Edit
Bobby Jones: Stroke of Genius (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Rowdy Herrington

Writing Credits (WGA)  

Rowdy Herrington ... (story) and
Kim Dawson ... (story)
 
Rowdy Herrington ... (screenplay) and
Bill Pryor ... (screenplay) and
Tony De Paul ... (screenplay) (as Tony DePaul)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Big Bob Jones
...
Clara Jones
...
...
Bobby (14) (as Thomas 'Bubba' Lewis)
Dan Albright ...
Grandfather Jones
...
Angus
Alistair Begg ...
Stewart Maiden
Hilton McRae ...
Jimmy Maiden
...
Camilla
...
Perry Adair
John Shepherd ...
Bob Woodruff
Happy LaShelle ...
Nell Woodruff (as Happy Lashelle)
...
Larry Thompson ...
John Malone
...
George Adair
David Van Horn ...
Young Perry
Rand Hopkins ...
Major Cohen
Tom Arcuragi ...
Ralph Reed
Stephanie Sparks ...
...
Young Alexa (as Erin Smith)
Larry Mayran ...
Judge Broyles
Kacey Leigh ...
Saucy Co-ed #1 (as Kasey Leigh)
Neely Glenn ...
Saucy Co-ed #2
...
Chum (as Matthew Cornwell)
...
Rathskeller Drunk (as Ted Hurt Huckabee)
Richard Dobkin ...
Emory Law Professor
...
Henpecked Husband
Virginia Hopkins ...
Househunting Wife
...
Elderly Law Client
...
Doctor Howard
Pierre Brulatour ...
Doctor Applegate
...
Mr. Mullen
...
Hagen's Chauffeur
Mitch Dean ...
Inwood Runner
Michael Andrew ...
Singer
Julie Moore ...
Woman at Party
...
Well Wisher Autograph Seeker
Mary Jean Feton ...
Well Wisher at Reception
Dave Roberts ...
Sportswriter
Jim Harley ...
Constable O'Brien
...
Gardner's Girlfriend
Eleanor Seigler ...
Perry's Date
...
Guy on Street
Richard 'John' Lackey III ...
Baby Bob Jones III
...
Daughter Clara Jones
...
Barbershop Quartet (as Aint Misbehavin')
...
Reporter
...
Reporter
...
Reporter (as Phillip Devona)
...
Reporter
Pat Cusick ...
Reporter (as Patrick Cusick)
...
Reporter
...
Reporter
Scott Oliver ...
Reporter
Mark Russell Gray ...
Reporter
...
Reporter
Mark Burton ...
Red - Golfer
Bob Seel ...
Billy McAfee - Golfer
John Kohler ...
Milt Saul - Golfer
...
Eben Byers - Golfer
Roy McCrerey ...
Robert Gardner - Golfer
...
Bobby Jones' Caddy (as Matthew Lanter)
Amanda Best ...
Elaine Rosenthal - Golfer
...
Chick Evans - Golfer
Gary Gershoff ...
Davey Herron - Golfer
...
Bob Cruikshank - Golfer
Woody Taft ...
Jess Sweetzer - Golfer
Robert Duncan ...
1926 U.S. Open Golf Opponent
John Grzesinski ...
Roger Wethered - Golfer
Rudi Davis ...
Interlachen Golfer (as Rudi 'Daniel' Davis)
...
Gene Homans - Golfer
...
1st Merion Starter - Golf Official
...
Megaphone Golf Official
Shaun Stuart ...
1921 British Open Starter - Golf Official
...
1926 U.S. Open Golf Official
Rodney Mull ...
USGA Official
Rick Rueckert ...
Worchester Golf Official
Bob Harter ...
Senior Worchester Golf Official
Alan McGregor ...
St. Andrew's Starter - 1930 Golf Official
Kelly McCormick ...
Hoylake Steward - Golf Official
Rest of cast listed alphabetically:
...
Young Girl (uncredited)
Michael Benson ...
Inwood Runner (uncredited)
...
Mary Malone (uncredited)
...
Eben Byers' Caddy (uncredited)
David Dempster ...
Golfer (uncredited)
...
Marine Sergeant (uncredited)
...
Caddy (uncredited)
...
Woman Hit in Leg (uncredited)
...
Charlie Cox (uncredited)
...
Dr. Begg (uncredited)
...
Golfer (uncredited)
Jon Kohler ...
Milt Saul (uncredited)
Alan Marsh ...
Extra (uncredited)
Gail Morrison ...
Woman Watching Golf (uncredited)
John Fitzgerald Page ...
Program Holder (uncredited)
...
Nurse (uncredited)
Gloria Stella ...
(uncredited)
Joe Walsh ...
Golf Official (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bob Bagley ... co-producer: Film Foundry Releasing
Jason Behrman ... co-producer: Dean River
Warren Booker ... associate producer
Tom Crow ... co-executive producer
Janice Cutting ... co-producer: McDongall Films
Kim Dawson ... producer
Rick Eldridge ... executive producer / supervising producer
Greg Galloway ... co-executive producer
Ken H. Keller ... associate producer (as Ken Keller)
Carol McGregor ... co-producer: McDongall Films
Tim Moore ... producer
Dave Ross ... executive producer
Jim Schmidt ... co-producer: Dean River
John Shepherd ... producer
Patti Thomas-Robinson ... associate producer (as Pati Robinson)
Jim Van Eerden ... co-executive producer
Warren Weideman ... associate producer (as Warren Weidemann)
James Ronald Whitney ... associate producer (as Ron Whitney)

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Tom Stern ... director of photography

Film Editing by 

Pasquale Buba

Casting By 

Beverly Holloway

Production Design by 

Bruce Alan Miller

Art Direction by 

Thomas Minton

Set Decoration by 

Frank Galline

Costume Design by 

Beverly Safier

Makeup Department 

Nel Bat ... makeup artist: Scotland
Helen Cannon ... makeup artist: Scotland
Carol Chambers ... hair stylist: Scotland
Vanessa Davis ... key hair stylist
Julie Dorrat-Keenan ... hair stylist: Scotland (as Julie Derrott Keenen)
Teresa Foshee ... makeup artist
Caroline Hamilton ... makeup artist: Scotland
Jackie Hodgson ... hair stylist: Scotland
Taylor Knight ... hair department head
Michael Krehl ... makeup artist: Scotland
Delia Letham ... makeup artist: Scotland
Sarah Mays ... makeup department head (as Sarah Mays-Roberts)
Donna M. Premick ... key makeup artist (as Donna Premick)
Alison Rainey ... key hair: Scotland
Ransom ... makeup artist
Jacqueline Russon ... makeup supervisor: Scotland
Iliana Sanchez ... hair intern / makeup intern
Monty Schuth ... hair stylist (as Monte Schuth)
Linda Thompson ... hair stylist (as Linda Clark Thompson)
Susan 'Star' Orr ... hair stylist (uncredited)
Denise Tunnell ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Michael Campbell ... unit manager: Scotland
Mark L. Mitchell ... post-production supervisor
Donna Molloy ... production manager: Scotland
Tim Moore ... unit production manager
Gill Parry ... production supervisor: Scotland
John Schmidt ... co-post-production supervisor
Katie Willard Troebs ... production supervisor
Janice Cutting ... executive in charge of production: Scotland (uncredited) / executive production manager: Scotland (uncredited)
Carol McGregor ... executive production manager: Scotland (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Harry Boyd ... second first assistant director: Scotland
Chris Burgess ... second third assistant director: Scotland
Marissa Carrera ... third assistant director: Scotland
Karen Davis ... first assistant director: second unit / second assistant director
Richard Graves ... first assistant director
Rhonda Guthrie ... second second assistant director
Siobhan Nolan ... extras co-ordinator
Kelley Ray ... second unit director (as Kelley R. Ray)
Neil Tuohy ... second assistant director: Scotland

Art Department 

Dave Arrowsmith ... supervising art director: Scotland
Alan Ballany ... art department runner: Scotland
Dwight Benjamin-Creel ... property master
Mark Billingham ... dressing props: Scotland
Stephan Boyce ... general foreman (as Stephen Boyce)
James Brothers ... assistant property master
Paul Burns ... carpenter: Scotland
Matthew Butler ... greensman (as Matt Butler)
Catherine Carruthers ... stand-by art director: Scotland
Robert C. Christensen ... carpenter
Jessee J. Clarkson ... mold shop foreman (as Jesse Clarkson)
Danny S. Cochrane ... scenic gang boss (as Danny Cochran)
Russ Dickerson ... gang boss
Christopher Didiot ... swing gang (as Chris Didiot)
Andrew Seward Duncan ... set designer
Brian Eatough ... construction manager: Scotland
Daniel B. Foster ... leadman
Megan Graham ... prop assistant
Muffin Green ... prop master: Scotland
Daniel Hocevar ... carpenter
Aaron Hoolahan ... greensman: Scotland
Paul Humbles ... stand-by props: Scotland
Lee Ivey ... set painter
Barry James ... scenic gang boss
Daniel Jones ... carpenter
Peter Jones ... carpenter: Scotland
Robert Jones ... prop buyer: Scotland
Robin Jones ... carpenter
Cindy Jordan ... set painter
Tatiana Komlos ... art department coordinator
Johnny Land ... set painter (as John Land)
Paul Lowe ... construction medic
Alisa Lumbreras ... scenic charge
Nicki McCallum ... set dresser: Scotland
Jeremy McGuire ... art department assistant
Drew Meyers ... set dresser
Terry Moody ... carpenter
David E. Moore ... construction coordinator (as David Moore)
James Morton Jr. ... carpenter: Scotland (as Jim Morton)
Dan Mott ... carpenter
Matthew Mott ... carpenter
Mark Nave ... greensman
Robert Tate Nichols ... swing gang (as Tate Nichols)
Jim O'Donnell ... painter: Scotland
Arthur Orwin ... painter: Scotland
Erik Peterson ... dressing props: Scotland
Lauren Soldwisch ... set painter
Michael Sullivan ... carpenter
Stan Swofford ... construction medic
DeWitt Thompson ... set painter
Lance Totten ... swing gang
Chris Ulusele ... stand-by props: Scotland (as Chris Ulesele)
Jaye Walker ... on-set dresser
Kevin White ... greensman: Scotland
Jay Womer ... lead greensman
Dawn Youll ... plasterer: Scotland
Michelle Ihnot ... set dresser (uncredited)
Sedrick Livingston ... carpenter (uncredited)
Ali Milligan ... art department assistant: Scotland (uncredited)
David H. Nash ... carpenter (uncredited)
Will Pope ... stand-by carpenter (uncredited)

Sound Department 

Neal J. Anderson ... adr supervisor (as Neal Anderson) / sound supervisor (as Neal Anderson)
Ron Bartlett ... supervising sound mixer
Patrick Cabral ... foley artist
Robert Deschaine ... adr mixer
Eric Flickinger ... dubbing recordist
Leigh French ... adr group leader
Richard Bryce Goodman ... sound mixer
Brandon Goodwin ... sound effects editor
Douglas L. Hill ... boom operator (as Doug Hill)
Eric Cameron Hosmer ... dubbing recordist (as Eric C. Hosmer)
Tom Marks ... foley recordist
Kian McClure ... utility sound technician: Scotland
Brian McPherson ... sound designer
Cynthia Merrill ... foley artist
Rick Morris ... background sound effects editor
Peter Murphy ... boom operator: Scotland (as Pete Murphy)
Nick Neutra ... foley mixer
Jason Ouzts ... digital sound assistant
Drew Ponder ... boom operator
Mark Smith ... supervising sound mixer
Tami Treadwell ... adr recordist
Trevor Ward ... sound consultant: Dolby
Greg Morse ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Lisa Reynolds ... special effects: East Coast Films Inc.
Kathleen Tonkin ... special effects: East Coast Films Inc.
Barbara Vazquez ... special effects: East Coast Films Inc.
Robert Vazquez ... special effects coordinator: East Coast Films Inc. (as Bob Vazquez)
Peter Akass ... special effects supervisor: Scotland (uncredited)
Matt Neel ... special effects assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Adam Avitabile ... digital compositor
Chad Buehler ... compositor: LOOK! FX Inc.
Michael Collins ... compositor: LOOK! FX Inc.
Fefo Desouza ... compositor: LOOK! FX Inc.
Mark S. Driscoll ... visual effects producer: LOOK! FX Inc. (as Mark Driscoll)
Josh Fecht ... systems administrator: LOOK! FX Inc.
Henrik Fett ... visual effects supervisor: LOOK! FX Inc.
Christopher Ivins ... compositor: LOOK! Effects, Inc. (as Christopher Irvins)
Christopher Janney ... 3d animator: LOOK! FX Inc.
Danny S. Kim ... compositor: LOOK! FX Inc. (as Danny Kim)
Kelley Ray ... visual effects supervisor (as Kelley R. Ray)
Hudson Shock ... compositor: LOOK! FX Inc.
Tefft Smith ... 3d animator: LOOK! FX Inc.
Thomas Tannenberger ... compositor: LOOK! FX Inc.

Stunts 

Jamie Farmer ... swing double: Scotland
Rhoda Griffis ... stunt performer: woman hit in leg
Eddie Matthews ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

John Adefarasin ... clapper loader: "b" camera, Scotland (as John Adefarassin)
John Arnold ... grip: "b" camera, Scotland
Sam Barnes ... central clapper loader: Scotland
Terry Bartlett ... focus puller: "c" camera, Scotland
Joseph Binford ... video playback
Kieran Bogne ... video assist operator: Scotland (as Kieran Boyne)
Stephen S. Campanelli ... Steadicam operator (as Stephen Campanelli) / camera operator: "a" camera (as Stephen Campanelli)
Adam Castro ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Bill Coe ... first assistant camera: "a" camera (as William Coe)
David Cozens ... focus puller: "b" camera, Scotland (as Dave Cozens)
Stephen Crowley ... best boy electrician
Jeff W. Curtis ... grip (as Jeff Curtis)
Guy D'Alema ... still photographer
Ross Dunkerley ... chief lighting technician
Laurence Edwards ... crane operator: soft techno, Scotland
Eddie Evans ... key grip
Michael Fedack ... best boy grip
Donny Fowler ... electrician
Alan Fraser ... best boy electric: Scotland
George Geddes ... clapper loader: "c" camera, Scotland
Tareq Hamad ... video assist assistant: Scotland
Jos'h Hancher ... camera loader
Eric Leftridge ... camera loader: "b" camera
Levi Loy ... grip (as Levy Loy)
Alan Marshall ... best boy electric: Scotland
Frank McConologue ... best boy electric: Scotland
David McLean ... electrician
Bobby McMahan ... second assistant camera: "a" camera (as Robert McMahan)
Ben Mellin ... still photographer: Scotland
Mike Moad ... dolly grip (as Michael Moad)
Edwin Myers ... camera operator: "a" camera, second unit (as Ed Myers)
Gary Oldknow ... grip
Mike Pilcher ... grip
Nick Ray ... grip: "c" camera, Scotland
Bruce Robinson ... first assistant camera: "b" camera
Chad Schroeder ... electrician (as Chad Schoeder)
Alan Stewart ... camera operator: "b" camera, Scotland
Steve Sudge ... electrician
Fred Thomas ... second assistant camera: "b" camera (as Freddie Thomas)
Joseph Thomas ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Garry Thomson ... generator operator: Scotland (as Gary Thomson)
Mike Tyson ... electrician (as Michael Tyson)
Paul Varrieur ... camera operator: "b" camera
Graham Walker ... best boy electric: Scotland
Gavin Warwick ... best boy electric: Scotland
Ben Wilson ... camera operator: "c" camera, Scotland
Steve Zigler ... electrician
Jacob Ross ... grip (uncredited)
Mike Torino ... camera loader (uncredited)
Scott Whitbread ... key second assistant camera: "a" camera (uncredited)

Casting Department 

Janella Bersabal ... extras casting associate
Chad Cork ... extras casting coordinator
Jessica Culaciati ... casting assistant: Los Angeles
Coley Fisher ... casting assistant: Los Angeles
Patrick Ingram ... extras casting
John McLaren ... casting: Scotland
Sandra McLaren ... casting: Scotland
John Fitzgerald Page ... casting associate
Kimberly Smith Holt ... casting: Atlanta
Joann Smith ... casting assistant: Atlanta

Costume and Wardrobe Department 

Tim Berry ... provider: knickers and plus 4's, T.Berry Knicker Company
Kelly Brennan ... set costumer
Layne Brightwell ... costume co-supervisor
Lindsay Davidson ... costume assistant: Scotland
Randy Edwards ... set costumer
Daniel George ... set costumer
Jeff Gillies ... set costumer
Graham Hunter ... wardrobe master: Scotland
Alison Johnson ... costume assistant: Scotland
Fiona King ... costume assistant: Scotland
Kerin Lester ... wardrobe production assistant
Keith G. Lewis ... costume supervisor (as Keith Lewis)
Anne Matheson ... dress maker: Scotland (as Anne Mathieson)
Maggie Miller ... wardrobe supervisor: Scotland
Claire Pettifer ... costume assistant: Scotland
Shirley Robinson ... costume assistant: Scotland
Lydia J. Wares ... seamstress
Joulles Wright ... costume co-supervisor
Amanda Zenil ... key set costumer

Editorial Department 

Raymond Akopyan ... digital intermediate crew: Fotokem (as Ray Akopian)
Katie Covell ... post-production production assistant
John Daro ... digital intermediate crew: Fotokem
Rich Enders ... digital intermediate crew: Fotokem
Rick Ferreira ... digital intermediate crew: Fotokem
Bob Fredrickson ... film color timer: Fotokem
Paul Kerby ... post-production assistant
Rick Lopez ... digital intermediate crew: Fotokem
Larry Manke ... telecine colorist: dailies (as Larry P. Manke)
Les Meek ... digital intermediate crew: Fotokem
Dan Mendoza ... digital intermediate artist: FotoKem
John Nicolard ... digital intermediate crew: Fotokem
Mike Piascik ... digital intermediate crew: Fotokem
David Rosenthal ... digital intermediate crew: Fotokem
Bill Schultz ... digital intermediate crew: Fotokem
Andy Secrest ... digital intermediate crew: Fotokem
Sheri Smith ... first assistant editor (as Sheri Smith-Carter)
Irma Sotelo ... digital intermediate crew: Fotokem
Wing Tang ... digital intermediate crew: Fotokem
Terrance Townsend ... digital intermediate crew: Fotokem
Les Vary ... digital intermediate crew: Fotokem
Walter Volpatto ... digital intermediate colorist

Music Department 

Michael Andrew ... composer: additional music
Ramiro Belgardt ... music editor
Bob Bornstein ... music preparation
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy Decrescent)
George Doering ... musician: guitar solos
Jim Henrikson ... supervising music editor
Tony Hinnigan ... musician: ethnic woodwinds
James Horner ... conductor / orchestrator
David Marquette ... assistant music engineer
Rob Pottorf ... music supervisor
J.A.C. Redford ... orchestrator
Simon Rhodes ... music mixer / music recordist
Eric Rigler ... musician: uilleann pipes
Peter Rotter ... orchestra contractor
Brad Segal ... music editor: temp
James Thatcher ... musician: French horn
Ian Underwood ... synthesizer programmer
Sylvia Wells ... scoring supervisor
Stephen Coleman ... music librarian (uncredited)
Marc Gebauer ... scoring technician (uncredited)
Jason Lloyd ... scoring crew (uncredited)
Mike Mehesan ... assistant music editor: temp (uncredited)
Bryan Pezzone ... musician (uncredited)
Jay Selvester ... scoring crew (uncredited)

Transportation Department 

Robert Ballentine ... driver
Joseph F. Beeco ... driver (as Joseph Beeco)
Leslie Boston ... driver
Jas Brown ... transportation captain: Scotland
Tommy Bryce ... driver: Scotland
Ryan Casey ... driver: Scotland
Bill Clair ... driver: Scotland
Jack Collis ... driver
Keith N. Collis ... driver (as Keith Collis)
Tony Corrie ... driver: Scotland
Jimmy Coutts ... driver: Scotland (as Jim Coutts)
Nick 'Nocker' Curson ... driver: Scotland
Andrew Dex ... driver: Scotland
Angus Finlayson ... driver: Scotland
Gary Forsyth ... driver: Scotland
William Gillespie ... driver (as Billy Gillespie)
Roy A. Grace ... driver (as Roy Grace)
Chuck Graydon ... driver
Paul Heavy ... driver: Scotland
Tim Lambert ... driver
David Little ... driver
Sean Marshall ... driver
Leo Martin ... driver: Scotland
Santi Martinez ... driver: Scotland
Gary Massett ... driver: Scotland
Donnie McColl ... driver: Scotland
Peter McGoran ... driver
Michael McMahan ... driver (as Mike McMahan)
Danny McMillan ... driver: Scotland
Wayne A. Mercer ... driver (as Wayne Mercer)
Barry Morris ... driver: Scotland
Charlie Morris ... driver: Scotland
Grant Morrison ... driver: Scotland
Cindy Parker ... transportation coordinator
J.L. Parker ... transportation captain
Johnny Poucher ... driver
Martha Pruette ... driver
Kerry Rawlins ... driver
Michael Robinson ... driver
Roy Rogers ... driver
Kieran Smith ... driver: Scotland
Dean Stephens ... driver (as Dean Stevens)
Hank Van Apeldoorn ... driver
Oranz Walker ... driver
Sharon Williams ... driver
Noah J. Wuellner ... driver
Bruce Callahan ... driver (uncredited)

Other crew 

Jenni Alfaro ... crew: The Film Foundry
Dave Anderson ... director: Compass Academy
Dennis Benning ... crew: The Film Foundry
Nate Bialick ... video crew: behind-the-scenes (as Nate Bialik)
Clark Bierbaum ... crew: The Film Foundry
Angelique Bones ... key set production assistant
Holli Bremer ... intern: Compass Academy
Josh Briscoe ... crew: The Film Foundry
Scott Brookens ... intern: Compass Academy
Paul Brooks ... financing: The Helix Group LLC
Katie Brown ... assistant: Mr. Eldridge
Nicole Brown ... intern: Agnes Scott College
Stephen Burt ... location manager: Scotland
Stephanie Hammond Caperton ... script supervisor
Suzanne Lynette Carter ... set medic (as Suzanne L. Carter)
Hayley Cawthorne ... floor runner: Scotland (as Hayley Joy Cawthorne)
Jonathan Centano ... intern: Compass Academy
Matt Chapman ... intern: Compass Academy
Taryn Chilivis ... accounting assistant (as Taryn Chilivis Bowman)
Monte Chivis ... intern: Compass Academy
Noah Coleman ... assistant: Mr. Herrington
Amy Cook ... crew: The Film Foundry
Katie Covell ... office manager: Los Angeles
Guy Cowan ... caterer: Scotland
Carol Ann Crow ... financing: Teton Investors LLC
Tom Crow ... financing: Teton Investors LLC
Andrew Gwyn Davies ... production secretary: Scotland
Bob Delano ... crew: The Film Foundry
Kirsty Doig ... office production assistant: Scotland
Derrick Doose ... production assistant
Allison Eden ... financing: Teton Investors LLC
James Eden ... financing: Teton Investors LLC
Melissa Elliott ... title designer: main and end titles
Ruairidh Elms ... floor runner: Scotland
Crowder Falls ... crew: The Film Foundry
Mark Falls ... crew: The Film Foundry
John Findley ... assistant location manager
David Fitzpatrick ... financing: coordinator, The Private Consulting Group
Gregor Fletcher ... floor runner: Scotland
Jennifer D. Fodor ... intern: Compass Academy (as Jen Fodor)
Clinton Fox ... intern: Compass Academy
Melissa Gallegos ... intern: Agnes Scott College
Demetre Gionis ... crew: The Film Foundry
Anna Graham ... production coordinator: Scotland
Jessica Gray ... assistant: Mr. Shepherd
Shawn M. Gray ... production office assistant (as Shawn Gray)
Drew Hamlet ... intern: Compass Academy
Joseph Hampton ... production assistant
Jalyn Henton ... assistant production coordinator
Marian Hill ... intern: Compass Academy
David Hock ... financing: coordinator, The Private Consulting Group
Tony Holley ... location assistant
Will Howard ... crew: The Film Foundry
Brad Hughes ... crew: The Film Foundry
Chris Hume ... location assistant: Scotland
Nancy Jaycox ... financing: Teton Investors LLC
Robert Jaycox ... financing: Teton Investors LLC
Eric Johnson ... video crew: behind-the-scenes
Jayne Johnston ... financing: Teton Investors LLC
Richard Johnston ... financing: Teton Investors LLC
Katsy Joiner ... intern: Compass Academy
Vallan Melicent Kantner ... intern: Agnes Scott College
James Kaplan ... location assistant
Brandon Keller ... assistant: Mr. Dawson
Lynn Keys ... financing: Teton Investors LLC
Robert Keys ... financing: Teton Investors LLC / financing: The Helix Group LLC
Craig King ... crew: The Film Foundry
Julia M. King ... intern: Compass Academy (as Julia King)
Joshua Kinne ... intern: Compass Academy (as Josh Kinnne)
Kristina Lankford ... dialect coach
Justice Leak ... stand-in: Jim Caviezel
Trevor Lee ... production assistant
Marianela Leekley ... assistant: Mr. Eldridge
Paul Lowe ... medic
Tiffany Lowery ... crew: The Film Foundry
Ricardo Lozier ... craft service assistant
Tsu Yin Lue ... intern: Agnes Scott College
James Mace ... locations runner: Scotland
Eric Machiela ... video crew: behind-the-scenes
Layla Mall ... assistant production coordinator: Scotland
Sean Marshall ... assistant: Mr. Caviezel
Norman P. Martin ... craft service assistant (as Norman Martin)
Charlie Matz ... intern: Compass Academy
John McKain ... production accountant: Scotland
David Melito ... first assistant accountant
Tippe Moore ... production dog
Winifred Murungi ... production secretary (as Winnie Murungi)
Meghan Nash ... assistant: Mr. Dawson
Brian Niemczyk ... production assistant
Siobhan Nolan ... crowd coordinator / crowd coordinator: Scotland
Tom Oastler ... payroll accountant
Rebecca Ollinger ... location scout (as Becky Ollinger)
Shanalyna C. Palmer ... production assistant (as Shanlyna Palmer)
Carolyn Paul ... assistant: Mr. Eldridge
Day Permuy ... production coordinator
Senia Phillips ... animal trainer: Southern Animal Talent Agency
Brad Porter ... intern: Compass Academy
John Radcliff ... production assistant (as John Radcliffe)
Mike Riley ... location manager
Rob Rohlman ... crew: The Film Foundry
Eleanor Seigler ... stand-in: Claire Forlani
Bob Shapiro ... production accountant
J. Bradley Smith ... assistant location manager
Michael C. Smith ... police coordinator
Nolan Shaheed Smith ... security
Patricia Story ... unit publicist
Sydney ... post-production dog
Stephen Tanner ... intern: Compass Academy (as Steve Tanner)
Ruth Taylor ... first assistant accountant: Scotland
Patti Thomas-Robinson ... talent search: golf (as Pati Robinson)
Chantal Tumpach ... intern: Agnes Scott College
Tim Turner ... payroll accountant
Craig Tweed ... crew: The Film Foundry
Susan Van Apeldoorn ... craft service
Donna Van Eerden ... assistant: Mr. Van Eerden
Jim Van Eerden ... financing: The Helix Group LLC
Betsy Watson ... crew: The Film Foundry
Jennifer Weise ... intern: Agnes Scott College
Mandy Welsh ... accommodation coordinator: Scotland
Kevin Wolters ... intern: Compass Academy
Noah J. Wuellner ... assistant: Mr. McDowell (as Noah Wuellner)
Jacob S. Wynant ... intern: Compass Academy (as Jake Wynant)
Sarah Young ... crowd coordinator: Scotland
Paul Zieleniec ... second assistant accountant: Scotland
Joe Bosma ... stand-in (uncredited)
John Charles ... software engineer: Sony DAC (uncredited)
Larry Gilbert ... police security (uncredited)
Patrick G. Ingram ... set medic (uncredited)
Eric Johnson ... electronic press kit (uncredited)
John Kirby ... acting coach: Mr. Caviezel (uncredited)
Peter Robinson ... assistant location manager (uncredited)
Laura Sevier ... rights and clearances (uncredited)
Rozanne Stark ... tutor (uncredited)

Thanks 

Julie Abels ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: manager, The Publicity Company
Eddie Adams ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The St. Andrews Links Trust
Mark Althoff ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Billy Andrade ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Walter Ashmore ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Kim Berg ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: Walking Billboard
Scott Bingham ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Michael Bonalick ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The Royal & Ancient Golf Club
Barbara Brooks ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Paul Brooks ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The PCG Foundation
Rick Burton ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Steven Carter ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: St. Andrews Bay Golf Resort & Spa
Becci Casey ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: Me3Productions
Steve Chamberlain ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Tom Cousins ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Julie Craik ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Tayscreen Craik ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Ben Crenshaw ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Julie Crenshaw ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Rhonda Davidson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Martin Davis ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: publisher, American Golfer
Peter Dawson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: secretary, The Royal & Ancient Golf Club
Marty Elgison ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Mary Elkins ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Henk Evers ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Denise Farmer ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Jim Farmer ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Brad Faxon ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Dorie Faxon ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
David Frost ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Mike Gale ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Lillian Giornelli ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Peter Gordon ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Jim Hardy ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Lara Ibara ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
John Imlay ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Mary Ellen Imlay ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
John Ingersoll ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Peter Jacobson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Rand Jerris ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks (as Dr. Rand Jerris)
Lynn Keys ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The PCG Foundation
Catherine Lewis ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The Atlanta History Center (as Dr. Catherine Lewis)
Peter Mason ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The St. Andrews Links Trust
Sid Matthew ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks (as Sidney Matthews)
Larry Mayran ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Steve McGhee ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Alan McGregor ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The St. Andrews Links Trust
Ed Menster ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Gordon Moir ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The St. Andrews Links Trust
Randy Nappier ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: PC&E
Carolyn Naughton ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Tom Ness ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Carolyne Nurse ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The St. Andrews Links Trust
Sharon Omahen ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: The PCG Foundation
Don Panos ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Nancy Panos ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Chad Parker ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Mark Patterson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Dorothy Poppe ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Prince Andrew ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: captain, The Royal & Ancient Golf Club (as HRH The Duke of York)
Sam Purdy ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Ray Robinson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: East Lake Golf Club and East Lake Community Foundation
Walter J. Rosenthal ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: Bobby Jones Golf Clubs
Payne Stewart ... dedicatee
Leigh Thomas ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Patterson Thomas ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Janet Tiller ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: Kodak
Greg Torre ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Allan Tudzin ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Betsy Wiersma ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks: director, Wiersma Experience Marketing
Brian Wilson ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Charles Yates ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Charlie Yates ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Dorothy Yates ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks
Mary Yates ... the filmmakers wish to extend their sincere personal thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page