Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Tetsuya Takahashi

Writing Credits (in alphabetical order)  

Soraya Saga ... (event scenario writer)
Norihiko Yonesaka ... (quest scenario writer: Knave Corp.)

Cast  

Masashi Ebara ...
Eriko Hara ...
Pellegri (voice)
Eriko Kawasaki ...
Jr. (voice)
Mariko Kouda ...
Febronia (voice)
Rie Kugimiya ...
Mary Godwin (voice)
Ai Maeda ...
Shion Uzuki (voice)
Naomi Shindô ...
Juli Mizrahi (voice)
Rumi Shishido ...
MOMO (voice)
Mariko Suzuki ...
KOS-MOS (voice)
Yumi Takada ...
Shelley Godwin (voice)
Yumi Tôma ...
Nephilim (voice) (as Yumi Touma)
Emi Uwagawa ...
Miyuki Itsumi (voice)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Helmer (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Jr. (voice) (uncredited)
Bob Buchholz ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Wilhelm (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Dorothy Elias-Fahn ...
Shelley Godwin (voice) (uncredited)
...
Ziggurat 8 (Ziggy) (voice) (uncredited)
...
Jin Uzuki / Albedo / Gaignun Kukai (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Bridget Hoffman ...
KOS-MOS (voice) (uncredited)
William Knight ...
Joachim Mizrahi (voice) (uncredited)
...
Lieutenant Virgil (voice) (uncredited)
Wendee Lee ...
Mary Godwin (voice) (uncredited)
Michael Lindsay ...
Hammer (voice) (uncredited)
...
MOMO (voice) (uncredited)
Julie Maddalena ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Michael McCarty ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Commander Margulis (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Tony Oliver ...
Tony / Additional Voices (voice) (uncredited)
Bob Papenbrook ...
Lieutenant Commander Vanderkam / Additional Voices (voice) (uncredited)
Jamieson Price ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Derek Stephen Prince ...
Chaos (voice) (uncredited)
Debra Rogers ...
Captain Lapis Roman (voice) (uncredited)
...
Suou Uzuki / Additional Voices (voice) (uncredited)
Michelle Ruff ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Douglas Rye ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Lia Sargent ...
Shion Uzuki (voice) (uncredited)
Christopher Corey Smith ...
Kevin Winnicot (voice) (uncredited)
Riva Spier ...
Nephilim (voice) (uncredited)
Paul St. Peter ...
Commander Andrew Cherenkov (voice) (uncredited)
Doug Stone ...
Additional Voices (voice) (uncredited)
...
Additional Voices (voice) (uncredited)
Julie Ann Taylor ...
Miyuki Itsumi (voice) (uncredited)
Kirk Thornton ...
Captain Matthews (voice) (uncredited)
Dave Wittenberg ...
Allen Ridgeley (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tomohiro Hagiwara ... assistant producer: Namco
Yoichi Haraguchi ... producer: Namco
Shukuo Ishikawa ... producer: Namco
Masaya Nakamura ... executive producer
Hirohide Sugiura ... producer
Shigeru Yokoyama ... producer: Namco

Music by 

Yasunori Mitsuda

Production Design by 

Jun'ya Ishigaki ... (as Junya Ishigaki)
Kouichi Mugitani
Takumi Sakura

Art Direction by 

Yasuyuki Honne

Second Unit Director or Assistant Director 

Koji Ishitani ... assistant director: Namco

Art Department 

Yoshito Aoki ... battle storyboards
Hiromi Fuchi ... production designer: second unit
Akiko Honne ... production designer: second unit
Hideyuki Matsumoto ... production designer: second unit
Atsushi Miyagi ... map designer
Minoru Murao ... battle storyboards
Chikara Murata ... production designer: second unit
Hiroshi Okubo ... storyboard artist
Soraya Saga ... production designer: second unit
Yasushi Shibue ... storyboard artist: Namco
Masaya Suzuki ... battle storyboards
Jun Takagi ... battle storyboards
Tsutomu Terada ... production designer: second unit
Tadahiro Usuda ... production designer: second unit

Sound Department 

Naoko Asari ... voice editor: Procyon Studio
Tony Eckert ... foley mixer: Skywalker Sound
Miki Itô ... voice editor: Procyon Studio
Masaaki Kaneko ... sound effects: Procyon Studio
Junya Kuroda ... sound effects: Procyon Studio
Frank 'Pepe' Merel ... foley mixer: Skywalker Sound
Takayuki Nakamura ... event sound effects
Hidenori Suzuki ... sound programmer: Procyon Studio
Dennie Thorpe ... foley artist: Skywalker Sound
Jana Vance ... foley artist: Skywalker Sound

Visual Effects by 

Takaomi Moto ... CG designer
Shuichi Murata ... CG designer
Eiji Takahashi ... CG designer
Norihiro Takami ... CG supervisor
Eishu Takamura ... CG designer

Animation Department 

Jun Adachi ... 3-D character designer
Atsushi Domoto ... 3-D mechanics designer
Asami Fujita ... event animation designer
Kazuhiro Fukaya ... battle animation designer
Daiki Hayashidani ... event animation designer
Seiichi Hishinuma ... event animation designer
Takafumi Hori ... 3-D map designer
Mami Ikeda ... 3-D enemy designer
Eiichiro Kabe ... battle animation designer
Makoto Kakizawa ... event animation designer
Tomonori Kawazoe ... battle animation designer
Shinji Koide ... event animation designer
Takahide Koizumi ... battle animation designer
Hideki Miyake ... 3-D mechanics designer
Takayuki Miyakoda ... event animation designer
Tatsuhiko Murai ... event animation designer
Atsushi Nakai ... 3-D map designer
Satoshi Ohtani ... 3-D character designer (as Satoshi Otani)
Hirotaka Orita ... battle animation designer
Tomoyoshi Sakaguchi ... 3-D map designer
Yasuyuki Takahashi ... 3-D map designer
Hikaru Takami ... 3-D character designer
Hideaki Takeda ... 3-D character designer
Kunihiko Tanaka ... character designer
Hiroshi Uchiyama ... 3-D character designer
Akinobu Yamakawa ... animation director
Naoki Yamamoto ... 3-D enemy designer
Tetsuo Yokota ... 3-D map designer
Ken Yuasa ... 3-D character designer

Other crew 

Tetsuro Abe ... staff: Studio Ipse Inc.
Tetsuya Amabiki ... staff: Buildup Co. Ltd.
Yuichiro Ando ... staff: Buildup Co. Ltd.
Kou Arai ... map planning director
Rie Arai ... staff: Studio Ipse Inc.
Koichi Chiba ... staff: Kings Japan
Yusuke Endo ... programmer
Adrian Escultura ... quality assurance analyst: localization staff
Takashi Fujii ... quest planning director (as Takashi Fuji)
Masayuki Goto ... staff: Buildup Co. Ltd. (as Masayuki Gotoh)
Kazunobu Hagiwara ... staff: Buildup Co. Ltd.
Tsuyoshi Hanazawa ... staff: Studio Ipse Inc.
Koji Hayashi ... quest planner
Yuko Hayashi ... production staff
Nao Higo ... localization (US version)
Naotake Hirata ... motion capture staff: Namco
Taiki Homma ... localization (US version)
Jun Honma ... localization (US version) (as June Honma)
Yukiko Inaishi ... staff: Buildup Co. Ltd.
Taizo Inukai ... effects director (as Tayzou Inukai)
Naoaki Ishida ... motion capture staff: Namco
Natsuko Ishiwata ... production staff
Katsunori Itai ... event programming director
Takeshi Itamoto ... staff: Studio Ipse Inc.
Sumio Ito ... motion capture staff: Namco
Kenjiro Iwase ... programmer
Tim Johns ... quality assurance analyst
Masuhiro Kabe ... map planner
Soichi Kaburagi ... staff: D3D
Hiroki Karakama ... programmer
Katsura Kirihara ... motion capture actor
Shin Kitada ... staff: Buildup Co. Ltd.
Hisataka Kitaoka ... staff: Kings Japan
Satoko Kobashigawa ... staff: Studio Ipse Inc.
Hiroshige Kobayashi ... staff: Studio Ipse Inc.
Ryoko Kobayashi ... event effects designer / staff: Studio Ipse Inc.
Yuji Koga ... staff: Studio Ipse Inc.
Honami Kogure ... staff: Studio Ipse Inc.
Ko Kojima ... quest planner (as Koh Kojima)
Sachiko Kojima ... staff: Pro Fighter
Mika Komai ... production staff
Hiroshi Konishi ... quest planner
Tetsuya Kono ... motion capture staff: Namco
Tatsuya Kouno ... staff: Buildup Co. Ltd.
Masanori Kubota ... staff: Buildup Co. Ltd.
Jun Kuramoto ... event planner
Yoshiharu Kuwabara ... battle planner
Tetsuya Matsui ... motion capture director: Matsui Enterprise Co. Ltd.
Takemi Matsumoto ... programmer
Hiroshi Matsuyama ... event effects designer
Takahiro Matsuzawa ... effect programmer: Knave Corp.
Michael McCarty ... digital tracker: Magnitude 8 Post (as Michael 'MAC' McCarthy)
Jesse Mejia ... quality assurance analyst
Takashi Mikami ... event effects designer / staff: Studio Ipse Inc.
Yuichiro Mine ... programmer: mini-game
Naoko Miyashita ... motion capture staff: Namco
Takashi Miyata ... menu designer
Seiichi Moriyama ... production staff
Takahiro Murai ... staff: Buildup Co. Ltd.
Ryohei Murakami ... staff: D3D
Toshio Murata ... motion capture staff: Namco
Kumiko Naemura ... motion capture staff: Namco
Satoshi Nagaoka ... staff: Buildup Co. Ltd.
Misako Nagashima ... staff: Kings Japan
Seiichiro Nakahara ... quest planner
Takumi Nakamura ... event effects designer
Kazutoshi Nakashima ... mini-game planner
Takayuki Nakayama ... staff: Pro Fighter
Taketoshi Nishimori ... programmer: A.G.W.S. battle game
Yasuhiro Noguchi ... localization project supervisor
Naoki Ogura ... staff: Kings Japan
Junya Okabe ... staff: Buildup Co. Ltd. (as Nobuya Okabe)
Keiichi Ono ... event planner
Takeshi Ono ... event planner: Namco
Naoto Onuki ... staff: Buildup Co. Ltd. (as Naoto Oonuki)
Shinji Sakisako ... quest planner
Yasunobu Samata ... motion capture staff: Namco
Masanori Satake ... staff: Studio Ipse Inc.
Hiroshi Sato ... map object designer: Knave Corp.
Kou Sato ... data management: Knave Corp. (as Koh Satoh)
Sei Sato ... event planning director
Brian Schorr ... quality assurance manager
Mika Senkai ... staff: Buildup Co. Ltd.
Kevin Seymour ... voice-over director (as Quint Lancaster)
Kyoichi Shima ... staff: Kings Japan
Masato Shimajiri ... effect programmer: Knave Corp.
Makoto Shimamoto ... battle planning director
Ippei Soeda ... menu designer
Kazunori Suga ... staff: Buildup Co. Ltd.
Shuji Sugahara ... staff: Kings Japan (as Syuji Sugahara)
Kazutoshi Sugai ... staff: Studio Ipse Inc.
Hideki Sugisawa ... event planner
Akira Suzuki ... staff: Buildup Co. Ltd.
Kaoru Suzuki ... motion capture staff: Namco
Yuichiro Tachibana ... programmer
Akihisa Takada ... staff: Buildup Co. Ltd.
Shinji Takehara ... staff: D3D
Ryo Takenaka ... event effects designer
Junichiro Tamura ... event planner: Namco (as Junichirow Tamura)
Hiroshi Tanaka ... localization (US version)
Shingo Tanaka ... programmer: mini game
Takashi Tanegashima ... quest planner
Takanobu Unakami ... event planner: Namco
Noriko Wada ... localization producer (US version)
Shinji Watanabe ... staff: D3D
Mayumi Yagi ... event planner
Toshiaki Yajima ... programing director
Yasuhiro Yamaguchi ... U.M.N./menu planner
Katsutoshi Yamamoto ... battle programming director
Takayasu Yanagihara ... motion capture actor
Atsushi Yoshikawa ... programmer
Hiroyuki Yui ... staff: Buildup Co. Ltd.

Thanks 

Les Claypool III ... special thanks (as Les Claypool)
Mary Claypool ... special thanks
Garry Cole ... special thanks
Robert Ennis ... special thanks
James Guirao ... special thanks
Stacey Hirata ... special thanks
Yoshi Homma ... special thanks
Takefumi Hyodo ... special thanks (as Tak Hyodo)
Barry Kane ... special thanks
Jonathan Kromrey ... special thanks (as Jon Kromrey)
Shuichiro Miyoshi ... special thanks
Jesse Taylor ... special thanks
Jennifer Tersigni ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page