IMDb > AVP: Alien vs. Predator (2004)
AVP: Alien vs. Predator
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

AVP: Alien vs. Predator (2004) More at IMDbPro »

Photos (See all 32 | slideshow) Videos (see all 13)
AVP: Alien vs. Predator -- Home Video Preview
AVP: Alien vs. Predator -- Alexa and Sebastian are trapped in an ancient temple which rearranges itself every ten minutes and a predator is chasing them. What more could go wrong?
AVP: Alien vs. Predator -- Theatrical Preview
AVP: Alien vs. Predator -- Sebastian reads about how the Aliens were created by the Predators as the most challenging kind of prey. Humans were used as vessels for the development of the Aliens.
AVP: Alien vs. Predator -- The Predator and the Alien battle to the death in a ancient temple created specifically for that purpose.

Overview

User Rating:
5.5/10   115,082 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Dan O'Bannon ("Alien" characters) and
Ronald Shusett ("Alien" characters) ...
(more)
Contact:
View company contact information for AVP: Alien vs. Predator on IMDbPro.
Release Date:
13 August 2004 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Whoever wins... We lose. See more »
Plot:
During an archaeological expedition on Bouvetøya Island in Antarctica, a team of archaeologists and other scientists find themselves caught up in a battle between the two legends. Soon, the team realize that only one species can win. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
2 wins & 2 nominations See more »
User Reviews:
Sheepdom at its finest See more (1260 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Directed by
Paul W.S. Anderson 
 
Writing credits
(WGA)
Dan O'Bannon ("Alien" characters) and
Ronald Shusett ("Alien" characters)

Jim Thomas ("Predator" characters) &
John Thomas ("Predator" characters)

Paul W.S. Anderson (screen story) and
Dan O'Bannon (screen story) &
Ronald Shusett (screen story)

Paul W.S. Anderson (screenplay)

Produced by
Gordon Carroll .... producer
John Davis .... producer
David Giler .... producer
Grace Gilroy .... associate producer
Wyck Godfrey .... executive producer
Thomas M. Hammel .... executive producer
Walter Hill .... producer
David Minkowski .... co-producer
Henning Molfenter .... associate producer
Thierry Potok .... associate producer
Mike Richardson .... executive producer
Matthew Stillman .... co-producer
Chris Symes .... co-producer
 
Original Music by
Harald Kloser 
 
Cinematography by
David Johnson 
 
Film Editing by
Alexander Berner 
 
Casting by
Suzanne Smith  (as Suzanne M. Smith)
 
Production Design by
Richard Bridgland 
 
Art Direction by
Ray Chan  (as Raymond Chan)
Stephen Dobric 
Jindrich Kocí 
Milena Koubkova 
Adam O'Neill (supervising art director)
Justin Warburton-Brown 
 
Set Decoration by
Peter Walpole 
 
Costume Design by
Magali Guidasci 
 
Makeup Department
Brian Blair .... mold maker
Mark Coulier .... special makeup effects crew
Dawn Dininger .... special makeup effects artist
Linda Eisenhamerova .... assistant hair stylist (as Linda Dvorakova)
Linda Eisenhamerova .... assistant makeup artist (as Linda Dvorakova)
Barrie Gower .... special makeup effects
Sherman Hawthorne .... hairdresser: Ms. Lathan
Akihito Ikeda .... makeup effects sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc.
Lucie Kuprova .... assistant hair stylist
Lucie Kuprova .... assistant makeup artist
Lesley Lamont-Fisher .... hair designer
Lesley Lamont-Fisher .... makeup designer
Waldo Mason .... special makeup effects artist
Radek Petr .... hair assistant: second unit
Radek Petr .... makeup assistant: second unit
Iván Pohárnok .... creature effects artist
Rene Stejskal .... assistant hair stylist
Rene Stejskal .... assistant makeup artist
Ivo Strangmüller .... key hair stylist
Ivo Strangmüller .... key makeup artist
Hana Surkalova .... hair assistant: second unit
Hana Surkalova .... makeup assistant: second unit
Simon Webber .... special makeup effects artist
 
Production Management
Martina Burgetová .... production manager
Brian Donovan .... production supervisor: additional photography
Adam Goodman .... unit production manager
Thomas M. Hammel .... unit production manager
Jana Hrbková .... production manager: second unit
Emma Zee .... post-production supervisor
Patrick Esposito .... post-production manager (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Edward Brett .... first assistant director: second unit
Jakub Dvorak .... second assistant director
Lucy Egerton .... third assistant director (as Lucinda Egerton)
Mark Egerton .... first assistant director
Andy Howard .... additional second assistant director
Lubos Kadane .... third assistant director: second unit (as Lubomir Kadane)
Bharat Nalluri .... second unit director
Martin Sebik .... second assistant director: second unit
Philip Seeger .... third assistant director (as Philip Lee Seeger)
Simon Emanuel .... first assistant director: additional photography (uncredited)
 
Art Department
Bara Barova .... props/set dressing coordinator
Mark Bartholomew .... assistant art director
Richard Bennett .... storyboard artist
Marco Bittner Rosser .... set designer
Jan Blazicek .... concept artist
Brent Boates .... storyboard artist
Stephen Bream .... set designer
Richard K. Buoen .... conceptual designer
Steve Burg .... conceptual designer
Beverley Butcher .... production buyer
Alex Cameron .... stand-by art director
Miroslav Caslavka .... swing gang
Paul Catling .... concept artist
Craig Cheeseman .... property storeman
Dean Clegg .... draftsman
Noel Cowell .... property master
Jakub Eliasek .... assistant to production designer
Stephan O. Gessler .... set designer
Pavel Hartmann .... set dresser
Jiri Hrubes .... assistant set decorator
Colin Jackman .... sculptor
Jan Kodera .... leadman
Jan Kotik .... graphic designer
Martin Kubricht .... set dresser
Lukas Lehoucka .... stand-by props
Radek Lehoucka .... buyer
Jiri Macke .... property master: Czech Republic
Petr Marousek .... set dresser
Paul Marsh .... senior model maker
Aleksandar Sasha Matic .... draughtsman
Jan Müller .... model maker
Phillip Norwood .... storyboard artist
Alan Payne .... graphic designer
Nick Pelham .... storyboard artist
Lenka Rock .... art department translator
Patrick Tatopoulos .... visual consultant
David Trojan .... art department production assistant
Martin Vackár .... art director: second unit
Richard Van Den Bergh .... property making supervisor
Kurt Van Der Basch .... concept artist (as Kurt van der Basch)
Katerina van Gemundova .... art department coordinator
Richard Grant .... model maker (uncredited)
Douglas Ingram .... storyboard artist (uncredited)
 
Sound Department
Howard Bargroff .... sound re-recording mixer
Nigel Bennett .... sound mix technician
Courtney Bishop .... adr recordist
Gianluca Buttari .... adr coordinator
Tomas Cervenka .... boom operator
Jens Christensen .... sound premixer
Richard Conway .... sound project manager
Mark DeSimone .... adr mixer: New York
Mike Dowson .... sound re-recording mixer
Olga FitzRoy .... tape operator
Petr Forejt .... production sound mixer
Simon Gershon .... sound re-recording mixer
Simon Gershon .... supervising sound editor
Dan Green .... adr recordist
Mike Grimes .... sound effects editor
Marc Hayes .... adr recordist
Dino Herrmann .... technical advisor
Michal Holubec .... sound recordist: second unit
Miha Jaramaz .... sound effects editor
Dan Johnson .... additional sound re-recording mixer
Dan Johnson .... sound premixer
Hugh Johnson .... sound premixer
Blair Jollands .... sound editor
Andrea King .... foley artist
Mathew Knights .... adr recordist
Melissa Lake .... foley artist
Gareth Llewellyn .... assistant sound re-recording mixer
Miriam Ludbrook .... supervising dialogue editor
Ben Meechan .... sound effects editor
Michael Miller .... adr mixer
Ian Morgan .... supervising adr editor
Jeremy Price .... supervising sound editor
Simon Price .... dialogue editor
Roman Rigo .... boom operator
Chris Roberts .... adr mixer
Mark Rose .... sound effects editor
Louise Sinclair .... adr mixer
Jan Skala .... boom operator
Matthew Skelding .... coordinating sound editor
Esther Smith .... sound mix technician
Barnaby Smyth .... supervising foley editor
Andrew Stirk .... sound premixer
Andrew Stirk .... sound re-recording mixer
Jason Swanscott .... foley artist
Mark Taylor .... sound re-recording mixer
David Turner .... technical sound consultant
Vojtech Vetrovec .... cable person
Lauren Ana Walker .... coordinating sound editor (as Lauren Walker)
Dennis Weinreich .... adr recordist
Mark Kenna .... consultant: Dolby film sound (uncredited)
John Soukup .... sound transfer (uncredited)
 
Special Effects by
Ginger Anglin-Cervantes .... seamer (as Ginger Anglin)
Michael Beck .... special effects assistant
Enrique Bilsland .... mechanical designer
Roland Blancaflor .... foam department supervisor: Amalgamated Dynamics Inc.
Herbert Blank .... special effects senior technician
Karl-Heinz Bochnig .... special effects supervisor: second unit
Tony Buffa .... special effects makeup
John Calpin .... special effects makeup
Tamara Carlson .... fabrication supervisor: A.D.I (as Tamara Carlson-Woodard)
Chris Clarke .... puppeteer
Chris Clarke .... senior model maker
Brian Clawson .... foam patcher
Sam Conway .... special effects technician
Richard Darwin .... senior model maker
Rob Derry .... animatronic technician
Simon Emanuel .... first assistant director: miniatures unit, Prague
Ivonne Escoto .... fabricator
Yuri Everson .... shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Pauline Fowler .... human effects designer: Animated Extras
Anthony Francisco .... concept designer
Naomi Gathmann .... fabricator
Markus Geiger .... special effects foreman
Alec Gillis .... alien effects
Alec Gillis .... creature effects creator
Alec Gillis .... creature effects designer
Brian Goehring .... creature effects technician
Rolf Hanke .... project manager
Alan Hawes .... senior special effects technician: miniatures unit, Prague
Simon Hewitt .... senior design engineer
Wolfgang Higler .... special effects senior technician
David Hoehn .... creature effects prosthetics artist: Masters FX, Inc.
Roman Holub .... special effects assistant
Mark Irvin .... hydraulics supervisor: Amalgamated Dynamics
Mark Irvin .... mechanical supervisor
Mark Irvin .... special effects supervisor and puppeteer
Mark Irvin .... special effects supervisor
Brian Jaecker-Jones .... animatronics
Brian Jaecker-Jones .... mechanical designer
Kamil Jaffar .... special effects supervisor: second unit (as Kamil Jafar)
Dominik Janda .... snow effects technician: Czech Republic
Stepan Janecek .... technical and crew coordinator: Prague
Vincent Jenkins .... runner
David Johns .... snow effects technician
Barbora Kelbichova .... assistant coordinator: miniatures unit, Prague
Sean Kennedy .... creature effects crew
Jeremy King .... graphics for miniatures
Torsten Knapp .... special effects technician
Steve Koch .... sculptor: Amalgamated Dynamics Inc.
Maurice Koester .... special effects technician
Donald Krause .... animatronics technician
Roland Kurz .... special effects technician
Mike Larrabee .... paint supervisor: Amalgamated Dynamics
Timothy Leach .... finishing supervisor: Amalgamated Dynamics
Patrick Magee .... creature crew
Tim Martin .... special effects crew
Kevin McTurk .... special effects makeup
Nicole Michaud .... creature effects coordinator: Amalgamated Dynamics
Miroslav Miclik .... special effects assistant
Klaus Mielich .... special effects administrator
Sanaz Missaghian .... miniatures unit coordinator: Prague
Armin Moritz .... special effects technician
Lon Muckey .... mechanical designer
Steven Munson .... special effects technician: mold department, Amalgamated Dynamics
Stephen Murphy .... creature technician
Gerd Nefzer .... special effects supervisor (as Gerd Feuchter)
Michael O'Brien .... sculptor: Amalgamated Dynamics
Benjamin Palmer .... human effects supervisor
Thomas Pastor .... technical director: special effects
Gary Pawlowski .... special effects technician
Bill Pearson .... miniature unit supervisor: UK
David Penikas .... mechanical supervisor: Amalgamated Dynamics
David Plewis .... senior modelmaker
Michal Pokorny .... breakaways coordinator
Pavel Policar .... special effects technician
Marcus Preussing .... special effects technician (as Marcus Schmidt)
Justin Raleigh .... key artist: Amagamated Dynamics, Inc.
Bernd Rautenberg .... special effects floor supervisor
Del Reid .... snow effects technician
Frank Schlösser .... special effects technician
Andy Schoneberg .... creature effects sculpture supervisor: Amalgamated Dynamics
Paul Scotson .... model maker: miniature unit
David Selvadurai .... painter: Amalgamated Dynamics (as David D. Selvadurai)
Jennifer Silver .... miniatures producer: Prague
Ladislav Sindelar .... special effects assistant
Jan Singh .... special effects senior technician: miniatures unit
Frantisek Sloup .... special effects technician
Martin Soukup .... special effects assistant
Mathias Spannagel .... special effects technician
Lucien Stephenson .... snow effects supervisor
Peter Talbot .... director of photography: miniatures unit, Prague
Patricia Urias .... seaming department
Spencer Whynaucht .... mechanic
Nik Williams .... human effects designer: Animated Extras
Ian Wingrove .... miniature effects supervisor: miniatures unit, Prague
Garth Winkless .... assistant shop supervisor: Amalgamated Dynamics
Chris Wolters .... mechanical designer
Philippa Wood .... miniature unit coordinator: UK
Tom Woodruff Jr. .... alien effects
Tom Woodruff Jr. .... creature effects creator
Tom Woodruff Jr. .... creature effects designer
Kevin Chen .... concept artist: Amalgamated Dynamics (uncredited)
Don Lanning .... special effects sculptor (uncredited)
Bob Mano .... mechanical department: Amalgamated Dynamics Inc. (uncredited)
 
Visual Effects by
Marcus Alexander .... digital lab producer
Paul Alexiou .... runner: Double Negative
Christoph Ammann .... effects technical director: Framestore CFC
Oliver Atherton .... digital artist
Sergio Ayrosa .... digital paint artist
Henry Badgett .... digital compositor
Andrew Baggarley .... data wrangler: MPC
Dimitri Bakalov .... character setup: Cinesite
Judy Barr .... roto/prep artist
Lyse Beck .... digital compositor
Susanne Becker .... digital compositor
Cory Bedwell .... digital effects artist
Paul Beilby .... lead CG artist: Cinesite
Paul Beilby .... lead technical director
Lizzie Bentley .... digital matte painter: MPC
Rodrigo Bernardo .... systems engineer
Paul Birkett .... roto artist
Nic Birmingham .... lighting technical director: MPC
Paul Brannan .... pipeline support: MPC
Paul Brannan .... sequence technical director: MPC
Steven Bray .... rotoscope artist
Richard Briscoe .... digital visual effects supervisor: Double Negative
Andre Brizard .... digital compositor: MPC
John Bruno .... visual effects supervisor
Sule Bryan .... digital compositor (as Sule Bryan-Hurst)
Chris Burn .... lead digital compositor: Double Negative
Andy Burrow .... scanning and recording manager: Framestore CFC
Astrid Busser-Casas .... digital compositor
Kevin Campbell .... software developer
Mei-Ming Casino .... visual effects producer: Framestore CFC
Giuliano Cavalli .... roto/paint artist
Fred Chapman .... visual effects: MPC
Edward Xi Chen .... data operator
Kirsty Clark .... digital compositor (as Kirsty Lamb)
James Clarke .... visual effects
Isabel Cody .... animator
Mark Coleran .... visual designer
Tom Conneely .... scanning & film recording assistant: Cinesite
Peter Connelly .... digital compositor
Ryan Cook .... digital effects artist
Laurent Cordier .... 3D artist: Cinesite
Ciaran Crowley .... digital compositor
Emanuele D'Arrigo .... technical director
Neil Damman .... model maker
Martin R. Davison .... digital compositor: Cinesite
Andre Camargo de Souza .... lighting technical director: MPC
Stephen de Vere .... 3D animator: Cinesite
Adrian De Wet .... compositor: Framestore CFC
Jean-Claude Deguara .... character animator: MPC
Claudia Dehmel .... production coordinator: Double Negative
Jerome Dewhurst .... di engineer
Candace Di Talamo .... digital effects artist
Caine Dickinson .... lighting technical director: MPC
Ian Differ .... visual effects editor
Gavin Digby .... digital compositor
Ben Dishart .... 3D texturer: Cinesite
Ales Dlabac .... 3D artist
Ferran Domenech .... character animator
Paul Doogan .... scanning and recording & digital cleanup
Stefan Drury .... visual effects producer: MPC
David Dunsterville .... CAD model designer
Dan Duran .... digital artist (as Daniel Walton)
Dave Early .... matte painter: Cinesite
Clwyd Edwards .... effects technical director: MPC
Paul Edwards .... visual effects line producer: Cinesite
Will Elsdale .... digital artist: Double Negative
Chris Elson .... 2D compositor: Cinesite
Michael Elson .... digital visual effects executive producer: MPC
Michael Elson .... head of production: MPC
Simon Emanuel .... production manager: visual effects miniatures unit
Joe Eveleigh .... lead render wrangler
Michele Fabbro .... effects technical director
Oliver Faldo .... digital i/o
Stuart Farley .... digital effects artist
Ian Fellows .... digital compositor
Peter Field .... director of photography: VFX Unit UK
David Fish .... technical director: Framestore CFC
Greg Fisher .... senior animator
Niall Flinn .... effects technical director
Roland Friedrich .... Inferno artist
Miro Gal .... Inferno artist
Martin Gaskell .... senior modeler
Julian Gnass .... digital compositor: MPC
Peter Godden .... camera tracker
Joe Godfrey .... scanning and recording & digital cleanup
Richard Gomes .... effects technical director
Tyler Gooden .... match move technician
Dianne Gordon .... data operator: Framestore CFC
Jeff Gordon .... production support: Cinesite
Kim Gordon .... visual effects artist
Gavin Graham .... technical director: Double Negative
Michael Grobe .... 3D lighting lead: Cinesite
Alex Guri .... rotoscope artist
Andy Hague .... visual effects editorial
Anne Hall .... lighting technical director
Robert Hall .... digital artist
Steven Hall .... visual effects camera operator
Pete Hanson .... studio manager: Double Negative
Balázs Harmati .... motion control assistant
Ryan Harrington .... 3D artist: Cinesite
Michael Harrison .... digital compositor
Dan Harrod .... 2D compositor: Cinesite
Nic Hatch .... pre-visualization: MPC
Jeremy Hattingh .... digital compositor: Double Negative
Charley Henley .... digital compositor
Sean Heuston .... digital compositor
Grant Hewlett .... 3D tracking: Cinesite
Tim Hey .... digital compositor: MPC
Timothy Heys-Cerchio .... motion control supervisor/operator
Martin Hobbs .... head of production
Mark Hodgkins .... lead effects technical director: Framestore CFC
Jan Hogevold .... production executive: Framestore CFC
Matt Holland .... digital compositor
Robin Hollander .... digital artist
Steve Howarth .... senior modelmaker
Charles Howell .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Pete Howlett .... rotoscope artist
Roberto Hradec .... lead shader writer: MPC
Jiri Husak .... unit manager: third unit, visual effects & miniatures
Adam Inglis .... digital film colorist: Framestore-CFC
Alex Ireland .... digital compositor
Zoe Izzard .... data operator
Elie Jamaa .... technical director: creature department
Suzanne Jandu .... digital compositor
Tamsin Jeffrey .... assistant visual effects editor
Kevin Jenkins .... digital matte artist
Allan Torp Jensen .... matchmove artist: Cinesite
Lorraine Johnson .... scanning and recording management: Cinesite
Simon Johnson .... scanning and recording: Cinesite
Tim Jones .... visual effects artist: MPC
Jonas Kabrt .... assistant visual effects coordinator
Ilyas Kaduji .... 3D artist: Cinesite
Barry Kane .... rendering technical director
Matt Kasmir .... digital compositor
Lee Kerley .... shader writer
Maros Kesjar .... digital effects artist
Richard Ketteridge .... Avid editorial: Cinesite
Steven Anthony Khoury .... lighting technical director
Tom Kimberley .... digital compositor: MPC
Balazs Kiss .... digital texture artist: MPC
Ryan Knowles .... data operator
Vít Komrzý .... visual effects producer: Universal Production Partners
Brian Krijgsman .... assistant digital colourist: Framestore CFC
Pedro Lara .... digital artist: Double Negative
Douglas Larmour .... digital compositor
Jeremy Lazare .... lead animator
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite
Philippa Leathers .... data operator
John Lee .... senior model maker: UK
Philippe Leprince .... shader writer: Framestore-CFC
Bruno Lesieur .... 3D lighting: Cinesite
David Ryberg Lessél .... technical director
Luke Letkey .... digital artist
John Peter Li .... technical director
Mattias Lindahl .... CG supervisor: Double Negative
Benjamin Loch .... camera technical director
Andrew Lockley .... digital compositor: Double Negative
Charlotte Loughnane .... visual effects line producer: MPC
Kevin Lowery .... scanning: digital clean up and shoot
Diego Vazquez Lozano .... digital compositor
Craig Lyn .... CGI supervisor: Framestore-CFC
Hugh Macdonald .... software/digital compositor: MPC
Natalie MacDonald .... digital compositor: MPC
Martin Macrae .... lead CGI artist: Framestore CFC
Tony Man .... digital compositor
Rebecca Manning .... data operator: Framestore CFC
Scott Marriott .... lead digital compositor: Framestore-CFC
Gary Marshall .... render wrangler: MPC
Thomas Mawby .... digital artist: Double Negative
Jolene McCaffrey .... digital compositor: MPC
Claire McGrane .... digital lab producer
Alasdair McNeill .... digital artist
Dan McRae .... digital lab
Craig Mepham .... animator
Andy Middleton .... lead texture artist: MPC
Ivor Middleton .... 3D digital supervisor: Cinesite
Jessica Millar .... visual effects artist (as Jessica Braun)
Paolo Mitton .... camera technical director
Ivan Moran .... digital compositor
Rafael Morant .... lighting artist: MPC
Karl Morgan .... focus puller: model unit
Mike Morrison .... data operator
Matthew Muntean .... lead rigger
Gareth Murphy .... data operations: Cinesite
Tristan Myles .... digital compositor: Double Negative
Craig Narramore .... art director: miniatures
Salima Needham .... digital compositor
Bruce Nelson .... digital paint artist: Framestore CFC
Peter Nemec .... digital artist
Roxanne Newsham .... visual effects artist
Jessica Norman .... lead compositor: MPC
Paul Norris .... digital compositor
Martin Ofori .... digital compositor
Kamila Ostra .... assistant visual effects coordinator
Stephane Paris .... modeling lead: MPC
Steve Parsons .... visual effects
Janine Pauke .... digital matte painter: MPC
Bill Pearson .... miniatures supervisor: miniatures unit, UK (as William Pearson)
Geoff Pedder .... lighting technical director: MPC
Aleksandar Pejic .... CG artist: Double Negative
Venetia Penna .... scanning and recording: Cinesite
Joseph C. Pepe .... conceptual artist/designer: ADI
Daniel Pettipher .... production manager: Cinesite
Mark Pinheiro .... digital artist
Fred Place .... digital compositor
Matthew Plummer .... visual effects producer: Double Negative
Richard Poet .... visual effects Avid editor: Framestore CFC
Lucie Pokorná .... assistant visual effects coordinator (as Lucie Pokorna)
Travis Porter .... roto/digital paint artist
Tim Pounds-Cornish .... assistant visual effects editor: MPC
Scott Pritchard .... digital compositor: MPC
James Prosser .... production coordinator: MPC
Farhan Qureshi .... digital artist
Magali Rage .... 3D artist: Cinesite
Matt Redhead .... 3D technical assistant
Tom Reed .... technical director
David Rey .... 2D digital supervisor: Cinesite
Graham Riddell .... senior propmaker
Michael Ridgwell .... digital artist
Martin Riedel .... digital compositor: MPC
Laurent-Paul Robert .... technical director
Christian Roberton .... visual effects producer: MPC
Dave Robinson .... systems engineer
Neil Roche .... animator: MPC
Xavier Roig .... visual effects
Tom Rolfe .... digital compositor
Patric Roos .... lighting technical director
Jean-Paul Rovela .... lighting technical director
Rajat Roy .... digital compositor
Jeremy Sawyer .... data operations
Christoph Schinko .... 3D artist: Cinesite
Claude Schitter .... lead effects artist: MPC
Alex Schott .... lighting technical director: MPC
David Scott .... digital effects artist: MPC
Dan Seddon .... lead CG artist: Cinesite
David Sewell .... 2D compositor: Cinesite
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore CFC
Catherine M. Shaw .... visual effects coordinator (as Catherine Shaw)
Matthew Shaw .... digital compositor
Ben Shepherd .... digital effects supervisor: MPC
Tomoko Shin .... digital compositor
Jennifer Silver .... line producer: third unit, visual effects & miniatures
Jennifer Silver .... visual effects coordinator
William Skellorn .... visual effects editorial: Double Negative
Matina Skouteri .... digital lab operator
Marc Smith .... laser scanning
Udo Smutny .... digital compositor
Sally Spencer .... CG coordinator: MPC
Jiri Stamfest .... matte artist: digital painter
Jim Steel .... digital compositor: Double Negative
Penn Stevens .... render wrangler: MPC
Jelena Stojanovic .... senior compositor
Hayley Easton Street .... visual effects (as Hayley Easton)
Blake Sweeney .... lighting lead
Giuseppe Tagliavini .... roto/prep supervisor: MPC
Patrick Tatopoulos .... visual consultant
Richard Thomas .... senior model maker
Ben Thompson .... lighting technical director: MPC
Gemma Thompson .... production coordinator: MPC
Rich Thorne .... production executive
Chris Thunig .... digital matte painter: MPC
Marco Ticozzelli .... motion control operator/technician
Chris Trice .... senior modeler
Gang Trinh .... computer animator
Sophia Tufail .... digital artist
James Turner .... software development
Christoph Unger .... matte painter: Cinesite
Adam Valdez .... visual effects supervisor: MPC
Richard Van Den Bergh .... miniature unit supervisor: Prague
Richard Van Den Bergh .... miniatures director
Courtney Vanderslice .... head of production: Cinesite
Paola Varvaro .... digital clean-up
Freddie Vaziri .... digital compositor: Cinesite Europe
Giuliano Dionisio Vigano .... digital compositor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Jan Vseticek .... visual effects coordinator: Universal Production Partners
David Vána .... visual effects supervisor: Universal Production Partners
Victor Wade .... digital compositor
Steve Wagendorp .... assistant digital colourist
Andy Walker .... technical director
Tara Walker .... digital artist
Mark Wallman .... digital effects artist
Jo Walls .... digital artist: Double Negative
Shawn Walsh .... color and lighting technical director: MPC
Ian Ward .... lighting techical director
Thomas Ward .... animator: Double Negative
Ollie Weigall .... film assistant
Joern Weisspfennig .... crowd simulation technical director
Sheila Wickens .... digital compositor: MPC (as Sheila Gorman)
Lisa Wild .... technical director
Stephen Willey .... systems engineer
Mark Williams .... visual effects: MPC
Angie Wills .... visual effects producer: Cinesite
Kate Windibank .... digital compositor
Arthur Windus .... visual effects producer
Oliver Winwood .... 3D technical assistant: Cinesite
Kathy Wise .... data operations: Cinesite
Rob Woiwod .... digital lab editor
Christine Wong .... digital compositor
Max Wood .... modeling technical director: MPC
Melody Woodford .... match move artist
Mike Woodhead .... match move technician
Aubrey Woodiwiss .... digital clean-up
Alan Woods .... technical director
Alison Wortman .... cg artist: Double Negative
Annabel Wright .... digital lab operator
Alex Wuttke .... technical director
Aviv Yaron .... 2D technical director: Cinesite
Gabriele Zucchelli .... animator
Keith Barton .... production support: Cinesite (uncredited)
Graham Bell .... digital artist (uncredited)
Lee Chidwick .... digital I/O (uncredited)
Martyn Drake .... systems: MPC (uncredited)
Guy Hauldren .... 3d scanning (uncredited)
Tim Ketzer .... CG modeler (uncredited)
Steve Lynn .... technical support (uncredited)
Julian Mann .... head of research and development: MPC (uncredited)
Danielle Nadal .... digital I/O (uncredited)
Stuart Penn .... modeller: Framestore CFC (uncredited)
Gaël Seydoux .... digital artist: Double Negative (uncredited)
Daniel Smollan .... render wrangler (uncredited)
 
Stunts
Asim Ahmad .... stunts
Matt Birman .... stunt coordinator: second unit
Pavel Cajzl .... co-stunt coordinator
Robert De Prato .... stunt aerial rigger (as Robert Deprato)
Grant Fletcher .... stunt aerial rigger
Rick Forsayeth .... stunt coordinator
Michal Grün .... stunt performer (as Michal Grun)
Rene Hajek .... stunt double: Alien
David Harcourt .... stunt aerial rigging coordinator
Tomas Hartl .... stunt aerial rigger
Petr Hnetkovský .... stunt performer (as Petr Hnetkovsky)
Heiko Kiesow .... stunt double: Predator
Jindrich Klaus .... stunt aerial rigger (as Jindra Klaus)
Robert Lahoda .... stunt aerial rigger
Miroslav Lhotka .... stunt performer
Angelica Lisk-Hann .... stunt double: Sanaa Lathan (as Angelica Lisk)
David Listvan .... stunt performer
David Motl .... stunt performer
Jaroslav Peterka .... stunts
Jan Petrina .... stunt performer
Rick Scott .... stunt aerial rigger
Jiri Simberský .... stunt rigger
Jiri Simberský .... stunts
Frank Teunissen .... stunt aerial rigger
 
Camera and Electrical Department
Dan Balzer .... second assistant camera
Ashley Bond .... focus puller: second camera
Dean Brkic .... key rigging gaffer
Jan Carda .... focus puller
Václav Cermak .... gaffer: second unit
Michal Chadima .... video assist operator: second unit
Milan Chadima .... camera operator: second unit
Karel Charvat .... grip
Kriz David .... gaffer: model unit
Jakub Dvorsky .... camera operator: "a" camera, second unit
Jiri Gazda .... key grip: second unit
Sue Gibson .... director of photography: second unit
Ivo Gresak .... grip: miniature unit
Michal Houzvicka .... rigging grip
Ladislav Hruby .... first assistant camera
Carl Jensen .... grip: second unit
Vaclav Kares .... camera loader: second unit
Robert Kodera .... key grip
Petr Konrád .... gaffer
Michal Krbecek .... central loader
Pavel Kurak .... second assistant camera
Viktor Lonek .... video assist operator
Zdenek Mrkvicka .... assistant camera
Frantisek Novák .... first assistant camera: second unit
Keith Partridge .... director of photography: mountain unit
Miroslav Pavlik .... assistant camera
Pavel Proisl .... best boy grip
Ralph Ramsden .... assistant camera: mountain unit
Karel Schneiberg .... video operator assistant
Jaromir Sedina .... Steadicam operator
Jaromir Sedina .... camera operator
Peter Talbot .... cinematographer: third unit
Martin Tichy .... electrician
Jürgen Vollmer .... still photographer
Mike Wächter .... dimmer board operator
Petr Zavrel .... assistant camera
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Adam Suschitzky .... additional photography (uncredited)
 
Animation Department
Brian Eyre .... animator
Robert Hemmings .... animator
 
Casting Department
Vanessa Baker .... adr voice casting
Nancy Bishop .... casting: Prague
Brendan Donnison .... adr voice casting
Julie Harkin .... casting assistant
Michael Hothorn .... casting executive
Jirí Hrstka .... extras casting
Minna Pyyhkala .... casting associate: Prague
Christian Kaplan .... executive in charge of casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Miroslav Fantys .... assistant to wardrobe supervisor
Vera Mirová .... wardrobe master
Leticia Sandoval .... special costume fabricator
Jitka Svecova .... costumer
 
Editorial Department
Michael Charles .... negative cutter: Cutting Edge
Marco Pav D'Auria .... editing supporter
Paul Elman .... digital intermediate editor
Toska Hartmann .... second assistant editor (as Toska Baltruschat)
Les Healey .... additional editor
Martin Hubacek .... assistant editor
Adam Inglis .... digital colorist
Wayne Jones .... negative cutter: Cutting Edge
Charles Ladmiral .... first assistant editor
Lea Morement .... assistant editor
Mark Wright .... negative cutter: Cutting Edge
Jason Keever .... post-production assistant (uncredited)
Lonnie A. Mathes .... post-production assistant (uncredited)
 
Music Department
James Seymour Brett .... composer: additional score (as James Brett)
James Seymour Brett .... conductor (as James Brett)
James Seymour Brett .... orchestrator (as James Brett)
Peter Davies .... musician
Matt Dunkley .... additional orchestrator
Karen Elliott .... music coordinator: Hothouse Music Ltd.
Geoff Foster .... score recordist
Andrew Glen .... supervising music editor (as Andy Glen)
Isobel Griffiths .... orchestra contractor
Mike Knobloch .... music executive
Matt Robertson .... assistant music editor
Matt Robertson .... sequence music programmer
Thomas Schobel .... composer: additional score
Thomas Schobel .... sequence music programmer
Marcus Trumpp .... additional orchestrator (as Marcus Trump)
Thomas Wanker .... composer: additional score
Thomas Wanker .... sequence music programmer
John Warhurst .... music editor
Bruce White .... viola
Jonathan Williams .... musician: cello
Paul Kegg .... musician: cello (uncredited)
David Walter .... midi preparation (uncredited)
 
Transportation Department
Ronald Arthur Baker .... transportation
Miroslav Caslavka .... driver
Jiri Kotlas .... unit transportation coordinator
Lada Vacik .... driver: camera truck
 
Other crew
Lukás Bech .... location manager
Nic Benns .... title designer
Mark Birmingham .... production accountant
Jessica Bouz .... travel and accommodation coordinator
Brooke Brooks .... assistant: Mr. Davis
Karolina Cerna .... assistant accountant
Jessica Clothier .... script supervisor
Rebecca Clough .... post production runner
Sarah Crompton .... assistant: Mr. Anderson
Jason Crosby .... marine coordinator
Renee D. Czarapata .... first assistant accountant
Karen Davidsen .... assistant: Mr. Hammel and Mr. Symes
Sammi Davis .... production coordinator: second unit
Hana Duplinska .... assistant: Mr. Anderson
Eva Dvorakova .... on-set medic
Peter Eardley .... location accountant
Jeff Edwards .... animatronics engineer
Geoff Freeman .... unit publicist
Luke Gale .... production assistant
H.R. Giger .... original alien creatures designer
Steven Gorel .... publicity intern
Michael Hendrickson .... production executive: Fox
Veronika Hladikova .... assistant: Sanaa Lathan
Katja Hoerstmann .... co-production coordinator: Zweite Babelsberg Film
Andrew Jack .... dialect coach
Duncan Jarman .... creature effects technician
Non Jones .... accounts trainee
Petr Kavalek .... production coordinator: Czech Republic
Vladimir Kesl .... computer technician
Sarka Kindlova .... assistant accountant
Angela Kyriacou .... model sculptor
Veronika Lencova .... production secretary
Siobhan Lyons .... production coordinator: additional photography
Zuzana Machackova .... assistant accountant
José Antonio Macías .... translator: Spanish
Eliska Malikova .... creature-fx
Marc Marcum .... story editor
Christophe Meslin .... head of systems
Robert Milicevic .... security
Sam Mill .... production coordinator
Tammy Mingus .... office manager
Eva Nietschová .... production accountant: Czech Republic, additional photography
Lenka Pavlakova .... production secretary
Martin Pengelly-Phillips .... pipeline developer
Petra Ratner .... set production assistant (as Petra Meisnerova)
David Rees .... laboratory grader
Sonny Ritscher .... production accountant
Paul Roberts .... film technician: MPC
Alex Santoro .... production assistant (as Alex Stanton)
Andrew Schaale .... thermal imaging operator
Andrew Schaale .... thermal imaging specialist
Jan Soufek .... production assistant
Erik Stone .... assistant: Mr. Godfrey
Jiri Tichacek .... assistant production accountant
Christopher Tipton .... assistant: Mr. Davis
Goran Uljanic .... assistant production coordinator
Stanislav Vales .... plate unit
Pavel Voracek .... production assistant
Mark Wiseman .... film technician: MPC
Peter Ziak .... assistant accountant
Harold De Jesus .... artist: main titles (uncredited)
Chris Hopkins .... audio/video systems engineer (uncredited)
Marcel Valcarce .... artist: main title (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Alien vs. Predator" - Germany, USA (short title)
"AVP" - USA (promotional abbreviation)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for violence, language, horror images, slime and gore
Runtime:
101 min | 104 min (extended version) | 109 min (unrated version)
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:M | Austria:14 | Brazil:14 | Canada:14A (Alberta/British Columbia/Manitoba) | Canada:14 (Nova Scotia) | Canada:PG (Ontario) | Canada:G (Quebec) | Canada:18+ (TV rating) | Chile:TE | Denmark:11 | Finland:K-15 | Finland:K-18 (original rating) | France:-12 | Germany:16 | Greece:K-13 | Hong Kong:IIB | Iceland:14 (original rating) | Iceland:16 (video rating) | Ireland:15 | Italy:T | Japan:U | Malaysia:18SG | Malaysia:U (re-rating) | Netherlands:12 | Netherlands:16 (unrated version) | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:PT | Philippines:PG-13 | Singapore:PG | South Korea:15 | Spain:18 | Sweden:11 | Switzerland:14 (canton of Geneva) | Switzerland:14 (canton of Vaud) | UK:15 | USA:PG-13 (certificate #40968)

Did You Know?

Trivia:
The scene in which Weyland's team discovers the sacrificial chamber inside the pyramid was originally longer than seen in the theatrical cut. After Rousseau and Thomas discuss the hole in the corpse's chest, Sebastian finds a calcified facehugger. Lex and Sebastian then theorize as to what the creature's origin could be.See more »
Goofs:
Factual errors: Lex says that the pyramid would be directly underneath the whaling station, but the hole made by the predators is at an angle that would put the pyramid almost 3/4 of a mile away from the whaling station.See more »
Quotes:
[first lines]
Technician:Hey. Hey, hey, come here, take a look at this.
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
La BambaSee more »

FAQ

How much sex, violence, and profanity are in this movie?
Predators only hunt in warm environments, so what are they doing in sub-zero conditions?
Did the Queen die in the end?
See more »
27 out of 46 people found the following review useful.
Sheepdom at its finest, 15 October 2006
Author: weisstein from Carlsbad, Bohemia

Another great movie spoiled by bad initial critique. And most people jumping on the bandwagon. They moved production of this movie out of Hollywood and lots of people virtually lost jobs to some east European studios where they shot most of the scenes. Lots of anger was present in Hollywood about this, no surprise that initial reviews were strictly negative. This movie is superb in nearly all aspects I watched it more times then all the prequels combined. I like the lead actress and Henriksen as Bishop Weyland, some crew man are actually more interesting then the crew in some Alien prequels, and of course the CGI is finally watchable and say state of the art, not some lame blinking LEDs all over.

Was the above review useful to you?
See more (1260 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for AVP: Alien vs. Predator (2004)
Recent Posts (updated daily)User
so who won? shadowninja2244
Inferiority complex of Americans pubctx
Big error in Queen's death mrolaf
bad rap aherdez13
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Aliens Aliens vs. Predator: Requiem Avatar Priest Green Lantern
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.