IMDb > Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) More at IMDbPro »

Photos (See all 110 | slideshow) Videos (see all 9)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull -- This is the first trailer for Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, directed by Steven Spielberg.
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull -- Clip: The Warehouse
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull -- Behind the scenes: Harrison Ford practicing with his whip
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull -- Interview: Karen Allen "On reacting to the script"
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull -- Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull - Teaser Trailer

Overview

User Rating:
6.3/10   268,814 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 50% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
David Koepp (screenplay)
George Lucas (story) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull on IMDbPro.
Release Date:
22 May 2008 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
In May, the adventure continues. See more »
Plot:
Famed archaeologist/adventurer Dr. Henry "Indiana" Jones is called back into action when he becomes entangled in a Soviet plot to uncover the secret behind mysterious artifacts known as the Crystal Skulls. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for BAFTA Film Award. Another 7 wins & 30 nominations See more »
User Reviews:
Why all the hate? Is it because we've grown up? This is still a fun movie! See more (2023 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Harrison Ford ... Indiana Jones

Cate Blanchett ... Irina Spalko

Karen Allen ... Marion Ravenwood

Shia LaBeouf ... Mutt Williams

Ray Winstone ... 'Mac' George Michale

John Hurt ... Professor Oxley

Jim Broadbent ... Dean Charles Stanforth

Igor Jijikine ... Dovchenko

Dimitri Diatchenko ... Russian Suit

Ilia Volok ... Russian Suit

Emmanuel Todorov ... Russian Soldier

Pasha D. Lychnikoff ... Russian Soldier

Andrew Divoff ... Russian Soldier
Venya Manzyuk ... Russian Soldier (as Veniamin Manzyuk)

Alan Dale ... General Ross

Joel Stoffer ... Taylor

Neil Flynn ... Smith

V.J. Foster ... Minister (as VJ Foster)

Chet Hanks ... Student in Library
Brian Knutson ... Letterman

Dean Grimes ... Letterman (as Dean L. Grimes)

Sasha Spielberg ... Slugger
Nicole Luther ... Diner Waitress
Sophia Stewart ... Malt Shop Teen
Chris Todd ... College Brawler (as Christopher Todd)
Dennis Nusbaum ... College Brawler

T. Ryan Mooney ... Teenage Boy

Audi Resendez ... Teenage Girl

Helena Barrett ... Teenage Girl
Carlos Linares ... Fast Speaking Inmate
Gustavo Hernandez ... Shouting Inmate
Maria Luisa Minelli ... Sanitarium Nun

Nito Larioza ... Cemetery Warrior

Ernie Reyes Jr. ... Cemetery Warrior

Jon Valera ... Cave Warrior (as John Valera)

Kevin Collins ... M.P. in Guard Hut

Robert Baker ... M.P. Sergeant
rest of cast listed alphabetically:

Andre Alexsen ... Russian Soldier #1 (uncredited)

Fileena Bahris ... College Student (uncredited)

Jon Braver ... Staff Car Driver (uncredited)
Amanda Bromberg ... Wedding Guest (uncredited)
Noelle Bruno ... Greaser Girl (uncredited)

Tim Camarillo ... Peruvian Villager (uncredited)

Arnold Chon ... Ugha Mud Warrior (uncredited)
Marly Coronel ... Villager (uncredited)

Martin Dew ... Russian Scientist (uncredited)
Andrew Goldfarb ... Protesting Student (uncredited)
Ted Grossman ... Peruvian Porter (uncredited)
Michael J. Jacyna ... Russian Military Cameraman (uncredited)
Joe Jagatic ... Russian Soldier (uncredited)

Gleb Kaminer ... Russian Soldier (uncredited)

Brendon John Kelly ... College Student (uncredited)

Adam Kirley ... Teenage Boy Car Driver (uncredited)
David LaVera ... Toba - Mayan Warrior (uncredited)
Jonathan Lomma ... Train Passenger (uncredited)

Janet Lopez ... Candle Seller / Peru Villager (uncredited)
Michael Maddigan ... Greaser (uncredited)

Chuck Maldonado ... Cemetery Warrior (uncredited)

Sean Marrinan ... Hellman's Bakery Delivery Man (uncredited)
Adam Masnyk ... Letterman Student (uncredited)

Steven A. Miller ... College Student (uncredited)
Adam Prakop ... Student in Library (uncredited)
Sam Rocco ... College Student (uncredited)
Ilya Rockwell ... Russian soldier (uncredited)

Jason Roehm ... Russian Soldier (uncredited)

Errol Sack ... Hostile Soldier (uncredited)

Philip J Silvera ... Ugh Mud Warrior (uncredited)

Andrew Simms ... Young Indiana Jones (uncredited)
Bogdan Szumilas ... Russian Scientist (uncredited)

Bryan Thompson ... Letterman (uncredited)
Paul Thornton ... College Professor (uncredited)

Conor Timmis ... Student on Sidewalk (uncredited)

John H. Tobin ... Sierra Madre Cowboy (uncredited)
Maria Zambrana ... Merchant (uncredited)
Dianne Zaremba ... College Student (uncredited)
Ilya Jonathan Zaydenberg ... Russian Soldier #5 (uncredited)

Directed by
Steven Spielberg 
 
Writing credits
(WGA)
David Koepp (screenplay)

George Lucas (story) and
Jeff Nathanson (story)

George Lucas (characters) and
Philip Kaufman (characters)

Produced by
Kathleen Kennedy .... executive producer
Kristie Macosko Krieger .... associate producer
George Lucas .... executive producer
Frank Marshall .... producer
Denis L. Stewart .... co-producer
Flávio R. Tambellini .... producer: aerial unit, Brazil (as Flavio Tambellini)
 
Original Music by
John Williams 
 
Cinematography by
Janusz Kaminski (director of photography)
 
Film Editing by
Michael Kahn 
 
Casting by
Debra Zane 
 
Production Design by
Guy Hendrix Dyas 
 
Art Direction by
Luke Freeborn 
Lawrence A. Hubbs 
Mark W. Mansbridge (supervising art director)
Lauren E. Polizzi  (as Lauren Polizzi)
Troy Sizemore 
Mario Ventenilla 
 
Set Decoration by
Larry Dias 
 
Costume Design by
Mary Zophres 
 
Makeup Department
Trish Almeida .... key hair stylist
Lazaro Arencibia .... second key hair stylist: Connecticut
Karen Asano-Myers .... hair stylist: Mr. Ford
Felicity Bowring .... makeup department head
Rose Chatterton .... key hair stylist: Connecticut
Jane Choi .... makeup artist: Connecticut
Bill Corso .... makeup artist: Mr.Ford
Roxy D'Alonzo .... special makeup effects artist
Ken Diaz .... makeup artist
Justin Ditter .... special makeup effects artist
Robert Fama .... second key hair stylist: Connecticut
Jeong-Hwa Fonkalsrud .... makeup artist
Nathalie Fratti .... makeup artist: second unit
Maggie Fung .... key makeup artist
Bryan D. Furer .... additional makeup artist: Hawaii (as Bryan Furer)
Hitomi Golba .... hair stylist: second unit
Gudrun Halt .... second key hair stylist: Connecticut (as Gudrun Holt)
Kevin Haney .... makeup artist (makeup artist)
Maya Hardinge .... makeup artist: Connecticut
Rob Hinderstein .... special makeup effects artist
Tania Kahale .... additional makeup artist: Hawaii
Laurel Kelly .... hair stylist
Miia Kovero .... hair stylist
Bob Kretschmer .... wig maker
Heidi Kulow .... makeup artist: Connecticut
Tammy Kusian .... hair stylist: second unit
Toby Lamm .... special makeup effects artist
Barbara Lorenz .... hair stylist: Ms. Blanchett
Chris Lyons .... special effects teeth
Cathrine A. Marcotte .... hair stylist (as Catherine A. Marcotte)
Liz Marshall .... assistant makeup artist
Suzy Mazzarese-Allison .... second key hair stylist: Connecticut (as Susy Mazzarese Allison)
Lesa Nielsen .... makeup artist
Patricia Regan .... key makeup artist: Connecticut
Debra Rego .... additional hair stylist: Hawaii (as Debra L. Rego)
Wendy Robin .... makeup artist: Hawaii
Morag Ross .... makeup artist: Ms. Blanchett
Laine Rykes .... additional hair stylist: Hawaii
Nadege Schoenfeld .... makeup artist: second unit
Carol Schwartz .... makeup artist
Kelvin R. Trahan .... hair department head
Carla White .... second key makeup artist: Connecticut
Nathalie Allen .... additional make-up (uncredited)
Jennifer Aspinall .... special makeup effects artist (uncredited)
J.D. Bowers .... prosthetics lab technician: W.M. Creations Inc. (uncredited)
J.D. Bowers .... prosthetics sculptor: W.M. Creations Inc. (uncredited)
Belinda Bryant .... special makeup effects artist (uncredited)
Chris Burgoyne .... special makeup effects artist (uncredited)
Barbara Cantu .... assistant hair stylist (uncredited)
Carlton Coleman .... prosthetic sculptor: W.M. Creations (uncredited)
Ken Culver .... mold maker (uncredited)
Sasha Cummins .... hair stylist (uncredited)
John Jack Curtin .... hair stylist (uncredited)
Rocky Faulkner .... special makeup effects artist (uncredited)
Kelcey Fry .... special makeup effects artist (uncredited)
Toni G .... special makeup effects artist (uncredited)
Jake Garber .... special makeup effects artist (uncredited)
Thom Gonzales .... hair stylist (uncredited)
Connie Grayson Criswell .... contact lens technician (uncredited)
Vanessa Jaramillo .... makeup artist (uncredited)
Matthew Jorgensen .... makeup lab: sculptor WM Creations (uncredited)
Jamie Kelman .... special makeup effects artist (uncredited)
Michael Key .... makeup artist (uncredited)
Barry R. Koper .... special makeup effects artist (uncredited)
Mark Landon .... special makeup effects artist (uncredited)
Blair Leonard .... additional makeup artist (uncredited)
Craig Lindberg .... additional makeup: CT (uncredited)
Brad Look .... special makeup effects artist (uncredited)
Heather Mages .... special makeup effects artist (uncredited)
Ryan McDowell .... silicone prosthetic supervisor (uncredited)
Myke Michaels .... special makeup effects artist (uncredited)
Gilbert A. Mosko .... special makeup effects artist (uncredited)
Matthew W. Mungle .... prosthetic supplier (uncredited)
Ned Neidhardt .... special makeup effects artist (uncredited)
Ken Niederbaumer .... special makeup effects artist (uncredited)
Rhonda O'Neal .... hair stylist (uncredited)
Koji Ohmura .... prosthetic sculptor: W.M. Creations (uncredited)
Lygia Orta .... makeup artist (uncredited)
Michele Payne .... hair stylist (uncredited)
Brian Penikas .... special makeup effects artist (uncredited)
Joe Podnar .... makeup artist (uncredited)
Alex Proctor .... makeup artist (uncredited)
Richard Redlefsen .... special makeup effects artist (uncredited)
Nikoletta Skarlatos .... makeup artist (uncredited)
Tomasina Smith .... makeup artist (uncredited)
Rick Stratton .... tattoo artist (uncredited)
Turner Walker .... special makeup effects lab technician: W.M. Creations Inc. (uncredited)
Amanda Williams .... specialty wig maker (uncredited)
Karen Zanki .... hair stylist (uncredited)
Debbie Zoller .... makeup artist (uncredited)
 
Production Management
Richard Baratta .... unit production manager: Connecticut
Martin Cohen .... post-production executive
Renee Confair .... production supervisor: Hawaii (as Renee Confair Sensaro)
Mike Fantasia .... production supervisor: aerial unit
Angelo Gastal .... unit production manager: aerial unit, Brazil (as Angelo Secco Gastal)
Noelle Green .... production supervisor
Margaret Hilliard .... unit production manager: Hawaii
Stephanie Ito .... post-production supervisor
Paul Moen .... unit production manager
Denis L. Stewart .... unit production manager
Ellen Wolff .... production supervisor: second unit
 
Second Unit Director or Assistant Director
Dan Bradley .... second unit director
Ian Calip .... second second assistant director: Connecticut
Chris Corrado .... second assistant director
Nicholas Fitzgerald .... second second assistant director: second unit (as Nico Fitzgerald)
Matthew Gordon .... additional second assistant director
Pablo Helman .... unit director: aerial unit
Eric Richard Lasko .... second second assistant director (as Eric Lasko)
David Mendoza .... second second assistant director: second unit Los Angeles (as Dave Mendoza)
Malu Miranda .... second assistant director: aerial unit (as Maria Luisa Miranda Costa Amorim)
Kenyon Noble .... additional second second assistant director
Justin Ritson .... additional second assistant director
Lisa M. Rowe .... second assistant director: second unit (as Lisa Rowe)
Michael Salven .... first assistant director: aerial unit
Lisa C. Satriano .... first assistant director: second unit
Adam Somner .... first assistant director
Ian Stone .... second assistant director
Pete Waterman .... second second assistant director: second unit
 
Art Department
Damon Allison .... propshop foreperson
Bob Alvarez .... laborer: Hawaii
Peter Alvarez .... construction foreperson: Hawaii (as Peter 'Paco' Alvarez)
Lawrence Amanuel .... lead greensperson: Connecticut
Rich Andrade .... set dresser (as Richard Andrade)
Rich Andrade .... set dresser
Fred Arbegast .... chief sculptor
Dominique Arcadio .... art researcher
Chris Baker .... storyboard artist
Scott Bobbitt .... leadman
Tony Bohorquez .... model maker
Chris Bowers .... previsualisation artist
Amanda Bromberg .... researcher: property department (as Amanda C. Bromberg)
John Bugarcic .... paint foreman
John Bullard .... propmaker gangboss
Greg John Callas .... construction coordinator (as Greg Callas)
Lawrence Cardenas .... standby painter: second unit
Robert Clark .... sculptor
Andrew Coyne .... props: Hawaii
Jason Critchfield .... painter
Rodolfo Damaggio .... illustrator
Colin Dennis .... propmaker
Chris DeTitta .... leadman: Connecticut (as Chris De Titta)
Ralph Diaz .... on-set greensman
Val Drake .... sculptor gang boss
Patricio M. Farrell .... assistant art director (as Patricio Farrell)
Gustavo R. Ferreyra .... digital set designer
Gustavo R. Ferreyra .... prop shop
Jeff Frost .... model maker
Roland Fullajtar .... construction
Paul Gaily .... set dresser: Connecticut
Sara Gardner-Gail .... buyer
Kenneth Garrett .... sculptor
Peter Gelfman .... property master: Connecticut
Scott Getzinger .... assistant property master
Martin J. Gibbons .... welding foreman
Hector M. Gonzalez .... on-set dresser
Collin Grant .... illustrator (as Collin Grant)
Daniel D. Gregoire .... previsualization supervisor
Doug Harlocker .... property master
Paul Harman .... sign painter
Terry Haskell .... property master: second unit
Seth Hays .... props
Michael Hebden .... sculptor
George Hess .... swing gang
Grey Hill .... sculptor
Michael Hird .... construction medic
Mark Hitchler .... set designer
Jeff House .... lead modeler
Edward Jones .... greensperson: Hawaii
Christopher Kennedy .... set dresser: New Mexico
Chris Kitisakkul .... art researcher
Lisa M. Kittredge .... construction auditor
George Kouzoujian .... shop craft foreperson: Connecticut (as George Kouzoujian Jr.)
Chris Larsen .... set dresser
Tony Leonardi .... standby painter
Letia Lewis .... previsualisation artist
Kevin Loo .... set designer
David Lowery .... storyboard artist
Josh Lusby .... set designer
Brian Magner .... previsualisation artist
Jason Mahakian .... lead model maker
Mark W. Mansbridge .... supervisory art director
Ian McArthur .... construction welder: Hawaii
Merdyce McClaran .... set dresser
Frank J. McClure .... props: Hawaii
Ryan A. McCoy .... previsualisation artist
Steven M. Miller .... greens foreperson: New Mexico (as Steve M. Miller)
Christopher Morente .... greensman: Hawaii (as Christopher L. Morente)
Rob Muia .... construction shop manager
Alexandre Ménard .... previsualisation artist (as Alexandre Menard)
Carol Ann Napier .... set dresser: New Mexico
Ed Natividad .... conceptual designer
Ed Natividad .... illustrator
Nick Navarro .... assistant art director
Mike Needham .... greensperson: Hawaii
Mark Nicholas .... key carpenter: Connecticut
Cesar Orozco .... propmaker
Scott Patton .... character designer
Ron D. Peake .... welder gangboss
Tom Penny .... set dresser: Hawaii
Susan Perlman .... art department coordinator: Connecticut
Melani Petrushkin .... set decorating assistant
Sara Philpott .... buyer
Neil David Pontecorvo .... greensperson: Hawaii
Eric Ramirez .... set dresser
Charlotte Raybourn .... art department coordinator
Clint G. Reagan .... previsualisation artist
Jorge Reyes .... painter
Matt Robbins .... local greensperson: Hawaii
Bert Rodriguez .... construction foreman
Mick Rossman .... scenic
Josh Roth .... props
Beth A. Rubino .... set decorator: Connecticut (as Beth Rubino)
James Sadek .... construction coordinator: Connecticut
Ernest M. Sanchez .... lead person: Hawaii
John S. Schlicter .... scenic
Skylar Schmidt .... set dresser
Nathan Schroeder .... illustrator
Clint Schultz .... graphic designer
Steve Sickle .... greensman: Hawaii (as Steve Sickles)
Andrew Smith .... draper: Hawaii
Andrew Smith .... drapery foreperson
Brett C. Smith .... lead person: Hawaii (as Brett Smith)
Jason Soles .... plaster foreman
Bill Taliaferro .... set designer (as William Taliaferro)
Miles Teves .... illustrator
Dan Tindell .... previsualisation artist
Adam Trachtman .... art department artist
Adrian Valdes .... painter
Cuitlahuac Morales Velazquez .... sculptor
Jesse Verette .... labor foreperson: Hawaii
Daryl Vierra .... props: Hawaii
Richard Walker .... set dresser: Hawaii
Alyssa Winter .... set decorator: Connecticut
Dean Wolcott .... assistant art director
Michael Biggie .... prop painter (uncredited)
Jonathan Burdeshaw .... sculptor (uncredited)
Lance Cheatham .... set dresser (uncredited)
Nicole Eldredge .... set dresser (uncredited)
David James .... sculptor (uncredited)
Gareth J. Jensen .... props (uncredited)
Ty Jones Jr. .... set dresser (uncredited)
David Keir .... carpenter (uncredited)
Greg Knapp .... construction medic (uncredited)
Ross La Terra .... set dresser: Connecticut (uncredited)
Steven Ladish .... set dresser (uncredited)
Kimberly Merlin .... set decoration buyer (uncredited)
Marcus Migliore .... grip: art department (uncredited)
Kris Nagle .... welder (uncredited)
Timothy Oakley .... prop fabricator: Hawaii (uncredited)
Timothy Oakley .... set graphics: Hawaii (uncredited)
Nashon Petrushkin .... set dresser (uncredited)
Roger Prater .... greens foreman (uncredited)
Dennis Richardson .... carpenter (uncredited)
Carl Robarge .... molder/caster (uncredited)
Liza Rudolph .... set decoration buyer (uncredited)
Meg Hyatt Snow .... property assistant (uncredited)
Cale Wilbanks .... assistant to production designer (uncredited)
Chris Windisch Jr. .... greensman (uncredited)
Nicole Zaks .... set dresser (uncredited)
 
Sound Department
Bryan Arenas .... consultant: dolby sound
Chris Barron .... digital transferer (as Christopher Barron)
Timothy R. Boyce Jr. .... cable person: Connecticut (as T.R. Boyce)
Jeanette Browning .... adr recordist: Disney Studios
Tim Burby .... digital editorial services
Ben Burtt .... sound designer
Ben Burtt .... supervising sound editor
Benjamin A. Burtt .... apprentice sound editor (as Benny Burtt)
Blake R. Cornett .... sound recordist (as Blake Cornett)
John Countryman .... digital transferer
Luke Dunn Gielmuda .... foley supervisor
Sean England .... foley recordist
Kim Foscato .... assistant dialogue editor
Kirk Francis .... sound mixer: second unit
Ivan Fritz .... digital editorial services
Pascal Garneau .... foley editor
Peter Gleaves .... adr mixer
Jonathan Greber .... digital transferer
Dan Guachione .... boom operator: Connecticut (as Daniel Guachione)
Craig Heath .... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Edward J. Hernandez .... adr engineer: Disney Studios (as Eddy Hernandez)
Ellen Heuer .... foley artist
Larry Hopkins .... layback sound mixer
David Hunter .... digital editorial services
Richard Hymns .... supervising sound editor
Robert Jackson .... boom operator
Ron Judkins .... sound mixer
Doc Kane .... adr recordist: Disney Studios (as Louis 'Doc' Kane)
Tom Lalley .... sound re-recording engineer
Kyrsten Mate .... sound effects editor (as Krysten Mate)
Marilyn McCoppen .... adr editor
Marilyn McCoppen .... dialogue editor
Stuart McCowan .... adr editor
Shannon Mills .... sound effects editor
Peggy Names .... cable person
Andy Nelson .... sound re-recording mixer
Timothy Nielsen .... sound effects editor (as Tim Nielsen)
Frank Rinella .... foley mixer (as Frank Aglieri-Rinella)
Christopher Scarabosio .... additional sound designer
Christopher Scarabosio .... sound re-recording mixer
Jurgen Scharpf .... sound mix technician
Dee Selby .... first assistant sound editor
Clint Smith .... sound recordist
Greg Steele .... adr recordist: Todd AO West
Ewa Sztompke .... adr editor (as Ewa Sztompke-Oatfield)
Ewa Sztompke .... dialogue editor (as Ewa Sztompke-Oatfield)
Addison Teague .... sound effects editor
Dennie Thorpe .... foley artist (as Dennis Thorpe)
Jana Vance .... foley artist
Matthew Wood .... sound database tools
Gwendolyn Yates Whittle .... adr supervisor
Greg Zimmerman .... adr recordist: Todd AO West
Caroline Cannizzaro .... foley recordist (uncredited)
Henry Dobson .... dubbing supervisor (international versions) (uncredited)
Jessica Lemes da Silva .... foley recordist (uncredited)
Corey Tyler .... sound design intern (uncredited)
 
Special Effects by
Lauren Abrams .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Richard Alonzo .... key artist: Stan Winston Studio (as Ritchie Alonzo)
Roy Augenstein .... special effects technician
Marc Banich .... special effects technician
Carol Bauman .... miniatures and special effects: Kerner Optical (as Carol E. Bauman)
Gabriel Benavidez .... special effects technician
Kevin Bowers .... special effects technician
Jason Brackett .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Conrad V. Brink Jr. .... special effects supervisor: Connecticut
Greg Bryant .... special effects technician (as Gregory Bryant)
Tamara Carlson .... special effects technician: Stan Winston Studio
Chris Cheatham .... mold shop: Stan Winston Studio (as Chris Cheetham)
John Cherevka .... key artist: Stan Winston Studio
Richard W. Clot .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Richard Clot)
Robbie Clot .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Robert Clot)
Tom Cloutier .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Thomas Cloutier)
Javier Contreras .... mold shop: Stan Winston Studio
Eric Cook .... special effects technician (as Eric P. Cook)
Charles Cooley .... special effects technician
Michael Cordell .... special effects technician (as Michael W. Cordell)
Cory Czekaj .... mold shop: Stan Winston Studio
Nick D'Abo .... lead model maker: Kerner Optical (as Nicholas D'Abo)
Lenny Dalrymple .... special effects technician
Sam Dean .... special effects technician
Bernie Demolski .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Richard B. Demolski)
Mike Derry .... special effects technician
Lou Diaz .... mold shop: Stan Winston Studio
Bruce Allan Donnellan .... special effects foreperson (as Bruce Donnellan)
Michael Duenas .... special effects technician
Roderic 'Mick' Duff .... special effects technician (as Nickey Duff)
John Eblan .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Mike Edmonson .... special effects foreperson: second unit
Robert M. Edwards .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
David Eland .... special effects foreperson
Steven Carlton Ficke .... special effects technician (as Steven C. Ficke)
Cari Finken .... mold shop: Stan Winston Studio (as Carolyn Finken)
Damian Fisher .... mold shop
John Fleming .... special effects technician
Leo Garza .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Daniel Gilmore .... special effects technician
Nelson Hall .... miniatures and special effects: Kerner Optical (as Nelson Kirby Hall)
Neal Halter .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Dan Hauck .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Dustin Heald .... mold shop: Stan Winston Studio
Trevor Hensley .... key artist: Stan Winston Studio
Geoff Heron .... special effects supervisor: Kerner Optical (as Geoffrey Heron)
Matt Heron .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Matthew Heron)
Anthony Ray Herrera .... special effects technician (as Anthony Herrera)
Clark Higgins .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Robert Hill .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Bob Hill)
Ray Hoffman .... special effects technician (as Ray Hoffman)
Michael Holland .... special effects technician (as Michael Holland Sr.)
Sean House .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Peggy Hrastar .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Darnell Isom .... mold shop: Stan Winston Studio
Clark James .... special effects technician
Todd Jensen .... special effects foreperson (as Todd K. Jensen)
Brad Jerrell .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Mike Jobe .... miniatures and special effects: Kerner Optical (as Michael R. Jobe)
Robert Andrew Johnson .... special effects digital set designer
W. Douglas Jones Jr. .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Anthony Julio .... special effects technician
Jeff Khachadoorian .... special effects technician (as Jeff Khachadourian)
Alan Kiriu .... special effects powder person: Hawaii (as Alan R. Kiriu)
Jeffrey Knott .... special effects technician (as Jeffrey D. Knott)
Joe Love .... special effects technician
Lindsay MacGowan .... key artist: Stan Winston Studio (as Lindsay Macgowan)
Shane Mahan .... key artist: Stan Winston Studio
Mike Manzel .... key artist: Stan Winston Studio (as Michael Manzel)
Al Marangoni .... special effects purchaser
Keith Marbory .... special effects mold shop
David Marten .... special effects technician (as David Arthur Marten)
Fernando Massiel .... special effects technician
Jason Matthews .... key artist: Stan Winston Studio
William P. McGinley .... special effects technician
David Mesloh .... special effects technician
Joel Mitchell .... special effects foreperson
Brad Moore .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Spencer Mulcahy .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Ben Nichols .... minatures and special effects crew: Kenner Optical
Jeff Ogg .... special effects technician
Robert L. Olmstead .... special effects foreman
Michael Ornelaz .... key artist: Stan Winston Studio (as Michael Ornelez)
Oscar Orona .... special effects technician
Joey Orosco .... key artist: Stan Winston Studio
Tom Pahk .... special effects foreman (as Thomas Pank)
Robert Ramsdell .... key artist: Stan Winston Studio (as Rob Ramsdell)
Jeff Rand .... special effects technician
Chuck Ray .... minatures and special effects crew: Kerner Optical (as Charles H. Roy)
Gintar Repecka .... special effects foreperson
Michael Rifkin .... special effects technician
Martin Rosenberg .... special effects director of photography: Kerner Optical (as Marty Rosenberg)
John Rosengrant .... effects supervisor: Stan Winston Studio
Paul Sabourin .... special effects technician (as Paul J. Sabourin)
Anthony Salvaggio .... additional special effects technician: Hawaii (as Anthony Fitzgerald Salvaggio)
Gretchen Scharfenberg .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Jeffrey D. Smith .... research & development: ILM
Russell Souza .... miniatures and special effects: Kerner Optical (as Russell L. Souza)
Charles Sowles .... special effects props
Bodin Sterba .... mold shop: Stan Winston Studio
Ian Stevenson .... mold shop: Stan Winston Studio
Scott Stoddard .... key artist: Stan Winston Studio
Frank Strzalkowski .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Christopher A. Suarez .... special effects technician
Daniel Sudick .... special effects coordinator (as Dan Sudick)
Keith Suzuki .... special effects technician
Frank W. Tarantino .... special effects foreman: Kerner Optical (as Frank Tarantino)
Clark Templeman .... special effects technician
Alyssa Tschann .... mold shop: Stan Winston Studio
Trevor Tuttle .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Durk Tyndall .... additional special effects technician: Hawaii
Danny Wagner .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Mark Walas .... minatures and special effects crew: Kerner Optical
Jerry Wiskerson .... miniatures and special effects: Kerner Optical
Gary Yee .... special effects mold shop
Thomas Zell .... special effects technician
Chris Baer .... special effects lab technician (uncredited)
Ryan Banfield .... mold maker: Stan Winston Studio (uncredited)
Brian Claus .... model department: Stan Winston Studio (uncredited)
Todd D'Amario .... miniature model maker / kerner optical (uncredited)
Todd Fellows .... miniatures and special effects: Kerner Optical (uncredited)
Joe Heffernan .... special effects technician (uncredited)
J. Anthony Kosar .... special effects intern: Stan Winston Studio (uncredited)
Sara R. Morris .... special effects purchaser (uncredited)
Greg Nicotero .... special effects makeup (uncredited)
Kariem Saleh .... special effects intern: Stan Winston Studio (uncredited)
 
Visual Effects by
Pedro Pozo Acosta .... digital artist: ILM (as Pedro Pozo)
Alia Agha .... digital artist: ILM
Jon Alexander .... lead digital artist: ILM
Christian Alzmann .... visual effects art director
Christopher Anthony .... digital artist: ILM
Stephen Aplin .... digital artist (as Steve Aplin)
Lori Arnold .... plate production manager
Joel Aron .... digital artist: ILM
Trang Bach .... digital artist: ILM
Lance Baetkey .... digital paint/roto supervisor
Michael Balog .... creature technical director: ILM
Leigh Barbier .... digital modeler and simulator: ILM
Brian Barlettani .... associate production manager: ILM
Michael Bauer .... digital artist: ILM
Daniel Bayona .... digital artist: ILM
Chris Bayz .... digital artist: ILM
Vicki Beck .... senior staff: ILM (as Vicki Dobbs Beck)
Jeffrey Benedict .... digital artist: ILM
Terran Benveniste .... production assistant: ILM
Jawahar Bhatti .... digital artist
Kim Bianco .... production & technical support: ILM
Jason Bidwell .... paint artist
Jason Billington .... digital artist: ILM
Sean Bittinger .... production & technical support: ILM
Duncan Blackman .... lead digital artist: ILM
Richard Bluff .... digital matte supervisor: ILM
Stella Bogh .... digital artist: ILM
Jean Bolte .... digital modeler and simulator: ILM
Mathieu Boucher .... digital artist: ILM
Chris Bowers .... previsualization artist
Lynwen Brennan .... senior staff: ILM
Chantell Brown .... technical assistant
Matt Brumit .... digital artist: ILM
Jacob Buck .... digital models and simulations
Chrysta Marie Burton .... visual effects production and technical support
Michaela Calanchini .... digital artist
Geoff Campbell .... digital modeler and simulator: ILM
Huey Carroll .... roto/paint artist
Lanny Cermak .... digital artist: ILM
Kien Geay Chan .... digital effects: ILM (as Chan Kiengeay)
Edward Chaplin .... digital artist
Amelia Chenoweth .... digital artist: ILM
Leila Chesloff .... digital artist: ILM
Peter Chesloff .... digital artist: ILM
Ian Chriss .... visual effects best boy: Kerner Optical
Paul Churchill .... digital artist: ILM
Patrick Clancey .... digital opticals
Brian Clark .... digital modeler and simulator: ILM
Grady Cofer .... digital artist: ILM
Michael Comfort .... pre-visualization artist
Pat Conran .... lead digital artist: ILM (as Patrick Conran)
Dennis Cooper .... production & technical support: ILM
Jay Cooper .... compositing supervisor: ILM
Karin Cooper .... digital models and simulations: ILM
Stuart Cripps .... digital compositor
Brice Criswell .... research and development: ILM
Etienne Daigle .... digital artist: ILM
Bradford deCaussin .... digital models and simulations: ILM
David Deuber .... digital modeler and simulator: ILM
Eran Dinour .... digital artist: ILM
Jeff Doran .... lead digital artist: ILM (as Jeffrey Doran)
Kalene Dunsmoor .... digital artist: ILM
Yanick Dusseault .... lead digital artist: ILM
C. Michael Easton .... animator (as Michael Easton)
Selwyn Eddy .... digital artist: ILM (as Selwyn Eddy III)
Chrissie England .... senior staff: ILM
Raul Essig .... digital artist: ILM
Dan Feinstein .... digital artist: ILM
Tom Fejes .... digital artist: ILM (as Thomas Fejes)
Sebastian Feldman .... digital artist: ILM
Christine Felman .... visual effects coordinator
Aaron Ferguson .... digital modeler and simulator: ILM
Simon Fillat .... production & technical support: ILM
Brian Flynn .... digital artist: ILM
Dave Fogler .... digital model supervisor: ILM
Chris Foreman .... digital artist: ILM
Tim Fortenberry .... digital artist: ILM
Warren Fu .... concept artist
David Fuhrer .... digital artist: ILM
Joana Garrido .... digital artist: ILM
Bill George .... digital artist: ILM
Brian Gernand .... model/miniature supervisor: Kerner Optical
Maurizio Giglioli .... digital modeler and simulator
Kevin Gillen .... digital artist: ILM
Michael Gleason .... visual effects editor
Jeremy Goldman .... digital artist: ILM
Marissa Gomes .... production assistant: ILM
Maria Goodale .... digital artist: ILM
Bridget Maria Goodman .... digital modeler and simulator
David Gottlieb .... digital artist: ILM
Daniel D. Gregoire .... previsualization supervisor
Bryant Terrell Griffin .... digital artist: ILM (as Bryant Griffin)
Cameron Griffin .... digital artist: ILM
Branko Grujcic .... digital artist: ILM
Jean-Denis Haas .... animator: ILM
Christian Haley .... digital artist: ILM
Martin Halle .... digital artist: ILM
Michael J. Halsted .... lead digital artist: ILM (as Michael Halsted)
Tyler Ham .... digital artist: ILM
Éric Hamel .... digital artist: ILM (as Eric Hamel)
Craig Hammack .... lead TD supervisor
David Hanks .... digital artist: ILM (as Dave Hanks)
John Hansen .... lead digital artist: ILM
Tim Harrington .... animator: ILM
Trevor Hazel .... digital artist: ILM
Pablo Helman .... visual effects supervisor
Wendy Hendrickson .... digital artist: ILM
Neil Herzinger .... digital artist: ILM
Kela Hicks .... digital artist: ILM (as Kela Cabrales)
Shawn Hillier .... digital artist: ILM
Darin Hilton .... digital matte artist: ILM
Sherry Hitch .... digital artist: ILM
Robert Hoffmeister .... sequence supervisor: ILM
zain homer .... digital artist: ILM
Yap Hon Wui .... digital artist
Jung Seung Hong .... digital model supervisor: ILM (as Jung-Seung Hong)
Yap Honwui .... digital artist: ILM
Ryan Hopkins .... lead digital artist: ILM
Stephanie Hornish .... visual effects producer
Christopher Horvath .... digital artist: ILM
Jen Howard .... digital artist: ILM
Jill E. Hughes .... production manager: ILM (as Jill Hughes)
Peg Hunter .... digital artist: ILM
Paul Huston .... digital artist: ILM
Polly Ing .... digital artist: ILM
Cyrus Jam .... lead digital artist: ILM
Mike Jamieson .... digital artist
Patrick Jarvis .... digital paint/rotoscope supervisor: ILM
Ryan Jones .... digital artist: ILM
Zoran Kacic-Alesic .... research and development: ILM
Shawn Kelly .... animator: ILM
Greg Killmaster .... digital modeler and simulator
Katrin Klaiber .... digital artist: ILM
Drew Klausner .... digital artist: ILM
Susan Klausner .... digital artist: ILM
Robert Kosai .... digital modeler and simulator: ILM
Marshall Richard Krasser .... associate visual effects supervisor: ILM (as Marshall Krasser)
Carrie Kreger .... production & technical support
Ondrej Kubicek .... digital artist: ILM
Somasundaram Lakshmanan .... roto artist (as Somasundram L.)
François Lambert .... sequence supervisor: ILM (as Francois Lambert)
Hayden Landis .... technical director supervisor: ILM
Jean-Claude Langer .... digital modeler and simulator: ILM
Kimberly Lashbrook .... lead digital artist: ILM
Kelvin Lau .... digital modeler and simulator: ILM
Asier Lavina .... digital matte artist: ILM
SeungHun Lee .... creature technical director: ILM (as Seunghun Lee)
SungHun Lee .... creature technical director
John LeGrande .... digital artist: ILM (as John Legrande)
John M. Levin .... digital artist: ILM (as John Levin)
Janet Lewin .... visual effects executive producer: ILM
Letia Lewis .... previsualization artist
Kimberly Nelson LoCascio .... visual effects executive (as Kimberly K. Nelson)
Luke Longin .... digital artist: ILM
Jason Lopes .... senior systems engineer: stan winston studio
Valy Lungoccia .... digital effects artist
Michael Lynch .... lead model maker: Kerner Optical
Jennifer MacKenzie .... digital artist: ILM
Sean MacKenzie .... digital compositing supervisor: ILM
Brian Magner .... previsualization artist
Dev Mannemela .... digital artist: ILM
Mark Marcin .... production & technical support: ILM
Patrik Marek .... digital artist: ILM
Tia L. Marshall .... lead digital artist: ILM (as Tia Marshall)
Kevin Martel .... animator: ILM
Ryan Martin .... digital artist: ILM
Marcel Martinez .... digital artist: ILM
Kevin May .... digital artist: ILM
Scott May .... digital modeler and simulator: ILM
Ryan A. McCoy .... previsualization artist
Will McCoy .... digital artist: ILM
David Meny .... supervising technical director
Jim Milton .... production & technical support: ILM
Curt I. Miyashiro .... senior staff: ILM (as Curt Miyashiro)
Jack Mongovan .... digital artist: ILM
Carlos Monzon .... digital artist: ILM
Erik Morgansen .... animator: ILM
Kaz Mori .... production & technical support: ILM
David Manos Morris .... digital artist: ILM
Katie Morris .... digital artist: ILM
Timothy Mueller .... digital artist: ILM
Elona Musha .... technical assistant: ILM
Alexandre Ménard .... previsualization artist (as Alexander Menard)
David Nakabayashi .... concept artist: ILM
Giovanni Nakpil .... digital modeler and simulator: ILM
Marla Newall .... digital artist: ILM
Brett Northcutt .... lead digital artist: ILM
Ben O'Brien .... sequence supervisor: ILM
Erin D. O'Connor .... associate production manager: ILM (as Erin O'Connor)
Rick O'Connor .... lead digital artist: ILM
Jeffrey Odell .... visual effects production and technical support
Kaori Ogino .... lead digital artist
James Orara .... digital modeler and simulator: ILM
Khatsho John Orfali .... lead digital artist (as Khatsho Orfali)
Saro Orfali .... digital artist: ILM
David Owen .... visual effects production and technical support
Erik Pampel .... production and technical support
Thaddeus Parkinson .... digital artist: ILM
S. Scott Parrish .... digital modeler and simulator: ILM (as Scott Parish)
Nikita Patel .... production & technical support
Daniel Pearson .... lead digital artist: ILM
Miles Perkins .... senior staff: ILM
Frank Losasso Petterson .... digital modeler and simulator: ILM
Phil Pham .... digital artist: ILM
Justin Potter .... digital effects: ILM
Bruce Powell .... digital artist: ILM
Sébastien Quessy .... digital artist: ILM (as Sebastien Quessy)
James Randell .... production & technical support: ILM
Steve Rawlins .... animation supervisor: ILM
Clint G. Reagan .... pre-visualization lead
Kevin Reuter .... lead digital artist: ILM
Spencer Reynolds .... digital modeler and simulator
Megan Rible .... digital artist: ILM
Jeanne Rich .... production & technical support: ILM
Michael Rich .... digital artist: ILM
Anthony Rispoli .... digital artist: ILM
Shaikh Rizwan .... paint and roto
Elsa Rodriguez .... digital artist: ILM
Amanda Ronai-Dahle .... digital artist: ILM (as Amanda Ronai)
Jason Rosson .... digital artist: ILM
Ian Sachs .... research and development: ILM
Barry Safley .... digital artist: ILM
Jeff Saltzman .... digital artist: ILM
Mike Sanders .... digital modeler and simulator: ILM
Steve Sauers .... lead digital artist: ILM
Philip Schneider .... research and development: ILM
Ben Schoen .... title designer
Misty Segura .... digital artist: ILM
Jerry Sells .... digital artist: ILM
Nelson Sepulveda .... digital artist: ILM
Cheng Pei Shan .... production & technical support: ILM
Paul Sharpe .... digital artist: ILM
Kirk Shimano .... digital artist: ILM
Mark Siegel .... digital modeler and simulator: ILM
John Sigurdson .... lead digital artist: ILM
Ken Sjogren .... digital artist: ILM
Jason H. Snell .... layout supervisor: ILM (as Jason Snell)
Jim Soukup .... layout artist (as James Soukup)
Joe Woodward Stevenson .... creature effects
Sam Stewart .... digital artist: ILM
Michelle Stock .... production & technical support: ILM
David Sullivan .... digital artist: ILM
Steve Sullivan .... senior staff: ILM
Nigel Sumner .... lead digital artist: ILM
Andre Surya .... digital artist
Alex Suter .... research and development
Doug Sutton .... digital artist: ILM
Henri Tan .... digitl modeler and simulator: ILM
Masahiko Tani .... digital artist: ILM
Stephanie Taubert .... digital artist: ILM
Chad Taylor .... lead digital artist: ILM
Dale Taylor .... associate production manager: ILM
Renita Taylor .... digital modeler and simulator: ILM
Huai Yuan Teh .... digital artist: ILM
Johan Thorngren .... digital artist: ILM
Meghan Thornton .... digital artist: ILM
Dan Tindell .... previsualization artist
Alan Travis .... digital artist: ILM
Alex Tropiec Jr. .... digital artist: ILM (as Alex Tropiec)
Adrian Tsao .... digital effects: ILM
Chi Chung Tse .... digital artist: ILM
Chi Chung Tse .... digital modeler and simulator: ILM
Melissa Tseng .... digital artist: ILM
Doug Tubach .... digital artist: ILM
Kate Turner .... digital artist: ILM
Yusei Uesugi .... digital artist: ILM
Lee Uren .... digital artist: ILM
Todd Vaziri .... digital artist: ILM
Marci Velando .... visual effects production and technical support
Eric Voegels .... digital artist: ILM
Tim Waddy .... animator: ILM
Kevin Wallace .... production manager: Kerner Optical
Steve Walton .... viewpaint supervisor: ILM
Paige Warner .... digital artist: ILM (as Brandon Warner)
Harold Weed .... digital modeler and simulator: ILM (as Howie Weed)
David Weitzberg .... lead digital artist: ILM
David Weitzberg .... sequence supervisor: ILM
Dan Wheaton .... digital artist: ILM
John Whisnant .... digital artist: ILM
Jeff White .... digital production supervisor: ILM
Ryan Wiederkehr .... associate production manager
Ronnie E. Williams Jr. .... lead digital artist: ILM (as R. Jay Williams)
Barry Williams .... lead digital artist: ILM
Ciaran Wills .... research and development: ILM
Eric Wong .... creature supervisor: ILM
Eric Wong .... simulation supervisor: ILM
Jeff Wozniak .... lead digital artist: ILM
Robert Yamamoto .... post effects guy (as Rob Yamamoto)
David Yee .... concept artist
Mark Youngren .... digital artist: ILM
Scott Younkin .... lead digital artist: ILM
Heidi Zabit .... digital artist: ILM
Sameer Bhoyar .... roto artist (uncredited)
Anna Bies .... modelmaker (uncredited)
Xavier Bourque .... digital compositor: ILM (uncredited)
Michael Conte .... digital artist: ILM (uncredited)
Shane Cook .... compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Tim Gibbons .... digital compositor (uncredited)
Giles Hancock .... digital matte artist: ILM (uncredited)
Michael Honrada .... digital artist: ILM (uncredited)
Samapika Karmakar .... digital roto/paint artist (uncredited)
Justin Kosnikowski .... digital compositor: ILM (uncredited)
Mathew Krentz .... digital compositor: ILM (uncredited)
Ronald Mallet .... research and development: ILM (uncredited)
Thomas Mathai .... data manager (uncredited)
Michelle Motta .... digital paint & rotoscope artist (uncredited)
Maggie Oh .... digital artist: ILM (uncredited)
Edward Quintero .... digital matte artist (uncredited)
Jessica Riewe .... production and technical support: Industrial Light & Magic (uncredited)
Patrick J. Rodriguez .... previsualization researcher (uncredited)
Ravi Shekhar .... digital roto/paint artist (uncredited)
Laurent Spillemaecker .... digital compositor (uncredited)
John Stewart .... lead compositor: Asylum (uncredited)
 
Stunts
Wade Allen .... stunts
Greg Anthony .... stunts
Dean Bailey .... stunts
Matt Baker .... stunts
Amber Beckman .... stunts
Nicola Berwick .... stunt double: Cate Blanchett
Jon Braver .... stunts
Dan Brown .... stunts
Richard Bucher .... stunt double: John Hurt
Jared Burke .... stunts
Kevin Patrick Burke .... stunts
Keith Campbell .... stunts
Steve Chang .... stunts
Lauro Chartrand .... stunt performer (as Lauro David Chartrand)
Arnold Chon .... stunts
Ken Clark .... stunt double
Tom Cohan .... stunts
Gary Connery .... stunt double
Ben Cooke .... stunt fight coordinator
Clay Cullen .... stunts
Phil Culotta .... stunts
Chris Daniels .... stunts
Jeffrey J. Dashnaw .... stunts (as Jeffrey Dashnaw)
Jeff De Jarlar .... stunts
Jonah Deocampo .... stunts
Kevin Derr .... stunts
Jacob Dewitt .... stunts (as Jacob DeWitt)
Holland Diaz .... stunts
Gary Dionne .... stunts
John Dixon .... stunts
Danny Downey .... stunts
Shauna Duggins .... stunt double
Thomas DuPont .... sword trainer
Andy Dylan .... stunts
Wade Eastwood .... stunts
Katie Eischen .... stunts
Timothy Eulich .... stunts
Ian Eyre .... stunts
Roel Failma .... stunts
Mark Fichera .... stunts
Stephanie Finochio .... stunts
Eddie Fiola .... stunts
Colin Follenweider .... stunt double: Shia LaBeouf
Louie Franco .... stunts
Jeremy Fry .... stunts
Justin Gant .... stunts
Charles Grisham .... stunts (as Charlie Grisham)
Ted Grossman .... stunts
Mike Justus .... stunt double
Oliver Sven Kaponen .... stunts
Dennis Keiffer .... stunts
Andrew Kenyon .... stunts
Bret Kiene .... utility stunts (as Brett Kiene)
David Kilde .... stunts (as Dave Kilde)
Adam Kirley .... assistant stunt coordinator
Bill Leaman .... stunt double
Don Lee .... stunts
Billy D. Lucas .... stunts (as Billy Lucas)
Chuck Maldonado .... stunts
Paul Marini .... stunts
Rob Mars .... stunts
Anthony Martins .... stunts
Mike Massa .... stunt double: John Hurt
Tina Mckissick .... stunts (as Tina McKissick)
David McSweeney .... stunts
Derek Mears .... stunts
Jeff Medeiros .... stunt driver (uncreditied)
Rhys Millen .... stunts
Lee Morrison .... stunt double
Mark Norby .... stunts
Casey O'Neill .... stunt double: Shiah La Beauf
Christian Oviedo .... stunts
Allan Padelford .... stunts
Jim Palmer .... stunts
Monte Rex Perlin .... stunts (as Monte Perlin)
Krister Peterson .... stunts
Gary Powell .... stunt coordinator
Darrin Prescott .... stunt coordinator: second unit
Carl Rice .... stunts
Kenny Richards .... stunts
Markos Rounthwaite .... stunt coordinator: 1st unit
Diz Sharpe .... stunt rigging coordinator (as Darren Sharpe)
Paul E. Short .... stunt double: Ray Winstone
Melissa R. Stubbs .... stunt double: Karen Allen (as Melissa Stubbs)
Nicole Surels .... stunt double
Douglas Tait .... stunts
Steve Terada .... stunts
Bryan Thompson .... stunts
Trampas Thompson .... stunts
Tim Trella .... stunts
Mark Vanselow .... stunts
Anthony Vincent .... stunts
Tyler Vogt .... stunts
Gary J. Wayton .... stunt double (as Gary Wayton)
Webster P. Whinery Jr. .... stunts (as Webster Whinery Jr.)
Stuart F. Wilson .... stunts
Danny Wynands .... stunts (as Dan Wynands)
Don Abbatiello .... stunt performer (uncredited)
Andre Alexsen .... stunts (uncredited)
Jonathan Arthur .... stunts (uncredited)
Pat Banta .... stunt double: Harisson Ford (uncredited)
Vince Cupone .... stunts (uncredited)
Chris Daniels .... utility stunts (uncredited)
William De Vital .... stunt rigger (uncredited)
Doc Duhame .... stunts (uncredited)
Jeremy Dunn .... stunt performer (uncredited)
Thomas DuPont .... stunt double: Harrison Ford (uncredited)
Ian Eyre .... stunt double: Igor Jijikine (uncredited)
Aja Frary .... stunt performer (uncredited)
Adam Fullilove .... stunt player (uncredited)
Jeff Galpin .... stunts (uncredited)
Shane Geraghty .... stunts (uncredited)
Roberto Gutierrez .... stunt performer (uncredited)
Gabriel Hansen .... utility stunts (uncredited)
Randy Haynie .... stunts (uncredited)
Chad Hessler .... stunts (uncredited)
Zach Hudson .... utility stunts (uncredited)
Ken Hurst .... stunt player (uncredited)
Brett A. Jones .... stunts (uncredited)
David Kilde .... stunt double: Ilya Volok (uncredited)
Pete Klein .... stunts (uncredited)
Brian Knutson .... stunts (uncredited)
Ralf Koch .... stunt rigger (uncredited)
Chris LaCentra .... utility stunts (uncredited)
Jennifer Lamb .... stunt performer (uncredited)
Shawn Lane .... stunt performer (uncredited)
Drew Leary .... stunts (uncredited)
Lane Leavitt .... stunt rigger (uncredited)
Samantha MacIvor .... stunts (uncredited)
Ed McDermott II .... precision driver coordinator (uncredited)
Dino Muccio .... stunt driver (uncredited)
Victor Paguia .... stunts (uncredited)
Naomi Peters .... stunts (uncredited)
Christopher Place .... stunts (uncredited)
Thomas Place .... stunts (uncredited)
Mark Rayner .... stunts (uncredited)
Kevin Rogers .... stunts (uncredited)
Luci Romberg .... stunts (uncredited)
Tracey Ruggiero .... stunts (uncredited)
Rich Rutherford .... stunt driver (uncredited)
David Sepúlveda-Low .... stunt performer (uncredited)
Diz Sharpe .... stunts (uncredited)
Ryan Shibley .... stunt performer (uncredited)
Craig Frosty Silva .... stunts (uncredited)
Gunter Simon .... stunts (uncredited)
David St. Pierre .... stunt performer: greaser (uncredited)
Gary Ray Stearns .... stunts (uncredited)
Kym Stys .... stunt performer (uncredited)
Jennifer Torriero .... stunts (uncredited)
Aaron Vexler .... stunts (uncredited)
Bryan Farrell Wilson .... stunt performer (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Robert W. Adams .... first company grip: second unit
Greg Addison .... rigging gaffer: Connecticut
Robert Allen Jr. .... electrician
Bill Almeida .... assistant chief lighting technician: Connecticut
Robert Anderson .... second company rigging grip
Danny Ault .... rigging electric gang boss
Paul C. Babin .... camera operator: "b" camera, second unit (as Paul Babin)
James Barrett .... rigging electrician
Fernando Barrios .... rigging grip
Jose F. Barrios .... rigging grip
Craig Bauer .... camera loader: second unit (as Craig M. Bauer)
Robby Baumgartner .... chief lighting technician: second unit
George Billinger III .... steadicam operator (as George Billinger)
Luciano Blotta .... video assist technician
Marek Bojsza .... electrician
Ryan Bradley .... grip
Denise Brady .... rigging grip
Richard J. Brock .... camera operator: "c" camera: second unit
A. Anthony Cappello .... first assistant camera: "b" camera
David M. Carr .... second company grip: Connecticut
Carlos Andre Chagas .... hot head technician: aerial unit
Jack Coffen .... electrician
Sully Cortez .... RF Video Relay Technician Assistant
Patrick Cousins .... genny operator: connecticut (as Pat Cousins)
John Crimins .... lighting console programmer
Alex Cruz .... second company rigging grip: Hawaii
Breno Cunha .... camera assistant: aerial unit
Flavio S. Da Silva .... second company grip: aerial unit (as Flavio Soares Da Silva)
Larhn Davitt .... grip
Joe Abraham Dean .... electrician: second unit
Robert B. Dechellis .... electrician
Nick Deeg .... assistant camera
David Devlin .... chief lighting technician
David Devlin .... director of photography: second unit
William DiCenso .... RF technician (as William Dicenso)
Dashevsky Dimitri .... additional second assistant camera: "b" camera (as Dimitri Dashevsky)
Dashevsky Dimitri .... assistant camera
Rick Drapkin .... second unit
Mitch Dubin .... camera operator: "a" camera
Kevin Erb .... first company rigging grip
Robert Falcone .... electrician
Michael FitzMaurice .... additional unit photographer
Kevin Flynn .... first company rigging grip: Connecticut
Jamie Franta .... grip
Steven Frohardt .... second company grip: second unit
Yuriy Fuks .... camera technician: SpaceCam, aerial unit
Jake Funk .... grip
Damiano Fusca .... grip
Michael Gallart .... chief lighting technician: Connecticut
Patrick George .... fixture foreman
Renée George .... additional lighting console programmer (as Renee Kayon)
Dennis Geraghty .... camera production assistant
Peter Geraghty .... second assistant photographer
Mark Gilmer .... second assistant camera: second unit (as Mark Gilmar)
Daniel C. Gold .... camera operator: "b" camera, second unit (as Daniel Gold)
Daniel C. Gold .... camera operator: second unit
Seth Greenwald .... grip
Andrew Greve .... electrician: stunt unit
Luz Guerra .... camera assistant: aerial unit
Kim Guthrie .... camera operator: "c" camera, second unit (as Kim S. Guthrie)
Miles Gutkin .... grip
Jason Harbanger .... libra head technician: second unit
Paul Hazard .... assistant chief rigging electrician
Jeroen Hendriks .... camera technician
Scott Hoffman .... first assistant camera: aerial unit
James J. Hughes .... grip
Philip J. Jaffe .... first assistant photographer
David James .... still photographer
Simon Jayes .... camera operator: second unit
Loren Johnson .... set lighting technician
Yuka Kadono .... film loader
Bill Kennedy .... grip
Chris Kilduff .... second company grip: Connecticut
Stuart Kirschner .... lighting technician
Alex Klabukov .... first company grip: second unit
Jim Kwiatkowski .... first company grip
Nikki LeBlanc .... rigging technician
Eric Leigh .... best boy rigging electrician
Charles Lenz .... first company grip: second unit (as Charlie Lenz)
Damon Liebowitz .... electrician
Jason Linebaugh .... rigging electric
Gary Louzon .... rigging grip foreman
Brian Lukas .... chief rigging electrician (as Brian R. Lukas)
Brendon Malone .... first company grip: Connecticut
John Mang .... dolly grip
Flavio Martínez Labiano .... director of photography: second unit (as Flavio Labiano)
Adam McDaid .... camera intern
Matt McKinney .... best boy grip
Dan McMahon .... electrician
Johnny Medeiros .... video assist operator: second unit
Mark Mele .... chief rigging technician (as Mark R. Mele)
Chris Milani .... assistant chief lighting technician: second unit
David Jaxx Nagro .... rigging grip
Richard Nasworthy .... dolly grip: second unit (as Richard A. Nasworthy)
Steven T. Nolan .... libra head technician: second unit
David O'Brien .... second assistant camera
Steve O'Hallearn .... grip (as Steve O'Hollearan)
Ryan Pacheco .... rigging grip
Travis Panarisi .... electrician
Ray Patrick .... super technocrane operator
Earl Perque .... second company grip (as Earl Perque Jr.)
Tom Prate .... first company grip: Connecticut (as Thomas J. Prate)
Chris Primero .... rigging electric
Bradford Ralston .... video assist operator (as Brad Ralston)
Scott Rathner .... first assistant camera: "b" camera, second unit
Jim Richards .... chief lighting technician: Connecticut
Larry J. Richardson .... assistant chief lighting technician
Steve Robertson .... dolly grip: second unit
Jon W. Rosenbloom .... grip
Jesse Roth .... second assistant camera: "b" camera, second unit
Jerry Sandager .... first company rigging grip: Hawaii
Eric Sandlin .... rigging electric foreman: Sony
Craig Scagnetti .... electrician
Chris Scarafile .... dolly grip
Ralph Scherer .... dolly grip
David Schmalz .... video assist: second unit
Jack Serino .... rigging grip
Robert Settlemire .... second assistant camera: aerial unit
David Sireika Jr. .... dolly grip: second unit (as David Sireika)
John Skotchdopole .... camera operator: "c" camera, second unit
Sean Smith .... lighting technician
Reed Smoot .... director of photography: aerial unit
Mark Spath .... first assistant camera
Mary F. Stankiewicz .... assistant camera
Don Steinberg .... first assistant camera: second unit
Jeff Stewart .... camera loader
Allen Stillman .... key construction electric: Connecticut
Paul Storino .... rigging grip
Pablo Suarez .... universal best boy
Bruce W. Talamon .... still photographer: second unit (as Bruce Talamon)
Don Telles .... rigging grip foreman
Jeff Therieau .... grip
Paul Toomey .... second assistant camera: "b" camera
Paul Toomey .... second assistant photographer
Nilo Vital .... crane grip: aerial unit (as Nilo Sergio Goncalves Vital)
Christopher Warren .... assistant chief rigging electrician
Jesse Wine .... lighting technician (second unit)
Steve Wolfe .... second assistant camera: "c" camera, second unit (as Steven Wolfe)
Aaron G. York .... libra head technician: second unit (as Aaron York)
Travis Zariwny .... grip
Norman Akau .... rigging electric: Hawaii (uncredited)
Rashad Clinton .... grip (uncredited)
Alfredo Denila .... grip (uncredited)
Irek Hartowicz .... director of photography: second unit (uncredited)
Timothy Healy .... generator operator: Connecticut (uncredited)
Jaime Heintz .... rigging grip (uncredited)
Zachary Henderson .... grip (uncredited)
Christian J. Killingsworth .... rigging electrician (uncredited)
Toby Merritt .... still photographer (uncredited)
Sean Piper .... grip (uncredited)
Dave Samuel .... lighting technician (uncredited)
Maxwell Thorpe .... grip (uncredited)
Cody West .... grip (uncredited)
Dan Williams .... grip (uncredited)
 
Animation Department
Scott Patton .... character designer
Jay Rennie .... animator
Sylvain Doreau .... consultant: previz (uncredited)
 
Casting Department
Tracy Dixon .... background casting
Billy Dowd .... background casting: connecticut
Alena Garetovskaya .... casting director: Russia
Barbara Harris .... voice casting
Mona Slomsky .... casting assistant
Tannis Vallely .... casting associate
Joseph Hicks .... extras casting (uncredited)
David Kramer .... extras casting (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Pilar Agoyo .... costumer: New Mexico
Linda Booher-Ciarimboli .... specialty costume keyperson
Pablo Borges .... costumer
David Butler .... set costumer (as David A. Butler)
Mickey Carleton .... costume supervisor: New Haven
Leoisick Castro .... costumer
Matt Chase .... military costumer
Jenny Eagan .... associate costume designer
Emily Egge .... costumer: New Mexico
David Fernandez .... costumer: Hawaii
Ann Foley .... assistant costume designer
Elizabeth Frank .... set costumer
Chic Gennarelli .... key costumer
Staci Greenbaum .... costume production assistant: New Haven
Delia Hauser .... costumer
Christine Hawes .... costumer
Linda Henrikson .... key costumer
Mary C. Lane .... costume supervisor: second unit (as Mary Lane)
Corrine Larson .... costumer
Donna Maloney .... costume supervisor: New Haven
Mario Martines .... assistant costume designer
Robert M. Moore .... costumer: Mr. Ford (as Robert Moore)
Bob Morgan .... costume supervisor
Jennifer Nunez .... costumer
Donna O'Neal .... costumer: Ms. Blanchett (as Donna D. O'Neal)
Bernie Pollack .... costume designer: Harrison Ford
Kelly Porter .... set costumer
Cheri Reed .... costumer
Toni Kehaulani Reed .... costumer: second unit
Rebeka L. Roberts .... head ager and dyer
Amy Roth .... assistant costume designer: Connecticut
Claire Sandrin .... costumer: New Mexico
Ivory Stanton .... ager/dyer
Jack Taggart .... ager/dyer
Haik Tateossian .... fabric dyer & printer
Michael Welch .... set costumer
Tricia Yoo .... set costumer
Michael Autieri .... costume production assistant: New Haven (uncredited)
Timothy A. Wonsik .... costumer (uncredited)
 
Editorial Department
Gary Burritt .... negative cutter
Stephen Byrne .... assistant digital intermediate producer
Brett Carroll .... assistant editor
Patrick Crane .... associate editor
Mike Cuevas .... assistant editor
Michelle Exarhos .... post-production coordinator
Mark Gillard .... assistant editor (as Mark George Gillard)
Terry Haggar .... color timer
Yvan Lucas .... colorist: Efilm
Michael Pedraza .... apprentice editor
Christian Prejza .... digital intermediate producer: Efilm
Tom Reiser .... digital intermediate colorist: Efilm
Lisa Tutunjian .... digital intermediate editor
Michael T. Wilson .... assistant editor
Julie Kahn Zunder .... apprentice editor (as Julie Zunder)
 
Music Department
Nick Ariondo .... musician
Ramiro Belgardt .... music editor
Richard Bernard .... musician: balalaika
Richard Bernard .... sideline musician contractor
Richard Bernard .... special musical arrangements
Eric Bradley .... musican: singer
Gloria Cheng .... musician: piano
Sandy DeCrescent .... music contractor (as Sandy De Crescent)
Edward Karam .... orchestrator
Shawn Murphy .... scoring mixer
Victor Pesavento .... music preparation
Conrad Pope .... orchestrator
Peter Rotter .... music contractor
Andrew Shulman .... musician
Sally Stevens .... vocal contractor
James Thatcher .... musician: french horn
John Williams .... conductor
 
Transportation Department
Michael Allegro .... production van driver
Noam Amram .... driver: cast
Irish Barber .... transportation coordinator: Hawaii (as Irish Barber-Newman)
Ted Basso .... production van driver operator
Michael J. Birnkrant .... steven spielberg's trailer driver
Neale Blase .... transportation
Danny Bress .... driver for Mr. LaBeouf
Alex E. Burns .... transportation
Kim Burns .... DOT
Flavio Chaves .... transportation coordinator: aerial unit (as Flavio Grandmasson Chaves)
Audrey A. Conrad .... transportation office coordinator (as Audrey Conrad)
Paulie DiCocco .... driver: Harrison Ford
Lindsay Dougherty .... transportation assistant
Glen Enzen .... transportation coordinator: second unit (as Glenn Enzen)
Jay Fulton .... driver
Robert Garcia Jr. .... transportation captain: New Mexico (as Robert Garcia)
Brent Godek .... picture car assistant
Robert Griffon Jr. .... picture car coordinator (as Bobby Griffin)
Penny Hicks .... driver
Jesse Hynes .... driver/generator operator
Maxwell R. Johnson II .... transportation captain (as Max Johnson)
Myles Kawakami .... transportation captain: Hawaii (as Myles M. Kawakani)
Justin Kell .... motorcycle coordinator (as Justin Kell)
Graham Kelly .... action vehicle coordinator
Shaunte Knight .... driver: cast
Rock LeRoy .... driver
A.J. Mink Jr. .... driver
Cyril O'Neil .... picture car consultant
Sean C. Ryan .... driver
Dennis Salomone Sr. .... transportation captain: Connecticut (as Dennis Salomone)
David Sua .... transportation co-captain: Hawaii
Tommy Tancharoen .... transportation coordinator
Claude Alan Thompson .... transportation captain: second unit
Anthony Jamal Wade .... driver: Mr. Spielberg (as AJ Wade)
Tom Whelpey .... transportation captain (as Thomas Whepley)
Tom Whelpey .... transportation captain
John 'Detroit' White .... driver
Dean Winton .... driver
Kevin R. Wood .... transportation co-captain: Connecticut (as Kevin Woods)
Tim Woods .... picture car coordinator (as Tim R. Woods)
 
Other crew
Wayne Adams .... project manager: Efilm
Gregory Thomas Alia .... production assistant (as Greg Alia)
Robert Allen .... medic
Betsy Alton .... production coordinator: connecticut
Alfred Amarkarian .... information technology specialist
Anthony Ambrosino .... production assistant
James Austin .... engineering services
Jacqui Baker .... production assistant
Colin Bannon .... location production assistant
David Bantly .... stand-in
Cassandra Barbour .... rights and clearances
Lynn Bartsch .... legal counsel: Lucasfilm
Eric Battin .... production assistant (as Eric J. Battin)
Jane Bay .... executive assistant: Mr. Lucas
Samantha Becker .... assistant: Mr. Spielberg
Brendon Bell .... additional production assistant
James Benedetto .... location assistant
Tommy Bernard .... assistant to cast
Matthew Bernstein .... location assistant
Ryan Bevilacqua .... production assistant
Dean Bitter .... stand-in
John Blair .... accounting assistant
Lindsey Jayne Boyd .... production assistant
Lisa Breitman .... adr loop group
Mike Broady .... medic: Hawaii
Amanda Bryn .... production staff
David Buehrle .... production assistant
Joshua Carver .... production assistant
Jazmin Castillo .... production assistant: aerial unit
Frank Cattano .... assistant location manager
Flor de Maria Chahua .... adr voice group
Nick Chamberlin .... location production assistant
Jordan Charter .... production assistant
Gloria Chen .... accounting clerk
Jason T. Clark .... production assistant
Kevin Collins .... technical advisor: military
Amy Comstock .... location accountant: Connecticut (as Amy S. Comstock)
Ashley Conway .... medic: Hawaii
Peter Costelli .... key assistant location manager
Brian James Cote .... accounting assistant
Adam Courier .... production assistant
Barry Curtis .... production assistant
Chris Davis .... production assistant
Anthony De Longis .... whip trainer (as Anthony DeLongis)
Julio Luiz De Oliviera .... accountant: aerial unit
Tony Didio Jr. .... armorer
Jo Donaldson .... researcher
Lindsay Dougherty .... production assistant
Doc Duhame .... whip trainer
Edwin Dunkley .... video services (as Ed Dunkley)
Thomas DuPont .... sword master
Jennifer Eddy .... assistant: Mr. Bradley
Zachary Eglinton .... production assistant
Eric R. Evans .... additional set production assistant: second unit
Mike Fantasia .... supervising location manager
Brent Felix .... production assistant
Rich Fellegara .... medic: Connecticut (as Richard Fellagara)
Perri Fichtner .... assistant location manager
Ritchie Steven Filippi .... production assistant
Steven Fleet .... production assistant
Damiano Fusca .... production assistant: second unit
Matthew J. Gannon .... additional production assistant: second unit
Destin E. Gautier .... accounting clerk
Dennis Geraghty .... production assistant: second unit
Wendy Goldfisher .... payroll accountant
René González .... amblin projectionist (as Rene Gonzales)
Dow Griffith .... location manager: aerial unit
Erin Rose Grindler .... second assistant accountant (as Erin Rose)
Justin Grizzoffi .... production assistant: Mr. Spielberg
Zach Grossman .... production assistant
Thomas L. Gunderson .... head animal trainer
Doug Gunn .... production assistant
Chris Hall .... production assistant
Christopher Hall .... production assistant
Justin Hamann .... asset manager: Lucasfilm
J. Hanna .... production assistant (as Jawad Hanna)
Karen A. Harris .... assistant office production coordinator
Patricia Hastie .... stand-in (as Patti Hastie)
Crystal Hawkins .... production controller
Josh Haynie .... head of production: Efilm
Pablo Helman .... aerial unit director
Lauren Henderson .... production assistant
Lea Herman .... location production assistant
Rebecca Hilliard .... production coordinator: New Mexico
Ryan Hintz .... second assistant accountant
Aimee Holmberg .... production assistant: new haven
Pedro Honess .... production assistant
Craig Hosking .... aerial coordinator
Ryan Hosking .... helicopter ground controller
Jim Ivy .... medic
Andrew Jablonski .... accountant: second unit
Annie Jablonski .... travel coordinator (as Annie Schultz)
Chiabella James .... publicity assistant
Allison Jandreau-Heil .... assistant craft service
Dave S. Jelin .... craft service: second unit
Quanita Johnson .... production assistant (as 'Q'uanita C. Johnson)
Ellsworth Kaohi .... craft service: Hawaii
Steve Karnes .... armorer: second unit
Jemma Kearney .... assistant: Ms. Blanchett
John Michael Kehoe .... production staff
Laura Kelly .... stand-in
Connie Kennedy .... assistant location manager
Joseph Keyes .... travel coordinator: Connecticut
Heather Kilness .... set medic
Nathan Kimball .... production assistant: second unit
Elyse Klaits .... associate: Ms. Kennedy
Beau Kline .... production assistant: uncredited
Matti Kluttz .... production assistant
Scott Koche .... production assistant
Danika Kohler .... production coordinator
David O. Krupnick .... medic (as David Krupnick)
Ben La Marca .... production assistant
Christian Labarta .... set production assistant
Mike Lane .... client services
Angela Laprete .... production coordinator: Hawaii
Jesse Lasky .... production secretary
Brian G. Lax .... key medic
Art Leahr .... medic: Hawaii
Candice LeClaire .... second assistant accountant
Michael Levine .... client services
Aaron Lee Lopez .... production assistant
Anthony Lote .... production assistant
Marie Loungran .... medic: Connecticut
Jeremy Luena .... production assistant
Leigh Maney .... set production assistant: New Mexico
David Manzanares .... location manager: New Mexico
Tom Margiotta .... lead stand in: New Haven CT.
Isaiah Guyman Martin IV .... production secretary
David Ray Martin .... location manager: Connecticut
Gregg Martin .... assistant to shia labeouf
Donny Martino Jr. .... assistant location manager
Gerald 'Matt' Matthews .... craft service: Hawaii
Brian Maynard .... armorer: Hawaii (as Brian F. Maynard)
Vitor Lins E. Silva Mazzilli .... production assistant: aerial unit
Nicki McCain .... location accountant: Hawaii
Daniel Paul McCauley .... production assistant (as Daniel McCauley)
Tracy McCreary .... assistant: Mr. Stewart (as Tracy Grayson)
Rachel McDonald .... production assistant
Shane McGonnigal .... production assistant
Rachel McIntyre .... production assistant
Allison Meadows .... set production assistant
Brandon J. Meadows .... production assistant
Nolan B. Medrano .... first assistant auditor (as Nolan Medrano)
Anne Merrifield .... assistant: Mr. Lucas
Nick Mestrundrea .... craft service (as Nick Mestrandrea)
Stephen Meyer .... production assistant
Kevin Miles .... additional set production assistant
Lauren Miller .... assistant: Mr. Marshall
Zamin Mirza .... additional production assistant: second unit
Tim Monich .... dialect coach: Ms. Blanchett
Steve Morris .... engineering services
John Naclerio .... production secretary
Kristine Nadal .... production assistant (as Kristine N. Nadal)
Joseph Nadeau .... production assistant: New Haven
Matt Neapolitan .... production assistant
Stephen Neely .... stand-in
Elizabeth Nye .... assistant: Mr. Spielberg
David O'Dell .... medic: second unit
William Allen Olsen .... production assistant (as William Olsen)
J.P. Ouellette .... set production assistant: Connecticut
Carrie A. Oyer .... assistant production coordinator (as Carrie Oyer)
Si Paciorek .... stand-in
Terry Lee Painovich .... craft service
Erica Palay .... production assistant
Nicolas Pangborn .... production assistant
Nathan Parker .... production assistant: Ms. Kennedy (as Nathan Alan Parker)
Sarita Patel .... executive assistant: Mr. Lucas
Samantha Payne .... production assistant
Tim L. Pearson .... post-production accountant (as Tim Pearson)
Brian Peralez .... production assistant: second unit
Hilton Clay Peres .... location manager
A.V. Perkins .... production assistant
Melani Petrushkin .... production assistant
Greg Pisarski .... production assistant
Hunter Popalis .... production assistant
Eva Porter .... client services
Ana Maria Quintana .... script supervisor
Mary T. Radford .... assistant: Mr. Marshall
Allan Rafael .... set production assistant
Trudy Ramirez .... script supervisor: second unit
Bea S. Rembeczky .... assistant: Mr. Winstone
Benjamin J. Roberts .... assistant: Mr. Ford
Lori M. Roberts .... production accountant (as Lori Roberts)
Brett Robinson .... production assistant
Buck P.B.D. Rodgers .... production assistant
Kathleen Rodriguez .... production assistant (as Kadi Rodriguez)
Tiia Rowley .... production assistant
Renee Russo .... post-production accountant (as Renée Russo)
Erin Sahlstrom .... assistant production coordinator: second unit
Marcelo San Martin .... location manager: aerial unit
Martin San Martin .... location manager: aerial unit
Jeff Schultz .... confidentiality coordinator
Laura Sevier .... rights and clearances
Jack Shanahan .... production assistant
Wayne T. Silva .... payroll assistant (as Wayne Silva)
Corey Sklov .... special equipment coordinator
Ashley C. Smith .... assistant production coordinator: Hawaii
Brett P. Smith .... second assistant accountant
Sawyer Spielberg .... production assistant
Theo Spielberg .... production assistant
Robyn Stanley .... researcher: Lucasfilm
Devon Stinson .... production assistant
Ryan Suffern .... behind the scenes director of photography
Jules Sylvester .... animal wrangler
Trevor Tavares .... production assistant
Jessica L. Therrien .... production assistant
John Torrijos .... video services (as John 'J.T.' Torrijos)
M. Ryan Traylor .... production assistant: second unit
Jodi Tripi .... stock footage researcher
Julian Tyler .... assistant: producers
Stan Umamoto .... payroll accountant
Fredi Vasquez .... production assistant
Kenny Vasquez .... production assistant: second unit
Ayn Olivia Vaughan .... production assistant
Jill Vaupen .... assistant production coordinator: New Mexico
Jamie Vermilye .... production assistant
Edward Voccola .... production assistant
Jason L. White .... production assistant: Connecticut
Georgianna Whitley .... production assistant
Lopez Williams .... production assistant
Sarah J. Williams .... production assistant
Carol Moen Wing .... researcher: Lucasfilm
Deborah Wuliger .... unit publicist
Ryan Young .... staff set production assistant (as Ryan B. Young)
Jerome Zelle .... assistant craft service
Jeremy Advocat .... shipping coordinator (uncredited)
Andre Alexsen .... extra (uncredited)
Kevin Black .... set production assistant: second unit (uncredited )
Tiffany Donahue .... stand-in: second unit (uncredited)
Kevin Du Toit .... executive: Halon (uncredited)
Abby Eon .... location assistant (uncredited)
Jason Farrar .... assistant location manager: Connecticut (uncredited)
Paul Fischer .... additional production assistant (uncredited)
Serena Rios Flores .... production secretary: Hawaii (uncredited)
Daryl Gilmore .... production assistant (uncredited)
Kristin Gomez .... second assistant accountant (uncredited)
Veloz Gomez .... production assistant (uncredited)
Bobby Bosko Grubic .... production assistant (uncredited)
Dylan Highsmith .... production assistant (uncredited)
George Kitson .... production assistant (uncredited)
Hope Latimer .... production assistant (uncredited)
Dennis Loring .... payroll accountant (uncredited)
Haile Mahmoud .... confidentiality p.a. (uncredited)
Shilpa Mankikar .... production assistant (uncredited)
Steve Marinconz .... production assistant (uncredited)
Kelsey Mellor .... production assistant (uncredited)
Gio Messale .... studio production coordinator (uncredited)
Steven Robbins .... production assistant: Connecticut (uncredited)
Phil Scalisi .... craft service (uncredited)
John Singh .... publicist (uncredited)
Thomas Sobel .... On-set Asst: Ms. Kennedy (uncredited)
Scott L. Treger .... stand-in: Harrison Ford, New Mexico (uncredited)
Thomas Verrette .... production assistant (uncredited)
Christopher Watts .... production assistant (uncredited)
Rebecca White .... first assistant accountant (uncredited- Hawaii unit)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for adventure violence and scary images
Runtime:
122 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:Atp | Australia:M | Austria:10 | Brazil:12 | Canada:PG (Alberta/British Columbia/Manitoba/Nova Scotia/Ontario) | Canada:G (Quebec) | Canada:PG (TV rating) | Denmark:11 | Finland:K-13 | Germany:12 | Hong Kong:IIA | Iceland:12 | India:U | Ireland:12A | Italy:T | Malaysia:U | Netherlands:12 | New Zealand:M | Norway:11 | Peru:PT | Philippines:G (MTRCB) | Portugal:M/12 | Singapore:PG | South Africa:13V | South Korea:12 | Spain:T | Sweden:11 | Switzerland:10 (canton of Geneva) | Switzerland:10 (canton of Vaud) | Taiwan:PG-12 | UK:12A | USA:PG-13 (certificate #44295)

Did You Know?

Trivia:
When asked if Harrison Ford was too old to return as Indy, producer Frank Marshall quoted The Raiders of the Lost Ark (1981): "It's not the years, it's the mileage." He explained that it would be interesting to see Indy in a different decade, and deal with all kinds of new and interesting things. The age also adds to Indy as a fallible and therefore believable character. Ford spent three hours a day at the gym, and subsisted on a high-protein diet of fish and vegetables, thus building his body into a condition where he could perform his own stunts (he always kept himself fit anyway, as he hoped to complete all the five Indiana Jones films that were originally planned in the 1980s). Steven Spielberg later stated he was so impressed with Ford's form that he could not tell the difference between the shoots for the third and fourth films.See more »
Goofs:
Continuity: In the tent scene, Indiana Jones tells 'Mac' that he's going to break his nose when he gets loose from his bindings. As soon as Mac lets Indy loose, Jones punches Mac in the face, breaking his nose, as promised. During the subsequent Jeep chase scene, however, Mac clearly has no injuries to his face.See more »
Quotes:
Indiana Jones:Leave it to Ox to write a riddle in a dead language.See more »
Movie Connections:
References Spoiler Wars (2002)See more »
Soundtrack:
Wake Up Little SusieSee more »

FAQ

How much has George Lucas contributed to this film?
What is the chronological order of the Indiana Jones movies as filmed so far?
Why did the Russians let Ox send that letter?
See more »
162 out of 299 people found the following review useful.
Why all the hate? Is it because we've grown up? This is still a fun movie!, 26 May 2008
Author: edjavega from Barcelona, Spain

Reading all the comments here, it looks like this is one of the worst films ever made, and it's absolute rubbish, Shia's character is Jar Jar Binks, etc.

But it's earning a ton of money, and the rankings (7.6) are high, so what does that tell you? That compared to the haters, MOST people came to his movie expecting a fun adventure movie and got it.

Look, the Indiana Jones movies aren't flawless. Even in the previous movies, you had to suspend belief (people melting? someone surviving a fall from a plane just on a craft? a Knight living more than 1,000 years?) and just enjoy the action scenes - and you have them here! Mutt swinging on the vines is real corny but the car chase through the jungle, complete with sword fight, fisticuffs, giant ants, etc. - they are what you can expect from an Indiana Jones movie. And Cate Blanchett is a SUPER villain, Harrison somehow makes it all believable for him to still be an action star at 60 plus, and it's great to see Marion Ravenwood again.

STAR WARS I was a major major disappointment, but this one is NOT. We have wanted to see Harrison Ford suit up as Indy again, and here he has a good cast with him, and yet we bash the movie because it isn't RAIDERS? Nothing can be as much fun as the first Indy Jones movie. But this one is still MUCH MUCH better than any adventure movie out there for the past several years.

Just watch it with an open mind. Don't expect miracles, but fun entertainment for 2 hours and you will get it.

Was the above review useful to you?
See more (2023 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)
Recent Posts (updated daily)User
tell me in details why you hate this movie i dont get it moayad_almarzook
It's an Indy movie.. jgionet
One thing this movie did better than Temple Of Doom... papa-lazaruss
Temple of Doom feedback Robot-Werewolf
It's grown on me phhaw34
Professor Oxley RsPerez
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
The Raiders of the Lost Ark Indiana Jones and the Temple of Doom Indiana Jones and the Last Crusade Captain America: The First Avenger G.I. Joe: The Rise of Cobra
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Action section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.