assistant propmaker / assistant prop maker (3 episodes, 2007)
Cosimo Giannuzzi ... swing gang (2 episodes, 2005)
Julie Janssen ... art department apprentice (2 episodes, 2007)
David Orlandelli ... storyboard artist (2 episodes, 2007)
Erichetto Serantoni ... swing gang (2 episodes, 2007)
Pasquale Avvisato ... armourer (1 episode, 2005)
Dominic Hyman ... art director: set (1 episode, 2005)
Mauro Masotti ... props (1 episode, 2005)
Sabina Lepri ... set decorating coordinator (1 episode, 2007)
Giuliano Stantalucia ... stand-by prop (1 episode, 2007)
Cristiano Donzelli ... storyboard artist (unknown episodes)

Series Sound Department 

David B. Cohn ... supervising sound editor (22 episodes, 2005-2007)
Benjamin L. Cook ... supervising sound effects editor (22 episodes, 2005-2007)
William Freesh ... sound re-recording mixer (22 episodes, 2005-2007)
Chato Hill ... assistant sound editor (22 episodes, 2005-2007)
R. Russell Smith ... sound re-recording mixer (22 episodes, 2005-2007)
Chris Winter ... assistant sound editor (22 episodes, 2005-2007)
David Mann ... sound effects editor (19 episodes, 2005-2007)
Alfonso Calvo ... dubbing mixer (12 episodes, 2005)
Matt Grimes ... supervising sound editor (12 episodes, 2005)
Amy Kane ... foley artist (12 episodes, 2005)
Vincenzo Nardi ... boom operator (9 episodes, 2005-2007)
Maurizio Argentieri ... sound mixer / key sound mixer (8 episodes, 2005-2007)
Antonio Barba ... sound mixer (7 episodes, 2005-2007)
Valentino Amato ... cable man / cable person (7 episodes, 2007)
Roberto Tommaselli ... boom operator / cable man / cable person (6 episodes, 2005-2007)
Adriano Di Lorenzo ... boom operator (6 episodes, 2007)
Ivan Menchinelli ... boom operator (5 episodes, 2005-2007)
Marco Lassalaz ... cable man / cable person (3 episodes, 2005)
Ivanandrea Menchinelli ... boom operator (3 episodes, 2005)
Alberico Argentieri ... sound mixer (1 episode, 2005)
Takako Ishikawa ... sound effects editor (1 episode, 2005)
Josh Allam ... adr boom operator (unknown episodes)
John Chalfant ... supervising sound editor (unknown episodes)
Frederick Howard ... sound effects editor (unknown episodes)
Emma Pegram ... adr assistant (unknown episodes)
Matthew Skelding ... adr recordist (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Daniel Acon ... special effects supervisor (22 episodes, 2005-2007)
Stefano Corridori ... special effects / special effects technician (22 episodes, 2005-2007)
Domenico Matera ... mold maker (4 episodes, 2005)
Marco Moneta ... special effects technician (3 episodes, 2005-2007)
Claudio Quaglietti ... special effects technician (3 episodes, 2005-2007)
Claudio Savassi ... special effects technician (3 episodes, 2005-2007)
Rumen Stoychev ... special effects technician (3 episodes, 2005)
Renato Agostini ... senior special effects technician (2 episodes, 2005)
Maurizio Corridori ... special effects foreman (2 episodes, 2005)
Massimo Cristofanelli ... special effects technician (2 episodes, 2005)
Alfredo Divizia ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Daniele Nati ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Edoardo Rosa ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Timothy Rutherford ... special effects labourer (2 episodes, 2005)
Cristofer Parente ... special effects labourer (1 episode, 2005)
Massimo Cardajoli ... special effects technician (1 episode, 2007)
Marco Corridori ... special effects technician (1 episode, 2007)
Franco Ragusa ... special effects foreman (1 episode, 2007)
Gastone Callori ... special effects (unknown episodes)
Edward Rosa ... special effects (unknown episodes)
Silvano Scasseddu ... special effects technician (unknown episodes)
Franco Simeone ... special effects technician (unknown episodes)
Andrea Tolomei ... special effects assistant (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Adriano Cirulli ... digital compositor / on-set visual effects coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Barrie Hemsley ... visual effects producer / visual effects executive producer (22 episodes, 2005-2007)
Tim Jones ... visual effects technical director (22 episodes, 2005-2007)
James Madigan ... visual effects supervisor (22 episodes, 2005-2007)
Doug Spilatro ... visual effects (17 episodes, 2005-2007)
Anton Yri ... digital compositor (17 episodes, 2005-2007)
Tim Jacobsen ... visual effects producer (12 episodes, 2005-2007)
Kevin Ahern ... visual effects editor (12 episodes, 2005)
James Foster ... digital artist (12 episodes, 2005)
Clare Herbert ... visual effects production manager / visual effects coordinator (12 episodes, 2005)
Joe Pavlo ... visual effects supervisor (12 episodes, 2005)
Carlos Poon ... digital artist: The Senate VFX (12 episodes, 2005)
Luigi Tommaseo ... network and operations: The Senate VFX (12 episodes, 2005)
Duncan Burch ... digital effects artist (11 episodes, 2005-2007)
Andrea Papaleo ... visual effects coordinator (10 episodes, 2007)
Paula Pope ... digital producer (10 episodes, 2007)
Lisa Woodland ... digital compositor (8 episodes, 2005)
Felipe Canfora ... digital artist (8 episodes, 2007)
Andrew Fletcher ... digital compositor: The Senate VFX (7 episodes, 2007)
Nick D'Aguiar ... junior compositor (6 episodes, 2007)
Peter Hartless ... visual effects coordinator (6 episodes, 2007)
Holly Gosnell ... matchmover / roto/prep artist: The Senate VFX (5 episodes, 2007)
Anna Panton ... visual effects producer / visual effects coordinator (4 episodes, 2005-2007)
Duncan Kinnaird ... cg supervisor / digital effects supervisor / lead visual effects compositor (3 episodes, 2005-2007)
Susanne Becker ... digital compositor: Rainmaker (3 episodes, 2007)
Earle Stuart Callender ... visual effects producer: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
James D. Etherington ... digital compositor: Senate VFX (3 episodes, 2007)
Adam Gascoyne ... visual effects supervisor: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Jeremy Hall ... visual effects producer: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Hugh Macdonald ... digital compositor: Rainmaker (3 episodes, 2007)
Jonathan Opgenhaffen ... lead CG artist: Rainmaker UK (3 episodes, 2007)
Jaume Arteman ... digital compositor: Cinesite (2 episodes, 2005)
Graham Cristie ... fluid simulation lead (2 episodes, 2005)
Paul Edwards ... visual effects producer: Cinesite (2 episodes, 2005)
Juan Jesús García ... senior matte artist: Cinesite (2 episodes, 2005)
Matthew Gidney ... visual effects (2 episodes, 2005)
Katie Goodwin ... visual effects artist (2 episodes, 2005)
Louise Hussey ... digital effects producer (2 episodes, 2005)
Hayden Jones ... lead digital artist (2 episodes, 2005)
Gurel Mehmet ... digital matte painter: Cinesite (2 episodes, 2005)
Michele Sciolette ... visual effects supervisor: Cinesite (2 episodes, 2005)
David Sjodin ... digital compositor (2 episodes, 2005)
Jordan Benwick ... compositor (2 episodes, 2007)
Stephen Coren ... CG artist: Rainmaker Uk / senior CG artist: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
Nick Drew ... production manager: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
Roma O'Connor ... executive Producer: Rainmaker UK (2 episodes, 2007)
John Van Hoey Smith ... digital compositor (2 episodes, 2007)
Charles Darby ... lead matte artist (1 episode, 2005)
Jonathan Graham ... visual effects artist (1 episode, 2005)
Alberto Montañés ... digital artist: The Senate (1 episode, 2005)
Donal Nolan ... digital compositor: Baseblack (1 episode, 2005)
Daniel Pettipher ... cg supervisor (1 episode, 2005)
Matthew Talbot-Kelly ... senior digital compositor (1 episode, 2005)
Johnny Wilson ... digital compositor (1 episode, 2005)
Craig Allison ... systems administrator (1 episode, 2007)
Jonathan Attenborough ... lighting/rendering technical director (1 episode, 2007)
Graeme Baitz ... rotoscope artist: Rainmaker (1 episode, 2007)
Jim Bowers ... digital matte painter: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Gary Brozenich ... computer graphics supervisor (1 episode, 2007)
Stuart Bullen ... compositor (1 episode, 2007)
Adrian De Wet ... visual effects on-set supervisor: MPC (1 episode, 2007)
Mark Harrison ... digital artist (1 episode, 2007)
Paul Hendriks ... roto artist (1 episode, 2007)
Jeremy Hey ... digital compositor (1 episode, 2007)
Rudi Holzapfel ... senior 2D artist: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Simon Hughes ... compositor: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Merrin Jensen ... visual effects producer (1 episode, 2007)
Peng Ke ... visual effects (1 episode, 2007)
Douglas Larmour ... lead digital compositor (1 episode, 2007)
Sean Lewkiw ... head of 3D: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Joseph McLamb ... matte painter (1 episode, 2007)
Warren J. Mills ... digital I/O (1 episode, 2007)
Sam Nixon ... senior matchmove artist (1 episode, 2007)
Collette Nunes ... visual effects editor: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Vasho Pekar ... rotoscope artist: Rainmaker (1 episode, 2007)
Ingo Putze ... digital matte painter: Rainmaker UK (1 episode, 2007)
Ollie Rankin ... crowd simulation technical director (1 episode, 2007)
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: MPC (1 episode, 2007)
Brent Veal ... rotoscope artist (1 episode, 2007)
Greg Winhall ... match mover: Rainmake (1 episode, 2007)
Jessica Woods ... roto artist (1 episode, 2007)
Teh-wei Yeh ... matchmove artist (1 episode, 2007)
Dave Bannister ... digital compositor (unknown episodes)
George Barbour ... digital artist (unknown episodes)
Paul Birkett ... roto artist: Cinesite (unknown episodes)
Steven Bray ... digital compositor (unknown episodes)
Melissa Butler Adams ... digital compositor (unknown episodes)
Melanie Byrne ... visual effects production assistant (unknown episodes)
Daniel Canfora ... digital artist (unknown episodes)
Simon Carr ... digital effects artist (unknown episodes)
Lee Chidwick ... digital I/O (unknown episodes)
Shane Costar ... digital compositor (unknown episodes)
Neil Culley ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Nick Damico ... visual effects (unknown episodes)
Evan Davies ... 3D digital artist: Cinesite (unknown episodes)
Max Dennison ... matte artist (unknown episodes)
Dave Early ... digital matte painter: Cinesite (unknown episodes)
Yasmine El-Ghamrawy ... digital compositor (unknown episodes)
Chris Elson ... digital compositor (unknown episodes)
Guy Elson ... digital compositor (unknown episodes)
Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack (unknown episodes)
Sean Farrow ... digital artist (unknown episodes)
Andy Fraser ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Turlo Griffin ... digital matte painter (unknown episodes)
Mick Harper ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Sarah Hemsley ... operations manager: The Senate VFX (unknown episodes)
Richard Higham ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Robin Huffer ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Simon Leech ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Andrew MacLeod ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
David Margolis ... digital compositor (unknown episodes)
Jon Miller ... 3D tracking: Cinesite (unknown episodes)
Gareth Murphy ... data operations: Cinesite (unknown episodes)
Ian Murphy ... digital compositor (unknown episodes)
Danielle Nadal ... digital I/O (unknown episodes)
Nick New ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Gustaf Nilsson ... digital compositor: Cinesite (unknown episodes)
Jeff North ... digital effects artist (unknown episodes)
Sarah Norton ... digital compositor (unknown episodes)
Giles O'Brien ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Simon Payne ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Dylan Penhale ... digital systems manager (unknown episodes)
Fabrizio Pistone ... film scanner operator (unknown episodes)
Scott Pritchard ... digital compositor (unknown episodes)
Jonathan Privett ... digital effects artist (unknown episodes)
Jackie Rowson ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Serdar Simga ... digital matte painter/supervisor (unknown episodes)
Lee Tibbetts ... digital artist (unknown episodes)
Jez Tucker ... senior systems administrator (unknown episodes)
Paul Tuersley ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Tim Walton ... digital artist: The Senate VFX (unknown episodes)
Val Wardlaw ... technical director: Baseblack (unknown episodes)
Doug Winder ... digital matte artist (unknown episodes)
Kathy Wise ... digital systems manager (unknown episodes)
David Woodland ... senior matte painter (unknown episodes)
Sam Woolf ... roto artist: Cinesite (unknown episodes)

Series Stunts 

Giorgio Antonini ... swordmaster (22 episodes, 2005-2007)
Paolo Antonini ... assistant swordmaster (22 episodes, 2005-2007)
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator / action coordinator (18 episodes, 2005-2007)
Daniele Chiofalo ... stunts (12 episodes, 2005)
Walter Siccardi ... stunts (10 episodes, 2007)
Daniele Nguyen ... stunts / stunt double: Cleopatra (6 episodes, 2005-2007)
Marco Pancrazi ... stunts / stunt double (6 episodes, 2005-2007)
Catia Pasqualoni ... stunt double (4 episodes, 2005-2007)
Federico Benvenuti ... stunts (3 episodes, 2005)
Mauro Aversano ... stunt double (1 episode, 2005)
Danilo Capuzi ... stunt double (1 episode, 2005)
Alessandro Gaudio ... stunts (1 episode, 2005)
Ferdinando Stazzone ... stunts (1 episode, 2005)
Carlo Antonioni ... horse master (1 episode, 2007)
Alex Mariotti ... stunts (1 episode, 2007)
Franco Maria Salamon ... stunt supervisor (1 episode, 2007)
Alessandro Borgese ... stunts (unknown episodes)
Massimiliano Catasta ... stunts (unknown episodes)
Giovanni Cianfriglia ... stunts (unknown episodes)
Katia Crispino ... stunts (unknown episodes)
Ottaviano Dell'Acqua ... stunts (unknown episodes)
Jacqueline Freda ... stunt double: Young Octavius (unknown episodes)
Diego Guerra ... stunts (unknown episodes)
Gionata Marzeddu ... stunts (unknown episodes)
Alessandro Novelli ... stunt double (unknown episodes)
Emiliano Novelli ... stunt double (unknown episodes)
Massimo Racca ... stunts (unknown episodes)
Gabriele Ragusa ... stunts (unknown episodes)
Rocco Russo ... stunts (unknown episodes)
Alessandro Scepi ... stunts (unknown episodes)
Paolo Susani ... stunts (unknown episodes)
Sergio Testori ... stunts (unknown episodes)
Diego Tomassini ... stunts (unknown episodes)
Tito Tomassini ... stunts (unknown episodes)
Pietro Torrisi ... stunts (unknown episodes)
Massimiliano Ubaldi ... stunts (unknown episodes)
Bruno Verdirosi ... stunts (unknown episodes)
Anna Maria Zamperla ... stunts (unknown episodes)
Claudio Zucchet ... stunts (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Giovanni Gabriele ... electrician (22 episodes, 2005-2007)
Luciano Teolis ... first assistant camera / first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: "a" camera, red unit camera department / assistant camera (20 episodes, 2005-2007)
Paolo Tiberti ... key grip / key grip: red unit grip department / key grip: yellow unit grip department (19 episodes, 2005-2007)
Franco Biciocchi ... still photographer (17 episodes, 2005-2007)
Roberto Albero ... grip (15 episodes, 2005-2007)
Simona De Lullo ... second assistant camera: "a" camera / camera loader / camera loader: red unit camera department / clapper loader / camera loader: "a" camera, red unit camera department / loader / second assistant camera (13 episodes, 2005-2007)
Fabrizio Vicari ... camera operator: "a" camera / camera operator: "a" camera, yellow unit camera department / camera operator (13 episodes, 2005-2007)
Alessandro Di Meo ... second assistant camera: "a" camera / second assistant camera: "a" camera, red unit camera department (12 episodes, 2005-2007)
Massimiliano Zenga ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "a" camera / second assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department (12 episodes, 2005-2007)
Paolo Di Stefano ... electrician (12 episodes, 2005)
Eugenio Cinti Luciani ... additional photography (12 episodes, 2005)
Giampaolo Bagala ... grip / dolly grip / rigging grip: yellow unit grip department / best boy grip (11 episodes, 2005-2007)
Umberto Bramucci ... electrician / rigging electrician / electrician: yellow unit electrical department (11 episodes, 2005-2007)
Sergio De Luca ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "b" camera, red unit camera department (11 episodes, 2005-2007)
Sergio Gabrielli ... grip / rigging grip / grip: red unit grip department (11 episodes, 2005-2007)
Franco Micheli ... grip / best boy grip / grip: yellow unit grip department / dolly grip (11 episodes, 2005-2007)
Claudio Serantoni ... best boy grip / grip / best boy grip: yellow unit grip department (11 episodes, 2005-2007)
Riccardo Umetelli ... first assistant camera: "a" camera / first assistant camera: "a" camera, yellow unit camera department (11 episodes, 2005-2007)
Paolo Leurini ... electrician (11 episodes, 2005)
Mario Carradori ... best boy grip / best boy grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Antonio Gasbarini ... chief lighting technician / chief lighting technician: yellow unit electrical department / electrician (10 episodes, 2005-2007)
David Giorgio ... video assist operator / video assist operator: red unit camera department (10 episodes, 2005-2007)
Alberico Novelli ... chief lighting technician / chief lighting technician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Sami Novelli ... electrician / electrician: yellow unit electrical department / rigging electrician (10 episodes, 2005-2007)
Marcello Pericone ... electrician / electrician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Francesco Quattrone ... electrician / electrician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Massimo Rinella ... grip / dolly grip / grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Alessandro Rossi ... assistant chief lighting technician / assistant chief lighting technician: red unit electrical department (10 episodes, 2005-2007)
Enrico Stella ... grip / grip: red unit grip department (10 episodes, 2005-2007)
Ernesto Natoli ... camera operator (10 episodes, 2007)
Emiliano Bambusi ... clapper loader (8 episodes, 2005-2007)
Roberto Ruzzolini ... camera operator: "a" camera / camera operator: "a" camera, red unit camera department / camera operator: "b" camera (8 episodes, 2005-2007)
Mirko Richichi ... camera truck (8 episodes, 2005)
Daniele Verdenelli ... electrician / electrician: yellow unit electrical department (8 episodes, 2005)
Vincenzo Carpineta ... camera operator: "a" camera / camera operator: "a" camera, red unit camera department (7 episodes, 2005-2007)
Alberto Torrecilla ... first assistant camera: second unit, red unit camera department / first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera and Steadicam (7 episodes, 2005-2007)
Massimo Angelucci ... rigging grip / rigging grip: red unit grip department (7 episodes, 2005)
Roberto Bagalá ... grip / grip: yellow unit grip department (7 episodes, 2005)
Giovanni Coacci ... grip / grip: yellow unit grip department (7 episodes, 2005)
Maurizio Cremisini ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, red unit camera department (7 episodes, 2005)
Roberto De Nigris ... camera operator: "b" camera / camera operator: "b" camera, red unit camera department / camera operator (7 episodes, 2005)
Marco Graziaplena ... second assistant camera: "b" camera / second assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department (7 episodes, 2005)
Francisco Pintore ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "b" camera, yellow unit camera department (7 episodes, 2005)
Alberto Rogante ... assistant chief lighting technician / assistant chief lighting technician: yellow unit electrical department (7 episodes, 2005)
Stefano Tentellni ... electrician / electrician: yellow unit electrical department (7 episodes, 2005)
Roberto Barbona ... grip / grip: red unit grip department (6 episodes, 2005-2007)
Mickey Bergstrom ... video assist / video assistant (6 episodes, 2005-2007)
Marco Santarelli ... grip (6 episodes, 2005-2007)
Pietro Tiberti ... key grip / key grip: yellow unit grip department (6 episodes, 2005-2007)
Marco Rossi ... electrician / electrician: red unit electrical department (6 episodes, 2005)
Roberto Giangrande ... video assist: second unit, red unit camera department / video assist / video assistant (5 episodes, 2005)
Simone Lucchetti ... rigging electrician / electrician (5 episodes, 2007)
Giorgio Perluigi ... clapper loader / central loader (5 episodes, 2007)
Marco Sticchi ... assistant chief lighting technician / best boy electric (5 episodes, 2007)
Francesco Zaccaria ... chief lighting technician / gaffer (5 episodes, 2007)
Giovanni Canevari ... camera operator: "b" camera, yellow unit camera department / camera operator: "b" camera (4 episodes, 2005)
Bruno Anghelone ... rigging grip (4 episodes, 2007)
Claudio Palmieri ... first assistant camera: "b" camera / first assistant camera: "a" camera (4 episodes, 2007)
Luca Sardini ... electrician (4 episodes, 2007)
Massimiliano Sticchi ... electrician (4 episodes, 2007)
Massimo Barbona ... grip: red unit grip department (3 episodes, 2005)
Ulderico Caruso ... labourer: yellow unit electrical department / laborer: yellow unit electrical department (3 episodes, 2005)
Fernando Massaccesi ... electrician: red unit electrical department (3 episodes, 2005)
Michele Paradisi ... second assistant camera: second unit, red unit camera department (3 episodes, 2005)
Marco Pieroni ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2005)
Gianni Aldi ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2007)
Fabio Bolli ... rigging electrician (3 episodes, 2007)
Aldo Chessari ... camera operator: "b" camera (3 episodes, 2007)
Luca Martis ... electrician (3 episodes, 2007)
Guido Mestre ... rigging grip (3 episodes, 2007)
Michele Giuseppe Lacerenza ... electrician (2 episodes, 2005)
Daniele Rucci ... grip (2 episodes, 2005)
Aldo Napoleoni ... rigging grip (2 episodes, 2007)
Armando Orsolini ... second assistant camera: second unit (2 episodes, 2007)
Marco Rossi ... electrician: red unit electrical department (1 episode, 2005)
Lorenzo Sardini ... grip (1 episode, 2005)
Giancarlo Checchi ... electrician (1 episode, 2007)
Fabio Ciotto ... second assistant camera "a" camera: second unit (1 episode, 2007)
Laura Corio ... clapper loader (1 episode, 2007)
Sascia Ippoliti ... Steadicam operator (1 episode, 2007)
Aldo Napoleone ... rigging grip (1 episode, 2007)
Carlo Rinaldi ... camera intern (1 episode, 2007)
Giacomo Zampieri ... video assist operator: second unit (1 episode, 2007)
Marco Sacerdoti ... camera operator (unknown episodes)

Series Animation Department 

Eugene Yelchin ... illustrator: titles (12 episodes, 2005)

Series Casting Department 

M. Rosaria Caracciolo ... casting: minors / minors casting (15 episodes, 2005-2007)
Guillermo Pricolo ... casting: minors / minors casting (14 episodes, 2005-2007)
Beatrice Kruger ... casting: Italian casting (10 episodes, 2005)
Karina Sparks ... casting: Italy / casting: Italian casting (10 episodes, 2007)
Barone Francesca ... crowd casting assistant (8 episodes, 2005)
Veronika Mancino ... assistant casting: Italy (8 episodes, 2005)
Stephen Moore ... assistant casting: UK (8 episodes, 2005)
Roberta Butti ... extras casting (7 episodes, 2005)
Massimo De Tommasi ... assistant casting: Italy (7 episodes, 2007)
Robert Sterne ... assistant casting: UK (6 episodes, 2007)
Guillermo Priccolo ... casting: minors (1 episode, 2007)
Rosalie Clayton ... casting associate (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Cristina Marta ... seamstress / on-set seamstress (22 episodes, 2005-2007)
Simone Baldinelli ... metal worker (17 episodes, 2005-2007)
Luca Giampaoli ... key metal worker (17 episodes, 2005-2007)
Augusto Grassi ... costume supervisor (17 episodes, 2005-2007)
Giampaolo Grassi ... key leather man / leather master (17 episodes, 2005-2007)
Marco Idini ... dyer (17 episodes, 2005-2007)
Pamela Paolini ... lead dyer (17 episodes, 2005-2007)
Uliva Pizzetti ... costume set supervisor (17 episodes, 2005-2007)
Aleanza Zanon ... costumer / leather worker / costumes (17 episodes, 2005-2007)
Lior Ozan ... set costumer (15 episodes, 2005-2007)
Edelweis Azzurro ... cutter: men / costume cutter: men (14 episodes, 2005-2007)
Marco Fantoni ... costumer (14 episodes, 2005-2007)
Nadia Salvatore ... costumer (14 episodes, 2005-2007)
Katy Jonson ... dyer (13 episodes, 2005-2007)
Giovanni Lipari ... costumer (13 episodes, 2005-2007)
Elisabetta Tomasso ... costume department coordinator / costumes coordinator (12 episodes, 2005)
Giuseppe Avallone ... assistant to costume designer / assistant costume designer (11 episodes, 2005-2007)
Cristina Casani ... costumer (10 episodes, 2005)
Daniela Fersino ... on-set seamstress (10 episodes, 2005)
Giampiero Grassi ... master tailor (10 episodes, 2005)
Katrin Marras ... costumer (10 episodes, 2005)
Maria Pia Viselli ... seamstress (10 episodes, 2005)
Miriam Coco ... costumer / costumes (7 episodes, 2005)
Elsa Malandra ... cutter: women / costume cutter: women (7 episodes, 2005)
Anita Lessio ... seamstress (7 episodes, 2007)
Anna Orazi ... cutter: women / costume cutter: women (7 episodes, 2007)
Maria Pia Rossi ... seamstress (7 episodes, 2007)
Benedetta Von Normann ... costume coordinator (7 episodes, 2007)
Rossano Marchi ... assistant costume designer (6 episodes, 2007)
Abdelfattah Qzaibar ... costume assistant (6 episodes, 2007)
Katy Johnson ... dyer (4 episodes, 2007)
Annick Biltresse ... costume department coordinator / costume coordinator (3 episodes, 2005)
Giovanni Paris ... costumer / costumes (3 episodes, 2005)
Cristina Tucci ... dyer (3 episodes, 2005)
Marco Alzari ... costumer (3 episodes, 2007)
Enrica Iacoboni ... costumer (3 episodes, 2007)
Andrea Sorrentino ... costumer / wardrobe assistant (2 episodes, 2005)
Leslie Yarmo ... costume consultant (1 episode, 2007)
Alexis Fallah Abram ... costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Stefano Petrucci ... assistant editor / first assistant editor (22 episodes, 2005-2007)
Kenneth Requa ... post-production assistant / post-production coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Jonathan Brytus ... post-production coordinator (12 episodes, 2005)
Danila Colamatteo ... post-production coordinator (12 episodes, 2005)
Alexander Hudson ... assistant editor (12 episodes, 2005)
Yan Miles ... first assistant editor (12 episodes, 2005)
Neri Nazzareno ... telecine colorist (12 episodes, 2005)
Markus Czyzewski ... assistant editor / additional editor (10 episodes, 2007)
Jared R. Morris ... post-production assistant (10 episodes, 2007)
Nathaniel Smith ... post-production assistant (10 episodes, 2007)
Leslie Webb ... assistant editor (10 episodes, 2007)
Jonathan Taylor ... first assistant editor (3 episodes, 2005)
Sarah McTeigue ... additional editor (2 episodes, 2007)
Mark Reaser ... dailies assistant (1 episode, 2005)
Tom Wilson ... assistant editor (1 episode, 2007)
Jack Paulson ... assistant editor (unknown episodes)

Series Music Department 

Carli Barber ... music editor (10 episodes, 2007)
Bart Samolis ... musician (2 episodes, 2005)
Jennifer Barak ... music editor (unknown episodes)

Series Transportation Department 

Massimiliano Rocchetti ... transportation captain (22 episodes, 2005-2007)
Saverio Del Zio ... transportation captain / transportation manager (9 episodes, 2005-2007)
Gianni Falconieri ... production cars (9 episodes, 2005-2007)
Giuseppe Santoni ... production cars (9 episodes, 2005-2007)
Giovanni Scuro ... sound truck / driver (9 episodes, 2005-2007)
Marco Bianchetti ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Walter Divona ... driver / production cars (8 episodes, 2005-2007)
Fabrizio Lozzi ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Luciano Plescia ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Franco Schappa ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Massimiliano Taglioni ... driver (8 episodes, 2005-2007)
Federico Gnaccarini ... production cars (8 episodes, 2005)
Enrico Pini ... transportation manager (8 episodes, 2005)
Franco Di Vincenti ... driver (7 episodes, 2005)
Luigi Gianforchetti ... driver (7 episodes, 2005)
Fabrizio Mancini ... driver (7 episodes, 2005)
Enrico Pagano ... driver (7 episodes, 2005)
Antonio Scuro ... driver (7 episodes, 2005)
Sandro Cittadini ... driver (5 episodes, 2005-2007)
Marco Di Francesco ... driver: prop / prop driver (2 episodes, 2005)
Luigi Buldrini ... driver (1 episode, 2007)
Mauro Cecchini ... driver (1 episode, 2007)
Mauro Fiori ... driver (1 episode, 2007)
Luciano Folchi ... driver (1 episode, 2007)
Antonio Privitera ... production cars (1 episode, 2007)
Mirko Richichi ... driver (1 episode, 2007)
Massimo Ubertini ... driver (1 episode, 2007)

Series Other crew 

Natalia Barbosa ... travel coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Mona Bernal ... production coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Rebecca Booth ... assistant to actor / assistant to director / artist production assistant / assistant: Mr. Van Patten (22 episodes, 2005-2007)
Federica Cinquepalmi ... production secretary (22 episodes, 2005-2007)
Maurizio Cusano ... extras coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Alessandro Fiorito ... accountant / first production accountant assistant (22 episodes, 2005-2007)
Samba Kosak ... assistant to producers / assistant to producer / assistant: Mr. Dyer (22 episodes, 2005-2007)
Tariq Mirza ... production legal (22 episodes, 2005-2007)
Erik Mountain ... executive consultant (22 episodes, 2005-2007)
Romani Nadia ... assistant extras coordinator (22 episodes, 2005-2007)
Andrea Piria ... accountant / cashier (22 episodes, 2005-2007)
Luciano Tartaglia ... production accountant / location accountant / production accountant: IT (22 episodes, 2005-2007)
Diane Mullet ... historical consultant (20 episodes, 2005-2007)
Josh Conviser ... executive consultant (18 episodes, 2005-2007)
Gaia Marotta ... accommodation coordinator (18 episodes, 2005-2007)
Antongiulio Dell'Orco ... location manager supervisor / location manager (15 episodes, 2005-2007)
Christian Giuliani ... script coordinator / production coordinating assistant / assistant production coordinator / script coordinator: Rome (15 episodes, 2005-2007)
Charlotte Fontijn ... script supervisor (13 episodes, 2005-2007)
Federica Durigon ... set production assistant (12 episodes, 2005-2007)
Caroline O'Reilly ... script supervisor (12 episodes, 2005-2007)
Tommaso Arrighi ... office production assistant (12 episodes, 2005)
Kirk Balden ... title designer (12 episodes, 2005)
Roisin Carty ... dialogue coach / dialect coach (12 episodes, 2005)
Patrick Cullen ... military trainer assistant (12 episodes, 2005)
Andrew Hall ... title designer (12 episodes, 2005)
Marco Mattei ... location accountant / production accountant (12 episodes, 2005)
Cariddi Nardulli ... script coordinator (12 episodes, 2005)
Stefanie Schenk ... set dressing coordinator/estimator (12 episodes, 2005)
Angus Wall ... title designer (12 episodes, 2005)
Brad Waskewich ... title designer (12 episodes, 2005)
Barbara Bevacqua ... production assistant / set production assistant (11 episodes, 2005-2007)
Willy Faso ... assistant production coordinator / production coordinating assistant (11 episodes, 2005-2007)
Jonathan Stamp ... historical consultant (11 episodes, 2005)
Andrea Pagani ... set production assistant (10 episodes, 2005)
Joanna Lovinger ... script coordinator / script coordinator: U.S. (10 episodes, 2007)
Andrea Tolomei ... data entry (10 episodes, 2007)
Wendy Wilkins ... writers' assistant (10 episodes, 2007)
Giorgio Catalano ... production accountant (9 episodes, 2005-2007)
Chiara Frosi ... set production assistant (9 episodes, 2005)
Giulia Guiducci ... production assistant (9 episodes, 2007)
Franca Boccabella ... location accountant / location accountant: IT (8 episodes, 2005-2007)
Anna Cenciarelli ... payroll clerk (8 episodes, 2005-2007)
Simone Cialoni ... office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Gerrard Coffey ... production accountant assistant / first production accountant assistant (8 episodes, 2005-2007)
Luca D'Alberto ... office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Stefania Jacchia ... assistant payroll clerk (8 episodes, 2005-2007)
Dianne Jones ... dialogue coach (8 episodes, 2005-2007)
Carlotta Manzoli ... office key production assistant / key office production assistant (8 episodes, 2005-2007)
Vidya Ramsamooj ... assistant to producers / assistant to producer / assistant: Mr. Melfi (8 episodes, 2005-2007)
Federico Santangelo ... production secretary (8 episodes, 2005-2007)
Flavio De Simone ... cashier (8 episodes, 2005)
Marco Lupi ... craft service assistant (8 episodes, 2005)
Emiliano Ravera ... assistant location manager (8 episodes, 2005)
Silvia Vascellari ... key set production assistant / set production assistant (8 episodes, 2005)
Marianna Clissa ... production assistant / set production assistant (7 episodes, 2005-2007)
Attilia de Mario Sartor ... nurse (7 episodes, 2005-2007)
Fausto Capozzi ... location accountant (7 episodes, 2005)
Guglielmo Cecconi ... office production assistant (7 episodes, 2005)
Dax A. Cuesta ... second production accountant assistant (7 episodes, 2005)
Nica Ferguson ... assistant to producers / assistant to producer (7 episodes, 2005)
Fleur Fontaine ... assistant to producers / assistant to producer (7 episodes, 2005)
Mario Ghinassi ... production secretary (7 episodes, 2005)
Alessandro Manni ... production secretary / office production assistant (7 episodes, 2005)
Michele Merlini ... production secretary (7 episodes, 2005)
Carla Maria Perrina ... payroll clerk (7 episodes, 2005)
Antonia Tammaro ... payroll clerk (7 episodes, 2005)
Eoghan Mahony ... story editor / executive story editor (7 episodes, 2007)
Mark McNeil ... armorer / armourer (7 episodes, 2007)
Elena Tiberi ... assistant cashier / second accountant assistant (6 episodes, 2005-2007)
Elvira Elisabet Veron ... set production assistant / production set production assistant / assistant: Mr. Pugini (6 episodes, 2005-2007)
Pasquale Donadio ... craft service assistant (6 episodes, 2005)
Gianni Santucci ... choreographer / craft service assistant (6 episodes, 2005)
Giorgio Di Lillo ... production assistant (6 episodes, 2007)
Marco De Luca ... additional production assistant (5 episodes, 2005-2007)
Sharon Alexander Richardson ... nurse (5 episodes, 2005)
Andrea Alunni ... location manager (5 episodes, 2005)
Pasquale Avvisato ... armourer / armorer (5 episodes, 2005)
Germana Cutri ... assistant cashier (5 episodes, 2005)
Maham Mehrabi ... production assistant (5 episodes, 2005)
Daniele Modesti ... location manager (5 episodes, 2005)
Melissa Stevens ... assistant to producers / assistant to producer (5 episodes, 2005)
Matteo Bardelli ... set production assistant (5 episodes, 2007)
Stefano Francis Spelar ... production assistant (5 episodes, 2007)
Raffaello Vignoli ... production assistant (5 episodes, 2007)
Gerardo 'Dino' Alberto ... location facilities (4 episodes, 2005)
Stefano Alunni ... set production assistant / production set production assistant (4 episodes, 2005)
Alberto Carmellini ... security (4 episodes, 2005)
Lorenzo Ceccarini ... film runner (4 episodes, 2005)
Cristina Tacchino ... unit location manager / location manager (4 episodes, 2005)
Marzia Coltellacci ... production assistant (4 episodes, 2007)
Gianluca Gamberini ... set production assistant (4 episodes, 2007)
Valerio Pizzonia ... set production assistant (4 episodes, 2007)
Luca John Rosati ... set production assistant (4 episodes, 2007)
Surya Spadafina ... set production assistant (3 episodes, 2005-2007)
Nicola Bartolini ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Viviana De Simone ... assistant script coordinator (3 episodes, 2005)
Gaia Di Medio ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Marianna Gosio ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Cort Kristensen ... assistant to producers (3 episodes, 2005)
Marc Manser ... assistant to producers (3 episodes, 2005)
Marcela Marambio ... assistant script coordinator (3 episodes, 2005)
Nicola Mazzei ... production staff (3 episodes, 2005)
Marco Monti ... set production assistant (3 episodes, 2005)
Andrea Passalacqua ... location manager (3 episodes, 2005)
Alessandro Ruggeri ... office key production assistant (3 episodes, 2005)
Neil Swain ... dialogue coach (3 episodes, 2005)
Annemarie van de Mond ... script supervisor (3 episodes, 2005)
Stefania Monetti ... production assistant (3 episodes, 2007)
Gerardo Albero ... location facilities / location facilities manager (2 episodes, 2005-2007)
Nadia Romani ... assistant extras coordinator (2 episodes, 2005-2007)
Tommaso Colognese ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Giuseppe Garasto ... stage (2 episodes, 2005)
Vincent Geluso ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Laura Greco ... production assistant (2 episodes, 2005)
Nata More ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Giampiero Pelusi ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Fausto Petronzio ... office production assistant (2 episodes, 2005)
Mark Reynolds ... armorer (2 episodes, 2005)
Jerico Rinaldi ... craft service assistant (2 episodes, 2005)
Laura Saurini ... production assistant (2 episodes, 2005)
Alessia Silvetti ... set production assistant (2 episodes, 2005)
Eleonora Baldwin ... additional dialogue coach (2 episodes, 2007)
Simona De Angelis ... production assistant (2 episodes, 2007)
Diane Jones ... dialogue coach (2 episodes, 2007)
Elena Santamaria ... production assistant (2 episodes, 2007)
Ginevra Crescenzi ... artist production assistant (1 episode, 2005)
Alessandra Fortuna ... set production assistant (1 episode, 2005)
Emil Rangelov ... location manager (1 episode, 2005)
Giorgio Antonini ... sword master (1 episode, 2007)
Jonathan Deman ... set production assistant (1 episode, 2007)
Chris Johnston ... writer's production assistant (1 episode, 2007)
Marilena La Ferrara ... first production accountant assistant (1 episode, 2007)
Maurizio Lurci ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Tommaso Maracci ... office production assistant (1 episode, 2007)
Luigi Marzullo ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Karin Mercurio ... first production accountant assistant (1 episode, 2007)
Roberta Munafo ... assistant payroll clerk (1 episode, 2007)
Marco Orsini ... office production assistant (1 episode, 2007)
Andrea Satriani ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Paolo Sciarretta ... assistant location facilities (1 episode, 2007)
Valentina Testa ... assistant payroll clerk (1 episode, 2007)
Paolo Antonini ... assistant sword master (unknown episodes)
Carlo Antonioni ... horse master (unknown episodes)
Billy Budd ... military advisor (unknown episodes)
Massimo Ciaraglia ... weapons assistant (unknown episodes)
Giampaolo Grassi ... key leather department (unknown episodes)
Paula Jack ... dialogue coach: second unit (unknown episodes)
Michele Jerace ... assistant horse master (unknown episodes)
Gianni Marini ... assistant horse master (unknown episodes)
Nico Toffoli ... martial arts crew (unknown episodes)

Series Thanks 

Silke Matzpohl ... special thanks: for support (1 episode, 2005)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page