Edit
Bewitched (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Nora Ephron

Writing Credits (WGA)  

Nora Ephron ... (written by) &
Delia Ephron ... (written by)
 
Sol Saks ... (television series)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Nina
...
Larry
...
Stu Robison
...
Jim Fields
...
Joey Props
...
...
...
Sheila Wyatt
...
James Lipton
...
...
...
Ken Hudson Campbell ...
Writer (as Ken Campbell)
...
Writer
Carole Androsky ...
Realtor (as Carol Androsky)
...
Bed, Bath and Beyond Shopper
...
Bed, Bath and Beyond Shopper
...
Coffee Shop Waitress
...
Beverly Hills Hotel Hostess (as Heather Freedman)
Jonathan T. Floyd ...
Cable Man (as Jonathan Floyd)
...
...
Auditioning Actress
...
Auditioning Actress
...
Auditioning Actress
...
Auditioning Actress
Katie Carroll ...
Auditioning Actress (as Katharine Carroll)
...
Auditioning Actress
Laura Sorenson ...
Auditioning Actress
...
Auditioning Actress (as Brittany Paige)
...
Auditioning Actress
...
Auditioning Actress (as Julia Schuler)
...
Auditioning Actress
...
Book Soup Cafe Waitress
...
Francine
Hugh Davidson ...
Network Executive
...
Randall
J.J. Sacha ...
Voice-Over Announcer
...
Press Conference Reporter
...
Press Conference Photographer
...
E! Reporter
...
E! Anchor
...
E! Anchor
...
Hillary
...
Dinner Party Guest
Dianne Dreyer ...
Production Staff Assistant
...
Sexy Waitress
...
Gorgeous Model
...
Valet
...
Police Officer
Liesel Staubitz ...
Trick-or-Treater
Ruby Rose Skotchdopole ...
Trick-or-Treater
Molly Gordon ...
Trick-or-Treater
...
Vietnam Soldier
Rest of cast listed alphabetically:
Sunday Boling ...
Press Reporter (uncredited)
...
Pro-Athlete (uncredited)
...
Dance Double (uncredited)
...
(uncredited)
...
Valet (uncredited)
...
Dinner Party Guest (uncredited)
...
Uncle Arthur (archive footage) (uncredited)
...
Studio Lot Tour Guide (uncredited)
...
Samantha Lookalike (uncredited)
...
Samantha Auditioner (uncredited)
Katie Melcer ...
Television Executive (uncredited)
Christopher Metas ...
Bookstore Customer (uncredited)
...
Samantha Stephens (archive footage) (uncredited)
...
Endora (archive footage) (uncredited)
...
Auditioning Actress (uncredited)
Maria Nicotero ...
Auditioning Actress (uncredited)
...
Party Guest 2 (uncredited)
...
Dinner Guest (uncredited)
Dan Ostermann ...
Dixieland Bandmember (uncredited)
...
Dinner Party Guest (uncredited)
...
Janitor (uncredited)
Jennifer Shumaker ...
Halloween Mom (uncredited)
...
Dinner Party Guest (uncredited)
...
Dinner Party Guest (uncredited)
Sheila Thomas ...
Press Conference Reporter (uncredited)
...
Auditioning Actress (uncredited)
...
Darrin Stephens (archive footage) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Steven H. Berman ... executive producer
Bobby Cohen ... executive producer
Dianne Dreyer ... associate producer
Nora Ephron ... producer
Lucy Fisher ... producer
Penny Marshall ... producer
James W. Skotchdopole ... executive producer
Mary Pat Walsh ... associate producer
Douglas Wick ... producer

Music by 

George Fenton

Cinematography by 

John Lindley ... director of photography

Film Editing by 

Tia Nolan

Casting By 

Kathy Driscoll ... (as Kathy Driscoll-Mohler)
Francine Maisler

Production Design by 

Neil Spisak

Art Direction by 

Steve Arnold

Set Decoration by 

Karen O'Hara

Costume Design by 

Mary Zophres

Makeup Department 

Maggie Elliott ... makeup artist (as Maggie Elliott-Germain)
Lisa Layman ... makeup artist: Mr. Ferrell
Robert McCann ... makeup artist: Ms. Kidman
Lori McCoy-Bell ... hair stylist
Cheri Minns ... department head makeup
Kim Santantonio ... department head hair
Kerry Warn ... hair stylist: Ms. Kidman
Elena Arroy ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Erica Kay ... production supervisor: New York
Denis L. Stewart ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Arthur Anderson ... first assistant director
Katie Carroll ... second second assistant director
Albert Cho ... first assistant director: second unit
Doug Coleman ... second unit director
Daniella Eisman ... dga trainee
Jennifer A. Giancola ... second assistant director (as Jennifer Giancola)
Alfonso Gomez-Rejon ... second unit director
Basil Grillo ... second assistant director (as Basil Bryant Grillo)
Robert Legato ... second unit director
Matt Rebenkoff ... first assistant director
Rebecca Strickland ... second assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

C. Scott Baker ... set designer
Ellis J. Barbacoff ... assistant property master
Tony Bonaventura ... property master
T.J. Girard ... art department researcher
Theresa Greene ... art department coordinator
Peter N. Griffith ... on-set dresser (as Peter Griffith)
John Hinkle ... stand-by painter
Brick Mason ... storyboard artist
Jeffrey McMahon ... general foreman
Steven B. Melton ... property master
Paul Penley ... set dresser
Lazar Samarzich ... head greensman
John H. Samson ... construction coordinator (as John Samson)
Dawn Swiderski ... assistant art director
Kenneth Turek ... leadman (as Ken Turek)
Suzan Wexler ... set designer
Darrell L. Wight ... set designer
Brooke M. Allen ... production assistant: set decoration (uncredited)
Bennett Andrews ... on-set greensman (uncredited)
James Davidson Bennett ... set dresser (uncredited)
Timothy Burgard ... storyboard artist (uncredited)
David B. Clark ... paint gang boss (uncredited)
Danielle Clemenza ... art department assistant (uncredited)
Doug Crawford ... propmaker (uncredited)
Marc Martin Del Campo ... set dresser (uncredited)
Craig Denham ... graphic designer (uncredited)
Melissa Elbaum ... buyer (uncredited)
Kasra Farahani ... illustrator (uncredited)
Andrea Mae Fenton ... assistant set decorator (uncredited)
Chela Fiorini ... assistant props (uncredited)
Chris Grantz ... set dresser (uncredited)
Adam Kass ... storyboard production assistant (uncredited)
Mark Kelly ... daily props assistant (uncredited)
Jim Krase ... foreman (uncredited)
Ellen Lampl ... graphic designer (uncredited)
Lance Larson ... assistant property master (uncredited)
Michael McCombe ... greens foreman (uncredited)
Michael Mestas ... set dresser (uncredited)
Kris Nagle ... welder foreman (uncredited)
Greg O'Donohue ... set dresser (uncredited)
Ron D. Peake ... welder gangboss (uncredited)
Alan Porter ... drapery foreman (uncredited)
Melanie Rein ... art department production assistant (uncredited)
Jonathan S. Rudnick ... set dresser (uncredited)
Joel Ruiz ... set dresser (uncredited)
Christopher E. Schmid ... greensman (uncredited)
John Snow ... head painter (uncredited)
Maythe Stavermann ... art department assistant (uncredited)
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor (uncredited)
David Venezky ... set decoration buyer (uncredited)
Kevan Weber ... set dresser (uncredited)
Thomas 'Noe' Welch ... set dresser (uncredited)
Christopher L. Williamson ... on-set dresser: additional photography (uncredited)
Todd Wolcott ... greensman (uncredited)
Shaun Young ... set decorating coordinator (uncredited)

Sound Department 

Ron Bochar ... sound designer
Bill Burns ... assistant sound editor
Dennis Drummond ... supervising sound editor
Kim Drummond ... dialogue supervisor
Patrick Drummond ... sound effects editor
Ann Ducommun ... assistant adr editor
Alison Fisher ... dialogue editor
David Giammarco ... dialogue editor
Galen Goodpaster ... assistant sound editor
Michael Haight ... adr supervisor
Goro Koyama ... foley artist
Howard London ... adr mixer
David MacMillan ... production mixer
Andy Malcolm ... foley artist
Harrison D. Marsh ... boom operator (as Duke Marsh)
Matthew C. May ... assistant sound editor
Kevin O'Connell ... supervising sound mixer
Greg P. Russell ... supervising sound mixer
Dan Sharp ... sound re-recordist
D. Chris Smith ... sound effects editor
Don White ... foley mixer
Dan Yale ... foley supervisor
Mark Yardas ... dialogue editor
Deb Adair ... sound re-recording mixer (uncredited)
Kevin Globerman ... digital recordist (uncredited)
Louis Hone ... foley recording mixer (uncredited)
Jansen Lambie ... boom operator: New York (uncredited)
Anna Malkin ... foley recording assistant (uncredited)
Stephen Muir ... foley recording assistant (uncredited)
Lenny Rabinowitz ... adr recording engineer (uncredited)
Brian Reed ... adr recordist (uncredited)
Abel Schiro ... sound utility (uncredited)
Noah Timan ... production sound mixer: New York (uncredited)

Special Effects by 

Greg Curtis ... special effects foreman (as William Curtis)
Michael Meinardus ... special effects coordinator (as Mike Meinardus)
Mike Sasgen ... special effects technician
Anthony Simonaitis ... special effects foreman
Craig Barnett ... special effects technician (uncredited)
Chris Brenczewski ... special effects technician (uncredited)
Thomas R. Homsher ... special effects technician (uncredited)
Valek Sykes ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Alfonso Alpuerto ... pre-visualization artist: SPI
Jason Anderson ... interactive compositing coordinator: SPI
Chris Antonini ... associate production coordinator: SPI
Nick Bali ... senior systems engineer: SPI
Brian Battles ... interactive compositor: SPI
Yakov Baytler ... pre-visualization artist: SPI
Nikki Bell ... editorial coordinator: SPI
Rob Blue ... interactive compositor: SPI
Christian Boudman ... interactive compositor: SPI
Bob Brophy ... senior systems engineer: SPI (as Robert Brophy)
Suzy Brown ... texture painter: SPI
Bonjin Byun ... digital compositor: SPI
Sean Callan ... video editor: SPI
Aaron Campbell ... animation setup: SPI
Aimee Campbell ... matchmove artist: SPI (as Aimee L. Campbell)
Tonya Christianson ... systems administrator: SPI
Danielle Conroy ... production infrastructure: SPI
Matt Cordner ... digital effects animator: SPI
Nicolle Cornute ... roto artist: SPI
Lisa Deaner ... interactive compositor: SPI
Debbie Denise ... senior staff: SPI
Joe DiCesare ... texture painter: SPI (as Joseph DiCesare)
Tony Diep ... interactive compositor: SPI
Barbara Dillon ... assistant production accountant: SPI
Brandon England ... film scanning technician: SPI
Mark Felt ... interactive compositor: SPI
Amanda Finkelberg ... roto artist: SPI
Andrew Foote ... film scanning technician: SPI
Kevin Freeman ... animation setup: SPI
Layne Friedman ... computer graphics supervisor: SPI
Jenny Fulle ... visual effects executive producer: SPI
Joe Gigantelli ... animation setup: SPI (as Joseph Gigantelli)
Angie Glocka ... animator: SPI
Jason Greenblum ... digital compositor: SPI
Dawn Guinta ... interactive compositing production manager: SPI
John Haley ... digital artist: SPI
Parag Havaldar ... software engineer: SPI
Chris Hebert ... visual effects research: SPI
Tom Hershey ... senior staff: SPI
George Ho ... digital artist: SPI
Rob House ... digital artist: SPI
Dave R. Howe ... digital artist: SPI
George H. Joblove ... senior staff: SPI
Michael Kaelin ... roto artist: SPI
Brian Keeney ... pipeline producer: SPI
David Keslick ... film recording technician: SPI
MacDuff Knox ... computer graphics supervisor: SPI
Zsolt Krajcsik ... digital effects animator: SPI
Ryan Laney ... lead tree sequence artist: SPI
Steven Lau ... concept artist: SPI
Rene Limberger ... pipeline engineer: SPI
Robin A. Linn ... production manager: SPI
Lauren A. Littleton ... production manager: SPI (as Lauren Ann Littleton)
Nick Loy ... production services technician: SPI (as Nicholas Loy)
Marco Marenghi ... lead animator: SPI
Morris May ... digital effects animator: SPI
Paul McGhee ... digital color timer: SPI
Noi Metaaphanon ... tracking engineer: Yannix Technologies
Dean Miya ... senior systems engineer: SPI
Evangeline Monroy ... visual effects production coordinator: SPI
Howie Muzika ... modeler: SPI
Maks Naporowski ... animation setup: SPI (as Maksymilian Naporowski)
Gregory Nic Nicholson ... pre-visualization artist: SPI
Jessica Noll ... production services technician: SPI
James P. Noon ... project manager: Yannix Technologies
Robert Davis Oh ... film recording technician: SPI
Andrea Lackey Pace ... production services technician: SPI
Scott Palleiko ... digital artist: SPI
Eric Pascarelli ... consultant: flying sequences, SPI
Reuben Pasquini ... software engineer: SPI
David Perry ... systems administrator: SPI
Rachel Phillips ... digital production manager: SPI (as Rachael Phillips)
Oui Pichitsurakij ... tracking engineer: Yannix Technologies
Derrick Quarles ... lead film recording technician: SPI
Steve Rheinfrank ... modeler: SPI
Jake Rowell ... modeler: SPI
John Sanders ... resource supervisor: SPI
Tim Sarnoff ... senior staff: SPI
Kib Setthacharnwit ... tracking engineer: Yannix Technologies
Kevin Paul Sheedy ... digital effects animator: SPI
Keith W. Smith ... animator: SPI
Kevin Andrew Smith ... digital artist: SPI
Boyd Steer ... negative cutter: SPI
Jackie Szymanski ... production accountant: SPI
Stan Szymanski ... senior staff: SPI
David Takayama ... interactive compositor: SPI
David Taritero ... senior visual effects producer
Nicole Tester ... software engineer: SPI
Mathew Thomas ... lead production services technician: SPI
Dana Vanhove ... digital production manager: SPI
Carey Villegas ... visual effects supervisor
Dennis Webb ... film I/O supervisor: SPI
Barry Weiss ... senior staff: SPI
Guy Wiedmann ... visual effects editor: SPI
Robert Winter ... lead tree sequence artist: SPI
Christopher Wolf ... systems administrator: SPI
Xye ... tracking supervisor: Yannix Technologies
Mitch Zeitlin ... video editorial coordinator: SPI
Dan Abrams ... senior compositor: SPI (uncredited)
Corinne Bogdanowicz ... digital compositor (uncredited)
Ozzie Carmona ... digital artist (uncredited)
Michael Condro ... matchmover (uncredited)
Donnie Creighton ... digital intermediate assistant producer (uncredited)
Brian C. Davis ... visual effects (uncredited)
Matt Davis ... Spydercam rigger technician (uncredited)
Tim Drnec ... spydercam coordinator/rigging (uncredited)
Michael Eaves ... digital color timer: efilm (uncredited)
Fish Essenfeld ... senior digital artist (uncredited)
Adam Francis ... motion control technician (uncredited)
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title (uncredited)
Harrison Hays ... render coordinator: Rhythm & Hues (uncredited)
Nicole Herr ... pre-viz animator: SPI (uncredited)
Jeb Johenning ... digital compositor (uncredited)
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title (uncredited)
Stephen Kowalski ... senior systems architect (uncredited)
Paul Maples ... motion control operator (uncredited)
Justin Marshall ... modeler (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
L. Patrick McCormack ... visual effects production manager: India (uncredited)
Todd Mesher ... senior visual effects artist (uncredited)
Jeff Olm ... flame artist: SPI (uncredited)
Scott Paider ... Spydercam head rigger (uncredited)
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging (uncredited)
Steven S. Shapiro ... senior production services technician (uncredited)
Ben Britten Smith ... spydercam flight control (uncredited)
Bryan Thombs ... digital effects artist: previz (uncredited)
Michelle Urbano ... production coordinator (uncredited)
James Valentine ... rotoscope (uncredited)

Stunts 

Regina Bailey ... stunts
Stacey Lynn Brown ... stunts (as Stacey Howell Brown)
Doug Coleman ... stunt coordinator
Eliza Coleman ... stunts
Max Daniels ... stunts
Darrell Davis ... stunts (as Darrell Craig Davis)
Colleen Dunn ... stunts
Allen Robinson ... assistant stunt coordinator / stunts
John Robotham ... stunts
Patricia Tallman ... stunts
Thom Williams ... stunts
Joni Avery ... stunts (uncredited)
Jeff Chumas ... stunts (uncredited)
Joe Davis ... stunt double (uncredited)
Nicole Marie Dominguez ... stunts (uncredited)
Bill Glasmann ... stunts (uncredited) / utility stunts (uncredited)
Gary Guercio ... stunt driver: Camera Bike (uncredited)
David Hugghins ... stunt rigger (uncredited)
Michael Hugghins ... stunt rigger (uncredited)
Hiro Koda ... stunts (uncredited)
Chris Palermo ... stunts (uncredited)
Gregg Smrz ... stunt driver (uncredited)
Pete Turner ... stunt rigger (uncredited)
Harry Wowchuk ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Lee Blasingame ... first assistant camera: "b" camera
John Bramley ... still photographer
J.A. Byerly ... rigging gaffer (as JA Byerly)
Kyle Carden ... second grip
Richard L. Carden ... dolly grip
Henry Cline ... camera operator: "a" camera
Ian Fox ... camera operator: "b" camera
Lisa Guerriero ... second assistant camera: "b" camera
Gregory Irwin ... first assistant camera: "a" camera
Michael Lambert ... assistant chief lighting technician
Jerry Patton ... second assistant camera: "a" camera
Rick Pratt ... key rigging grip
Patrick Reddish ... chief lighting technician
Jim Shelton ... key grip (as James R. Shelton)
Amy Vincent ... director of photography: second unit
Dustin Ault ... best boy grip: second unit (uncredited)
Greg Baldi ... first assistant camera: second unit (uncredited)
Cory Beaird ... grip (uncredited)
Gary A. Beaird ... dolly grip (uncredited)
Hans Bjerno ... aerial director of photography (uncredited)
Ffilip Bolton ... set electrician: re-shoot (uncredited)
Mitch Byerly ... rigging electrician (uncredited)
Michael Chambliss ... remote camera technician: scorpio head (uncredited) / remote head technician (uncredited)
Ted Chu ... camera operator (uncredited)
John Crimins ... dimmer board operator (uncredited)
Eric Dvorsky ... assistant remote head technician (uncredited)
Fernando Espiritusanto ... balloon light technician (uncredited)
Tracy Estes ... electric rigging crew (uncredited)
Ryan French ... rigging electrician (uncredited)
Jenifer Galvez ... rigging electrician (uncredited)
Renée George ... rigging best boy (uncredited)
Jeffrey Greeley ... camera operator (uncredited)
Russell Griffith ... electric: second unit (uncredited)
Billy Gunn ... electrician (uncredited)
Tyler Hezzelwood ... camera production assistant (uncredited)
Colin Hudson ... Steadicam operator (uncredited)
Milan Janicin ... film loader (uncredited)
Ronald R. Koch Jr. ... electrician: second unit (uncredited)
Jerry L. Mandley ... rigging electrician (uncredited)
Phil Miller ... grip (uncredited)
Jeff Murrell ... unit gaffer (uncredited)
Pat O'Mara ... grip (uncredited)
Tony Olivieri ... first assistant camera: "b" camera, second unit (uncredited)
Steve Reinhardt ... assistant chief lighting technician: second unit (uncredited)
Rex Anson Rhorer ... rigging grip (uncredited)
Chad Rivetti ... first assistant camera (uncredited)
James Scott ... lighting technician (uncredited)
C. Alexander Sears ... computer/video playback supervisor (uncredited)
Chris Shadley ... video assist operator (uncredited)
Ryan Shopay ... set lighting (uncredited)
Riley Sidore ... set lighting technician (uncredited)
Mark Suveg ... video assist operator (uncredited)
N. Owen Taylor Jr. ... additional video assist operator (uncredited)
Michael Wahl ... rigging grip (uncredited)
Earl C. Williman ... rigging best boy (uncredited)

Animation Department 

Mike Disa ... 2D animation director (uncredited)
Frank Forte ... animator (uncredited)

Casting Department 

Merry Alderman ... casting assistant
Maryellen Aviano ... extras casting coordinator (as Maryellen Aviano-Roberts)
Chris Bustard ... additional casting (uncredited) / extras casting (uncredited)
Kari Mills ... extras casting assistant (uncredited)
Vanessa Rodriguez ... casting assistant (uncredited)
Julie Weissman ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Celeste Cleveland ... cutter/fitter
Lori DeLapp ... costume supervisor
Jenny Eagan ... assistant costume designer
Alix Hester ... costumer
Marylou Lim ... costumer: Mr. Ferrell
Cookie Lopez ... costumer: Ms. Kidman
Andrew Slyder ... costumer
Yvonne Bastidos ... costumer (uncredited)
Diana Edgmon ... costumer (uncredited)
Nancy Jarzynko ... costumer (uncredited)
Senna Shanti ... costumer (uncredited)
Nomi Shichor ... costumer (uncredited)

Editorial Department 

Michael Eaves ... color timer (as Mike Eaves)
Terel Gibson ... assistant editor
Lee Grubin ... first assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Michael Pasqualone ... apprentice editor
Andrew Weisblum ... additional editor
Ronald Hairston Jr. ... editorial production assistant (uncredited)
Perry M. Kimura ... digital scanning and recording: EFILM (uncredited)

Music Department 

Nicholas Meyers ... music editor (as Nick Meyers) / music supervisor (as Nick Meyers)
John Richards ... score mixer
Peter Rotter ... orchestra contractor
Steven A. Saltzman ... music editor
Sally Swisher ... assistant music editor
Hal Willner ... music consultant
Brandon Lee Harris ... musician: guitar (uncredited)
Woody Jackson ... musician (uncredited)
Matt McLeod ... scoring stage crew (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)
Nick Vidar ... music programmer (uncredited)

Transportation Department 

John 'J.P.' Pratt ... transportation co-captain (as John Pratt)
Gary Preece ... transportation captain
Billy Ramirez ... transportation
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)

Other crew 

Rachel Aberly ... unit publicist
Warren Adams ... assistant choreographer
Jenifer Bonisteel ... assistant production coordinator
Alasdair Boyd ... assistant location manager
Ericka Bryce ... medic
Danielle Clemenza ... production assistant
Kyle Cooper ... title designer: main and end titles, Prologue
Guin Dill ... animal trainer
Dianne Dreyer ... script supervisor
Jessica Elbaum ... assistant: Mr. Ferrell
Melinda Frasquillo ... production assistant
Jenny Fumarolo ... production secretary
Tracy Gossett ... assistant: Ms. Kidman
Marc A. Hammer ... production coordinator (as Marc Hammer)
Tyler Hezzelwood ... production assistant
Elizabeth Himelstein ... dialect coach: Ms. Kidman
Edward Hunt ... assistant: Mr. Skotchdopole
Pino Insegno ... voice dubbing: Will Ferrell
Mark Benton Johnson ... location manager
Catherine Kagan ... assistant location manager
Adam Kass ... production assistant
Jason Z. Kemp ... production assistant
Natasha Klibansky ... assistant: Mr. Wick
Isaiah Guyman Martin IV ... production assistant (as Guy Martin)
Kathryn Mindala ... production accountant
Megan Moran ... assistant: Nora Ephron
Amy Peltonen ... assistant: Mr. Wick
Luigi Picarazzi ... assistant: Ms. Kidman
William Ramirez Jr. ... craft service
Chris Romberg ... assistant accountant (as Christopher Romberg)
Kei Rowan-Young ... assistant location manager
J.J. Sacha ... assistant: Nora Ephron
Alex G. Scott ... production assistant
Thomas Sharkey ... assistant: Ms. MacLaine
Meghan Snyder ... assistant: Ms. Fisher
Lynne Taylor-Corbett ... choreographer
Steven Trapani ... production assistant
Shaun Young ... production assistant
Eddie Alfano ... body double (uncredited)
Melissa Balter ... production assistant (uncredited)
Alex Betuel ... production assistant: re-shoots (uncredited)
Holli Bremer ... production assistant (uncredited)
Ranjani Brow ... adr loop group (uncredited)
Kelly Brown ... assistant: Penny Marshall (uncredited)
Brinton Bryan ... additional set production assistant (uncredited)
Trisha Burton ... script supervisor: second unit (uncredited)
Elizabeth C. Camp ... set production assistant (uncredited)
Tina Canny ... location projectionist: dailies (uncredited)
Matt Clifford ... accounting clerk (uncredited)
Joey DePaolo ... location production assistant (uncredited)
Sara Dering ... assistant location manager (uncredited)
Brian E. Eldridge ... stand-in (uncredited)
Wayne Fielder ... set medic (uncredited)
Travis Fields ... stand-in (uncredited)
Barbara A. Fisher ... stand-in (uncredited)
Tim Fitzgerald ... production assistant (uncredited)
Jessica Franks ... additional production assistant (uncredited)
Jeanette Guaman ... production assistant (uncredited)
Jason Hariton ... studio stage manager (uncredited)
Jacob Head ... looping voices (uncredited)
Steve Hertler ... technician: Wescam XR (uncredited)
Hi-Hat ... choreographer (uncredited)
Steven Hur ... render technician (uncredited)
Kimberly James ... additional set production assistant (uncredited)
Ross Jensen ... first assistant accountant: re-shoots (uncredited)
Scott Judy ... production assistant (uncredited)
Timothy S. Kane ... production assistant (uncredited)
Gregg Kawecki ... set production assistant (uncredited)
Jeff Ketcham ... production assistant (uncredited)
Seth Kleinberg ... associate producer: main and end titles (uncredited)
Mark Kurzweil ... accounting assistant (uncredited)
Nicki La Rosa ... office production assistant: re-shoots (uncredited)
David Locke ... assistant to producer: additional photography (uncredited)
Chuck Maldonado ... assistant choreographer (uncredited)
Rosemary Marks ... assistant location manager (uncredited)
Jerry Mundy ... fixtures technician (uncredited)
Stephen Wyatt Nelson ... stand-in (uncredited)
Spence Nicholson ... production assistant (uncredited)
David Nico ... assistant production coordinator: additional photography (uncredited)
Cynthia Phillips ... post-production accounts (uncredited)
Herbie Pilato ... consultant (uncredited)
Neal Prosansky ... production assistant (uncredited)
Thomas Ragazzo ... production assistant (uncredited)
Lee J. Santillan ... second assistant accountant (uncredited)
Joseph Saroufim ... production assistant (uncredited)
Jim Schiro ... key second assistant accountant (uncredited)
Sheri St Lawrence ... key second assistant accountant (uncredited)
Ellen Stafford ... producer: main titles (uncredited)
Patrick Tarpey ... animal trainer (uncredited)
Frank Tignini ... production assistant (uncredited)
Joel Tokarsky ... payroll accountant (uncredited)
Julie Wagner ... double: Nicole Kidman (uncredited) / stand-in (uncredited)
Kelley Whitis ... production assistant (uncredited)
Helen Alexis Yonov ... production assistant (uncredited)

Thanks 

William Asher ... special thanks
Ted Bessell ... in loving memory of our friend
Edward Ruscha ... special thanks (as Ed Ruscha)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page