Edit

(1986 TV Special)

Full Cast & Crew

Directed by 

Marty Pasetta

Cast (in credits order)  

...
Himself - Co-Host
...
Herself - Co-Host
...
Himself - Co-Host
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself - Presenter: Best Actress in a Leading Role
...
Herself - Presenter: Best Foreign Language Film
...
Himself - Winner: Best Sound Mixing
...
Herself - Performer
...
Himself - Winner: Best Actor in a Supporting Role
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Supporting Role
...
Himself - Nominee: Best Director
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Leading Role
...
Himself - Winner: Best Original Score
Stephen Bishop ...
Himself - Performer
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Jeffrey D. Brown ...
Himself - Winner: Best Live Action Short Film
Barbara Bryant ...
Herself - Winner: Best Live Action Short Film
...
Himself - Performer
Charles L. Campbell ...
Himself - Winner: Best Sound Effects Editing
...
Herself - Performer & Presenter
...
Herself - Performer
...
Herself - Performer
...
Herself - Performer
...
Herself - Presenter: Best Actor in a Supporting Role
...
Himself - Presenter: Best Cinematography
...
Herself - Presenter: Best Art Direction-Set Decoration
...
Himself - Co-Presenter: Best Actress in a Supporting Role
Zoltan Elek ...
Himself - Winner: Best Makeup
Scott Farrar ...
Himself - Winner: Best Visual Effects
...
Herself - Presenter: Best Actor & Honorary Award to Paul Newman
Maria Florio ...
Herself - Winner: Best Documentary Feature
...
Herself - Audience Member
...
Det. Capt. John Book (archive footage)
...
Himself - Co-Presenter: Best Art Direction-Set Decoration
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Leading Role
...
Herself - Presenter: Best Makeup
...
Himself
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Leading Role & Presenter: Best Film Editing
David Goodman ...
Himself - Winner: Best Documentary Short
...
Himself - Presenter: Best Documentary Feature
...
Herself - Performer
...
Himself - Audience Member
...
Himself - Co-Presenter: Best Documentary Short
Peter Handford ...
Himself - Winner: Best Sound Mixing
...
Waldorf - (voice) / Kermit the Frog - (voice) / Himself - Co-Presenter: Best Animated Short Film
...
Herself - Presenter: Best Costume Design
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Supporting Role
...
Himself - Presenter: Jean Hersholt Humanitarian Award
...
...
Himself - Winner: Best Actor in a Leading Role
...
Herself - Winner: Best Actress in a Supporting Role
...
Himself - Nominee: Best Director & Presenter: Best Picture
...
Himself - Winner: Best Sound Mixing
...
Himself - Presenter: Honorary Award to Alex North
...
Himself - Audience Member
...
Himself - Performer
William Kelley ...
Himself - Winner: Best Original Screenplay
...
Himself - Presenter: Best Original Score and Best Original Song
...
Herself - Nominee: Best Picture
...
Himself - Audience Member
...
Himself - Nominee: Best Director & Co-Presenter: Best Picture
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Leading Role
...
Himself - Performer
Kurt Luedtke ...
Himself - Winner: Best Adapted Screenplay
Josie MacAvin ...
Herself - Winner: Best Art Direction
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Supporting Role
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Presenter: Best Actress in a Supporting Role
...
Herself - Audience Member
Ralph McQuarrie ...
Himself - Winner: Best Visual Effects
...
Herself - Performer
...
Himself - Audience Member
Victoria Mudd ...
Herself - Winner: Best Documentary Feature
...
Himself - Honorary Award Recipient (via satellite)
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Leading Role
Alex North ...
Himself - Honorary Award Recipient
...
Himself - Co-Presenter: Best Original Score and Best Original Song
...
Herself - Audience Member
...
Herself - Winner: Best Actress in a Leading Role
Chris Pelzer ...
Himself - Winner: Best Live Action Short Film
...
Himself - Audience Member
...
Himself - Winner: Best Picture & Best Director
...
Herself - Performer
Luis Puenzo ...
Himself - Winner: Best Foreign Language Film
Ken Ralston ...
Himself - Winner: Best Visual Effects
...
Herself - Co-Presenter: Best Original Score and Best Original Song
...
Himself - Winner: Best Original Song
...
Herself - Presenter: Best Visual Effects
...
Himself - Audience Member
...
Herself - Audience Member
...
Himself - Audience Member
Robert R. Rutledge ...
Himself - Winner: Best Sound Effects Editing
...
Himself - Audience Member
Deborah Shaffer ...
Herself - Winner: Best Documentary Short
...
Herself - Presenter: Best Documentary Short
...
Himself - Nominee: Best Picture
Larry Stensvold ...
Himself - Winner: Best Sound Mixing
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Leading Role
...
Herself - Presenter: Best Director
...
Herself - Audience Member
...
Herself - Nominee: Best Actress in a Supporting Role
...
Himself - Co-Presenter: Best Foreign Language Film
Cilia van Dijk ...
Herself - Winner: Best Animated Short Film
...
Herself - Performer
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Leading Role
Emi Wada ...
Herself - Winner: Best Costume Design
Earl W. Wallace ...
Himself - Winner: Best Original Screenplay
Pamela Wallace ...
Herself - Winner: Best Original Screenplay
David Watkin ...
Himself - Winner: Best Cinematography
Michael Westmore ...
Himself - Winner: Best Makeup
...
Himself - Co-Presenter: Best Picture
...
Herself - Performer
...
Herself - Nominated: Best Actress in a Supporting Role
Michael Winslow ...
Herself - Presenter: Best Sound Effects Editing
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Master of Ceremonies (archive footage) (uncredited)
...
Samuel Lapp (archive footage) (uncredited)
...
Harry MacKenzie (archive footage) (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Herself - Audience Member (uncredited)
...
Rachel Lapp (archive footage) (uncredited)
...
Sally Bowles (archive footage) (uncredited)
...
Denys Finch Hatton (archive footage) (uncredited)
...
Himself - Nominee: Best Actor in a Supporting Role (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Himself - Audience Member (uncredited)
...
Herself - Audience Member (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stanley Donen ... producer
Michael B. Seligman ... associate producer

Makeup Department 

Dale Miller ... key hair stylist

Production Management 

Chip Corbin ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Martin Pasetta ... associate director

Sound Department 

Shawn Murphy ... audio consultant
Zoli Osaze ... pre-recording mixer

Camera and Electrical Department 

John O'Brien ... video controller

Costume and Wardrobe Department 

Phil Wayne ... costume supervisor

Other crew 

Ernie Buttelman ... technical director
Danette Herman ... executive in charge of talent
Vince Poxon ... stage manager
Stephen Tenace ... cue cards

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page