Edit
Big Spender (TV Movie 2003) Poster

(2003 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Schneider

Writing Credits (WGA)  

Jayne Martin ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Eddie Burton
...
Jake Cotter
...
Mel Tennant
...
Will Burton
...
Rita
Chris Benson ...
Officer Acosta
David Black ...
Parole Board Member
...
Andre
Eve Crawford ...
Dr. Reece
Bob Desrosiers ...
Seth Travis (as Robert Desrosier)
Warren Dexter Beatty ...
C.O. #1
...
Tree
Danny Foster ...
Clay Thomas
Donna Goodhand ...
Superintendent
Santino Buda ...
Luis
Christopher Marren ...
Announcer (as Chris Marren)
Tony Meyler ...
Ben
David Nairn ...
Steve Caldwell
Jackie Richardson ...
Sally McNeal
A. Frank Ruffo ...
Gus
Create a character page for: ?

Produced by 

Carlo Liconti ... producer
Ellen S. Wander ... executive producer
Kim Yu ... supervising producer

Music by 

Lou Pomanti

Cinematography by 

Bill Wong

Film Editing by 

Rik Morden

Casting By 

Dean E. Fronk
Karen Hazzard
Donald Paul Pemrick

Production Design by 

Anthony Greco

Costume Design by 

Donna Wong

Makeup Department 

Randy Daudlin ... special makeup effects artist
Melanie Ann Sleep ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Cindy Lou Tache ... key hair stylist
Julie Wiktowy ... key makeup artist

Production Management 

Charles Braive ... production manager
Allen Ford ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael G. Burke ... first assistant director (as Michael Burke)
Robbie David ... trainee assistant director
Sara Graziano ... trainee assistant director
Andrea McCabe ... second assistant director
Christen Reynolds ... trainee assistant director (as Paul Christen Reynolds)
Garfield Russell ... third assistant director

Art Department 

Fermin Balado ... set dresser
Cynthia Chau ... second assistant art director
Elisabeth Checroune ... key set decorator
John Davis ... set coordinator
Nathan Hamayda ... set dresser
Tanya Hart ... property master
Michelle Nash ... daily props
Massimo Orlandi ... set dresser
Valma Pfaff ... first assistant art director
Lidya Subrt ... property master
Colette M. Toner ... key set dresser

Sound Department 

Todd Beckett ... sound re-recording mixer (as Todd Beck)
Roman Alexander Buchok ... boom operator (as Al Buchok)
John Elliot ... foley artist
Keith Elliott ... sound re-recording mixer
Herwig Gayer ... production sound mixer
Jamie Gould ... assistant sound re-recording mixer
Grant Hallam ... boom operator
Steve Hammond ... foley artist
Ken Hunold ... stereo sound consultant: Dolby
John Laing ... supervising dialogue editor
Diep Le ... assistant sound editor
Corby Luke ... boom operator
Colin McLellan ... adr recordist
Jason Perreira ... re-recording assistant
Peter Persaud ... foley recordist
James Stewart ... production sound mixer
Clive Turner ... sound effects editor
Zenon Waschuk ... production sound mixer
Kelly Wright ... sound mixer
Mark Zsifkovits ... sound re-recording mixer

Visual Effects by 

Jerry Seguin ... digital compositor

Stunts 

Randy Butcher ... stunt coordinator
Alison Reid ... stunt coordinator
Mike Swing ... stunts

Camera and Electrical Department 

Simon Brown ... second assistant camera: second unit
Mark Cooper ... first assistant camera (as Alexander Cooper)
James Crowe ... camera operator: second unit
Casey Deane ... electrician
Tyson Erb ... swing electrician
David Ewan ... grip
Sue Georgiou ... camera assistant trainee
Lennox Green ... generator operator
Sean Hearn ... best boy electric (as Sean Paul Hearn)
Brad Hruboska ... Steadicam operator / camera operator
Pete James ... first assistant camera: second unit
Carl Jenkins ... key grip (as J. Carl Jenkins)
Chris Kalbfleisch ... second assistant camera
Joe Kinnear ... grip
Sean McBride ... grip
John McGinley ... grip
Kevin Neshevich ... second assistant camera: second unit
Patrick Robinson ... gaffer
Simon Shohet ... dolly grip
Michael Tawadros ... best boy electric
Steve Wilkie ... still photographer
Caley Wilson ... best boy grip
Nicole Wiwchar ... second assistant camera: second unit
R. Gary Yates ... electrician

Casting Department 

Nancy Botting-Harrison ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Sierra Constantinides ... assistant costume designer
Laura DiMarcantonio ... wardrobe assistant
Jodi Katz ... wardrobe assistant
Nicole Pearson ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Fiona Paterson ... assistant editor
Cathy Rait ... color timer

Music Department 

Paul Bonish ... music mixer
Mike Francis ... musician: acoustic guitar
Bernie LaBarge ... musician: slide guitar
Lou Pomanti ... music mixer / musician: piano

Transportation Department 

John Atkinson ... driver
Robert Callaghan ... driver
Dan Carleton ... driver (as Daniel Carleton)
Robert Carter ... driver
Garry Jenkins ... driver
Jason McFarlane ... driver: honeywagon
Geoff McPeek ... driver captain (as Geoffrey McPeek)
Dan Mitchell ... driver
Shannon Peddle ... driver
David Redmond ... driver
Scott Ruston ... driver
John Taffoli ... driver
Jeff Taylor ... driver
Irene Tester ... driver
Xavier Villada ... transportation coordinator
Bill Wilson ... driver

Other crew 

Laurie Barrett ... extras coordinator
Tony Basile ... unit mover
Ursula Beben ... office production assistant
Valerie Beda ... first assistant accountant
Tom Bishop Jr. ... wrangler
Tom Bishop Sr. ... head wrangler
Heenan Blaikie ... legal services
Bernie Burford ... production coordinator
Ann Cameron ... wrangler
Liz Charalahabos ... wrangler
Henry Chiu ... unit publicist
Leonard Cooper ... office production assistant
Conor Cronin ... unit mover
Jim Elder ... equestrian advisor
Gary Goldberger ... production executive: Carlton
Lennox Green ... unit mover
John Herriot ... wrangler
Dave Hurst ... unit mover
Kate Kung ... production secretary
Caedmon Malowany ... location manager
Len Marshall ... unit mover
Kinch McConnell ... assistant location manager
Chris McIlveen ... unit mover
Ashleigh Millar ... craft service
Chuck Molgat ... unit mover
James C. Novak ... production accountant (as James Novak)
Dave Oldroyd ... unit mover (as David Oldroyd)
Chantal Pigeon ... craft service
Maria Quattro ... assistant unit publicist
Kristoff Rochon ... location assistant
Trevor Smith ... unit mover
Jeff Strebinger ... assistant to producers
Judit Szepfalvi ... assistant production coordinator
Kent Tustin ... location assistant
Anthony Valenti ... clerk / third assistant accountant
Candace Vanderhaig ... wrangler
Peter Vermosi ... security officer
Susan Walker ... script supervisor (as Susan Ann Walker)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page