Edit
Synecdoche, New York (2008) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Charlie Kaufman

Writing Credits (WGA)  

Charlie Kaufman ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Olive (4 years old)
...
...
Emergency Room Doctor
Charles Techman ...
Like Clockwork Patient
...
Ophthalmologist
...
Tom
...
...
...
...
Hope Davis ...
Frank Girardeau ...
Plumber
...
...
Burning House Realtor
...
Derek
...
Caden's Father
...
Caden's Mother
...
Ellen's Mother
Kat Peters ...
Ellen (10 years old)
...
Dentist
Amanda R. Phillips ...
Emergency Room Nurse (as Amanda Fulks)
...
Evaluative Services Doctor
Deanna Storey ...
Jazz Singer
...
Warehouse Realtor
Laura Odeh ...
Toystore Clerk
Mark Lotito ...
Minister
...
Ariel
...
German Woman (as Erica Berg)
Raymond Angelic Sr. ...
German Doctor
Cliff Carpenter ...
Old Man
Timothy Doyle ...
Michael
...
Soap Actress Nurse
Nicholas Wyman ...
Soap Actor Doctor (as Nick Wyman)
...
Therapy Patient Actress
Dan Ziskie ...
Leg Tremor Doctor
...
Lady at Caden's Mom's
...
...
Man in Line
Alvin Epstein ...
Man with Nose Bleed
...
Frances
...
...
Needleman Actor
...
Actress Playing Claire
Greg McFadden ...
Actor Playing Needleman Actor
...
Warehouse Actress
...
Jimmy
...
...
Maurice
...
Actress Playing Frances
Michael Higgins ...
Actor Playing Man with Nose Bleed
...
Actor as Caden
...
Medic
...
Pastor
...
Eric
Rest of cast listed alphabetically:
...
Bus Passenger (uncredited)
...
The Messenger (uncredited)
...
Warehouse Actor (uncredited)
...
First Burlesque Patron (uncredited)
Don Gomez ...
Actor Playing 'Davis' in Play (uncredited)
...
Claire Keen's Sister (uncredited)
...
Psychiatrist Actor (uncredited)
...
Girl in TV Commercial (uncredited)
...
Warehouse Worker (uncredited)
David Kneeream ...
Sign Painter (uncredited)
...
Actress as Tammy as Hazel (uncredited)
...
Upstate Theater Attendee (uncredited)
Misha Zubarev ...
German patron (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ray Angelic ... executive producer
Anthony Bregman ... producer
William Horberg ... executive producer
Spike Jonze ... producer
Charlie Kaufman ... producer
Sidney Kimmel ... producer
Bruce Toll ... executive producer

Music by 

Jon Brion

Cinematography by 

Frederick Elmes ... director of photography (as Fred Elmes)

Film Editing by 

Robert Frazen

Casting By 

Jeanne McCarthy

Production Design by 

Mark Friedberg

Art Direction by 

Adam Stockhausen

Set Decoration by 

Lydia Marks

Costume Design by 

Melissa Toth

Makeup Department 

Mike Antolino ... prosthetic makeup crew: mold department
Chris Arnold ... prosethic makeup crew: mold department
Andrea Bergstol ... prosethic makeup crew: mold department
Judy Chin ... makeup department head
Diana Choi ... prosethic makeup crew: mold department (as Diana Yoo) / prosthetic makeup crew: art department (as Diana Yoo)
Martial Corneville ... wig maker
Jerry DeCarlo ... hair department head
Naomi Donne ... makeup designer
David Fidel ... prosthetic makeup crew: art department
Shaune Harrison ... prosethic makeup crew: mold department
Paul Huntley ... wig maker (as Paul Huntly)
Chris Kelly ... prosthetic makeup crew: mold department
Tim Kern ... tattoo designer: Olive
Paul Komoda ... prosthetic makeup crew: art department
Mandy Lyons ... key hair stylist
Michael Marino ... prosthetic makeup designer (as Mike Marino)
Mike Measimer ... prosethic makeup crew: mold department
Mike Mulligan ... prosthetic makeup crew: mold department
Peter Owen ... wig maker
David Presto ... prosthetic makeup assistant
Stephen Prouty ... prosethic makeup crew: mold department (as Steve Prouty)
Jimmy Ramone Marino ... prosethic makeup crew: mold department
Hayes Villandry ... prosthetic makeup crew: mold department
Scott Wallace ... prosethic makeup crew: mold department
Sasha Cummins ... hair stylist (uncredited)
Christina Grant ... additional makeup artist (uncredited)
Rondi Scott ... makeup intern (uncredited)
Ralph Siciliano ... tattoo artist (uncredited)

Production Management 

Ray Angelic ... unit production manager
Erica Kay ... production supervisor
Jessica Levin ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

H.H. Cooper ... first assistant director
Nate Grubb ... second second assistant director
Jennifer Truelove ... second assistant director
Aaron D. Forste ... additional second assistant director (uncredited)
Marissa Kaplan ... second second assistant director: additional photography (uncredited)

Art Department 

Derrick Alford ... shop craftsman
Nora Ashkar ... art department coordinator
JoAnn Atwood ... set dresser
Brad Bachtell ... shop person
Anthony Baldasare ... on-set dresser
Robert Barnett ... camera scenic
Stephen Barth ... scenic artist
Cheryl Boyarsky ... additional art department assistant
Phil Buccellato ... graphics production assistant (as Philip Buccellato)
Alexander Burnham ... greensman
Luke Cantarella ... assistant art director (as Luke Hegel-Cantarella)
Abe Costanza ... scenic artist
James Dewolf ... construction grip
Alex DiGerlando ... art department researcher
Paul George Divone ... shop craftsman (as Paul G. Divone)
Steven T. Duke ... set dresser (as Steven Duke)
Edward J. Egan III ... construction grip
Kevin Egan ... construction grip
Glen Fjotland ... construction grip
Nir Gaon ... painter
Alison Gilham ... scenic artist
Jonathan Graham ... key construction grip
Roman Greller ... second dresser
Sandy Hamilton ... property master
Joshua Higgason ... set dresser
Nicholas Hill ... lead greensman
Arlo Hoffman ... greensman
John House ... construction grip
Melissa Jackson ... scenic artist
Kim Jennings ... assistant art director / storyboard artist
Deborah Jensen ... assistant art director
Hila Katz ... set decoration assistant
Lisa Kennedy ... scenic artist
Gordon Krause ... key shop craftsman
Amy Kupferberg ... key construction electric
Rob Landoll ... scenic artist
Hoang Le ... shop craftsman (as Hoang A. Le)
Nili Lerner ... scenic artist
Beth Levin ... art department intern
Richard Liebgold ... greensman (as Rich Liebgold)
Elizabeth Linn ... charge scenic
William Logan ... additional art department assistant
Peter Matejcyk ... shop craftsman (as Peter Matejczyk)
Timothy Metzger ... leadman (as Tim Metzger)
Nick Miller ... construction coordinator
Timothy Montgomery ... best boy construction grip
Kris Moran ... assistant property master
Don Nace ... scenic foreman
Mel Noped ... construction grip (as Melvin Noped)
Nick Paley ... art department production assistant
Susan Pitocchi ... second assistant props
Mark Pollard ... assistant art director
Heather Prendergast ... assistant set decorator
Hannah Price ... scenic artist
Raymond Reddy ... shop craftsman
James Reid ... construction grip
Venae Rodriguez ... lead shop person
Joe Taglairino ... set dresser
Betsey Tanner ... shop craftsman
Robert Vaccariello ... foreman shop craftsman (as Robert A. Vaccariello)
James Walker ... shop craftsman
Benjamin White ... shop craftsman
Zachary Zirlin ... graphic designer
Emily Boettcher ... property intern (uncredited)
Paul Camarro ... set dresser (uncredited)
Justin Elterman ... additional graphic artist (uncredited)
John Geisler ... construction grip (uncredited)
Timothy Joliat ... set dresser (uncredited)
Jessica Panuccio ... set dresser (uncredited)
Weldon Powers ... art department intern (uncredited)

Sound Department 

Jamie Baker ... foley editor
David Berti ... sound consultant: Dolby
Eric Cadieux ... pro tools editor (as Eric Caudieux)
Kam Chan ... foley editor
Marko A. Costanzo ... foley artist (as Marko Costanzo)
Chris Fielder ... first assistant sound editor
Eugene Gearty ... sound designer / sound re-recording mixer / supervising sound editor
Dror Gescheit ... sound re-recordist
Elisabeth Giglio ... post-production sound facility: C5
Jeanne Gilliland ... cable puller
Mark Goodermote ... boom operator
Ruth Hernandez ... adr editor
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Frank Kern ... foley supervisor
Doe Kim-Corcoran ... post-production sound facility: C5 (as Doe Kim)
Drew Kunin ... sound mixer
Craig Kyllonen ... adr recordist
George A. Lara ... foley mixer (as George Lara)
Debora Lilavois ... second assistant sound editor
Branka Mrkic ... dialogue editor (as Branka Mrkic-Tana)
Jessica Parks ... apprentice sound editor
Fred Rosenberg ... dialogue editor
Reilly Steele ... sound re-recording mixer
Philip Stockton ... dialogue editor / supervising sound editor
Clémence Stoloff ... sound intern
Larry Wineland ... sound effects assistant editor
Paul Yurt ... hd picture
Ethan Beigel ... adr mixer (uncredited)
Nick Kray ... adr mixer (uncredited)
Jason Oliver ... sound recordist (uncredited)
Egor Panchenko ... ProTools playback mixer (uncredited)
Troy Porter ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Mark Bero ... special effects foreman
Doug Coleman ... special effects technician
Drew Jiritano ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Daniel Abramovich ... digital compositor: Brainstorn Digital
Glenn Allen ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Peter Amante ... digital compositor
Chris Armstrong ... head of visual effects: AAU
Paloma Añoveros ... visual effects producer: Circle-S Studios
John Bair ... visual effects supervisor: Edgeworx
Justin Ball ... digital effects artist: senior systems engineer: Brainstorm Digital
Renuka Ballal ... visual effects producer: Edgeworx
Sudhir Banekar ... compositing artist: Anibrain
Guy Barresi ... operations manager: Brainstorm Digital
Gauri Bhagwat ... compositing artist: Anibrain
Stephen Brown ... dustbuster: Deluxe EFilm Toronto
Don Canfield ... motion control technician (as Donald M. Canfield)
Nicholas Cerniglia ... digital effects lead: RotoFactory
Vasistha Chawda ... compositing artist: Anibrain / visual effects artist
Parker Chehak ... visual effects coordinator
Aaron Chiesa ... compositor: AAU (as Aaron Germard Chiesa) / paint/roto artist: AAU (as Aaron Gerhard Chisea)
Utumporn Chompen ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Sujata S. Choudhari ... compositing artist: Anibrain
Matthew Conner ... matte artist: Brainstorm Digital
Constance Conrad ... cg artist: Edgeworx
Vijay S. Deshmukh ... compositing artist: Anibrain
Aleksandar Djordjevic ... digital compositor: Brainstorm Digital
Jessica Donnelly ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Thad Garrett Eaton ... matte artist: Brainstorm Digital (as Garrett Eaton)
Scott Frankel ... visual effects supervisor: Circle-S Studios
Jamie Franklin ... dustbuster: Deluxe EFilm Toronto
Richard Friedlander ... visual effects producer: Brainstorm Digital
Scott Gaynos ... digital artist: RotoFactory
Mohamed Ghouse ... compositing artist: Anibrain
Erik Gonzalez ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Jeremiah Grant ... digital artist: Circle-S Studios
Roopesh Gujar ... visual effects producer: Anibrain
Eloisa Honrada ... digital artist: RotoFactory
Izchel C. Huerta ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Ahmad Ismail ... digital opticals: Deluxe EFIlm Toronto
T. Patrick Johnson ... production coordinator: AAU
Sushil Kalyanshetti ... compositing artist: Anibrain
Sandeep Khedkar ... compositing artist: Anibrain
Rahul D. Kulkarni ... compositing artist: Anibrain
Trevor Lewis ... digital intermediate scanning and recording: Deluxe EFilm Toronto
Marc Machuca ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Chris MacKenzie ... digital opticals
Karuna Makhija ... compositing artist: Anibrain
Tom Mayclim ... digital intermediate scanning and recording: Deluxe EFilm Toronto
Nathan Meier ... cg artist: Edgeworx
Juan Melgoza ... digital artist: RotoFactory
Anthony Meschi ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Steve Mihaylov ... digital artist: RotoFactory
Brett Miller ... CG supervisor: Brainstorm Digital
Scott Minter ... digital compositor: Brainstorm Digital
Daniel Monistere ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Jesh Murthy ... visual effects supervisor: Anibrain (as Jesh Krishna Murthy)
Aaron Muszalski ... roto/paint instructor: AAU / roto/paint supervisor: AAU
P. Nandakumar ... compositing artist: Anibrain
Sue Nelson ... digital compositor
Jeremy A. Parrish ... technical assistant: AAU
Nick Paulozza ... digital intermediate scanning and recording: Deluxe EFilm Toronto
Trevor Pickard ... dustbuster: Deluxe EFilm Toronto
James Pina ... digital artist: RotoFactory
Purti Pitale ... compositing artist: Anibrain
Stewart Pomeroy ... digital compositor: Brainstorm Digital
Michael S. Pryor ... visual effects head of business development: Anibrain
Jim Rider ... motion control operator (as James Rider)
Eric J. Robertson ... visual effects supervisor: Brainstorm Digital
Galina Rozina ... computer lab mamaner: AAU
Mark Russell ... visual effects supervisor
Ankur Sachdev ... compositing artist: Anibrain
Olov Samuelsson ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Alison Schouten ... dustbuster: Deluxe EFilm Toronto
Preeti Sharma ... visual effects coordinator: Anibrain
Ruchira Sharma ... compositing artist: Anibrain
K. Shriniwas ... compositing artist: Anibrain
Karl Sison ... dirt removal: AAU
Alec Styborski ... visual effects assistant
Catherine Tate ... compositing instructor: AAU / compositing supervisor: AAU
Radley Teruel ... digital artist: RotoFactory
Rene Tougeron ... visual effects producer: RotoFactory
Mauricio Valderrama ... compositor: AAU / paint/roto artist: AAU
Chris 'Pinkus' Wesselman ... digital compositor: Brainstorm Digital
Shuichi Yoshida ... digital artist: RotoFactory
Motassem Younes ... digital opticals
Jun Zhang ... digital compositor: Brainstorm Digital
Phil Buccellato ... assistant to visual effects supervisor (uncredited)
Brad Gayo ... digital compositor: Brainstorm Digital (uncredited)
Christopher M.K. Hill ... cg artist (uncredited)
Michael Honrada ... digital artist: RotoFactory (uncredited)
Dushyant Kashyap ... digital effects artist (uncredited)
Ramesh G. Meena ... digital effects artist (uncredited)
Bhavik Mehta ... digital compositor (uncredited)
David Piombino ... digital compositor (uncredited)
Bryan Wengroff ... visual effects coordinator: Brainstorm Digital (uncredited)
Ryan S. Westphal ... visual effects intern (uncredited)

Stunts 

Chris Colombo ... stunt player
Jeffrey Lee Gibson ... stunt player (as Jeff Gibson)
Don Hewitt ... stunt player
Donald John Hewitt ... stunt player (as Donald J. Hewitt Jr.)
Stephen Mann ... stunt player
Erik Martin ... stunt player
Shawn O'Neil ... stunt player
Brian Smyj ... stunt coordinator
Stephanie Stokes ... stunt player (as Stephanie Stokes Smyj)
Peter Thorell ... stunt player
Stephanie Stokes ... stunt double: Jennifer Jason Leigh/Michelle Williams (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Sebastián Almeida ... second assistant camera (as Selastian Almeida)
Robert M. Andres ... key grip (as Bob Andres)
Alison Barton ... company grip
John Billeci ... rigging electrician
Arthur Blum ... dolly grip
John Bobick ... company grip
Anne Carson ... film loader
Benjamin D'Andrea ... company grip
Devin Donegan ... additional video assist operator
David M. Dunlap ... camera operator: second unit (as David Dunlap) / director of photography: second unit (as David Dunlap)
Jeffrey A. Eplett ... rigging best boy electric (as Jeffrey Eplett)
John Farina ... rigging grip
James J. Ferris ... company electrician (as Jim Ferris)
Samuel G. Friedman ... best boy electric (as Sam Friedman)
Abbot Genser ... still photographer
Dennis Green ... additional video assist operator
Carlos Omar Guerra ... first assistant camera (as Carlos Guerra) / steadicam operator (as Carlos Guerra)
John Halligan ... company grip
Lukasz Jogalla ... camera operator: "a" camera
Graham Klatt ... company grip
Thomas Landi ... company electrician (as Tom Landi)
Kurt Lennig ... rigging gaffer
Jonathan Lumley ... gaffer
John O'Malley ... company electrician
Jesse Panuccio ... rigging grip
John Panuccio ... key rigging grip
Eric P. Robinson ... additional second assistant camera (as Eric Robinson)
Dave Rudolph ... company electrician
Darren Ryan ... video assist operator / video playback supervisor
Chris Seehase ... additional second assistant camera
Chris Skutch ... best boy grip
Craig Striano ... grip
Patrick Taistra ... rigging grip
Mark van Rossen ... generator operator
Tomas von Rauchhaupt ... rigging electrician
Richard Yacuk ... best boy: rigging
Olga Abramson ... additional assistant camera (uncredited)
Doug Meils ... additional rigging electric (uncredited)
Egor Panchenko ... video assist operator (uncredited)
Sebastian Slayter ... camera production assistant (uncredited)

Animation Department 

Chris Armstrong ... head of animation: AAU
Katrina Whalen ... animator: television sequences

Casting Department 

Nicole Abellera ... casting associate
Rori Bergman ... casting associate
Joanne Bloom ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Heather Reidenbach ... extras casting: Central Casting
Monique Soltani ... casting intern
Joanna Vanadia ... extras casting assistant
Leslie Woo ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Arlynn Abseck ... wardrobe supervisor
Cara Czekanski ... key costumer
Mary Gierczak ... additional costumer / wardrobe
Angela Mirabella ... key costumer
Diana Pappas ... costume production assistant
Amy Pickering ... wardrobe supervisor
Meghan Corea ... costume intern (uncredited)
Leah Katznelson ... shopper (uncredited)
Colleen Morris ... tailor (uncredited)
Chris Ann Pappas ... assistant costume designer (uncredited)
David Paulin ... costume ager/dyer (uncredited)
Samantha Racanelli ... costume intern (uncredited)
Maya Rudolph ... costume intern (uncredited)
Elizabeth Weisblatt ... costume intern (uncredited)

Editorial Department 

Peter Armstrong ... digital intermediate producer: Deluxe EFilm Toronto
Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer: Deluxe Efilm Toronto (as Terra Bliss)
Tavia Charlton ... digital intermediate production manager
Joe Gawler ... colorist
Lee Hughes ... digital intermediate coordinator
Jack Lewars ... digital intermediate editor: Deluxe EFilm Toronto
Beth Moran ... assistant editor
Dave Muscat ... digital intermediate editor: Deluxe EFilm Toromto
Chi Yoon Chung ... assistant editor (uncredited)
Dylan Correll ... post-production intern (uncredited)
Molle DeBartolo ... digital intermediate coordinator (uncredited)
Paloma Mele ... editorial intern (uncredited)
John Vladic ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Ashley Arrison ... assistant: Jon Brion
Steve Bartek ... orchestrator
Julian Bratolyubov ... music copyist
Jon Brion ... conductor / orchestrator / score producer
Eric Cadieux ... protools editor (as Eric Caudieux)
Jay Duerr ... auricle operator
Jason Freese ... musician: saxophone and guitar
Christy Gerhart ... music executive: SKE
James Gilstrap ... musician: gospel singer (as Jim Gilstrap)
Bonnie Greenberg ... music supervisor
Rouble Kapoor ... assistant scoring engineer
Jim Keltner ... musician: drums
Greg Koller ... score mixer / score recordist
Bret Rausch ... musician: synthesizer
Jim Schultz ... supervising music editor
Patrick Spain ... assistant scoring engineer
Sebastian Steinberg ... musician: bass
Gina Zimmitti ... orchestra contractor
Darren McKenzie ... midi transcriptions (uncredited)
Tim Rodier ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Matthew Callagy ... driver (as Matt Callagy)
Michael D. Canale ... driver (as Michael Canale)
Richard Clark ... driver (as Rich Clark)
Peter Costello ... driver
Thomas Crehan ... driver (as Tom Creeham)
Mark Dolce ... driver
Kevin Flynn ... driver
James Giblin ... driver
Carl Hettling ... driver (as Carl Heittling)
Brian Hogan ... driver
Tony Ingrassellino ... transportation co-captain
Robert Johnson ... driver (as Robert L. Johnson)
Kevin Keefe ... transportation captain
Kristopher Keefe ... driver (as Kristopher K. Keefe)
Robert Lansing ... transportation co-captain
Jeremy Olszewski ... driver
Joseph Paprota ... driver
Timothy Paustian ... transportation captain
Richard Presutti ... driver
Michael B. Russell ... driver (as Michael Russell)
Biyami Sak ... driver (as Biyami Siak)
Billy Stuart ... driver (as Bill Stuart)
Steven Taranto ... driver

Other crew 

Jason Acevedo ... head of craft service
Ben Altarescu ... intern
Christian Amundson ... intern
Peter Anders ... chef
Arianne Apicelli ... set production assistant
Stefanie Azpiazu ... production executive: Likely Story
John Bair ... title designer: main titles
Shiva Shankar Bajpai ... intern (as Shiva Bajpai)
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances Inc.
Maureen Beitler ... set medic
Julia Berg ... assistant: Mr. Bregman
Hamish Berry ... legal services: Frankfurt Kurnit Klein & Selz
Mirashyam Blakeslee ... key set production assistant
Emily Boettcher ... intern
Geoffrey Booth ... intern
Anna Bosco ... payroll accountant
Steve Boyle ... post-production accountant
Michael Braun ... production office assistant
Jamie Buckner ... assistant production coordinator
Lia Burkeman ... intern
Edward Bursch ... intern
Jorge Carangui ... chef assistant (as Jorge H. Carangui)
John Charles ... software manager: Sony DAC
Inhan Cho ... intern
Chris Cloud ... location assistant
Alison Cohen ... legal services: Frankfurt Kurnit Klein & Selz (as Alison S. Cohen)
Meghan Corea ... intern
Dylan Correll ... intern
Mary Cybulski ... script supervisor
Kat Donahue ... second assistant location manager
John Edmundson ... production office assistant
Jonathan Ellis ... set medic
Natalie Farrey ... assistant: Mr. Jonze
Kimberly Feinman ... assistant location manager
Laura Fine ... intern
Frances Fiore ... unit publicist
Charlotte Fleck ... dialect coach
Chris Forester-Smith ... intern
David Formentin ... intern
Dave Ginsberg ... assistant location manager (as David Ginsberg)
Scott Glascock ... stand-in: Mr. Hoffman
George Grenier ... craft service assistant (as George Grenier III) / crafty
Duck Grossberg ... data manager
Mark Hagerman ... production coordinator
Mark Harrison ... intern
Jonathan Hoeg ... additional set production assistant
Sean Hogan ... production accountant
Jules Hulburd ... additional set production assistant
Jacob Jaffke ... intern
Jesse Kates ... intern
Todd Kelly ... craft service assistant
Kim Krafsky ... animal trainer: Animal Actors
Daniel Lam ... intern
David Laurentin ... assistant parking coordinator / parking coordinator
Gabriella Ludlow ... legal services: Frankfurt Kurnit Klein & Selz
Jess Magee ... location production assistant
Peter Marschark ... head of craft service
Amelia Martin ... stand-in: Ms. Morton (as W. Amelia Martin)
Gary Martyn ... production secretary
Steve McAuliff ... animal trainer: Animal Actors
Ademola McMullen ... production assistant / set production assistant
Paloma Mele ... intern
Melissa A. Messick ... set production assistant (as Melissa Messick)
David Moshe ... intern
Sara Murphy ... assistant: Mr. Hoffman
Frank Murray ... first assistant accountant
Matthew S. Nickelson ... production office assistant (as Matt Nickelson)
Chantal Nong ... assistant: Mr. Herberg
Eric Papa ... location scout
Jonathan Podwil ... paintings by
Henry Previl ... chef
Henry Prince ... production office assistant
Samantha Racanelli ... intern
Nick Ray ... intern
Jennifer Roberts ... set production assistant
Maya Rudolph ... intern
Evan Sachs ... additional set production assistant
Sophie Saleyron ... press attache: France
Rondi Scott ... intern
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Carey Seward ... location scout
Brennan Shroff ... second assistant accountant
Sebastian Slayter ... intern
Daniel Spence ... intern
Lora Marie Taylor ... accountant: client services
Janelle Tedesco ... stand-in: Ms. Keener
José Tejada ... parking coordinator (as Jose Tejada)
Olivia van Leeuwen ... intern
Marilou Vetter ... intern (as Marylou Vetter)
Steven Weisberg ... location manager (as Steve Weisberg)
Elizabeth Weisblatt ... intern
Powers Weldon ... intern
Ryan S. Westphal ... intern (as Ryan Westphal)
Katrina Whalen ... assistant: Mr. Kaufman
Hana Yoo ... intern
David Harry Yoon ... intern (as David Yoon)
Bernadett Belinda York ... stand-in: Ms. Williams (as Bernadette York)
Dana Zolli ... set production assistant
Darin Collins ... production assistant (uncredited)
Lyman Creason ... production assistant (uncredited)
Adrienne Dine ... production assistant (uncredited)
Maureen Duffy ... completion guarantor (uncredited)
Logan Wolfe Edler ... additional production assistant (uncredited)
Libertad Gills ... production assistant (uncredited)
Billy Gooch ... production assistant (uncredited)
Richie Kawamoto ... production coordinator: Sidney Kimmel Entertainment (uncredited)
Katie Kramer ... production assistant (uncredited)
Brendan Lee ... set production assistant (uncredited)
Liz Magee ... production assistant (uncredited)
Clem McIntosh ... production assistant (uncredited)
Aaron Merrell ... director of production: SKE (uncredited)
Justin Reid ... location scout (uncredited)
Steven Robbins ... set production assistant (uncredited)
Jonathan Russek ... assistant production coordinator: pre-production (uncredited)
Justin Lee Stanley ... production assistant (uncredited)
Fernando Vallejo ... production assistant (uncredited)
Jamie Vermilye ... set production assistant (uncredited)
Marilou Vetter ... accounting clerk (uncredited)

Thanks 

Michael Andreen ... special thanks
Warren Frank ... special thanks
Goetz Grossman ... special thanks
Dustin Hoffman ... special thanks
Patricia Kaufman ... special thanks: executive director, New York State Governor's Office for Motion Picture and Television Development (as Pat Swinney Kaufman)
Ingo Maurer ... special thanks
Katherine Oliver ... special thanks: The City of New York Mayor's Office for Film, Theatre, and Broadcasting Film Commissioner
Jill Smith ... special thanks
Kate Spade ... special thanks
Jerry Stoeffhaas ... special thanks: deputy director, New York State Governor's Office for Motion Picture and Television Development

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page