Edit
National Treasure (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Turteltaub

Writing Credits (WGA)  

Jim Kouf ... (screenplay) and
Cormac Wibberley ... (screenplay) &
Marianne Wibberley ... (screenplay)
 
Jim Kouf ... (story) and
Oren Aviv ... (story) &
Charles Segars ... (story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Stephen A. Pope ...
Phil (as Stephen Pope)
...
...
...
...
...
...
...
Deborah Yates ...
...
Abigail's Secretary
...
Alexandra Balahoutis ...
Clothing Store Clerk
...
...
...
...
...
Independence Hall Guide
Elizabeth Greenberg ...
Liberty Bell Guide
Jody Halse ...
Franklin Institute Guard
...
Franklin Institute Security
...
Technician (as Joshua Biton)
Michael Russo ...
Popcorn Vendor (as Mike Russo)
...
Gala Guard
Thomas Q. Morris ...
Janitor
Antony Alda ...
John Travis ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Visitor at National Archives (uncredited)
...
Intrepid Tourist (uncredited)
...
Shopper at Market (uncredited)
...
Boy (uncredited)
...
Helicopter Pilot (uncredited)
Gavin Black ...
Cafe Patron (uncredited)
...
Colonial Scout (uncredited)
...
Philadelphia Shopper (uncredited)
Louis Centanni ...
Student (uncredited)
...
Street Vendor (uncredited)
Kym Cohen ...
Shopper (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
School Girl (uncredited)
...
School Girl (uncredited)
Christian Dorsey ...
Tourist (uncredited)
Sharif El-Mahdi ...
Precision Driver (uncredited)
...
Russian (uncredited)
Roland Gomez ...
Guest at Security Gate (uncredited)
...
DC Metro Police Officer (uncredited)
Thomas M. Hagen ...
Man in Tour Guide Line (uncredited)
...
Coachman (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Impatient tourist (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Girlfriend in Philadelphia (uncredited)
...
Strip Club Sweeper (uncredited)
Christina Mahon ...
City Hall Tourist (uncredited)
...
Reading Terminal Patron (uncredited)
...
Revolutionary Soldier (uncredited)
Joe Rampino ...
FBI Agent (uncredited)
...
Pissed Off Man on Sidewalk (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Businessman (uncredited)
...
Knights Templar (uncredited)
...
Senator (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Joe Sperandeo ...
Guest at National Archives (uncredited)
Tony Swift ...
Minuteman (uncredited)
Sheila Thomas ...
Guest at National Archives (uncredited)
Ryan Tygh ...
Boyfriend (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Oren Aviv ... executive producer
Jerry Bruckheimer ... producer
Benjamin Melniker ... associate producer
Chad Oman ... executive producer
Pat Sandston ... associate producer
Charles Segars ... executive producer
Christina Steinberg ... executive producer
Mike Stenson ... executive producer
Jon Turteltaub ... producer
Michael E. Uslan ... associate producer (as Michael Uslan)
Barry H. Waldman ... executive producer (as Barry Waldman)

Music by 

Trevor Rabin

Cinematography by 

Caleb Deschanel ... director of photography

Film Editing by 

William Goldenberg

Casting By 

Avy Kaufman

Production Design by 

Norris Spencer

Art Direction by 

Geoff Hubbard ... supervising art director
Lawrence A. Hubbs ... (as Larry Hubbs)

Set Decoration by 

Anne D. McCulley

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Robin Beauchesne ... key assistant makeup artist
Judy Chin ... key makeup artist: New York
David Danon ... hair stylist: second unit
Matt Danon ... hair department head
Beatrice De Alba ... key hair stylist: additional photography, Los Angeles
Scott H. Eddo ... makeup artist: New York (as Scott Eddo)
Kris Evans ... makeup designer
Michelle Johnson ... key hair stylist: New York
Barbara Lacy ... makeup artist / makeup artist: Washington, D.C., Philadelphia & Utah
Annabelle MacNeal ... additional makeup
Carol A. O'Connell ... key hair stylist
Jennifer Santiago ... additional hair stylist: Washington, D.C. & Philadelphia, Utah (as Jennifer A. Santiago) / hair stylist: second unit (as Jennifer A. Santiago)
Larry Waggoner ... hair stylist: Mr. Cage
Allen Weisinger ... makeup artist: Mr. Cage
Jay Wejebe ... assistant makeup artist / assistant makeup artist: second unit
Sherri Bramlett ... hair stylist (uncredited)
Grady Holder ... special makeup effects artist: K.N.B. EFX Group (uncredited)
Sandra Linn Koepper ... makeup artist (uncredited)
Erwin H. Kupitz ... wig maker (uncredited)
Kelly Marazzi ... dailies makeup artist (uncredited)
Greg T. Moon ... makeup artist (uncredited)
Scott Patton ... special makeup effects artist (uncredited)
Robert Rapport ... additional makeup artist (uncredited)
Janice Tunnell ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Donna E. Bloom ... unit production manager: New York (as Donna Bloom)
Tami Goldman ... post-production supervisor (as Tami R. Goldman)
Douglas C. Merrifield ... production supervisor
KristieAnne Reed ... executive in charge of production: JBF (as Kristieanne Reed)
Barry H. Waldman ... unit production manager (as Barry Waldman)
Trevor Waterson ... production supervisor
Karim Zreik ... executive: Junction Entertainment

Second Unit Director or Assistant Director 

Philip G. Atwell ... second unit director
Hans Berggren ... second second assistant director: second unit
Jeff Bilger ... second second assistant director: Washington D.C./Philadelphia/Utah
Julian Brain ... additional assistant director: Washington D.C./Philadelphia/Utah
Katie Carroll ... second second assistant director
Albert Cho ... first assistant director: second unit
Jane Ferguson ... second second assistant director: New York
Christina Fong ... second assistant director
Geoffrey Hansen ... first assistant director (as Geoff Hansen)
Conte Matal ... second assistant director: second unit
Marcus Nispel ... second unit director: legend sequence
Randol Perelman-Taylor ... second assistant director: additional photography, Los Angeles (as Randol Taylor)
John H. Radulovic ... first assistant director: second unit
Michael Risoli ... second assistant director: second unit
Mic Rodgers ... second unit director
George Marshall Ruge ... second unit director: New York
Christopher Surgent ... second assistant director: New York (as Chris Surgent)
Allen Kupetsky ... second assistant director: title sequence (uncredited)
Krista Reymann ... second second assistant director: opening sequence (uncredited)
Stacy Schrader ... second second assistant director (uncredited)
Rhys Summerhayes ... third assistant director (uncredited)
Bob Wagner ... first assistant director: opening sequence (uncredited)

Art Department 

Peter Alvarez ... general foreman (as Peter 'Paco' Alvarez)
Christopher Amy ... first assistant property master (as Christopher 'Seadog' Amy)
Courtney J. Andersen ... key set dresser: second unit (as Courtney Andersen)
Fred Arbegast ... sculptor
Jeb Bailey ... set dresser
John Barton ... set dresser: second unit (as John 'Slick' Barton)
James Davidson Bennett ... set dresser: second unit (as James Bennett)
Richard E. Birch ... propmaker foreman
Greg John Callas ... construction coordinator (as Greg Callas)
Andrew Campbell ... graphic designer
Charlie Campbell ... art department administrator
Frank Cappiello ... greensman
Anthony Carlino ... leadman
Gerald Cheney ... propmaker foreman (as Jerry 'Cabo' Cheney)
Art Clever ... welding foreman (as Arthur Clever)
Sean Clouser ... propmaker foreman (as Sean W. Clouser)
Joseph Timothy Conway ... assistant props: Washington D.C./Philadelphia/Utah units (as Joseph Conway)
Michael A. Cruz ... plaster foreman (as Mickey Cruz)
Melissa Elbaum ... buyer
Giovanni Ferrara ... supervising paint foreman
John Forwalter ... propmaker foreman
Eugene Freiburger ... set dresser: second unit (as Gino Fryberger)
Monica Frommholz ... set decorating coordinator
Kevin M. Gannon ... set dresser
Michael R. Gannon ... set dresser
Steve George ... property assistant (as Steven H. George)
David L. Glazer ... property assistant
Darek Gogol ... illustrator (as Derek Gogol)
Laurie Gold ... assistant construction accountant
L. David Gordon ... drapery foreman
Trevor Goring ... storyboard artist
Collin Grant ... illustrator
Robert Griffon Jr. ... property master: New York (as Robert Griffon)
Peter Hackman ... charge scenic artist: New York
Jay Hendrickx ... camera scenic artist: New York
William Hiney ... assistant art director (as Bill Hiney)
Mark Hitchler ... set designer
Richard Hoffenberg ... general foreman
Adam Horrocks ... set dresser
Jack Johnson ... illustrator
Kevin Kavanaugh ... art director: additional photography, Los Angeles
Tedd Keith ... propmaker foreman
Lisa M. Kittredge ... construction auditor (as Lisa Kittredge)
Beth Kushnick ... set decorator: New York
Ron Licari ... assistant to property: second unit
Josh Lusby ... set designer
Tom McDermott ... leadman: New York
John McDonnell ... assistant property master: New York
Paul Mugavero ... set dresser (as Paul D. Mugavero)
Nick Navarro ... set designer
David J. Negron Jr. ... storyboard artist
Erik L. Nelson ... property master
Joe Olsen ... property: second unit
Mark Palmer ... on set dresser
Robert Kim Patterson ... set dresser
Chris Perez ... labor foreman
Ron Petagna ... construction coordinator: New York (as Ronald Petagna)
Joe Pfaltzgraf ... set dresser
Stephen Pietropaolo ... set dresser (as Steve Peitropaolo) / set dresser: second unit (as Stephen M. Pietropaolo)
Taylor Savas Reese ... set dresser: Washington D.C./Philadelphia/Utah units
Michael Sabo ... leadman: Washington D.C./Philadelphia/Utah units
Henry Schaub ... stand-by painter
Bob Spore ... set dresser: second unit
Bruce Swanson ... set dressing foreman: New York (as Bruce E. Swanson)
Benton E. Tedlie ... set dresser (as Benton Tedlie)
Steve Thayer ... foreman (as Stevie Thayer)
Sally Thornton ... set designer
Chad Vachter ... set dresser
Adrian Valdes ... paint foreman
Michael D. Valdes ... paint foreman
Dean Wolcott ... set designer
Ernie Alvarez ... construction metal fabricator (uncredited)
George Atamian ... on-set dresser (uncredited)
Alisha Attella ... construction assistant (uncredited)
Bryan Badman ... carpenter (uncredited)
Pamela Bertini ... art department assistant/coordinator: New York (uncredited)
Sarena Bhargava ... sculptor gang boss (uncredited)
Jamie Bishop ... set dresser (uncredited)
Greg Blair ... production designer: opening sequence (uncredited)
Lauren Brezner ... art department production assistant: reshoots (uncredited)
Robert Buncher ... key greensman: Philadelphia crew (uncredited)
Carl Catanese ... set buyer: Washington, DC & Philadelphia (uncredited)
Ray Chan ... supervising art director: UK (uncredited)
Jeremy Conner ... carpenter (uncredited)
Robert Consing ... storyboard artist (uncredited)
Sam Dean ... welder gang boss (uncredited)
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
Derek du Bellier ... propmaker (uncredited)
Leia Dunlap ... assistant to art director (uncredited)
Louis Farah ... construction medic (uncredited)
Francesco Ferrara ... painter (uncredited)
Gustavo R. Ferreyra ... digital set designer: George Washington coins (uncredited)
Martin J. Gibbons ... welding foreman (uncredited)
Jim Gmuer ... set dresser (uncredited)
Canada Johanna Gordon ... art department coordinator: reshoots (uncredited)
Barbara Gregson ... production design researcher (uncredited)
Vincent Guarriello ... key construction grip (uncredited)
David James ... sculptor (uncredited)
Benton Jew ... concept artist (uncredited)
Elizabeth Keenan ... buyer (uncredited)
Adam Kincaid ... art department assistant (uncredited)
Brook Mansbridge ... propmaker gangboss (uncredited)
William S. Maxwell III ... set dresser (uncredited)
Ed Mirassou ... propmaker gangboss (uncredited)
Daniel P. Murphy ... construction metal fabricator (uncredited)
Kris Nagle ... welder (uncredited)
Ted Nolan ... construction gangboss (uncredited)
Michael S. O'Neal ... propmaker (uncredited)
Mike Raybould ... set dresser: Washington, Philadelphia (uncredited)
Wil Rees ... production illustrator (uncredited)
Bert Rodriguez ... construction foreman (uncredited)
Mark Sakamoto ... set dresser (uncredited)
Steve Salazar ... welder (uncredited)
Keith Short ... sculptor (uncredited)
Jason Soles ... plaster foreman (uncredited)
Marc Tantin ... propmaker (uncredited)
Thomas R. Wagner ... weapons and props (uncredited)
E. Parker Webb ... second greensperson (uncredited)
Frank White ... welder (uncredited)
Randall D. Wilkins ... set designer (uncredited)

Sound Department 

David A. Arnold ... supervising dialogue editor (as David Arnold)
James Ashwill ... foley mixer
Jeanette Browning ... adr recordist
David V. Butler ... dialogue editor
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Marva Fucci ... assistant sound effects editor
Laura Graham ... adr editor
Jeffrey J. Haboush ... additional sound mixer
Matthew P. Hanson ... assistant sound effects editor (as Matt Hanson)
Kimberly Harris ... supervising adr editor
Matthew Harrison ... foley editor
Allen Hartz ... dialogue editor
Michael Jonascu ... sound effects editor
Suhail Kafity ... sound effects editor
Doc Kane ... adr mixer
William B. Kaplan ... sound mixer
Tateum Kohut ... additional sound mixer
James Likowski ... foley editor
Howard London ... adr mixer
Melissa Lytle ... assistant sound effects editor
Tod A. Maitland ... sound mixer: New York (as Tod Maitland)
Victoria Martin ... supervising foley editor
F. Hudson Miller ... sound effects editor
Peggy Names ... sound utility (as Peggy A. Names)
Dan O'Connell ... foley artist
Kevin O'Connell ... sound re-recording mixer / supervising sound mixer
R.J. Palmer ... sound effects editor
Doug Parker ... assistant sound effects editor (as Douglas Parker)
Greg P. Russell ... sound re-recording mixer / supervising sound mixer
Robert L. Sephton ... fx sound designer
Dan Sharp ... sound re-recordist
Herb L. Smith ... sound re-recordist
Jim Stuebe ... sound mixer: additional photography/LA
George Watters II ... supervising sound editor
Cary Weitz ... boom operator
Gary Wright ... sound effects editor
Odin Benitez ... sound editor (uncredited)
Steven J. Berger ... assistant sound (uncredited)
Timothy R. Boyce Jr. ... third sound (uncredited)
Thomas Giordano ... boom operator: screen tests (uncredited)
Jesse Kaplan ... sound technician (uncredited)
John Rodda ... sound mixer (uncredited)
Michael Scott ... boom operator: New York (uncredited)

Special Effects by 

Ron Bauers ... special effects: second unit
J.C. Brotherhood ... special effects coordinator: New York
William Catania ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Bill Catainia)
Kenneth C. Clark ... special effects: second unit (as Ken Clark)
William Dawson ... special effects foreman
Gregory Diggins ... special effects: second unit (as Greg Diggins)
Thomas Fife ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Tom Fife)
Rick Figalan ... special effects technician
David Fletcher ... special effects coordinator
Walter Garrett ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Bill Gill ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Eric Hellie ... special effects: second unit
Jay M. Hirsch ... special effects shop foreman
R.J. Hohman ... special effects foreman: second unit (as RJ Hohman) / special effects shop foreman (as Robert Hohman)
Joe Judd ... hyrdaulics foreman (as Joseph Judd)
Steve King ... special effects technician (as Steven King)
Thomas Kittle ... special effects technician
Dave T. MacDonald ... special effects technician / special effects: second unit (as Dave McDonald)
Brendan McHale ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Brandon K. McLaughlin ... special effects technician (as Brandon McLaughlin)
Barry McQueary ... special effects technician (as Barry L. McQueary)
Katrissa 'Kat' Peterson ... special effects accountant (as Katrissa Peterson)
Gary Pilkinton ... special effects foreman: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Rick Reeder ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
David M. Sterner ... special effects shop foreman
Richard Terry Tjelmeland ... special effects shop foreman (as R. Terry Tjelmeland)
Thomas Turnbull ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Tom Turnbull)
Michael van Deusen ... special effects: second unit (as Michael Van Deusen)
Tony Vandenecker ... special effects technician
Larry Zelenay ... special effects technician (as Larry Zeleway)
Jeff Zook ... special effects technician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Wayne Burnes ... special effects technician (uncredited)
Simon Cockren ... special effects technician (uncredited)
William Dawson ... special effects coordinator: additional photography/LA (uncredited)
Michael Holland ... special effects technician (uncredited)
John Kelso ... special effects technician (uncredited)
Arthur D. Lindfield ... model maker (uncredited)
James Ochoa ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Andy Barrios ... compositor: Asylum (as Andy Raphael Barrios)
Elissa Bello ... lead rotoscoper: Asylum
Glen Bennett ... compositor: Asylum
Christopher Bonnstetter ... tds: Asylum (as Pink)
Kevin Bouchez ... compositor: Asylum
Phil Brennan ... compositor: Asylum
Shannan Burkley ... matte painting artist: Asylum (as Shannon Burkley)
Kathy Chasen-Hay ... visual effects producer: Asylum (as Kathy Chasen Hay)
Timothy Clark ... matte painting artist: Asylum
Brandon Criswell ... rotoscoper: Asylum
Brian Cuscino ... I/O: Asylum
Anupam Das ... 3d artist: Asylum (as Anupam 'Austin' Das)
Amit Dhawal ... rotoscoper: Asylum
Mitchell S. Drain ... visual effects supervisor: second unit, Asylum
Sean Andrew Faden ... cg supervisor: Asylum (as Sean Faden)
Andy Foster ... visual effects coordinator: Asylum
Adam Frazier ... I/O: Asylum
Denise Gayle ... i/o coordinator: Asylum (as C. Denise Gayle)
Matthew Hackett ... animator: Asylum
Steven Hawkins ... I/O: Asylum (as Steve Hawkins)
Michael Hemschoot ... animator: Asylum (as Michael 'Ffish' Hemschoot)
Claas Henke ... compositor: Asylum
Tommy Hooper ... color timer: Asylum
Jen Hutchinson ... controller: Asylum
Angie Jones ... animator: Asylum
Zach Justman ... editorial: Asylum
Joe Ken ... compositor: Asylum
Bill Laverty ... chief engineer: Asylum
Erik Lee ... animator: Asylum
Michael Lori ... 3d tracking: Asylum
Emma McGuinness ... visual effects executive producer
Nathan McGuinness ... senior visual effects supervisor
Derek Milner ... assistant color timer: Asylum (as Dereck Milner)
Steve Muangman ... compositor: Asylum
Jamie Oliff ... animator: Asylum (as Jaimie Oliff)
Perri Pecora ... compositor: Asylum
Brandon Perlow ... character rigger: Asylum
Michael Porterfield ... compositor: Asylum
Mark P. Renton ... compositor: Asylum (as Mark Renton)
Kosta Saric ... editorial: Asylum
Gunther Schatz ... tds: Asylum
Hilary Sperling ... compositor: Asylum
Greg Stuhl ... lead modeler: Asylum
Bryan Taylor ... rotoscoper: Asylum
Marty Taylor ... compositor: Asylum
Zachary Tucker ... lighting tds: Asylum
Marc Varisco ... visual effects supervisor
Aaron Vest ... lighting tds: Asylum
Jeff Werner ... cg producer: Asylum
Yuichiro Yamashita ... animator: Asylum
Blondel Aidoo ... executive visual effects producer (uncredited)
Enrico Altmann ... model maker (uncredited)
Greg M. Boettcher ... visual effects (uncredited)
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios (uncredited)
Andrew Cochrane ... compositor: previz (uncredited)
Michael Fuchs ... model maker (uncredited)
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc. (uncredited)
Matthew Gratzner ... visual effects supervisor: New Deal Studios, Inc. (uncredited)
Kyle J. Healey ... initial feature pitch previs 1999 (uncredited)
Leigh-Alexandra Jacob ... lead painter: New Deal Studios (uncredited)
Paul Luna ... motion graphic artist: Black Box Digital (uncredited)
Brian Maris ... video assist (uncredited)
Paul Postal ... visual effects (uncredited)
David Sanger ... producer: New Deal Studios (uncredited)
Clay Sparks ... sculptor (uncredited)
Wilson Tang ... digital restoration (uncredited)
Joel H. Thornton ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Daniel W. Barringer ... stunts: Powell
Richard L. Blackwell ... stunts
Tony Brubaker ... stunts
Peter Bucossi ... stunts
Phil Culotta ... stunts
Mark De Alessandro ... stunts (as Mark DeAlessandro)
J. Mark Donaldson ... stunts
Kofi Elam ... stunts (as Kofi W. Elam)
Paul Eliopoulos ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts: Riley
James M. Halty ... stunts (as Jimmy Halty)
Steve Hart ... driving stunts: Bill Young Driving Team
Gene Hartline ... stunts
Don Hewitt ... stunts (as Don Hewitt Sr.)
Lisa Hoyle ... stunts: Abigail
Bob Minor ... stunts
Tom Morga ... stunts
Eric Norris ... stunts
Hugh Aodh O'Brien ... stunts
Jim Palmer ... stunts
Janet Paparazzo ... stunts
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Danny Rogers ... stunts (as Daniel Rogers)
George Marshall Ruge ... stunt coordinator
Marc Schaffer ... stunts: Riley (as Marc Shaffer)
Con Schell ... driving stunts: Bill Young Driving Team
Jim Stephan ... stunts
Trampas Thompson ... stunts: Shaw
Russell Towery ... stunts
Sean Tracy ... driving stunts: Bill Young Driving Team
Christopher J. Tuck ... stunt coordinator: second unit (as Christopher Tuck)
Webster Whinery ... stunts: Ian
Brian J. Williams ... stunts (as Brian Williams)
Eddie Yansick ... stunts: Ben
Bill Young ... driving stunts: Bill Young Driving Team
Richard L. Blackwell ... stunt rigger (uncredited)
Jackson Bolt ... stunt performer (uncredited)
Myra 'Dakota' Bown ... stunt performer (uncredited)
Richard Bucher ... stunts (uncredited)
David Castillo ... stunt driver (uncredited)
Alex Chansky ... stunts (uncredited)
Wade Eastwood ... stunts (uncredited)
Peter Epstein ... stunts (uncredited)
Aaron Fiore ... precision driver (uncredited)
Tad Griffith ... stunts (uncredited)
Charles Grisham ... stunt double (uncredited)
Mohammed Hassan ... stunt performer (uncredited)
Andrea Havens ... precision driver (uncredited)
Michael Hilow ... utility stunts: legend sequence (uncredited)
Jermaine Holt ... stunts (uncredited)
Kevin L. Jackson ... stunt performer (uncredited)
Keii Johnston ... stunts (uncredited)
Rick Kain ... precision driver (uncredited)
Michael Kase ... stunts (uncredited)
Jay Krueger ... stunts (uncredited)
Mark Kubr ... stunts (uncredited)
Paul M. Lane ... utility stunts (uncredited)
Shawn Lane ... utility stunts (uncredited)
Rob Mars ... stunt double: Stewart Finlay-McLennan (uncredited)
Heidi Moneymaker ... stunts (uncredited)
Cord Newman ... stunt driver (uncredited)
Doug Peters ... precision driver (uncredited)
Kid Richmond ... precision driver (uncredited)
Derrick Simmons ... stunts (uncredited)
Keith Tellez ... utility stunts (uncredited)
Frank Torres ... stunts (uncredited)
Paul Townsend ... stunts (uncredited)
Michael Trisler ... stunts (uncredited)
Tyler Vogt ... stunt fighter (uncredited)
Harry Wowchuk ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric Amundsen ... second assistant camera: "a" camera
Mitchell Amundsen ... director of photography: New York (as Mitch Amundsen)
Dana Arnold ... best boy electric: second unit
Russell Ayer ... electrician
Paul C. Babin ... camera operator: second unit (as Paul Babin)
Minh Bahnsen ... grip: second unit
Samantha Bahramian ... electrician: second unit (as Samantha N. Bahramian)
Scott Baker ... electrician
Lloyd Barcroft ... dolly grip: second unit
Edward Barnes ... rigging best boy electric: second unit (as Ted Barnes) / rigging gang boss (as Red Barnes)
James Barrett ... electrician
Jennifer Bell ... second assistant camera
Erik Bernstein ... best boy electric
Kirk Bloom ... second assistant camera: second unit (as Kirk L. Bloom)
Andy Bogali ... camera second assistant: New York
Brad Boyer ... dolly grip
Danny Brazen ... dolly grip: second unit
Jim Bridges ... still photographer: New York (as James Bridges)
James Brisbin ... electrician
Kevin Brown ... electrician
Richard M. Butkus Jr. ... electrician: second unit (as Rick Butkus)
Charlie Butler ... grip: second unit (as Charles Butler)
Mike Byrd ... grip: second unit
Colin J. Campbell ... chief lighting technician (as Colin Campbell)
Ian S. Casas ... grip: second unit (as Ian Casis)
Daniel Casey ... camera loader: second unit
Frank Caslin ... key rigging electrician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
R. Adam Chambers ... best boy electric: second unit (as Adam Chambers)
Joseph V. Cicio ... camera operator: second unit (as Joseph Cicio)
Tom Cioccio ... second assistant camera: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Dale Cole ... grip: second unit (as Dale F. Cole)
Marcis Cole ... camera operator: second unit (as Marc Cole) / steadicam operator: second unit (as Marc Cole)
Andy Day ... gaffer: New York (as Andrew Day)
Kevin De La Motte ... second assistant camera
Ray De La Motte ... camera operator
Dick Deats ... key grip (as Dicky Deats)
Jerry C. Deats ... key grip: second unit / rigging key grip
David Deever ... video assist (as Dave Deever)
Andrew Degnan ... film loader
Louie DeMarco ... first assistant camera: second unit (as Lou De Marco)
Sean Devine ... dolly grip
David E. Diano ... camera operator: second unit (as Dave Diano)
Alan R. Disler ... first assistant camera (as Alan Disler)
Doug Dole ... grip (as Douglas Dole)
Edwin Effrein ... camera first assistant: New York (as Edwin A. Effrein)
Brent Egan ... camera loader: second unit
Eric Engler ... director of photography: second unit
Rod Farley ... best boy grip: second unit (as Roderick G. Farley) / best boy rigging grip (as Roderick G. Farley)
Lisa K. Ferguson ... second assistant camera: second unit
Greg Finkel ... camera second assistant: New York (as Gregory Finkel)
Anthony Gamiello ... best boy grip: New York
Dennis Gamiello ... key grip: New York
Raymond Gonzales ... electrician
Kris Guthrie ... best boy rigging grip: second unit
Dan Hawking ... electrician (as Dan Hawing)
Morgan Hellig ... grip: second unit
Loren Hillebrand ... dolly grip: second unit
William H. Hobson ... grip (as William Hobson)
Neil Holcomb ... rigging best boy electric: second unit
Joel Holland ... video assist: New York
Steve Jezewski ... grip: second unit
Jeffrey A. Johnson ... best boy grip (as Jeffrey 'J.J.' Johnson)
Michael Kelem ... aerial director of photography: Utah
Ryotaro Kinno ... camera loader: second unit
Leslie J. Kovacs ... gaffer: additional photography/LA (as Les Kovacs)
Jason Leeds ... electrician: second unit
Chris Leidholdt ... best boy grip: second unit (as Chris Leidholt)
Deborah Lipman ... second assistant camera: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Marcos O. Lopez ... second assistant camera: second unit (as Marcos Lopez)
Rob Lubel ... electrician: second unit
Scott McGeo ... key grip: second unit
David J. McGraw ... video assist: second unit (as David McGraw)
David B. Nowell ... director of photography: aerial unit
Bill Olofsson ... second assistant camera: second unit (as Billy Olofsson)
James Owens ... electrician: second unit
Nick Paige ... camera operator: second unit (as Nick B. Paige)
Rocco Palmieri ... best boy electric: New York (as Rocco Palomieri)
Larry Pausback ... electrician (as L. Pausback)
Daniel Pearl ... director of photography: legend sequence
Steve Petrie ... video assistant
J. Michael Popovich ... key grip: additional photography/LA (as Mike Popovich)
Kevin C. Potter ... first assistant camera: second unit
Scott Rathner ... first assistant camera
Don Reddy ... camera operator: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Peter Reniers ... camera operator: New York
David Richert ... first assistant camera: second unit
Jan Ruona ... first assistant camera: second unit
P. Scott Sakamoto ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Jason Santelli ... best boy electric: second unit
Rick Santoyo ... grip
Richard Scarpone ... video playback: second unit
Todd Schlopy ... camera first assistant: New York (as R. Todd Schlopy)
David Schmalz ... video assist: additional photography/LA
Jonathan P. Sibert ... best boy rigging grip: second unit
Sean Smith ... electrician
Duncan M. Sobel ... best boy rigging electric
Jeffrey P. Soderberg ... chief rigging electrician
Stu Spahn ... electrician: second unit
Ted Spiegler ... key rigging grip: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Michael Stone ... camera operator: second unit
Ian Strang ... electrician
Glen Swaim ... rigging grip: second unit (as Glen Saim)
Monte Swann ... 24-frame video playback
Tony Thomas ... dolly grip: second unit
Jeff Tomhave ... grip: second unit (as Jeff Thomhave)
Suzanne Trucks ... second assistant camera: second unit
Ryan Vanlossberg ... grip
Chris Wagganer ... video playback: second unit
Larry Wallace II ... chief lighting technician: second unit (as Larry Wallace) / electrician: second unit (as Larry Wallace Jr.)
Christopher Warren ... electrician
Scott Whitbread ... second assistant camera: second unit (as Scott A. Whitbread)
Russell A. Wicks ... key rigging electrician: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Russell Wicks)
Paul Wilkowsky ... grip
John Wittman ... grip
Robert Zuckerman ... still photographer
Steve Zvorsky ... electrician (as Stephem Zvorsky)
Alfred Ainsworth ... video playback operator (uncredited)
Thomas M. Allen ... electrician (uncredited)
Ffilip Bolton ... set electrician (uncredited)
Kelly Britt ... electrician (uncredited)
Richard J. Brock ... camera technician (uncredited)
Samuel G. Friedman ... electrician (uncredited)
Steve Gilbert ... grip (uncredited)
Chad Glendon ... electrician (uncredited)
David Shane Guild ... rigging electrician (uncredited)
James Harker ... electrician (uncredited)
Timothy Healy ... generator operator: base camp, New York (uncredited)
Chris Henry ... electrician (uncredited)
Jesse Kaplan ... video assist operator: second unit (uncredited)
Dana Kilgore ... set lighting technician (uncredited)
Tim Kossa ... rigging electrician: Washington D.C. (uncredited)
John W. Kristopik ... rigging electric (uncredited)
Eric R. Laudadio ... assistant camera (uncredited)
Michael Leonard ... additional first assistant camera (uncredited)
Chris Lombardozzi ... generator operator (uncredited)
Greg Lopez ... rigging electrician (uncredited)
Lance Mayer ... assistant camera: second unit, New York (uncredited)
Greg Mitchell ... video assist operator: second unit (uncredited)
Polly Morgan ... assistant camera (uncredited)
Jason Parker ... rigging electrician (uncredited)
Ryan Pilon ... assistant camera (uncredited)
Richard Rammee ... electrician: second unit (uncredited)
Daniel D. Sariano ... assistant camera: second unit (uncredited)
Lowell Schulman ... electrician (uncredited)
David D. Scott ... video engineer (uncredited)
Laurie Shane ... gaffer: London (uncredited)
Jon Sibert ... best boy rigging grip: Philadelphia second unit (uncredited)
S. Benny Smyth ... rigging electrician (uncredited)
Wade Tyree ... lighting technician (uncredited)
Andrew Voegeli ... second assistant camera (uncredited)
Chris Walden ... generator operator (uncredited)
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera (uncredited)

Casting Department 

Cody Beke ... casting assistant
Jennifer Bender ... extras casting
Jessica Daniels ... casting assistant
Carlyn Davis ... casting: Washington DC
Elizabeth Greenberg ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Diane Heery ... casting: Philadelphia
Rayna Favinger ... casting associate (uncredited)
Leah Kaplan ... extras casting associate (uncredited)
Mariann H.W. Lee ... extras casting (uncredited)
Jason Loftus ... casting associate (uncredited)
David M. Waldron ... background casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Michael Adkins ... costume supervisor: New York
Susan Antonelli ... set costumer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Teresa Binder ... set costumer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Tiffany Busche ... set costumer
Brian Callahan ... key set costumer
Carol Demarti ... ager/dyer
Bill Edwards ... key costumer/atmosphere
David Fernandez ... set costumer: second unit
Michele Forsythe ... set costumer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Penelope Laughman ... set costumer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Joan M. Lynch ... set costumer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Marilyn Matthews ... assistant costume designer
Dan Moore ... costume supervisor
Suzanne Robertson ... key set costumer (as Suzy Robertson)
Elizabeth Shelton ... assistant costume designer: New York
Sanford Slepak ... set costumer (as Sandy Slepak) / set costumer: second unit
Hartsell Taylor ... costume supervisor: New York
Debbie Travis ... costumer: Mr. Cage
Marcy Craig ... costumer (uncredited)
Bobbie Mannix ... costumes: Legend sequence (uncredited)

Editorial Department 

Jonathan Chibnall ... additional film editor
Lara B. Grant ... apprentice editor (as Lara Grant)
Knar Kitabjian ... post-production assistant
Edward Malone ... assistant film editor
Jason Mandel ... post-production assistant
Jose Marra ... apprentice editor
Stephen Nakamura ... color timer
Heidi Psyk ... post-production coordinator
Brett Reed ... first assistant editor (as Brett M. Reed)
Ofe Yi ... first assistant editor
Jeff Zacha ... post production executive
Ron Barr ... digital intermediate editor (uncredited)
James Cohen ... assistant film editor (uncredited)
Yvette Gonzalez ... post-production assistant (uncredited)
David Gray ... assistant editor (uncredited)
Jamie Mitchell ... video post-production editor (uncredited)
David Orr ... color timer (uncredited)
Mark T. Osborne ... colorist: dailies (uncredited)
Christopher Reichel ... digital intermediate assistant (uncredited)

Music Department 

Bob Badami ... music supervisor
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Tom Calderaro ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Gordon Fordyce ... assistant music editor
Gordon Goodwin ... conductor: orchestra / orchestrator
Katie Greathouse ... assistant music editor
Don Harper ... composer: additional music
Steve Kempster ... score mixer / score recordist
Bryan Lawson ... assistant music editor
Paul Linford ... composer: additional music
Jennifer Nash ... music editor
Del Spiva ... assistant music editor
Jeanette Surga ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Booker White ... music preparation
Chuck Choi ... technical music consultant (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Matt Friedman ... digital score recordist (uncredited)
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)
Marina Manukian ... musician (uncredited)
Melissa Orquiza ... music preparation (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)
Jeanette Surga ... composer: additional music, end credits (uncredited)

Transportation Department 

Henry S. Avelin ... transportation captain: New York (as Henry Avelin)
Anthony Canard ... transportation co-captain: second unit (as Anthony Conard)
Kevin Craig ... picture car coordinator
James D. D'Amico ... transportation co-captain: second unit
Pete Fanucci ... transportation co-captain: second unit
Troy Gould ... transportation co-captain
Bruce Hauer ... transportation co-captain
Joe 'Stinky' Killian ... transportation captain: second unit
Ron Kunecke ... transportation captain
Rhonda Martin ... transportation office coordinator
Michael Menapace ... transportation captain: second unit (as Michael D. Menapace)
Charles Spillane ... transportation co-captain: New York (as Charlie Spillane)
Bryce Guy Williams ... transportation coordinator
Michael Antunez ... picture car coordinator (uncredited)
Jack Carpenter ... driver: insert car (uncredited)
Alberto Coto ... driver (uncredited)
Erik Coutts ... driver (uncredited)
Daniel Davis ... driver: base camp generator (uncredited)
Paulie DiCocco III ... driver (uncredited)
Paulie DiCocco ... driver (uncredited)
Lawrence Dove ... driver (uncredited)
J. Armin Garza II ... driver: camera car (uncredited)
Chris Haynes ... driver (uncredited)
Margo Hunt ... driver dispatcher (uncredited)
Patrick J. Kelly ... driver (uncredited)
William Lubin ... driver (uncredited)
Gordon T. Martin ... driver: production van (uncredited)
Mike Miliotti ... driver (uncredited)
Joseph Sullivan ... driver (uncredited)
Gerry Turner ... unit transportation coordinator (uncredited)
Bonnie Yamahiro ... driver (uncredited)

Other crew 

Alicia Accardo ... script supervisor
Charley Armstrong ... location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Charlie Armstrong)
Olivier Arnesen ... production associate: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Dawn Barkan ... animal trainer: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Dawn M. Barkaw)
Denise A. Beale ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Anna Belaro-Rodriguez ... second assistant accountant (as Anna Belaro)
Vanessa Bendetti ... researcher
Justin Blampied ... designer: Asylum
Laura Boyer ... production assistant (as Laura J. Boyer)
Andrew Brown ... production assistant: second unit
Kate Brown ... production coordinator: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Stephen Bures ... personal assistant: Mr. Cage
Michael J. Burmeister ... supervising location manager
Trisha Burton ... script supervisor: second unit
Michael Buster ... dialect coach
Dan Camins ... assistant: Mr. Bruckheimer
John K. Campbell ... assistant: Mr. Bruckheimer (as John Campbell)
Simon Cassels ... designer: Asylum
Young N. Chang ... assistant: Mr. Keitel
Malika R. Cohen ... production secretary
Laura Connors ... first assistant accountant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Thomas M. Cornelius ... craft service: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Dax A. Cuesta ... second assistant accountant
James Currier ... production assistant: second unit
Jeff Dash ... first assistant accountant
Robert Dawson ... title designer
Derek Di Biagio ... assistant production coordinator
Kathy Donno ... key second asst accountant / second assistant accountant
Kevin Dugard ... medic: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Rocío Estrada ... production assistant
Rich Fellegara ... set medic: New York (as Richard Fellegara)
Don Ferrarone ... consultant
Dominique Fichera ... assistant: Ms. Steinberg
Carol Flaisher ... location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Ramiro 'Melo' Flores ... location assistant
Stacy Foot ... assistant production coordinator
Scott Foster ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Mas Gardner ... production assistant
Virginia Geckler ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Robert George ... first assistant accountant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Bob George)
Eric Glasser ... key set production assistant
Cynthia Glausi ... production assistant: second unit
Linda 'Sam' Glynn ... assistant location manager
Genevieve Gonzalez-Turner ... production assistant
Ro Gorski ... executive assistant: Mr. Bruckheimer (as Roberta 'Ro' Gorski)
Christopher Gregson ... production assistant
Ben Hammock ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Stacie Harder ... production assistant: second unit
Michael Hartel ... assistant location manager: New York (as Mike Hartel)
Justin Healy ... assistant location manager
Amy Heinz ... production assistant
Tim Hillman ... location manager (as Timothy Hillman)
David Honaker ... production secretary: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Sam Hutchins ... location supervisor: New York
Jason Inman ... set medic: second unit
David Iskra ... production assistant: second unit
Brandon Itagaki ... craft service assistant
Kenneth Itagaki ... craft service: second unit (as Ken Itagaki)
Jane Jackson ... script supervisor: UK
Allen Jane ... marine coordinator: New York
Jeff Johnson ... first aid medic: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Julie Jones ... production controller
Brian S. Kalata ... assistant location manager
Ken Kern ... production assistant: second unit (as Kenneth Kern)
Janette Kim ... set assistant: Mr. Cage
Valerie Y.O. Kim ... location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Val Kim)
Shelley Kirkwood ... unit publicist
Alex Kivlen ... key assistant location manager
Ray Kluga ... art director: New York
Linda Krauss ... assistant: Mr. Oman
Kay Ku ... production secretary
Marco Kyris ... double: Ben / stand-in: Ben
Eric Lamb ... medic: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Diana E. Latham ... production coordinator: New York
Michelle Latham ... location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
David B. Leener ... product placement
Barrett J. Leigh ... travel coordinator
Joseph Magazenni ... production assistant
Gabrielle Mahon ... assistant production coordinator: New York
Brian Mansur ... assistant: Mr. Aviv
Steven Masi ... pilot: New York
Jonas C. Matz ... medic
Christopher Mauldin ... photo double: Justin Bartha
Robert Mazaraki ... production coordinator: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Margie Mazzei ... medic: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Sarah McKaig ... assistant: Mr. Waldman
Haley McLane ... script supervisor: second unit
Kristen McLaughlin Holcroft ... production assistant (as Kristen McLaughlin)
Tony Meister ... designer: Asylum
Gregory Metcalf-Hall ... accounting clerk (as Greg Metcalf)
Jeremy Meyer ... production assistant
Rik Michul ... assistant: Mr. Atwell, second unit
Cheryl L. Montague ... production assistant: second unit
Sammy Montero ... production assistant
Patricia Navone ... craft service: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Trisha Noavone)
Michael Neal ... payroll accountant: SAG
Andrea Nelson ... assistant: Mr. Keitel
Lee Nichols ... trainer: Mr. Cage
Pepper O'Brien ... production accountant: New York
Vincent Oster ... producer: legend sequence
Edward V. Pannozzo ... first assistant accountant (as Edward Pannozzo)
David Paris ... pilot: New York
Robert Paulsen ... assistant location manager (as Robert Paulson)
Nora Phillips Pedersen ... production assistant
Wynn Petersen ... production secretary: Jerry Bruckheimer Films
Jason Pinardo ... key assistant location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Greta S. Pittard ... production secretary: second unit (as Greta Star Pittard)
Denise Anderson Poore ... key set production assistant
Kate Pulley ... production assistant
Alan D. Purwin ... aerial pilot (as Alan Purwin)
Jonathan Reich ... location scout: Washington, DC
Gary Rieck ... script coordinator
Larry Ring ... location manager
Jessica Ruge ... assistant: Mr. Ruge
Jan Hopper Sanders ... script supervisor: second unit, Washington D.C./Philadelphia (as Jan Sanders)
Antonio Scarlata ... production assistant
Jason J. Scott ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units (as Jason Scott)
John Semedik ... first assistant accountant
Dan Shotz ... assistant: Mr. Turteltaub
Jim Smith ... craft service assistant / craft service: second unit
Bryan Snodgrass ... key set assistant: second unit (as Bryan T. Snodgrass)
Laura Sode-Matteson ... location manager: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Justin Sperandeo ... assistant: Mr. Bruckheimer
Debbie Steele ... assistant: Mr. Aviv
Stephen Sweeney ... assistant spx accountant
Donna Tegan ... production assistant (as Donna M. Tegan)
Kim Thio ... medic
John Travis ... production assistant
Elona Tsou ... production coordinator
Dirk Vahle ... pilot: New York
Julie Valine ... production assistant
Judith Walder ... payroll accountant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Ed Walton ... assistant: Mr. Stenson
Trisha Ward ... assistant: Ms. Steinberg
Jill Weiss ... assistant: Mr. Bruckheimer
Debi West ... payroll accountant
Chad Wheeler ... production assistant: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Alyssa L. Wittenberg ... production associate: second unit
Patrick Wymore ... key office production assistant
Ted Yonenaka ... craft service (as Teddy Yonenaka)
Barbara Young ... medic: Washington D.C./Philadelphia/Utah Units
Stacie Zekanis ... associate producer: legend sequence
J. Mark Abbott ... production assistant (uncredited)
Crisoforo Aguilar ... additional set production assistant (uncredited)
Jason Allred ... production assistant (uncredited)
Duane Andersen ... production assistant (uncredited)
Nana Ashong ... production assistant: Philadelphia (uncredited)
Darren Baker ... set production assistant: Philadelphia (uncredited)
Jack Bavaro ... first assistant production accountant: New York (uncredited)
Mark Bedell ... stand-in (uncredited)
George Bejue ... additional catering cook: second unit (uncredited)
Rich Bokides ... production assistant (uncredited)
Randolph Bookman ... production assistant (uncredited)
Shawn Booth ... production assistant (uncredited)
Marlee Boyd ... adr loop group (uncredited)
Phil Bradshaw ... production assistant (uncredited)
Brinton Bryan ... set production assistant: Los Angeles (uncredited)
Patrick Burn ... assistant location manager (uncredited)
Jason Cardillo-Lee ... production assistant (uncredited)
Robert Cavalluzzo ... location scout: New York (uncredited)
Stephen Caywood ... body double (uncredited)
Emily Chittell ... production secretary: additional photography (uncredited)
Andrew Cinquino ... production assistant: Philadelphia (uncredited)
Aaron B. Cooke ... production assistant (uncredited)
Patrick Cunningham ... production assistant (uncredited)
Kelsey Daniels ... production assistant (uncredited)
Bill Darby ... location manager: additional shooting: UK (uncredited)
Teresa Darby ... assistant location manager: additional shooting, UK (uncredited)
Daniela De Carlo ... production assistant (uncredited)
Carol Demarti ... head dyer and ager (uncredited)
Katherine Dorrer ... scout: Washington D.C. (uncredited)
R.A. Dotzenrod II ... additional set production assistant: Philadelphia (uncredited)
Louis Farah ... construction medic (uncredited)
James Feldman ... production assistant: New York (uncredited)
Andrew Fiero ... production assistant (uncredited)
Steven L. Franklin ... craft service (uncredited)
Braden Friedman ... production assistant (uncredited)
Bill Garvey ... location assistant: New York (uncredited)
Brent Geisler ... production assistant (uncredited)
Jeremy Gilbreath ... stand-in (uncredited)
Chayne Gregg ... production assistant: Philadelphia/Washington D.C. (uncredited)
Lisa Hagenmeyer ... location coordinator: Washington D.C. (uncredited)
Amy Hamaoui ... assistant: Mr. Segars (uncredited)
Seth William Hansen ... additional set production assistant (uncredited)
Dan Harder ... medic: construction/rigging (uncredited)
Douglas A. Hary ... stand-in (uncredited)
Jean Hodges ... food stylist (uncredited)
Tom Hogan ... key assistant location manager (uncredited)
Katie Holland ... production assistant (uncredited)
Patrick A. Horton ... stand-in: Jon Voight (uncredited)
Christopher Hutchins ... assistant: Nicholas Cage, additional photography (uncredited)
Ari Hyman ... assistant location manager (uncredited)
Alicia Ivery ... payroll accountant: New York (uncredited)
Matthew Jenkins ... production assistant: re-shoot, UK (uncredited)
Daniel Jewel ... assistant to producer: re-shoot, UK (uncredited)
Adam Jordan ... production assistant (uncredited)
Grant Kahler ... misc crew (uncredited)
Brooke Keesling ... production coordinator (uncredited)
Lee Keller ... production assistant (uncredited)
Cosmos Kiindarius ... production assistant: opening sequence (uncredited)
Jon Kussmaul ... production assistant: Philadelphia (uncredited)
Stefón L.C. ... production assistant (uncredited)
Kenneth LaFayette ... first assistant accountant: post-production (uncredited)
Casey Levie ... set production assistant: additional photography (uncredited)
Karin Levinson ... computer graphics producer: Black Box Digital (uncredited)
Yoshie Lewis ... production assistant (uncredited)
Julieta Lima ... production assistant (uncredited)
Mathew Lorenceau ... additional catering assistant: second unit (uncredited)
Stephanie Lovell ... set production assistant: Washington, DC (uncredited)
Del Lukens ... production assistant (uncredited)
Tom Martin ... production assistant (uncredited)
Jeff McNeal ... voice-over artist (uncredited)
Mike Miller ... production assistant (uncredited)
Chris Moore ... assistant location manager: UK (uncredited)
Dan Morrow ... production accountant: additional photography (uncredited)
April Mosqus ... additional set production assistant: second unit (uncredited)
Brandon Murphy ... production assistant: Philadelphia (uncredited)
Jason New ... stand-in: Sean Bean (uncredited)
Jim Nickas ... production assistant (uncredited)
Rocco Nisivoccia ... production assistant: New York (uncredited)
Kenyon Noble ... key production assistant (uncredited)
Courtney Pakiz ... linguist (uncredited)
Rick Parkinson ... wrangler gang boss (uncredited)
Kate Chase Pitzarella ... assistant location manager (uncredited)
Angela Pyle ... production coordinator (uncredited)
Allyson Rech ... script development (uncredited)
F. Lee Reynolds ... production assistant (uncredited)
Stephen Rippey ... production assistant (uncredited)
Jonathan Roumie ... location supervisor: second unit (uncredited)
Dan Rush ... stand-in (uncredited)
Cheryl Ryan ... location production assistant (uncredited)
Greg Schneider ... effects production assistant (uncredited)
Laura Schwartz ... location production assistant (uncredited)
Christopher Scott ... set production assistant: Washington D.C. (uncredited)
Brian Sherman ... set production assistant (uncredited)
Kevin Smets ... effects production assistant (uncredited)
Phil Smith ... animal trainer (uncredited)
Eugene Stamos ... craft service (uncredited)
Trevor Stasik ... production assistant: Philadelphia (uncredited)
Tony Swatton ... armorer (uncredited)
Travis Tarr ... development assistant (uncredited)
Scott Tivald ... location scout (uncredited)
John Trujillo ... layout board (uncredited)
Mike Tsucalas ... set production assistant: Philadelphia (uncredited)
Ertug Tufekcioglu ... production assistant (uncredited)
David Velasco ... location scout: New York (uncredited)
K.L. Connie Wang ... script clearance administrator (uncredited)
Benton Ward ... second unit art department assistant (uncredited)
Charles Washington Jr. ... locations office coordinator: Philadelphia (uncredited)
Sara Webster ... additional production assistant (uncredited)
George M. White ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Sharon Pinkenson ... special thanks: Executive Director, Greater Philadelphia Film Office
Anthony A. Williams ... special thanks (as Honorable Anthony A. Williams)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page