Edit
Van Helsing (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Sommers

Writing Credits (WGA)  

Stephen Sommers ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Tom Fisher ...
...
...
Stephen Fisher ...
Dr. Jekyll (as Stephen H. Fisher)
Dana Morávková ...
Barmaid
Zuzana Durdinová ...
Opera Singer
Jaroslav Vízner ...
Gendarme
...
Villager
Samantha Sommers ...
Vampire Child
Dorel Mois ...
Dracula's Ball Performer
Marianna Mois ...
Dracula's Ball Performer
Laurence Racine ...
Dracula's Ball Performer
Patrice Wojciechowski ...
Dracula's Ball Performer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dwerger (uncredited)
Ryan James ...
Villager (uncredited)
...
Dwerger (uncredited)
...
Dwerger (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Bob Ducsay ... producer
Sam Mercer ... executive producer
David Minkowski ... associate producer: Czech Republic
Artist W. Robinson ... associate producer
Stephen Sommers ... producer
Matthew Stillman ... associate producer: Czech Republic

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Allen Daviau

Film Editing by 

Bob Ducsay
Kelly Matsumoto
Jim May

Casting By 

Joanna Colbert
Priscilla John
Ellen Lewis

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

Steve Arnold
Keith P. Cunningham
Giles Masters
Tony Reading
Jaromír Svarc

Set Decoration by 

Cindy Carr
Anna Pinnock

Costume Design by 

Gabriella Pescucci
Carlo Poggioli

Makeup Department 

Ozzy Alvarez ... special makeup effects artist
Martin Astles ... makeup effects sculptor
Jeri Baker ... key hair stylist: second unit, Prague
Anthony Allen Barlow ... makeup artist
Colleen Callaghan ... lead hair stylist and designer
Greg Cannom ... special makeup designer
Ken Culver ... foam technician
Justin Ditter ... special effects hair designer
Elle Elliott ... hair co-department head
Jirí Farkas ... key makeup artist: Prague
Nathan Franson ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Glen Hanz ... sculptor: Captive Audience Productions
Voni Hinkle ... hair stylist: Ms. Beckinsale
Will Huff ... special makeup effects artist
Susan V. Kalinowski ... hair co-department head
Stephen Kelley ... makeup co-department head (as Stephen M. Kelley)
John Kim ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Mary Kim ... makeup effects production supervisor: Captive Audience Productions Inc.
Zdenek Klika ... hair stylist: Czech
Natasha Ladek ... wigmaker
Steve LaPorte ... key special effects makeup artist
Angela Levin ... makeup co-department head
Susan Jennifer Lipson ... hair stylist: Ms. Beckinsale (as Susan Lipson)
Sava Markovic ... lens technician
Ivana Nemec ... key hair stylist: second unit, Prague (as Ivana Nemcova)
Douglas Noe ... makeup artist
Ruzena Novotna ... hair stylist
Alexei O'Brien ... special makeup effects artist
Michael O'Brien ... special makeup effects: Captive Audience Productions
Mimi Palazon ... special makeup effects artist
James Parr ... special makeup effects technician
Michael Peterson ... lab makeup effects
Jana Radilová ... key hair stylist: Prague
Lee Romaire ... makeup template designer: Captive Audience
Brian Sipe ... special makeup supervisor: Captive Audience Productions
Nena Smarz ... makeup department head
Vasilios Tanis ... makeup artist: Ms. Beckinsale
Todd Tucker ... assistant makeup artist
Eva Ungrová-Malíková ... makeup artist (as Eva Ungrová)
Keith VanderLaan ... makeup effects creator/producer: Captive Audience Productions
Milan Vlcek ... key makeup artist: second unit, Prague
Brian Wade ... special makeup effects artist
Karl Wesson ... hair co-department head
Gabriel De Cunto ... special makeup effects artist (uncredited)
Jackie Dobbie ... additional makeup artist (uncredited)
Nancie Marsalis ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Lynn Andrews ... production supervisor
Jana Hrbková ... production manager: Czech republic
Karolina Morrison ... interpreter (as Karolina Sperkova)
Peter Oillataguerre ... executive in charge of production
JoAnn Perritano ... unit production manager
Gerald Scaife ... production supervisor: second unit
Sean T. Stratton ... post-production supervisor
Pavel Typolt ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Maria Battle-Campbell ... second second assistant director
Christian P. Della Penna ... first assistant director: second unit, Prague
Kevin Duncan ... second assistant director: second unit, Prague
Jakub Dvorak ... second second assistant director
Martina Götthansova ... second second assistant director
Jeffrey Hunt ... dga trainee
Mirek Lux ... first assistant director: Czech Republic
Jan Mensík ... first assistant director: second unit
Greg Michael ... second unit director
Artist W. Robinson ... first assistant director
Martin Sebik ... second assistant director: Czech Republic
Deanna Stadler ... second assistant director (as Deanna Stadler-Jones)
Michael Owens ... additional unit director (uncredited)

Art Department 

Ruben Abarca ... drapery foreman
Gregory P. Alcus ... on-set dresser
Hideki Arichi ... art department assistant: UK
David Balfour ... property master
Bara Barova ... property coordinator
Ray Barrett ... construction manager
Mark Bialuski ... propmaker
Jerry Bingham ... storyboard artist
Doug Brode ... storyboard artist
Ron Brown ... concept artist
Jason Brubaker ... storyboard artist
Lloyd A. Buswell ... mill gang boss
Alex Cameron ... assistant art director
Tony Chavez ... propmaker
Stuart Clarke ... scenic artist
Fergus Clegg ... prop buyer: UK
Matt Codd ... concept artist
Jon Danniells ... assistant decorator
Robert E. Denne ... stand-by painter
Yann Denoual ... sculptor gang boss
Gabriela Dolenska ... art department interpreter
Andrea Dopaso ... set designer
Perry E. Ellis ... on-set prop master: second unit
Jann K. Engel ... set designer
Tim Fassino ... set dresser
Luke Freeborn ... model builder / set designer
Jeff Frost ... sculptor
Wylie Griffin ... art department coordinator
Linda Griffis ... set decoration coordinator
Pavel Hartmann ... set dresser
Eric Hill ... set dresser
Robert Hill ... chargehand stand-by
Chris Hopkins ... sculptor
Ryan Jacoby ... plaster foreman
John Kelso ... metal fabricator
Frank Kilmartin ... carpenter
Jan Kodera ... leadman
Martin Kotouc ... props
Tim Larsen ... painter
Lance Larson ... assistant property master
Lukas Lehoucka ... stand-by props
Radek Lehoucka ... set dresser
Jiri Macke ... set decoration buyer
Jason Mahakian ... lead model maker
Brook Mansbridge ... general foreman
Jeff Markwith ... set designer
Petr Marousek ... set dresser
Duncan McDevitt ... head modeler
Steven B. Melton ... property master
David M. Milstien ... key swing
Miroslav Mraz ... stand-by construction
Simon Murton ... conceptual illustrator
Marny Nahrwold ... art department assistant: models
John O'Shaughnessy ... production buyer
Harry E. Otto ... set designer
Steve Park ... set dresser: Los Angeles
Rick Polikowski ... propmaker
Michael Powels ... carpenter
Tom Proost ... model maker: ILM (as Thomas Proost)
Marketa Puzmanova ... art department coordinator
Edmond Scott Ratliff ... set dresser
Shane Reed ... lead man
Billy Salsberg ... foreman
Easton Michael Smith ... set designer
Dawn Snyder ... assistant art director
Eric Sundahl ... set designer
Michal Svoboda ... assistant property master
Dawn Swiderski ... assistant art director
Anthony Syracuse ... location foreman
Sophie Tarver ... propmaker
Pavel Tatar ... draftsman
Gregor Telfer ... props
Miles Teves ... concept artist
Petra Trachtmanova ... set designer
Gary Tuers ... props
Martin Vackár ... art director: second unit / assistant art director
John Wells ... assistant propmaster
Butch West ... construction coordinator
Frank White ... welding foreman
Brannon Wright ... props
Thomas Jones ... foam technician (uncredited)
Ellen Lampl ... graphic designer (uncredited)
Kurt Miller ... carpenter foreman (uncredited)
Carl Robarge ... mold maker (uncredited)
Constantine Sekeris ... conceptual designer (uncredited)
Zbynek Vit ... stand-by props (uncredited)

Sound Department 

James Ashwill ... foley mixer
Christopher Assells ... sound effects editor
Karen Baker Landers ... supervising sound editor
Alexander Beddow ... adr recordist
Bryan Bowen ... sound effects editor
Bob Bowman ... assistant sound editor
Derek Casari ... adr engineer
Harry Cohen ... sound designer
Zack Davis ... adr editor
Dino Dimuro ... sound effects editor (as Dino R. Dimuro)
Ezra Dweck ... sound effects editor
Petr Forejt ... production sound mixer: second unit
Peter Gleaves ... adr mixer
Per Hallberg ... supervising sound editor
Dan Hegeman ... sound effects editor (as Daniel Hegeman)
Bobby Johanson ... adr mixer
Michael Keller ... additional sound re-recording mixer
Lou Kleinman ... sound editor
Kimaree Long ... dialog editor
David Lucarelli ... adr recordist
Anna MacKenzie ... adr editor
Craig Mann ... sound re-recordist
Philip D. Morrill ... assistant sound editor
Chris Munro ... production sound mixer
Tony Negrete ... first assistant sound editor
Todd Niesen ... dialogue denoising
Dan O'Connell ... foley artist
Anthony Ortiz ... boom operator
David Parker ... sound re-recording mixer
Michelle Pazer ... adr editor
Rocky Quiroz ... sound utility: Los Angeles
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Richards-Steeves)
Roman Rigo ... boom operator: second unit
Victoria Rose Sampson ... adr editor
Scott Sanders ... sound designer
Dennis S. Sands ... sound re-recording mixer
Leslie Shatz ... sound re-recording mixer
Gary L.G. Simpson ... sound recordist
Jan Skala ... cable person
Frederick H. Stahly ... dialogue editor
Peter Staubli ... sound effects editor
Greg Steele ... adr mixer
Bruce Tanis ... sound effects editor
Drew Webster ... digital sound mix technician
Thomas Whiting ... adr editor
Jordan Wilby ... intern

Special Effects by 

Peter Abrahamson ... special effects makeup/mechanic: second unit, Captive Audience Productions
Ryan Arndt ... special effects assistant
Steve Austin ... special effects technician
Anthony Allen Barlow ... special effects makeup
David Blitstein ... second unit special effects supervisor
Peter A. Chevako ... animatronic puppeteer
Robbie Clot ... practical effects
Jerry Constantine ... special effects makeup
Garry Cooper ... special effects technician
Barry Crane ... special effects makeup
Steve Cremin ... special effects coordinator
Michael Del Rossa ... special effects makeup
John J. Downey ... special effects assistant
Matt Downey ... special effects assistant
Ante Dugandzic ... special effects technician
Brandon Ellison ... special effects technician
Garry Elmendorf ... special effects director (as Gary Elmendorf)
Manuel S. Epstein ... special effects technician
Ron Epstein ... special effects assistant
Christian Eubank ... special effects technician
Jack Firman ... silicone department: Captive Audience Productions
Damian Fisher ... special effects makeup
Scott R. Fisher ... special effects on-set coordinator: LA
Thomas L. Fisher ... special effects director (as Tommy Fisher)
John Fleming ... special effects assistant
Ronald D. Goldstein ... special effects shop foreman: LA
Chris Hampton ... special effects technician
Sven Harens ... miniatures
David Heron ... special effects foreman
Ray Hoffman ... special effects assistant
Thomas R. Homsher ... special effects technician
Mike Hyrman ... special effects technician
Garth Inns ... special effects senior technician
Kamil Jaffar ... special effects supervisor
Dominik Janda ... special effects technician
Joe Judd ... special effects assistant
Nick Karas ... special effects technician
Jay King ... special effects assistant
Bruce Y. Kuroyama ... special effects technician
Kristen Lobstein ... special effects technician
Roland Loew ... special effects assistant
James Lorimer ... special effects
Joe Love ... special effects assistant / special effects technician
Miroslav Miclik ... special effects technician
Bruce Minkus ... special effects on-Set coordinator: second unit, LA
Michael O'Brien ... special effects makeup technician: Captive Audience Productions
Gary Pawlowski ... mold maker
Katrissa 'Kat' Peterson ... special effects office coordinator
Bryan Phillips ... special effects assistant
Pavel Policar ... special effects snow maker
Edward T. Reiff Jr. ... special effects technician
Michael Rifkin ... special effects technician
Jim Rollins ... special effects technician
Terry Sandin ... special effects
John Shea ... fabricator
Robert L. Slater ... special effects toolman
Leo Leoncio Solis ... special effects technician
Christopher A. Suarez ... special effects technician
Brian Van Dorn ... mold maker
Keith VanderLaan ... creature effects creator/producer: Captive Audience Productions
Mario Vanillo ... special effects shop foreman: LA
Andy Weder ... special effects technician: Prague unit
Chris Zega ... foam technician: Captive audience
Douglas D. Ziegler ... special effects assistant
Arthur G. Schlosser ... snow effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Charles Alleneck ... animator
Jon Allitt ... massive supervisor: weta digital
Alp Altiner ... visual effects
Christian Alzmann ... visual effects art director
Andrew Anderson ... lead creature developer
Chris Anderson ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Florent Andorra ... CG artist: BUF
Stephen Aplin ... animator / modeler
Sean Apple ... digital compositor
Lori Arnold ... visual effects coordinator
Joel Aron ... technical director
Kenneth Bailey ... creature technical director: ILM
Michael Bain ... matchmover: Weta Digital
Cheryl Bainum ... executive producer: HATCH
Justin Ball ... senior systems engineer: Zoic Studios
Ken Banks ... visual effects
Travis Baumann ... Inferno artist: Digiscope
Joel Behrens ... compositor: ILM
Jennifer C. Bell ... visual effects producer
Tory Belleci ... model maker (as Tori Belleci)
Jeffrey Benedict ... sequence supervisor: ILM
Hugh Bengs ... digital paint/rotoscope artist
Colin Benoit ... digital layout artist: ILM
Wayne Billheimer ... visual effects location coordinator
Duncan Blackman ... matchmover
Richard Bluff ... digital matte artist: ILM
Jayni Borgaro ... paint and roto artist: CIS Hollywood (as Jayni Kavanaugh)
Timothy Brakensiek ... lead creature technical director
Kristen Branan ... head of production
Sam Breach ... digital artist: ILM
Brom ... creature concept designer (as Gerald Brom)
Simon Brown ... technical director
Tripp Brown ... digital artist
Matt Brumit ... digital compositor
Ken Bryan ... digital modeler
David C. Bryant ... digital artist: Digiscope
Andrew Buecker ... visual effects
David Bullock ... research & development: ILM
Carey Burens ... visual effects assistant editor
Jeremy Burns ... digital compositor: CIS Hollywood
Timothy Michael Cairns ... quality control supervisor: EFILM/Panavision
Mario Capellari ... digital artist
Derrick Carlin ... animator: ILM
Ozzie Carmona ... digital compositor
Christine Castellano ... visual effects production assistant
Kai Chang ... production & technical support: ILM
Max Chen ... research & development: ILM
Lydia Choy ... layout artist
Eric D. Christensen ... digital paint/rotoscope artist
Ian Christie ... sequence supervisor: ILM
Marc Chu ... animator: ILM
Patrick Clancey ... digital opticals
Grady Cofer ... Inferno supervisor
Dylan Cole ... senior matte painter: Weta Digital
Zachary Cole ... technical director
Brian Connor ... lead compositor: ILM
Caitlin Content ... sabre artist
Shane Cooper ... visual effects software developer
Catherine Craig ... viewpaint artist
Christopher Cram ... visual effects post production coordinator
Don Crawford ... digital compositor
Jim Croasdale ... digital paint and roto artist
Lee Croft ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Julie D'Antoni ... visual effects associate producer
Scott David ... compositor
Heather Davis Baker ... digital compositor
Jarrod Davis ... digital artist
Bradford deCaussin ... digital modeler: ILM
Valerie Delahaye ... post-production supervisor
Lindy DeQuattro ... technical director
Karin Derlich ... creature technical director: ILM
Natasha Devaud ... digital artist
Amit Dhawal ... digital artist
Richard Ducker ... digital artist: ILM
Nika Dunne ... digital paint & roto artist: ILM
Syd Dutton ... matte painting supervisor
Mark Duvall ... 3D artist
Eric Ebling ... digital effects artist
Sam Edwards ... digital compositor
Raul Essig ... sequence supervisor
Simon Eves ... technical director: ILM
Bill Eyler ... digital compositor
Steven Fagerquist ... digital compositor
Brad Falk ... digital artist
Nina Fallon ... visual effects coordinator
Katherine Farrar ... production assistant
Dan Feinstein ... digital paint and rotoscope artist
Deak Ferrand ... concept artist: HATCH
Chris Flynn ... digital compositor
Chris Foreman ... technical support
Tim Fortenberry ... technical director
Christian Foucher ... digital effects artist
Collin Fowler ... visual effects coordinator: Illusion Arts
Aidan Fraser ... digital paint and roto artist: ILM
Fortunato Frattasio ... digital effects artist
Carl N. Frederick ... sequence supervisor
Mark Freund ... visual effects supervisor: Pacific Title & Arts Studio
Ron Friedman ... digital character animator: ILM
Leslie Fulton ... lead animator: ILM (as Lee Fulton)
Bradley Gabe ... creature development
David Gainey ... animator: ILM
Ryan Galloway ... digital artist
Patti Gannon ... digital compositor
Dawn Gates ... digital roto/paint artist: ILM
Grantland Gears ... digital resource assistant: ILM
Willi Geiger ... lead digital artist
Richard Gentner ... digital imaging operator
Angela Giannoni ... digital compositor: ILM
Ray Gilberti ... layout artist
Rocco Gioffre ... matte artist
Nathalie Girard ... digital compositor: ILM
Mitch Goldstrom ... senior systems administrator
Bridget Maria Goodman ... visual effects artist
Kelly Granite ... visual effects compositor: ILM
Frank Gravatt ... digital modeler: ILM / model supervisor: ILM
Colin Green ... visual effects
Bryant Terrell Griffin ... digital matte artist
Cam Griffin ... digital paint and rotoscope artist
Joseph Grossberg ... visual effects associate producer
Branko Grujcic ... digital artist: ILM
Ben Hall ... systems administrator: Weta Digital
Celia Hallquist ... visual effects coordinator
Stephanie Hamilton ... film librarian: visual effects
Craig Hammack ... CG supervisor
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title
Tim Harrington ... animation sequence supervisor: ILM
Matt Hartle ... digital compositor
Trevor Hazel ... digital paint and rotoscope artist: ILM
Kimberly Headstrom ... digital paint and rotoscope artist
Quentin Hema ... digital paint/roto supervisor
Hal T. Hickel ... additional animation supervisor
Sherry Hitch ... digital compositor: ILM
Rob Hodgson ... digital artist
Robert Hoffmeister ... sequence supervisor: ILM
Bruce Holcomb ... visual effects supervisor
Adam Howard ... Sabre artist: ILM
Heather Hoyland ... digital compositor: ILM
Winnie Hsieh ... cg modeler: ILM
Robert Hubbard ... visual effects
Jill E. Hughes ... visual effects coordinator: ILM
Nick Ilyin ... compositor: Illusion Arts
Grant Imahara ... modelmaker: ILM
Gary Jackemuk ... visual effects producer / visual effects supervisor
Jiri Jacknowitz ... lead digital paint and roto artist
Mike Jamieson ... digital artist
Sarahjane Javelo ... digital paint/rotoscope artist: ILM
Daniel Jeannette ... animation supervisor
Paul Jenness ... CG modeler: Weta Digital
Chris John Jones ... creative director: Zoic Studios
Christopher Jones ... visual effects supervisor: Zoic Studios
Darren Jones ... digital imaging engineer
Zoran Kacic-Alesic ... research & development: ILM
Brad Kalinoski ... digital compositor
Samson Kao ... technical director: ILM
Ryan Kautzman ... research and development: ILM
Maia Kayser ... animator
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title Digital
Pete Kelly ... animator: ILM
Mark Kenaston ... digital artist
Connie Kennedy ... visual effects coordinator
Michael Kennedy ... digital compositor
Stephen Kennedy ... digital compositor
Ntana Key ... digital intermediate color assistant
Woonam Kim ... visual effects artist: ILM
Perry M. Kimura ... digital intermediate: Efilm/Panavision
Deke Kincaid ... 2D/3D artist: CobaltFX
Jeanmarie King ... visual effects associate producer
Raymond C. King ... digital effects
Drew Klausner ... roto and paint artist
Peter Koczera ... senior digital artist
Michael Kory ... 3D artist: Illusion Arts
Ed Kramer ... digital effects artist
Marshall Richard Krasser ... compositing supervisor: ILM
Tom Lamb ... digital compositor
François Lambert ... lead digital compositor: ILM
Lana Lan ... digital modeler
Christopher Lance ... compositor
Leonid Larionov ... character animator
David Latour ... animator: ILM
Laurent Lavigne ... pre-visualization
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Alison Leaf ... character animator
Joshua LeBeau ... technical director: ILM
Derek Ledbetter ... visual effects artist
Jake Lee ... digital effects artist
John Lee ... previsualization artist
Sunny Lee ... creature technical director
Phillip Lefesi ... visual effects coordinator
Dan Lemmon ... computer graphics supervisor
Joe Letteri ... visual effects supervisor: Weta Digital
John M. Levin ... visual effects match animator
Gretchen Libby ... visual effects producer
Gregory D. Liegey ... visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Greg Liegey)
Brice Liesveld ... visual effects coordinator
Kevin Lin ... quality control Combustion paint artist, digital intermediate: Efilm/Panavision / quality control coordinator, digital intermediate: Efilm/Panavision
Victoria Livingstone ... senior character animator
Wayne Lo ... creature concept designer
Lance Lones ... pipeline engineer
Jade Lorier ... scanning coordinator
Jonathan Lyons ... animator
Alex MacDonald ... cablecam operator
Sean MacKenzie ... lead digital compositor
Douglas R. MacMillan ... digital effects artist
James Madigan ... visual effects coordinator
Andrea Maiolo ... lead creature technical director
Mike Makara ... pre-visualization
Greg Maloney ... compositing supervisor (ILM)
Wesley Mandell ... character animator
Mary E. Manning ... visual effects
Paul Maples ... motion control operator
Mark Marcin ... production and technical assistant: ILM
Tia L. Marshall ... sequence supervisor
Kevin Martel ... animator
Fumi Mashimo ... animation supervisor
Craig Mathieson ... digital compositor
Kevin May ... Sabre artist: ILM
Jake Maymudes ... digital artist
Mark 'Crash' McCreery ... creature concept designer (as Crash McCreery)
W. Regan McGee ... digital artist
Kelvin McIlwain ... matte painting supervisor
Tim McLaughlin ... creature supervisor
Phil 'Captain 3D' McNally ... character animator
Scott Meadows ... visual effects
Scott Mease ... technical director
David Meny ... digital effects artist
Joseph Metten ... digital effects artist: ILM
Steven Meyer ... digital effects artist
Michael Meyers ... lead modeler/texture artist: Illusion Arts
Richard Miller ... sculptor
Kristen Millette ... digital compositor
Chris Mitchell ... animator: ILM (as Christopher Mitchell)
Saki Mitchell ... senior compositor
Todd Mitchell ... technical support: ILM
Curt I. Miyashiro ... computer graphics supervisor (as Curt Miyashiro)
Chris Monks ... creature technical director
Oliver Moore ... pre-visualization artist
Sébastien Moreau ... Inferno compositor: ILM
Lauren Morimoto ... digital paint and rotoscope artist
David Manos Morris ... match move artist
Katie Morris ... digital paint and roto supervisor
Kevin Moseley ... visual effects artist
Michael Muir ... digital artist / technical director: ILM
Patrick Paul Mullane ... compositor: Illusion Arts / matte painter: Illusion Arts
Vijay Myneni ... creature technical director: ILM
Giovanni Nakpil ... digital modeler: ILM
Robert Nall ... digital artist
Marc Nanjo ... lead compositor: CIS Hollywood
Steve Nichols ... animation associate supervisor
Wolfgang Niedermeier ... camera technical director
Shannon Noble ... digital effects artist
Brett Northcutt ... lead digital matte artist: ILM
Ben O'Brien ... Sabre artist: ILM
Rick O'Connor ... CG animator
James Ogle ... digital modeler
Michael Olague ... visual effects gaffer
Andrew Orloff ... CG supervisor: Zoic Studios
Julie Orosz ... visual effects producer: CIS Hollywood
Marc Ostroff ... visual effects accountant: ILM
Randy Ottenberg ... model maker
Michael Owens ... visual effects plate supervisor
Philippe Palmieri ... digital artist
Bryan Park ... visual effects editor: Digiscope
James Pastorius ... visual effects
Chris Paxson ... motion control technician
Tony Pelle ... research & development: ILM
Phil Peterson ... research & development: ILM
Cary Phillips ... research & development: ILM
Patrick Phillips ... visual effects
Brian Pohl ... pre-visualization artist: ILM
Nicolas Popravka ... research & development: ILM
Brennan Prevatt ... compositing supervisor
Martin Pryca ... visual effects technician: ILM
Janet Quen ... digital effects artist
Jesse Rademacher ... matchmove artist
Ricardo Ramos ... digital effects artist
Troy Ramsey ... digital artist: Weta Digital
Ari Rapkin ... research & development: ILM
Michael Rich ... assistant digital effects artist: ILM
Magali Rigaudias ... digital character animator
Dylan Robinson ... technical director
Robin Roepstorff ... main title animation
Dennis Rogers ... first assistant cameraman: ILM
Drew Rosen ... render farm technician: main title sequence
Martin Rosenberg ... visual effects director of photography
Alan Rosenfeld ... digital effects artist
Frank Rueter ... senior compositing artist: Weta Digital
Penny Runge ... visual effects plate coordinator: second unit
Chris Ryan ... lead CGI artist: CIS Hollywood
Barry Safley ... digital compositor: ILM
Helga Salmena ... digital intermediate coordinator
Gregory Salter ... digital compositor: ILM
Jeff Saltzman ... technical layout lead
Juan-Luis Sanchez ... digital simulation artist: ILM
Mike Sanders ... motion capture lead engineer
Hamish Schumacher ... digital paint artist: Weta Digital Ltd
Steven J. Scott ... digital color timer / digital intermediate colorist: EFilm
Nelson Sepulveda ... compositor
Amy Shepard ... digital paint & rotoscope artist
M. Zachary Sherman ... digital effects artist
Mark Siegel ... digital modeler
Laura Siewert ... digital effects artist
Ken Sjogren ... digital compositor
Brian Smallwood ... digital compositor
Jason Smith ... creature technical director: ILM
Ben Snow ... visual effects supervisor
Sharmishtha Sohoni ... compositor: ILM
Jim Soukup ... matchmove artist: ILM (as James Soukup)
Scott Squires ... visual effects supervisor
Christopher Stack ... data manager: Digiscope
Adam Stark ... digital imaging supervisor
Albrecht Steinmetz ... camera technical director: Weta Digital
Oliver Streuli ... matchmove assistant: ILM
Mary Stuart-Welch ... visual effects producer: Digiscope
Russ Sueyoshi ... digital compositor
Hong Suck Suh ... creature modeler
Nigel Sumner ... lead technical director
Roxanne Sutherland-Valentine ... receptionist: Weta Digital
Rpin Suwannath ... previsualization supervisor
Charles Tait ... 2D sequence lead: Weta Digital
Patrick Tatopoulos ... creature concept designer
Chad Taylor ... sabre artist
Renita Taylor ... creature technical director: ILM
Eric Texier ... digital artist
Meghan Thornton ... digital effects artist
Kyle Toucher ... digital artist
Barbara Townsend ... digital artist / visual effects
Delio Tramontozzi ... character animator
Alan Travis ... visual effects
Marjolaine Tremblay ... animator: ILM
Emerito Trevino ... research & development: ILM
Alex Tropiec Jr. ... Sabre artist: ILM
Guerdon Trueblood ... digital compositor: ILM
Chi Chung Tse ... digital character animator
Pat Turner ... digital layout artist
Lee Uren ... lead creature technical director
Michael Vaglienty ... flame artist
Todd Vaziri ... lead compositor: ILM
Alexander Vegh ... previsualization supervisor
Omz Velasco ... digital modeler: ILM
Jamie Venable ... visual effects producer: Svengali Visual Effects
Danny Wagner ... character design group: ILM
John Walker ... digital artist
Talmage Watson ... layout artist
Robert Weaver ... technical director
Patrice Wechsler ... visual effects coordinator: BUF
Gregory Weiner ... creature technical director: ILM
David Weinstein ... animator: ILM
Matt Welford ... senior digital compositor: Weta Digital
Chris Wells ... previs animator
Jeff White ... creature technical director
Bob Wiatr ... digital compositor
Johnny Wilson ... visual effects
Gordon T. Wittmann ... visual effects coordinator: ILM
Eric Wong ... lead creature technical director: ILM
Kevin Wooley ... motion capture engineer
Annette Wullems ... visual effects producer
Keiji Yamaguchi ... creature development
David Yee ... visual effects conceptual artist
Roland Yepez ... CG layout artist: ILM
Marvyn Young ... sequence manager
Scott Younkin ... digital compositor: ILM
Garson Yu ... visual effects producer
Peipei Yuan ... visual effects: previz
Heidi Zabit ... visual effects
Wei Zheng ... digital matte artist: ILM
Tom Zils ... lead digital artist: ILM
Daniel Zizmor ... character animator
Chris Allen ... research & development supervisor: CIS Hollywood (uncredited)
Svend Andersen ... systems coder (uncredited)
Matt Ashton ... senior systems engineer: CIS Hollywood (uncredited)
John Cassella ... CG artist: CIS Hollywood (uncredited)
Vanessa Cheung ... digital matte artist (uncredited)
Andrew Cochrane ... motion tracking (uncredited)
Andrew Doucette ... character animator: ILM (uncredited)
John R. Ellis ... digital cleanup artist (uncredited)
Michael Fellows ... data coordinator (uncredited)
Jesse Fernley ... compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Donald Fly ... general manager: CIS Hollywood (uncredited)
Alexandre Frazao ... motion capture engineer (uncredited)
Mathias Frodin ... compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Amy Garback ... CG artist: CIS Hollywood (uncredited)
Corey Garnett ... systems: CIS Hollywood (uncredited)
Steve Gawley ... model maker (uncredited)
Larry Gaynor ... senior roto/paint artist: CIS Hollywood (uncredited)
Camille Geier ... visual effects producer (uncredited)
John Goodson ... concept modeler (uncredited)
Antony Graf ... compositor (uncredited)
Aram Granger ... digital compositor (uncredited)
Phil Greig ... digital intermediate technologist (uncredited)
Lloyd Hess ... technical support (uncredited)
Patrick Jarvis ... digital painter: ILM (uncredited)
Patrick Kavanaugh ... compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Erin King ... rotoscope artist: ILM (uncredited)
Luis Labrador ... 3D character scanning (uncredited)
Mark Larranaga ... digital compositor (uncredited)
Toan-Vinh Le ... digital artist (uncredited)
Noll Linsangan ... 2D/3D artist: CobaltFX (uncredited)
Randy Little ... junior compositor (uncredited)
Stuart Lowder ... manager (uncredited)
Heather MacPhee ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Vicky McCann ... digital simulations artist: ILM (uncredited)
Angela Menz ... rotoscoping artist: Weta Digital (uncredited)
Tory Mercer ... digital compositor (uncredited)
Diana Miao ... lead texture artist: CIS Hollywood (uncredited)
Kenneth Nakada ... digital matte painter: ILM (uncredited)
Julia Neighly ... visual effects coordinator: CIS Hollywood (uncredited)
Mayur Patel ... digital effects artist (uncredited)
Evan Pontoriero ... pre-visualisation artist: ILM (uncredited)
George Sakellariou ... production engineering: ILM (uncredited)
Adam Shand ... senior systems administrator: Weta Digital (uncredited)
Tom Stanton ... motion tracking (uncredited)
Sam Stewart ... digital paint and rotoscope artist: ILM (uncredited)
Lee Stringer ... digital artist (uncredited)
Stephanie Taubert ... rotoscoping artist (uncredited)
Paul Theren ... digital effects artist (uncredited)
Johan Thorngren ... digital matte artist: ILM (uncredited)
Olivier Van Zeveren ... digital artist (uncredited)
Kyle Yamamoto ... research and development programmer: CIS Hollywood (uncredited)

Stunts 

Sandy Berumen ... stunts (as Sandy Berumen-Justus)
Pavel Bezdek ... stunts: Prague unit
Rudolf Bok ... stunts: Prague unit
Petr Bozdech ... stunts: Prague unit
Richard Bradshaw ... stunt double: Hugh Jackman
Michael T. Brady ... stunts
Troy Brown ... stunt coordinator: second unit / stunt double / stunts
Debbie Lee Carrington ... stunts (as Debbie Carrington)
Viktor Cervenka ... stunts: Prague unit
Laura Dash ... stunts
Frantisek Deak ... stunts: Prague unit
Zuzana Drdacka ... stunts: Prague unit
Petr Drozda ... stunts: Prague unit
Zdenek Dvoracek ... stunts: Prague unit
Hana Dvorská ... stunts: Prague unit
Christian J. Fletcher ... stunt rigger
Grant Fletcher ... stunts
Richie Gaona ... stunt performer
Tad Griffith ... stunts
Joseph S. Griffo ... stunts (as Joseph Griffo)
Michal Grün ... stunts: Prague unit
Mike Gunther ... stunt double
Rene Hajek ... stunts: Prague unit
Romana Hajkova ... stunts: Prague unit
Antonin Hausknecht ... stunts: Prague unit (as Anton Hausknecht)
Freddie Hice ... stunts
Petr Hnetkovský ... stunts: Prague unit (as Petr Hnetkovsky)
Jan Holicek ... stunts: Prague unit
Petr Horacek ... stunts: Prague unit
Jiri Horky ... stunts: Prague unit
Martin Hub ... stunt coordinator: Prague unit
Eda Hubata ... stunts: Prague unit
Blanka Jarosova ... stunts: Prague unit
Kris A. Jeffrey ... stunts
Laszlo Juhász ... wagon driver
Mike Justus ... stunt double
Filip Kadlec ... stunts: Prague unit
Jindrich Klaus ... stunts: Prague unit
Martin Klebba ... stunts (as Martin Kleeba)
Hiro Koda ... stunts
Ales Kosnar ... stunts: Prague unit
Heather Kraft ... stunts
Jiri Kraus ... stunts: Prague unit
Robert Krejcik ... stunts: Prague unit
Milos Kulhavy ... stunts: Prague unit
Ladislav Lahoda ... stunts: Prague unit
Robert Lahoda ... stunts: Prague unit
Oakley Lehman ... stunts
David Leitch ... stunt double
Miroslav Lhotka ... stunts: Prague unit
Dimo Lipitkovsky ... stunts: Prague unit
David Listvan ... stunts: Prague unit
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Bob MacDougall ... stunts (as Bob McDougall)
Ivan Mares ... stunts: Prague unit
Rob Mars ... stunts (as Robert Marrs)
Mike Massa ... utility stunts
Matt McColm ... stunt double
Darren McGuire ... assistant fight coordinator
Heidi Moneymaker ... stunts
Klara Moravkova ... stunts: Prague unit
David Mottl ... stunts: Prague unit
Mark Munoz ... stunts
Mario Muñoz ... stunts
Michael Muñoz ... stunt actor (as Michael Munoz)
Pavel Myslik ... stunts: Prague unit
Miroslav Navratil ... stunts: Prague unit
Douglas Neithercut ... stunts
Larry Nicholas ... stunts
Jessica Anne Nourse ... stunt double: Anna, US Unit
Doug O'Dell II ... stunt rigger
Vaclav Pacal ... stunts: Prague unit
Tomas Peterac ... stunts: Prague unit
Jaroslav Peterka ... stunts: Prague unit
Jan Petrina ... stunts: Prague unit
Bobby Porter ... stunts
Mark Povinelli ... stunts
Jaroslav Psenicka ... stunts: Prague unit
Ales Putik ... stunts: Prague unit
Rex Reddick ... stunts
Justin Riemer ... utility stunts
Tim Rigby ... stunts
Timothy Rigby ... stunts
Gary Robert ... utility stunts
R.A. Rondell ... stunt coordinator
Misty Rosas ... stunts
Debby Lynn Ross ... stunts (as Debby Ross Rondell)
Deep Roy ... stunts
David Schultz ... stunts
Petr Sekanina ... stunts: Prague unit
Karin Silvestri ... stunt double: Kate Beckinsale (as Karin Silvestri Coye)
Jiri Simberský ... stunts: Prague unit
Klara Slavikova ... stunts: Prague unit
Milan Slepicka ... stunts: Prague unit
Doug Snively ... stunts (as Douglas Snively)
Zdenek Stadtherr ... stunts
Chad Stahelski ... assistant stunt coordinator / fight coordinator
Monty Stuart ... stunts
Vladimir Tevlovski ... stunt double
Carly Thomas ... stunts
Tomás Tobola ... stunts: Prague unit
Tim Trella ... stunts
Miroslav Valka ... stunts: Prague unit
Petr Vlasak ... stunts
Pavel Vokoun ... stunts: Prague unit
Jan Vosmik ... stunts: Prague unit
Karel Vávrovec ... stunts
Aaron Walters ... stunts
Danny Weselis ... stunts
Troy Wood ... stunts
Dana Woods ... stunts (as Dana M. Woods)
Danny Wynands ... stunt double
Kamila Zenkerová ... stunts: Prague unit
Jared S. Eddo ... stunt rigger (uncredited)
Kiralee Hayashi ... stunts (uncredited)
Karine Mauffrey ... stunt performer (uncredited)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Andy Arnautov ... gaffer: Czech Republic
Dana Arnold ... rigging gaffer
Carmen Avila ... photographer (as Carmen Yadira Avila)
Paul C. Babin ... camera operator
Cory Beaird ... grip
Gary A. Beaird ... dolly grip (as Gary 'Bullet' Beaird Jr.)
Nick Beaird ... grip: second unit
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
John Bonnin ... libra head technician
Kevin Britton ... camera production assistant / film loader: blue screen unit
James Brownlee ... grip
Kyle Carden ... best boy grip
Richard L. Carden ... dolly grip
Petr Cejka ... electrician
Milan Chadima ... camera operator: second unit
Karel Charvat ... dolly grip
Alan Cohen ... Steadicam assistant
Tom Connole ... second camera operator
Ivo Cresak ... grip
Janos Csoma ... lighting technician
Matthew A. Del Ruth ... assistant camera: second unit
Carlos DePalma ... rigging grip
Don Domino ... grip rigger
Shawn Duchscherer ... rigging electrician
Marq Edwards ... assistant camera
J. Christopher Elizondo ... electrician: visual effects
Craig Fikse ... Steadicam operator
Matt Floyd ... rigging grip
Dave Freeth ... libra technician
Chris Funk ... rigging electrician
Klaus Fuxjäger ... camera operator
Steve Galvin ... dimmer technician
Jiri Gazda ... key grip
Galen Green ... grip
Ivo Gresak ... grip
Todd Grossman ... set videographer
Samuel R. Harrison III ... video assist operator
Des Hills ... russian arm precision driver
Mitchell K. Hiniker ... grip
Michael J. Hogan ... video assist operator
Larry D. Horricks ... still photographer: second unit
Robert Hottarek ... crane technician: Technocrane
Michal Houzvicka ... rigging grip
Ladislav Hruby ... first assistant camera: second unit
Matt Jackson ... grip
Lukas Jaromersky ... electrician
Troye Jenkins ... documentary camera operator
Jimmy E. Jensen ... assistant camera
Joe Kelly ... grip
Borivoj Klecka ... best boy: Czech Republic
Hilary Klym ... rigging best boy: Los Angeles
Petr Konrád ... gaffer
Michal Krbecek ... second assistant camera
Jeff Kunkel ... dolly grip: second unit
Lonnie Leslie ... grip
Viktor Lonek ... video assist operator: Czech Republic
Greg Lopez ... rigging electrician
George Lozano Jr. ... 2nd unit: best boy electric
David Luckenbach ... camera operator: second unit
Brett Mabry ... additional photographer
Petr Machacek ... assistant camera
Victor Major ... rigging electrician
Frank Masi ... still photographer
Greg Mayer ... dimmer technician
Dwayne McClintock ... aerial director of photography
Scott Medcalf ... dimmer operator: second unit
Zdenek Mrkvicka ... assistant camera
Leo J. Napolitano ... camera operator
Reggie Newkirk ... first assistant camera
Frantisek Novák ... first assistant camera "c" camera
Greg Patterson ... set lighting
Miroslav Pavlik ... assistant camera: "b" camera, second unit
Chris Pavlu ... electrician
Morten Petersen ... rigging electrician
Ron Peterson ... assistant camera
Steve Peterson ... first assistant camera: second unit
Joe A. Ponticelle ... first assistant camera
Zdenek Pozar ... rigging electrician
Rick Pratt ... rigging key: Czech Republic/Los Angeles
Marek Radolf ... balloon light operator
Jan Rehanzl ... best boy dolly grip: Czech Republic
Rex Anson Rhorer ... grip
Aaron Richards ... set lighting technician
Steve Robertson ... dolly grip: second unit
Mark Sannes ... key grip: second unit
Pablo Santiago-Brandwein ... grip
Mark Santoni ... first assistant camera
Rick Senteno ... pre-rig best boy electric
Jim Shelton ... key grip
Nick Shuster ... second assistant camera: "a" camera
Jan Simecek ... rigging electrician
Mike Simko ... grip
Jeffrey P. Soderberg ... rigging gaffer
Scott Sprague ... lighting technician
Robert Stillman ... grip
Petr Svoboda ... rigging electrician
Roman Svoboda ... rigging electrician: Prague
Don Telles ... rigging grip
Martin Tichy ... electrician (second unit)
Stanislav Vales ... assistant camera
Zoran Veselic ... camera operator: second unit
Zdenek Vávra ... still photographer
Roger Wall ... second assistant camera
Larry Wallace ... gaffer
Christopher Warren ... best boy electric / best boy electric: additional photography
Joseph F. Warren ... gaffer: additional photography
Terry Wolcott ... Steadicam assistant
Mike Wächter ... dimmer board operator
Peter Yauri ... grip
R. Michael Yope ... electrician
Andy Young ... rigging grip
Andrej Arnautov Jr. ... electric trainee (uncredited)
Michael Cassidy ... first assistant camera: second unit (uncredited)
William DiCenso ... rf technician (uncredited)
Kelly Diehl ... libra head technician (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Scott Carroll ... animator
Jonathen Collins ... animator
Miguel A. Fuertes ... animator
Gary Hebert ... animator: title animation
Greg Kyle ... animator
Phil Morris ... animator
Dani Morrow ... second layout
P. Jeep Naarkom ... animator
Rick O'Connor ... animator
Jay Rennie ... animator
Marjolaine Tremblay ... animator
Andy Wong ... animator

Casting Department 

Faith Allbeson ... casting assistant
Nancy Bishop ... casting: Prague
Judy Cook ... extras casting
Jennifer Euston ... casting associate: New York
Jirí Hrstka ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Laura Baker ... set costumer
Luca Canfora ... wardrobe
Jay Cheng ... set costumer (set costumer)
Jirina Eisenhamerova ... costumer
Serena Fiumi ... assistant costume designer
Silvia Guidoni ... specialty costumer
Maria Hubackova ... costumer
Adriana Mattiozzi ... seamstress
Rizia Ortolani ... costume department coordinator
Massimo Cantini Parrini ... assistant costume designer
Enzo Serafino Pellegrino ... specialty costumer (as Serafino Pellegrino)
Catherine Peña ... costumer: Kate Beckinsale
Gregory B. Peña ... key costumer
Damien Quinn ... costumer
Silvia Raiano ... set costumer
Leticia Sandoval ... specialty costumes
Nick Scarano ... costume supervisor
Richard Schoen ... key costumer
Nancy Smytka ... set costumer
Jitka Svecova ... costumer
Dita Valentinova ... costume interpreter
Barbora Wildova ... assistant to wardrobe supervisor
Sarka Zvolenska ... costume supervisor
Viera Zvonarova ... set costumer

Editorial Department 

Terra Bliss-Alvarez ... digital intermediate producer
Ray Bushey III ... assistant editor
Josh Campbell ... assistant editor
Tzarina V. Edillon ... first assistant editor
Hunter S. Ellis ... post-production coordinator (as Steven T. Ellis)
Nathan R. Fitzgerald ... digital intermediate editor
Michael Gay ... assistant editor
Tamaron Greene ... assistant editor
Martin Hubacek ... assistant editor
Ntana Key ... digital colorist assistant
Mark Sachen ... colorist
Jeff Schweikart ... post-production assistant
Danita Slaughter ... assistant digital intermediate editor
Vaclav Sramek ... editorial production assistant

Music Department 

Bryan Clements ... scoring crew
Brad Dechter ... additional orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Mark Eshelman ... scoring crew
John Finklea ... music editor
Mark Graham ... music librarian
Kenneth Karman ... supervising music editor
Mark McKenzie ... lead orchestrator
Adam Michalak ... score recordist
Michael Mishaw ... score musician: vocalist
Bryan Pezzone ... musician: piano
William Ross ... additional orchestrator
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Ben Schor ... apprentice music editor
Alan Silvestri ... conductor
David Slonaker ... additional orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: French horn / musician: french horn
Pat Weber ... scoring technician

Transportation Department 

Jiri Husak ... transportation coordinator
Jiri Kotlas ... unit transportation coordinator
Chuck Martinez ... driver
Ondrej Modry ... driver
Ted Moser ... transportation coordinator
Terry R. Owens ... production driver
John Pellegrino ... driver
Jack Jay Reece ... driver (as Jay Reece)
Shaun Ryan ... production driver
Pavel Voracek ... transportation captain
Chad Wadsworth ... production van operator
Jeff Woodward ... driver
Devon F. Wright ... assistant to transportation captain
David W. Dale ... driver: Hugh Jackman (uncredited)
Mickey Davie ... vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Guy Adan ... unit publicist
Sheri Apap ... animal trainer
Scott Barnes ... board operator
Brian Bero ... armorer: USA
Debra Brown ... choreographer
Ray Buffer ... stand-in
Richard Castro ... first assistant accountant
Claire Chandou ... accounting assistant
Sylvie Chesneau ... script supervisor
Missy Coggiola ... assistant: Ms. Beckinsale
Jennifer Conroy ... production coordinator
Chris Daher ... stand-in
Steve Dent ... animal trainer/horse wrangler
Kelly DeTample ... publicity assistant
Guin Dill ... animal trainer
Boban Dvorak ... assistant production coordinator: second unit
Eva Dvorakova ... on-set medic
Jimmy Edwards ... fight choreographer
Michal Engrth ... assistant accountant
Josh Ernstrom ... production assistant
Janette Evans ... accountant: second unit
Lisa Jean Felski ... post-production accountant
Julio Ferrario ... senior title designer
Nicole Furia ... production controller
Jennifer Gillespie ... production coordinator: Prague
Pamela B. Green ... producer: main and end titles
Michal Gregus ... production assistant
Doug Griffin ... motion capture supervisor
Gary J. Gross ... production consultant: Captive Audience Productions
Jason Hariton ... set production assistant
Michael A. Heath ... asset manager
Matthew Hirsch ... assistant production coordinator
Maia Horniak ... assistant: Mr. Roxburgh
Carole Humphreys ... second assistant accountant
Dinah Hutson ... assistant: Sommers Company
Mark Jacyszyn ... production accountant
Silvie Janculová ... assistant to unit manager
Yvonne Jimenez ... assistant: Mary Kim, makeup effects production supervisor: Captive Audience Productions Inc.
Tegan Jones ... assistant: Mr. Mercer
Lenka Kadlecova ... production assistant
John Kearney ... horse wrangler
Paul Kenney ... first assistant accountant
Vladimir Kesl ... computer technician
Perry M. Kimura ... digital film scanning and recording
Jana Kraliková ... unit interpreter
Ryan Landels ... assistant: Mr. Ducsay
Eric Layne ... location accountant
Matthew F. Leonetti Jr. ... production coordinator: blue screen unit
Harvey Lowry ... director of operations: Captive Audience Productiond
Iva Lukesová ... first assistant accountant: Czech Republic
Mahnaz Mary Mahdavi ... accountant
Ella Marcus ... craft service
Haley McLane ... script supervisor: second unit
Ryan Miningham ... production assistant
Pavel Mrkous ... location manager
Hugh Mun ... adr voice
Jill Naumann ... additional location manager: pre-production
Kelly E. Norris ... production secretary
Dominic Pace ... stand-in: Frankenstein's Monster
John Palermo ... assistant: Mr. Jackman
Paul Pav ... production supervisor
Lenka Pavlakova ... production secretary
Jennifer Payson ... assistant accountant (as Jennifer Tamez)
Jesse Peckham ... assistant: Mr. Sommers
Jon Philion ... technician: Libra Mount
Michael M. Piehler ... production assistant
Jess Platt ... dialect coach
Rick Poyner ... key assistant location manager
Stephanie A. Purdy ... animal trainer
Keith Rauch ... production assistant
Ryan Robertson ... sequence producer
David Romano ... payroll accountant
Kevin Thomas Roy ... additional production assistant (as Kevin Roy)
Chris Rudolph ... location scout: Canada
Luciano Saber ... voice-over
Justin Hamilton Salem ... key set production assistant: second unit
Lee J. Santillan ... accounting clerk
Chad Saxton ... set production assistant
Karel Schneiberg ... video operator asistant
Katerina Silna ... production coordinator
Petr Skvor ... assistant location manager
Tomas Smrcka ... stand-in
Adam Stark ... digital imaging supervisor: Digiscope
Bram Stoker ... created characters
Matthew Stuecken ... assistant: Mr. Ducsay
Jan Svoboda ... assistant location manager
Tony Swatton ... armorer
Antonina Thompson ... photo double: Kate Beckinsale
Laura Tiz ... assistant accountant
James Traynor ... key location manager (as Jay Traynor)
Katerina Valjentová ... interpreter
Jarik Van Sluijs ... creative director / title designer
Craig Vegas ... production assistant
Jana Vesela ... production coordinator: second unit
Pavel Vokoun ... horse master
Richard John Walters ... stand-in: Frankenstien's monster
J. Wilfrid White ... camera boat driver: marine department
Scott C. Williman ... pre-rigger
Oorala Yamada ... additional set production assistant
Christopher Xavier Lozano ... stills photography (uncredited)
Petra Novotná ... groom (uncredited)
Roy Samuelson ... additional voice (uncredited)
Angelique Silberman ... production coordinator: second unit calgary (uncredited)
Steven E. Simon ... set production assistant (uncredited)
Steve Solomon ... animal trainer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page