Edit
Agent Cody Banks 2: Destination London (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Allen

Writing Credits (WGA)  

Jeffrey Jurgensen ... (characters)
 
Harald Zwart ... (story) &
Dylan Sellers ... (story) and
Don Rhymer ... (story)
 
Don Rhymer ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Jo Kenworth
...
Diaz
...
Kenworth
...
Trival
...
Santiago
...
...
Rod Silvers ...
Kumar
Jack Stanley ...
Ryan
Joshua Brody ...
Bender
Sarah McNicholas ...
Marisa
...
Bender's Mate
...
Neville
Harry Burton ...
Westminster Headmaster
...
Isambard Jerkalot
Martyn Ellis ...
Welsh Security Guard
Damien Hirst ...
...
Inspector Crescent
...
Gordon
Patti Love ...
Woman
Henry Miller ...
Moped Man
...
Japanese Tourist
...
US President
...
Berkhamp on Double Bass
...
Sabeen on Bassoon
Keiron Nelson ...
Habu on French Horn
Theora Toumazi ...
Sonya on Violin
Keshini Sukhram ...
Violinist
Atim Laber ...
Cellist
Carly Minsky ...
Oboist
Chris Bodell ...
Brass Player
Javkhaa Chuluunbaatar ...
Harpsichordist
Sammy Razack ...
Percussion
Rest of cast listed alphabetically:
...
Soldier (uncredited)
...
CIA Agent (uncredited)
Ray Donn ...
Soldier (uncredited)
Tatiana Lavrentieva ...
Ambassadors Russian Wife (uncredited)
John Perkins ...
Victim in Dentist Chair (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jason Alexander ... executive producer
Jennifer Birchfield-Eick ... executive producer
Kerry David ... executive producer
David Glasser ... producer (as David C. Glasser)
Danny Gold ... executive producer
Michael Jackman ... executive producer
Andreas Klein ... executive producer
Madonna ... executive producer
Robert Meyer Burnett ... co-producer
Mark Morgan ... executive producer
David Nicksay ... producer
Guy Oseary ... producer
Dylan Sellers ... producer
Bob Yari ... producer
Jacquie Glanville ... line producer: London (uncredited)
Tim Hamilton ... creative producer: live production (uncredited)

Music by 

Mark Thomas

Cinematography by 

Denis Crossan ... director of photography

Film Editing by 

Andrew MacRitchie

Casting By 

John Papsidera

Production Design by 

Richard Holland

Art Direction by 

Simon Bowles
Philip Elton
Jason Knox-Johnston
Peter Wenham ... supervising art director

Set Decoration by 

Sara Wan

Costume Design by 

Steven Noble

Makeup Department 

Nathaniel De'Lineadeus ... dental FX design and manufacture
Karen Edwards ... key hair assistant / key makeup assistant
Eileen Kastner-Delago ... hair designer / makeup designer
Kelly Marazzi ... hair assistant / makeup assistant
Nora Robertson ... hair stylist: Anthony Anderson / makeup artist: Anthony Anderson
Sarah Stevens ... hair trainee / makeup trainee
Richard Glass ... contact lens optician (uncredited)
Stephen Hamilton ... assistant hair stylist (uncredited) / makeup artist (uncredited)
Jo Jenkins ... daily makeup assistant (uncredited)
Michael Krehl ... crowd makeup artist: London (uncredited)
Chris Lyons ... special effects teeth (uncredited)
Gilly Popham ... hair & makeup artist (uncredited)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Nigel Gostelow ... unit production manager
Ted Ladlow ... unit manager: second unit
Chris Moore ... unit manager (as Christopher Moore)
David Nicksay ... unit production manager
Michael Solinger ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Oscar Beuselinck ... second assistant director: second unit
Heidi Bishop ... third assistant director
Victoria Connell ... second second assistant director
David Daniels ... first assistant director
Jim Dowdall ... second unit director
Barney Hughes ... second second assistant director
Mark Layton ... second assistant director
Kieron Phipps ... first assistant director: second unit (as Kieron A. Phipps)
Paul Hornsby ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Matt Amos ... chargehand painter (as Matthew Amos)
Ian Bee ... chargehand carpenter
Alice Biddle ... draughtsperson
Matthew Broderick ... standby props
Stephen Campbell ... stand-by art director
Jim Cornish ... illustrator
Graham Dale ... standby props
Anita Dhillon ... graphics
Pete Hodge ... standby stagehand (as Peter Hodge)
Simon Hutchings ... standby painter
Douglas Ingram ... storyboard artist
Josh Jones ... stand-by carpenter (as Joshua Jones)
Andy Kyprianou ... workshop manager (as Andrew Kyprianou)
Dougie Lankston ... property storeman (as Douglas J. Lankston)
Russell Martin ... standby stagehand
Mitch Niclas ... chargehand stand-by propman (as Mitchell Niclas)
John Palmer ... supervising dressing props
Sophie Phillips ... assistant set decorator
Julie Philpott ... draughtsperson
Brian Pickett ... chargehand rigger
Allen J. Polley ... property master
Ben Smith ... draughtsperson
Paul Smith ... art department coordinator
Robin Thistlewaite ... construction coordinator (as Robin Thistlethwaite)
Sophie Tyler ... assistant set decorator
Jonathan Wells ... chargehand carpenter
Jackie Yau ... art department runner
Claire Grainger ... props buyer (uncredited)
Shane Harford ... dressing props (uncredited)
Frank Howe ... drapes master (uncredited)

Sound Department 

Simon Brown ... boom operator / cable man
John Cochrane ... supervising sound editor
Edward Coyler ... foley recordist
Clive Derbyshire ... production sound mixer
Pauline Griffiths ... foley artist
Nina Hartstone ... dialogue editor
John Hayward ... re-recording mixer
Alex Hudd ... sound consultant: dolby (as Alex Hubb)
Robert Ireland ... supervising sound effects editor
Jenny Lee Wright ... foley artist
Peter Margrave ... sound maintenance engineer
Paul McFadden ... adr editor
Richard Pryke ... re-recording mixer
Kevin Tayler ... foley recordist
David Tyler ... assistant foley recordist
Andrew Walton ... sound trainee
Jack Whittaker ... sound effects editor
Robin Whittaker ... foley editor (as Robin Quinn)
Lee Asquith-Coe ... foley artist (uncredited)
Ron Bedrosian ... adr mixer (uncredited)
Andrew Caller ... re-recording mixer (uncredited)
Nick Foley ... adr recordist (uncredited)
Christian Joyce ... sound recordist: second unit (uncredited)
Chris Navarro ... adr recordist (uncredited)
Ted Swanscott ... adr mixer (uncredited)
Eric Thompson ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Richard Conway ... special effects supervisor
Sander Ellers ... sfx modeller
Robert Schofield ... wire effects supervisor (as Bob Schofield)
Nik Cooper ... special effects technician (uncredited)
Peter Haran ... special effects technician (uncredited)
Thomas Jones ... special effects moldmaker (uncredited)
Andrew Kelly ... senior special effects technician (uncredited)
Craig Narramore ... on set puppeteer (uncredited) / propmaker (uncredited)
Tez Palmer ... special effects technician (uncredited)
Graham Riddell ... special effects technician (uncredited)
Mark White ... special effects technician (uncredited)
Nigel Wilkinson ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Oliver Atherton ... studio manager: Double Negative
Richard Briscoe ... visual effects supervisor: Double Negative
Frazer Churchill ... visual effects supervisor: Double Negative
Mark Coleran ... on-screen graphics: Double Negative
Ciaran Crowley ... compositing artist: Double Negative (as Ciarán Crowley)
Sean Danischevsky ... compositing artist: Double Negative
Claudia Dehmel ... visual effects coordinator: Double Negative
Dimitri Delacovias ... matte painting: Double Negative
Rohit Gill ... compositing artist: Double Negative
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Jeremy Hattingh ... compositing artist: Double Negative
Nic Hodgkinson ... compositing artist: Double Negative
Alex Hope ... visual effects producer: Double Negative
Alex Ireland ... compositing artist: Double Negative
Jody Johnson ... 2D supervisor: Double Negative
Phil Johnson ... cg supervisor: Double Negative
Andrew Lockley ... compositing artist: Double Negative (as Andy Lockley)
Sarah Lockwood ... compositing artist: Double Negative
Alice Mitchell ... compositing artist: Double Negative
John Moffatt ... compositing artist: Double Negative
Paul Norris ... compositing artist: Double Negative
Aleksandar Pejic ... CG artist: Double Negative
Xavier Roig ... CG artist: Double Negative
Matthew Shaw ... compositing artist: Double Negative
Dominic Sidoli ... visual effects producer: Double Negative
Jim Steel ... compositing artist: Double Negative
Jelena Stojanovic ... compositing artist: Double Negative
Helen Wood ... compositing artist: Double Negative
Sebastien Dupuis ... junior compositor (uncredited)
Christopher Hobbs ... visual effects supervisor (uncredited)
Ivan Mena ... digital artist: Double Negative (uncredited)
Liam Tully ... studio: Double Negative (uncredited)

Stunts 

Del Baker ... stunt player
Richard Bradshaw ... stunt player
Gary Connery ... stunt player
David Cronnelly ... stunt player
Nicholas Daines ... stunt double: Frankie Muniz
Jim Dowdall ... stunt coordinator
Jamie Edgell ... stunt player
Neil Finnighan ... stunt player
Dave Fisher ... stunt trainer
David Forman ... stunt trainer (as Dave Forman)
Gaston Morrison ... stunt double: Anthony Anderson (as Gaston Howard)
Andreas Petrides ... fight coordinator
Nicola Berwick ... stunt double: Hannah Spearitt (uncredited) / stunts (uncredited)
Sarah Franzl ... stunt performer (uncredited)
Joss Gower ... stunts (uncredited)
Rhys Henson ... stunts (uncredited)
Gary Hoptrough ... stunts (uncredited)
Paul Hornsby ... stunt performer (uncredited)
Nick Hussey ... stunt performer (uncredited)
Charles Jarman ... stunt double: Anthony Anderson (uncredited) / stunts (uncredited)
Paul Lowe ... stunts (uncredited)
John Street ... stunts (uncredited)
Steen Young ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Peter Batten ... focus puller: "a" camera
Gary Blowfield ... video coordinator: second unit
Jeremy Braben ... aerial cameraman
Roy Branch ... assistant lighting technician
Ian Coffey ... focus puller: "b" camera
Daniel Edwards ... camera trainee
Luke Andrew Haddock ... video coordinator (as Andrew Haddock)
Graham Hall ... camera operator: "b" camera
Harvey Harrison ... director of photography: second unit
Tony Jackson ... camera operator: second unit
Demetri Jagger ... video assistant
Jay Maidment ... still photographer
Martin McCullagh ... camera grip: "b" camera
David Palmer ... clapper loader: "a" camera
Ben Perry ... clapper loader: "b" camera
Richard Philpott ... camera operator: second unit
Keith Saayman ... remote head technician
Xandy Sahla ... camera operator: "a" camera (as Alexander Sahla)
Jeffrey Skinner ... standby rigger (as Jeff Skinner)
Alan Stewart ... director of photography: second unit
Alex Tate ... camera grip: "a" camera (as Alexander Tate)
Lee Walters ... chief lighting technician
Zoe Whittaker ... video assistant
James 'Slim Jim' Ballard ... key grip (uncredited)
Bob Cooke ... clapper loader (uncredited)
Tim Dean ... libra head technician (uncredited)
Stephen Fell ... rigger (uncredited)
Robin Horn ... clapper loader (uncredited)
Brad Larner ... focus puller: second unit (uncredited)
Joanne Lee ... clapper loader: second unit (uncredited)
Pat Miller ... gaffer: second unit (uncredited)
Wadsworth Peters ... electrician (uncredited)
Paul Sharp ... electrician (uncredited)
Rob Southam ... camera operator (uncredited)
Anthony Stanier ... first assistant camera (uncredited)
Gavin Walters ... best boy (uncredited)
Albert Winbush III ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Kevan Shorey ... animator: Double Negative (uncredited)

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Brendan Donnison ... adr voice casting
Clear Hadden ... casting assistant: US (as Clear Hadden-Gunther)
Daniel Hubbard ... casting: UK
Tamara Notcutt ... casting assistant: UK (as Tamara-Lee Notcutt)
Wendy O'Brien ... casting associate: US
Chuck Douglas ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Alison Beard ... costume trainee
Liza Bracey ... assistant costume designer
Natasha Cottier ... costume stand-by
Yannick Gondran ... costume stand-by
Steve Hyams ... costume stand-by
Anne Lavender-Jones ... costume supervisor
Nigel Hyams ... costume assistant: dailies (uncredited)
Kimberley Phillips ... set costumer: daily (uncredited)

Editorial Department 

Andy Hague ... editorial: Double Negative
Tom Harrison-Read ... trainee assistant editor
Kevin Holt ... first assistant editor
David Rees ... color timer
Samantha Welland ... post-production coordinator
Jennifer Wood ... editorial: Double Negative
Paul Apted ... assistant editor (uncredited)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)
Jamie Payne ... colorist: dailies (uncredited)
Sarah Townrow ... trainee assistant editor (uncredited)

Location Management 

Sam Breckman ... location manager
Scott Sidey ... location manager: second unit
Tracey Tucker ... assistant location manager
Bridget Kenningham ... location scout (uncredited)

Music Department 

Diane Clark ... instrumental tutor
James Collins ... score engineer
Laurence Cottle ... music preparation
Richard Cottle ... programming
Clive Dobbins ... instrumental tutor
Dominic Gibbs ... music editor
Janice Graham ... orchestra leader
Nigel Hopkins ... programming
Julianne Jordan ... music supervisor
Alastair King ... music preparation
Richard Lancaster ... assistant engineer
Gavin McNaughton ... instrumental tutor
Patricia Moynihan ... instrumental tutor
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Jez Poole ... score reader
John Powell ... composer: original Cody Banks themes
Mark Thomas ... conductor
Andy Wood ... instrumental tutor
Bradley Miles ... music preparation (uncredited)
Dave Jewerén Moore ... scoring assistant engineer (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Guy Bostock ... action vehicle coordinator (uncredited)
Ian Clarke ... vehicle technician (uncredited)
Gustav Marais ... picture vehicle technician (uncredited)
Sean Thornton ... picture vehicle technician (uncredited)
Mark Tyack ... transportation captain (uncredited)

Other crew 

Betty Ainslie ... post production accountant: UK (as Betty Ainsle)
Philip Amadeus ... helicopter pilot
Peter Barnes ... helicopter pilot
Rosie Bedford-Stradling ... unit nurse
Paul Bennett ... set production assistant
Samantha Black ... assistant production coordinator
Julie Brown ... script supervisor: second unit
Gary Butcher ... helicopter pilot
Victoria Cadiou ... production secretary (as Victoria Hawden)
Elizabeth Cantillon ... studio executive
Kenny Gabriel ... personal trainer: Frankie Muniz
Michael Goring ... production runner
Kevin Grey ... camera ship pilot
Ruth Halliday ... clearance coordinator
Rhys Henson ... stand-in: Frankie Muniz
Chris Hogenson ... assistant: Dylan Sellers
Faye Holland ... stand-in: Hannah Spearritt
Christopher Hutchins ... assistant: Kevin Allen
Ray Jones ... set production assistant
Rita Kozma ... first assistant accountant
Suzanne McGeachan ... script supervisor (as Suzanne Clegg)
James McLaren ... production runner
Jorge L. Menna ... production runner (as Jorge Menna)
Butch Mortimer ... facilities supervisor: Willies Wheels
Lee Murphy ... diving supervisor
Stephen North ... safety coordinator
Omelihu Nwanguma ... assistant: Anthony Anderson
Simon Oliphant-Hope ... helicopter pilot
Maggie Phelan ... financial controller
Richard Quist ... stand-in: Anthony Anderson
Kathryn Royal ... unit publicist
Mark Schofield ... assistant: Frankie Muniz
Emily Stewart ... assistant: David Nicksay
Adam Teeuw ... production runner
Sarah Trowse ... production accountant
Ian Tyson ... stand-in: Anthony Anderson
Mari Tyson ... assistant: Kevin Allen
Victor Valencia ... post production accountant: US
Suzie F. Wiesmann ... production coordinator (as Suzie Ford Wiesmann)
Marc Wolff ... aerial coordinator
Mike Woodley ... aerial coordinator
John Adams ... special military background (uncredited)
Philip Ball ... stand-in (uncredited)
Jamie Chalkley ... helicopter pilot (uncredited)
William Conacher ... dialect coach (uncredited)
Matt Curtis ... title designer (uncredited)
Kathryn Donovan ... unit publicist (uncredited)
Damon Driver ... utility stand in (uncredited)
Bianca Gavin ... assistant to producer (uncredited)
Phillip Glasser ... production executive (uncredited)
Andrew Haddock ... video coordinator (uncredited)
Darren Helman ... production assistant (uncredited)
Andreas Petrides ... fight arranger (uncredited)
Marco Ruffatti ... production assistant (uncredited)
Emma Short ... assistant accountant (uncredited)
E. Thompson ... production executive: Maverick Films (uncredited)

Thanks 

Connor Fitzpatrick ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page