Edit
Tenacious D in The Pick of Destiny (2006) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Liam Lynch

Writing Credits (WGA)  

Jack Black ... (written by) &
Kyle Gass ... (written by) &
Liam Lynch ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
JB
...
KG
...
Lee
...
Dio
...
Open Mic Host
...
Lil' JB
...
Security Guard
...
Security Guard
...
Car Chase Cop / Gang Leader
...
Truck Stop Waitress
...
...
Satan (as Dave Grohl)
...
...
Girl
Brittany Eldridge ...
Girl
...
Girl
John Ennis ...
Gang Member
...
Gang Member
...
Gang Member
Christopher 'C. Minus' Rivas ...
DJ (as Christopher 'C-Minus' Rivas)
...
Drunk Frat Dude
...
Al's Bar Waitress
...
Gorgeous Woman
Milos Milicevic ...
Tattooed Biker
...
Ecstatic Woman
...
Poopy Guy
Gregg Turkington ...
Stand Up Comic (as Neil Hamburger)
...
Exploding Head Guy
...
Fainting Woman
...
KG's Mother
Mason Knight ...
Erik Walker ...
Dean Marchiano ...
...
...
Laura Milligan ...
Tarot Card Reader (as Laura Ann Milligan)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Frat Boy 2 (uncredited)
...
Bud Black (uncredited)
...
Concert Goer (uncredited)
...
Sasquatch (uncredited)
Simone Turkington ...
Writhing Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jack Black ... producer
Cale Boyter ... executive producer
Richard Brener ... executive producer
Stuart Cornfeld ... producer
Elaine Dysinger ... line producer: additional photography
Toby Emmerich ... executive producer
Kyle Gass ... producer
Georgia Kacandes ... executive producer
Steve Moramarco ... associate producer
Ben Stiller ... executive producer

Music by 

Andrew Gross ... (score)
John King ... (score)

Cinematography by 

Robert Brinkmann

Film Editing by 

David Rennie

Casting By 

Juel Bestrop
Jeanne McCarthy

Production Design by 

Martin Whist

Art Direction by 

Maria L. Baker ... (as Maria Baker)

Set Decoration by 

Don Diers

Costume Design by 

Dayna Pink

Makeup Department 

Somkiart Alfred ... makeup effects crew: Proteus
Mark Alfrey ... prosthetic sculptor
Merribelle Anderson ... key hair stylist (as Merribelle A. Anderson)
Billy Bryan ... makeup effects crew: Proteus (as Bill Bryan)
Barney Burman ... special makeup effects creator / special makeup effects designer
Timothy Considine ... makeup effects crew: Proteus (as Tim Considine)
Linda D. Flowers ... hair department head (as Linda Flowers)
Toni G ... special makeup effects artist: Proteus (as Toni Garavaglia)
Ralis Kahn ... makeup artist
Tracey Levy ... additional makeup artist
Michael Marino ... special makeup effects artist: lifecasts, New York
Nicole Michaud ... hair ventilation: Proteus FX
Roz Music ... assistant makeup department head
Tijen Osman ... department head hair stylist: second unit
Yesim 'Shimmy' Osman ... hair stylist
Paul Palmeiri ... makeup effects shop supervisor: Proteus
Kate Shorter ... makeup department head
Mike Smithson ... special makeup effects artist: Proteus (as Michael Smithson)
Justin Stafford ... special makeup effects artist: Proteus
Scott Stoddard ... special makeup effects artist: Proteus
Vincent Van Dyke ... makeup effects crew: Proteus
Patricia Villalobos ... makeup effects crew: Proteus
Hugo Villasenor ... makeup effects shop supervisor: Proteus
Hill Vinot ... makeup effects crew: Proteus (as Hillery Vinot)
Victoria Wood ... wig maker
Bob Smithson ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Ralph Bertelle ... production supervisor
Elaine Dysinger ... unit production manager
Erik Holmberg ... executive in charge of production
Georgia Kacandes ... unit production manager
Jody Levin ... executive in charge of post-production
Jay Vinitsky ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Velvet Andrews-Smith ... second second assistant director: second unit (as Velvet L. Andrews Smith)
Rick Avery ... second unit director
Rosemary C. Cremona ... first assistant director: second unit (as Rosemary Cremona)
Rachel Dickson ... second second assistant director
Heather Grierson ... second assistant director
Ivan Kraljevic ... second second assistant director
Milos Milicevic ... first assistant director
Ruby Stillwater ... second assistant director: second unit

Art Department 

Tom Altobello ... assistant property master (as Tommy Altobello)
C. Scott Baker ... set designer
Bryan Buckler ... welder
Susannah Carradine ... art department coordinator: reshoots
Chuck Coffman ... set dresser
James E. Day III ... tool technician
Andrea Dopaso ... artist: destiny paintings
John Dugan ... plaster foreman
Todd Ellis ... property master
Matthew Ferreira ... set dresser
Allison Gross ... assistant property master (as Allison 'Crazy Legs' Gross)
Robert M. Hagman ... mill foreman (as Bob Hagman)
David Hartman ... illustrator
Joe A. Hawthorne ... paint foreman (as Joseph A. Hawthorne)
J. Bryan Holloway ... sculptor supervisor
Johnnie Jenkins ... construction estimator
Jonas Kirk ... construction coordinator (as C. Jonas Kirk)
Bob Laux ... labor foreman (as Robert A. Laux)
John Markovich ... set dresser
Dac McCabe ... art department intern
Mark Moretti ... storyboard artist
Cesar Orozco ... propmaker
Scott Owen ... swing gang (as Dwayne 'Scott' Owen)
Mike Piccirillo ... art department coordinator
Lee Ross ... stand-by painter (as Lee Steven Ross)
David Scott ... graphic designer (as David E. Scott)
Josh Sheppard ... storyboard artist
Catherine Smith ... set designer (as Cat Smith)
Frans Tedja Kusuma ... art department intern
John Michael Tillotson ... leadman (as John Tillotson)
Anthony Trent ... swing gang (as Anthony F. Trent)
Seth Wilder ... art department production assistant
Todd Wolcott ... greensman
Lyndell Wolff ... general foreman (as Lyndell Dean Wolff)
Ronald L. Woodward ... on-set dresser
Marcel Worch ... general foreman: additional photography
Justine Wu ... set dresser
Jane Wuu ... set designer

Sound Department 

Mark Agostino ... pro tools playback operator
David Bach ... co-supervising sound editor
Beau Borders ... sound re-recording mixer
Preston Connor ... sound utility
Pud Cusack ... sound mixer
Marc Glassman ... sound effects editor
Laura Graham ... dialogue editor
Matthew P. Hanson ... assistant sound editor (as Matt Hanson)
Catherine Harper ... foley artist
Eric Harwood ... re-recording engineer
Shawn Holden ... sound mixer: second unit
Orada Jusatayanond ... sound effects editor
Howard London ... adr mixer
Darrin Mann ... foley mixer
Christopher Moriana ... foley artist
Anthony Ortiz ... cableperson
Ross Simpson ... boom operator
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Derek Vanderhorst ... sound effects editor
Clayton Weber ... sound effects editor (as Clay Weber)
Elmo Weber ... sound designer / sound re-recording mixer / supervising sound editor
Byron Wilson ... adr supervisor
Brian Wittle ... boom operator: re-shoots
Brian John Gardner ... assistant sound editor (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... special effects technician
Ben Bornstein ... mold/lab technician: Proteus
Lawrence Decker ... special effects technician
Michael Kay ... special effects technician (as Michael R. Kay)
Jeff Khachadoorian ... special effects foreman
Jeff Ogg ... special effects foreman
Keith Suzuki ... special effects pyro foreman
Hill Vinot ... mold maker: Proteus FX
Andy Weder ... special effects coordinator (as Andrew Weder)

Visual Effects by 

Etienne Andlau ... digital artist
Brent M. Bowen ... visual effects
Bill Church ... digital artist
John Coats ... digital artist (as John Coates)
Steven Fahey ... visual effects
Anne Graham ... digital artist
David D. Johnson ... visual effects supervisor
Sean Kennedy ... digital artist
Steve Koch ... digital artist
Mimi Medel ... visual effects executive
Greg Paddock ... digital artist
Lauren Ritchie ... executive in charge of visual effects
Jason Solberg ... visual effects editor
Carol VanHook ... digital effects artist
Andrea Yomtob ... visual effects

Stunts 

Kevin Abercrombie ... stunts
John Ashker ... stunt double: Mr. Gass
Brian Avery ... stunt coordinator
Joni Avery ... stunts
Mike Avery ... stunts
Rick Avery ... stunt coordinator
Dean Bailey ... stunts
Jeff Brockton ... stunts
Kenneth Bushling ... stunt double: Mr. Black
Lisa Calderon ... stunts
Robert Chapin ... stunts
Doug Coleman ... stunts
Eliza Coleman ... stunts
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Scott Corgan ... stunts
Tom Elliott ... stunts
Jack Gill ... stunt cop
Sean Graham ... stunts
Tad Griffith ... stunt double: Mr. Black
Stephen P. Hart ... stunts
Michael Hugghins ... stunts (as Michael Huggins)
Craig Hunter ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Brian Machleit ... stunts
Buck McDancer ... stunts
Ed McDermott II ... stunt driver
Cole S. McKay ... driving stunt double: Mr. Gass (as Cole McKay)
Angelique Midthunder ... precision driver
Rick Miller ... stunt double: Car Chase Cop
Ian Quinn ... stunts
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Roger Richman ... stunts
Larry Rippenkroeger ... stunt cop
Mic Rodgers ... stunts
Frank Torres ... stunts
Tim Trella ... stunts
Danny Wynands ... stunts

Camera and Electrical Department 

Alfred Ainsworth Jr. ... video assist operator (as Alfie Ainsworth Jr.)
Larry J. Aube ... rigging key grip
Todd Avery ... camera loader: second unit
Roger Awad ... best boy electrician
Robert Baek ... additional first assistant camera: second unit
Nico Bally ... camera crane technician
Brian Bartolini ... electrician
Brad Boyer ... grip: second unit
Michael Brennan ... dolly grip
John P. Cleveland ... grip
Mark P. Coo ... grip (as Mark Coo)
Michael J. Coo ... key grip (as Michael Coo)
Jerry C. Deats ... best boy grip: second unit
Sean Devine ... dolly grip: second unit
Harris Done ... additional camera operator
Ron Elliott ... assistant camera
Adam W. Erler ... grip
Michael FitzMaurice ... camera operator
Michael-Ryan Fletchall ... crane operator
Ryan French ... set lighting technician
Sean Ginn ... electrician (as Sean M. Ginn)
Eli Golub ... grip
Matthew Haskins ... second assistant camera: second unit
Gabriel Hays ... electrician
Jennifer Ann Henry ... additional first assistant camera
Mitchell K. Hiniker ... grip
Paul Hughen ... director of photography: second unit
Kieran 'KC' Illes ... dimmer board operator (as Kieran Illes)
David Jarrell ... rigging gaffer (as David B. Jarrell)
Keith A. Jones ... second assistant camera: "a" camera
Vessie Kazachka ... additional camera loader (as Vesselka Kazachka)
Matt Kennedy ... second assistant camera: "c" camera, second unit
Craig Kohtala ... best boy grip
Jack Korbel ... rigging best boy grip
Rick Lamb ... first assistant camera: additional camera
Richard Masino ... second assistant camera: "a" camera, second unit (as Richie Masino)
James M. McClure ... dimmer board operator
Isaac McKee ... lighting technician
Ronald A. Miller ... rigging grip
Greg Mitchell ... video assist operator
Daniel P. Moore ... video operator
Darin Moran ... first assistant camera: "a" camera, second unit (as Darin L. Moran)
Jon Myers ... Steadicam operator
Yen P. Nguyen ... camera loader (as Yen Nguyen)
David B. Nowell ... director of aerial photography: second unit
Reinhart 'Rayteam' Peschke ... chief lighting technician (as Reinhart Peschke)
Mark Reilly ... first assistant camera: additional camera
David Richert ... first assistant camera: additional camera (as David W. Richert)
Oscar Luis Rodriguez ... rigging best boy electrician (as Oscar Rodriguez)
Zade Rosenthal ... still photographer
Brian Rosso ... grip
John 'Fest' Sandau ... gaffer: second unit
Jimmy Scott ... electrician
Michael Scott ... camera operator: "a" camera
Monte Swann ... supervising video engineer / video playback operator
Henry Tirl ... Steadicam operator / additional camera operator
Ignacio Trujillo ... lighting technician
Daniel L. Turrett ... camera operator: second unit
Thomas Vandermillen ... first assistant camera: "a" camera
Tony Varuola ... best boy electric
Michael J. Walker ... camera operator: "a" camera, second unit
Aaron G. York ... libra head operator
Giovanni Zelko ... lighting technician

Animation Department 

Johannes Gamble ... animator: main titles
David Hartman ... animator
John Kricfalusi ... animator: THX logo sequence

Casting Department 

Nicole Abellera ... casting associate
Jennifer Cram ... casting assistant
Michael Lawson ... casting assistant
Tammy L. Smith ... extras casting
W.K. Stratton ... adr voice casting
Dixie Webster ... extras casting (as Dixie Webster-Davis)

Costume and Wardrobe Department 

Sara Auhagen ... tailor
Samantha Dewey-Gartner ... wardrobe assistant
Corrine Larson ... costume assistant
Valerie Laven-Cooper ... assistant costume designer
Susan Lichtman ... set costumer
Marienne O'Brien ... set costumer
David Page ... set costumer
Gerardo Rosette ... tailor
Hope Slepak ... costume supervisor (as Hope B. Slepak)

Editorial Department 

Bill Babington ... assistant editor (as William A. Babington)
Darren Block ... assistant editor
Keith Brachmann ... assistant editor: avid
Gary Burritt ... negative cutter
Beth Dewey ... digital intermediate project manager
Donald Freeman ... final colorist
Rachel Faith Hanson ... post-production coordinator
Michael Hatzer ... digital color timer: Efilm
Jeb Johenning ... on-set editor
Jack Lewars ... assistant color timer: Efilm
Eric A. Lewy ... first assistant editor (as Eric Lewy)
Thuy-Van Nguyen ... editorial production assistant
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM
Richmond Riedel ... assistant editor (as Rich Reidel)
Royce Smith ... color timer
Mike Stanwick ... color timer
JoAnne Yarrow ... apprentice editor (as Joanne Yarrow)

Music Department 

Ken Andrews ... song mixer
Michael Baber ... music editor
Tony Blondal ... orchestrator
Bob Bowen ... music executive
Richard Bronskill ... orchestrator
Paul Broucek ... executive in charge of music: New Line
Elin Carlson ... chorus
Bryan Clements ... scoring crew
Debbi Datz-Pyle ... music contractor
Ross DeRoche ... supervising music copyist
Jessica Dolinger ... music clearances
Mark Eshelman ... scoring crew
Benoit Grey ... orchestrator
Karen Harper ... vocals
Woody Jackson ... musician
Brad Joseph Breeck ... music programmer (as Brad Breeck)
John King ... executive music producer
Andrew Kinney ... orchestrator
Greg Loskorn ... scoring technician
Larry Mah ... ProTools operator: music
Adam Michalak ... score recordist
Mike Nowak ... conductor: score (as Michael Nowak)
Bobbi Page ... choir contractor
Michael Patti ... synthesizer orchestrator
Andrew Shulman ... musician
Lori Silfen ... music business affairs executive
John Spiker ... music programmer
Casey Stone ... music scoring mixer / score recordist
Tenacious D ... composer: songs
John F.X. Walsh ... music business affairs executive
Ed Woolley ... music score recordist
Gina Zimmitti ... music contractor
Nancy Gassner-Clayton ... chorus (uncredited)

Transportation Department 

Scott Bourke ... driver
Ronald Brown ... driver (as Ronald G. Brown)
Tom Calzia ... driver
Glenn Coopersmith ... driver
Max Delgado ... driver
William M. DeLuca ... transportation
Marcelle 'Kitty' Dutton ... driver (as Marcelle Dutton)
Craig Fehrman ... transportation coordinator
J. Armin Garza II ... driver: camera car
Seamus Gibbons ... driver: catering
Scott Howard ... transportation
Jody Kreinbrink ... driver
Bud Lacy ... driver (as Harold 'Bud' Lacy)
Edward Lassak ... driver
Robert Lee ... driver
Fred Liberman ... driver
Mike Painter ... transportation
James Sherwood ... driver
Ervin Wayne Spowehn ... driver
Marshall Taylor ... transportation captain
Jimmy Teehee ... driver (as James Tehee)
Michael J. Trottochan ... driver (as Michael J. Trottochau)
Richard Vincent ... driver
William West ... driver
Craig Williams ... driver
Bonnie Yamahiro ... driver

Other crew 

Pamela Alch ... script supervisor
Brian Andrews ... stand-in: Mr. Black
Cassandra Barbour ... rights and clearances
Augusto Barranco ... consultant: tarot card
Beverly Barritt ... clearance coordinator (as Beverley Barritt)
Sara Bartkiewicz ... production office assistant
Bruce Benson ... helicopter pilot
Katherine E. Beyda ... production executive
Todd Bishop ... set production assistant
Jennifer Blair ... production coordinator
Lisa Blok-Linson ... location manager
Judith M. Brown ... studio teacher (as Judy Brown)
Robert D. Brugger ... set medic (as Robert Brugger)
Raymond Bulinski ... craft service
Isaac Kellman Carlen ... intern (as Isaac Kellman-Carlen)
Laurie Cartwright ... risk management
Joshua Chamberlain ... production assistant
Jon Davidson ... production controller
Jim Doyle ... assistant: Mr. Cornfeld
Andre Dukes ... craft service
Jeff Egan ... production safety
Erin S. Ellescas ... assistant: Mr. Lynch
Erik Ellner ... business affairs executive
Paloma Fataar ... intern
Adam Feingold ... production assistant: second unit
Kristi Frankenheimer ... location manager
Nelson Franklin ... assistant: Mr. Cornfeld
Joshua Lou Friedman ... set production assistant
Todd Fullerton ... 24 frame video/computer engineer
Johannes Gamble ... title designer
Seamus Gibbons ... chef
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Juan Gonzalez ... chef
Helen Harlan ... assistant: Mr. Stiller
Justin Haut ... assistant production coordinator: re-shoot
Kevin Herman ... accounting assistant
Wendall Hinkle ... assistant location manager (as Wendall S. Hinkle) / location manager: second unit
Jean Hodges ... food stylist
Matthew Humphreys ... second assistant accountant
Cory Johnson ... set production assistant
Jermel Jones ... craft service assistant
Michael Kay ... puppeteer (as Michael R. Kay)
Steve Kesmodel ... credits administrator
Jeff Khachadoorian ... puppeteer
Margery Kimbrough ... script supervisor: second unit
Elizabeth Kirkscey ... assistant: Ms. Kacandes
John S. Konesky ... assistant: Mr. Gass
Thomas Longo ... extras coordinator: on-set
Kyle Lusby ... intern (as Kyle R. Lusby)
Liz Mahoney ... assistant: Mr. Stiller
Laura Drake Mancini ... extras coordinator
Myke Mansberger ... studio services manager
Stefanie Markman ... production attorney
Marybeth Martin-Eck ... first assistant accountant (as Marybeth Martin)
Andrew Matthews ... executive in charge of film investment
Elissa McKee ... production assistant
Randy McKenney ... extras coordinator
Onofre Antonio Mendez ... chef
Melanie Miller ... additional clearances
Ryan Miningham ... assistant: New Line Cinema
Steve Moramarco ... assistant: Mr. Black
Tom Neal ... assistant location manager
Jeff Ogg ... puppeteer
Daniel A. Parker ... production office assistant (as Daniel Parker)
Scott Parker ... post-production accountant
Michal Podell ... production attorney
Denise Anderson Poore ... set production assistant
Rachel E. Prentiss ... production accountant
Paul Prokop ... executive in charge of finance
Paul Rathburn ... chef
Joshua Ravetch ... production resources
William F. Reed ... production assistant
John C. Reilly ... researcher: Sasquatch
Leslie Romenesko ... key assistant location manager
Adam Rosenthal ... set production assistant
Nick Rufca ... production secretary
Amy Russell ... rights and clearances
Romy Schneider ... contract administrator
Julianna Selfridge ... risk management (as Juliana Selfridge)
Laura Sevier ... rights and clearances
Sue Smith ... assistant production coordinator
Mollie Stallman ... key production assistant: stunt unit
Gene Starzenski ... medic
Joe Steele ... production resources
Spooky Stevens ... unit publicist
Jim Swidarski ... payroll accountant
Josh Swoveland ... production assistant
Lee Tucker ... preview technical supervisor
Matt Tulve ... set production assistant: second unit
David Van Dam ... assistant location manager
Kenny Vasquez ... key set production assistant
Erika Wakker ... production assistant
Charlie Ward ... assistant: Mr. Cornfeld
Linda Warrilow ... production coordinator: re-shoot
Annie Wiechert ... intern
Kelly Wold ... assistant: Meat Loaf
Philip Wright ... assistant to producer
Oorala Yamada ... additional set production assistant
Jonathan Ying ... intern

Thanks 

The Who ... personal thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page