Edit
Cube Zero (Video 2004) Poster

(2004 Video)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ernie Barbarash

Writing Credits (WGA)  

Ernie Barbarash ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
David Huband ...
...
Martin Roach ...
Terri Hawkes ...
Richard McMillan ...
Mike 'Nug' Nahrgang ...
Tony Munch ...
...
Jax
...
Finn (as Josh Peace)
...
Alexia Filippeos ...
Anna
Jasmin Geljo ...
Ryjkin
Fernando Cursione ...
Doctor (as Fernando Curcione)
Flossie McKnight ...
Female Doctor (as Araxi Arslanian)
...
Squad Leader
Sandy Ross ...
Chandler (as Sandi Ross)
Dino Bellisario ...
Smith
Ashley James ...
McCaw
Zero the Fish ...
Himself
Create a character page for: ?

Produced by 

Ernie Barbarash ... executive producer
Dennis Berardi ... co-producer
Peter Block ... executive producer
Suzanne Colvin ... producer (as Suzanne Colvin Goulding)
Jon P. Goulding ... producer (as Jon Goulding)
Michael Paseornek ... executive producer
Eric J. Robertson ... co-producer

Music by 

Norman Orenstein

Cinematography by 

François Dagenais ... director of photography

Film Editing by 

Mitch Lackie ... (as Mitchell Lackie)
Mark Sanders

Casting By 

John Buchan
Danis Goulet

Production Design by 

Jon P. Goulding ... (as Jon Goulding)

Costume Design by 

Donna Wong

Makeup Department 

George Aywaz ... key hair stylist
Roy Aywaz ... assistant hair stylist
Daisy Lee Bijac ... key makeup artist (as Daisy Bijac)
A. Scott Hamilton ... key makeup effects / special makeup effects designer
Kiisti Matsuo ... assistant makeup artist
Julie Tseng ... assistant makeup artist

Production Management 

Randy Kumano ... production manager
Philip Stilman ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Suave Hupa ... assistant director
Kim MacLachlan ... first assistant director
Bryan McMeeken ... second assistant director
Andrew McNeill ... trainee assistant director
Ziggi Miller ... second assistant director: second unit (as Zigi Miller) / third assistant director (as Zigi Miller)
Jesse Orriss ... assistant director
Mark Sanders ... second unit director
Jason M. Washington ... third assistant director: second unit
Aaron Weintraub ... second unit director

Art Department 

Mary Arthurs ... property master
Gil Barbosa ... scenic painter
Matthew Brewster ... scenic artist
Man Lan Chan ... second assistant art director
Lukas Chovanec ... carpenter
Eduardo Dutra ... carpenter
David Fuller ... key scenic artist
David J. Gale ... carpenter
Bernie Gauvin ... painter
Emir Geljo ... set designer
Michael Genereux ... assistant property master
David Gruer ... set dresser
Stephen Haines ... carpenter
Conrad Hall ... carpenter
Doug Henderson ... carpenter
Tim House ... property master
Brian Jones ... construction coordinator
Peter Karmazsin ... lead set dresser
Jordan Kerner ... set dresser
Leo Leibelman ... illustrator
Tanya Lemke ... assistant property master
Robert Mannooch ... laborer
Ian Patrick McAllister ... second assistant art director
Jonathan McKenzie ... head carpenter
Alan Moy ... carpenter
Drew Ng ... storyboard artist
David Nicholson ... carpenter
Carmen Noseworthy ... painter
Rowena O'Connor ... set dresser
Mike F. Page ... carpenter
Ryan M.J. Parent ... carpenter
Shannon Pass ... painter
Andy Paton ... carpenter
Eugene Ra ... laborer
Jeff Schouten ... carpenter
Derek K.R. Smith ... carpenter
Richard Snow ... carpenter
Sara Soucie ... painter
Eric Summerley ... carpenter
Dinery Tucci ... carpenter
Angelique Wagener ... assistant property master
Cindy Yetman ... assistant property master

Sound Department 

Jean Bot ... sound assistant
Christian Carruthers ... sound re-recording mixer
Keith Elliott ... sound re-recording mixer
Barry Gilmore ... adr editor / dialogue editor
Jamie Gould ... re-recording assistant
Janice Ierulli ... dialogue editor
Peter Kelly ... sound re-recording mixer
Sid Lieberman ... foley artist
Matthew McKenzie ... adr recordist
Mark Shnuriwsky ... sound effects editor
Rob Sinko ... sound re-recording assistant
Steve F.B. Smith ... stereo sound consultant: Dolby
James Stewart ... boom operator
Alan Tang ... sound assistant
Randy Wilson ... foley recordist
Kelly Wright ... sound recordist

Special Effects by 

Stephen Carbajal ... special effects assistant
A. Scott Hamilton ... special makeup effects
Rob Huot ... special effects technician
Maya Kulenovic ... special makeup and effects
Andy Latimer ... special effects technician
Jim Peacock ... special effects prop builder
Dave Porter ... special effects technician
Jeff Skochko ... special effects coordinator
Steve Skochko ... special effects key
Jason Wells ... special effects first assistant

Visual Effects by 

Berj Bannayan ... software engineer: Soho vfx
Barb Benoit ... digital compositor: Mr. X Inc.
Kristy Blackwell ... compositor: Mr. X Inc.
Kris Brockman ... compositor: Mr. X Inc.
Mark Chong ... 3D animator: Mr. X Inc.
Shawney Cohen ... digital effects artist: Mr. X Inc. (as Sean Cohen)
Rob Del Ciancio ... digital compositor: Mr. X Inc.
Mark Della Rosa ... 3D animator: Soho VFX
Bonnie Dickson ... tape operator: Mr. X Inc.
Mike Diltz ... compositor
Heather Grieve ... visual effects coordinator: Mr. X Inc.
Elizabeth Holmes ... digital compositor: Soho vfx
Aazim Khan ... 3D animator: Mr. X Inc.
Michael Kowalski ... producer: visual effects, Soho VFX
Denny Kurien ... digital effects artist: Mr. X Inc.
Jef Lonn ... digital compositor: Mr. X Inc.
Daniel Lu ... 3D animator: Soho VFX
Brian Lui ... digital effects artist: Mr. X Inc.
Allan Magled ... visual effects supervisor: Soho vfx
Mike Mombourquette ... digital compositor: Soho vfx
Andrew Nguyen ... motion graphics artist: Mr. X Inc.
Mark Palowich ... CG supervisor: Mr. X Inc.
Vladimir Popovic ... systems administrator: Mr. X Inc.
Eric J. Robertson ... visual effects producer
Linda Rose ... in-house accountant: Mr. X Inc.
Keith Sellers ... 3D animator: Soho VFX
Vicki Silva ... digital compositor: Mr. X Inc.
David Singer ... visual effects producer: Mr. X Inc.
Derek Sunderland ... 3D animator: Mr. X Inc.
Chris Wallace ... colourist
Aaron Weintraub ... visual effects supervisor
Michael Wile ... technical director: Soho vfx

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts: Haskell
Ermes Blarasin ... stunts: Meyerhold
Tom Farr ... stunt rigger
Kelly Jones ... stunt rigger
Darren McGuire ... stunts: Squad Leader
Billy Oliver ... stunts: Wynn
Alison Reid ... stunt coordinator / stunts: Rains
Dave Van Zeyl ... stunt rigger (as Dave Van Zehl)

Camera and Electrical Department 

Michael Aerhd ... grip
Chris Alexander ... first assistant camera: "b" camera
Roger Bate ... gaffer
Eric Beaulieu ... second assistant camera
Colin Bentley ... still photographer
Geoff Bournes ... grip
Andrew Bowie ... electrician: second unit
Paul Cameron ... dolly grip
Andy Chmura ... camera operator
Scott Craven ... best boy electric
Stephen Crosgrey ... generator operator
Andrew Cull ... Steadicam operator
Mike DaSilva ... electrician
Casey Deane ... electrician
Christian Drennan ... key grip
Dean Ford ... grip
Sophie Giraud ... still photographer
Sami Hajjar ... grip
Jeff Harrison ... key grip: second unit / third grip
Thomas Higney ... key rigger
Robbi Hinds ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Adrian Hodgson ... grip
George Hosek ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Brad Hruboska ... Steadicam operator
Steve Hutchison ... best boy electric / gaffer: second unit
J.W. Lee Ionson ... generator operator
Ram Jeyam ... grip
Tom Korzeniowski ... grip: second unit
Kevin Michael LeBlanc ... first assistant camera / first assistant camera: second unit (as Kevin LeBlanc)
Sheldon Levene ... grip
Rob MacDonald ... generator operator
Jenna Maghirang ... second assistant camera: second unit
Edward Makuch ... grip
David Mason ... grip
James Mason ... grip
Kendall McColl ... electrician
Trevor Moores ... best boy grip
Sheena Munroe ... camera trainee
John Noble ... grip
Joseph Pauls ... electrician
Dana Perry ... best boy grip
John Pogue ... best boy electric
Derek Porter ... gaffer: second unit
Nicholas Porter ... lamp operator
Morgan Sainsbury ... gaffer
Tyler Sellers ... key grip
Kristen Somborac ... dolly grip (as Kristin Somborac)
Ernest Spiteri ... first assistant camera: second unit
Joe Sutor ... grip
Graham Tackaberry ... grip: second unit
Scott Typholme ... rigger
Ian Watson ... still photographer
Kit Whitmore ... camera operator

Animation Department 

Derek Sunderland ... animator

Casting Department 

Maureen Evans ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Sierra Constantinides ... assistant costume designer

Editorial Department 

Tera Goldblatt ... first assistant editor
Nick Iannelli ... on-line editor
Alyson Richards ... post-production coordinator

Transportation Department 

Rosalind Callahan ... daily driver
Dave Crews ... daily driver (as David P. Crews)
John Gillies ... daily driver
David Jason Hamayda ... daily driver
Peter Jurgielewicz ... daily driver
Steven F. Liddell ... daily driver
Petar Malobabic ... daily driver
Michael O'Hara ... daily driver
Joseph Ramdath ... daily driver
David Redmond ... daily driver
Thomas Sams ... daily driver
Rick Selmanovic ... daily driver
Irene Tester ... driver / driver: second unit
Xavier Villada ... transportation coordinator
Bill Wilson ... driver

Other crew 

Wayne Arron ... first assistant accountant
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Cory Bauer ... studio manager
Barrington Bignall ... stand-in
Jennifer Chefero ... on-set craft service
Lorraine Clark ... electronic press kit
Sandi Ettinger ... on-set craft service
Nicholas Gough ... stand-in
Cereita Goulbourne ... assistant administrator
Jason Haney ... on-set craft service
Andan Haque ... on-set craft service
Brent Hetherington ... production coordinator
Anthony Kadak ... location manager
David Kinnersly ... craft service
Tricia Lee ... production assistant
Stacey McKay ... production accountant (as Stacey L. McKay)
Jane McKernan ... post-production accountant
Scott Nihill ... office production assistant
Jesse Orriss ... on-set craft service
Alyson Richards ... assistant production coordinator
David Rockwell ... post-production accountant
Laura Sevier ... rights and clearances
Kelly Smyth ... production receptionist
Dyana Sofic ... production intern
Julia Stan ... script supervisor
David Steinberg ... legal
Alan Sutton ... fire safety coordinator
Laurance Wiese ... location manager

Thanks 

Vincenzo Natali ... special thanks
Emily Rice ... special thanks
Lennie Williams ... special thanks (as Lennie Pedersen)
Emma Withers ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page