Edit
Live Free or Die Hard (2007) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Len Wiseman

Writing Credits (WGA)  

Mark Bomback ... (screenplay)
 
Mark Bomback ... (story) and
David Marconi ... (story)
 
John Carlin ... (article "A Farewell to Arms")
 
Roderick Thorp ... (certain original characters)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Del (as Christopher Palermo)
...
...
Raj
...
...
...
Jim
...
...
Hoover Agent
...
Goatee
...
Deli Owner
...
Scalvino (as Chris Ellis Jr.)
...
Nearby Agent
...
Chief Hazmat Agent
...
Police Sergeant (as Tim deZarn)
...
...
...
Teller
...
Trader
...
Phone Guy
...
Joe Gerety ...
...
On Duty PP Operator
David Walrod ...
Deli Customer
...
John Reha ...
Slacker Kid
...
...
Vito Pietanza ...
D.C. Cop
...
D.C. Cop
Howard Tyrone Ferguson ...
D.C. Cop
...
EMT
...
FBI Dispatcher
Melissa Knowles ...
Freeway Reporter
Rest of cast listed alphabetically:
Tim Fleming
...
Security Guard (uncredited)
David Black ...
FBI Agent (uncredited)
Matthew Bowen ...
Angry Civilian (uncredited)
Greg Brown ...
Coffee Shop Patron (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Newscaster (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Assassin (uncredited)
...
Angry Civilian (uncredited)
John Doty ...
Angry Civilian (uncredited)
...
SWAT Member with Walkie (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Terrorist Truck Driver (uncredited)
...
Government Worker (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
David Haverty ...
Police Officer (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Junior FBI Agent (uncredited)
...
FBI Tech Analyst (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Junior Suit (uncredited)
...
FBI Special Agent (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Susan Kiskis ...
Concerned Citizen (uncredited)
Errol Krass ...
Pedestrian (uncredited)
...
Civilian (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Terrorist (uncredited)
...
D.C. Police Officer (uncredited)
...
F.B.I. Tech (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Nicole Nogrady ...
FBI Tech-Analyst (uncredited)
...
Angry Civilian (uncredited)
Manny Oliverez ...
Civilian (uncredited)
...
Office Worker (uncredited)
...
Street Pedestrian (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
DC Resident (uncredited)
...
Gabriel's Main Henchman (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Cop (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
...
Protestor (uncredited)
Tom Townsend ...
Angry Civillian (uncredited)
Tim W. Walker ...
D.C. Firefighter (uncredited)
...
Robinson (uncredited)
Skip Wright ...
EMT (uncredited)
Stephen Zaleski ...
Businessman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stephen J. Eads ... co-producer (as Stephen James Eads)
Michael Fottrell ... producer
Arnold Rifkin ... executive producer
William Wisher Jr. ... executive producer (as William Wisher)

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Simon Duggan ... director of photography

Film Editing by 

Nicolas De Toth

Casting By 

Deborah Aquila
Tricia Wood

Production Design by 

Patrick Tatopoulos

Art Direction by 

Beat Frutiger
James Hegedus
Troy Sizemore ... supervising art director

Set Decoration by 

Robert Gould

Costume Design by 

Denise Wingate

Makeup Department 

Scott Cameron ... key hair stylist
Zoltan Elek ... makeup artist
Edouard F. Henriques ... makeup department head: second unit (as Ed Henriques)
Janice Kinigopoulos ... key hair stylist: Baltimore
Sandra Linn Koepper ... key makeup artist: Baltimore
Lori McCoy-Bell ... hair department head: second unit (as Lori McCoy Bell)
Gerald Quist ... makeup department head
Toni-Ann Walker ... hair department head (as Toni Walker)

Production Management 

Vincent Agostino ... unit production manager: second unit
Steve Barnett ... post-production supervisor
Mitchell E. Dauterive ... production supervisor (as Mitchell Dauterive)
Michael Fottrell ... unit production manager
Nina Kostroff-Noble ... unit production manager: Baltimore

Second Unit Director or Assistant Director 

Brad Arnold ... second second assistant director: second unit
Timothy Blockburger ... second second assistant director: Baltimore (as Tim Blockburger)
Dieter 'Dietman' Busch ... second assistant director (as Dieter Busch)
Mark Cotone ... first assistant director
Mathew Dunne ... first assistant director: second unit
Larry D. Katz ... second second assistant director: second unit (as Larry Katz)
Brandon Lambdin ... second assistant director: second unit
Gregory J. Pawlik Jr. ... key second assistant director: second unit (as Greg Pawlik)
Brian Smrz ... second unit director
Yumiko Takeya ... second second assistant director
Ken Twohy ... assistant director
Allan Monteiro Fortes ... dga trainee (uncredited)
Joe Incaprera ... first assistant director: Washington D.C. (uncredited)
Paula Janos ... second assistant director: additional photography (uncredited)
David Mendoza ... dayplayer second second assistant director (uncredited)
Eric A. Pot ... first assistant director: additional photography (uncredited)
Xanthus Valan ... second assistant director: Washington D.C. (uncredited)

Art Department 

Bryan Badman ... construction gang boss
Palma Bellardoni ... art department coordinator
Mark Bialuski ... on-set stand-by carpenter
Giovanni Bianchini ... set dresser
Erik Boring ... set dresser: Baltimore
Mark Boucher ... painter
Aaron Kaleo Carter ... set dresser (as Aaron Carter)
Michael W. Chase ... propmaker
Dan Colegrove ... propmaker gangboss
Jeremy Conner ... carpenter
Brendon Crigler ... set dresser
Dana Curt ... construction medic
Michael Davis ... construction coordinator
Rossana De Cicco ... painter
Sam Dean ... welding gangboss
Guillaume DeLouche ... property master: second unit
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Carl Denooyer ... set dresser
Bruce Di Valerio ... construction coordinator
Megan L. Diaz ... set decorating coordinator (as Megan Diaz)
James Doh ... storyboard artist
David Dunn ... set dresser
Patrick T. Eagan ... set dresser
Timothy M. Earls ... senior lead set designer (as Timothy Earls)
Dan Engle ... model maker
Richard Ewan ... miniature painter / painter
Patricio M. Farrell ... assistant art director (as Patricio Farrell)
Gustavo R. Ferreyra ... digital set designer
Rachel Flores ... assistant property master
Glenn Forbes ... assistant property master
Neil Garland ... propmaker
Halina Gebarowicz ... art director: Baltimore
Scott Getzinger ... property master: second unit
Penelope Franco Gilmore ... set decorator production assistant (as Penelope Franco)
Chris Grantz ... on-set dresser
Jeff Hay ... set dresser
George Hess ... set dresser
Gregory S. Hooper ... set designer (as Greg Hooper)
Geoff Hubbard ... set designer
Mark Kelly ... assistant property master: second unit
Charles Kern ... camera scenic: second unit
Jane Kilkenny ... prop shop
Allison Klein ... assistant to production designer
Steven Ladish ... set dresser
William J. Law III ... senior lead set designer (as Bill Law)
Scott Maginnis ... property master
Todd McKibben ... propmaker foreman
Robert McKinnon ... illustrator
James P. Meehan ... assistant property master: second unit
Tory Mell ... art department production assistant
John Millard ... set decorator: second unit
Desma Murphy ... assistant art director
Ed Natividad ... conceptual artist (as Edwin Natividad)
Ted Nolan ... construction shop foreman
Dawson Nolley ... art department coordinator: Baltimore
Roderick Nunnally ... paint supervisor
Jeff Ozimek ... senior lead set designer
Edward V. Pannozzo ... construction estimator
Ron D. Peake ... welder gangboss
Lucinda E. Pealer ... scenic gangboss
Lisa Penaranda ... set decoration buyer (as Lisa Montesanto)
William H. Phen Jr. ... welder
Anshuman Prasad ... set designer
Sonia Randazzo ... set decorating coordinator
Eric Rood ... on-set dresser
Michael Sabo ... property master
Steve Salazar ... welder
Chris Samp ... stand-by painter
Cheryl Gould Strang ... leadman (as Cheryl Gould)
Jason Sweers ... assistant art director
Brooks Vallerand ... painter
Alexandra Ward ... art department assistant
Keith Weaver ... charge scenic
Gustavo R. Ferreyra ... propshop: computer room interior (uncredited)
Erick Garibay ... assistant props (uncredited)
Amanda Hunter ... additional graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Petra Bach ... supervising adr editor
Anna Behlmer ... re-recording sound mixer
David Betancourt ... foley mixer
James Bolt ... additional sound mixer
David V. Butler ... supervising dialogue editor
Sean Byrnes ... sound utility
Derek Casari ... adr engineer
Blake R. Cornett ... sound recordist (as Blake Cornett)
John P. Fasal ... sound effects recordist (as John Paul Fasal)
Tammy Fearing ... adr editor
Dawn Fintor ... foley artist
Cameron Frankley ... sound designer / supervising sound editor
Lee Gilmore ... assistant sound editor
Thomas Giordano ... boom operator: Los Angeles, re-shoots
Jessica Goodwin ... dialogue editor (as Jessica Dickson)
Charles Hamilton ... pre-dub recordist
Craig Heath ... recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Jason W. Jennings ... sound designer
Ryan Juggler ... supervising foley editor (as Ryan B. Juggler)
Randy Kelley ... sound effects editor (as Randall Kelley)
Jonathan Klein ... foley editor
Tom Lalley ... re-recording engineer
Ai-Ling Lee ... sound designer / sound effects editor
David Lucarelli ... adr recordist
Jon Michaels ... first assistant sound editor
Michael W. Mitchell ... sound effects editor
Andy Nelson ... re-recording sound mixer
Steve Nelson ... production sound mixer
Charleen Richards ... adr mixer (as Charleen Steeves)
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Alicia Stevenson ... foley artist
Roger V. Stevenson ... boom operator
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
Rick Gould ... adr recordist (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

William Aldridge ... special effects second unit foreman (as Bill Aldridge)
Ryan Arndt ... special effects technician
Hank Atterbury ... pyrotechnician
Bart Barber ... special effects technician
James Bomalick ... special effects technician
Chris Brenczewski ... pyrotechnician
James Camomile ... special effects technician
Michael H. Clark ... special effects technician: Baltimore
Greg Curtis ... special effects on-set foreman
Lenny Dalrymple ... special effects technician
Matt Downey ... special effects technician
Ante Dugandzic ... special effects technician
Wayne Eaton ... special effects technician
Dale Ettema ... special effects technician
John W. Fisher ... special effects technician (as John Fisher)
Ronald D. Goldstein ... special effects technician (as Ron Goldstein)
Don Gray ... special effects hydraulics technician
Joe Heffernan ... special effects technician
Robert S. Henderson ... special effects technician (as Robert Henderson)
Nicholas Hiegel ... model maker
Patrick Huggins ... special effects technician
Clark James ... special effects technician
Chris Jones ... special effects crew
Steve King ... special effects technician (as Steven King)
Steven D. Kline ... special effects technician (as Steve Kline)
Bruce Y. Kuroyama ... pyrotechnician (as Bruce Kuroyama)
James Lorimer ... special effects technician
Garth Majors ... special effects technician
David Marten ... special effects technician
Eric A. Martin ... special effects technician
Michael Meinardus ... special effects director
David Mesloh ... special effects technician
Donald Myers ... special effects shop foreman
Doug Passarelli ... special effects technician
José Páramo ... special effects technician
Joe D. Ramsey ... special effects foreman (as Joe Ramsey)
Alan Rifkin ... special effects technician
Michael Rifkin ... special effects technician
Mike Rifkin ... special effects technician
Mike Sasgen ... special effects buyer
Arthur G. Schlosser ... snow effects technician
Anthony Simonaitis ... special effects general foreman
Blumes Tracy ... pyrotechnician
Mark Yuricich ... special effects technician
Richard Zarro ... pyrotechnician (as Ric Zarro)
Ronald Zarro ... special effects technician (as Ron Zarro)
Douglas D. Ziegler ... special effects technician (as Douglas Ziegler)
Jeff Zook ... special effects technician
Tony P. Chen ... model maker (uncredited)
Alan Roberts ... pyrotechnic (uncredited)

Visual Effects by 

Victor Abbene ... visual effects gaffer
Julie Adrianson-Neary ... compositor: The Orphanage
Eric Almeras ... digital compositor
Enrico Altmann ... model maker
David Andrews ... animation supervisor: The Orphanage
Michael Angelo ... Inferno artist: R!OT
Will Anielewicz ... effects artist: The Orphanage
Darryl Anka ... model maker
Joel Ashman ... Inferno compositor: R!ot
Jennifer Avery ... visual effects production assistant: R!OT
Graeme Baitz ... roto lead: Rainmaker
Joseph Bell ... visual effects production manager: Digital Dimension
Melissa Best ... compositor: The Orphanage
Scott Beverly ... model crew chief: New Deal Studios
Michael Boggs ... scanning manager
Jason Bond ... junior compositor: Digital Dimension
Scott Bonnenfant ... texture artist: The Orphanage
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios
E.M. Bowen ... visual effects coordinator: New Deal Studios Inc
Tatjana Bozinovski ... compositor: Digital Dimension
Mark Breakspear ... visual effects supervisor: CIS Vancouver
Erik Bruhwiler ... digital compositing supervisor: Digital Dimension
Nathan Brunskill ... Inferno assistant: Rhythm & Hues
Chad Buehler ... digital compositor
Kelly Bumbarger ... digital compositor
Shannan Burkley ... matte painter
Jeremy Burns ... digital compositor: Digital Dimension
Daniela Calafatello ... rigger: The Orphanage
Owen Calouro ... matchmover: The Orphanage
Josh Cardenas ... lighting artist: The Orphanage
Todd Carson ... junior compositor: Digital Dimension
John P. Cazin ... miniature effects crew: New Deal Studios (as John Cazin)
Can Chang ... compositor: The Orphanage
Steve Cho ... compositing supervisor: The Orphanage
Webster Colcord ... animator: The Orphanage
Josh Cole ... compositing supervisor: The Orphanage
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Joseph B. Conmy IV ... visual effects producer
Stéphane Cros ... rigger: The Orphanage
Seth Curlin ... model crew: New Deal Studios
Tony Cutrono ... visual effects director of photography
Joe C. D'Amato ... support and resource admin: The Orphanage
Bruce Dahl ... animator: The Orphanage
Andy Davis ... digital compositor: R!OT
Chris Del Conte ... visual effects producer: Digital Dimension
Stephen DeLuca ... compositing supervisor: The Orphanage (as Steve DeLuca)
Brian DeMetz ... digital effects artist
Sean Devereaux ... Inferno artist: Hydraulx
Ross DeYoung ... effects artist: The Orphanage
Raffael Dickreuter ... previs artist: Pixel Liberation Front
Mark Dillon ... miniature effects: Cinema Production Services
Victor DiMichina ... digital imaging supervisor
Tim Dobbert ... matchmove supervisor: The Orphanage
Matthew Doll ... compositor: The Orphanage
Roy L. Downey ... special effects: Cinema Production Services, Inc.
Tim Drnec ... Spydercam coordinator
Giovanni Dulay ... model maker: Cinema Production Services, Inc.
Greg Dunn ... systems engineer: The Orphanage
Yanick Dusseault ... matte painter: The Orphanage (as Yannick 'Botex' Dusseault)
Eric Ebling ... visual effects artist
Rony Edde ... effects artist: The Orphanage
Mark Edwards ... digital trailer effects producer
Thomas Elder-Groebe ... visual effects coordinator
Arlend Engar ... computer graphics lighting supervisor: The Orphanage
David Espinoza ... digital artist
Trina Espinoza ... assistant visual effects coordinator: The Orphanage
Richard Ewan ... miniatures painter
Nathan Fariss ... computer graphics modeling supervisor: The Orphanage
Arin Finger ... digital effects producer: The Orphanage
Forest P. Fischer ... model crew: New Deal Studios
Brian Fisher ... digital compositor
Dustin Foster ... visual effects coordinator
Jenny Foster ... visual effects producer: LOOK Effects
Ron Frankel ... previs supervisor: Proof, Inc.
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc
Mitch Gates ... visual effects technical director: Digital Dimension
Adam Gelbart ... model crew: New Deal Studios
George Gervan ... rotoscope and paint artist: Digital Dimension (as George Gervan Jr.)
Richard Gervan ... rotoscope and paint artist: Digital Dimension
Kevin Gillen ... lead effects artist: The Orphanage
Benoit Girard ... visual effects executive producer: Digital Dimension
Joanna Goldfarb ... post production supervisor: The Orphanage
Roy Goode ... miniature effects crew: New Deal Studios
Jim Gorman ... digital compositor
Rich Grande ... roto/paint artist: The Orphanage
Richard Grandy ... roto/paint artist: The Orphanage
Jon Green ... matte painter: The Orphanage
Jonathan Green ... matte painter: The Orphanage
Dave Groseclose ... visual effects intern
Michael Hall ... effects artist: The Orphanage
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: R!OT
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: R!OT (as Lindsay Burnett)
Jonathan Harman ... sequence supervisor: The Orphanage
Sean Leigh Hart ... digital compositor (as Sean Hart)
David Heinz ... visual effects editor
Matthew Hendershot ... visual effects supervisor: The Orphanage
Steven Hensley ... digital effects artist: Digital Dimension
Martin Hilke ... compositor: Digital Dimension
Willie Holifield ... miniature effects: Cinema Production Services (as Sgt. Willie Holifield)
Kevin Hong ... effects artist: The Orphanage (as Kevin I. Hong)
Chris Hopkins ... digital artist
Karen Huang ... assistant visual effects coordinator: The Orphanage
Stephen Humphrey ... miniature effects: Cinema Production Services
Ian Hunter ... visual effects supervisor: New Deal Studios Inc
Bob Hurrie ... miniature effects producer: Cinema Production Services, Inc.
Michael Janov ... effects artist: The Orphanage
Colleen Jenkinson ... visual effects coordinator: The Orphanage
Llyr Tobias Johansen ... production assistant
Aimee Johnson ... visual effects artist
Amiee Johnson ... effects artist: The Orphanage
Christopher Johnson ... model maker: Cinema Production Services, Inc.
David Jones ... visual effects supervisor: R!OT
Justin Jones ... compositor
John Joyce ... model shop coordinator: Cinema Production Services
Michael Joyce ... miniature effects supervisor: Cinema Production Services, Inc.
Vanessa Joyce ... visual effects assistant coordinator
Virginia Joyce ... miniature effects: Cinema Production Services
Bonnie Kanner ... visual effects executive producer: Pixel Magic
Evan Kantor ... visual effects coordinator: R!OT
Michelle Kater ... roto/paint artist: The Orphanage
Jason Kaufman ... model maker: Cinema Production Services, Inc.
Karen Kelly ... visual effects coordinator: The Orphanage
Michael Kennen ... compositor: The Orphanage
Chris J. Kenny ... rotoscope artist
Val Kharitonashvili ... technical director
Jin Yong Kim ... matchmover: The Orphanage
Khi-Hyun Kim ... effects artist: The Orphanage
Anthony Kramer ... junior compositor: Digital Dimension
Heath Kraynak ... compositor: The Orphanage
Michal Kriukow ... modeler: The Orphanage
Daniel Kruse ... tracker: [Hy*drau"lx]
Wing Kwok ... digital compositor
Ivan Landau ... visual effects editor: The Orphanage
Linus Lau ... assistant modeler: Cinema Production Services, Inc.
Kurt Lawson ... digital compositor
Demetrius Leal ... sequence supervisor: The Orphanage
Danny Lee ... compositor: The Orphanage
Diana K. Lee ... visual effects coordinator: The Orphanage
Matthew Lee ... digital effects artist: Digital Dimension
Sam Lee ... compositor: The Orphanage
Michael Lester ... compositor: The Orphanage
P. Alex Lim ... effects artist: The Orphanage
Michael Liv ... digital compositor: Baked Goods
Bob Lloyd ... digital compositor
Laurence Lok ... compositor: The Orphanage
Daniel J. Lombardo ... visual effects executive producer: Digital Dimension (as Daniel Lombardo)
Juliana Loomer ... matte painter: The Orphanage
Sean Looper ... pipeline architect: Digital Dimension
Ryan Lorie ... match mover
George Loucas ... compositing supervisor: Baked Goods
Michael MacGillivray ... visual effects coordinator
Douglas R. MacMillan ... effects artist: The Orphanage
Bruce MacRae ... miniature effects: Cinema Production Services
Kevin Mains ... modeler: The Orphanage
Sarah Maloney ... production coordinator: Digital Dimension (as Sarah Mihalec)
Joe Margetson ... visual effects coordinator
Brian Maris ... video assistant
Pat McClung ... visual effects supervisor (as Patrick McClung)
John R. McConnell ... 2D Compositor: Pixel Magic
Kyle McCulloch ... compositing supervisor
Michael McGrale ... visual effects
Tom McHattie ... compositor
Dennis McHugh ... director of photography: effects unit
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic
Erika A. McKee ... visual effects producer
Landon Medeiros ... roto/paint artist: Digital Dimension / visual effects production assistant: Digital Dimension
Yvette Memory ... digital effects producer: The Orphanage
Joel Román Mendías ... visual effects producer: The Orphanage (as Joel Mendias)
David B. Menkes ... lighting artist: The Orphanage (as David Menkes) / technical director: The Orphanage (as David Menkes)
Michael Meyers ... previsualization designer: Proof Inc.
Neil Michka ... animator: The Orphanage
Stephen Misek ... lighting artist: The Orphanage
Justin Mitchell ... digital effects artist
Roger Mocenigo ... digital compositor: Amalgamated Pixels
Michael Morreale ... executive producer: Amalgamated Pixels
Betsy Mueller ... lighting artist: The Orphanage
Patrick Neary ... compositor: The Orphanage
David Neuberger ... visual effects artist
Steve Newburn ... model crew: staff lead
Vinh Nguyen ... digital compositor
Talon Nightshade ... cg artist
Ari Novak ... visual effects
Jeremy Oddo ... visual effects
Jeff Olm ... visual effects: R!ot
Michael Oregon ... technical support: The Orphanage
Darren Orr ... visual effects artist: SPY
Molly Pabian ... visual effects production assistant: Digital Dimension
Phillip Palousek ... visual effects coordinator: Amalgamated Pixels, Inc.
Stephen Parsey ... visual effects production assistant
Reid Paul ... senior digital effects supervisor / visual effects producer
Russell Pearsall ... character technical director
Benoit Pelchat ... matte painter: The Orphanage
Christine Peterson ... roto/paint artist: The Orphanage
David Quirus ... effects artist: The Orphanage
Chris Radcliffe ... digital artist
Rebecca Ramsey ... visual effects executive producer: Look Effects
Aaron Rhodes ... paint supervisor: The Orphanage / rotoscope supervisor: The Orphanage
Chad Ridgeway ... roto/paint artist: Digital Dimension
Rick Rische ... matte painter: The Orphanage
Andrew Roberts ... computer graphics supervisor: Digital Dimension
Shane Roberts ... matte painting supervisor: The Orphanage
Kyle Robinson ... post-viz artist
Karl Rogovin ... visual effects coordinator: Hydraulx
Corey Rosen ... creature supervisor: The Orphanage
Tracey Roulhac ... production accountant
Craig Rowe ... compositor: The Orphanage
Charles Roxburgh ... roto artist
Daniel Rubin ... digital compositor: Rainmaker
Salvador Ruiz ... animator: The Orphanage (as Sal Ruiz)
Jesse Russell ... compositor: The Orphanage
Matt Russell ... assistant visual effects coordinator (as Matthew Dean Russell)
Migs Rustia ... visual effects editor
Evan Ryan ... resource technical assistant: The Orphanage
Marc Sadeghi ... visual effects executive producer: The Orphanage
David Sanger ... visual effects producer: New Deal Studios
Marcelo M. Santos ... model maker
Scott Schneider ... miniature construction supervisor
Kent Schoberle ... visual effects coordinator: The Orphanage
Charles Schwartz ... matchmove artist: The Orphanage
Kino Scialabba ... matte painter
Parker Sellers ... previsualization artist: Proof
Todd Semmes ... Spydercam coordinator/rigging
Dong Yeop Shin ... computer graphics supervisor: The Orphanage
Richard King Slifka ... model maker: Cinema Production Services, Inc. (as Richad K. Slifka)
Brian Smallwood ... compositor
Brad Smith ... render I/O administrator
R. Matt Smith ... digital compositor
Ryan T. Smolarek ... lead compositor (as Ryan Smolarek)
Robert Snyder ... compositor / visual effects plate coordinator
Rony Soussan ... compositor
Michael Spaw ... effects artist: The Orphanage
Robert Spurlock ... miniature effects crew: New Deal Studios / visual effects
Paul Stemmer ... visual effects editor
John K. Stirber ... special effects: Cinema Production Services, Inc.
Ken Stranahan ... compositor: Digital Dimension
Dan Sukiennik ... modeler: The Orphanage (as Dani Sukiennik)
Richard Sur ... computer graphics supervisor: The Orphanage
Tammy Sutton ... 2D supervisor: Digital Dimension
Ken Swenson ... model supervisor: Cinema Production Services
Hirofumi Takeda ... digital compositor
Robert Tatum ... digital compositor
Michael Taylor ... production executive: RIOT
Cecile Tecson ... digital compositor
Eric Texier ... effects artist: The Orphanage
Patrick Thompson ... compositor: The Orphanage
Clint Thorne ... modeler: The Orphanage
Brian Tolle ... matchmover: The Orphanage
Shigeharu Tomotoshi ... CG artist
Phi Tran ... digital effects artist: Digital Dimension
Tommy Tran ... digital compositor
Tong Tran ... digital effects artist: Digital Dimension
Greg Tse ... matchmover: The Orphanage
Jerry Tung ... lighting artist: The Orphanage
Jeff Varga ... digital artist
Norie Varga ... digital effects artist
Brent Veal ... digital compositor: The Orphanage / roto/paint artist
Noah Vice ... lighting artist: The Orphanage
Dan Walker ... roto and rig removal
Adam Walls ... model maker: Cinema Production Services, Inc.
Alex Wang ... computer graphics lighting supervisor: The Orphanage
Jon Warren ... miniature effects crew: New Deal Studios
Chris Wells ... CG supervisor
Michael D. Werckle ... previsualization designer: Proof Inc.
Colie Wertz ... lighting artist: The Orphanage
Jason Williams ... lighting artist: The Orphanage / lighting technical director
Wayne Williams ... modeler: The Orphanage
Ned Wilson ... compositor: Riot
Tiffany Wu ... visual effects coordinator: The Orphanage
Yoshiya Yamada ... visual effects artist
Johan Yang ... motion pass render technical director: Rainmaker
Travis Yohnke ... digital effects artist
Bethany Young ... visual effects coordinator: The Orphanage
Robert Young ... compositor: The Orphanage
Dustin Zachary ... visual effects
Jessica Alcorn ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Daphne Apellanes-Ackerson ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Robert Barker ... systems engineer: The Orphanage (uncredited)
Dana Basinger ... technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Bob Bennett ... effects artist: The Orphanage (uncredited)
Laurie Blavin ... senior recruiter: The Orphanage (uncredited)
Kirstin Bradfield ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Diane Caliva ... post production supervisor: The Orphanage (uncredited)
Jerry Castro ... post production supervisor (uncredited)
Michael Chapman ... effects artist: The Orphanage (uncredited)
David Chen ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
YouJin Choung ... compositor: The Orphanage (uncredited)
James Citron ... lighting artist: The Orphanage (uncredited)
Sean Coonce ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Matthew Daw ... effects artist: The Orphanage (uncredited)
Rama Dunayevich ... publicist: The Orphanage (uncredited)
Nino Ellington ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Greg Gibson ... technical support: The Orphanage (uncredited)
David Gladstein ... software development: The Orphanage (uncredited)
Daniel Gloates ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Monique Gougeon ... human resources manager: The Orphanage (uncredited)
Martin Hall ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Amy Hollywood Wixson ... senior visual effects producer: The Orphanage (uncredited)
Sunghwan Hong ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Michael Larry Hutchinson ... visual effects assistant editor: The Orphanage (uncredited)
Andreas Jablonka ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Kwang Jib Kim ... visual effects production: Digitrove, Inc (uncredited)
Jessica Lai ... matchmover: The Orphanage (uncredited)
David H. Lam ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Soyoun Lee ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Woei Lee ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Jimmy Lillard ... visual effects assistant editor: The Orphanage (uncredited)
Stuart T. Maschwitz ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Kent Matheson ... matte painter: The Orphanage (uncredited)
Dan McNamara ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Shelly Morrow ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Luke O'Byrne ... visual effects executive producer: The Orphanage (uncredited)
Alex Orzulak ... resource technical assistant: The Orphanage (uncredited)
Vasho Pekar ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Ralph Procida ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Dav Rauch ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Nathan Reidt ... lighting artist: The Orphanage (uncredited)
Alan Rosenfeld ... lighting artist: The Orphanage (uncredited)
Jonathan Rothbart ... visual effects supervising consultant: The Orphanage (uncredited)
Vicki Silva ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Nick Sinnott ... matchmover: The Orphanage (uncredited)
Scott Stewart ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Carsten Sørensen ... senior staff: The Orphanage (uncredited)
Bee Jin Tan ... roto/paint artist: The Orphanage (uncredited)
Tim Teramoto ... effects artist: The Orphanage (uncredited)
Brent Villalobos ... software development: The Orphanage (uncredited)
Jonathan Wank ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Chris Winters ... compositor: The Orphanage (uncredited)
Momo Yang ... matchmover: The Orphanage (uncredited)
Dana Young ... visual effects production assistant: The Orphanage (uncredited)

Stunts 

Keith Adams ... stunts
Michael Ahl ... precision driver
Robert Alonzo ... stunts
Hank Amos ... stunt rigger / utility stunts
Matthew R. Anderson ... stunts (as Matt Anderson)
Christopher 'Critter' Antonucci ... stunts (as Chris Antonucci)
Alexis Archer ... precision driver
Daniel Arrias ... stunt double / stunts
Dean Bailey ... stunts
Ted Barba ... stunts
Gregory J. Barnett ... stunts
Johnny Becker ... stunt driver
Gianni Biasetti Sr. ... stunt rigger: aerial unit (as Gianni Biasetti) / stunt safety (as Gianni Biasetti)
Will Bowman ... precision driving
Joey Box ... stunts
John Branagan ... stunt coordinator: second unit
Nick Brandon ... stunt rigger
Joe Bucaro III ... stunt driver / stunts (as Joey Bucaro)
Richard Burden ... stunt driver / stunts
Damon Caro ... stunt double: Justin Long / stunts
Richard Cetrone ... stunts
Mark Chadwick ... stunt performer / stunts
James M. Churchman ... stunt rigging coordinator
Gilbert B. Combs ... stunts (as Gil Combs)
Tim Connolly ... stunt double / stunts
Scott Cosgrove ... stunts
Charles Croughwell ... stunts
Shawn Crowder ... stunt rigger / stunts
Clay Cullen ... stunts
Chris Daniels ... stunts
Danny Downey ... stunt double: Andrew Freidman / stunts
Doc Duhame ... stunts
Andy Dylan ... stunts
Jared S. Eddo ... stunt rigger (as Jared Eddo)
Kofi Elam ... stunts (as Kofi W. Elam)
Paul Eliopoulos ... stunts
Richard Epper ... stunts
Peter Epstein ... stunts
Tom Erickson ... stunts
Dane Farwell ... stunt double: Bruce Willis
Jeremy Fitzgerald ... stunt rigger / stunts
Cory Fleming ... stunt double
Colin Follenweider ... stunt double / stunts
Clay Donahue Fontenot ... stunts
Kevin Foster ... stunts
Louie Franco ... stunts
Bryan Friday ... stunts
Mickey Giacomazzi ... stunts
Jeffrey Lee Gibson ... stunts / utility stunts
Mark Ginther ... stunts
Jessie Graff ... stunt double / stunts
Sean Graham ... stunt driver / stunts
Terra Grant ... precision driver
Tad Griffith ... stunts
Charles Grisham ... stunts (as Charlie Grisham)
Michael Groneman ... stunt driver
Gary Guercio ... stunt double / stunts
Mike Gunther ... stunt performer / stunts
Jeff Habberstad ... stunts
Adam Hart ... stunts
Jimmy Hart ... stunt rigger
Rosine 'Ace' Hatem ... stunts (as Rosine Ace Hatem)
Craigory Glen Hunter ... stunts
Terry Jackson ... stunts
Keii Johnston ... stunt pilot
Ross A. Jordan ... stunts
Mike Justus ... stunts
Rick Kain ... stunts / utility stunts
Shawn Kautz ... stunts
Dennis Keiffer ... stunts
Ralf Koch ... stunts
Gregg Kovan ... stunts
Tony Lazzara ... stunt driver
Paul Leonard ... stunt rigger
Brock Little ... stunts
Jake Lombard ... stunts
Billy D. Lucas ... stunts (as Billy Lucas)
Brian Machleit ... stunts
Mike Majesky ... stunts
Dovile Mark ... precision driver
Brad Martin ... stunt coordinator
Johnny Martin ... stunt double / stunts
Mike Massa ... stunts / utility stunts
Dennis McCarthy ... stunts
Matt McColm ... stunts
Tom McComas ... stunts
Ed McDermott II ... precision driver
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Rudyard Moncayo ... stunts
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
William Moussa ... stunt double
Mike Mukatis ... stunts
Stephen Neely ... stunts
Carol Neilson ... stunts (as Carol Neilson Smrz)
Chris Nielsen ... stunt driver / stunts
Katherine M. O'Neill ... stunt double (as Katherine M. Oneill)
Michael Owen ... stunts
Allan Padelford ... stunts
Chris Palermo ... stunt driver
Carl Paoli ... stunt driver / stunts
Michael Papajohn ... stunts
Chad Parker ... stunts
Peewee Piemonte ... stunts
Denney Pierce ... stunts
Ming Qiu ... stunt double: Maggie Q
Rex Reddick ... stunts (as Rex J. Reddick)
Mark Riccardi ... stunts
Brieann Rich ... stunt driver
Scotty Richards ... precision driving coordinator (as Scott Richards)
Tim Rigby ... assistant stunt coordinator
Larry Rippenkroeger ... stunt double: Bruce Willis / stunts
Scott Rogers ... stunts
Michael Runyard ... stunts
Marc Schaffer ... stunts (as Marc Shaffer)
Todd Schneider ... stunts
Myke Schwartz ... stunts / utility stunts
Kevin Scott ... stunt rigger
Brandon Sebek ... stunt driver / stunts
Keith Shindoll ... stunts
Gunter Simon ... additional stunt double: Bruce Willis / stunts
Lincoln Simonds ... stunts
Brian Simpson ... stunts / utility stunts
Brian Smrz ... stunt coordinator: second unit
Colton Lucas Smrz ... stunts
Gregg Smrz ... stunts / utility stunts
Brian Smyj ... stunts
Russell Solberg ... stunts
Scott Sproule ... stunts
Erik Stabenau ... stunts
Chad Stahelski ... stunts
Patrick J. Statham ... stunts
Mark Stefanich ... stunts
Patrick Michael Strange ... precision driver
Ronn Surels ... stunts
R.C. Thompson ... stunts
Jon Valera ... stunts
Schuster Vance ... precision driver
Mark Vanselow ... stunt driver / stunts
Sabine Varnes ... stunt performer / stunts
Kym Washington ... stunt performer / stunts
Peter Weireter ... stunts (as Peter D. Weireter)
Michael Weis ... stunt rigger / utility stunts
Bryon Weiss ... stunts
T.J. White ... stunt driver / stunts
Lee Whittaker ... stunts
Stuart F. Wilson ... stunt double: Bruce Willis / stunts
Keith Woulard ... stunts
Boni Yanagisawa ... stunts
Merritt Yohnka ... stunts
Keith Adams ... stunt driving double: Bruce Willis (uncredited)
Ted Barba ... stunt driving double: Bruce Willis (uncredited)
Tom Glass ... truck action (uncredited)
Adam Hart ... stunt double: Yorgo Constantine (uncredited)
Chad Knorr ... precision driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tyler Allison ... assistant camera
Dominic Aluisi ... additional first assistant camera
Michael Anderson ... key grip
Audie Aragon ... dolly grip
Kristiona Arnds ... second assistant camera: "b" camera
David August ... playback graphics assistant coordinator
Danny Ault ... rigging electric gang boss
Ian Axilrod ... additional second assistant camera
Ted Ayd ... best electric: Baltimore
Rocky Babcock ... libra head operator
Greg Baldi ... camera operator: second unit
Thomas Bango ... first assistant camera: second unit
John C. Barber ... dolly grip
Shawn C.H. Baron ... dolly grip
Craig Bauer ... camera loader: insert unit
Brian Bishop ... rigging grip
Hans Bjerno ... aerial director of photography
Raynee Borchardt ... grip
Sarah Brandes ... film loader: Baltimore/Washington DC unit
Arlene 'PinkGrip' Brown ... grip
Alex Bunin ... remote head technician
Thomas Burns ... additional rigging electrician
Gary Capo ... director of photography: second unit
A. Anthony Cappello ... first assistant camera: "a" camera
Andrew Chojnacki ... grip: second unit
Joseph V. Cicio ... camera operator
Cheli Clayton ... first assistant camera: insert unit
Loren Corl ... key grip: second unit
Chris Cotterman ... grip
John Crimins ... additional lighting console programmer
Steven Cueva ... second assistant camera
Tony Cutrono ... director of photography: visual effects miniature photography
Bill Daimant ... dolly grip: second unit
Louie DeMarco ... first assistant camera: second unit
David E. Diano ... camera operator: second unit
Mitch Dubin ... camera operator: "a" camera
Phaedra Eason ... rigging grip: Baltimore
Anthony Erlandson ... grip
Ted Erne ... crane operator: SuperTechno 30
Michael FitzMaurice ... camera operator: second unit
Erik Folsom ... electrician
Steven L. Franklin ... grip
Nick Gardner ... camera operator: "c" camera, Washington DC/Baltimore
Michael Gearhart ... grip
Sean Ginn ... electrician
Raymond Gonzales ... best boy electric
Scotty Goudreau ... generator operator: second unit
Bill Green ... grip
Russell Griffith ... gaffer: splinter unit
Gene Hara ... key dimmer board operator
James Hatridge ... electrician
Tim Hennessy ... second assistant camera: Baltimore/Washington D.C.
Chris Hill ... video playback operator
John Holmes ... first assistant camera / first assistant camera: Steadicam
Colin Hudson ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
William T. Iversen ... grip: Washington DC/Baltimore
Simon Jayes ... camera operator: "c" camera
Tom Jedrzejcyk ... grip
Ronald R. Koch Jr. ... best boy electric: Baltimore Unit / lighting technician
Rob Koch ... assistant camera: Washington DC
Tucker Korte ... loader: 2nd unit
Damon Liebowitz ... electrician
Dennis A. Livesey ... camera operator: "c" camera
Dennis J. Lootens ... rigging gaffer
Gary Lowrance ... electrician
Dave Lujan ... electrician
Lee Majors ... electrician
Damon Marcellino ... set lighting technician: second unit
M.J. Marqua ... grip
Frank Masi ... still photographer
Jesse Mather ... best boy electric
David J. McGraw ... computer and video playback operator
David McGrory ... additional electrician
Johnny Medeiros ... video assist engineer
Jeff Murrell ... chief lighting technician
David B. Nowell ... aerial director of photography (as David Nowells)
Jesse Olivares ... digital video assist operator
Ray Patrick ... super technocrane operator: second unit
Haydn Pazanti ... camera loader/second assistant camera: "C" camera
Robert Petrin ... Lev head/Ultimate arm technician
Michael Pinkey ... additional cinematographer
Kevin C. Potter ... first assistant camera: second unit
Brennan Price ... lighting technician (as Brennan L. Price)
Raman Rao ... gaffer: second unit
James H Razo ... G3 gyro head technician
Steve Reinhardt ... assistant chief lighting technician
Dan Riffel ... gaffer: second unit
Eric Sagot ... rigging electrician
Michael Sapienza ... grip
David Schmalz ... additional video assist operator: second unit
Don Selsor ... key rigging grip
Jason Selsor ... best boy rigging grip
Jeremy Selsor ... rigging grip
Mike Shaheen ... video playback coordinator
Rick Strodel ... grip
Jeffrey T. Sweet ... best boy grip
N. Owen Taylor Jr. ... additional video assist operator
Jonathan Taylor ... director of photography: second unit
Tommy Tieche ... second assistant camera: insert unit
Dempsey Tillman ... digital video assist operator
Jason Tubbs ... moto arm operator
Wade Tyree ... electrician
Mike Visencio ... rigging lighting electrician
Chuck Whelan ... additional assistant camera
Scott Whitbread ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Omer Ganai ... director of photography: additional photography (uncredited)
David Insley ... director of photography: second unit, Washington DC (uncredited)
Jordan C. Kadovitz ... computer video playback (uncredited)
Hopper Stone ... still photographer: second unit (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Bender ... extras casting
Donna DeSeta ... casting: New York
Samantha Finkler ... casting associate
Mariann H.W. Lee ... extras casting
Mandy Sprinkel ... extras casting: Baltimore
Erin Toner ... casting associate
Chad Tyler ... casting assistant
Karen Wood ... extras casting
Christian Kaplan ... executive in charge of casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

John Casey ... costume supervisor
Linda S. Cormany ... costumer
Grant Denton ... set costumer
Brenda Donoho ... set costumer
Phillip Howard ... key set costumer
Mara Majorowicz ... costume supervisor: Baltimore
Joe McCloskey ... key costumer
Shoshana Rubin ... key costumer
Lori Stilson ... costumer: Mr. Willis
Derek Sullivan ... key costumer: Baltimore
Maipa Vang ... costume production assistant

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Des Carey ... digital intermediate producer
Christine Carr ... digital intermediate producer
Adam M. Duthie ... assistant editor (as Adam Duthie)
Siggy Ferstl ... digital film colorist
Jerimiah Morey ... assistant colorist
Harry Muller ... color timer
Cedric Nairn-Smith ... assistant editor
Eric Putz ... telecine colorist: dailies
Mathieu Reid ... assistant lab color timer (as Matt Reid)
Alex Romano ... digital conformation: Company 3
Andrew Schiel ... post-production assistant
Marilyn Sommer ... negative preparation (as Marilyn S. Sommer)
Ken Terry ... first assistant editor
Jorge Tanaka ... digital intermediate assistant (uncredited)
Ian Turpen ... digital intermediate scanner: Company 3 (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor: score / orchestrator
Bryan D. Arata ... music copyist
Marco Beltrami ... conductor
William Boston ... orchestrator (as Bill Boston)
Mary Finsterer ... orchestrator
Rossano Galante ... orchestrator
Alex Gibson ... supervising music editor
Kevin Globerman ... digital score recordist
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Jim Honeyman ... orchestrator
Michael Kamen ... composer: original themes
Mike Knobloch ... music executive
Jon Kull ... orchestrator
John Kurlander ... music recording engineer / score mixer / score recordist
Dana Niu ... orchestrator
Tim Perrine ... score orchestrator
Victor Pesavento ... music preparation
Bryan Pezzone ... musician: piano
Joe E. Rand ... music editor
John Roome ... score music
Peter Rotter ... orchestra contractor
Jason Ruder ... assistant music editor
Buck Sanders ... score co-producer
Jim Schultz ... music editor
James Thatcher ... musician: french horn
Ceiri Torjussen ... composer: additional music / orchestrator
Marcus Trumpp ... composer: additional music / orchestrator
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Keith Hillebrandt ... composer: additional music (uncredited)
Gianluca Piersanti ... composer: additional music (uncredited)
Brandon Roberts ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Matt Antunez ... mechanic
Michael Antunez ... transportation coordinator (as Mike Antunez)
John Armstrong ... picture car coordinator
William Ballard ... transportation captain (as Bill Ballard)
Karen Bathalter ... transportation production assistant
Billy Bonifield ... transportation office coordinator: Baltimore
Mark Brown ... production van operator
Richard Colarossi ... mechanic
Philip John Coppola ... driver: camera car
Daniel Davis ... transportation co-captain: second unit
William M. DeLuca ... mechanic (as Bill De Luca)
Ken Dewit ... mechanic
Teresa Haney ... transportation coordinator
Michael Luckeroth ... transportation captain: Baltimore
Dennis Marchant ... mechanic / picture car mechanic/fabricator
Dennis McCarthy ... driver: high speed insert car
Kenny Moore ... driver captain (as Ken Moore)
Kenneth A. Owen ... picture car captain (as Ken Owen)
Graham Ready ... transportation office liaison
Ted Schambers ... driver: Mr Willis
Brett Stach ... mechanic
Stephen Sweeney ... dispatcher (as Steve Sweeney)
Randy Tenhaeff ... driver
Gerald Titus ... driver
Kenny Youngblood ... transportation captain: second unit

Other crew 

Coleen Aiello ... first assistant accountant (as Coleen 'Co-Co' Aiello)
Kirsten Anderson ... key first assistant accountant
Mighty Joe Anderson ... production assistant
Cheryl Andryco ... set production assistant
Charley Armstrong ... location manager: Baltimore
Wayne Arnold ... additional first assistant
Richard Baker ... production assistant
Eric Bannat ... location assistant
Fred Baron ... production executive
Erin Bartnik ... set production assistant: second unit
Vanessa Bendetti ... stock footage researcher
Bruce Benson ... aerial ground coordinator
Kim Berner ... script supervisor
Cody Birdwell ... set production assistant
Steve Blazewick ... video/computer playback engineer
Steven W. Blumenfeld ... video/computer playback engineer (as Steve Blumenfield)
Rich Bokides ... studio runner
John Bonaccorse ... production assistant
Zach Book ... production assistant
Zoely Borges ... production assistant
Kevin Boyd ... computer/video operator
David Brauns ... production assistant
Eric Buarque ... stand in for mr. willis
Chris Bunker ... production assistant
Jennifer Burdick-Baklarov ... additional production assistant
Trisha Burton ... script supervisor: insert unit
Chris Campbell ... key assistant location manager (as Chris Campbell)
Kevin A. Canamar ... supervising set medic
Benjamin Cantler ... production assistant
Jason Cardillo-Lee ... production assistant: second unit
Dan Carlin-Weber ... production assistant
Deborah J. Chesebro ... assistant post-production accountant (as Debbie Chesebro)
Brian M. Chilcoat ... production assistant
Alicia Cho ... set production assistant: re-shoots
Casey B. Collins ... assistant location manager (as Casey Collins)
Curtis Collins ... location manager
Anna Dean ... location assistant
Kyle DeAngelo ... key office production assistant
Michael DeChant ... set production assistant
Gabriel DellaVecchia ... assistant accountant: Baltimore
Jonathan DeMuth ... production assistant
Victor DiMichina ... technical production supervisor
Srdjan Dobic ... set production assistant
Mikey Eberle ... set production assistant
Josh Eggebeen ... set production assistant: second unit
Jay Ellison ... scorpio head technician
Richie Elson ... set production assistant
Caprice Ericson ... assistant location manager: Baltimore
Louis Farah ... construction medic
Andrea Fellers ... stand-in
Christopher Fernandez ... additional location assistant
Robert L. Fiks ... production assistant
Ritchie Steven Filippi ... additional set production assistant
Ross Flader ... set production assistant
Vincent Joseph Flaherty ... armorer (as Vincent Flaherty)
Cliff Fleming ... aerial coordinator / pilot
Cory Fleming ... helicopter pilot
Tim Fleming ... aerial ground coordinator
Alex Flores ... production staff
Colin Galloway ... payroll assistant
Jillian Giacomini ... script supervisor: second unit
Veloz Gomez ... production assistant
Johnny Graham ... chef: Mr Willis
Marc Graiser ... additional set production assistant
Martine Granby ... production assistant
Sophia Green ... production assistant
Jonathan Hanrahan ... production assistant
Todd Havern ... set production assistant
Thomas J. Healy IV ... key assistant location manager (as Thomas Healy) / key assistant location manager/scout (as Thomas Healy)
Mike Hedge ... production assistant
Thomas C. Hessenauer ... production assistant: Baltimore
Nancy Honeycutt ... production coordinator
Craig Hosking ... pilot
Lindsay Hudson ... medic
Jason Inman ... set medic: second unit
Gregor Joackim ... stand-in: Bruce Willis
David Christopher Johnson ... assistant location manager (as Christopher Kelley Snow) / assistant location manager (as D. Christopher Johnson III)
Jeff Johnson ... set medic
Octavius Lee Johnson ... location assistant (as Christopher Johnson)
Keii Johnston ... helicopter pilot (as Keii Johnson)
Douglas M. Jones ... set production assistant: Baltimore
Ruba Kharuf ... accounting office clerk
Chris Kieffer ... video graphic
Tina H. Kim ... production assistant
Michael Klein ... production assistant
Danielle Koch ... production assistant: Baltimore
Tim Kossa ... location assistant: Washington D.C.
Paula Kucharski ... assistant: Mr. Wiseman
Christian Labarta ... co-key set production assistant: second unit
Michele LaBrucherie ... set production assistant
Steven Lafferty ... key set production assistant: Baltimore
Roxann Langlois ... travel coordinator
David Clarke Lawson Jr. ... production assistant
Kyle Leonard ... production assistant
Matt Lombardo ... set production assistant: re-shoots
Peter Lowe ... caterer
Michael David Lynch ... production assistant
Clayton Lyons ... production assistant
Mark Mallorca ... production assistant
Natalie Mathes ... post-production accountant
Dylan Matlock ... set production assistant
Kathy Mattes ... second assistant accountant
Matthew McArdle ... set production assistant: second unit
Rachel McIntyre ... production assistant: second unit
Stephanie McKinnon ... production secretary
Tory Mell ... office production assistant
Vanessa Mendoza ... office production assistant
Leslie Merlin ... set production assistant
John Montgomery ... payroll accountant
Lorin Moore ... production assistant
Elena Moscatt ... craft services: Washington DC
Naomi Motohashi ... key assistant location manager
Jerry Moushey ... production assistant
Kieran Murphy ... additional production assistant: second unit
Niamh Murphy ... textile artist
Heidi Brook Myers ... adr loop group
Joe Nation ... production assistant
Tamra Natisin ... set production assistant: second unit
Dillon Neaman ... additional set production assistant
Stephen Neely ... stand in for Justin Long
Trey Neely ... office production assistant
Elizabeth J. Nevin ... production office coordinator
Ailee O'Neill ... additional production assistant
Nicholas Ozog ... set production assistant: second unit
Amy Panzer ... key craft services: Baltimore
Michael Papac ... armorer (as Mike Papac)
Daniel A. Parker ... production secretary
Vincent Parker ... playback graphics coordinator
Erik Payne ... set production assistant
Gerson Paz ... set production assistant: second unit
Cynthia Quan ... production accountant (as Cindy Quan)
Dan Rappazzo ... production assistant
Claire Raskind ... unit publicist
Marisela Rivas ... production assistant
Robert Rizzolo ... set production assistant (as Bob Rizzolo)
Brett Robinson ... key set production assistant: second unit
Nathan Robinson ... title designer: main titles
Kevin Thomas Roy ... additional production assistant (as Kevin Roy)
Jane Sakowski Bell ... craft service assistant (as Jane Sakowski)
Shauna Sanders ... assistant production office coordinator (as Shauna Moss)
Lee J. Santillan ... second assistant accountant (as L.J. Santillan)
Chris Saunders ... helicopter pilot
John T. Scanlon ... helicopter pilot
Janine Schiro ... second assistant accountant
Paul Schreiber ... location manager: additional photography & visual effects unit
Corey Schuler ... production assistant
Jay Shepley ... production assistant
Ivor Shier ... helicopter pilot
Rick Shuster ... helicopter pilot
Marc Siegel ... office production assistant
Christopher Sileo ... security: Mr. Willis, Baltimore
Josh Slates ... location assistant
Zack Smith ... production assistant (as Zack L. Smith) / production assistant (as Zack Lynn Smith) / production assistant
Jeff Snyder ... additional 24 frame operator
Charline St. Charles ... research consultant
Ailene Staples ... production secretary: Baltimore
Erin Stern ... set production assistant
David Szymanski ... production assistant
May Tam ... additional location assistant
Jack Tate ... key assistant location manager
Forrest Taylor ... production assistant
Donna Tegan ... set production assistant
Kim Thio ... paramedic: construction/rigging
Robert Tobin ... stand-in
Greg Tonner ... production assistant
Tara Tovarek ... assistant: Mr. Fottrell
Shane Tunney ... location assistant
Chad Tyler ... stand-in
Judith Walder ... payroll accountant: location
Benton Ward ... second unit rf technician
Jennifer Webb ... production coordinator: second unit
Louise Weber ... assistant: Mr. Willis
Teddy Wenger III ... production assistant
Phononzell Williams ... production assistant
Robin Williams ... second assistant accountant (as Robin Nicole Williams)
Chris Winn ... craft service
Jeff Winn ... key craft service
Michael D. Witman ... production assistant
Michele Wright ... second assistant accountant
Jiovanni Yacobellis ... production assistant
Sandra L. Yeary ... first assistant accountant
Jessica Yingling ... assistant: Mr. Rifkin
Ryan Young ... production assistant
Zero Zumbrun ... production staff
Kristen Boulé ... additional set production assistant (uncredited)
Christy Busby ... set production assistant (uncredited)
Giovanni Cotto ... set production assistant: additional second unit (uncredited)
Halston Ericson-Bohager ... production assistant (uncredited)
Wendy Geary ... production assistant (uncredited)
Marc C. Geschwind ... extras coordinator (uncredited)
Thomas J. Healy IV ... location scout (uncredited)
Adrian Lamo ... creative associate (uncredited) / researcher (uncredited)
Glenn Morrow ... assistant: Mr. Lamo (uncredited)
Jan Hopper Sanders ... script supervisor: DC unit (uncredited)
Dina Taylor ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Hannah Byron ... thanks
Jack Gerbes ... thanks
Amy Lemish ... thanks
Yoni Tabac ... thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page