Edit

(1982 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Clark Jones

Writing Credits (in alphabetical order)  

Hildy Parks

Cast (in credits order)  

...
Himself - Host
Rest of cast listed alphabetically:
Karen Akers ...
Herself - Nominee
...
Herself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Nominee & Performer
Laurie Beechman ...
Herself - Nominee & Performer
Michael Bennett ...
Himself - Winner & Nominee
...
Himself
...
Himself - Nominee
Melvin Bernhardt ...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter
Deborah Burrell ...
Herself - Performer
...
Herself - Audience Member
John Caird ...
Himself - Winner
...
Herself - Winner
Martin Charnin ...
Himself - Nominee
...
Herself - Performer
...
Herself - Performer
...
Himself - Winner
...
Herself - Performer
...
Herself - Nominee
David Edgar ...
Himself - Winner
...
Herself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Himself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Presenter
Ben Harney ...
Himself - Winner & Performer
Nedda Harrigan Logan ...
Herself - Actors' Fund of America
Dermot Hayes ...
Himself - Winner
Jennifer Holliday ...
Herself - Winner & Performer
...
Herself - Presenter
...
Herself - Performer
...
Herself - Nominee
Bill Hutton ...
Himself - Nominee & Performer
...
Himself - Presenter
...
Himself - Nominee
...
Herself - Presenter
...
Herself - Performer
...
Himself - Presenter
...
Herself - Performer
...
Himself - Winner
...
Herself - Performer
...
Herself - Winner
Lisa Mordente ...
Herself - Nominee
...
Herself - Nominee
Kathi Moss ...
Herself - Performer
Mary Gordon Murray ...
Herself - Nominee
John Napier ...
Himself - Winner & Nominee
Trevor Nunn ...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Herself - Nominee
Michael Peters ...
Himself - Winner
...
Himself - Nominee
...
Herself - Winner & Nominee
...
Himself - Nominee
...
Himself - Presenter & Performer
...
Herself - Nominee & Performer
...
Himself - Presenter
...
Herself - Presenter
...
Himself - Performer
Gerald Schoenfeld ...
Himself - Winner
...
Himself - Performer
Michel Stuart ...
Himself - Winner
...
Herself - Performer
Tony Tanner ...
Himself - Nominee
...
Himself - Winner & Nominee
...
Herself - Performer
...
Himself - Presenter & Performer
Barry Weissler ...
Himself - Winner
Fran Weissler ...
Herself - Winner

Produced by 

Maggie Barrett ... assistant executive producer
Alexander H. Cohen ... executive producer
Lou Del Prete ... associate producer
Hildy Parks ... producer
Roy A. Somlyo ... co-producer

Art Direction by 

Robert Randolph

Costume Design by 

Alvin Colt

Makeup Department 

Joe Cranzano ... makeup artist
Joe Tubens ... hair stylist

Production Management 

Alan Hall ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Gerry Cohen ... second unit: associate directors
Michael Kerner ... second unit: associate directors
Wendy Richard ... associate director

Sound Department 

Bob Liftin ... audio

Camera and Electrical Department 

Peter H. Blank ... camera operator (as Peter Blank)
Mike Cirigliano ... camera operator (as Michael Cirigliano)
Barry Fialk ... camera operator
Ferris Goodson ... lighting consultant
Bill Hatch ... camera operator (as William Hatch)
H.B. Hough ... camera operator
Charlie Huntley ... camera operator (as Charles Huntley)
Susan Noll ... video
Chuck Reilly ... video
Carl Vitelli ... lighting director (as Carl Vitelli Jr.)

Costume and Wardrobe Department 

Theoni V. Aldredge ... costumes: Dreamgirls
Elonzo Dann ... assistant: Mr. Colt
Giorgio di Sant'Angelo ... gowns (as Giorgio Sant' Angelo)
Judith Dolan ... costumes: Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
William Ivey Long ... costumes: Nine
Patricia McGourty ... costumes: Pump Boys and Dinettes
Michaele Vollbracht ... gowns

Editorial Department 

Larry Canini ... videotape
Vinnie Franze ... videotape (as Vinny Franze)

Music Department 

Peter Howard ... vocal arrangements
Elliot Lawrence ... musical director

Other crew 

Steve Annenberg ... electronic graphics (as Steve M. Annenberg)
Steve Carr ... engineering supervisor
Chris Cohen ... production stage manager (as Christopher A. Cohen)
P. Larry Dahlstrom ... technical support (as Larry Dahlstrom)
Linda Finson ... production associate
Niki Harris ... assistant: Mr. Stephenson
Seymour Herscher ... production associate
Barry Hogenauer ... utility
Tom Johnson ... engineering supervisor
Susan Kerber ... production coordinator
George Laverdiere ... technical support
Norma Lorn ... production administrator
Emmett Loughran ... technical director
Jodi Moss ... project coordinator
Ruth E. Rinklin ... assistant production supervisor
Neil Roberts ... stage manager
Walter Schroeder ... utility
Harry Seco ... utility
Arthur Siccardi ... technical consultant
Laurie Somlyo ... stage traffic manager
Albert Stephenson ... staged by
Victoria Street ... production assistant
Maureen Thorp ... stage manager
Joel Wyman ... production administrator

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page