IMDb > Iron Man (2008)
Iron Man
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Iron Man (2008) More at IMDbPro »

Photos (See all 155 | slideshow) Videos (see all 15)
Iron Man -- Iron Man trailer
Iron Man -- Clip: Deploy Flaps
Captain America: The First Avenger -- Look back at Marvel's Phase 1 & 2 that was previously shown Comic-Con 2014.
Iron Man -- Soundbites: Jon Favreau "On working with Robert Downey, Jr."
Iron Man -- Iron Man Super Bowl Spot

Overview

User Rating:
7.9/10   527,600 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 6% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Mark Fergus (screenplay) &
Hawk Ostby (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Iron Man on IMDbPro.
Release Date:
2 May 2008 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Heroes aren't born. They're built. See more »
Plot:
Industrialist Tony Stark is put on an impacted course against a materialistic dictator. Secret weapon? An iron-clad armor made to fight present evil and for future battles. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for 2 Oscars. Another 17 wins & 50 nominations See more »
User Reviews:
Film That Lives Up To Its Hype And The Expectations Of Comic Readers See more (1006 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Robert Downey Jr. ... Tony Stark / Iron Man

Terrence Howard ... Rhodey

Jeff Bridges ... Obadiah Stane

Gwyneth Paltrow ... Pepper Potts

Leslie Bibb ... Christine Everhart

Shaun Toub ... Yinsen

Faran Tahir ... Raza

Clark Gregg ... Agent Coulson

Bill Smitrovich ... General Gabriel

Sayed Badreya ... Abu Bakaar

Paul Bettany ... Jarvis (voice)

Jon Favreau ... Hogan

Peter Billingsley ... William Ginter Riva

Tim Guinee ... Major Allen

Will Lyman ... Award Ceremony Narrator (voice)

Tom Morello ... Guard

Marco Khan ... Guard

Daston Kalili ... Guard

Ido Mor ... Guard (as Ido Ezra)

Kevin Foster ... Jimmy
Garret Noël ... Pratt (as Garrett Noel)
Eileen Weisinger ... Ramirez

Ahmed Ahmed ... Ahmed

Fahim Fazli ... Omar

Gerard Sanders ... Howard Stark
Tim Rigby ... Viper 1

Russell Richardson ... Viper 2

Nazanin Boniadi ... Amira Ahmed
Thomas Craig Plumer ... Colonel Craig
Robert Berkman ... Dealer at Craps Table

Stacy Stas Hurst ... Woman at Craps Table (as Stacy Stas)
Lauren Scyphers ... Woman at Craps Table
Frank Nyi ... Engineer (as Dr. Frank Nyi)
Marvin Jordan ... Air Force Officer
Jim Cramer ... Jim Cramer
Donna Evans ... Woman In SUV (as Donna Evans Merlo)
Reid Harper ... Kid in SUV
Summer Kylie Remington ... Kid in SUV

Ava Rose Williams ... Kid in SUV
Vladimir Kubr ... Kid in SUV

Callie Croughwell ... Kid in SUV (as Callie Marie Croughwell)
Javan Tahir ... Gulmira Kid

Sahar Bibiyan ... Gulmira Mom

Patrick O'Connell ... Reporter

Adam Harrington ... Reporter

Meera Simhan ... Reporter

Ben Newmark ... Reporter

Ricki Lander ... Flight Attendant (as Ricki Noel Lander)

Jeannine Kaspar ... Flight Attendant
Sarah Cahill ... Flight Attendant

Stan Lee ... Stan Lee
Justin Rex ... Air Force Lieutenant

Zorianna Kit ... Zorianna Kit

Lana Kinnear ... Stan's Girl
Nicole Lindeblad ... Stan's Girl
Masha Lund ... Stan's Girl

Gabrielle Tuite ... Stan's Girl

Tim Griffin ... CAOC Analyst

Joshua Harto ... CAOC Analyst

Micah Hauptman ... CAOC Analyst

James Bethea ... CAOC Analyst
rest of cast listed alphabetically:
Jeffrey Ashkin ... Photographer (uncredited)
Russell Bobbitt ... Georgio (uncredited)

Vianessa Castaños ... Fireman's Wife (uncredited)

Mike Cochrane ... Gulmira Villager (uncredited)

Crystal Marie Denha ... Dubai Beauty (uncredited)

Mellany Gandara ... Dubai Girl (uncredited)
Halla ... House wife at Award Ceremony (uncredited)
Rodrick Hersh ... Insurgent (uncredited)
Kristin J. Hooper ... Reporter (uncredited)

Samuel L. Jackson ... Nick Fury (uncredited)
Chris Jalandoni ... Dubai Waiter (uncredited)
Steve Janousek ... Party Guest (uncredited)

Laura Liguori ... Dancer in Ballroom (uncredited)

Flavia Manes Rossi ... Reporter (uncredited)

Anthony Martins ... Village Dad (uncredited)

Robert McMurrer ... Reporter (uncredited)

James M. Myers ... Airforce Officer (uncredited)

Nick W. Nicholson ... Reporter (uncredited)

America Olivo ... Dubai Beauty #1 (uncredited)

Sylvette Ortiz ... Staff Sergeant (uncredited)
Brett Padelford ... Journalist (uncredited)
Ajani Perkins ... Voice (uncredited)

Elijah Samuel Quesada ... Waiter / Reporter (uncredited)
Chris Reid ... Reporter (uncredited)

Toi Rose ... News Cameraman (uncredited)
Arne Starr ... Dubai Tychoon in hat / Bus Passenger (uncredited)

George F. Watson ... Rooftop Fireman (uncredited)

David Zyler ... Whiplash One (voice) (uncredited)

Directed by
Jon Favreau 
 
Writing credits
(WGA)
Mark Fergus (screenplay) &
Hawk Ostby (screenplay) and
Art Marcum (screenplay) &
Matt Holloway (screenplay)

Stan Lee (characters) &
Don Heck (characters) &
Larry Lieber (characters) &
Jack Kirby (characters)

Produced by
Victoria Alonso .... co-producer
Avi Arad .... executive producer (as Ari Arad)
Avi Arad .... producer
Peter Billingsley .... executive producer
Louis D'Esposito .... executive producer
Jon Favreau .... executive producer
Kevin Feige .... producer
Eric Heffron .... associate producer (as Eric N. Heffron)
Jeremy Latcham .... associate producer
Stan Lee .... executive producer
David Maisel .... executive producer
 
Original Music by
Ramin Djawadi 
 
Cinematography by
Matthew Libatique (director of photography)
 
Film Editing by
Dan Lebental 
 
Casting by
Sarah Finn  (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller 
 
Production Design by
J. Michael Riva 
 
Art Direction by
David F. Klassen (supervising art director) (as David Klassen)
Richard F. Mays 
Suzan Wexler 
 
Set Decoration by
Lauri Gaffin 
 
Costume Design by
Rebecca Gregg  (as Rebecca Bentjen)
Laura Jean Shannon 
 
Makeup Department
Richard Alonzo .... key makeup artist: second unit
Pierce Austin .... key hair stylist
Kristin Berge .... hair stylist
Kate Biscoe .... makeup artist: Ms. Paltrow
Kim Collea .... makeup artist
Deborah La Mia Denaver .... makeup department head (as Deborah Lamia Denaver)
Dena Fayne .... hair stylist
Ketty Gonzalez .... hair stylist
Jamie Kelman .... key makeup artist
Maryann Marchetti .... makeup artist
Maynard Matthews .... hair stylist
Michael Moore .... key hair stylist: second unit
Nina Paskowitz .... hair department head
Elizabeth Rabe .... additional hair stylist
Katherine Rees .... key hair stylist: Ms. Paltrow
Jennifer Saeta .... makeup department head: second unit
Colette Slattery .... hair stylist: second unit
Jennifer Turchi Nigh .... makeup artist (as Jennifer Turchi)
Cinzia Zanetti .... makeup artist
Allan A. Apone .... makeup artist (uncredited)
Katherine Distefano .... assistant hair stylist: Las Vegas (uncredited)
Ruth Haney .... makeup artist (uncredited)
Tracey Henton .... makeup artist (uncredited)
Teressa Hill .... visual effects hair department head: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Natasha Ladek .... wig maker (uncredited)
Bart Mixon .... makeup artist (uncredited)
Keith Sayer .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Louis D'Esposito .... unit production manager
Charlie Davis .... executive in charge of post-production
Luminita Docan .... post-production supervisor
Ross Fanger .... executive in charge of production
David J. Grant .... production supervisor
Sara E. White .... unit production manager
Gary R. Wordham .... production supervisor (as Gary Wordham)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Steve Battaglia .... first assistant director: second unit
Chamonix Bosch .... second second assistant director: second unit
Chris Castaldi .... second assistant director: second unit
Giselle Gurza .... second second assistant director (as Giselle Gurza-Junco)
Greg Hale .... additional second assistant director
Eric Heffron .... first assistant director (as Eric N. Heffron)
Michael J. Moore .... second assistant director
Phil Neilson .... second unit director
Michael Viglietta .... additional first assistant director (as Mike Viglietta)
Marvin Williams .... additional second second assistant director (as Marvin J. Williams Jr.)
Eugene Davis .... assistant director: additional photography (uncredited)
Stephen P. Del Prete .... assistant director: additional photography (uncredited)
Chad Silver .... dga trainee (uncredited)
 
Art Department
Ruben Abarca .... drapery foreman
Joe Acosta .... laborer
Eddie Acuña .... laborer (as Eddie Acuna)
Laurie Arnow-Epstein .... construction accountant
Tony W. Austin .... laborer
Ernie Avila .... set designer
Chuck M. Beaver .... plaster gang boss
Mark Bialuski .... propmaker (as Mark 'Fish' Bialuski)
Brandon Birrer .... propmaker
Kelly Birrer .... tool foreman
Russell Bobbitt .... property master
Travis Bobbitt .... property assistant
Tony Bohorquez .... model maker
Max Bostic .... set dresser
Bret Brand .... propmaker foreman
Darrel D. Bricker .... labor foreman
Tony Bridgers .... construction welder
Frank Brookshire .... propmaker
Ben Bumatai .... propmaker foreman
Richard K. Buoen .... storyboard artist
Mark Caplan .... propmaker
Anthony Carlino .... leadman
Bob Carmody .... propmaker
Victor Carranza .... propmaker
Jaime Carrillo .... laborer
Laurence Castello .... painter
Paul Catapano .... propmaker (as Paul 'The Wall' Catapano)
Dianne Chadwick .... graphic designer
Curtis L. Chambers .... flooring gang boss
A.J. Chatem .... propmaker
Gerald Cheney .... stand-by propmaker
Susan Chooljian .... set dresser
Nobby Clark .... propmaker
Peter C. Clarke .... assistant propmaster: second unit (as Peter Clarke)
Jessee J. Clarkson .... lead mold maker
Ralph Cobos .... plaster foreman
Steve C. Collins .... laborer (as Steven C. Collins)
Gene 'Hap' Cooper .... supervising sculptor (as Gene Cooper)
Tony Cope .... plaster foreman
Joe Couch .... propmaker foreman
Stuart T. Cowie .... painter (as Stuart Cowie)
Kevin Cross .... specialist digital set designer
Mickey Cruz .... plaster gang boss
Dana Curt .... construction/rigging medic
Rodolfo Damaggio .... illustrator
Paul Detlefson .... set dresser
Amina Allean Dieye .... set dresser (as Amina Dieye)
Gregory Diggins .... propmaker
Richard Donovan .... propmaker
Val Drake .... sculptor
Alan Droeger .... propmaker
David E. Duncan .... storyboard artist: reshoots
Randy Eriksen .... propmaster: second unit
William Ermi .... painter
Steven Eustace .... propmaker
Florence Fellman .... assistant set decorator
Francesco Ferrara .... painter
Terry Finch .... propmaker
Andrew P. Flores .... stand-by painter (as Andy Flores)
Sven Fodale .... propmaker gangboss
Frank-Joseph Frelier .... art department intern
Matthew Fuchs .... plasterer (as Mathew Fuchs)
Nicholas H. Fuchs .... plaster foreman
Ed Galik .... propmaker (as Edward S. Galik)
Curtis Geise .... propmaker (as Curtis Griese)
Rick Glenn .... set dresser
Michael E. Goldman .... assistant art director
Miguel Alejandro Gomez .... art department assistant
Juan Grande .... propmaker
Adi Granov .... suit consultant
Michael Gregan .... set dresser (as John M. Gregan)
Walt Hadfield .... construction coordinator
Josh Hadley .... set dresser (as Joshua Hadley)
Robert Hale .... painter
Evan Hall .... propmaker
Dawna Hammond .... propmaker
Vincent Hammond .... propmaker
Scott R. Harper .... propmaker
Ross Harvey .... painter
Douglas Hawthorne .... painter
Michael Hermann .... painter
Michael Hird .... construction/rigging medic
Michael Holland .... propmaker (as Michael Holland Sr.)
Jeff House .... plaster foreman
Scott Huke .... set dresser
Michael Anthony Jackson .... storyboard artist
Alex Jaeger .... pre-production concepts: ILM
Jude Jensen .... art researcher (as Jude Jansen)
S. Ford Jones .... greensman
Eric Kagan .... assistant props
John S. Karas .... propmaker
Philip Keller .... storyboard artist (as Phil Keller)
Tyler Kettenburg .... set dresser
Nancy A. King .... art department coordinator
Noelle King .... set designer
Timothy Knoll .... painter
Jay Koiwai .... stand-by painter: second unit
Paul Koppleman .... propmaker foreman (as Paul Koppelman)
Greg Kovach .... propmaker
John Kras .... laborer foreman
Joe Lascala .... painter
William J. Law III .... senior lead set designer
Jason Leeds .... propmaker (as Jason A. Leeds)
David Linarez .... laborer
Sean Lira .... set dresser
David Lowery .... storyboard artist
Bruce L. Luizzi .... set dresser (as Bruce Luizzi)
Eric Luling .... on-set dresser
Marco López .... set dresser (as Marco Lopez)
Mary Lamar Mahler .... construction/rigging medic
Jules Mann .... concept designer
Sergey Mazurov .... propmaker
Mishi McCaig .... apprentice illustrator
Stephen McCumby .... property assistant
Kevin Wade McDonald .... propmaker (as Kevin McDonald)
Maureen McGuire .... property assistant
Anthony Medina .... propmaker
Thomas Meikle .... sculptor
Ryan Meinerding .... illustrator
Ron Mendell .... concept artist
Mario Mendez .... propmaker
John Micheletos .... set dresser
Christopher Morente .... greensman
Josh Morris .... painter
Marie Nashold .... construction/rigging medic (as Marie 'Ree' Nashold)
Greg Newton .... propmaker
Edward Nua .... propmaker gang boss (as Ed Nua)
Jose Alberto Olivas .... labor foreman (as Jose Oliva)
Kathy Orlando .... set decoration buyer
Mark Palmer .... set dresser
Michael Papac .... props
Ron Papazian .... set dresser (as Ronald A. Papazian)
Earle Parker .... propmaker
Timothy Paul .... propmaker
Ruben Pena .... laborer
Paul Penley .... set dresser
Joe Pfaltzgraf .... set dresser
Stephen Platt .... storyboard artist
John A. Pokipala .... laborer (as John Pokipala)
Rick Polikowski .... propmaker
Anne Porter .... junior set designer
Curt Powley .... paint foreman
Eric Ramsey .... storyboard artist
Ed Regan .... laborer
Adam Rettino .... on-set dresser: second unit
Mark Rigby .... propmaker
Steve Riggs .... propmaker
Carl Robarge .... laborer
Luis Rodriguez .... plaster gang boss
Christopher S. Ross .... illustrator
James Rothwell .... 2-D animatic
Danny Rowe .... set dresser
Lee Runnels .... greens coordinator
H.W. 'Pat' Ryan .... propmaker (as H.W. Ryan III)
Nicholas Rymond .... set dresser (as Nick Rymond)
Chris Samp .... painter
Jo Sargeant .... laborer (as Joe Sargent)
Jerry Sargent .... propmaker foreman
Phil Saunders .... illustrator
Adrian Saxton .... propmaker
Gary Schilz .... propmaker
Jay Schmidt .... painter (as Jay G. Schmidt)
Kino Scialabba .... concept artist
Randy Severino .... set dresser
Sherman Singletary .... propmaker
Max Soto .... labor foreman
James Staiti .... propmaker
Jimmy Straka .... propmaker
George Stuart Jr. .... painter
Jim Stubblefield .... assistant property master (as D. James Stubblefield)
Benton E. Tedlie .... set decorating gang boss (as Benton Tedlie)
Miles Teves .... concept sculptor
Earl Thielen .... property assistant (as Earl V. Thielan)
Kim Thio .... construction/rigging medic
Dante Thomas .... propmaker
David Tomeo .... painter
Robert Townsend .... propmaker
Jana Treadwell .... set dresser
David Tully .... greensman (as David V. Tully)
Bryan Turk .... propmaker
Edward L. Turk .... propmaker (as Edward Leroy Turk)
John Tyrrell .... paint supervisor
Arnold A. Urquidez .... laborer (as Arnold Urquidez)
David R. Valdez Jr. .... painter
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor gang boss (as Cuitlahuac Morales V.)
George E. Vielma .... painter (as George Vielma)
Andy Visser .... art production assistant
Anthony Vitagliano .... greens foreman
Brian Walker .... general foreman
Rusty Warne .... propmaker
Robert Weiland .... propmaker
Shannon Wetklow .... propmaker
David Whittaker .... propmaker
Chad Williams .... propmaker
Helen Wilson .... props
Edward Wojtechi .... propmaker gang boss
Todd Wolcott .... greensman
Darin Woldman .... propmaker
Lyndell Wolff .... propmaker (as Lyndell Dean Wolf)
Jack Worden .... plasterer
Edward Wouters .... propmaker (as Ed Wouters)
James Yates .... propmaker foreman
Jeffrey Young .... propmaker
Y. Mitchell See Yuen .... propmaker
Christian Zingale .... propmaker (as Christian E. Zingale)
Mark Zuckerman .... propmaker
Harald Belker .... vehicle designer (uncredited)
Vincent D'Aquino .... greens foreman (uncredited)
Michael Denering .... lead scenic artist (uncredited)
Wendy Riva .... assistant art director (uncredited)
Emmanuel Shiu .... conceptual designer (uncredited)
William Weigand .... art department intern (uncredited)
Jack White .... food stylist (uncredited)
 
Sound Department
Ken Beauchene .... additional boom
Adam Blantz .... sound mixer: second unit
Christopher Boyes .... sound designer
Christopher Boyes .... sound re-recording mixer
Ronni Brown .... foley artist
Sean Byrne .... sound re-recordist
Lisa Chino .... assistant dialogue editor (as L. Chino)
Juan Cisneros .... boom operator: second unit
Juan Cisneros .... sound utility
Frank Clary .... foley recordist
Sean England .... adr recordist
Sean England .... foley mixer
Frank E. Eulner .... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Andre Fenley .... assistant supervising sound editor (as André Fenley)
Ken Fischer .... sound effects editor
Chris Gridley .... assistant adr editor
J.R. Grubbs .... sound effects editor
Tom Hartig .... boom operator
Ellen Heuer .... foley artist
Lora Hirschberg .... sound re-recording mixer
Jessica Lemes da Silva .... foley recordist (as Jessica Lemes Da Silva)
Ross Levy .... sound utility
James Likowski .... foley editor
Zach Martin .... sound recordist
Shannon Mills .... sound designer
Nathan Nance .... sound mix technician
John Nutt .... adr editor
Gene Radzik .... sound consultant
Frank Rinella .... foley mixer (as Frank Aglieri-Rinella)
Ronald G. Roumas .... sound recordist (as Ron Roumas)
Dee Selby .... assistant sound effects editor
Tony Sereno .... sound mix technician
Robert Shoup .... foley editor
Michael Silvers .... adr supervisor
Clint Smith .... sound recordist
Karen Spangenberg .... dialogue editor
Eric Thompson .... adr mixer
Dennie Thorpe .... foley artist (as Denise Thorpe)
Mark Ulano .... sound mixer
Jana Vance .... foley artist
Marshall Winn .... dialogue editor
Gwendolyn Yates Whittle .... adr editor
Larry Hopkins .... layback sound mixer (uncredited)
 
Special Effects by
Benedict C. Adams .... special effects technician (as Benedict Adams)
Robert Anderson .... special effects technician
Darryl Anka .... miniature crew
Roy Augenstein .... special effects technician
Marc Banich .... special effects technician
Cory Barton .... model department: Stan Winston Studio
Gary D. Bierend .... second unit special effects crew
Kevin Bowers .... special effects technician
Greg Bryant .... special effects technician (as Gregory J. Bryant)
Tamara Carlson .... under suit fabrication department: Stan Winston Studio (as Tamara Carlson-Woodard)
John P. Cazin .... pyrotechnician
Chris Cheatham .... mold department: Stan Winston Studio
John Cherevka .... key art department: Stan Winston Studio
Eric Cook .... special effects technician (as Eric P. Cook)
Charles Cooley .... special effects technician
Michael Cordell .... special effects technician
Ken Cornett .... model department: Stan Winston Studio
Cory Czekaj .... mold department: Stan Winston Studio
Lenny Dalrymple .... special effects technician
Sam Dean .... special effects technician
Lawrence Decker .... special effects technician
Kim Derry .... special effects technician
Mike Derry .... special effects technician (as Michael D. Derry)
Lou Diaz .... mold department: Stan Winston Studio
Bruce Allan Donnellan .... special effects technician (as Bruce Donnellan)
Adam Dotson .... digital suit sculpting & design department: Stan Winston Studio
Michael Duenas .... special effects technician
Roderic 'Mick' Duff .... special effects technician (as Roderic Duff)
Mike Edmonson .... special effects foreman: second unit
David Eland .... special effects technician
Damian Fisher .... special effects technician
Megan Flagg .... special effects technician: Stan Winston Studio
John Fleming .... special effects technician
Bradley Gabe .... digital suit sculpting & design department: Stan Winston Studio
Anthony Grow .... special effects crew
Erik Haraldsted .... special effects technician
Keith Haynes .... special effects technician
Matt Heimlich .... mechanical department: Stan Winston Studio
Corey Helmer .... special effects technician
Trevor Hensley .... key art department: Stan Winston Studio
Nicholas Hiegel .... mold maker
Jacob J. House .... mold maker
Derek Hurd .... special effects technician
Todd Jensen .... special effects foreman (as Todd K. Jensen)
Allan Jones .... special effects technician
Anthony Julio .... mold department: Stan Winston Studio
Brian Kelly Hahn .... puppeteer
Rodrick Khachatoorian .... model department: Stan Winston Studio
John Knox .... special effects technician
Richard Landerer .... special effects technician
Edward Lawton .... model department: Stan Winston Studio (as Ed Lawton)
Joe Love .... special effects technician
Aimee Macabeo .... special makeup effects: Stan Winston Studio
Lindsay MacGowan .... puppeteer
Lindsay MacGowan .... studio coordinator: Stan Winston Studio
Shane Mahan .... physical suit effects supervisor (as Shane Patrick Mahan)
Mike Manzel .... key art department: Stan Winston Studio (as Michael Manzel)
Al Marangoni .... special effects crew (as Albert Marangoni)
Keith Marbory .... mold department: Stan Winston Studio
David Marten .... special effects technician (as David A. Marten)
Alan McFarland .... special effects electronics
William P. McGinley .... special effects technician (as William McGinley)
Kevin McTurk .... special effects makeup: Stan Winston Studio
Paul Mejias .... special photography
David Merritt .... suit model department key coordinator: Stan Winston Studio (as Dave Merritt)
Joel Mitchell .... special effects technician
Sara R. Morris .... special effects purchaser
Josh Mott .... special effects technician
Brian Namanny .... mechanical department: Stan Winston Studio
Tim Nordella .... mechanical department: Stan Winston Studio
Robert L. Olmstead .... special effects foreman
Oscar Orona .... special effects technician
Tom Pahk .... special effects shop foreman (as Thomas Pahk)
Thomas Pelton III .... special effects technician (as Thomas E. Pelton III)
Jeff Pyle .... model department: Stan Winston Studio
Jabbar Raisani .... digital suit sculpting & design department: Stan Winston Studio
Tracy Reedy .... special effects technician
Gintar Repecka .... special effects foreman
John Rosengrant .... studio co-administrator: Stan Winston Studio
Paul Sabourin .... special effects technician (as Paul Sabourn)
Randy Schwiesow .... special effects technician
Alan Scott .... studio coordinator: Legacy Effects: uncredited
Nick Seldon .... model department: Stan Winston Studio (as Nicholas Seldon)
Gregory L. Smith .... digital suit sculpting & design department: Stan Winston Studio (as Greg Smith)
Charles Sowles .... costume specialist
James Springham .... model department: Stan Winston Studio
Richard Stutsman .... special effects technician
Christopher A. Suarez .... special effects technician
Daniel Sudick .... special effects coordinator (as Dan Sudick)
Christopher Swift .... second unit co-coordinator: Stan Winston Studio
Clark Templeman .... special effects technician
David Waine .... special effects technician
Stan Winston .... special effects
Eddie Yang .... digital suit sculpting & design department: Stan Winston Studio
Gary Yee .... mold maker
Gary Yee .... special effects makeup
Leonel Zapien .... special effects technician (as Leonal Zapien)
Richard Zarro .... special effects technician (as Richard M. Zarro)
Ronald Zarro .... special effects technician (as Ron Zarro)
Larry Zelenay .... special effects technician
Thomas Zell .... special effects technician
Chris Baer .... special effects lab technician (uncredited)
Ryan Banfield .... mold maker: Stan Winston Studio (uncredited)
Robert Cole .... special effects (uncredited)
Brian Q. Kelley .... effects editorial (uncredited)
Spencer Whynaucht .... key mechanical designer: Stan Winston Studio (uncredited)
 
Visual Effects by
Victor Abbene .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Beverly Abbott .... visual effects coordinator: Pixel Liberation Front
Alia Agha .... digital artist: ILM
Casey Allen .... senior Flame artist
Charles Alleneck .... animator: ILM
Victoria Alonso .... visual effects producer
David Andrews .... animation supervisor: The Orphanage
Will Anielewicz .... shader development: The Orphanage
Chris Antonini .... visual effects plate coordinator
Lori Arnold .... production manager: ILM
Oliver Arnold .... computer graphics artist: The Orphanage
Okan Ataman .... digital artist: ILM
Al Bailey .... digital artist: ILM
Kenneth Bailey .... digital artist: ILM (as Ken Bailey)
Katharine Baird .... digital artist: ILM
Christopher Balog .... digital artist: ILM
Jeff Barnes .... production executive: CafeFX
Kevin Barnhill .... digital artist: ILM
Dana Basinger .... technical support: The Orphanage
Christopher Batty .... lead artist: Pixel Liberation Front
Daniel Bayona .... digital artist: ILM
Chris Bayz .... digital artist: ILM
Jeff Beattie .... visual effects editor
Vicki Beck .... senior staff: ILM (as Vicki Dobbs Beck)
Charles Belardinelli .... miniature effects: New Deal Studios, Inc. (as Charlie Belardinelli)
Colin Benoit .... digital artist lead: ILM
Scott Benza .... animator: ILM
Jill Berger .... digital artist: ILM
Jawahar Bhatti .... digital artist: ILM
Wayne Billheimer .... visual effects producer: ILM
Amy Bishop .... creative and technical support: ILM
Michael Blackbourn .... visual effects: The Embassy
Duncan Blackman .... digital artist: ILM
Matt Blackwell .... digital artist: ILM (as Matthew Blackwell)
Richard Bluff .... digital artist: ILM
Vladimir Bogak .... creative and technical support: ILM (as Vlad Bogak)
Stella Bogh .... digital compositor
Jean Bolte .... digital artist: ILM
Aron Bonar .... digital artist: ILM
Samati Boonchitsitsak .... animator: ILM
Siksit Boonyodom .... computer graphics artist: The Orphanage
E.M. Bowen .... visual effects coordinator: New Deal Studios, Inc.
Charlie Bradbury .... visual effects: The Embassy
Danny Braet .... additional visual effects: CafeFX
Steve Braggs .... digital artist: ILM (as Stephen Braggs)
Timothy Brakensiek .... CG sequence supervisor: ILM (as Tim Brakensiek)
Lynwen Brennan .... senior staff: ILM
Chantell Brown .... technical assistant
Tripp Brown .... digital artist: ILM
Ken Bryan .... digital artist: ILM
David Bullock .... research & development: ILM
Cathy Burrows .... digital artist: ILM (as Catherine Burrow)
Chrysta Marie Burton .... production coordinator: ILM (as Chrysta Burton)
John Cairns .... digital compositor: Gray Matter FX
Daniela Calafatello .... computer graphics artist: The Orphanage
Michaela Calanchini .... digital artist: ILM (as Michaela Calanchini Carter)
Diane Caliva .... post production supervisor: The Orphanage
Owen Calouro .... computer graphics artist: The Orphanage
Marshall Candland .... digital artist: ILM
Brian Cantwell .... digital artist: ILM
Mario Capellari .... digital artist: ILM
Josh Cardenas .... computer graphics artist: The Orphanage
Derrick Carlin .... animator: ILM
Tami Carter .... digital artist: ILM
Steve Casa .... 3d scan technician
David Casey .... visual effects: The Embassy
Mark Casey .... digital artist: ILM
Daniel Cavey .... production coordinator: ILM
Kien Geay Chan .... digital artist: ILM
Thomas Chan .... creative and technical support: ILM
Can Chang .... computer graphics artist: The Orphanage
Hui Ling Chang .... production staff: ILM
Kai Chang .... creative and technical support: ILM
Paul Chapman .... visual effects: The Embassy
Cheah Chin Chee .... digital artist: ILM
Leila Chesloff .... digital artist: ILM
Fiona Chilton .... visual effects producer: The Orphanage
Steve Cho .... compositing supervisor: The Orphanage
Terry Chostner .... digital artist: ILM
Ian Christie .... CG sequence supervisor: ILM
Marc Chu .... associate animation supervisor: ILM
Patrick Clancey .... digital opticals
Jessee J. Clarkson .... model maker
Trent Claus .... matte painter
Michael Clemens .... digital artist: ILM
Keely Colcleugh .... artist: Pixel Liberation Front
Brian Connor .... digital compositor: ILM
Paul Copeland .... visual effects: The Embassy
Michael Cordova .... digital artist: ILM
Christine Cram .... digital paint artist
Stéphane Cros .... computer graphics artist: The Orphanage (as Stephane Cros)
Roy Cullen .... digital artist: Prologue Films
Sean Cushing .... visual effects producer: Pixel Liberation Front
Joshua Cushner .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Tony Cutrono .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Joe C. D'Amato .... technical support: The Orphanage
Rif Dagher .... research & development
Bruce Dahl .... computer graphics artist: The Orphanage
Khuyen Dang .... senior staff: ILM
Lorelei David .... visual effects editor: ILM
Ian Dawson .... head of production: Prologue
Hector de la Torre .... modeler: Gentle Giant Studios
Yoshi DeHerrera .... 3D laser scanning
Steve Dellerson .... additional visual effects: CafeFX
Stephen DeLuca .... compositing supervisor: The Orphanage (as Stephen Deluca)
Natasha Devaud .... digital artist: ILM
Raffael Dickreuter .... previs animator: Pixel Liberation Front
Erik Dillinger .... creative and technical support: ILM
Eran Dinour .... digital artist: ILM
Matthew Doll .... computer graphics artist: The Orphanage
Kalene Dunsmoor .... digital artist: ILM
Gus Duron .... digital opticals editor
Selwyn Eddy .... digital artist: ILM
Nino Ellington .... resource technical assistant
Janeen Elliott .... digital compositor: ILM
Hiroshi Endo .... compositor: Prologue Films
Chrissie England .... senior staff: ILM
Thomas Enright .... motion control: miniature unit
Dan Enstrom .... creative and technical support: ILM
Shaiju Ep .... digital compositor
Leanard Estebecorena .... CG sequence supervisor: ILM (as Leandro Estebecorena)
Conny Fauser .... CG sequence supervisor: ILM
Dan Feinstein .... digital artist: ILM
Brenda Finster .... visual effects coordinator: Cafe FX
Cameron Folds .... animator: ILM (as Cameron D. Folds)
Christian Foucher .... digital artist: ILM
Bradley Friedman .... technical artist: Pixel Liberation Front (as Brad Friedman)
Maki Fukumoto .... motion capture editor: Giant Studios
Rahul Galwankar .... senior rotoscope artist
Joana Garrido .... digital artist: ILM
Grantland Gears .... digital artist: ILM
Angela Giannoni .... digital artist: ILM
Tim Gibbons .... digital artist: ILM (as Timothy Gibbons)
Greg Gibson .... technical support: The Orphanage
Tristam Gieni .... visual effects: The Embassy
Nathalie Girard .... digital artist: ILM
Thomas Glinkowski .... visual effects staff assistant
JongSoo Goo .... computer graphics artist: The Orphanage (as Jong Soo Goo)
Maria Goodale .... digital artist: ILM
Bhaskar Joyoti Goswami .... digital compositor
Rich Grande .... computer graphics artist: The Orphanage
Matthew Gratzner .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Jeff Grebe .... digital artist: ILM
Greg Groenekamp .... senior compositor: Prologe Films
Timothy Gross .... technical support: The Orphanage
Gerald Gutschmidt .... CG sequence supervisor: ILM
Christopher Gwynne .... rotoscope supervisor: CafeFX
Tyler Ham .... layout artist: ILM
Éric Hamel .... digital artist: ILM (as Eric Hamel)
Heather Han .... computer graphics artist: The Orphanage
Giles Hancock .... digital matte artist: ILM
Rick Hankins .... research & development: ILM
Ed Hanway .... research & development: ILM
Jonathan Harman .... computer graphics supervisor: The Orphanage
Andy Hass .... computer graphics artist: The Orphanage
Jeff Hatchel .... digital artist: ILM (as Jeffrey Hatchel)
Sebastien Haure .... computer graphics artist: The Orphanage
James G. Hebb .... visual effects: The Embassy
Winston Helgason .... visual effects: The Embassy
Wilt Henderson .... visual effects editor
Wendy Hendrickson .... digital artist: ILM
Hal T. Hickel .... animation supervisor: ILM (as Hal Hickel)
Diana Hinek .... compositor: Pixel Liberation Front
David Hisanaga .... CG sequence supervisor: ILM
Alan Hodges .... motion capture editor: Giant Studios
Maura Hogan .... creative and technical support: ILM
Larry Hoki .... creative and technical support: ILM
Bruce Holcomb .... digital model supervisor: ILM
Phil Holland .... digital imaging specialist
Yap Hon Wui .... digital artist
Jae Cheol Hong .... digital artist: ILM (as Jae C. Hong)
Kevin Hong .... computer graphics artist: The Orphanage (as Kevin I. Hong)
Sunghwan Hong .... rotoscope supervisor: The Orphanage
Ryan Howell .... technical support: The Orphanage
Jessica Hsieh .... digital compositor: The Orphanage
Karen Huang .... visual effects production assistant: The Orphanage
Natapon Huangsakuncharoen .... digital rotoscope artist: Rooster Creative
Dorne Huebler .... CG sequence supervisor: ILM
Paul Huston .... digital artist: ILM
Michael Hutchinson .... editorial HD manager: The Orphanage
Tom L. Hutchinson .... digital artist: ILM (as Thomas Hutchinson)
Chris Ingersoll .... compositor: Flame artist
Erich Ippen .... digital artist: ILM
Brad Isdrab .... technical support: The Orphanage
Jiri Jacknowitz .... digital artist: ILM
Danny Janevski .... digital artist: ILM
Michael Janov .... effects supervisor: The Orphanage
Todd Jansen .... lead artist: Pixel Liberation Front
Jeffrey Jasper .... digital artist: New Deal Studios
Bernardo Jauregui .... visual effects senior coordinator
Llyr Tobias Johansen .... purchasing: model shop
Shahen Jordan .... concept artist
Brandon Kachel .... additional visual effects: CafeFX
Samapika Karmakar .... lead roto artist
Michelle Kater .... computer graphics artist: The Orphanage
Charles B. Katz .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Paul Kavanagh .... animator: ILM
Maia Kayser .... animator: ILM
Michael Griffin Kelly .... computer graphics artist: The Orphanage
Pete Kelly .... animator: ILM (as Peter Kelly)
Stephen Kennedy .... digital artist: ILM
Michael Kennen .... computer graphics artist: The Orphanage
Sam Khorshid .... additional visual effects: CafeFX
Jin Yong Kim .... computer graphics artist: The Orphanage
James Knight .... motion capture (as James G.H. Knight)
Justin Kosnikowski .... digital artist: ILM
Makoto Koyama .... animator: ILM
Heath Kraynak .... computer graphics artist: The Orphanage
Benjamin Kutsko .... Flame artist
Adam Lagattuta .... visual effects coordinator (as Adam Jon Lagattuta)
Jessica Lai .... computer graphics artist: The Orphanage (as Jessica Y. C. Lai)
Somasundaram Lakshmanan .... roto artist (as Somasundram L.)
François Lambert .... digital artist: ILM (as Francois Lambert)
Jean-Claude Langer .... digital artist: ILM
Jeroen Lapre .... digital artist: ILM
Toan-Vinh Le .... digital artist: ILM (as Vinh Le)
Tim LeDoux .... digital compositor: Cafe FX
Kelvin Lee .... artist: Pixel Liberation Front
Kerry Lee .... digital artist: ILM
Soyoun Lee .... computer graphics artist: The Orphanage
Woei Lee .... computer graphics artist: The Orphanage (as Woei Hsi Lee)
Michael Lester .... computer graphics artist: The Orphanage
Gretchen Libby .... visual effects executive producer: ILM
Todd Liddiard .... visual effects: The Embassy
Christian Liliedahl .... computer graphics artist: The Orphanage
Melissa Lin .... digital artist: ILM
David Lloyd .... technical support: The Orphanage
Christine Loo .... creative and technical support: ILM
Jason Lopes .... senior systems engineer: stan winston studio
Doug Luberts .... production technology specialist: ILM
Anthony Lucero .... visual effects editor
Anthony Lupoi .... compositor
Rick Lupton .... interactive graphics supervisor
Ron K. Lussier .... effects technical director: The Orphanage
Kathleen Lynch .... senior production manager: ILM (as Katie Lynch)
Samir Lyons .... artist: Pixel Liberation Front
Susan Macke .... creative and technical support: ILM
Carol Madrigal .... motion capture editor: Giant Studios
Kevin Mains .... computer graphics artist: The Orphanage
Philippe Majdalani .... digital intermediate assistant producer
Debobroto Mandal .... additional digital support: Tata Elxsi VCL
Mary E. Manning .... lead artist: Pixel Liberation Front (as Mary Manning)
Patrik Marek .... digital artist: ILM
Brian Maris .... video assist
Adam Marisett .... animator
Adam Marisett .... visual effects: The Embassy
Ryan Martin .... creative and technical support: ILM
Tom Martinek .... sequence supervisor: ILM
Didier Mathieu .... digital artist: ILM
Sarah Mattes .... motion capture technical producer: Giant Studios
Olivier Maury .... research & development: ILM
Aaron McBride .... visual effects art director: ILM
Don McCall .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Ian McCamey .... visual effects editor: The Orphanage
Will McCoy .... digital artist: ILM
Kyle McCulloch .... computer graphics artist: The Orphanage
Luke McDonald .... additional visual effects: CafeFX
W. Regan McGee .... digital artist: ILM (as Regan McGee)
Scott McGinley .... artist: Pixel Liberation Front
Scott Mease .... digital artist: ILM
Antonio Meazzini .... computer graphics artist: The Orphanage
Frank Medina .... technical support: The Orphanage
Joseph Metten .... digital artist: ILM
Nikolai Michaleski .... visual effects: The Embassy
Jennifer Middleton .... visual effects coordinator
Benjamin Miller .... visual effects: The Embassy (as Ben Miller)
Stephen Mitchell .... additional visual effects: CafeFX
Curt I. Miyashiro .... senior staff: ILM (as Curt Miyashiro)
Mahito Mizobuchi .... artist: Pixel Liberation Front
Jerome Moo .... digital artist: ILM
Laura Moore .... production manager: ILM
Raul Moreno .... artist: Pixel Liberation Front
Michael Morgan .... creative and technical support: ILM (as Mike Morgan)
David Manos Morris .... digital artist: ILM (as David Morris)
Michelle Motta .... digital artist: ILM
Betsy Mueller .... computer graphics artist: The Orphanage
Patrick Paul Mullane .... computer graphics artist: The Orphanage (as Patrick Mullane)
Bradley Mullennix .... artist: Pixel Liberation Front (as Brad Mullennix)
Melissa Mullin .... digital artist: ILM
Christine Munday .... production staff: ILM
Ken Murano .... motion capture technical supervisor: Giant Studios
Julia Murczek .... digital artist
Dennis Murillo .... visual effects staff assistant
Connor Murphy .... motion editor
Mike L. Murphy .... previs animator (as Mike Murphy)
Myles Murphy .... digital artist: ILM
Sean Murphy .... computer graphics artist: The Orphanage
Patrick T. Myers .... CG sequence supervisor: ILM (as Patrick Myers)
Marny Nahrwold .... visual effects production manager: The Orphanage
Nicholas Nakadate .... computer graphics artist: The Orphanage (as Nicholas Katsumi Nakadate)
John Nelson .... senior visual effects supervisor
Mark Nettleton .... digital artist: ILM
Steve Newburn .... model maker
Mason Nicoll .... lead designer: Prologue
Thomas Nittmann .... visual effects producer: Lola Visual Effects
Brian Nugent .... Flame artist
Brian Nugent .... compositor
Danielle O'Hare .... creative and technical support: ILM
Jeffrey Odell .... visual effects production and technical support
Saro Orfali .... digital artist: ILM
Desi Ortiz .... visual effects managing editor: CafeFX
Alex Orzulak .... technical support: The Orphanage
Kevin Page .... digital artist: ILM
Josh Paller .... creative and technical support: ILM
Nathaniel Park .... visual effects editor
Clark Parkhurst .... Flame artist
Michael Parkinson .... creative and technical support: ILM
Nikita Patel .... technical assistant
Russell Paul .... digital artist: ILM
Mitch Paulson .... digital colorist assist
Benoit Pelchat .... matte painter: The Orphanage
Stephen Pepper .... visual effects: The Embassy
Miles Perkins .... senior staff: ILM
Katrissa 'Kat' Peterson .... visual effects coordinator (as Katrissa Peterson)
Phil Pham .... digital artist: ILM
Susan Pickett .... visual effects production manager
Jakub Pistecky .... animator: ILM
Zoltan Pogonyi .... digital artist: ILM
Jason Porter .... digital artist: ILM
Tanissa Potrovitza .... digital producer
Mark Powers .... computer graphics artist: The Orphanage
Simon Premoze .... research & development: ILM
Dan Prentice .... visual effects artist
Scott Prior .... digital artist: ILM
Ralph Procida .... computer graphics artist: The Orphanage
Nick Provenzano .... creative and technical support: ILM (as Nicholas Provenzano)
Michael S. Pryor .... head of digital production: Stan Winston Studio
Edward Quintero .... digital artist: ILM (as Ed Quintero)
Ricardo Ramos .... digital artist: ILM
Dav Rauch .... HUD design supervisor: The Orphanage
Philippe Rebours .... CG supervisor: ILM
Nathan Reidt .... CG model and look development supervisor: The Orphanage
Shinichi Rembutsu .... additional visual effects: CafeFX
Alexis Reyes .... previs modeler
Spencer Reynolds .... motion capture operator
Jody Rice .... visual effects coordinator: Pixel Liberation Front
Grover Richardson .... computer graphics artist: The Orphanage
Jessica Riewe .... technical assistant: Industrial Light & Magic
Elliott Roberts .... computer graphics artist: The Orphanage
Shane Roberts .... matte painting supervisor: The Orphanage
Kyle Robinson .... lead artist: Pixel Liberation Front
Jonathan Rothbart .... visual effects supervisor: The Orphanage
Craig Rowe .... computer graphics artist: The Orphanage
Salvador Ruiz .... computer graphics artist: The Orphanage (as Salvador Ruiz Jr.)
Andrew Russell .... digital artist
Andy Russell .... creative and technical support: ILM
Jesse Russell .... computer graphics artist: The Orphanage
Evan Ryan .... production engineer: The Orphanage
Marc Sadeghi .... visual effects executive producer: The Orphanage
Gregory Salter .... digital artist: ILM
Joe Sambora .... visual effects production assistant
Mike Sanders .... digital supervisor
David Sanger .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Nobuteru Sasagawa .... digital artist
Minoru Sasaki .... additional visual effects: CafeFX
Vishwas Savanur .... additional digital support: Tata Elxsi VCL
Joe Scarr .... computer graphics artist: The Orphanage
Frederic Schmidt .... digital artist: ILM
Scott Schneider .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Kent Schoberle .... computer graphics artist: The Orphanage
Trish Schutz-Krause .... computer graphics artist: The Orphanage
Charles Schwartz .... computer graphics artist: The Orphanage
Steven J. Scott .... supervising digital colorist: EFilm
Kent Seki .... visualization/hud effects supervisor
Wesley Sewell .... additional visual effects supervisor
Cheng Pei Shan .... production staff: ILM
Adi Shayan .... additional digital support: Tata Elxsi VCL
Ravi Shekhar .... lead roto artist
Amy Shepard .... digital artist lead: ILM
Dong Yeop Shin .... visual effects
Philip Shtoll .... graphic designer: Pixel Liberation Front
Marc Smith .... 3D laser scanning
Douglas Smythe .... digital production supervisor: ILM (as Doug Smythe)
Ben Snow .... visual effects supervisor: ILM
Michael Spaw .... computer graphics artist: The Orphanage
Robert Spurlock .... visual effects
Paul Steeves .... miniature effects: New Deal Studios, Inc.
Joe Woodward Stevenson .... digital artist: ILM (as Joe Stevenson)
Michele Stewart .... visual effects production manager: Industrial Light & Magic, Singapore
Chris Stoski .... digital artist lead: ILM (as Christopher Stoski)
Nigel Sumner .... CG sequence supervisor: ILM
Andre Surya .... digital artist: ILM
Jeff Sutherland .... compositing supervisor: ILM
Bryan Taylor .... visual effects
Huai Yuan Teh .... digital artist: ILM (as Teh Hui Yuan)
Tim Teramoto .... computer graphics artist: The Orphanage
Mike Terpstra .... computer graphics artist: The Orphanage
Clint Thorne .... computer graphics artist: The Orphanage
Johan Thorngren .... digital artist: ILM
ZiJing Toh .... creative and technical support: ILM (as Zi Jing Toh)
Brian Tolle .... matchmove supervisor: The Orphanage
James Tooley .... creature supervisor: ILM
Greg Towner .... animator: ILM
David Townsend .... technical support: The Orphanage
Delio Tramontozzi .... animator: ILM
Alex Tropiec Jr. .... digital artist: ILM (as Alex Tropiec)
Adrian Tsao .... digital artist: ILM
Chi Chung Tse .... animator: ILM
Simon van de Lagemaat .... visual effects: The Embassy (as Simon Van De Lagemaat)
Chris Van Dyck .... visual effects: The Embassy
John D. Vaughan .... visual effects accountant
Bruce Vecchitto .... digital artist: ILM
Noah Vice .... computer graphics artist: The Orphanage
Pascale Ville .... digital artist: ILM
Patrick Waas .... digital artist: ILM (as Patrick Wass)
Paul Waggonner .... modeler
John Walker .... CG sequence supervisor: ILM
Sean Wallitsch .... Flame artist: Lola Visual Effects
Steve Walton .... digital artist: ILM
David Washburn .... digital artist: ILM
Talmage Watson .... digital artist: ILM
Robert Watts .... production staff: ILM
Gregory Weiner .... digital artist: ILM (as Greg Weiner)
O.D. Welch .... production executive: CafeFX
Colie Wertz .... computer graphics artist: The Orphanage
Jason Wesche .... artist: Pixel Liberation Front
Wendy Whaley .... senior digital compositor
Dan Wheaton .... digital artist: ILM
John Whisnant .... digital artist: ILM
Edson Williams .... visual effects supervisor: Lola Visual Effects
Stephen Wilson .... additional visual effects: CafeFX
Gordon T. Wittmann .... visual effects production manager: The Orphanage (as Gordon Wittmann)
Magdalena Wolf .... visual effects production manager: CafeFX
Andy Wong .... animator: ILM
Brian Wong .... creative and technical support: ILM
Ron Woodall .... viewpaint supervisor: ILM
Kevin Wooley .... research & development: ILM
Gavin Wright .... artist: Pixel Liberation Front
Shyam V. Yadav .... visual effects plate coordinator
Keiji Yamaguchi .... CG sequence supervisor: ILM
Bethany Young .... visual effects production coordinator: The Orphanage
Dean Yurke .... CG sequence supervisor: ILM (as Dean Yürke)
Ryan Zuttermeister .... associate visual effects producer: Lola Visual Effects
Ryan Zuttermeister .... visual effects editor: Lola Visual Effects
Daphne Apellanes-Ackerson .... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Lindsay Birmingham .... data coordinator (uncredited)
Laurie Blavin .... senior recruiter: The Orphanage (uncredited)
Xavier Bourque .... digital compositor: ILM (uncredited)
Corey Burton .... visual effects (uncredited)
Chris Castaldi .... first assistant director: vfx unit (uncredited)
Jerry Castro .... editorial department supervisor: The Orphanage (uncredited)
Joe Ceballos .... matte painter (uncredited)
Robert Chapin .... previs artist (uncredited)
Michael Curtis .... compositor: The Orphanage (uncredited)
Stefano Dubay .... modeler (uncredited)
Rama Dunayevich .... public relations: The Orphanage (uncredited)
Moritz Eiche .... digital compositor (uncredited)
Vicki L. Engel .... roto/matchmove department manager: The Orphanage (uncredited)
Daniel Gloates .... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Joanna Goldfarb .... post production supervisor: The Orphanage (uncredited)
Monique Gougeon .... human resources: The Orphanage (uncredited)
Kyle Gray .... visual effects (uncredited)
Matthew Hendershot .... lighting technical director: The Orphanage (uncredited)
Finlay Hogg .... digital artist: ScanlineVFX GmbH (uncredited)
Michael Honrada .... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Annemieke Loomis Hutchins .... digital matte painter (uncredited)
Kwang Jib Kim .... visual effects production: Digitrove, Inc (uncredited)
Raymond King .... technical support: The Orphanage (uncredited)
Seth Kleinberg .... visual effects producer: Prologue Films (uncredited)
Chris LeDoux .... digital compositor (uncredited)
Diana K. Lee .... roto/matchmove coordinator: The Orphanage (uncredited)
Dongho Lee .... visual effects art director (uncredited)
Flip Livingston .... assistant visual effects cyan color artist (uncredited)
Lap Van Luu .... system administrator: The Syndicate (uncredited)
Anthony Mabin .... visual effects supervisor: Prologue Films (uncredited)
Jules Mann .... concept artist: The Orphanage (uncredited)
Stuart T. Maschwitz .... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Dan McNamara .... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Neil Michka .... animator: The Orphanage (uncredited)
Mark Moore .... concept artist: The Orphanage (uncredited)
Timothy Mueller .... digital matte artist: The Orphanage (uncredited)
Penelope Zarah Nederlander .... digital compositor: Pixel Liberation Front (uncredited)
Luke O'Byrne .... head of production: The Orphanage (uncredited)
Maggie Oh .... digital artist: ILM (uncredited)
Navarro Parker .... interface artist (uncredited)
Matthew M. Robinson .... lighting technical director: The Orphanage (uncredited)
Corey Rosen .... creature supervisor: The Orphanage (uncredited)
Scott Stewart .... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Bee Jin Tan .... rotoscope artist: The Orphanage (uncredited)
Abu Thahir .... digital artist (uncredited)
Greg Tse .... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
Pat Tubach .... production support: ILM (uncredited)
Richard Wardlow .... digital artist: Cafe Fx (uncredited)
Philipp Weinrich .... visual effects production assistant: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Pete Wheelan .... rotoscope artist: The Orphanage (uncredited)
Dennis Wilkins .... compositor: The Orphanage (uncredited)
Kai Woytke .... digital artist: Scanline VFX (uncredited)
Momo Yang .... matchmove artist: The Orphanage (uncredited)
Susumu Yukuhiro .... digital matte artist (uncredited)
 
Stunts
Robert Alonzo .... utility stunts
Greg Anthony .... utility stunts
Daniel Arrias .... utility stunts (as Dan Arrias)
Tammie Baird .... stunt driver (as Tammie Rae Baird)
Matt Baker .... utility stunts
Freddy Bouciegues .... utility stunts
Jon Braver .... utility stunts
Ben Bray .... utility stunts
Bob Brown .... utility stunts
Brian Brown .... utility stunts
Joe Bucaro III .... utility stunts (as Joe Bucaro)
Richard Bucher .... utility stunts
Hal Burton .... utility stunts
Chris Carnel .... utility stunts
David Castillo .... utility stunts (as Dave Castillo)
Loyd Catlett .... stunt double: Obadiah Stane
Richard Cetrone .... stunt double: Iron Man
Mark Chapman .... utility stunts
Mark Chavarria .... utility stunts (as Mark Anthony Chavarria)
Jorge Cisneros .... utility stunts (as Jorge Alonso Cisneros)
Norm Compton .... utility stunts
Geo Corvera .... utility stunts
Paul Crawford .... utility stunts
Clay Cullen .... utility stunts
John T. Cypert .... utility stunts (as John Cypert)
Max Daniels .... utility stunts
J.J. Dashnaw .... utility stunts
Keith Davis .... utility stunts
Vince Deadrick Jr. .... stunt double: Obadiah Stane
Kevin Derr .... utility stunts
Dino Dos Santos .... utility stunts (as Dino Frenkiel)
Paul Eliopoulos .... utility stunts
Tom Elliott .... utility stunts
Annie Ellis .... utility stunts
Donna Evans .... stunt double: Pepper Potts
Eddie J. Fernandez .... utility stunts (as Eddie Fernandez)
Travis Fienhage .... stunts
Greg Fitzpatrick .... stunt double: Tony Stark
Christian J. Fletcher .... stunt rigger
Christian J. Fletcher .... stunt rigging coordinator
Clay Donahue Fontenot .... stunt double: Rhodey (as Clay Fonterot)
Richie Gaona .... utility stunts
Mark Ginther .... stunt rigger
Glenn Goldstein .... utility stunts
Tad Griffith .... utility stunts
James M. Halty .... utility stunts (as Jimmy Halty)
Michael Hansen .... stunt rigger
Riley Harper .... utility stunts
Thomas Robinson Harper .... stunt coordinator
Gene Hartline .... utility stunts
Rosine 'Ace' Hatem .... utility stunts (as Ace Hatem)
Freddie Hice .... utility stunts
Michael Hilow .... utility stunts
Steve Holladay .... utility stunts
David Hugghins .... stunt rigger
Kevin L. Jackson .... stunt rigger
Brandon Johnson .... utility stunts
Ross A. Jordan .... utility stunts (as Ross Jordan)
Mike Justus .... stunt double: Iron Man
Shawn Kautz .... stunt rigger (as Shaun Kautz)
Krisztian Kery .... utility stunts (as Kristian Kery)
Hannah Kozak .... utility stunts
Anthony Kramme .... utility stunts
Mark Kubr .... utility stunts
Theo Kypri .... utility stunts
Luke LaFontaine .... utility stunts (as Luke Lafontaine)
Nito Larioza .... utility stunts
Oakley Lehman .... stunt double: Iron Man
Matt Leonard .... utility stunts
Brian Machleit .... utility stunts
David William Major .... aerial stunt rigger
Anderson Martin .... utility stunts (as Andy Martin)
Anthony Martins .... utility stunts
Damien Moreno .... utility stunts
David Ott .... utility stunts
Chris Palermo .... utility stunts (as Christopher Palermo)
J.J. Perry .... utility stunts
John Pohmisano .... utility stunts
Chad Randall .... utility stunts
Rex Reddick .... utility stunts
Darryl Reeves .... utility stunts
Tim Rigby .... aerial stunt coordinator
J.C. Robaina .... utility stunts
Mario Roberts .... utility stunts
Mic Rodgers .... utility stunts
Jason Rodriguez .... utility stunts
Craig Rondell .... stunts precision driver
Thomas Rosales Jr. .... utility stunts (as Thomas Rosales)
Gilbert Rosales .... utility stunts
Laurence Todd Rosenthal .... utility stunts (as Laurence T. Rosenthal)
Mike Rufino .... utility stunts (as Michael Rufino)
Michael Runyard .... utility stunts (as Mike Runyard)
David Schultz .... stunt rigger
Kevin Scott .... utility stunts
Todd Shoebotham .... aerial stunt rigger
Ray Siegle .... utility stunts
Brian Simpson .... utility stunts
Paul Sklar .... utility stunts
Cain Smead .... utility stunts
Doug Snively .... stunt rigger (as Douglas Snively)
Craig Stecyk .... utility stunts
Daniel Stevens .... stunt double: Iron Man
Tim Trella .... utility stunts
Mark Aaron Wagner .... utility stunts
Danielle Wait .... utility stunts
Aaron Walters .... lead stunt rigger (as Aaron R. Walters)
Todd Warren .... utility stunts
Victor Winters-Junco .... stunts
Keith Woulard .... stunt coordinator: second unit
Alvin Zalamea .... utility stunts
Gianni Biasetti Sr. .... aerial stunts support (uncredited)
Gianni Biasetti Sr. .... stunt safety (uncredited)
Andy Dylan .... stunts (uncredited)
Eyad Elbitar .... stunt performer (uncredited)
Michael Hansen .... utility stunts (uncredited)
Reid Harper .... stunts (uncredited)
Gene Hartline .... stunts (uncredited)
Michael Hugghins .... stunts (uncredited)
Vladimir Kubr .... stunts (uncredited)
Kevin Larson .... stunts: motion capture (uncredited)
Leonardo Leon .... stunts (uncredited)
Larry Rippenkroeger .... stunts (uncredited)
Tim Walkey .... stunt driver (uncredited)
Ava Rose Williams .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Colin Anderson .... Steadicam operator
Colin Anderson .... camera operator
Robert Anderson .... grip
Danny Andres .... grip (as Danny 'Lee' Andres)
Norman Ash .... set lighting technician
Pierre Ash .... set lighting technician
Adam Austin .... libra head technician
Russell Ayer .... set lighting technician: second unit
Rocky Babcock .... additional camera assistant
Robert Baird .... second assistant: "c" camera
Scott Barnes .... lighting programmer
Fernando Barrios .... grip
Renzo Bartolotta .... set lighting technician
Michael Bauman .... gaffer (as Mike Bauman)
Mike Bellantoni .... grip (as Michael 'Rocco' Bellantoni)
Don Bennett .... grip: second unit
Peter Berglund .... first assistant camera
Gabriel Beristain .... additional photographer
Gary Bevans .... camera loader
Noah Bishop .... technocrane operator: additional photography
Mike Bonnaud .... best boy set lighting (as Michael Bonnaud)
John Bonnin .... libra head operator
Kyle Boorman .... electrician
Jim Bradfield .... set lighting technician (as James E. Bradfield)
Denise Brady .... grip
Brian Breithaupt .... libra head technician
Jeremie Brillant .... grip
Justin Browne .... camera production assistant
Alex Bunin .... remote head technician
Kenny Carceller .... grip: second unit (as Ken Carcellar)
Mark Carlile .... lighting technician
Davie Carothers .... additional assistant camera
Erik Carter .... electrician
Conrad Castor .... camera loader: second unit
George M. Chappell .... rigging electrician
Joe Chess .... camera operator: second unit
Joseph V. Cicio .... camera operator: second unit
William Clouter .... grip
James Coffin .... grip
Alan Cohen .... first assistant camera: "a"camera, additional photography
Matt Cohen .... video playback
Scott Crabbe .... video assist operator: second unit
Thomas Crawford .... best boy grip: second unit (as Tom Crawford)
John Crimins .... additional lighting console programmer
John Curran .... grip
Thomas M. Dangcil .... set lighting technician (as Tommy Dangcil)
Donald D. Davidson .... set lighting technician (as Donny Dean Davidson)
Nathan December .... set lighting technician
Robert B. Dechellis .... set lighting technician
Ralph Del Castillo .... dolly grip: second unit (as Ralphie Del Castillo)
Ric Delgado .... set lighting technician: second unit
Louie DeMarco .... first assistant camera: "b" camera, second unit (as Lou Demarco)
Al DeMayo .... lighting fixture technician (as Al Demayo)
Carlos DePalma .... rigging grip foreman
Michael DiGiovanni .... grip
Don Domino .... rigging grip
Anthony Donati .... set lighting technician
Tana Dubbe .... key grip
Cameron Duncan .... second assistant camera: "c" camera, second unit
Wayne L. Duncan .... grip
Greg Etheredge .... lighting fixture technician (as Greg Etherridge)
Kevin Fahey .... rigging best boy grip
Greg Fausak .... grip: second unit
Michael FitzMaurice .... camera operator: second unit
Clayton Fowler .... grip
Chris Funk .... rigging electrician
John-Anthony Gargiulo .... grip: second unit
Mike Gerzevitz .... balloon technician
Charley Gilleran .... rigging key grip (as Charley H. Gilleran)
William J. Gilleran .... grip (as William Gilleran)
Raymond Gonzales .... best boy set lighting: second unit
Jose L. Gonzalez .... grip (as Jose Gonzalez)
David González .... grip (as David Gonzalez)
Lamont 'Wiz' Gray .... set lighting technician
Sheila Greene .... set lighting technician
Jason Griffiths .... grip: second unit
Anthony Gudino .... additional lighting technician
David Haeussler .... crane technician: Technocrane
David Hammer .... crane technician: Technocrane
Chuck Harrington .... crane technician: Technocrane
Kent Harvey .... camera operator: "b" camera, second unit
Gary Hatfield .... additional camera operator
Scott Hatley .... best boy grip (as Scott 'Scooby' Hatley)
James Hatridge .... set lighting technician: second unit
Greg HecQ .... rigging electrician
Jaime Heintz .... grip
Michael Hester .... grip (as Michael T. Hester Jr.)
Joe Hill .... rigging grip
James J. Hughes .... grip (as James Hughes)
Jay M. Huntoon .... video engineer
Peter Hutchison .... camera operator
Leo Ibanez .... grip: second unit
George Kallimanis .... grip
Michael Kennedy .... rigging lighting technician
Mac Kenny .... director of photography: documentary
Jeremiah Kent .... second assistant camera: additional photography
Jeff Kunkel .... dolly grip (as Jeffrey Sherman Kunkel)
Christopher J. Lama .... set lighting technician
Charles Larson .... set lighting technician
William Lehnhart .... set lighting technician (as Bill Lehnhart)
Gary Louzon .... grip
Dave Lujan .... set lighting technician: second unit
Michael Lyon .... set lighting technician
Leopold Lässing .... camera production assistant
Richard Mall .... key grip: second unit
Summer Marsh .... camera production assistant
Bill Marti .... assistant camera
Michael Martino .... first assistant camera: second unit
Taylor Matheson .... first assistant camera: "b" camera
Michael A. McFadden .... rigging grip
Charlie McIntyre .... rigging gaffer (as Charles H. McIntyre)
Isaac McKee .... lighting technician
Ivan H. Migel .... grip
Ray Milazzo .... first assistant camera
Hector Miranda .... dolly grip
Luis Moreno .... set lighting technician
Richard Moriarty .... additional camera assistant (as Rich Moriarty)
Tony Muller .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Anthony Nevarez .... grip
Jacqueline J. Nivens .... second assistant camera: additional photography
David B. Nowell .... aerial director of photography
Craig O'Brien .... aerial camera operator (as Craig William O'Brien)
Joey O'Donnell .... second assistant camera: "b" camera
Steve O'Hallearn .... grip (as Steve O'Hollearn)
Andrew Osborne .... assistant camera: additional photography
Ryan Pacheco .... grip
Ryan Pacheco .... rigging grip
Jerry Patton .... assistant camera
Matt Perry .... grip: additional photography
Daniel Pershing .... dolly grip
Robert Petrin .... ultimate arm operator
Kevin C. Potter .... first assistant camera: second unit (as Kevin Potter)
Sean Prichard .... grip
Raman Rao .... set lighting technician: second unit
Brad Rea .... dolly grip
Dan Riffel .... gaffer: second unit
Tony Rivetti Jr. .... additional still photographer: second unit
Gustavo Robles .... grip
Claudio Rodriguez .... set lighting technician
Zade Rosenthal .... still photographer
Todd SanSone .... wireless imaging technician: second unit
Mark Santoni .... additional camera assistant
Paul Santoni .... first assistant camera: "c" camera, second unit
John Savedra .... set electrician
Gary Scalzo .... set lighting technician
Ted Schelling .... video playback operator
Michael J. Schwartz .... electrician
C. Alexander Sears .... computer/video playback supervisor
Jack Serino .... rigging grip
Alec Shepherd .... grip: second unit (as Alec Sheperd)
Riley Sidore .... set lighting technician
Liam Sinnott .... additional camera assistant
Cricket Sloat .... rigging best boy set lighting
Scott Smith .... aerial camera technician
Scott Smith .... aerial first assistant camera
Keith Solomon .... additional camera operator
Matt Stenerson .... second assistant camera
Robert Sterry .... video assist operator: second unit (as Bob Sterry)
Mark Strasburg .... additional camera assistant
Steven Strong .... set lighting technician: second unit
Andrew Sykes .... grip
David Taylor .... additional second assistant camera: second unit (as Dave Taylor)
Jonathan Taylor .... director of photography: second unit
Don Telles .... grip (as Don 'Geronimo' Telles)
Joshua D. Thatcher .... additional moving light programmer
Joshua D. Thatcher .... dimmer technician (as Joshua Thatcher)
Cameron Thorburn .... grip
Michael Tolochko .... set lighting technician
Lance Jay Velazco .... video assist (as Lance Velazco)
Art Villasenor .... crane technician: Technocrane
Mike Visencio .... set lighting technician
Bob Waers .... set lighting technician
Thomas D. Watson .... grip (as Thomas Watson)
Rachel Wells .... set lighting technician
Scott Whitbread .... second assistant camera: second unit
Joel White .... grip
Tim White .... grip
Martin Wickman .... lighting technician
Michael Woodside .... electrician
Santiago Yniguez .... bodymount technician
Kevin Celi .... digital imaging technician (uncredited)
Alexander Chernoff .... 3cP consultant (on-set color correction ) (uncredited)
Jose Danner .... second unit: grip (uncredited)
Jaime Heintz .... rigging grip (uncredited)
Mehran Salamati .... aerial director of photography (uncredited)
 
Animation Department
Aaron Becker .... storyboard artist: special sequences, Prologue
Simon Clowes .... animator: Darpa sequence, prologue
Michael Dvoravic .... animator
Scott Fritts .... animator
 
Casting Department
Claire Benjamin .... background casting
Tony Hobbs .... background casting
Tamara Hunter .... casting associate
Taylor Jenkins .... casting assistant
Holly Dorff .... adr voice casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
David August .... suits: Robert Downey Jr.
Valentina Aulisi .... set costumer
Nigel Boyd .... key background costumer
Pedro Chavez .... key costume assistant
Joshua Coleman .... additional costumer
Deborah Curtis .... costumer
Sharon Fauvel .... dyer
Erica Freeman .... textile artist / dyer
Conception Gaxiola .... table lady (as Concepcion Gaxiola)
Sean Haley .... set costumer
Brad Holtzman .... costumer
Sarah Lee-Taylor .... costume shopper
Amelia Luton .... costume assistant
Tom Macdonald .... key costumer: second unit
R. Andre Miller .... costume assistant
Bryan H. Moss .... background costumer
Jalene Murphy .... costumer (as Jalene Murphey)
Angelina Padron .... table lady
Robin Prather .... costumer
Jason Rainey .... costume ager/dyer
Linda Redmon .... key costumer
Robin Richesson .... costume illustrator
Ann L. Thomas .... pattern maker
Gildardo Tobon .... dyer (as Gil Tobon)
Laura Twors .... set costumer
Ken Van Duyne .... costumer
Danielle Wait .... principal set costumer
Keith M. Wegner .... costumer: second unit (as Keith Wegner)
Mark J. Weitzman .... military costumer (as Mark Weitzman)
Peter White .... principal set costumer
Tara White .... table lady
Pamela Wise .... costume supervisor (as Pam Wise)
Christi Work .... costumer
Aaron Millsap .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Nabila Aslai .... adr translator
John Bartnicki .... post-production assistant
Derek Brechin .... additional editor
Carlos M. Castillón .... apprentice editor (as Carlos Castillon)
Stacey Frederick .... second assistant editor
Sandra Granovsky .... first assistant editor (as Sandra Y. Granovsky)
Dawn Michelle King .... first assistant editor
Kurt Mattila .... editor: Prologue Films (video segments)
Patrick McMahon .... post-production assistant
Greg Parsons .... additional editor
Mitch Paulson .... colorist assist
Amy Pawlowski .... digital intermediate editor: EFilm
Loan Phan .... digital intermediate producer: EFilm
Michael Polier .... apprentice editor
Chris Regan .... color timer
Steven J. Scott .... supervising digital colorist
Michael Tronick .... additional editor
 
Music Department
Ryeland Allison .... additional music arranger
Ryeland Allison .... composer: additional music
Slamm Andrews .... additional score recordist
Lorne Balfe .... additional music arranger
Lorne Balfe .... composer: additional music
Christine Bergren .... music clearances
Richard Bernard .... music supervising consultant
Jeffrey Biggers .... additional score recordist (as Jeff Biggers)
Tom Broderick .... technical score engineer
Stephen Coleman .... orchestrator
Clay Duncan .... additional music arranger
Clay Duncan .... composer: additional music
Matt Dunkley .... orchestrator
Shannon Erbe .... music editor
Jay Faires .... music executive
Geoff Foster .... score recordist
Gavin Greenaway .... conductor
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Tanya Noel Hill .... temp music editor (as Tanya Hill)
Dave Jordan .... music supervisor
Aaron Kaplan .... musician: guitars
David Klotz .... music editor
Steven Kofsky .... music production services (as Steve Kofsky)
Katia Lewin Jablonsky .... score assistant engineer (as Katja Lewin)
Alan Meyerson .... score mixer
Perry Montague Mason .... orchestra leader (as Perry Montague-Mason)
Tom Morello .... musician: additional electric guitar
John O'Brien .... composer: additional music
Joseph O'Brien .... additional orchestrator: song
Tom Player .... assistant: Mr. Djawadi
Jochen Schild .... technical music assistant
Jacob Shea .... technical score engineer
Rob Simon .... ambient music designer
Peter Oso Snell .... technical score engineer (as Peter 'Oso' Snell)
Pablo Solorzano .... additional score recordist
Leila Stacey .... assistant orchestral contractor
Bobby Tahouri .... additional music arranger
Bobby Tahouri .... composer: additional music
Chris Tedesco .... musician: trumpet
Rebekah Touma .... music coordinator
Jojo Villanueva .... music coordinator
Greg Vines .... score assistant engineer
Lucy Whalley .... assistant orchestral contractor
Jonathan Williams .... musician: cello
Hans Zimmer .... executive music producer
Atli Örvarsson .... additional music arranger
Atli Örvarsson .... composer: additional music
Tony Blondal .... orchestrator (uncredited)
 
Transportation Department
Jeff Allen .... driver
John Armstrong .... picture car coordinator
Ronald Augustus .... driver
Tony Brazas .... driver
Dave Calaway .... driver
Bruce Callahan .... driver
Chris Chesney .... driver
Jim Chesney .... transportation coordinator
Dennis Clark .... driver
Jeff Coffman .... driver
Richard Colarossi .... mechanic
Bruce Comtois .... driver
Kenny Coole .... driver (as Ken Cole)
Lonnie Craig .... driver
Dana Crocker .... driver
David W. Dale .... driver (as David Dale)
Joseph Danyluk .... driver
Ken Dewit .... mechanic
Howard Doing .... driver
Christine Dye .... transportation dispatcher (as Christine Renee Dye)
C. David Earle .... transportation captain: second unit (as David Earl)
Dennis Sean Fahey .... driver (as Dennis S. Fahey)
Don Feeney .... driver
Joe Feeney .... transportation captain
Steve Gentry .... driver
Mark Glennie .... driver
Robert Gonzales .... driver
Guy J. Graves .... driver (as Guy Graves)
Mike Gulinello .... driver
Troy Haddock .... driver
Don Hastings .... driver
Chris Howard .... driver
Lisa Howard .... driver
Mathew Howard .... driver
Scott Howard .... driver
Jimmy Jatho .... driver
Glen Kennedy .... driver
Joel Larson .... driver
Elie Littauer .... driver
Jose Lozano .... driver
Miguel Lozano .... driver
Oscar Lozano .... driver
Rita Lundin .... driver
Elio Lupi .... driver
Denise Marciel .... driver
Bernardo Martinez .... driver
Willmont Matthew .... driver (as Matt Willmont)
Tim May .... driver
Kevin McBride .... driver
Anthony J. Mignano .... driver (as Anthony Mignano)
Douglas Miller .... driver (as Doug Miller)
Charles Montgomery .... driver (as Chuck Montgomery)
Brian Joseph Moore .... driver (as Brian Moore)
James Neilan .... driver (as James Nielan)
Sonny Pak .... driver
Wayne Parviainen .... driver
Scott Philbrick .... driver
G. Wesley Ponsford .... driver (as Wes Ponsford)
Alex 'Mike' Porter .... driver
Juan Carlos Pérez .... driver (as Juan Carlos Perez)
Billy Ramirez .... driver (as William B. Ramirez)
Derek Raser .... driver
Michael Reddick .... driver
Christopher Rigby .... driver (as Chris Rigby)
Jerry Roberg .... driver (as Jerry 'Ro' Roberg)
Randy Roberg .... driver
George Rodriguez .... driver
Shaun Ryan .... driver
Elliot Sarkin .... driver
Kyle Schneider .... driver
Mike Seropian .... driver
Will Simmons .... driver
Brett Stach .... mechanic
Phil Strauss .... driver (as Philip Strauss)
Jim Tornero .... driver (as James Tornero)
Jimmy Valdes .... driver (as Jimmy Valdez)
Rocco Vandenberg .... driver
Christian Wallace .... driver
Bobby Weaver .... driver
Carlos Williams .... driver
David N. Williams .... driver
Robert A. Wood .... production van driver (as Robert Wood)
Ron Yakshe .... driver
Steve Janousek .... driver: cast (uncredited)
Lawrence John .... driver (uncredited)
 
Other crew
Gregory Thomas Alia .... security assistant (as Gregory T. Alia)
Molly Allen .... location manager
Ted Alvarez .... assistant location manager
Caroline Andrade .... payroll clerk
Susan Jasmin Armon .... adr voice
Greg Aronowitz .... promotional art
Roberta L. Asman .... post-production accountant (as Roberta Asman)
Tony Baratti .... security assistant
Karissa Barcelo .... production assistant
Scott Beggs .... production assistant
Cody Birdwell .... set production assistant: second unit
Brad Bose .... trainer: Mr. Downey Jr.
Rebecca Boyle .... script supervisor: second unit (as Becky Boyle)
Gena Bravos .... adr voice
Laura Breakey .... assistant: Mr. Billingsley (as Laura J. Breakey)
Natalia Broughton .... accounting clerk
Justin Brown .... staff assistant: second unit (as Justin Browne)
Dan Buckley .... creative committee: Marvel
Raymond Bulinski .... craft service lead (as Ray Bulinski)
Meghan Burchfield .... additional set production assistant: second unit
Toby Burge .... production assistant
Alex Byrnes .... production assistant
Kevin A. Canamar .... set medic
Selena Carrillo .... production coordinator: reshoot
Jason Carro .... production assistant
Loyd Catlett .... assistant: Mr. Bridges
Cindy Ceglarek .... second assistant accountant (as Cynthia D. Ceglarek)
Pedro Chavez .... production assistant (as Pedro 'Sourchords' Chavez)
Michael Chong .... assistant: Mr. Feige
Jeff Colvin .... production financing
Ambika Conroy .... assistant: Ms. Paltrow
Kyle Cooper .... title sequence: executive producer
David Covarrubias .... puppeteer (as Dave Covarrubias)
Charla Crook .... production assistant (as Charla Swoveland)
Vince Cueva .... staff assistant: second unit
Allison Daly .... payroll accountant
Mary Danner .... project officer: US Air Force (as Capt. Mary Danner)
Erica David .... assistant: Mr. Fanger
Michelle A. De Mayo .... additional first assistant accountant
Enayat Delawary .... adr voice
Mandi Dillin .... key assistant location manager
Ann Doan .... production assistant
R.J. Durell .... choreographer
Cate Eckenrode .... staff assistant: second unit
Kevin Eldridge .... pilot
Patrick Emery .... stand-in: Mr. Howard
Hiroshi Endo .... title designer: Prologue Films
Antonio Evans .... set medic: second unit
Mona Lisa Farrokhnia .... assistant: Mr. Avi Arad
Alison Faulk .... assistant choreographer
Fahim Fazli .... adr voice
David Fencl .... armorer
Federico Ferreri .... production assistant
Perri Fichtner .... key assistant location manager
Johnnie Fields .... craft service: second unit
Shawn Fields .... security assistant
Ritchie Steven Filippi .... staff assistant: second unit (as Ritchie Filippi)
Kathy Findling .... product placement
Alan Fine .... creative committee: Marvel
Matt Finick .... executive in charge of finance
Neale Fishback .... assistant location manager
Vincent Joseph Flaherty .... armorer (as Vince Flaherty)
Eric K. Fledderman .... pilot
Jesse Fox Chaney .... assistant: Michael Helfant
John Galli .... assistant to producer
Sidney Ganis .... creative committee: Marvel (as Sid Ganis)
Sean Garcia .... production coordinator: second unit
Marc C. Geschwind .... on-set background wrangler (as Marc Geschwind)
Karen Gilchrist .... assistant: Mr. Favreau (as Karen M. Johnson)
Robert Glickert .... production assistant (as Bobby Glickert)
Robert Glickert .... production secretary (as Bobby Glickert)
Jane E. Graves .... key assistant location manager
Will Greig .... assistant: Mr. Djawadi
Rob Grosser .... security consultant
Chris Grossnickle .... puppeteer
Matt Haggerty .... staff assistant: second unit
Brian 'Sparky' Hahn .... puppeteer (as Brian Hahn)
Michael J. Harker .... completion bond representative
Marie Healy .... key assistant location manager: second unit
Jamal Hill .... production assistant
Steve Hinton .... pilot (as Steven Hinton)
Michael Hjelmstad .... motion picture and television liaison
Christian Hodge .... project officer: US Air Force (as Capt. Christian Hodge)
Paul Holehouse .... safety consultant
Ilham Hosseini .... translator
Harry Humphries .... military advisor
Ross Jensen .... key first assistant accountant
Sam Kalidi .... adr
Tony Kerum .... chef
Rachel Kielborn .... assistant: Louis D'Esposito
Micheal Edward King .... staff assistant: second unit (as Mike King)
Timber Kislan .... additional first assistant accountant (as Timberlee Kislan)
Cohl Kenneth Klop .... adr voice
Ashley Kravitz .... script clearance
Craig Kyle .... creative committee: Marvel
Andrew Lahmann .... staff assistant: second unit
Phi Lam .... catering staff
Richard J. Landon .... puppeteer (as Richard Landon)
Richard J. Landon .... puppeteer
Kevin LaRosa Jr. .... ground safety coordinator (as Kevin Larosa II)
Kevin LaRosa .... helicopter pilot (as Kevin Larosa)
Dongho Lee .... title sequence designer
Lee David Lee .... key assistant location manager
Hannah Levin .... assistant: Mr. Libatique
Tory Littman .... craft service
Scott Allen Logan .... location manager: additional photography
Joshua Loiko .... second assistant accountant (as Joshua W. Loiko)
Jessica Lopez .... executive in charge of co-promotions
Sarah Lorenz .... assistant production coordinator
Sheila Louie .... set medic
Amelia Luton .... production assistant
Elizabeth Lynch .... executive in charge of legal affairs
Matthew J. Lynch .... set production assistant
Christine Mammolito .... assistant: Mr. Downey Jr.
Mike James Masumoto .... key assistant location manager (as Michael James Masumoto)
Liz Matthews .... location manager
Rachel McDonald .... set production assistant: reshoots
Shane McGonnigal .... office production assistant
Tom McMurtry .... pilot (as Thomas McMurtry)
Marc Meaut .... craft service: second unit
Velaris Mitchell .... security assistant
Nicole Mumey .... production assistant
Nick Murphy .... production assistant
Bryan O'Dell .... craft service
Randy Offer .... projectionist
William Allen Olsen .... security assistant (as William Olsen)
Peter Onsmark .... set production assistant
Cody Ott .... production assistant
Nicolas Pangborn .... security assistant
Michael Papac .... armorer (as Mike Papac)
Mitul Patel .... security assistant
Amy Pena .... assistant: Mr. Bridges
Doug Penty .... stand-in
Will Pilgrim .... research assistant
John M. Pisani .... unit publicist
Tom Player .... assistant: Mr. Djawadi
Ryan Potter .... production attorney
Troy Proffitt .... production assistant
Joe Quesada .... creative committee: Marvel
Morgan H. Rector .... production financing (as Morgan Rector)
Jeremy Reisig .... staff assistant: second unit
Mike Revell .... executive in charge of feature estimating
Erik Reynolds .... technical advisor: naval
Jimmy Rich .... assistant: Mr. Downey Jr.
Sean Ricigliano .... production assistant
Regal Rieser .... key craft service: second unit (as Regal T. Riser)
A.J. Rinella .... set production assistant
Rebecca Robertson .... script supervisor (as Rebecca Robertson-Szwaja)
Kamal Robinson .... production assistant
David C. Romano .... payroll accountant
Tony Roth .... contract administrator
Tom Rudela .... catering staff
Lauren Ruggeri .... production assistant (as Lauren A. Ruggeri)
Sam Sako .... adr voice
Shauna Sanders .... assistant production coordinator: second unit (as Shauna Moss)
Saul Santell .... asset manager: Marvel Studios
Michael Saunders .... production assistant
Brian Schaeffer .... stand-in: Mr. Downey Jr.
Ross Scharphorn .... staff assistant: second unit
Jeff Schultz .... special assistant to producers
Roger Schumacher .... animal supplier
John Christopher Scott .... security assistant (as Chris Scott)
Michael James 'Scotty' Scott .... second assistant accountant
Ben Shelton .... production assistant
Rick Shuster .... pilot
Robert Sica .... armorer
Hilary E. Smith .... production assistant (as Hilary Smith)
Aldo Spadoni .... technical consultant
Frank Spruill .... craft service (as Frank J. Spruill)
Sheri St Lawrence .... second assistant accountant (as Sheri St. Lawrence)
Chris Stiles .... production assistant
Philip M. Strub .... liaison: US Department of Defense
Rafael Suarez .... security assistant
Sheilah Sullivan .... production accountant
Erica Swanson .... stand-in: Ms. Paltrow
Bernie Sweeney .... production assistant (as Bernie S. Sweeney)
Josh Swoveland .... production assistant
Susie Talebi .... production assistant
John Teague .... production assistant
Donna Tegan .... staff assistant: second unit (as Donna M. Tegan)
Helga Tjia .... production assistant (as Helga Wool-Smith)
Trinh Tran .... assistant: Mr. Finick & Mr. Davis
John Trujillo .... layout board
Mike Tsucalas .... staff assistant: second unit
Gretel Twombly .... production coordinator
Michael P. Twombly .... assistant production coordinator
John Underkoffler .... futurist (as John Loris Underkoffler)
John Underkoffler .... science and technology advisor (as John Loris Underkoffler)
Chris Vargas .... production assistant
Jim Wallace .... aerial safety coordinator (as James Wallace)
Benton Ward .... RF technician: second unit
Cristina Weigmann .... script supervisor
Josh Wever .... production assistant
Kevin Wigfall .... assistant: Mr. Howard (as Kevin 'Webb' Wigfall)
Dale Wilmarth .... moldmaker
Brad Winderbaum .... assistant: Mr. D'Esposito
Victor Winters-Junco .... production assistant
Peter Woods .... production assistant
Danny Yount .... closing credits
Danny Yount .... title designer
Kathy McCurdy .... additional key assistant location manager (uncredited)
 
Thanks
Yula Chin .... special thanks: Katten Muchin Rosenman LLP
Michael Muller .... acknowledgment: Robert Downey Jr. photographs by
James P. Schramm .... special thanks
Philip M. Strub .... special thanks
Dara Tallon .... thanks
Rick Toulon .... special thanks: Katten Muchin Rosenman LLP (as Rik Toulon)
Shelby Weiser .... special thanks: Katten Muchin Rosenman LLP
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Ironman" - International (English title) (alternative spelling), USA (poster title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for some intense sequences of sci-fi action and violence, and brief suggestive content
Runtime:
126 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Austria:12 | Brazil:12 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Ontario) | Canada:14A (Manitoba) | Canada:G (Québec) | Canada:14+ (TV rating) | Finland:K-13 | France:U | Germany:12 (cut) (theatrical) | Germany:12 (uncut) (video) | Greece:K | Hong Kong:IIA | Iceland:12 | Ireland:12A | Italy:T | Malaysia:U | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Africa:10V | South Korea:12 | Sweden:11 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #44328)

Did You Know?

Trivia:
The Iron Man Mark I armor weighed 90 pounds.See more »
Goofs:
Continuity: In the extended ambush scene, when the first turret gunner on Rhode's Humvee is killed, the machine gun is an M-240. When Rhodes mans the gun, it's changed to a 50-cal.See more »
Quotes:
[first lines]
Tony Stark:I feel like you're driving me to court martial. This is crazy. What did I do? I feel like you're gonna pull over and snuff me. What, you're not allowed to talk? Hey, Forrest!
Jimmy:We can talk, sir.
Tony Stark:Oh, I see. So it's personal.
Ramirez:No, you intimidate them.
Tony Stark:Good God, you're a woman! I honestly, I couldn't have called that. I mean, I would apologize, but isn't that what we're going for here? I thought of you as a soldier first.
Ramirez:I'm an airman.
Tony Stark:Well, you have actually excellent bone structure there. I'm kinda having a hard time not looking at you now. Is that weird?
[...]
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
GroovetronicSee more »

FAQ

Does this movie mention Tony Stark's alcohol issues?
Who are the villain(s) in 'Iron Man'?
Why didn't Nick Fury appear in preview screenings?
See more »
568 out of 801 people found the following review useful.
Film That Lives Up To Its Hype And The Expectations Of Comic Readers, 16 April 2008
Author: z-mbe

As an avid reader of the Iron Man comics, I was excited but also very scared that this movie would flop.

While Robert Downey is not the biggest name in Hollywood, he plays the part perfectly and I was greatly impressed by how he portrayed Iron Man so well.

The humor works well for this film also. It's well-written and has a great cast.

What impressed me the most was the CGI! They're breath-taking, but aren't distracting enough to let you miss the finer points of this movie.

In conclusion, while not perfect, Iron Man lives up to its hype and my expectations as a reader of the comic.

Was the above review useful to you?
See more (1006 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Iron Man (2008)
Recent Posts (updated daily)User
Cave scenes take me out of the movie tombo677
Does anybody miss the pre-Avengers days? EpsilonX
Favorite Marvel Movie? yavorskiisepic
Best of the Three Kirkismyhero
only a year away from the conclusion of phase 2 and iron man.... chicotheman
Top 10 Marvel Comic-Book Movies politico_man
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Captain America: The First Avenger G.I. Joe: The Rise of Cobra The Dark Knight Green Lantern Thor
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.