Edit
King Arthur (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Antoine Fuqua

Writing Credits (WGA)  

David Franzoni ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Pat Kinevane ...
Ivano Marescotti ...
...
Lorenzo De Angelis ...
Stefania Orsola Garello ...
Alan Devine ...
British Scout
...
Johnny Brennan ...
...
Merlin's Lieutenant
...
Mental Monk
Phelim Drew ...
Obnoxious Monk
Des Braiden ...
Malachy McKenna ...
Cerdic's Scout
Brian McGuinness ...
Patrick Leech ...
...
Bishop Decoy
...
Woad Killed By Lancelot
...
Roman Commander (as Lochlann O'Mearain)
...
Dessie Gallagher ...
Maria Gladkowska ...
Arthur's Mother
Shane Murray-Corcoran ...
Daire McCormack ...
Dawn Bradfield ...
Lesley Ann Shaw ...
Scottish Village Girl (as Lesley-Ann Shaw)
...
Mangled Saxon
...
Woad Advisor
Brian Condon ...
Cerdic Bodyguard
Donncha Crowley ...
Chick Allan ...
Saxon (as Chick Allen)
Elliot Henderson-Boyle ...
...
Lancelot's Father
Stephanie Putson ...
Lancelot's Mother
...
Roman Officer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Saxon (uncredited)
Beans El-Balawi ...
Lancelot's Younger Brother (uncredited)
Paul Tall-Order Ritchie ...
Saxon (uncredited)
...
Pelagius (DVD extended edition) (uncredited)
...
Gate Keeper (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jerry Bruckheimer ... producer
Ned Dowd ... executive producer
James Flynn ... associate producer
Bruce Moriarty ... associate producer
Morgan O'Sullivan ... associate producer
Chad Oman ... executive producer
Selwyn Roberts ... line producer
Pat Sandston ... associate producer
Mike Stenson ... executive producer
Paul Tucker ... associate producer

Music by 

Hans Zimmer

Cinematography by 

Slawomir Idziak

Film Editing by 

Conrad Buff IV ... (as Conrad Buff)
Jamie Pearson

Casting By 

Michelle Guish
Ronna Kress

Production Design by 

Dan Weil

Art Direction by 

Yann Biquand
Conor Dennison
Anna Rackard ... supervising art director

Set Decoration by 

Olivia Bloch-Lainé ... (as Olivia Bloch-Laine)

Costume Design by 

Penny Rose

Makeup Department 

Norman Baillie ... prosthetics buyer
Catherine Biggs ... make up artist: additional crew
Lucy Browne ... Makeup artist: Crowd
Eileen Buggy ... hair stylist
Amy Byrne ... crowd makeup artist
Liz Byrne ... makeup trainee
Martina Byrne ... makeup artist
Dee Corcoran ... key hair stylist
Audrey Doyle ... assistant makeup artist
Sharon Doyle ... assistant makeup artist
Deirdre Fitzgerald ... makeup artist
Anna Gronerus ... trainee hair
Peter Hawkins ... special makeup effects artist
Fiona Hogan ... assistant makeup artist
Jan Hope-Kavanagh ... makeup artist (as Jane Hope-Kavanagh)
Lynn Jackett ... daily makeup
Lynn Johnson ... makeup artist (as Lynn Johnston)
Dana Kalder ... trainee makeup
Sandra Kelly ... hair stylist
Uxue Laguardia ... makeup artist
Ailbhe Lemass ... key makeup artist
Sarah Love ... hair stylist: Ms. Knightley
Chris Lyons ... special effects teeth
Waldo Mason ... special makeup effects artist
Rob Mayor ... special makeup effects artist
Lorraine McCrann ... make-up trainee
Jessica Moore ... special makeup effects trainee
Aisling Nairn ... assistant makeup artist
Dorka Nieradzik ... makeup artist: Mr. Owen
Steve Painter ... special makeup effects assistant supervisor
Tina Phelan ... assistant makeup artist
Justin Pitkethly ... prosthetics crew
Terry Ralph ... assistant hair stylist
Rupert Simon ... additional hair stylist / additional makeup artist
Gemma Waugh ... hair stylist

Production Management 

Howard Gibbins ... unit production manager
Tami Goldman ... post-production supervisor
Seamus McInerney ... unit production manager
Jane McNally ... production manager: second unit
Bruce Hendricks ... Executive in Charge of Production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Tony Aherne ... first assistant director: second unit (as Anthony Aherne)
Keith Barry ... trainee assistant director
Oscar Beuselinck ... second assistant director: additional photography
Daisy Cummins ... second second assistant director
Geoff Dibben ... second assistant director: additional photography
Enda Doherty ... third assistant director
Julianne Forde ... trainee assistant director
Kirk R. Gardner ... second unit director (as Kirk Gardner)
Sean Griffin ... third assistant director: second unit
Matthew Hanson ... third assistant director: additional photography
Raymond Kirk ... second second assistant director
Stephen Kirk ... assistant director trainee
Owen Magee ... assistant director
Bruce Moriarty ... first assistant director
Kieron Phipps ... first assistant director: additional photography
Karen Richards ... second assistant director
Jonathan Shaw ... trainee assistant director
Charlotte Somers ... second assistant director: second unit
Rhys Summerhayes ... third assistant director: additional photography
Nick Thomas ... trainee assistant director
Laura Treacy ... trainee assistant director
Andrew Ward ... second second assistant director
Anne Warter ... trainee assistant director
Neil Winterlich ... trainee assistant director

Art Department 

Alex Aitken ... chargehand plasterer
Eoin Bailey ... stagehand
Russ Bailey ... construction coordinator
Yann Biquand ... assistant art director
Graeme Bird ... supervising propmaker
Sharon Bruton ... art stand-by
Stephen Campbell ... stand-by art director
Ray Chan ... supervising art director: UK
Jana Chovancova ... art department coordinator (as Jana Evans)
Mick Chubbock ... set plasterer
Stuart Clarke ... scenic artist
Tamara Conboy ... assistant art director
June Connon ... storeperson
Jenni Cooney ... assistant propmaker
Colman Corish ... assistant art director
Maria Cork ... sculptor
Conor Dennison ... assistant art director
Guy Hendrix Dyas ... concept artist (as Guy Dyas)
James Fennessy ... scenic painter
Martin Gaskell ... props
Jonathan Graham ... props (as Jay Graham)
Shane Harford ... dressing props
Alan Harvey ... props
Lynne Huitson ... supervising art director: UK
Colin Jackman ... sculptor
Greg Keeley ... modelmaker
Ronan Kennedy ... props
Rene Knol ... dressing props
Gerard Lanigan ... chargehand stand-by props
Emer MacAvin ... assistant set decorator
Jim Magdaleno ... storyboard artist
Frank Matthews ... hod plasterer
Paul McDonnell ... stunt weapons
Sue Meehan ... props
Owen Monaghan ... set designer
Philip Murphy ... props
Tony Nicholson Jr. ... assistant propmaster
Irene O'Brien ... assistant art director
Jenny Oman ... production buyer
Anthony Parker ... sculptor
Wesley Peppiatt ... props
Marion Picard ... trainee set dresser
Peter Popken ... concept artist
Lionel Pouchard ... storyboard artist
Beverly Ranger ... assistant propmaker
Brendan Rankin ... assistant art director
Keith Short ... sculptor
Anthony Szuch ... drapes master
Kamel Tazit ... concept artist
Christian Tobin ... props
Lucy van Lonkhuyzen ... junior assistant art director
Bettina von den Steinen ... assistant art director
Dicken Warner ... constructor / set dresser
Simon Brindle ... specialty property designer (uncredited)
Marc Dowds ... props (uncredited)
Adriaan Engelbrecht ... foam technician (uncredited)
Aeveen Fleming ... assistant art director (uncredited)
Edwin Francis ... props coordinator: Rome (uncredited)
Daran Fulham ... set designer (uncredited)
Martin Hayes ... assistant construction manager (uncredited)
Lyndon Johnston ... stand-by props (uncredited)
Thomas Jones ... weapons mould maker (uncredited)
Nicky MacManus ... assistant construction manager (uncredited)
Gary McGinty ... assistant art director (uncredited)
Drew Meldon ... chargehand rigger (uncredited)
Michael Murphy ... set dresser (uncredited)
Edwin Ryan ... head sculptor (uncredited)

Sound Department 

Harry Barnes ... foley editor
Orin Beaton ... main boom operator
Alexander Beddow ... adr recordist
Lon Bender ... supervising sound editor
Steve Browell ... assistant sound editor
Chris Burdon ... additional sound re-recording mixer
Peter Burgis ... foley artist
Ricky Butt ... foley artist
Simon Chase ... assistant sound editor
Neil Collymore ... sound re-recording mixer
Ed Colyer ... sound mixer
Matthew Desorgher ... boom operator: UK
Peter J. Devlin ... production sound mixer
Alex Ellerington ... additional foley recordist
Iain Eyre ... sound editor
John Fitzgerald ... additional sound re-recording mixer
Richard Fordham ... first assistant sound editor
Jamie Gambell ... boom operator: second unit
Brendan Geaney ... transfer recordist
Peter Gleaves ... adr mixer
Matthew Gough ... additional sound re-recording mixer
Howard Halsall ... adr editor
James Harrison ... sound effects editor
Alistair Hawkins ... assistant sound editor
Simon Hayter ... sound mixer: second unit
Nigel Heath ... foley mixer
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Philip Jenkins ... studio assistant
Alex Joseph ... foley supervisor
Eddy Joseph ... supervising sound editor
Sue Lenny ... sound effects editor
Richard Lewis ... additional sound re-recording mixer
Francis Ward Lindsay ... sound editor
Mitch Low ... boom operator / sound effects recordist
James Mather ... sound effects editor
Kevin O'Connell ... supervising sound mixer
Conor O'Toole ... boom operator
Kath Pollard ... assistant sound re-recording mixer
Adrian Rhodes ... sound re-recording mixer
Colin Ritchie ... supervising dialogue editor
John Rodda ... production sound mixer: UK
Steve Schwalbe ... dialogue editor
James Seddon ... dolby consultant
Greg Steele ... adr mixer
Sven Taits ... additional sound re-recording mixer
Oliver Tarney ... sound effects editor
Adrienne Taylor ... sound assistant: UK
James Fox ... sound trainee (uncredited)
Phil Freudenfeld ... sound studio technician (uncredited)

Special Effects by 

Bruce Armstrong ... special effects technician
Beverly Austin ... prosthetics coordinator
Clive Beard ... special effects floor supervisor
Barry Best ... mold maker
Dave Bonneywell ... special effects makeup
Caimin Bourne ... special effects technician
David Brighton ... special effects assistant supervisor
Richard Brown ... special effects senior technician
Brendan Byrne ... supervisor: Ireland
Paul Byrne ... special effects technician
Amanda Carroll ... special effects crew
James Carroll ... special effects technician
Cliff Corbould ... special effects technician
Ian Corbould ... special effects senior technician
Neil Corbould ... special effects coordinator
Paul Corbould ... special effects senior technician
Steve Cullane ... special effects supervisor
Marc Davis ... special effects technician
Jabin Dickins ... special effects technician
Manex Efrem ... special effects buyer
Gerry Farrell ... special effects technician
Raymond Ferguson ... lead senior technician
Martin Fitzpatrick ... special effects technician
Dean Ford ... special effects trainee
Andy Garner ... prosthetic makeup effects artist
Stuart Heath ... special effects technician
Mark Howard II ... special effects
Chris 'Flimsy' Howes ... special effects technician
Oliver Jarlett ... special effects
David Johns ... snow effects technician
Michael Kearns ... special effects senior technician
Kevin Mathews ... wire effects supervisor
Danielle McAulay ... special effects
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects supervisor
James Murrell ... special effects technician
Andrew Nolan ... special effects technician
Kevin Nolan ... senior special effects technician
Stefano Pepin ... special effects technician: reshoots
Dave Poole ... senior special effects technician
Simon Quinn ... special effects technician
Pat Redmond ... special effects technician
Kieran Reed ... special effects technician
Del Reid ... snow effects technician
Lee Rider ... special effects technician
Darren Robinson ... prosthetic floor supervisor
Dave Roddham ... special effects technician
Corina Rosca ... special effects office coordinator
Jean-Nicolas Roussel ... special effects technician
Shaun Rutter ... special effects senior technician
Colin Shulver ... sculptor
Andrew Smith ... special effects lead senior technician
David 'Pinkie' Thomas ... senior snow effects technician
Colin Umpelby ... special effects senior technician
Cliff Wallace ... special effects makeup
Andrew Warner ... special effects technician
David Watkins ... senior special effects technician
Josh Weston ... special effects makeup
Peter White ... special effects lead senior technician
Conway Wickliffe ... special effects technician
Alistair Williams ... special effects assistant
Andy Williams ... supervisor: second unit
Daniel Williams ... special effects assistant
Alan Young ... special effects lead senior technician
Simon Cockren ... special effects technician: reshoots (uncredited)

Visual Effects by 

Joe Arnold ... digital I/O: Cinesite
Jaume Arteman ... compositor: Cinesite
Philippe Aubry ... Inferno artist
Dimitri Bakalov ... animation department: Cinesite
Richard Baker ... digital compositor: Cinesite
Mark Bakowski ... senior compositor: Cinesite
Murray Barber ... compositor: Cinesite
Steve Barnes ... rotoscoper: Cinesite
Keith Barton ... production support: Cinesite
Sebastien Beaulieu ... lighting technical director: Cinesite
John Benn ... scanning and recording: Cinesite
Katherine Bouglai ... technical director: Cinesite
Mike Bryant ... digital I/O: Cinesite
Simon Bunker ... technical director
Mark Buschbacher ... scanning and recording: Cinesite
Warwick Campbell ... sequence supervisor: Cinesite
Federico Cascinelli ... animator
Lee Chidwick ... digital I/O: Cinesite
Tom Conneely ... scanning operator
Grant Connor ... Inferno artist: Cinesite
Ian Copeland ... digital I/O: Cinesite
Tyson Cross ... digital artist
Tiffany Cullum ... 3D manager: Cinesite
Stephen de Vere ... modelling department: Cinesite
Merche Delgado ... modelling/texturing/lighting: Cinesite
Loring Doyle ... rotoscoper: Cinesite
Dave Early ... head of digital matte painting: Cinesite
Guy Elson ... compositor: Cinesite
James D. Etherington ... digital compositor: Cinesite
Oliver Faldo ... digital I/O: Cinesite
Mick Fitzgerald ... motion capture
Ben Flatter ... visual effects coordinator
Martin Gabriel ... visual effects producer: Cinesite
Manu Garcia ... tracking: Cinesite
Richard Garnish ... production support: Cinesite
Peter Godden ... tracking: Cinesite
Jeff Gordon ... production support: Cinesite
Rob Gordon ... digital online editor
Andrew Gough ... motion capture specialist
Kate Griffin ... production accountant: Cinesite
Carl Grinter ... titles producer
Michael Grobe ... lighting department: Cinesite
Douglas Harsch ... sequence supervisor: Cinesite
Clive Haward ... production support: Cinesite
Matthew Henderson ... lighting department: Cinesite
Sandro Henriques ... rotoscoper: Cinesite
Grant Hewlett ... matchmoving supervisor & lighting technical director: Cinesite
Kay Hoddy ... rotoscoper: Cinesite
John Hughes ... digital effects artist: Cinesite
Ina Hurst ... animation department: Cinesite
Michael Illingworth ... Inferno artist: Cinesite
Iain Irwin-Powell ... production support: Cinesite
Andrew Jeffery ... colour grader: Cinesite
Allan Torp Jensen ... digital artist: Cinesite
Emil Jersling ... digital I/O: Cinesite
Lorraine Johnson ... scanning supervisor
Matt Johnson ... visual effects supervisor
Simon Johnson ... scanning operator
Helen Judd ... visual effects coordinator: Cinesite
Samuel Jørgensen ... compositor: Cinesite
Sevendalino Khay ... digital matte painter: Cinesite
Arek Komorowski ... digital artist
Zoe Lamaera ... digital compositor
Christopher Learmonth ... production support: Cinesite
Fredrik Limsater ... technical director: Cinesite
Richard Little ... compositor: Cinesite
Jing Jing Liu ... lighting department: Cinesite
Thomas Loeder ... compositor: Cinesite
Sam Lucas ... modelling department: Cinesite
Simon Maddocks ... technical director: Cinesite
Matthew Maude ... sequence supervisor: Cinesite
Gavin McCarron ... scanning operator
Merrin McLeod ... compositor: Cinesite
Gurel Mehmet ... digital matte painter: Cinesite
Alex Mein Smith ... rotoscoper: Cinesite
Evonne Merlicek ... digital effects artist
Luke Millar ... effects artist: titles
Jon Miller ... lead tracker: Cinesite
Mitch Mitchell ... head of imaging
Kevin Modeste ... modelling department: Cinesite
Fernanda Moreno ... animation department: Cinesite
Ben Morgan ... senior compositor: Cinesite
Gareth Murphy ... digital I/O: Cinesite
Knuth Möde ... lighting department: Cinesite
Catherine Nelson ... senior compositor: Cinesite
Mary Nelson ... compositor: Cinesite
Mark Newport ... digital I/O: Cinesite
Gustaf Nilsson ... compositor: Cinesite
Sarah Norton ... digital compositor
Noel O'Malley ... scanning operator
Artemis Oikonomopoulou ... lighting department: Cinesite
Stuart Partridge ... compositor: Cinesite
Sara Peck ... visual effects coordinator: Cinesite
Hannah Peirce ... compositor: Cinesite
Venetia Penna ... scanning operator
Chris Perschky ... production support: Cinesite
Daniel Pettipher ... production manager: Cinesite
Anna Privett ... production support: Cinesite
Jonathan Privett ... digital effects artist
Cristina Puente ... digital compositor
Matt Redhead ... 3D technical assistant / CG lighter
David Richardson ... production support: Cinesite
Gillian Roberts ... production development: Cinesite
Peter Robertshaw ... production support: Cinesite
Andy Robinson ... senior digital compositor: Cinesite London
Campbell Rose ... senior compositor: Cinesite
Alexander Savenko ... technical director: Cinesite
Carlo Scaduto ... senior compositor: Cinesite
Christoph Schinko ... 3D animator
Marko Schöbel ... modelling department: Cinesite
Jules Senior ... visual effects coordinator: Cinesite
Thrain Shadbolt ... sequence supervisor: Cinesite
Toshi Shiozawa ... technical director: Cinesite
Alex Smith ... sequence supervisor: Cinesite
Udo Smutny ... digital compositor
Simon Stanley-Clamp ... senior compositor: Cinesite
Dottie Starling ... digital effects supervisor: Cinesite
Marc Stevenson ... tracking: Cinesite
Petra Stueben ... head of rotoscoping
Mark Sum ... scanning and recording: Cinesite
Jan Toensmann ... senior compositor: Cinesite
Sanju Travis ... digital compositor (as Sanju Gupta-Travis)
Ben Turner ... digital effects artist
Christoph Unger ... digital matter painter: Cinesite
Gert Van Dermeersch ... digital compositor
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite
Freddie Vaziri ... digital compositor: Cinesite Europe
Holger Voss ... technical director: Cinesite
Tara Walker ... digital artist
Karen Wand ... compositor: Cinesite
Ollie Weigall ... film assistant
Wendy Whaley ... digital compositor
Oliver Winwood ... 3D technical assistant: Cinesite
Kathy Wise ... digital I/O: Cinesite
Christian Zeh ... sequence supervisor: Cinesite
Patrick Zentis ... digital matte painter: Cinesite
Ian Abbott ... production support: Cinesite (uncredited)
Denise Gayle ... visual effects swing producer: Asylum (uncredited)
Sian Lawson ... biomechanist (uncredited)
Danielle Nadal ... digital I/O (uncredited)
Michele Sciolette ... compositing technical director (uncredited)
Jez Tucker ... senior systems administrator (uncredited)

Stunts 

Carlo Antonioni ... stunts
Georges Branche ... stunts
Andrea Caccaveri ... stunt fighter
Bruce Cain ... stunts
Nick Chopping ... stunts (as Nickolas Chopping)
Joe Condren ... stunt arranger: Ireland
Ricardo Cruz ... stunts
Steve Dent ... stunt coordinator
Valter Di Francesco ... stunts
Rob Inch ... stunts (as Robert Inch)
Roman Jankovic ... stunts
Norman Kelly ... stunt performer
Stephanie Lelievre ... stunts
Bill Little ... stunts
Mark Mangan ... stunts
Ally McClelland ... stunt fighter
Ivan Mica ... stunt performer
Peter Miles ... stunts
Steve Old ... stunts
Peter Olgyay ... stunts
Hernan Ortiz ... stunts
Dominic Preece ... stunts
Dusan Prvy ... stunts
Ryan Quayle ... stunt double: Young Lancelot
Matthew Sampson ... stunts department coordinator
Stanislav Satko ... utility stunts
John Sheridan ... stunt performer
Walter Siccardi ... stunts
C.C. Smiff ... stunts
Marek Toth ... stunts
Reg Wayment ... stunts
Peter White ... stunts
Len Woodcock ... stunts (as Leonard Woodcock)
Eugenio Alonso Yenes ... stunts
Stefano Zanola ... stunts
Roy Alon ... stunts (uncredited)
Mark Archer ... stunts (uncredited)
Del Baker ... stunts (uncredited)
Gerry Behan ... stunts (uncredited)
Pavel Bezdek ... stunts (uncredited)
Pavel Bousek ... stunts (uncredited)
Tony Brown ... stunts (uncredited)
Paul Burke ... stunt double: Mads Mikkelsen (uncredited)
David Byrne ... stunts (uncredited)
Richard Byrne ... stunts (uncredited)
Bruce Cain ... stunt double: Joel Edgerton (uncredited)
Miguel Callejón ... stunts (uncredited)
Steve Cannon ... stunts (uncredited)
Viktor Cervenka ... stunts (uncredited)
Tony Christian ... stunts (uncredited)
Anthony Condren ... stunts (uncredited)
Brendan Condren ... stunts (uncredited)
Joe Condren ... stunts (uncredited)
Gary Connery ... stunts (uncredited)
Gabe Cronnelly ... stunts (uncredited)
Gergely Csolle ... stunts (uncredited)
Bill Davey ... stunts (uncredited)
Mickey Davie ... stunts (uncredited)
Frantisek Deak ... stunts (uncredited)
Kelly Dent ... stunt double: Keira Knightley (uncredited)
Ken Doherty ... stunts (uncredited)
Petr Drozda ... stunts (uncredited)
Zdenek Dvoracek ... stunts (uncredited)
Rick English ... stunts (uncredited)
Jiri First ... stunts (uncredited)
David Garrick ... stunts (uncredited)
Nic Goodey ... stunts (uncredited)
Martin Grace ... stunts (uncredited)
Dominick Hewitt ... stunts (uncredited)
Jiri Horky ... stunts (uncredited)
Paul Howell ... stunts (uncredited)
Rob Inch ... stunt double: Clive Owen (uncredited)
Rowley Irlam ... stunts (uncredited)
Paul Kennington ... stunts (uncredited)
Dimo Lipitkovsky ... stunts (uncredited)
Russell MacLeod ... stunts (uncredited)
Alessandro Marelli ... stunt fighter (uncredited)
Giedrius Nagys ... stunts (uncredited)
Donal O'Farrell ... stunts (uncredited)
Allan Poppleton ... stunt double: Til Schweiger (uncredited) / stunts (uncredited)
Frank Reilly ... stunts (uncredited)
Gary Robinson ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Garret Baldwin ... best boy floor
Ciarán Barry ... camera operator: "a" camera (as Ciaran Barry)
Leo Baumgartner ... camera operator: cablecam
Stefan Baur ... camera technician: Arri
Jim Boorer ... dolly grip: additional photography
Dara Byrne ... video trainee
David Cadwallader ... grip: ice unit, additional photography
Sean Cahill ... electrician
John Carr ... supervising practical electrician
Fionn Comerford ... camera operator
William Connelly ... practical electrician
John Connon ... grip: second unit
Barny Crocker ... central loader (as Barnaby Crocker)
David Cross ... key grip: additional photography
Noel Cullen ... rigging gaffer
Pascal Delaunay ... grip: second unit
Kieran Dempsey ... rigging best boy
Tony Devlin ... electrician
David Draper ... dolly grip: additional photography (as Dave Draper)
Brian Dungan ... camera trainee: second unit
John Dunne ... grip
Laurence Edwards ... crane technician
Richie Egan ... grip (as Richard Egan)
Brandon Evans ... rigging gaffer
Michael Frawley ... practical electrician (as Mick Frawley)
Antonin Gendre ... key grip: second unit
Robert Hamilton ... video operator
Damien Heffernan ... chargehand practical electrician
Jonathan Hession ... still photographer
Peter Hodgson ... video coordinator
Heiko Jörke ... key grip (as Helko Jorke)
Dave Keiths ... grip
Helko Klünder ... grip
Hans Lehner ... technician: remote head & crane
Simon Magee ... electrician
John Maguire ... video assist
Laurence Manly ... camera operator: second unit
John Marzano ... aerial camera
Daniele Massaccesi ... director of photography: second unit
Stephen McCarthy ... gaffer
Vince McGahon ... Steadicam operator: additional photography / camera operator: additional photography
James McGuire ... gaffer
Michael Mooney ... practical electrician
Philip Murphy ... dolly grip
Michael Müller ... dolly grip
John-Martin O'Flaherty ... best boy (as John Martin O'Flatharta)
Eoin O'Hagan ... electrician
Micheal O'Mogáin ... electrician
Cormac O'Omáille ... second assistant camera
Gary Parnham ... rigging electrician
Marek Rajca ... camera operator: second unit
Fiona Regan ... electrician
Christian Scheibe ... grip
Francis Taaffe ... video trainee
Mike Valentine ... camera operator: underwater unit
Simon Werry ... aerial camera operator
Jörg Widmer ... camera operator
Jonathan Yates ... electrician
Rene Adefarasin ... assistant camera (uncredited)
Tim Allan ... second assistant camera: UK (uncredited)
Sam Barnes ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Peter Batten ... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Louise Ben-Nathan ... clapper loader: UK (uncredited)
Ian Clark ... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Chris Clarke ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
John Conroy ... focus puller: Steadicam (uncredited)
David Cozens ... first assistant camera: additional photography (uncredited)
Conor Crowley ... clapper loader (uncredited)
Bonnie Dempsey ... camera trainee (uncredited)
Richie Donnelly ... assistant camera (uncredited)
Oliver Driscoll ... aerial camera assistant: aerial unit (uncredited)
Paul Edwards ... Steadicam operator: additional photography (uncredited)
Kate Filby ... second assistant camera: additional photography (uncredited)
Mark Gilleece ... video assist trainee (uncredited)
Simon Gilmour ... clapper loader: second unit (uncredited)
David Grennan ... assistant camera (uncredited)
Graeme Haughton ... generator operator (uncredited)
Henryk Jedynak ... assistant camera (uncredited)
Laurence Manly ... director of photography: splinter unit (uncredited)
Anthony Meade ... clapper loader (uncredited)
Mark Milsome ... camera operator: additional photography (uncredited)
Marek Modzelewski ... electrician (uncredited)
Ron Nicholls ... grip: pick-up shots (uncredited)
Shane O'Neill ... focus puller: second unit (uncredited)
Basil Smith ... second assistant camera: "a" camera (uncredited)
Leah Striker ... assistant camera (uncredited)
Iain Struthers ... focus puller: "a" camera, additional photography (uncredited)
David Taylor ... electrician (uncredited)
Andy Thomson ... crane technician (uncredited)
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (uncredited)

Animation Department 

Fernanda Moreno ... animator

Casting Department 

Vanessa Baker ... adr voice casting
Brendan Donnison ... adr voice casting
Gaby Kester ... casting associate: UK
Kirsty Kinnear ... casting associate: second unit
Eliza Ladensohn ... casting assistant
Frank Moiselle ... casting: Ireland
Nuala Moiselle ... casting: Ireland
Courtney Sheinin ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Mona Benjamin ... costume department coordinator
David Bethell ... costume property maker
Amanda Bone ... armor maker: FBFX
Lucy Bowring ... costume coordinator: re-shoots
Claudia Cimmino ... assistant costume coordinator
Ken Crouch ... costume supervisor
Steve Gell ... key textile artist
Colleen Kelsall ... assistant costume designer
Louise Kennedy ... wardrobe trainee
Enda Kenny ... prop costume maker
Lorenzo Mancianti ... props costumer
Ciara McArdle ... costumer
Ciara McGowan ... costume department coordinator
Debbie Millington ... costumer
Sarah Moore ... costume ager/dyer
John Norster ... associate costume designer
Emma-Louise Ryan ... costume trainee
Frank Simon ... chief costume cutter
Liz Treacy ... wardrobe assistant
Jane Law ... principal costume maker (uncredited)
Maara Mulgrew ... wardrobe assistant (uncredited)
Tara Van Zyl ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

Matt Adams ... digital intermediate producer
Sarah Brewerton ... assistant editor
Jennifer Calbi ... assistant editor
Rob Doolittle ... on-line editor
Rus Ekkel ... additional second assistant editor
Steve Farman ... negative cutter
David Feldman ... digital intermediate producer
Rob Gordon ... digital on-line editor
Lionel Johnson ... assistant editor
Carole A. Kenneally ... first assistant editor
Sinéad McGoldrick ... assistant editor
Anna Maria O'Flanagan ... assistant editor
Missy Papageorge ... digital intermediate producer
Rob Pizzey ... digital colorist
Gerald Ragland ... digital intermediate assist
Erik Rogers ... senior digital intermediate producer
John Scheer ... digital intermediate artist / digital intermediate on-line editor
Kurt Smith ... film color timer
Stefan Sonnenfeld ... digital intermediate executive producer: Company 3
Ben Williams ... assistant editor
Jeff Zacha ... post production executive
Daniel Boccoli ... assistant editor (uncredited)
Matt Brown ... post-production production assistant (uncredited)
Mike Chiado ... digital intermediate technologist (uncredited)
Mark T. Osborne ... additional colorist (uncredited)
Christopher Reichel ... digital intermediate assistant editor (uncredited)

Music Department 

Justine Angus ... assistant music editor
Bob Badami ... music supervisor
Maire Brennan ... composer: additional music
Jerry Bruckheimer ... executive soundtrack producer
Al Clay ... score mixer
Craig Eastman ... musician: violin, tenor violin and hurdy gurdy
Olga FitzRoy ... assistant music engineer
Geoff Foster ... score recordist
Bruce Fowler ... orchestrator
Walt Fowler ... orchestrator
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Nick Glennie-Smith ... composer: additional music / conductor
Rupert Gregson-Williams ... composer: additional music
Isobel Griffiths ... musician contractor
Michael Higham ... music editor
Jake Jackson ... score recordist
Alastair King ... music arranger: choral
Trevor Morris ... composer: additional music / score co-producer
Blake Neely ... composer: additional music
Sam Okell ... assistant scoring engineer
Jake Walker ... musician
Mel Wesson ... additional music arranger
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Nick Wollage ... score recordist
Andrew Zack ... score coordinator
Monica Zierhut ... music production supervisor
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

Gary Birmingham ... transportation coordinator: London
Simon Burgess ... facility driver: unit base stand-by
Alan Dixon ... unit driver
Adrienne Greenhalgh ... transportation coordinator
Simon Hudnott ... transportation captain: UK
Paul Kelly ... unit driver
Brendan King ... unit driver
Eamonn Murphy ... transportation captain
Michael Phelan ... driver: Antoine Fuqua
Kenneth Quinn ... unit driver
Karen Russell ... driver: minibus
Gerry Turner ... transportation coordinator
Dave Williams ... facilities driver

Other crew 

Christos Achilleos ... visual consultant: Mr. Fuqua (as Chris Achilleos)
Chick Allan ... team leader
Grainne Mac Anthony ... location trainee
Brian Best ... mould maker
Rich Bokides ... production assistant
Jean Bourne ... script supervisor
Kate Bowe ... unit publicist
Darren Brown ... stand-in
Andrea Bruce ... assistant: Mr. Bruckheimer
Adrian Byrne ... location trainee
Dougal Cadiou ... accounting assistant
Miriam Cahill ... travel and accomodation
Dan Camins ... assistant: Mr. Bruckheimer
John K. Campbell ... assistant: Mr. Bruckheimer
Emily Chittell ... production assistant
Mel Churcher ... dialogue coach
Eamonn Cleary ... location trainee
Eimear Clonan ... assistant location manager
Gillian Cody ... first assistant accountant
Maria Collins ... production coordinator
Peter Conway ... location manager: second unit
Daniel Cooke ... stand-in
Dougal Cousins ... location manager
Bill Darby ... supervising location manager: UK
Teresa Darby ... assistant location manager: UK
Christine Delany ... location trainee
Adrian Devane ... assistant: Mr. Dowd
Wayne Docksey ... horse master
Joshua Dragge ... assistant: Mr. Fuqua (as Josh Dragge)
Illtud Llyr Dunsford ... liaison: film commission
Terry English ... armorer
Ross Flannery ... location trainee
Gillian Flood ... production coordinator: second unit
Nial Fulton ... location consultant
Niamh Gale ... location coordinator (as Niamh Clancy)
Conor Gibbons ... assistant armorer
Ingrid Goodwin ... assistant location manager
Ro Gorski ... executive assistant: Mr. Bruckheimer (as Roberta 'Ro' Gorski)
Jennifer Griffin ... assistant accountant
Peter Hall ... helicopter pilot: aerial unit
Manus Hingerty ... location supervisor
Alexander Hodgson ... production assistant
Susan Holmes ... assistant: Jerry Bruckheimer
Eoin Holohan ... assistant location manager
Harry Humphries ... military advisor
Greg Jeloudov ... stand-in
Bobbie Johnson ... financial controller
John Kearney ... horse wrangler
Claire L. Kenny ... assistant accountant: re-shoots
Nick Komornicki ... armorer
Linda Krauss ... assistant: Mr. Oman
John Paul LeBon ... location assistant
Casey Levie ... set production assistant: additional photography
Carla Lewis ... stand-in
Duncan Malcolm ... title designer: main title
Linda A. Malcor ... research consultant
Rookie Manning ... armory assistant
Miranda Marks ... assistant coordinator: UK
Niall Martin ... location manager
John Matthews ... historical advisor
Becky Maxwell ... assistant accountant (as Becky Johnson)
Dorothy McDonnell ... assistant production coordinator
Jeanette McGrath ... script supervisor: re-shoots / script supervisor: second unit
Laura McGuirk ... production runner
John McKenna ... chief armorer
Eleonora McNamara ... trainee prop maker
Jon Miller ... assistant accountant
Tony Miller ... production accountant: UK
Iain Montgomery ... location assistant
Brian 'Joker' Mulvey ... assistant armourer
Gail Munnelly ... extras coordinator
David Murphy ... production accountant
Pinnell Neal ... armorer
Elaine Nicell ... travel and accommodation coordinator
Hermione Ninnim ... production coordinator: UK
Georgina O'Connor ... key locations coordinator
Dearbhaile O'Hanlon ... location trainee
Evelyn O'Neill ... location trainee
Wynn Petersen ... production secretary: Jerry Bruckheimer Films
Seamus Porter ... assistant location manager
Jonathan Privett ... title designer: main title
Angela Pyle ... production coordinator: UK
Stephen Ralphs ... archery master / armorer
Mark Ryan ... fight director / sword master
Kat Samick ... assistant: Mr. Fuqua
Georgina Shortt ... assistant coordinator
Damon Silvester ... production assistant
John Snee ... leather tailor trainee
Justin Sperandeo ... assistant: Mr. Bruckheimer
Jonathan Stow ... production assistant
Eve Swannell ... assistant production coordinator: re-shoots
Travis Tarr ... development assistant
Anna Tracey ... assistant coordinator: re-shoots
Nick Waldron ... assistant location manager: UK
Ed Walton ... assistant: Mr. Stenson
Jill Weiss ... assistant: Mr. Bruckheimer
Robert St-John Smith ... armory assistant (uncredited)

Thanks 

Lorne Balfe ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page