Edit
Proof (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Madden

Writing Credits (WGA)  

David Auburn ... (play)
 
David Auburn ... (screenplay) and
Rebecca Miller ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Danny McCarthy ...
Cop
...
...
Limo Driver (as Tobiacz Daszkiewicz)
...
Anne Wittman ...
...
...
Theoretical Physicist
Leland Burnett ...
Band Vocalist
...
...
...
University Friend (as C Gerod Harris)
...
Lolly Susi ...
Airport Check-In Lady
Rest of cast listed alphabetically:
Benjamin S. Carroll ...
Memorial Attendee (uncredited)
Daniel Hatkoff ...
Student (uncredited)
...
Student (uncredited)
Christian Rose ...
Airport Patron (uncredited)
...
Student (uncredited)
John Thurner ...
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Cooper ... co-producer
Julie Goldstein ... executive producer
John Hart ... producer (as John N Hart Jr.)
Billy Higgins ... line producer: Chicago
Michael Hogan ... co-executive producer
Robert Kessel ... producer
Alison Owen ... producer
Jeff Sharp ... producer (as Jeffrey Sharp)
James D. Stern ... executive producer (as James D Stern)
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Stephen Warbeck

Cinematography by 

Alwin H. Küchler ... director of photography (as Alwin Küchler)

Film Editing by 

Mick Audsley

Casting By 

Kerry Barden
Billy Hopkins
Suzanne Smith
Paul Schnee ... (uncredited)

Production Design by 

Alice Normington

Art Direction by 

Keith Slote

Set Decoration by 

Barbara Herman-Skelding

Costume Design by 

Jill Taylor

Makeup Department 

Nicola Clarke ... chief hair stylist
Rebecca Lafford ... chief makeup artist
Tracey Lee ... makeup artist
Dominic Mango ... hair stylist: Chicago
Sarah Owen ... makeup trainee
Jamie Sue Weiss ... makeup artist: Chicago (as Jamie Weiss)

Production Management 

Hilary Benson ... unit production manager
Demetra Diamantopoulos ... unit production manager: Chicago
Pat McCarthy ... production supervisor: Chicago

Second Unit Director or Assistant Director 

Henry Forsyth ... third assistant director
Billy Higgins ... second unit director: Chicago
Don H. Julien ... second assistant director: Chicago (as Don Julien)
Richard S. Lederer ... first assistant director: Chicago second unit (as Richard Lederer)
Traci M. Lewis ... second second assistant director: Chicago (as Traci Lewis)
Olivia Lloyd ... second assistant director
Leslie Mikol ... additional second assistant director: Chicago
Stephanie Moore ... second assistant director: Chicago second unit
Christo Morse ... second first assistant director: Chicago second unit
Deborah Saban ... first assistant director

Art Department 

Charmian Adams ... supervising art director
Carl Alsop ... carpenter
Hideki Arichi ... junior draughtsman
Grant Armstrong ... stand-by art director
Anthony Barracca ... leadman: Chicago (as Tony Barracca)
Gary Baugh ... art director: Chicago
Ian Bee ... carpenter
Bruce Bigg ... property master
Peter Bigg ... chargehand dressing props
Ashton Boggenpoel ... construction medic
Philippa Broadhurst ... art department assistant
Chris Brough ... carpenter
Rob Brown ... construction: Watson Brown Ltd.
Brian Cho ... art department assistant: Chicago
Nick Clayton ... stagehand
Nigel Crafts ... carpenter (as Nigel Craft)
John 'Whitey' Crisman ... carpenter: Chicago (as John Crisman)
Ged Dale ... dressing props / storeman
Richard Davies ... carpenter
Matt Deely ... assistant art director
Lee Delaperelle ... carpenter
Jeff Dieter ... swing gang: Chicago
Phillip Ellman ... property: Chicago second unit
Glyn Evans ... painter (as Glynn Evans)
Thomas J. Glynn ... swing gang: Chicago (as Tom Glynn)
Anthony Goddard ... stand-by painter (as Tony Goddard)
Brad Good ... property master: Chicago
Gavin Gordon ... carpenter
Peter Hasler ... dressing props
David Haynes ... lead painter (as Dave Haynes)
Aaron Holden ... swing gang: Chicago
Tony Hoskins ... construction supervisor
Nigel Hughes ... scenic artist
Guy Hunt ... stand-by carpenter
John P. Kenny III ... carpenter: Chicago (as John Kenny)
Bob Lucas ... carpenter: Chicago
Steve Marquiss ... painter
Alexi Michaels ... stagehand
John O'Connor ... carpenter
Paul Oakman ... stagehand
Timothy J. Osman ... carpenter: Chicago (as Tim Osman)
Troy Osman ... construction foreman: Chicago
Tyler Osman ... construction coordinator: Chicago
Dominic Pike ... carpenter
Greg Press ... stand-by rigger
Dave Price ... carpenter
Michael Redmond ... stand-by rigger
Claire Nia Richards ... assistant set decorator (as Claire Richards)
Matthew Robinson ... senior draughtsman
Shirley Robinson ... property buyer (as Shirley-Anne Robinson)
Russell Sargent ... carpenter (as Russ Sarfent)
John Schultz ... lead painter: Chicago
Paul Schultz ... stand-by painter: Chicago
Steve Sibley ... painter (as Steve Sibbley)
Marcus Smart ... stand-by propman
Paul Smith ... art department coordinator
Warren Stickley ... assistant property master
Matthew Tufano ... on-set dresser: Chicago (as Matt Tufano)
Stephen Watson ... stand-by propman
Steve Wilson ... chargehand
Lisa Wolff ... set decorator: Chicago
Colin Woodbridge ... carpenter
Leslie Wylie ... carpenter (as Les Wylie)
Daryl Ziemke ... swing gang: Chicago (as Darryl Ziemke)

Sound Department 

Chris Atkinson ... third sound
Mark Auguste ... supervising sound editor
Sam Auguste ... foley editor
Michael Barry ... sound re-recording mixer: New York
Tim Cavagin ... sound re-recording mixer
Nick Church ... sound stage engineer: New York
Felicity Cottrell ... foley artist: New York
Curt Frisk ... cable: Chicago
Dan Fulton ... apprentice sound editor: New York (as Daniel Fulton)
Harry Higgins ... sound re-recordist: New York
Daniel Laurie ... dialogue and adr editor
Peter Lindsay ... production sound mixer
Mike Poppleton ... assistant sound editor: New York
John Pritchett ... sound recordist: Chicago second unit
David M. Roberts ... boom operator: Chicago second unit (as David Roberts)
Malcolm Rose ... boom operator
Blair Scheller ... boom operator: Chicago
Steve Single ... sound re-recording mixer
Paul P. Soucek ... sound editor: New York
Ruth Sullivan ... foley artist: New York
Ronald L. Wright ... cable (as Ronald Wright)
Christopher Atkinson ... sound assistant (uncredited)
Mark Lafbery ... adr foley mixer (uncredited)

Special Effects by 

Steve Benelisha ... special effects technician
Stuart Brisdon ... special effects supervisor: United Special Effects
Paul Clancy ... senior technician
Martin Geeson ... senior technician
Mark Haddenham ... lead senior technician
Peter Haran ... special effects technician
Tim Howells ... special effects technician
Glyn Jones ... senior technician
Rodman Kiser ... special effects foreman: Chicago
Rob Krenmuller ... special effects assistant: Chicago
Don Parsons ... special effects supervisor: Chicago
James Phillips ... special effects trainee
Bruce A. Strong ... special effects foreman: Chicago (as Bruce Strong)
Nigel Wilkinson ... special effects technician

Visual Effects by 

Robin Beard ... visual effects artist: Men-From-Mars
Simon Frame ... visual effects supervisor: Men-From-Mars
Tom Hocking ... visual effects artist: Men-From-Mars
Victoria McDowell ... visual effects producer: Men-From-Mars
Gruff Owen ... visual effects artist: Men-From-Mars
Jean-Clement Soret ... additional digital timing: MPC
Matthew Bristowe ... digital lab producer: MPC (uncredited)
Begoña Lopez ... digital lab producer: MPC (uncredited)

Stunts 

Tobiasz Daszkiewicz ... limo driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Art Bartels ... key grip: Chicago
Kevin Boyd ... video assist operator: Chicago
Rick Brown ... grip: Chicago
Matthew Butler ... electrician
Peter Byrne ... clapper loader
Philippe Clavier ... video assist operator: UK second unit
Pat Cronin ... rigger
Gerrit Dangremond ... camera operator: "b" camera, Chicago / steadicam operator: Chicago
Chris Doyle ... rigger
Roy Elston ... rigger
Russell Ferguson ... focus puller: UK second unit
Jason Fletcher ... electrician
John P. Friday ... electrician: Chicago (as John Friday)
Reuben Garrett ... gaffer
Charlotte Ginsborg ... clapper loader: UK second unit (as Charlotte Ginsbourgh)
Clive Goble ... rigger (as Clive Gobal)
David Harrison ... rigger (as Dave Harrison)
Adrienne Hayward ... video assist operator
George Hobbs ... advance electrical rigger
Charles S. Hodes ... still photographer: Chicago (as Chuck Hodes)
Rupert Hornstein ... focus puller: UK second unit
Gregory A. Jackson ... second assistant camera: "b" camera, Chicago (as Greg Jackson)
Timothy Jipping ... grip: Chicago (as Tim Jipping)
Bill Kaye ... still photographer
Robert Krzeminski ... grip: Chicago (as Rob Krzeminski)
Peter Kuttner ... first assistant camera: "b" camera, Chicago
David Lee ... camera trainee
Morgan Michael Lewis ... key grip: Chicago second unit (as Mike Lewis)
Anthony J. Lullo ... gaffer: Chicago second unit (as Tony Lullo)
Adrian Mackay ... electrician
Stephen Mathie ... rigging gaffer
Adrian McCarthy ... grip (as Adrian Mccarthy)
Martin McCullogh ... grip: UK second unit (as Martin Mcculloch)
Donald E. Miller ... dolly grip: Chicago (as Don Miller)
Jim Miller ... gaffer: Chicago
Tony C. Miller ... gaffer: UK second unit
David Morenz ... first assistant camera: "a" camera, Chicago / first assistant camera: Chicago second unit
William R. Nielsen Jr. ... camera operator (as Bill Nielson Jr.)
June Park ... second assistant camera: Chicago second unit
Jake Polonsky ... director of photography: UK second unit
Greg Press ... stand-by rigger (as Gregg Press)
Mark Purkart ... dolly grip: "b" camera, Chicago (as Mark Purkhart)
Alastair Rae ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Michael Redmond ... stand-by rigger
William Richards ... advance electrical rigger
Terence Roberts ... electrician
James F. Roorda ... best boy grip: Chicago (as Jim Roorda)
Dan Schroer ... second assistant camera: "b" camera, Chicago (as Daniel Schroer)
Robert Swander ... best boy electric: Chicago (as Bob Swander)
Paul Tattersfield ... rigger
Olly Tellett ... focus puller
Alan Thatcher ... director of photography: Chicago second unit
James Topel ... electrician: Chicago (as Jim Topel)
Thomas Townend ... camera operator: "a" camera (as Tom Townend)
Eric Wheeler ... loader: Chicago (as Eric Shawn Wheeler)
Harry Wiggins ... location rigging gaffer
Kevin Wisor ... electrician: Chicago
Nic Cupac ... grip (uncredited)
Henry Landgrebe ... clapper loader (uncredited)
Blake E. Matthys ... grip: Chicago (uncredited)
Peter Morenz ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Gary Parnham ... rigging electrician (uncredited)
Keith Pokorski ... crane operator: Technocrane (uncredited)
Robert Shacklady ... focus puller: second unit (uncredited)
Dean M. Simmon ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Mark N. Woods ... crane operator: Technocrane (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... voice casting
Brendan Donnison ... voice casting
Michelle Guish ... casting: UK
Sharon D. King ... extras casting: Chicago (as Sharon King)
Marvin Nelson ... extras casting: Chicago

Costume and Wardrobe Department 

Stella Cottini ... costumer: Chicago
Karan Doherty ... set costumer: Chicago
Eileen McCahill ... costume supervisor: Chicago
David Otzen ... costume assistant
Heather Pollock ... costumer: Chicago second unit
Charlotte Sewell ... costume supervisor
Sunita Singh ... costume assistant

Editorial Department 

Victoria Bate ... trainee assistant editor (as Vicky Bate)
Ian Cunningham ... trainee assistant editor
Jo Dale ... first assistant editor: Lightworks
Alec Gibson ... color timer
Daryl Jordan ... assistant editor
Jennifer Lane ... post-production executive
Steve Mercer ... assistant editor
Ben Renton ... first assistant film editor
Dan Roberts ... first assistant editor: Lightworks
Ross Baker ... color corrector: high definition (uncredited)
Mark Wright ... negative cutter (uncredited)

Music Department 

Eleanor Alberga ... musician: piano and keyboards
Chris Baron ... musician: marimba
Becky Bentham ... music supervisor: Hothouse Music Ltd.
Simon Changer ... assistant music engineer
Peter Clarke ... music editor
Michael Connell ... music editor
Chris Cozens ... auricle operator
Marcia Crayford ... orchestra leader
Chris Dibble ... music mixer / music recordist
Paul Englishby ... conductor
Rebecca Gatrell ... music supervisor: Hothouse Music Ltd. (as Becca Gattrell)
Andrew Green ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Tim Harries ... musician: electric bass guitar
Stephen Henderson ... musician: marimba
Nick Ingman ... conductor
Lewis Jones ... assistant music engineer
Gary Kettel ... musician: marimba
Annette Kudrak ... music editor: New York
Steve Lodder ... musician: piano and keyboards
Sam Okell ... assistant music engineer
Steve Parr ... music mixer: band / music recordist: band
John Parricelli ... musician: electric guitar
Andy Pask ... musician: electric bass guitar
Dudley Phillips ... musician: electric bass guitar
Nyree Pinder ... music supervisor: Hothouse Music Ltd.
Frank Ricotti ... musician: marimba
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Stephen Warbeck ... musician: piano and keyboards / orchestrator
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)

Transportation Department 

Anthony Belmonte ... driver: Chicago (as Tony Belmonte)
Dean Bird ... facilities driver
Gary Birmingham ... transport coordinator
Martin Birmingham ... unit driver
Jimmy Carruthers ... unit driver: Jake Gyllenhaal
Bill Clare ... facilities driver
Jimmy Coutts ... facilities driver
Jeff Derby ... facilities driver (as Jeffrey Derby)
Jimmy Derby ... facilities driver
George DiLeonardi ... driver: Chicago (as George Dileonardi)
Gus Dimas ... driver: Chicago
Graham Dolloery ... facilities driver (as Graham Dollery)
Michael J. Farej ... driver: Chicago (as Mike Fares)
Gordon Farmer ... facilities driver
Keith Filkins ... driver: Chicago
Finn ... facilities driver (as 'Finn')
Steve Gibson ... facilities driver
William T. Hogan III ... transport coordinator: Chicago (as William Hogan III)
James Hogan ... driver: Chicago (as Jimmy Hogan)
John Hogbin ... facilities driver
Geoffrey Hook ... facilities driver
Lee Isgar ... unit driver
Pete Kaczmar ... driver: Chicago
Steve Kent ... facilities driver
Kiwi ... facilities driver (as 'Kiwi')
Steve Line ... facilities driver
Luis F. Lomeli ... driver: Chicago (as Luis Lomeli)
Jonathan Maillard ... facilities driver
Mark Majcher ... driver: Chicago
Santi Martinez ... facilities driver
Joseph F. Martucci ... driver: Chicago (as Joe Martucci)
Rob Martucci ... driver: Chicago
Gary Massett ... facilities driver
Danny Maxwell ... transport captain: Chicago
Timothy J. Maxwell ... driver: Chicago (as Tim Maxwell)
Bruce McCallum ... facilities driver (as Bruce Mccallum)
Jim Modzelewski ... driver: Chicago (as James Modzelewski)
Charlie Morris ... facilities driver
Enyo Mortty ... unit driver
David Ott ... facilities driver
John Ott ... facilities driver
Peter Pantaleo ... driver: Chicago (as Pete Pantaleo)
Armand Paoletti ... driver: Chicago
Peter Patton ... facilities driver
Martin Porter ... facilities driver
Darren Reid ... driver: Chicago
Robert Reid ... facilities driver
Thomas R. Rosen ... driver: Chicago (as Tom Rosen)
Michael Sawyer ... facilities driver
Chris Serpe ... driver: Chicago
Pat Serpe ... driver: Chicago
Ron Sherman ... driver: Chicago
David Smith ... facilities driver
Darren Thackeray ... unit driver
Nico Triantafilidis ... driver: Chicago (as Nick Triantafillidis)
Joe Vanis ... transport co-captain: Chicago
Keith West ... facilities driver
Darryl Woods ... facilities driver

Other crew 

Nick Abrahams ... runner: Mr. Madden
Colette Appleby ... stand-in: Ms. Paltrow
Kim Armitage ... script supervisor
Josh Barber ... legal services: Olswang
Robert C. Barnett ... payroll accountant: Chicago (as Bob Barnett)
Bridgett Baron ... accountant: Chicago second unit
Jeremy Beiermann ... assistant production coordinator: Chicago
Darren Bell ... facilities manager: Aeroshoot Film Services
Ian Booth ... location scout
Barbara K. Bowflex ... stock footage
Brady Breen ... location manager: Chicago
Dru Anne Carlson ... script supervisor: Chicago second unit (as Druanne Carlson)
Gilly Case ... location scout
Caryn Cheever ... first assistant accountant: Chicago
Mike Chesler ... set production assistant: Chicago
Nicky Coats ... production accountant (as Nichola Coats)
Mike Conran ... health and safety advisor: David Dean Associates
George Cooke ... legal services: O'Melveny & Myers
Kelly Dennis ... floor runner
Aoin Douglas ... audit services: The Tenon Group
Charlotte Douglas ... legal services: SJ Berwin
Frank J. Ellison ... production accountant: Chicago (as Frank Ellison)
Stephan Endicott ... set production assistant: Chicago
Jane Evans ... physical production executive
Lucas Evans ... set production assistant: Chicago second unit
Daniel Feiner ... business affairs: Hart Sharp Entertainment
Ed Fellows ... legal services: SJ Berwin (as Ed Fellowes)
Clarissa Flamenco ... travel arranger: Disney Worldwide Services
Simon Fraser ... production coordinator
Aleks Frimershtein ... legal services: O'Melveny & Myers
Gina Gardini ... production executive
Victoria Gaskell ... legal services: Olswang
Lori Ann Gerdisch ... stand-in: Chicago
Kristin Graham ... office production assistant: Chicago
John Graydon ... audit services: The Tenon Group
Kristin Hanson ... office production assistant: Chicago
Rocky Hudson ... security: Ms. Paltrow
Jeffrey Hurt ... craft service: Chicago
Peta Inglesent ... post-production accountant
Dee Jago ... stand-in: Ms. Davis
Ali James ... location assistant (as Allison James)
Rebecca Jeffrey ... assistant production coordinator
Tim Johnson ... legal services: SJ Berwin
C. David Jones ... key set production assistant: Chicago
Veronica Jones ... assistant: Mark Cooper
Mark Joscelyne ... legal services: Olswang
Claudia Kalindjian ... unit publicist
James Kennard ... legal services: Olswang
Ross L. Kulma ... medic: Chicago (as Ross Kulma)
Martha Lafage ... assistant location manager: Chicago
Chrysanthy Lyras ... assistant: Mr. Gyllenhaal
Louissa Macintosh ... assistant accountant (as Louissa Mcintosh)
Penelope Madden ... title designer
Ernie Malik ... unit publicist: Chicago
Amon McCall ... set production assistant: Chicago (as Amon Mccall)
James Mckeown ... legal services: Olswang
James McLaren ... production runner
Louise McManus-Fernandes ... location scout (as Louise Mcmanus)
Madeline Miller ... floor runner
Luc Moritz ... legal services: O'Melveny & Myers
Dan Morrow ... assistant accountant
Heather Lynn Muth ... stand-in (as Heather Muth)
Moses Nyachae ... audit services: The Tenon Group
Paula Oehlers ... unit nurse
Rosemary Orlando ... production coordinator: Chicago
James Ostrer ... stand-in: Jake Gyllenhaal
Emma Pill ... location scout
David Pinnington ... location manager
Toby Reisz ... electronic press kit: Feasible Films footage
Tammy Riley-Smith ... placement: WFTV
Terry Rowley ... assistant: Mr. Hopkins
Lisbeth Savill ... legal services: Olswang
Nikki Scavo ... set production assistant: Chicago
Stephen Scharf ... legal services: O'Melveny & Myers
David Seaton ... assistant location manager
Shruti Shah ... financial controller
Emily Ann Sonnet ... production runner
Nicki Sung ... assistant: John Madden
Monika Tello ... travel arranger: Disney Worldwide Services
Jenny Turner ... assistant: Ms. Paltrow
Jonathan Vanderkar ... legal services: Olswang
Faye Ward ... assistant: Allison Owen
Dean Weiner ... legal services: O'Melveny & Myers
Brett Williams ... physical production: Hart Sharp Entertainment
Nina Wolarsky ... development: Hart Sharp Entertainment
Stuart Wolf ... unit publicist: Chicago
John David Wolfe ... location production assistant: Chicago second unit (as John Wolfe)
Elicia Zimmerman ... location assistant: Chicago (as Elicia R. Zimmerman)
Mike Bigane ... stand-in (uncredited)
Clayton Hauck ... production assistant: Chicago (uncredited)
David House ... stand-in (uncredited)
Ryan Lewis ... location assistant: Chicago (uncredited)
Mary Luther ... home economist (uncredited)
Roger McGuin ... production assistant (uncredited)
Tom Nicoll ... set production assistant: Chicago (uncredited)
Roger Phillips ... end titles (uncredited)
Roderick Richardson ... production assistant (uncredited)
Adele Rogers ... food stylist (uncredited)
Chad Steers ... assistant: Julie Goldstein (uncredited)
Matthew Vitel ... cook (uncredited)
Heather White ... additional production assistant (uncredited)

Thanks 

John Alperin ... thanks
Larry Arbeiter ... thanks
Jennifer Berman ... thanks
Aisha Bicknell ... thanks
Jane Blumenthal ... special thanks
Tania Blunden ... thanks (as Tania Windsor Blunden)
James Borger ... thanks
Eileen Brower ... special thanks
Alice Carr ... thanks: Transport Security Adminstration
Kevin Corbette ... thanks
Richard M. Daley ... thanks: City of Chicago (as Mayor Richard M. Daley)
Laura Demarco ... thanks
Timothy Gowers ... special thanks: Cambridge University (as Professor Dorothy Gowers)
Karina Grotz ... thanks
John Hadity ... thanks
Mary Ann Hughes ... thanks
Dana Kibler ... thanks
Suet Lai ... thanks
Michael J. Luisi ... thanks (as Michael Luisi)
Elizabeth MacFarlane ... thanks
Scott Martin ... thanks
Steve McFarland ... thanks
Betty Moore ... thanks: DTA Travel
Dan Nash ... thanks
Jennifer Peter ... thanks
Meryl Poster ... thanks
Natacha Rafalski ... thanks
George A. Romero ... acknowledgement: director of "Night of the Living Dead (1968)"
Paul J. Sally Jr. ... thanks (as Professor Paul J. Sally Jr.)
George Sheanshang ... thanks
Brooke Shipley ... thanks
Molly Smith ... thanks: Fedex Corp.
Nick Smith ... thanks: Shepperton Studios
Julia Wolf ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page