Edit
An Unfinished Life (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Lasse Hallström

Writing Credits (WGA)  

Mark Spragg ... (written by) &
Virginia Korus Spragg ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
Gary Winston
...
...
...
Kitty
...
Deputy
P. Lynn Johnson ...
Shelter Supervisor
Byron Lucas ...
Motorcycle Rider
Trevor Moss ...
Griffin Gilkyson
R. Nelson Brown ...
Kent (as Rnelsonbrown)
Dillard Brinson ...
Gnome Owner
...
Customer #1
Sean J. Dory ...
Customer #2 (as Sean Dory)
Bryan Korenberg ...
Angry Couple Man
Bonnie Barton ...
Angry Couple Woman
Danielle Dunn-Morris ...
Angie
Sandra Polson ...
Secretary
Dale Kipling ...
Cook
...
Bartender
Jayne Dancose ...
Nurse Phyllis
Ken Camroux ...
Doctor (as Ken Camroux-Taylor)
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Hospital Candy Striper
...
Hospital Visitor (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Su Armstrong ... co-producer
Stephen P. Dunn ... associate producer (as Stephen Dunn)
Leslie Holleran ... producer
Graham King ... executive producer
Alan Ladd Jr. ... producer
Kelliann Ladd ... producer
Meryl Poster ... executive producer
Michelle Raimo ... executive producer
Matthew Rhodes ... executive producer
Joe Roth ... executive producer
Mark Rydell ... executive producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Deborah Lurie

Cinematography by 

Oliver Stapleton ... director of photography

Film Editing by 

Andrew Mondshein

Casting By 

Kerry Barden
Billy Hopkins
Suzanne Smith

Production Design by 

David Gropman

Art Direction by 

Karen Schulz Gropman

Set Decoration by 

Lesley Beale

Costume Design by 

Tish Monaghan

Makeup Department 

Deena Adair ... hair stylist: Mr. Freeman
Ozzy Alvarez ... special makeup lab technician (as Tony Alvarez)
Margot Boccia ... makeup artist: Ms. Lopez
Chris Burgoyne ... special makeup lab technician
Jayne Dancose ... makeup designer
Nancy Hancock ... prosthetics and makeup applier: Mr. Freeman (as Nancy Worthen-Hancock)
Kris Kobzina ... special makeup lab technician
Gary Liddiard ... makeup artist: Mr. Redford
Ryan McDowell ... special makeup lab technician
Matthew W. Mungle ... special makeup designer
Chuck O'Brien ... special makeup lab technician
Tena Parker ... hair stylist: Mr. Redford (as Tena Parker-Liddiard)
Debra Regnier ... first assistant makeup artist
Nancy Steyns ... first assistant hair stylist
Vincent Sullivan ... head of hair department
Eddie Vargas ... special makeup lab technician
Melissa A. Yonkey ... hair stylist: Ms. Lopez (as Melissa Yonkey)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)

Production Management 

George Chapman ... production manager
Jeff Robinson ... post-production supervisor
Linda Sheehy-Brownstein ... unit manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

David Arnold ... second assistant director (as David K. Arnold)
Silver Butler ... second second assistant director
Stephen P. Dunn ... first assistant director (as Stephen Dunn)
Don French ... first assistant director: second unit
Darren Robson ... second assistant director: second unit
Danny Virtue ... second unit director
Jennifer Zimmer ... third assistant director
Tarnya Cook ... third assistant director (uncredited)
Patrick Stark ... additional second assistant director: splinter/bear unit (uncredited)

Art Department 

Vaughan V. Baker ... head scenic artist
Craig Brisker ... construction foreman
Karen Brooks ... set decoration office coordinator
Chad Calder ... lead laborer
Greg Coombs ... lead greensman (as Greg A. Coombs)
Susie Cowley ... sign fabricator
Andrea Dance ... set dresser
Dennis Davenport ... set designer
Thomas Digirolomo ... art department assistant (as Thomas M. Digirolomo)
Michael Dundas ... paint foreman (as Mike Dundas)
Renee Dundas ... painter (as Reneé Dundas)
Laurie Edmundson ... lead dresser (as Laurie E. Edmundson)
Dwayne Feist ... laborer
Mark Haddad ... head greensman
Haida Harper ... assistant property master (as Haida Greenleaf Harper)
Allan Holmes ... set dresser
Paul Jenkinson ... lead dresser
Bryan Korenberg ... property master
Bill Lammers ... scenic maintenance
Franklin Leibel ... scenic artist (as F.M. Leibel)
George Lesjak ... lead carpenter
Terry Lewis ... set buyer
Scott Mathers ... construction buyer
Andy Nieman ... assistant property master (as Andreas Nieman)
Ryan Ostiguy ... paint lead
Giovanni Pasqua ... paint sprayer (as Giovanni A. Pasqua)
Jo Petty ... scenic painter
David Pirrie ... on-set painter
Mathew Pooley ... scenic painter
Robert Pratt ... storyboard artist (as Rob Pratt)
Samuel Pritchard ... lead carpenter (as Sam Pritchard)
Dusty Reeves ... art department coordinator
Martin Sigmund ... lead carpenter
Macleod Sinclaire ... on-set dresser
Camar Sterling ... signwriter (as Camac Sterling)
James Steuart ... art director: Canada
Faye Thorp ... assistant set decorator
Barry Warkentin ... scenic carpenter (as Barry John Warkentin)
Mike Websdale ... set dresser
Files Wicken ... set buyer
Mikal Williams ... lead on-set carpenter (as Mikal T. Williams)
Glenn Woodruff ... construction coordinator
Paul Malcovitch ... set dresser (uncredited)
Doug Poetker ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Michael Barry ... sound re-recording mixer
Steve Bissinger ... sound effects editor
Rick Bold ... boom operator
Brian Chumney ... assistant sound editor
David A. Cohen ... dialogue editor
Lee Dichter ... sound re-recording mixer
Lang Elliott ... sound effects recordist (as Lang Elliot)
Robert Fernandez ... sound re-recording mixer
Brian Gallagher ... adr recordist
Glen Gauthier ... production sound mixer
Dan Gleich ... sound effects recordist (as Dan Gliech)
Matthew Hartman ... apprentice sound editor (as Matt Hartman)
Bobby Johanson ... adr engineer
Michael Kirchberger ... sound designer / supervising sound editor
Bradley Kita ... sound assistant (as Brad Kita)
Thomas Kodros ... sound consultant: Dolby (as Tom Kodros)
Terrance Laudermilch ... sound re-recordist (as Terry Laudermilch)
Eric McAllister ... assistant sound editor (as Eric McCallister)
Jane McCulley ... adr supervisor
Jeremy Molod ... foley editor
Everett Moore ... assistant sound editor
Marnie Moore ... foley artist
Margie O'Malley ... foley artist
Frank Rinella ... foley mixer
Fred Rosenberg ... adr editor
Steve Switzer ... boom operator
Roland Vajs ... assistant sound editor
James Willetts ... foley recordist (as James Willets)
Rudy Zasloff ... sound intern

Special Effects by 

Stacey Goodman ... special effects technician
John MacCuspie ... first assistant special effects
Gary Minielly ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Tricia Barrett ... digital compositor: Custom Film Effects
Ryan Beadle ... I/O: Custom Film Effects
Steve Caldwell ... digital compositor: Custom Film Effects
Mark Dornfeld ... visual effects supervisor: Custom Film Effects
Michele Ferrone ... visual effects producer: Custom Film Effects
Jim Finn ... visual effects consultant
Adam Gass ... digital editorial: Custom Film Effects
R.J. Harbour ... digital compositor: Custom Film Effects (as RJ Harbour)
Shaina Holmes ... digital compositor: Custom Film Effects
Lori C. Miller ... digital compositor: Custom Film Effects (as Lori Miller)
L. Elizabeth Powers ... digital supervisor: Custom Film Effects (as Laurie Powers)
David Smithson ... data wrangler: Custom Film Effects
Mary C. Snyder ... digital artist: Custom Film Effects (as Mary C. Hoffer)
Amani Williams ... digital compositor: Custom Film Effects

Stunts 

Bonnie Barton ... stunts
Clint Carleton ... stunts (as Clint Carlston)
Marny Eng ... stunts (as Marney Eng)
Christina Jackson ... stunts
Greg Schlosser ... stunts
Doug Seus ... bear stunt coordinator / bear stunts
Danny Virtue ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

J.B. Bivens ... grip
Michael C. Blundell ... camera operator: second unit
Paul Bougie ... lamp operator
Dillard Brinson ... key grip
George Brown ... video coordinator: second unit
Heidi Buecking ... loader
Nelson Caseley ... best boy rigging gaffer
Alic Chehade ... lamp operator: Medicine Hat (as Ali Chehade)
Ken Decker ... generator operator
John Dekker ... best boy electric
Paolo Di Persico ... second assistant camera: second unit
Todd Fairbairn ... lamp operator
Keith Flanagan ... grip
Gil Forrester ... dolly grip
Cody Fraser ... grip: second unit
Ron Goodman ... aerial camera operator / director of photography: aerial unit
Jim Gregor ... lamp operator: Medicine Hat
Doane Gregory ... still photographer
Paul Guenette ... first assistant camera: "b" camera
Simon Hall ... 24 frame playback operator (as Simon C. Hall)
Ted Hamilton ... best boy lighting: second unit / lamp operator
Ken Hemphill ... grip
Dale H. Jahraus ... camera operator: second unit (as Dale Jahraus)
Cary Lalonde ... second assistant camera: "a" camera
John Le Roy ... key grip: second unit / key rigging grip
Derek Leblanc ... best boy grip: second unit (as Derek LeBlanc) / best boy rigging grip (as Derek LeBlanc)
Kim MacNaughton ... first assistant camera: second unit (as Kim Macnaughton)
Nathan McTague ... second assistant camera: second unit
Randy Mensing ... grip: second unit
T. Dean Merrells ... lamp operator: Medicine Hat (as Dean Merrells)
David Milton ... grip: Medicine Hat
Rod Newby ... gaffer: second unit / rigging gaffer
Jim R. Patrick ... grip: Medicine Hat
Andrew Pedley ... video coordinator
Christopher Porter ... chief lighting technician
Chris Reimneitz ... grip: second unit
Dylan Ringwood ... best boy grip
Philip Rothwell ... spacecam technician: aerial unit
Ben Rusi ... grip
Jeff Sayle ... second assistant camera: "b" camera
Doug Schwartz ... Steadicam operator (as Douglas Schwartz) / camera operator: second unit (as Douglas Schwartz) / director of photography: second unit (as Douglas Schwartz)
John Seale Jr. ... first assistant camera: second unit
Derek Sherlock ... grip: Medicine Hat
Chris Thompson ... first assistant camera: second unit
Jason S.W. Uglanica ... camera trainee
Roger Vernon ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Alan Watte ... grip: second unit
Stewart Whelan ... first assistant camera: "a" camera (as Stewart A. Whelan)
Owen Williams ... video coordinator: second unit
Attila Luca ... assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Mark Bennett ... casting associate: New York
Heike Brandstatter ... casting: Canada
Andrea Brown ... extras casting coordinator
Errin Clutton ... casting coordinator: Canada
Deborah Maxwell Dion ... casting associate: Los Angeles
Andrea Hughes ... extras casting assistant
Coreen Mayrs ... casting: Canada
Jyotishna Narayan Stark ... extras casting assistant (as Jyotishna Narayan)
Elisabeth van Assum ... casting assistant: Canada (as Liz Van Assum)
David H. Kramer ... adr voice casting (uncredited)
James Moore ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tess Brummitt ... truck costumer
Mitzi Haralson ... costumer: Ms. Lopez
Karin Nosella ... assistant costume designer
Stephen K. Randolph ... costumer: Mr. Redford (as Stephen Randolph)
Cathie Valdovino ... costumer: Mr. Freeman
Sandra Watson ... set costume supervisor

Editorial Department 

Ian Blume ... second assistant editor
Erica Hyatt ... post-production assistant
Jennifer Lane ... post-production executive
Claudia Morgado Escanilla ... first assistant editor: Vancouver (as Claudia Morgado)
Anne O'Brien ... first assistant editor
Jim Passon ... color timer
Chris Patterson ... associate editor
Jill Allanson ... telecine assistant (uncredited)
Mo Henry ... negative cutter (uncredited)
Thom Kyle ... assistant editor (uncredited)
Martin Ostrom ... assistant editor (uncredited)
Bruce Whidden ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Wael Binali ... score coordinator
Hugh Burns ... musician: solo electric guitar
David Carbonara ... music editor
John Carbonara ... assistant music editor
Gloria Cheng ... musician: piano
James Clark ... orchestra leader
Christopher Cozens ... auricle operator
George Doering ... musician: guitar
Andrew Dudman ... assistant music engineer
Robert Fernandez ... additional music score recordist
Ludvig Girdland ... musician: fiddle
David Giuli ... score coordinator
Colin Green ... musician: solo acoustic guitar
Greg Hayes ... score recordist
David Huntsinger ... musician: solo piano
Jamie Lowry ... assistant music editor
Deborah Lurie ... orchestrator
Frank Macchia ... music preparation
William V. Malpede ... score coordinator (as William Malpede)
Chris McDonald ... additional orchestrator
Kevin McKeever ... additional music mixer / music recordist
Steve McManus ... musician: solo acoustic and electric bass
Thomas Milano ... supervising music editor
Sujin Nam ... score coordinator
Joey Newman ... conductor / orchestrator
Sam Okell ... assistant music engineer
Larry Paxton ... additional music arranger / musician: solo electric and acoustic guitar
Jonathan Price ... synthesizer programmer
Mark Robertson ... musician: fiddle
G. Marq Roswell ... music supervisor
Peter Rotter ... orchestra contractor
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Mirek Stiles ... assistant music engineer
Casey Stone ... music scoring mixer
Adam Swart ... music coordination and clearances
Paul Talkington ... orchestra contractor
E. Gedney Webb ... music editor
Booker White ... music preparation
Robert White ... musician: solo ethnic flute
Kristin Wilkinson ... additional music arranger
Allan Wilson ... additional music conductor
James Woodrow ... musician: solo acoustic guitar
Christopher Young ... composer: additional music
Max Blomgren ... synthesizer programmer (uncredited)
Tom Calderaro ... orchestrator (uncredited)
Scott Glasgow ... score coordinator (uncredited)
Mark Graham ... head of music preparation (uncredited)
Flavio Motalla ... score producer (uncredited)
Vofka ... scoring coordinator (uncredited)
Gordon Wimpress ... scoring intern (uncredited)

Transportation Department 

Mark Boiko ... production driver: Medicine Hat
Bob Bowe ... production driver
Dave Busch ... production driver
Barry Chapman ... transportation coordinator (as Barry W. Chapman)
Tom Davis ... production driver
Paul deBourcier ... production driver
Bill Doherty ... production driver (as William Doherty)
Samuel England ... production driver
Felix Fanzega ... production driver (as L.N. Fanzega)
George Fennell ... production driver (as George M. Fennell)
Peter Franta ... transportation co-captain (as J. Peter Franta)
Robert Gaskill ... driver: Mr. Freeman (as Robert A. Gaskill Jr.)
Anthony D. Gauvreau ... production driver
Andrew Gilmore ... production driver: Medicine Hat
Nigel Habgood ... production driver: Medicine Hat
Lyle Harrison ... production driver
Glenn J. Harrison-Jones ... production driver
Ian Heacock ... production driver: Medicine Hat
Howard Horwitz ... production driver: Medicine Hat
Fred Hunchuk ... driver: Ms. Lopez
Jack Kraehling ... production driver
Neil Massey ... production driver
Rod May ... production driver
Dave McDonald ... production driver
Bruce McGregor ... production driver: Medicine Hat
M. Walter Moroz ... transportation captain (as M.W. Moroz)
John G. Oliver ... production driver (as John Oliver)
Bill Pafford ... production driver: Medicine Hat
James J. Perenseff Jr. ... production driver
James Perenseff ... production driver (as James E. Perenseff Sr.)
Steve Reddy ... production driver
Eric Rose ... production driver
Shelley Shierman ... production driver: Medicine Hat
Robert A. Smith ... driver: Mr. Redford
Robert Stanhope ... production driver
Steve Symchyck ... production driver: Medicine Hat
Ian Thompson ... production driver: Medicine Hat (as Ian B. Thompson)
Ian 'Moss' Urquhart ... driver: Mr. Hallström (as Ian Urquhart)
Erin Wilson ... production driver
Stephen Woods ... production driver

Other crew 

Christopher Adams ... assistant location manager (as C.B.D. Adams)
Wendy L. Adjoury ... office production assistant
Mike Aichholz ... office production assistant
Marie Amenta ... accounting clerk
Ariel Arce ... adr loop group
Tammy Baer ... stand-in
Michele Barber ... first assistant accountant
Samantha Barker ... assistant: Christopher Young
Bonnie Barton ... stand-in
Madeline Blue ... adr loop group
Ryan Broughton ... projectionist: second unit
Jerome Butler ... dialect coach
Blanca Camacho ... adr loop group
Jessica Clothier ... script supervisor
Richard Cohee ... stand-in
Kieran Cuddihy ... location production assistant
Ian Doig ... animal wrangler
Mark Dumas ... animal trainer
Jeff R.A. Elliott ... trainee assistant locations
Prudence Emery ... unit publicist
Jane Evans ... physical production executive
Will Fearn ... location manager
Dale Floyd ... location production assistant
Nick Froese ... assistant chef: Edible Planet
Laura Gavini ... stand-in
Ryan Goddard ... location production assistant
Kathy Grant ... animal wrangler
Carl Gruell ... office production assistant
Laura Hahn ... assistant: Mr. Hallström
Rob Hayter ... stand-in
Louise M. Hetherington ... craft service / first aid
Catherine Howard ... first assistant production coordinator
Ed Huery ... assistant location manager: Medicine Hat
Craig Humphries ... location production assistant: Medicine Hat
Paul Hunt ... craft service assistant / first aid assistant
Boris Ivanov ... first assistant production coordinator: Vancouver
Robert 'B.O.B.' Izzard ... security: Ms. Lopez
Vanessa Jorgensen ... assistant chef: Edible Planet
Donna Kail ... assistant: Mr. Redford
Darren Kaliciak ... assistant: Ms. Armstrong
Vita Kalns ... assistant chef: Edible Planet
Dale Kipling ... animal wrangler
Timothy Kirkpatrick ... adr loop group (as Tim Kirkpatrick)
David Kramer ... loop group coordinator
Joanna Krupicz ... location production assistant: Medicine Hat
James Kuklinski ... adr loop group
Amanda Lamb ... assistant: Mr. Ladd Jr.
Fiona Lowenstein ... adr loop group
Trish MacInnis ... assistant: Mr. Hallström
Grace MacLeod ... animal wrangler
Annika Marks ... adr loop group
Madeleine Mart ... adr loop group
Sandra Matossi ... production accountant
April D. Matthews ... payroll accountant
Jan Maxwell ... adr loop group
Brad McDonald ... animal wrangler
Wojtek Nahaczewski ... location production assistant: Medicine Hat
Brian O'Neill ... adr loop group
Dana Olson ... location production assistant
Samantha Orlane ... adr loop group
Jennifer Osborne ... projectionist: second unit / talent liaison
Matt Ostroff ... adr loop group
Craig Pearson ... security co-captain
Darrin Pearson ... security captain
Monica Perez Gelbman ... post-production accountant (as Monica Gelbman)
Quentin Pierre ... assistant: Mr. Freeman
Jeremy Redleaf ... adr loop group
Tiana Rios ... assistant: Ms. Lopez
Pattie Robertson ... script supervisor: second unit
Michelle Sarama ... post-production accountant
Jeffrey Scaperrotta ... adr loop group (as Jeff Scaperrotta)
Kevin Schartner ... animal wrangler
Lynne Seus ... assistant bear trainer
Linda Sheehy-Brownstein ... production coordinator
Dorothy Simpson ... craft service assistant: Medicine Hat / first aid: Medicine Hat
Scott J. Smith ... assistant bear trainer (as Scott Smith)
Sam Sommers ... stand-in
Patrick Stark ... assistant: Ms. Holleran and Ms. Ladd
Rose Stockton ... adr loop group
Andrea Sunderland ... second assistant production coordinator
Persis 'Pud' Tozer ... ranch liaison
Danny Virtue ... animal coordinator
Nicole Walshaw ... chef: Edible Planet
Lisa Warren ... payroll accountant
Kyle Weldon ... location production assistant
Connie Wethington ... assistant: Mr. Redford
Glen Whitlock ... set production assistant: Ms. Lopez
Annie Wilkinson ... tutor
Steve Wright ... helicopter pilot: aerial unit
Rae Wrightin ... adr loop group
Peden Young ... post-production accountant
Clint Youngreen ... assistant bear trainer
Jennifer Zolten Freed ... post-production accountant: Trevanna Post (uncredited)
April D. Matthews ... first assistant accountant (uncredited)
F. Auguste Rahmberg ... production assistant (uncredited)
Doug Seus ... owner and trainer: Bart the Bear (uncredited)
Karen Tenkhoff ... executive for wildwood (uncredited)
Gabriella Weiss ... assistant: Michelle Raimo (uncredited)

Thanks 

Linda A. Borgeson ... special thanks (as Linda Borgeson)
Wendy Cannon ... special thanks: UBC Division of Plastic Surgery
Graeme P. Dowling ... special thanks: Chief Medical Examiner (as Graeme P. Dowling M.D. F.R.C.P.)
Bob Farmer ... special thanks
Kathleen Haywood Farmer ... special thanks
Jim Gardner ... special thanks
John Hadity ... special thanks
Britta Holmberg ... in memory of (as Brita Olin)
Andrew J.P. Kormendy ... special thanks: The Village of Ashcroft mayor
Rosalind Lawton ... special thanks
Karin Lyberg-Hallström ... in memory of
Raymond J. McConville ... special thanks (as Dr. Raymond J. McConville)
Devindra Mitra ... special thanks
Eric Roth ... special thanks
Jay Rubin ... special thanks
Karen Tenkhoff ... special thanks
Victoria Weller ... special thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page