Edit
Alone in the Dark (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Uwe Boll

Writing Credits  

Elan Mastai ... (written by) &
Michael Roesch ... (written by) &
Peter Scheerer ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Frank C. Turner ...
Matthew Walker ...
...
...
Captain Chernick (as Mark Atcheson)
...
...
Craig Bruhnanski ...
80's Sheriff (as Craig Brunanski)
...
Deputy Adams
Dustyn Arthurs ...
...
Krash
...
James Pinkerton
Brad Turner ...
Beat Cop
...
Guard
Malcolm Scott ...
Delivery Guy
Ryan Drescher ...
Young Boy
Sean Campbell ...
First Mate
...
Linda
...
Agent Barr
...
Agent Cheung
...
Agent Marko
...
Agent Turner
...
Cabbie
Donna Lysell ...
Sarah Fischer
...
Agent Feenstra
...
Agent Yonek
Rebekah Postey ...
Sophie
Robert Bruce ...
Crewman Barnes
...
Agent Richards
Antonio Maiurano ...
Agent Tony
Rest of cast listed alphabetically:
John Ulmer ...
Patrolman #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Uwe Boll ... executive producer
Bruno Bonnell ... co-executive producer
Dan Clarke ... line producer (as Daniel Clarke)
Frederic Demey ... associate producer
Wolfgang Herold ... executive producer
Harry Rubin ... co-executive producer
Dan Sales ... associate producer (as Daniel Sales)
Philip Selkirk ... associate producer
Jonathan Shore ... associate producer
Jörg Tittel ... associate producer
Max Wanko ... associate producer
Shawn Williamson ... producer

Music by 

Reinhard Besser
Oliver Lieb
Bernd Wendlandt
Peter Zweier

Cinematography by 

Mathias Neumann

Film Editing by 

Richard Schwadel

Casting By 

Maureen Webb

Production Design by 

Tink

Art Direction by 

Peter Stratford

Set Decoration by 

David Birdsall

Costume Design by 

Maria Livingstone

Makeup Department 

Honey Dawn Faircrest ... assistant hair stylist (as Honey-Dawn Faircrest)
Kathy Howatt ... first assistant makeup artist
Lise Kuhr ... key makeup artist
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist
J.P. Mass ... special makeup effects artist
Tamar Ouziel ... key makeup artist: second unit
Connie Parker ... key makeup artist
Sanna Seppanen ... hair stylist
Carole Simcox ... day checker makeup artist
Bill Terezakis ... special makeup effects designer
Maureen Terezakis ... special makeup effects producer
Monique Venier ... special makeup effects artist
Vince Yoshida ... special makeup effects artist
Howard Lau ... special makeup effects artist (uncredited)
Keith Lau ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Paul Lukaitis ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Alexis Hinde ... second assistant director
Sara Irvine ... third assistant director
Bryan C. Knight ... first assistant director
Robert Lee ... second unit director
Kevin Leslie ... first assistant director: second unit
Trevor McWhinney ... third assistant director: reshoots
Ky Romanell ... trainee assistant director
Richard Schwadel ... second unit director

Art Department 

David Dowling ... property master
Troy Eirich ... assistant property master
Wes Hamby ... assistant property master
Jeremy Hanen ... set dresser
Stefan Lochmann ... storyboard artist
Daniel Scarcello ... sculptor
Paul Wagner ... props
Gary Young ... sculptor
Chelsea Yusep ... assistant art director

Sound Department 

Konrad Birnbaum ... sound post assistant
Phillip Bürger ... sound post assistant
Jose R. Castellon ... adr recordist
William Conrad ... sound editor
Jochen Engelke ... sound editor / sound re-recording mixer
Tobias Fleig ... sound re-recording mixer
Wolfgang Herold ... sound supervisor
Bob Holbrook ... boom operator
Manuel Karakas ... mix editor / re-recording projectionist
Deni King ... adr supervisor
Yumiko Konomi ... sound editor
Annika Krieger ... sound post assistant
Roland Platz ... foley supervisor
Marco Raab ... additional sound designer (as Ma Raab)
Peter Roigk ... foley artist
Adam Sharpe ... adr mixer
Max Wanko ... dialogue editor / supervising sound editor
Fritz A. Wollner ... sound editor (as F.A. Wollner)

Special Effects by 

Barry Hebein ... lead metal fabricator
Ian Korver ... special effects first assistant
Thierry Latremoille ... lighting technical director
Eric Milner ... special effects technician
Vance Vegas Salvalaggio ... special effects technician
John Sleep ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Michael Alkan ... lighting technical director
Marcus Beiner ... vfx system integration
Gilles Beloeil ... lighting technical director
Ann-Marie Blommaert ... visual effects coordinator
Jeff Bruneel ... digital compositor: ToyBox
Maria Bückenhoff ... visual effects artist
Kevin Chandoo ... visual effects artist
Lester Chung ... 2D compositor (as Lester James Chung)
Dug Claxton ... digital compositor
Gerrit Corsmeyer ... visual effects artist
Phil Dakin ... lighting/texture artist
Anthony De Chellis ... character animator: ToyBox
Jeremy Dineen ... senior visual effects animator: Toybox
Pete Dionne ... 3D artist: ToyBox
Andrew Edwards ... Inferno artist
Christopher Elke ... visual effects assistant producer
Daniel Fiegenschuh ... visual effects artist
Jay Field ... compositor
Helena Fischer ... visual effects artist
John Fukushima ... digital compositor
Brent Paul George ... character animation director / digital character supervisor / lead creature technical director
Paul C. George ... sequence supervisor
Ted Gervan ... visual effects artist
Martin Gessner ... visual effects producer
Peter Giliberti ... lead animator
Mark Goldberg ... digital effects artist
Adrian Graham ... visual effects technical supervisor
Rob Gyorgy ... editor / vfx artist
Bodo Keller ... visual effects producer
Iris Krause-Mirus ... visual effects artist
Filip Lange ... visual effects artist
Francois Latremoille ... visual effects
Chad Malbon ... digital film producer
Simon Mayer ... title artist
Ryan McDonald ... render wrangler
Erik Nordby ... digital compositor
Sean O'Hara ... compositor
Doug Oddy ... visual effects supervisor
Richard Oey ... character animator
Sébastien Quessy ... effects technical director
Jan Raimann ... visual effects artist
Florent Revel ... character animator
Tania Richard ... matte artist
Thorsten Schell ... visual effects artist
Christoph Schuhmacher ... visual effects artist
Geoff D.E. Scott ... visual effects supervisor
Michael Shapcotte ... visual effects systems integrator: Toybox
Jason Snea ... compositing supervisor
Martin Tardif ... lighting technical director
Joel Tong ... digital compositor
Max Wanko ... visual effects supervisor
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer
Wendy Whaley ... digital compositor
Sarah Wormsbecher ... visual effects coordinator: Toybox
Benjamin J. Wylie ... 3D animator
Philippe Zerounian ... character animator
Lars Zimmermann ... visual effects artist
Bojan Zoric ... creature concept designer / digital matte painter
Nick Perks ... 3D animator: research and development (uncredited)
Anna Terekhova ... digital film assistant (uncredited)

Stunts 

Ed Anders ... stunt coordinator
Shawn Beaton ... utility stunts
Jason Calder ... stunt performer
Dave Campbell ... stunts
Mike Carpenter ... stunt double
Douglas Chapman ... stunts
Laura Lee Connery ... stunt double: Tara Reid
Mike Crestejo ... stunt coordinator
Kylie Furneaux ... stunts
Christopher Gordon ... stunt double: Christian Slater-Carnby
Andrea Kinsky ... stunts
Scott Leva ... stunt coordinator: action wire coordinator
Don Lew ... stunts
Rick Moore ... stunt double
Gerald Paetz ... stunt driver
Raymond Sammel ... stunt performer
Darryl Scheelar ... stunt performer
Sharon Simms ... stunt performer
Kimani Ray Smith ... stunts
Sylvesta Stuart ... stunt performer
Brad Turner ... stunts
Owen Walstrom ... stunt coordinator
Claire Webb ... stunt double
Darren E. Scott ... stunts (uncredited)
Monte Thompson ... stunts (uncredited)
Brian Tonomura ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark Cohen ... camera operator: "a" camera / first assistant camera
Jesse Deacon ... assistant chief lighting technician
Ryan Epp ... video technician
Chris Helcermanas-Benge ... still photographer
Carol Macdonald ... second assistant camera
Brad Smith ... b dolly grip
Jason Weir ... lighting technician
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera
Darek Wyszynski ... first assistant camera: second unit

Animation Department 

Frédéric Côté ... animator
Pedram Goshtasbpour ... senior animator
Zachary V. Lowe ... animator
Danny Testani ... animator

Casting Department 

Frederic Robinson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Patti Bishop ... assistant costume designer
Corinne Mameli ... set supervisor
Audrey Wong ... set costumer

Editorial Department 

Rhonda Blewett ... telecine assistant
Massimo Gubinelli ... color grader
Gary Lam ... first assistant editor
Warren Mazutinec ... first assistant editor
Daniela Szentgrothy ... assistant post-production supervisor

Music Department 

Wolfgang Herold ... executive soundtrack producer / music supervisor
Walter Mair ... composer: additional music (as Walter Christian Mair)
Hugo Sanchez ... music editor

Transportation Department 

Clif Kosterman ... transportation coordinator

Other crew 

Evan Allen ... production assistant
Mariam Arthur ... assistant: Mr. Sales
Lawren Bancroft-Wilson ... office production assistant
Ron Blecker ... military advisor
Vitomir Bogdanovic ... production assistant
Madeleine Brettschneider ... accountant
Hsun-Wei David Chang ... assistant to producers
Byron Drinkle ... playback coordinator
Karyn Edwards ... legal counsel
Henry Eshelman ... publicist
Warren Dean Fulton ... production assistant
Alexander Glua ... production assistant
Matthias Herold ... legal
Elle House ... miscellaneous crew
Anne Jacobsen ... production accountant
Hanno Kaempf ... legal counsel
Micah Kelpin ... assistant: Mr. Williamson
Jennifer Lewis ... trainee assistant location manager
Terry Mackay ... location manager
Sheri Mayervich ... assistant location manager
Robert Milicevic ... security
W. Robert Millar ... assistant location manager
Samantha Morris ... assistant: Mr. Williamson
Sue Pidhorney ... assistant: Mr. Slater
Lane Price ... body double
Mary Quinn ... assistant: Mr. Hegyes
Pascual Romero ... publicity and promotions
Brendan Rooney ... assistant production coordinator
Joey Setter ... production coordinator
Misha Skoric ... assistant: Mr. Dorff
Suzanne E. Smith ... payroll accountant (as Suzanne Clements)
Tracy D. Smith ... script development
Caden St. Clair ... additional voice
Ryan Steacy ... armorer
Sasha Tong ... assistant: Ms. Reid
Dan Lee West ... unit manager: reshoot

Thanks 

Avery Zands ... thanks
Jan Zands ... thanks
Monika Zands ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page