Edit
Dear Frankie (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Shona Auerbach

Writing Credits  

Andrea Gibb ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Mary Riggans ...
Nell
...
Marie
Sophie Main ...
Serious Girl
Katy Murphy ...
Miss MacKenzie
...
Jayd Johnson ...
Anna Hepburn ...
Headmistress
Rony Bridges ...
Post Office Clerk
Douglas Stewart Wallace ...
Stamp Shop Keeper
Elaine M. Ellis ...
Librarian (as Elaine Mackenzie Ellis)
Carolyn Calder ...
Barmaid
John Kazek ...
Ally
...
Garry Collins ...
Waiter
Anne Marie Timoney ...
Janet
Maureen Johnson ...
Singer
Andrea Gibb ...
Waitress
...
Davey
Sharon MacKenzie ...
Staff Nurse
Jonathan Pender ...
Frankie (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Robert Harrison ...
Pub Character (uncredited)
Alan Marsh ...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Gillian Berrie ... co-producer
Stephen Evans ... executive producer
Angus Finney ... executive producer
Matthew T. Gannon ... co-producer
François Ivernel ... executive producer
Brian Kaczynski ... line producer
Cameron McCracken ... executive producer
Duncan Reid ... executive producer
Caroline Wood ... producer

Music by 

Alex Heffes

Cinematography by 

Shona Auerbach ... director of photography

Film Editing by 

Oral Norrie Ottey

Casting By 

Des Hamilton

Production Design by 

Jennifer Kernke

Art Direction by 

Margaret Horspool

Costume Design by 

Carole K. Millar

Makeup Department 

Laura Hill ... makeup assistant
Irene Napier ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Alistair Hopkins ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Marissa Carrera ... third assistant director (as Marissa Carrara)
Joe Geary ... first assistant director
Michael Queen ... second assistant director

Art Department 

Brian Adams ... carpenter (as Brian John Adams)
Alan Ashby ... plasterer
Muir Balfour ... carpenter
Brian Boyne ... stagehand (as Brian A. Boyne)
Tristan Carlisle-Kitz ... dressing propsman
Paul Curren ... chargehand painter
Sam Curren ... painter
Colin H. Fraser ... construction manager (as Colin Fraser)
Derek Fraser ... construction chargehand
Iain Geddes ... painter
Richard Hassall ... stand-by construction
Caroline McDonald ... art department assistant (as Caroline MacDonald)
Gemma McGeadie ... art trainee: RSAMD
Elaine McLenachan ... production buyer
Tim Monroe ... stand-by art director
Danny Oji ... plasterer (as Daniel C. Oji) / stagehand (as Daniel C. Oji)
Bob Orr ... prop master
Neil Querns ... carpenter
Lucy Vaughan ... art trainee: Scottish Screen
Angus West ... laborer
Billy Wilson ... dressing propsman / stand-by rigger
Ross Wilson ... stand-by props

Sound Department 

Peter Brill ... location sound mixer
Edward Bulman ... foley editor (as Ed Bulman) / foley recordist (as Ed Bulman)
Mike Grimes ... assistant sound effects editor
Cy Jack ... adr recordist: Glasgow
Dan Johnson ... assistant dubbing mixer
Hugh Johnson ... dubbing mixer
Bronek Korda ... adr recordist: Glasgow
Melissa Lake ... foley artist
Alastair Mason ... boom operator
Kenny McLeod ... assistant adr recordist
Marcus Oliver ... dubbing assistant
Jeremy Price ... supervising sound editor
Andrew Stirk ... adr editor
Graeme Stoten ... adr recordist
Jason Swanscott ... foley artist
Hilary Wyatt ... supervising dialogue editor
James Seddon ... dolby consultant (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Stuart Anderson ... camera trainee: Scottish Screen
Jaspreet Bal ... focus puller: second camera (as Jazprette Bal)
Anna Benbow ... clapper loader: second camera
Neil Davidson ... still photographer
Arthur Donnelly ... electrician (as Arthur Donnely)
Graeme Dunn ... camera operator
Kevin Higgins ... grip
Paul McGeachan ... gaffer
Brian McGee ... generator operator
Campbell McIntosh ... electrician (as Campbell Macintosh)
Alan McSheehy ... camera operator: second camera
Kevin O'Brien ... focus puller
Jan Pester ... Steadicam operator
Julia Robinson ... clapper loader
Gary Thompson ... best boy (as Garry Thompson)
Mark Tillie ... special still photographer (uncredited)

Casting Department 

Abigail Barbier ... adr voice casting
Kahleen Crawford ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Lesley Abernethy ... costume assistant

Editorial Department 

Nicola Armstrong ... post-production coordinator
Rachel Connors ... post-production assistant
Steve Ferguson ... editor trainee: Scottish Screen (as Steven Ferguson)
Steven Forrester ... first assistant editor
Sarah Hughes ... negative checker

Music Department 

Gemma Dempsey ... music supervisor
David Juritz ... orchestra leader
Ian MacPherson ... orchestrator (as Ian Macpherson)
Steve Price ... music recording engineer
Andy Richards ... music mixer: Out of Eden
Hilary Skewes ... musician contractor
Sam Southwick ... music editor

Transportation Department 

Brian Boyne ... driver (as Brian A. Boyne)
Jas Brown ... unit driver
Tommy Bryce ... unit driver
Jim Cardy ... driver: facilities
Jeff Derby ... driver: facilities (as Jeffrey Derby)
Roddy Garden ... driver: props runaround
Paul Heavey ... driver: camera car
Robbie Kirkpatrick ... driver: minibus
Bill McKeller ... driver: facilities
Stuart McKeller ... driver: facilities

Other crew 

Lindsey Alexander ... chaperone
Alison Brister ... legal affairs: Ingenious Films
Jo Cameron Brown ... dialogue coach
Alison Campbell ... production coordinator
Claire Chapman ... head of production: Scottish Screen
Miglet Crichton ... assistant location manager
Brendan Diver ... catering manager
Linsey Donnelly ... chaperone
Pierre Du Plessis ... legal and business affairs executive: Pathé Pictures (as Pierre du Plessis)
Simon Fawcett ... financial director: Pathé Pictures
Linda Fraser ... accounting assistant
Graham Galloway ... floor runner / stand-in
Celine Haddad ... head of creative affairs: Pathé Pictures
Carol-Anne Henderson ... floor runner / stand-in
Sarah Hughes ... rights and clearances
John Jaggon ... accounts: Ingenious Films
Paula Jalfon ... physical production: Ingenious Films
Wendy Kidd ... unit publicist
Scott Leadbetter ... production trainee: Scottish Screen
Susie Lee ... floor runner / stand-in
Ranald Maclean ... production runner (as Ranald MacLean)
Myra McCormick ... tutor
Janice McElhone ... chaperone
Suzanne McGeachan ... script supervisor (as Suzanne Clegg)
Steve McIntyre ... chief executive: Scottish Screen
Jack Myles ... legal and business affairs executive: Pathé Pictures
Joan Napier ... tutor
Frederico Piacentini ... caterer
Carole Sheridan ... head of development: Scottish Screen
Shaw Statham ... production accountant
Stef Swiatek ... unit nurse coordinator (as Stefania Swiatek)
Beverley Syme ... location manager
Alison Thompson ... head of international sales: Pathé Pictures
Derek Todd ... deaf advisor
Alison Wallace ... floor trainee: Scottish Screen
Lucy Warnes ... deaf advisor
Michael Wilson ... assistant coordinator
Susanna Wyatt ... head of physical production: Pathé Pictures
Jacqueline Wylie ... location trainee: Scottish Screen
Derek Yeaman ... band organizer
Gordon Carroll ... advisor: philately (uncredited)

Thanks 

Elza Auerbach ... special thanks
Peter Auerbach ... special thanks
Mary Brehony ... special thanks
Lee Bye ... special thanks
Leonard Crooks ... special thanks (as Lenny Crooks)
Will Davies ... special thanks
Anna Duffield ... special thanks
Dixie Goddard ... special thanks
Tony Goddard ... special thanks
Wendy Goddard ... special thanks
Abi Leland ... special thanks
Gillane Lister ... special thanks
Abigail Payne ... special thanks
Angus Pigott ... special thanks: Sigma Films (as Angus Pigot)
Natasha Ross ... special thanks
Sarah Sulick ... special thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page