Edit
The SpongeBob SquarePants Movie (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Hillenburg
Mark Osborne ... (live-action sequences)

Writing Credits  

Stephen Hillenburg ... (television series SpongeBob SquarePants)
 
Stephen Hillenburg ... (story)
 
Derek Drymon ... (written by) &
Tim Hill ... (written by) &
Stephen Hillenburg ... (written by) &
Kent Osborne ... (written by) &
Aaron Springer ... (written by) &
Paul Tibbitt ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
SpongeBob / Narrator / Gary / Clay / Tough Fish #2 / Twin #2 / Houston Voice (voice)
...
Mr. Krabs (voice)
...
Squidward / Fish #4 (voice)
...
Patrick Star / Fish #2 / Chum Customer / Local Fish (voice)
...
Plankton / Fish #7 / Attendant #2, Lloyd (voice)
...
Karen, The Computer Wife / Old Lady (voice)
...
Sandy (voice)
...
Mrs. Poppy Puff (voice)
...
King Neptune (voice)
...
Mindy (voice)
...
Dennis (voice)
...
Himself
Kristopher Logan ...
Squinty the Pirate
D.P. FitzGerald ...
Bonesy the Pirate
...
Scruffy the Pirate (as Cole McKay)
Dylan Haggerty ...
Stitches the Pirate
...
Captain Bart the Pirate
Henry Kingi ...
Inky the Pirate
Randolph Jones ...
Tiny the Pirate
...
Upper Deck the Pirate
...
Fingers the Pirate (as Gerard Greisbaum)
...
Tangles the Pirate / Cyclops Diver
Maxie J. Santillan Jr. ...
Gummy the Pirate (as Maxie Santillan)
Peter DeYoung ...
Leatherbeard the Pirate
...
Tango the Pirate
John Siciliano ...
Pokey the Pirate
...
Cookie the Pirate
...
Martin the Pirate
Robin Russell ...
Sniffy the Pirate
...
Salty the Pirate
...
Stovepipe the Pirate
Jose Zelaya ...
Dooby the Pirate
...
Usher
Chris Cummins ...
Concession Guy
...
Concession Guy
...
Man Cop / Phil / Perch Perkins / Waiter / Attendant #1 / Thug #1 / Coughing Fish / Twin #1 / Frog Fish Monster / Freed Fish / Sandals (voice)
...
Reporter / Driver / Ice Cream Lady (voice)
...
Pearl (voice)
...
Fish #3 / Tough Fish #1, Victor (voice) (as Tom Wilson)
...
Squire / Goofy Goober Announcer / Thief (voice)
Joshua Seth ...
Prisoner (voice)
Tim Blaney ...
Derek Drymon ...
The Screamer / Fisherman (voice)
Aaron Springer ...
Laughing Bubble (voice)
...
Cyclops (voice)
...
Parrot (voice)
...
Fisherman (as Michael Patrick Bell)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Goofy Goober Rock Singer (voice) (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Derek Drymon ... executive producer
Albie Hecht ... producer
Stephen Hillenburg ... producer
Ramsey Ann Naito ... associate producer
Aaron Parry ... line producer
Julia Pistor ... producer
Gina Shay ... executive producer
Peter M. Tobyansen ... line producer
Steven Wilzbach ... associate producer

Music by 

Gregor Narholz ... (music by)

Cinematography by 

Jerzy Zielinski ... director of photography

Film Editing by 

Lynn Hobson

Casting By 

Judith Bouley

Production Design by 

Nick Jennings
Chris L. Spellman ... (as Chris Spellman)

Art Direction by 

Tristan Paris Bourne ... (as Tristan Bourne)

Set Decoration by 

Kathy Lucas

Costume Design by 

Terri Valazza

Makeup Department 

Art Anthony ... makeup department head
Barbara Cantu ... hair stylist
Tony Gardner ... special makeup and animatronic effects designer
Vance Hartwell ... special makeup effects artist
Timothy Huizing ... prosthetics & special effects makeup
Myke Michaels ... key makeup artist
Chris Mills III ... mold maker
Kelly Nagle ... additional makeup artist: Florida
Susie Mendez Pfister ... additional makeup artist: Florida (as Susie Pfifter)
Paulette Schoen ... additional hair stylist: Florida
Anthony Allen Barlow ... prosthetic and animatronic effects: Alterian inc. (uncredited)
Jerry Constantine ... prosthetic and animatronic effects: Alterian inc. (uncredited)
Thomas Floutz ... special makeup effects artist (uncredited)
Tony McCray ... prosthetic and animatronic effects: Alterian inc. (uncredited)

Production Management 

Gregory Alpert ... production supervisor
Leslie Barker ... production supervisor: editorial
Mary Bills ... assistant production manager
Mike Bodkin ... assistant production manager
Shannon Calde ... assistant production manager
Andrew Egiziano ... unit production manager
Amy K. Wu ... assistant production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Bill Greenfield ... second assistant director
Topher Miller ... second second assistant director
Jonathan Southard ... first assistant director

Art Department 

Chuck Askerneese ... assistant property master
Carla Bailey ... scenic artist
Cameron Baity ... specialty prop fabricator
James R. Barrows ... set dresser (as James Barrows)
Mike Bodkin ... art department assistant
Elida Cerda ... construction medic
Zeus Cervas ... storyboard revisionist
Sherm Cohen ... lead storyboard artist
Ryan Cosgrove ... previsualisation assistant
Thaddeus Paul Couldron ... prop designer
Robert E. Denne ... paint foreman
Derek Drymon ... storyboards
Tania Francisco ... digital art director
Kristen Gassner ... buyer (as Kristen L. Gassner)
Thomas Gibson ... painter
Jeff Goldberg ... propmaker
Karen Higgins ... construction coordinator
Tim Hill ... storyboards
Stephen Hillenburg ... storyboards
Mats Holmberg ... propmaker gang boss
Drew P. Houpt ... art department coordinator
Josh King ... welder foreman
Steven Kissick ... general foreman
Carson Kugler ... additional storyboard artist
Heather Martinez ... storyboard revisionist
John Hammer Maxwell ... on-set dresser
Keith McGee ... propmaker
Caleb Meurer ... production storyboards / storyboard artist
Kent Osborne ... storyboards
David Ott ... propmaker gang boss (as Dave Ott)
Mike Roth ... storyboard artist
Tommy Samona ... leadman
Robert Schaefer III ... stand-by painter
Joe Schmidt ... nautical property designer
Ted Seko ... storyboard revisionist
Aaron Springer ... storyboards
Paul Tibbitt ... storyboards
Tuck Tucker ... storyboard artist
Steven Valenzuela ... labor foreman (as Steve Valenzuela)
Art Vasenius ... set dresser
Andrew Wert ... assistant property master
Erik Wiese ... storyboard artist
Timothy S. Wiles ... property master
John Alvin ... poster artist (uncredited)

Sound Department 

Doug Andham ... additional sound re-recording mixer (as Doug Andorka) / sound editor (as Doug Andorka)
Panos Asimenios ... dubbing mixer
Bob Baron ... adr mixer
Timothy J. Borquez ... supervising sound editor (as Timothy Borquez)
Roy Braverman ... foley editor
Matt Brown ... sound editor
Kevin Cerchiai ... boom operator: Florida
Dan Cubert ... production sound mixer
Patrick Cyccone Jr. ... sound re-recording mixer (as Patrick Cyccone)
Eric Freeman ... sound editor
Robin Harlan ... foley artist
Jeff Hutchins ... supervising sound designer
Jesse Kaplan ... boom operator
Michael Keller ... sound re-recording mixer
David Kelson ... sound mixer
Marc Mailand ... sound editor
Darrin Mann ... foley mixer
Brian F. Mars ... foley editor (as Brian Mars)
Sarah Monat ... foley artist
Tony Ostyn ... adr editor
Daisuke Sawa ... sound editor
Randy Singer ... foley mixer
Carlos Sotolongo ... original dialogue mixer
Thomas Syslo ... sound editor
Scott A. Tinsley ... foley editor (as Scott Tinsley)
Mark Weber ... sound mixer: Florida
Larry Winer ... original dialogue recordist
James Wright ... stereo sound consultant: Dolby
Roy Braverman ... adr editor (uncredited) / dialogue editor (uncredited) / sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

John Bermudes ... special effects animator
Mark Caballero ... stop motion animation
Dan Crawley ... mechanical effects
Sam Dean ... underwater special effects diver
Ante Dugandzic ... special effects
Chris Finnegan ... stop motion animation
Damian Fisher ... special effects technician
Terry W. King ... special effects technician (as Terry King)
Carol Koch ... sculptor
Matt McDonnell ... special effects foreman
Michael McGee ... special costumes
Mark Noel ... special effects foreman
Dan Ossello ... special underwater effects (as Daniel Ossello)
Corey Pritchett ... special effects foreman
Brian Tipton ... special effects supervisor
Juliet Verni ... production coordinator: Cinema Production Services
Seamus Walsh ... stop motion animation
Cari Finken ... special effects technician (uncredited)
Greg McDougall ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Daniel Arkin ... assistant visual effects editor
John Allan Armstrong ... visual effects (as John A. Armstrong)
Beth Block ... digital compositor
Brett Boggs ... visual effects
Nadja Bonacina ... digital effects artist
Dennis Bonnell ... final check department head
Barbara A. Bordo ... digital painter
Gina Bradley ... scene planning supervisor
Randy Brown ... digital compositor
Wally Chin ... rotoscope artist
Christine Cram ... digital painter
Chris Dawson ... digital compositor
Jeff Defalque ... digital effects artist
Thomas R. Dickens ... digital effects
Hugo Dominguez ... digital compositor: WB Feature Animation / rotoscope artist: WB Feature Animation
Chris Duncan ... digital background painter / digital painter
Ricardo Echevarria ... digital effects artist (as Rick Echevarria)
Leif Einarsson ... visual effects
Gina Evans ... digital painter
Trey Freeman ... visual effects artist
Mathias Frodin ... digital compositor: Warner Brothers Feature Animation
Pauline Gallimard ... ACME digital specialist
Gilbert Gonzales ... digital compositor
James Hathcock ... digital supervisor
Matt Hullum ... software developer
Jongo ... digital artist
Alison Jota ... color compositor (as Allison Jota)
Rimas Juchnevicius ... digital compositor
Jeffrey Kalmus ... digital imaging
Miae Kim ... digital effects supervisor
Sarah-Jane King ... color compositor (as Sarah Jane King)
Ryan Knowles ... film recorder operator
David Krause ... head of technology
Brad Kuehn ... visual effects supervisor
Lisa Leonardi-Knight ... digital painter
Dan Levitan ... compositing supervisor
Doug Luberts ... production support engineer
Dennis McHugh ... visual effects director of photography
Rodd Miller ... visual effects
Rick Moser ... technical director
Laura Murillo ... rotoscope artist
Lori J. Nelson ... visual effects producer
Edward P. Pedersen ... visual effects coordinator
Matt J. Popham ... production support engineer
Janet Quen ... previs artist
Gabrielle Barrere Robinson ... assistant production manager
Casey Schatz ... previsualization supervisor
Steven Seed ... senior systems administrator
Jon Tanimoto ... digital compositor
Joe Tseng ... digital effects artist
Dennis Venizelos ... digital background painter supervisor: Warner Bros. Feature Animation / digital background supervisor
Chris Watts ... digital artist
Blaine Whitney ... visual effects production manager
Claire Williams ... color compositor
Annie V. Wong ... 2D effects artist: Warner Bros. Animation
Manny Wong ... CG supervisor
Micki Zurcher ... digital background painter
Craig Crawford ... digital compositor (uncredited)
Ben Kalina ... animation coordinator (uncredited)

Stunts 

Gregory J. Barnett ... stunts
Alex Daniels ... stunts
Andy Gill ... stunt pirate / stunt rigger
James M. Halty ... stunts (as James Halty)
Kris A. Jeffrey ... stunts
Bob MacDougall ... stunts (as Robert McDougall)
Douglas Neithercut ... stunts
Doug O'Dell II ... stunt rigger
Pat Romano ... stunt coordinator
Jared S. Eddo ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Bob Baker ... electrician: Florida
Bill Brummond ... steadicam operator
Alex M. Cacciarelli ... video assist operator (as Alex Cacciarelli)
Kelly Clear ... chief lighting technician
Fred Cooper ... dolly grip
Jon 'Scooter' Cousins ... second company rigging grip
Chris Culliton ... assistant chief lighting technician (as Christopher Culliton)
Willie E. Dawkins ... electrician (as Willie Dawkins)
Tim Day ... grip (as Timothy Day)
Chris Fisher ... first assistant camera: Florida
R. Dana Harlow ... grip
Toulouse Holliday ... second company grip
Jason Kay ... technocrane operator
Damon Liebowitz ... electrician
Chris Lombardi ... camera operator (as Cris Lombardi)
Barry T. Lopez ... electrician: Florida (as Barry Lopez)
Alan J. Malatesta ... grip: Florida (as Alan Malatesta)
Terence McNally ... electrician
Jeff Orsa ... chief rigging technician
Joe-Joe Presson ... grip (as Joseph Presson)
Joseph Ressa ... rigging electric (as Joseph M. Ressa)
Brian H. Reynolds ... first company grip
Shayna Ritenour ... camera loader: Florida (as Shayna Alpert)
L. 'Chano' Rodriguez ... dolly grip: Florida (as Luciano Rodriguez)
Scott Ronnow ... first assistant camera
Mark Santoni ... first assistant camera
Mark Smith ... first company rigging grip
Robert Stillman ... rigging/dive grip
Scott Stuart ... electrician: Florida
Donna Vega ... assistant chief rigging technician
Roger Wall ... film loader
Troy Waters ... camera boat operator: marine unit
Niel Williams ... grip
Marc Wostak ... electrician: Florida (as Mark Wostak)

Animation Department 

Ed Acosta ... layout revisionist (as Eduardo Acosta)
Casey Alexander ... layout artist
Doug Allen ... conceptual character designer
Gina Bradley ... final scene planning supervisor
Wayne Carlisi ... animator
Roberto Casale ... additional animator
Crystal Chesney ... animator
Roger Chiasson ... additional animator
Moon Choi ... animation director
Marco Cinello ... layout supervisor
Sherm Cohen ... character designer
Thaddeus Paul Couldron ... character designer
Darrin Drew ... final scene planner
Derek Drymon ... sequence director
Bingo Ferguson ... final scene planner
Fides Gutierrez ... layout artist
Karen Hamrock ... layout artist
Yu Mun Jeong ... animation director
Louie C. Jhocson ... final checker (as Louie Jhocson)
Craig Kelly ... background artist: Warner Bros
Pam Kleyman ... color stylist
Bobby London ... conceptual character designer
Scott Mansz ... overseas animation supervisor
Steve Mills ... final scene planner
Frank Molieri ... animation supervisor
Helen O'Flynn ... final checker
Mark Osborne ... sequence director
Andrew Overtoom ... animation timing director
Philip Pignotti ... additional animator
Kenny Pittenger ... background designer
Mike Roth ... animator
Penelope Sevier ... animation checker
Sang Kyun Shin ... animation director
Edwin Shortess ... animation comp. check
Alan Smart ... supervising animation director
Audrey Stedman ... layout artist
Doug Tiano ... final checker
Bill Waldman ... additional animator
Todd White ... character designer
Matt Williames ... additional animator
Dong Kon Won ... animation director
Hoa Han Yang ... animation director
Tom Yasumi ... animation timing director
Carey Yost ... character designer

Casting Department 

Jennifer Alessi ... extras casting
Sande Alessi ... extras casting
Kristan Berona ... extras casting
Mohammed Hassan ... extras casting associate
Carroll Day Kimble ... additional casting
Johanna Weirauch ... voice casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Jansen ... costume supervisor
Walter Polan ... special costume lighting

Editorial Department 

Ron Barr ... digital intermediate editor
David E. Bonnell ... scanner (as Dave Bonnell)
Rich Dietl ... associate editor
Kelly Donnellan ... assistant editor
Robert W. Hedland ... assistant editor
Carrie Holecek ... digital intermediate producer
Trent Johnson ... digital film colorist
Sarah Ogletree ... editorial coordinator
Jim Passon ... color timer
Don Shump ... scanner
Jonathan Farbowitz ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

Andy Brown ... music contractor
Nick Carr ... music editor
Peter Cobbin ... music score mixer
Chris Cozens ... auricle control systems
Vic Fraser ... music copyist
Lemmy ... composer: song "You better Swim"
Peter Manning ... orchestra leader
Gregor Narholz ... conductor / orchestrator
Denise Okimoto ... assistant music editor
Andy Paley ... composer: additional music (as Andrew Paley)
Jillinda Palmer ... music assistant
Karyn Rachtman ... executive music producer
Jay B. Richardson ... music editor
Eban Schletter ... music consultant
Julie Sessing ... music clearance

Transportation Department 

Rodney Lee Bennett ... transportation co-captain
Randy Cantor ... transportation captain
Joey Freitas ... transportation captain
David Travis Grieb ... driver: grip truck
Luke Halpin ... boat driver
Joel Marrow ... transportation coordinator
Jimmy Ray Pickens ... driver

Other crew 

Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant
Bill Baggelaar ... color management
Charlene Bergman ... assistant: Mr. Hasselhoff
Tammy Blackburn ... animal trainer
Mike Bodkin ... production coordinator
Heather Bogdanovich ... assistant: Mr. Hasselhoff
Jason Corgan Brown ... production office assistant (as Jason Brown)
Pierre Cheminat ... assistant accountant: live action
Scott Cronan ... set production assistant
Chris Cummins ... assistant: Mr. Osborne
Michael Del Polito ... production assistant
William DiCenso ... production assistant
Zeba Fahid ... production accountant
Tony Gardner ... puppeteer
Joseph Giardina ... assistant production coordinator
Peter Graf ... aerial Stab-C technician
Alan J. Hagge ... lead system administrator
R. Dana Harlow ... diver
Mohammed Hassan ... production assistant
Rene H. Herrera ... coordinator: water safety
Steve Hertler ... technician: Wescam XR
David Hickey ... first assistant accountant / payroll accountant
Tarsus Jackson ... production assistant
Nathan W. Johnson ... assistant: Stephen Hillenburg
Michael G. Kehoe ... craft service (as Michael Kehoe)
Michael B. Louis ... assistant location manager
Michael J. McCarthy ... key craft service
Jean Nakahara ... assistant production coordinator: live action unit
Michael Neipris ... marine coordinator
Ana Maria Quintana ... script supervisor (as Anna Maria Quintana)
Ben Reyes ... assistant chef (as Benjamin Reyes)
Gabriela Rios ... production office coordinator
Russell Shinkle ... puppeteer
Patrick R. Siembieda ... production auditor
Ryan Spence ... production assistant
Brian Stampnitsky ... script transcriber
Van Starling ... production coordinator
Charlie Stickney ... script transcriber
Gabrielle Thomas ... assistant: Gina Shay (as Gabrielle A. Thomas)
Danielle L. Vaughn ... assistant: Julia Pistor
Magdey Vigoa ... production assistant
Troy Waters ... marine crew
Steve Watson ... chef
J. Wilfrid White ... camera boat driver: marine department
Niki Williams ... assistant: Julia Pistor

Thanks 

Brad Bird ... special thanks
Margie Cohn ... special thanks
Eric Coleman ... special thanks
Dan Crane ... special thanks
Hazel Drymon ... special thanks
Madeline Drymon ... special thanks
Nancy Drymon ... special thanks
Vera Drymon ... special thanks
Susan A. Grode ... special thanks (as Susan Grode)
Clay Hillenburg ... special thanks
Karen Hillenburg ... special thanks
Kevin Kay ... special thanks
Nan Morales ... special thanks
Seymour Stein ... special thanks
Mark Taylor ... special thanks
Billy Weber ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page