Edit
Asylum (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Mackenzie

Writing Credits (WGA)  

Patrick McGrath ... (novel)
 
Patrick Marber ... (screenplay) and
Chrysanthy Balis ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Gus Lewis ...
...
...
...
Bridie Straffen
Sarah Thurstan ...
Alwyne Taylor ...
...
Hazel Douglas ...
Anna Keaveney ...
Mrs. Bain
...
Edgar Stark
Robert Willox ...
John Archer
...
Brenda Raphael
...
Nick
Andy de la Tour ...
Inspector Easton
Roy Boyd ...
Trevor Wiliams
...
Mr. Griffin
Nick Chadwin ...
Chaplain
Rest of cast listed alphabetically:
Jonathan Bridge ...
Asylum Security Man (uncredited)
Mark Callum ...
Market Man (uncredited)
Mabeth Caris Davies ...
Young Patient (uncredited)
Veronica Fairhurst ...
Nurse (uncredited)
...
Dr. Simon Greene (uncredited)
...
Patient at hospital ball (uncredited)
Alan Spencer ...
The smoking patient at ball (uncredited)
Susie Valerio ...
Patient (uncredited)
Peter Yates ...
Peter, parole patient (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

David E. Allen ... producer
Michael Barlow ... executive producer
Laurie Borg ... producer (as Laurence Borg)
John Buchanan ... executive producer
David Collins ... co-producer
Chris Curling ... executive producer
Baron Davis ... executive producer
Harmon Kaslow ... executive producer
Steve Markoff ... executive producer (as Steven Markoff)
Bruce McNall ... executive producer
Mace Neufeld ... producer
Robert Rehme ... executive producer
Natasha Richardson ... executive producer

Music by 

Mark Mancina

Cinematography by 

Giles Nuttgens ... director of photography

Film Editing by 

Colin Monie
Steven Weisberg

Casting By 

Priscilla John

Production Design by 

Laurence Dorman

Art Direction by 

Philip Barber
Jim Furlong ... supervising art director

Set Decoration by 

Philippa Hart

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Paul Boyce ... crowd makeup artist
Carole Dunne ... chief hair stylist (as Carol Dunne)
Jane Walker ... makeup artist
Aileen Seaton ... hair designer (uncredited) / makeup designer (uncredited)

Production Management 

Hilary Kehoe ... production supervisor: Samson Films
Patrick O'Donoghue ... production manager
Jonathan Scott ... unit production manager
Maria Walker ... post-production supervisor
Luc Webster ... unit manager: location

Second Unit Director or Assistant Director 

Peter Agnew ... first assistant director
Sandra Corbally ... third assistant director
Anna Doorly ... trainee assistant director
Simon Downes ... second assistant director
Susan Drennan ... third assistant director
Patrick Gordon ... trainee assistant director
Julie Heskin ... trainee assistant director
John Wallace ... trainee assistant director

Art Department 

Philip Allen ... joiner
Simon Amos ... carpenter
Paul Arkins ... stagehand
Pat Bailey ... head painter
Ian Barrett ... carpenter
Colm Bassett ... construction manager: Ireland
Mark Bassett ... stand-by stagehand
Victoria Bassett ... sculptor
Neville Bayliss ... greensman
Matthew Birkeit ... plasterer
Daniel Brook ... carpenter
Benjamin Brown ... construction coordinator
Billy Buckley ... carpenter
Tommy Burke ... carpenter
Tom Burnage ... construction runner
Julie Busher ... assistant art director
Dermot Butler ... assistant construction manager
James Butler ... carpenter
David Byrne ... plasterer
Larry Byrne ... plasterer
Thomas Carey ... carpenter
Barry Carter ... carpenter
Helen Chapman ... art department runner
Greg Charlesworth ... carpenter (as Gregory Charlesworth)
Sarah Choonara ... assistant to painter
Frances Coleman ... scenic painter
Tony Dixon ... painter
David Doran ... stand-by art director
Jon Doyle ... prop storeman
Ciaran Drew ... carpenter / stand-by carpenter
Stephen Driver ... carpenter
Paul Duffin ... carpenter
Rob Dunbar ... modeller
Kate Evans ... art department runner
Richard Farrell ... carpenter
Neil Featherstone ... head painter (as Neil Featherston)
Andrew Garnet-Lawson ... scenic painter
Neville Gaynor ... painter
Zaman Ghulam ... painter
Richard Gunn ... carpenter
Brian Guy ... stagehand
Neal Hakes ... carpenter
Naomi Hanrahan ... art department trainee
Jules Harris ... prop storeman
Matthew Harrison ... plasterer
Michael Hill ... stand-by props
Lee Hockey ... prop builder
Timothy Horne ... carpenter
Martin Hunter ... carpenter
Simon Jacobs ... carpenter
Gemma Jones ... assistant to painter
Martin Kenny ... stand-by painter
Dave Kinsella ... dressing props (as David Kinsella)
David Knott ... carpenter
Katie Lee ... assistant to painter
Tom Lundy ... head painter (as Tommy Lundy Jr.) / painter (as Tommy Lundy Sr.)
Charles Maloney ... painter (as Charlie Moloney)
James McGetrick ... stand-by prop
Rob Menzer ... plasterer / sculptor
Annie Millar ... assistant scenic painter
Brian Molloy ... carpenter
Pat Mosley ... prop storeman (as Paddy Andrew Mosley)
Colm Murphy ... supervising carpenter
Richard O'Brien ... stand-by props
Charlotte O'Connor ... assistant prop buyer
Jimmy O'Meara ... stagehand
Thomas O'Shaughnessy ... painter (as Tommy O'Shaughnessy)
Ian Olivia ... carpenter
Ian Osborne ... stand-by painter
Michael Parkin ... plasterer
Dave Peters ... chargehand dressing props (as David Peters)
John Prideaux ... joiner
Brendan Rankin ... draughtsman
David Reilly ... property master
Oliver Roberts ... stand-by art director
Anthony Smith ... art department runner
Joe Swaine ... carpenter (as Joe Swain)
Fanny Taylor ... prop buyer
Bill Thomas ... construction coordinator / construction manager: UK
Fraser Thorne ... carpenter
Rebecca Timons ... plasterer (as Becky Timon)
Richard Touch ... carpenter (as Richard 'Badger' Touch)
Anke Vorwick ... model maker
Terrence Wallace ... storeman
Anthony Walsh ... stagehand
Gavin Walsh ... carpenter
Josephine Warne ... graphic artist
Alex Wharton ... carpenter
Simon Whitelegg ... carpenter

Sound Department 

Iain Anderson ... assistant sound editor
Jamie Ballinger ... second boom operator
Alan Collins ... sound facility manager: ardmore sound
Brendan Deasy ... sound recordist
Caoimhe Doyle ... foley artist
John Fitzgerald ... foley recordist / re-recording mixer
Kahl Henderson ... adr editor / dialogue editor
Lee Herrick ... foley editor
Tom Johnson ... re-recording mixer
Lorraine Keiller ... adr editor / dialogue editor
Giles Lamb ... sound designer
Niamh Learmont ... second boom operator
Douglas MacDougall ... supervising sound editor
Micheal MacKinnon ... foley artist
Nikki Moss ... foley editor (as Nicky Moss)
Jamie Roden ... adr recordist
Chris Sinclair ... sound effects editor
Peter Slater ... boom operator
Ted Swanscott ... adr recordist
Nick Watson ... sound consultant: Dolby
Geoff Foster ... sound recording engineer (uncredited)
Brendan Geaney ... transfer recordist (uncredited)

Special Effects by 

Tony Cooke ... special effects assistant
Mike H.G. Bates ... special effects makeup (uncredited)
Mike Stringer ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by 

Neil Culley ... digital artist
Thomas R. Dickens ... visual effects
Mick Harper ... digital artist
Barrie Hemsley ... visual effects producer
Sarah Hemsley ... visual effects: The Senate Visual Effects
Richard Higham ... digital artist
Anna V. James ... visual effects coordinator (as Anna Panton)
Duncan Kinnaird ... visual effects supervisor
Robin Konieczny ... digital artist
Andrew MacLeod ... digital artist
Warren J. Mills ... digital and film I/O
Dylan Penhale ... digital systems and network
Rupert Smith ... visual effects: The Senate Visual Effects
Tim Walton ... digital artist
Matt Westrup ... digital artist
Doug Luberts ... visual effects assistant editor (uncredited)
Jason Piccioni ... additional visual effects supervisor (uncredited)

Stunts 

Brendan Condren ... stuntman
Joe Condren ... stunt coordinator
Patrick Condren ... stuntman
Tony Condren ... stuntman
Trudy Gorlik ... stuntman
Dylan Kelly ... stuntman
Norman Kelly ... stuntman
John Sheridan ... stuntman
Keiron Summers ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Karl Bell ... electrician
Sonny Burdis ... best boy
William Cash ... electrician (as Will Cash)
Hugh-Thomas Cavanagh ... electrician (as Hugh Cavanagh)
Ronald Coe ... video assist operator
Carlos De Carvalho ... first assistant camera
Con Dempsey Jr. ... electrician
Con Dempsey ... gaffer: Ireland
Brian Dungan ... third assistant camera
Padraic Faherty ... electrician
Simon Farrelly ... stand-by rigger
Philip Fitzsimons ... rigging gaffer
Howard Gibson Steele ... electrician (as Howard Gibson-Steel)
Adam Harris ... electrician
Michael Hayes ... electrician
Jon Hearn ... electrician
Damien Heffernan ... electrician
Graham Hill ... electrician
Colm Hogan ... still photographer
Louise MacEllin ... third assistant camera (as Louise McEllin)
Mike Mooney ... best boy
James Morgan ... video assist operator
Luke Myslowski ... grip
Peter Myslowski ... key grip
Richard Nevin ... electrician
Eugene O'Sullivan ... generator operator
Mark N. Overton ... grip
Morgan Peline ... third assistant camera
Liam Phelan ... electrician
Danny Reilly ... head rigger
Lilia Sellami ... second assistant camera
David Smith ... gaffer: UK
Grant Weir ... electrician
Berndt Wiese ... first assistant camera: "b" camera
Troy Boggess ... rigging electrician (uncredited)
Alan Grayley ... electrician (uncredited)
Eugene Grobler ... electrician (uncredited)
Laurence Manly ... director of photography: second unit (uncredited)
Aideen McCarthy ... camera trainee: second unit (uncredited)
Howard Smith ... Steadicam operator: "b" camera (uncredited) / director of photography: second unit (uncredited)

Casting Department 

Faith Allbeson ... assistant to casting director
Orla Maxwell ... assistant to casting director
Sooki McShane ... casting: children
Alyson Lockwood ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Samantha Cousins ... wardrobe assistant
Emma Fryer ... stand-by costumer
Trudy Gorlik ... seamstress
Pat Greenwood ... seamstress
Holly Hughes ... dresser
Hazel Mall ... wardrobe supervisor
Julie Nash ... stand-by costumer
Keelin O'Síochain ... assistant costume designer (as Keelin O'Siochain)
Andrew Ross ... dresser: Ian McKellen
Sue Wain ... costume supervisor

Editorial Department 

Giles Burgess ... first assistant film editor
Donald Freeman ... colorist
Neil Hurford ... color grader
Christopher Lloyd ... additional assistant film editor (as Chris Lloyd)
Jason Wheeler ... negative cutter (uncredited)

Location Management 

Peter Alexander ... location trainee
Kieran Hennessy ... location manager: Ireland
Manus Home ... location manager: UK
Sasfi Hope-Ross ... assistant location manager

Music Department 

Alison Butters ... music supervisor: UK
Chuck Choi ... score recordist: Firehouse Recording Studio
David Clegg ... musician: tenor horn
Mick Delaney ... musician: baritone / musician: second coronet
Marc Fantini ... additional music arranger
Steffan Fantini ... additional music arranger
Jim Fieldhouse ... musician: trombone
Mike Flicker ... supervising music editor
Matt Friedman ... music editor
Paul Harrison ... musician: third coronet
Charles Hindmarsh ... musician: bass
Dan Jazwinski ... musician: percussion
Neil Jowett ... conductor
Steve Kempster ... score mixer
The Lindey Band ... musicians: brass band
Kevin Mayfield ... music production assistant
Dave Metzger ... additional music arranger
Glyn Nash ... musician: principal coronet
Daniel Nielsen ... composer: trailer music
Bryon Rickerson ... assistant music editor
Dick Bernstein ... temp music editor (uncredited)
Scott Fraser ... music programmer (uncredited)
Fionn Higgins ... assistant scoring mixer (uncredited)
Paul Leonard-Morgan ... conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited)
Dave Metzger ... orchestrator (uncredited)
Nick Wollage ... score recordist (uncredited)

Transportation Department 

William Andria ... unit driver
Reggie Blain Jr. ... driver: facility (as Reggie Blain)
Danny Blain ... driver: facility
Victor Blain ... driver: facility
Simon Burgess ... facility driver: unit base stand-by
Stephen Carroll ... action vehicles: Motorhouse Hire
Con Cleary ... unit driver
James Cullen ... unit driver
Paul Cullen ... transportation captain
Jim 'Boxcar' Farrelly ... unit driver
Matthew Freeman ... unit driver
Michael Geary ... action vehicle supplier: Motorhouse
Eddie Kaye ... unit driver (as Donato Edward Kay)
Todd Luckey ... production van operator
Terence Morrison ... driver: facility (as Terrence Morrison)
Peter Rosebottom ... driver: minibus
Clark Tracy ... driver: facility (as Clarke Tracy)
Tony Troy ... driver: prop runaround
Tom West ... unit driver
Jim Whiskers ... driver: construction runaround (as Jim 'Whiskers' Tansey)
Dave Williams ... facilities driver

Other crew 

Anthony Bagley ... location runner
Dean Baker ... location runner
Tony Black ... psychology advisor
Jeremy Burnage ... assistant production coordinator
Lisa Byrne ... production coordinator: Samson Films
Con Cremins ... accountant
Manuela Cripps ... assistant: Natasha Richardson
Rebecca Daly ... production trainee
Deirdre Doorley ... assistant accountant
Peter Eardley ... assistant accountant
Geraldine Finn ... tutor
David Finnigan ... production assistant
Gillian Flood ... assistant production coordinator
Ron Forder ... assistant production accountant
Magali Gibert ... production coordinator
Elaine Gill ... production financing: Anglo Irish Bank
Jonathan Grafton ... production runner
Brendan Gunn ... voice coach
James Hickey ... legal affairs: Samson Films, Matheson Ormsby Prentice
Ruth Hunter ... legal affairs: Samson Films, Matheson Ormsby Prentice
Janet Kearsley ... stand-in
Miriam Kelly ... accounts assistant (as Miriam C. Kelly)
Sue Lefton ... choreographer
Jeanette McGrath ... script supervisor
Liz Miller ... unit publicist: McDonald Rutter
Derek Mullen ... stand-in
Clive Noakes ... laboratory contact
Michael O'Sullivan ... production financing: Angle Irish Bank
Daniella Pearman ... production runner
Dax Phelan ... creative executive
Bernie Phillips ... stand-in
Jo Pond ... production accountant
Jake Roberts ... assistant to director
Kerry Robinson ... location runner
Diana Scrivener ... assistant choreographer
Erik William Smith ... production executive (uncredited)
Sandra Staggs ... marketing executive
Katherine Stockall ... accounts assistant
Jane Trower ... assistant accountant
Lucas Verbist ... unit nurse
Gaynor Watts ... tutor
Luc Webster ... unit manager: location
Monika Agorelius ... electronic press kit (uncredited)
Francisco Cortes ... acquisitions & co-productions: Paramount Classics (uncredited)
Tara McNamee ... extras coordinator (uncredited)
Michael Mejia ... production assistant (uncredited)
Roman Viaris-de-Lesegno ... production financing (uncredited)

Thanks 

Symon Culpan ... thanks (as Simon Cull)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page