Edit
Son of the Mask (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lawrence Guterman

Writing Credits (WGA)  

Lance Khazei ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Liam Falconer ...
Ryan Falconer ...
...
...
...
Jorge
...
Brett Pickup ...
...
Ashley Lyons ...
Wayne McDaniel ...
Sandy Winton ...
Rebecca Massey ...
Issac Longmuir ...
Tayzin Fahey-Leigh ...
Skyla Laginha ...
Lochie Nazer-Hennings ...
Andie Rogers ...
...
...
Josephine Chu ...
Solomon Freer ...
Ethan Coker ...
...
...
...
Duncan Young ...
Michelle Hopper ...
Band Member / Female Dancer
...
Band Member / Female Dancer
Ebony Conditsis ...
Band Member / Female Dancer
Ivah Seeto ...
Band Member / Female Dancer
Amber Todd ...
...
Raj Ryan ...
Emma Jackson ...
...
...
Jeanette Cronin ...
...
...
Amanda Smyth ...
...
Tina Bursill ...
Anthony Kierann ...
...
...
Animator (as Ling-Hsueh Tang)
...
Michael Denkha ...
Dorian Nkono ...
Adam Moulds ...
Wyvern 'Stevie' Wilkins ...
Male Dancer
Hayes Loau ...
Male Dancer
Chris Dair ...
Male Dancer
Anthony Palmer ...
Male Dancer
Ryan Sheppard ...
Male Dancer
...
Halloween Party-Goer (as Ali Ammouchi)
Marney McQueen ...
Jaime Mears ...
Paul Pantano ...
Alberto Dominguez ...
Esosa Edmonds ...
Peter Plusch ...
Joyce Kurtz ...
Baby Alvey (voice)
Mona Marshall ...
Baby Alvey (voice)
...
Alvey Avery (voice) (as Mary Matilyn Mouser)
...
...
Otis (voice)
...
Mask Otis (voice)
Bear ...
Rest of cast listed alphabetically:
Igor Breakenback ...
Dancer (uncredited)
...
Additional Voices (uncredited)
Michael Ienna ...
Male Dancer (uncredited)
...
Otis the Dog (uncredited)
Zoe Tuckwell-Smith ...
Mrs. Babcock (uncredited)
...
Plaza Trumpet Player (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kent Alterman ... executive producer
Toby Emmerich ... executive producer
Sean Gorman ... associate producer
Erica Huggins ... producer
Stephen Jones ... co-producer
Scott Kroopf ... producer
Beau Marks ... executive producer
Mike Richardson ... executive producer
Tom Tataranowicz ... animation producer
Michele Weiss ... executive producer

Music by 

Randy Edelman ... (music by)

Cinematography by 

Greg Gardiner ... director of photography

Film Editing by 

Malcolm Campbell ... (edited by)
John Coniglio ... (edited by)
Debra Neil-Fisher ... (as Debra Neil Fisher) (edited by)

Casting By 

Christine King

Production Design by 

Leslie Dilley

Art Direction by 

Bill Booth
Dan Morski

Set Decoration by 

Rebecca Cohen

Costume Design by 

Mary E. Vogt

Makeup Department 

Martin Astles ... makeup effects sculptor
Anthony Allen Barlow ... special makeup effects technician (as Anthony A. Barlow)
Greg Cannom ... special makeup consultant
Nadia Cowell ... hair stylist / makeup artist
David Dupuis ... prosthetic makeup artist
Toni French ... hair stylist (as Toni Ffrench)
Chris Gallaher ... special makeup effects artist
Deborah Galvez ... special makeup effects technician
Warren Hanneman ... hair stylist
Karin Hanson ... special makeup effects technician
Ursula Hawks ... hair technician
Tim Jarvis ... Special Makeup Effects Technician
Yvonne Jimenez ... production coordinator: Captive Audience Productions
Mark Killingsworth ... special makeup effects technician
John Kim ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Mary Kim ... makeup effects production supervisor
Jim Knell ... production photographer: Captive Audience Productions (as Jim J Knell)
Wendy Kwei ... additional makeup artist
Rick Lalonde ... special makeup effects technician (as Richard LaLonde)
Gil Liberto ... special makeup effects technician (as Gilbert Liberto)
James McLoughlin ... special makeup effects technician
Vivien Mepham ... hair designer / key makeup artist
Verena Mercenier ... special makeup effects technician
Alastair Murray ... additional makeup artist
Mark Nieman ... special makeup effects technician
Carolyn Nott ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Alexei O'Brien ... special makeup effects artist
James Parr ... special makeup effects technician
Gary Pawlowski ... special makeup effects technician
Tim Phoenix ... hair technician
Robert Ramos ... special makeup effects technician
Lee Romaire ... designer/sculptor: Captive Audience
Noriko Sato ... special makeup effects technician
Brian Sipe ... special makeup effects supervisor: Captive Audience
Chiara Tripodi ... hair stylist / makeup artist
Todd Tucker ... special makeup effects technician
Brian Van Dorn ... special makeup effects technician
Keith VanderLaan ... special makeup effects artist
Mark Viniello ... special makeup effects technician
Lynne Watson ... hair technician
Erica Wells ... hair stylist / makeup artist
Hiroshi Yada ... mold department: Captive Audience
Kerrin Jackson ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Jennifer Cornwell ... unit production manager
Kim Gladman ... assistant unit manager
Ken Halsband ... production supervisor
Beau Marks ... unit production manager
Wil Milne ... unit manager
Jae Woo Park ... production manager: animation
Frank Salvino ... post-production supervisor
Pat Sito ... production manager: animator

Second Unit Director or Assistant Director 

Drew Bailey ... third assistant director
Naomi Enfield ... second assistant director
Michelle Gold ... third assistant director: second unit
Keith Heygate ... first assistant director: second unit
Giovanni Pacialeo ... second second assistant director (as Johnny Pacialeo)
Toby Pease ... assistant director
James E. Price ... second unit director
Hamish Roxburgh ... third assistant director: chase unit
Noni Roy ... second assistant director: second unit
Adam Smillie ... additional assistant director
Chris Webb ... first assistant director: second unit

Art Department 

Kristen Anderson ... set designer
Mary-Liz Andrews ... construction coordinator
Simon Bethune ... senior model maker
Ian Bickerton ... set foreman
Marco Bittner Rosser ... set designer
Mauro Borrelli ... concept art
Stewart Burchall ... stand-by painter: second unit
Timothy Burgard ... storyboard artist
Graeme Callander ... storyboard artist
Peter Chan ... concept artist
Martin Crouch ... screen graphics designer
Fiona Donovan ... set designer
Toni Forsyth ... set dresser
Kevin Harkey ... storyboard artist
Matt Hatton ... concept artist (as Matthew Hatton)
Jenny Hitchcock ... set designer
Gordon Hobkirk ... art department
Laura Ibanez-Bailey ... set dresser
Michael Anthony Jackson ... storyboard artist
Philip Keller ... storyboard artist
Cindi Knapton ... assistant art director
Fireball Tim Lawrence ... concept artist (as Tim Lawrence) / storyboard artist (as Tim Lawrence)
Marcus Levy ... action car coordinator
Tricia McInally ... art department coordinator (2004)
Robert Molnar ... set dresser
Marny Nahrwold ... art department assistant: set design
Adrienne Ogle ... stand-by props: second unit
Lachlan Payne ... action vehicles mechanic
Karen Prell ... animator
Ronald Rametta ... senior propmaker
Greg Refeld ... assistant stand-by props
David Russell ... storyboard artist
Dylan Sides ... props
Tom Sito ... storyboard artist
Cory Spence ... set dresser
Steve Taylor ... on-set dresser
Gregg Thomas ... greens supervisor
Dennis Venizelos ... background painter
Belinda Villani ... lead sculptor
Nathaniel Watkins ... stagehand
Nyree Winter ... stand-by set decorator: second unit
Philip Worth ... construction coordinator
Dillon Yeats ... stand-by props: second unit
Matthew Richard Harris ... graphic designer (uncredited)
Michele Mulkey ... custom props (uncredited)

Sound Department 

Robert Althoff ... sound recordist
Bobbi Banks ... adr supervisor
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer
Ron Bedrosian ... adr mixer
Thom Brennan ... supervising foley editor
Paul 'Salty' Brincat ... sound recordist
Howard Carle ... adr mixer
David A. Cohen ... supervising dialogue editor
Marilyn Graf ... foley mixer
Greg Hedgepath ... supervising sound editor
Michael Herbick ... re-recording mixer
Brian W. Jennings ... sound effects editor
Eddie Kim ... sound editor
Nicole Miller ... sound assistant
Alyson Dee Moore ... foley artist
James Azizi Penny ... sound editor
John Roesch ... foley artist
Ann Scibelli ... sound designer
Brian Seagrave ... audio conform
Brad Sherman ... re-recording mixer
Frank Smathers ... sound effects editor
Unsun Song ... sound re-recordist
Jon Taylor ... re-recording mixer
Tami Treadwell ... adr recordist
Ben Wilkins ... sound editor

Special Effects by 

Peter Abrahamson ... mechanical puppet designer: Captive Audience Productions
John Bennett ... special effects senior technician
Mark Boley ... special effects supervisor
Herman Bron ... special effects senior technician
Rodney Burke ... special effects coordinator
Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Peter A. Chevako ... mechanical engineer
Aaron Cox ... special effects technician
Brian Cox ... special effects supervisor
Michael Del Rossa ... special effects makeup
John Dillon ... special effects animator
Mont Fieguth ... special effects senior technician (as Monty Fieguth)
Damian Fisher ... special effects technician
Peter Forbes ... special effects buyer
Anthony Francisco ... concept designer
Darren Frank ... special effects technician
Errol Glassenberry ... special effects technician
Chris Hampton ... special effects technician
Rob Heggie ... on set supervisor / special effects foreman: second unit
Anthea Hodge ... special effects office coordinator
Rick Howie ... special effects senior technician
Jim Kum Kee ... special effects technician
Jim Kundig ... mechanical department: Creature Shop (as James Kundig)
Kristen Lobstein ... special effects technician
John Neal ... special effects senior technician
Brian Osmond ... special effects technician
Brian Pearce ... special effects
Art Pimentel ... special effects supervisor (as Arthur Pimentel)
Pieter Ploody ... special effects senior technician
Angelo Sahin ... special effects foreman / special effects on-set foreman
Larry Sandy ... special effects senior technician
John Shea ... fabricator
Steve Szekeres ... special effects senior technician (as Steve Zekeres)
Kevin Turner ... special effects senior technician
Thomas Van Koeverden ... special effects foreman
Walter Van Veenendaal ... special effects senior technician
Keith VanderLaan ... animatronic effects designer and creator: Captive Audience Productions
Heidi Zabit ... special effects
Greg McDougall ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Nathan Abbot ... film I/O supervisor: Tippett Studio
Laide Agunbiade ... digital compositor
Tim Ahern ... computer effects
Talha Ahmed ... effects programmer
Syed Ali Ahsan ... technical director
Michael Alkan ... lighting technical director
David Wallace Allen ... visual effects supervisor: TeamWorks Digital
Alexandra Altrocchi ... visual effects producer
Dovi Anderson ... lead animator: Tippett Studio
Jeremy Appelbaum ... digital compositor: Digital Dimension
Dori Arazi ... character rigger
Mimia Arbelaez ... lighting technical director
Jason Armstrong ... animator: Tippett Studio
Joel Aron ... technical director
Jim Aupperle ... lighting technical director
Colleen Bachman ... visual effects coordinator
Damon Bard ... sculptor
Ty Bardi ... compositor
Christopher Batty ... previsualization artist
Dugan Beach ... creature technical director
Ryan Beadle ... digital I/O
Kevin Bell ... compositor: GKR
Tom Bertino ... animation supervisor: ILM
Mohammad Bilal ... effects programmer
Stella Bogh ... compositor: ILM
Kathryn Bolt ... digital compositor
Kristen Borges ... texture painter: Giant Killer Robots
Alan Boucek ... lead compositor
Mathieu Boucher ... texture painter: Tippett Studio
Aharon Bourland ... technical director: Tippett Studio
Tatjana Bozinovski ... digital compositor: Digital Dimension
Steve Braggs ... technical director: ILM
Kane Brassington ... rotoscope artist
Jonah Brennan ... effects animator
James W. Brown ... lead animator: Tippett Studio
Kirsty Bruce ... visual effects assistant
Jeff Bruneel ... digital compositor: ToyBox
Ken Bryan ... digital modeler
Steve Caldwell ... digital compositor: Custom Film Effects
Francesco Callari ... research & development: ILM
Howard R. Campbell ... technical director/lighting
Marshall Candland ... digital artist
Mario Capellari ... digital artist / sequence supervisor
Ozzie Carmona ... digital compositor
Damien Carr ... visual effects coordinator: ILM
Min-Yu Chang ... character modeler: Tippett Studio
Jennifer Chantnicki ... digital painter
Vanessa Cheung ... matte painter
Sunwoo Chung ... rotoscope/paint artist
Michael Clemens ... digital compositor
Raquel Coelho ... animator
Debra Coleman ... digital compositor
Jennifer Coronado ... production support
Jason Crosby ... digital artist: Digital Dimension
Bruce Dahl ... animator
Tim de Pala ... visual effects production manager: Tippett Studio
Bradford deCaussin ... texture painter: Tippett Studio
Michael Degtjarewsky ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Chris Del Conte ... visual effects producer: Digital Dimension
Lindy DeQuattro ... lead technical director
Andrew Dickinson ... technical animator: Giant Killer Robots
Eran Dolev ... real time motion control technician
Tim Donlevy ... motion control supervisor
Jeff Doran ... compositing supervisor: ILM
Mark Dornfeld ... visual effects supervisor
Brennan Doyle ... visual effects plate supervisor
Kirsten Drummond ... lead lighter
Chuck Duke ... animator
Syd Dutton ... additional visual effects
Malcolm Eager ... matchmover
Sam Edwards ... sabre artist
Christopher Elke ... visual effects production coordinator: Toybox West
Douglas Epps ... r&d supervisor
Colin Epstein ... sequence lead compositor
Joel Feder ... senior systems administrator: Kleiser-Walczak
Michele Ferrone ... visual effects producer
Chris Flynn ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Karl Formander ... digital artist (as Karl Fornander)
Collin Fowler ... visual effects coordinator: Illusion Arts
Brad Fox ... technical director: ILM
Page Frakes ... digital compositing sequence lead: Tippett Studio
Alexandre Frazao ... motion capture technician
Bradley Gabe ... creature development
Jason Galeon ... technical supervisor
Joe Gareri ... visual effects executive producer: Pacific Title & Art Studio
Adam Gass ... digital editorial
Mitch Gates ... digital effects artist: Digital Dimension
Lynn M. Gephart ... visual effects coordinator
Adam Gerardin ... digital color corrector: Tippett Studio
Tau Gerber ... compositor: Giant Killer Robots
George Gervan ... digital painter
Richard Gervan ... digital painter
Ted Gervan ... visual effects
Chris Gibbons ... digital compositor: Tippett Studio
Tim Gibbons ... digital compositor
Benoit Girard ... visual effects supervisor: Digital Dimension
Ned Gorman ... visual effects producer: ILM
Dylan Gottlieb ... lead modeler: Giant Killer Robots
Adrian Graham ... visual effects technical supervisor: Toybox
Frank Gravatt ... digital model supervisor
Lee Hahn ... production assistant
Scott Hale ... digital compositor: Tippett Studio
Tyler Ham ... matchmove artist: Tippett Studio
Brian Hanable ... Inferno artist
R.J. Harbour ... digital compositor: Custom Film Effects
Joe Harkins ... character setup: Tippett Studio
Fred Haro ... digital effects artist: Digital Dimension
Uma Havaligi ... effects animator
Maureen Healy ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Martin Hilke ... digital compositor: Digital Dimension
Edward Hirsh ... visual effects supervisor: ILM
Elvin Ho ... digital effects artist: Digital Dimension
Chris Holmes ... digital compositor
Shaina Holmes ... digital compositor / digital coordinator
Michael Huber ... technical director
Derald Hunt ... animation lead: Kleiser-Walczak
Nathaniel Hunter ... lead effects animator
Jennifer Hutcheon ... visual effects editor: Tippett Studio
Tom L. Hutchinson ... computer graphics supervisor
Anthony 'Max' Ivins ... visual effects supervisor: LOOK! Effects
Christopher Ivins ... compositor
Travis Wade Ivy ... compositor / rotoscope/paint artist
Brandi Johnson ... digital effects artist: Digital Dimension
Jason Phillip Johnson ... software engineer
Jeff A. Johnson ... lighting technical director
Keith Johnson ... animator: ILM
Krystin Johnson ... lighting technical director
Bruce Jones ... visual effects producer: Tippett Studio
Darren Jones ... digital imaging engineer
Phil Jones ... visual effects supervisor: Toybox
Kirk Jung ... digital match move: Tippett Studio (as Kirk Larkins)
Brad Kalinoski ... digital compositor
Louis Katz ... lead lighter: Giant Killer Robots
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title
Mike Kelly ... motion control operator
Taryn P. Kelly ... visual effects coordinator: Digital Dimension
Stephen Kennedy ... digital compositor
Harimander Singh Khalsa ... digital effects artist (as Michael Cashore)
Shahzad Khan ... effects programmer
Andrew Young Kim ... effects animator
Rick Kim ... digital I/O: Pacific Title
Erin King ... rotoscoper: ILM
Michael Kirylo ... digital effects artist
Jeffrey Kleiser ... visual effects supervisor: Kleiser-Walczak
Martin Allan Kloner ... visual effects editor
Jonathan Knight ... digital compositor
Russell Koonce ... digital effects artist
Ed Kramer ... sequence supervisor
Scott Krehbiel ... matchmove artist
Bomsok Ku ... color & lighting technical director
Todd Labonte ... animator: Tippett Studio
Gregor Lakner ... digital artist
Tom Lamb ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Lana Lan ... digital modeler
Steve Langius ... digital I/O: Pacific Title
Jennifer Law-Stump ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Tom Leeser ... executive producer: Kleiser-Walczak
Michael Leonard ... character animator: Tippett Studio
Elana Joy Livneh Lessem ... visual effects assistant editor (as Elana Joy Livneh)
May Leung ... digital effects animator: Tippett Studios
David A. Link ... digital camera operator: Tippett Studio
Benjamin Liu ... digital effects artist: Digital Dimension
Victoria Livingstone ... senior character animator
Stuart Lowder ... CG production manager: ILM
Anthony Lucero ... visual effects editor
Sean MacKenzie ... digital compositor
Susan MacLeod ... visual effects producer
Douglas R. MacMillan ... digital artist
Jody Madden ... technical support
John Marcos ... digital I/O: Pacific Title (as John Morcos)
Robert Marinic ... computer graphics supervisor
Eric Marko ... location matchmove supervisor: Tippett Studio
Tom Martinek ... CG supervisor: ILM
Mark Masson ... previz artist: PLF
Kent Matheson ... matte artist
Craig Mathieson ... digital compositor
Eric McAvoy ... digital compositor
Kate McCarthy ... visual effects co-coordinator
Kevin McGowan ... digital artist
Allan McKay ... digital effects artist: Digital Dimension
Jennifer McKnew ... technical director: ILM
Tim McLaughlin ... creature supervisor
Genevieve McMahon ... visual effects coordinator
Mimi Medel ... visual effects executive
Zakir Mehmood ... effects programmer
Brian Miller ... digital I/O: Pacific Title
Lori C. Miller ... title design
Justin Mitchell ... digital artist
Kaz Mori ... technical support: ILM
Jerome Morin ... visual effects producer: Digital Dimension
Chris Morley ... digital compositor: Tippett Studio
Stephen Moros ... matchmove artist: Tippett Studio
David Manos Morris ... match move artist
Michael Mortimer ... reasearch and development: Tippett Studio
Natalya Lissa Mortimer ... lighting technical director: Tippett Studio
Timothy Mueller ... digital compositor: Giant Killer Robots / technical director: Giant Killer Robots
Ross Nakamura ... rotoscope artist: Tippett Studio
Serena Rainbow Naramore ... lead compositor (as Serena Naramore)
Paula Nederman ... visual effects coordinator: ILM
David Richard Nelson ... lead character technical director: Tippett Studio
Grant Niesner ... digital artist: Tippett Studio
Rob Nunn ... previsualization artist
Sean O'Hara ... compositor
Richard Oey ... digital camera
Chris Paizis ... matchmove/layout
Slavica Pandzic ... data manager: Kleiser-Walczak
Alexandra Papavramides ... digital compositor: Tippett Studio
Erik Paynter ... CG Supervisor: Kleiser-Walczak
Zoe Peck-Eyler ... digital compositor: Tippett Studio
Maricela Perdomo ... modeler
Patrick Phillips ... Inferno artist
Travis Pinsonnault ... digital artist: Kleiser-Walczak
Annie Pomeranz ... visual effects coordinator
L. Elizabeth Powers ... lead digital artist (as Laurie Powers)
James E. Price ... visual effects supervisor
Konstantin Promokhov ... effects animation artist
Steven Quinones-Colon ... technical director
Edward Quintero ... look development
Zakir Ali Qureshi ... digital artist: Kleiser-Walczak
Raine Reen ... lead texture painter
Raymond Ribaric ... assistant technical director
Michael Rich ... assistant digital effects artist: ILM
Tania Richard ... texture painter
Daniel Riha ... 2D painter / rotoscoper
Lauren Ritchie ... executive in charge of visual effects
Jules Roman ... president: Tippett Studio
Corey Rosen ... creature supervisor
Thomas Rosseter ... digital compositor
Amanda Roth ... animation producer: Kleiser-Walczak
James Rothwell ... storyreel editor
Ari Rubenstein ... digital compositor: Tippett Studio
Daniel Rubin ... digital compositor: Digital Dimension
Alonzo Ruvalcaba ... head of production
Mike Sanders ... motion capture supervisor
Thomas Schelesny ... visual effects supervisor: Tippett Studio
Mike Schmitt ... visual effects supervisor
David Schnee ... digital compositor: Tippett Studio
Julien Schreyer ... lighting technical director
Charles Schwartz ... matchmove artist: Tippett Studio
Ralph Sevazlian ... visual effects animator
M. Zachary Sherman ... digital effects artist
David Shirk ... animation lead: ILM
Mark Siegel ... lead modeler
Matt Sloan ... on-set match mover
Brian Smallwood ... compositor: Digital Dimension
Ryan T. Smolarek ... digital compositor: Digital Dimension
Mary C. Snyder ... digital compositor: Custom Film Effects
David Sosalla ... visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio
Jim Soukup ... matchmove artist: ILM (as James Soukup)
Marion Spates ... digital effects artist: Digital Dimension
Jana Spotts ... digital production manager
Kevin Sprout ... digital artist: ILM
Tom Stackpole ... CG artist: Kleiser-Walczak
Zukerman Steve ... storyreel editor
Ken Stranahan ... digital compositor
Hong Suh ... creature modeler (as Hong Suck Suh)
Tammy Sutton ... digital compositor / roto supervisor
Andy Tamandl ... character animator: giant killer robots
Chad Taylor ... sabre artist
Renita Taylor ... creature technical director: ILM
Clint Thorne ... digital paint and rotoscope artist: Giant Killer Robots
James D. Tittle ... visual effects coordinator: Pacific Title
Matthew Tomlinson ... digital imaging supervisor: Tippett Studio
Phi Tran ... visual effects artist
Marjolaine Tremblay ... animator: ILM
Pat Turner ... matchmove artist
Lee Uren ... creature technical director
Alejandro Valdes-Rochin ... effects assistant editor
Jesse Vickery ... character animator (as Jess Vickery)
Robert Vignone ... modeler: Tippett Studio
Leandro Visconti ... compositor: Digital Dimension
Belen Volich ... visual effects assistant coordinator
Kenneth Voss ... rotoscope/paint artist
Motoko Wada ... technical director
Diana Walczak ... sequence supervisor: Kleiser-Walczak
Kelly Walsh ... technical director: ILM
Davy Wentworth ... lighting technical director
Fiona Campbell Westgate ... visual effects producer: Toybox
Bob Wiatr ... digital effects artist: pacific title digital
Amani Williams ... digital compositor: Custom Film Effects
Midori Witsken ... digital artist (as Midori Otsubo)
Amber Wong ... executive producer: Giant Killer Robots
Vicki Wong ... digital film I/O manager: Tippett Studio
Syed Mohammad Yahya ... digital artist: Kleiser-Walczak
Jason Yen ... digital compositor
Travis Yohnke ... visual effects
Heidi Zabit ... digital artist
Franz Zach ... creature modeler: ILM
David Zbriger ... I/O supervisor: Giant Killer Robots
Steve Zukerman ... storyreel editor
Christian Zurcher ... visual effects
Salvatore Catanzaro ... assistant visual effects editor (uncredited)
Brian Corpus ... technical operations manager (uncredited)
James Dornoff ... visual effects coordinator (uncredited)
Mary E. Manning ... 3D artist (uncredited)
Matthew M. Robinson ... technical director (uncredited)

Stunts 

Shea Adams ... stunt double
Lee Adamson ... stunt assistant
Ray Anthony ... fight choreographer
Keir Beck ... key stunt rigger / stunt performer
Glenn Boswell ... stunt coordinator
Marky Lee Campbell ... stunt performer
Raelene Chapman ... stunts
John Donohue ... stunt double: lead
Mark Duncan ... stunt performer
Mike Duncan ... stunt performer (as Michael Duncan)
Kyle Gardiner ... stunt double / stunt rigger
Ingrid Kleinig ... stunts
Tony Lynch ... stunt performer
Angela Moore ... stunt performer
Grant Page ... stunts
Philip Partridge ... stunts
George Saliba ... utility stunts
Brett Sheerin ... stunt double
Daniel Stevens ... stunt double
Bernadette Van Gyen ... assistant stunt coordinator
Gordon Waddell ... safety consultant
Avril Wynne ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Mark Alston ... video split operator / video split operator: second unit
Brian Bartolini ... gaffer: additional photography
Damien Beebe ... camera operator
Stuart Bell ... grip
Tov Belling ... first assistant camera
Ian Bird ... key grip: second unit
Matt Buchan ... rigging gaffer
Matthew Copping ... dolly grip: "b" camera
Toby Copping ... key grip
Martin Fargher ... assistant grip / assistant grip: second unit
Reg Garside ... gaffer
Christa Gattermeier ... camera attachment / camera loader
Russell Griffith ... gaffer: additional photography
Simon Harding ... Steadicam operator / camera operator
Marcus Hides ... camera operator: chase unit
Gillian Huxley ... electrician
Neil James ... rigging electrics
Mark Jefferies ... electrician
Paul Johnstone ... gaffer: second unit
David Knight ... Steadicam operator: second unit
Michael Larcombe ... assistant grip
Seth Larney ... video playback operator
Gerard Maher ... clapper loader
Lee Mariano ... second assistant camera: "b" camera
Richard Mason ... electrician
Calum McFarlane ... camera operator: "a" camera
Martin McGrath ... cinematography: chase unit
Peter McManus ... rigging electrician
Billy Mear ... assistant grip / assistant grip: second unit
Cameron Morley ... second assistant camera
Luis Olivares ... video operator
Jem Rayner ... first assistant camera
Carson Reaves ... first assistant camera: second unit
Adrien Seffrin ... focus puller: second unit (as Adrien Quinn Seffrin)
Zeb Simpson ... video assist
Marc Spicer ... camera operator: second unit
David Thomson ... additional rigger
Matt Toll ... first assistant camera: "a" camera
Brett Tracey ... clapper loader: second unit
John Trapman ... camera operator: Wescam camera
Andrew Turman ... director of photography: second unit
Vince Valitutti ... still photographer
Michael Vivian ... dolly grip: a camera
Aron Walker ... dolly grip: second unit
Kris Wallis ... grip: dailies
Nathan Walton ... lighting technician
Mark Watson ... best boy
Alan Willis ... best boy electrician: vfx unit
Grant Wilson ... electrician
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera
Damian Wyvill ... additional camera operator
Chuck Zlotnick ... photographer: Captive Audience Productions
Mark Kupenga ... rigging electric assistant (uncredited)
Peni Loloa ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Rich Arons ... animation supervisor
Bronwen Barry ... assistant animator (as Bronnie Barry)
Chuck Duke ... animator
Miguel A. Fuertes ... animator
Eric Goldberg ... animator
Susan Goldberg ... assistant animator
Bill Haller ... animator
Eric Ingerson ... animator: Tippett Studio
Peter Konig ... animator
Leticia Lichtwardt ... assistant animator
Robin Luera ... animator
Karen Prell ... animator
Mike Scanlan ... animatronic designer
Tom Sito ... animation supervisor
Andy Sutton ... animator
Theresa Wiseman ... animator
Jennifer Yuan ... background layout
Mark Zoeller ... assistant animator

Casting Department 

Elizabeth Boykewich ... casting associate
Kendra Carter ... casting assistant
Jane Dawkins ... baby casting
Trish McAskill ... casting associate
Damian Simankowicz ... extras casting assistant
Dex Tallo ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Patricia Barker ... costume cutter
Julie Barton ... key costumer
Gloria Bava ... costume cutter
Genevieve Blewitt ... ager dyer
Victoria Davidov ... costume runner
Amy Haviland ... costume stand-by: second unit
Martin Heusel ... costumer
Lisa Javelin ... wardrobe
Petra Mountfort ... costume stand-by: second unit
Paula Ryan ... assistant costume designer
Justine Seymour ... costume art finisher
Hannah St. John ... extras dresser
Gypsy Taylor ... costume stand-by: second unit
Christina Validakis ... costume assistant

Editorial Department 

Toni Allen ... negative cutter
David Birrell ... assistant editor
James A. Brewer ... first assistant editor
Roger Cooper ... assistant editor
Rick Downey ... negative cutter
Tristan La Fontaine ... colorist
Natan Moss ... post-production assistant
Jim Passon ... color timer
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Location Management 

Jeremy Alter ... location manager: Los Angeles
Ed Donovan ... assistant location manager
John Harris ... location scout
Maude Heath ... location manager
Louise McNicholl ... location assistant / location scout
Kei Rowan-Young ... location scout

Music Department 

Elton Ahi ... scoring mixer
Gustavo Borner ... additional music crew
Ryan Cabrera ... composer: song "Inside Your Mind"
Stephen Coleman ... orchestrator
Ramin Djawadi ... composer: additional music
Jessica Dolinger ... music clearance executive
Bonnie Greenberg ... music supervisor
Julie Pearce ... assistant music editor
Lee Scott ... music editor
Erin Scully ... music executive
Andrew Silver ... composer: additional music / supervising music editor

Transportation Department 

Tic Carroll ... transportation manager
Elizabeth Cosmidis ... driver: cast
Marcus Levy ... on-set action vehicles coordinator

Other crew 

Peter Abrahamson ... mechanical engineer
Noor Ahmed ... assistant to director: pre-production
Brent Armfield ... production assistant
Lynell Bangs ... production accountant
Eamon Barling ... assistant director attachment: second unit
Zachary Beiber ... mechanical engineer
Steve Berens ... animal coordinator
Kerry Blakeman ... safety supervisor: second unit
Stephanie Borean ... assistant to producer
Steve Campton ... unit assistant
Charmaine Carpenter ... stand-in
Joshua Chamberlain ... production assistant
Emma Cohen ... unit nurse
Ben Coleman ... unit assistant
Gary Coleman ... unit assistant
Nicholas Copping ... production coordinator
Jon Davidson ... production controller
Cynthia DeLaney Gorman ... marketing and sales
Leon Dudevoir ... production executive
Sean Ellis ... production runner
Neil Faulkner ... unit assistant: second unit
David Fedirchuk ... production runner
Bridie Ferguson ... unit assistant: second unit
Kerry Fetzer ... caterer
Elinor Fish ... stand-in
David Fulton ... assistant: Mr. Guterman
Jenny Fumarolo ... assistant to director
Michaela Gerahty ... unit assistant
Danielle Giles ... accommodation coordinator
Ron Gladman ... unit assistant
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Cindy Gollagher ... assistant to producer
Alison Haskovec ... assistant: Mr. Kroopf
Brian Havens ... assistant: Ms. Huggins
Robbie Henley ... unit assistant
Kate Hilliard ... assistant production coordinator
Matt Hoarty ... stand-in
Stephani Hunter ... assistant to producer
Mark Jacyszyn ... production assistant
Ben Jones ... consultant: Animagine Cartoon
Angela Kenny ... production accountant
Seth Larney ... IT manager
Dermot Leybourne ... unit assistant
Harvey Lowry ... director of operations: Captive Audience Productions
Marybeth Martin-Eck ... post-production accountant (as Marybeth Martin)
Andrew Matthews ... executive in charge of film investment
Chris McClintock ... production assistant
Shaun Mckay ... assistant accountant
Virginia Murray ... production coordinator
Cian O'Clery ... assistant: Larry Guterman
Marguerite O'Sullivan ... baby nurse
Justin Plummer ... electric assistant / electric assistant: second unit
Samata Preston ... production secretary
Nathalia Rayfield ... assistant: Larry Guterman
Dan Read ... production coordinator: second unit
Emma Robens ... unit assistant
Michelle Rochefourt ... unit assistant
Linda Rowe ... animal handler / animal trainer
Terry Sandin ... mechanical engineer
Thomas Scott ... picture double / stand-in: Alan Cumming
Fiona Searson ... unit publicist
Tiffany Sipantzi Moore ... assistant: Mr. Marks
Joe Steele ... production resources
Davida Sweeney ... assistant: Mr. Cumming
Lehi Tahau ... unit assistant
Peter Van Haren ... unit assistant
Shawn Weber ... animal trainer
Eric Wiler ... assistant: Mr. Richardson
Ronae Wilkes ... production assistant
Prudence Williams ... assistant accountant
Pamela Willis ... script supervisor: second unit
Kristin Witcombe ... script supervisor
Derrick Wyatt ... consultant: Animagine Cartoon
Ron Wyndham ... unit assistant
Jayden York ... head technician: Libra
Steve Zukerman ... storyreel editor
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Danni Janus ... production assistant: preproduction (uncredited)
Jessica Orcsik ... dancer (uncredited)
Daniel Villagomez ... credits administrator (uncredited)

Thanks 

Janis Rothbard Chaskin ... in memory of (as Janis Chaskin)
Billy Falconer ... the producers wish to thank
Michele Falconer ... the producers wish to thank
Gabrielle Eden Guterman ... the producers wish to thank
Patricia Rothkrans ... the producers wish to thank (as Trisha Rothkrans)
Vivian Skinner ... the producers wish to thank
Stephen Sycz ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page