Edit
Catch That Kid (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bart Freundlich

Writing Credits (WGA)  

Nikolaj Arcel ... (film "Klatretøsen") and
Hans Fabian Wullenweber ... (film "Klatretøsen") and
Erlend Loe ... (film "Klatretøsen")
 
Michael Brandt ... (screenplay) &
Derek Haas ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Gus
...
Molly
...
Tom
...
Mr. Hartmann
...
Ferrell
...
Brisbane
...
Brad
...
Flagler
François Giroday ...
Nuffaut
...
Sharon
...
Skip
...
Nurse
...
Doctor
...
Brisbane's Assistant
Elizabeth Decker ...
Brisbane's Secretary
Grant Hayden Scott ...
Max
Shane Avery Scott ...
Max
Dawn Lewis ...
Blonde (as Dawn A.F. Lewis)
...
Gate Guard
...
Detective
...
Reporter One
...
Reporter Two
Patrick Stinson ...
Reporter Three
...
Reporter Four
Maria Quiban ...
Reporter Five (as Maria T. Quiban)
...
Kid Two
...
Enforcer
Linus Merwin ...
Kid #3
...
Mom
Gianina Sbardellati ...
Racer
...
Mom #2
Daniel Dotterer ...
Head Pit Crew Boy
Create a character page for: ?

Produced by 

Mikkel Bondesen ... executive producer
James Dodson ... executive producer
Jeffrey Graup ... co-producer (as Jeff Graup)
Gym Hinderer ... co-producer
Andrew Lazar ... producer
Damien Saccani ... executive producer
Uwe Schott ... producer

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

Julio Macat

Film Editing by 

Stuart Levy

Casting By 

Michael Hothorn

Production Design by 

Tom Meyer

Art Direction by 

Denise Hudson

Set Decoration by 

Melissa M. Levander

Costume Design by 

Salvador Pérez Jr. ... (as Salvador Perez)

Makeup Department 

Camille Friend ... hair department head
Lori McCoy-Bell ... hair department head
Edna Sheen ... key makeup artist (as Edna M. Sheen)
Laini Thompson ... makeup department head
Melanie Verkins ... key hair stylist

Production Management 

Michael Beugg ... unit production manager
Patrick Esposito ... post-production supervisor (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

James Dodson ... second unit director
Gary Edwards ... additional second second assistant director
Peter Merwin ... second assistant director
Lincoln Myers ... second second assistant director
Mic Rodgers ... second unit director
Carrie Rudolf ... additional second second assistant director
James Sbardellati ... first assistant director
Roee Sharon ... first assistant director: second unit (as Roee Sharon Peleo)
Daniel R. Suhart ... second second assistant director: second unit (as Dan Suhart)
Greg Zekowski ... second assistant director: second unit

Art Department 

Brian Barnhart ... construction foreman
Jennifer R. Blair ... construction office coordinator
Raymond Borton ... labor foreman
Courtney Brandy ... art department assistant
Melanie Burgess ... art department assistant
Kevin Cleary ... stand-by painter
Richard Clendenen ... labor foreman
Donn Cross ... paint foreman
Curtis Crowe ... construction coordinator
Craig Davidson ... propmaker gang boss
Guillaume DeLouche ... property master
Daniel Frey ... propmaker gang boss (as Dan Frey)
Chris Fuentes ... swing gang (as Christopher Fuentes)
Neil Gahm ... propmaker foreman
Neil Gahn ... propmaker gang boss
Joseph Kevin Garcia ... set dresser (as Joseph K. Garcia)
Robert Grbavac ... painter
Mary Gustafson ... lead painter
Kim Hix ... assistant art director
Ken Howard ... plasterer foreman
Trey Howard ... first property assistant (as Trey Butts)
Heather Hudson ... art department assistant
Michael Klingerman ... lead man
Thomas D. Krausz ... set dresser
Tyler Lafferty ... propmaker
Jonah Markowitz ... assistant art director
Paula Maslowski ... buyer
John McElroy ... on-set dresser
Gary McMahon ... paint gang boss
James P. Meehan ... props
Mark Meloccaro ... art department coordinator
Marc Messenger ... storyboard artist
Christopher Pappas ... swing gang (as Chris Pappas)
Richard Rogers ... art department assistant
Steve Roll ... propmaker
Rodney Rosene ... set dresser
Eric Steinway ... set dresser
Rion Waller ... swing gang
Thomas Woessner ... propmaker gang boss (as Tom Woessner)
Rodney Wright ... propmaker gang boss

Sound Department 

Matthew C. Beville ... adr mixer (as Matt Beville)
Robert Carr ... sound recordist
Chris David ... sound re-recording mixer
Avram D. Gold ... supervising dialogue editor
Lisa Hannan ... sound editor
Clarissa Keller ... mix facility coordinator
Shawn Kennelly ... foley mixer
John Kohlbrenner ... sound effects editor
Mark Lanza ... sound effects editor
Cliff Latimer ... sound editor
Michael Mesirow ... cable person
Michael A. Morongell ... sound mixing engineer (as Michael Morongell)
Piero Mura ... sound editor
Chris Navarro ... adr recordist
Sonny Pettijohn ... assistant sound editor
Eric Potter ... sound effects recordist
Erin Michael Rettig ... sound engineer
Terry Rodman ... sound re-recording mixer
Paul Rodriguez ... mix facility coordinator
Joan Rowe ... foley artist
Sean Rowe ... foley artist
George Simpson ... supervising foley editor
Christopher Sposa ... boom operator
Jussi Tegelman ... sound editor
Eric Thompson ... adr mixer
Ed White ... production sound mixer
David A. Whittaker ... supervising sound editor
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Philip Bartko ... on-set key special effects
Brent W. Bell ... special effects technician
Sam Dean ... special effects technician
John Elliot ... special effects foreman
Dennis Petersen ... special effects director
David Sandlin ... special effects technician
George Vrattos ... special effects technician

Visual Effects by 

Cosmas Paul Bolger Jr. ... visual effects supervisor
Gilbert De La Garza ... film technician: Digital Filmworks
Anthony Doublin ... digital effects artist
Chris Hopkins ... 3D artist/matchmover
Heather Ignarro ... visual effects production coordinator
Patrick Keenan ... digital compositor: Pacific Title
Robert Lukacs ... film technician: Digital Filmworks
Ko Maruyama ... visual effects
Leah Nall ... lead rotoscope artist
Roger Nall ... digital effects artist: 11:11 MediaWorks
Shannon Leigh Olds ... visual effects editor
Marco S. Paolini ... digital compositor
Edward Quirk ... senior 3D animator: Digital Filmworks
Jeff M. Sharar ... roto artist
Aanand Shrestha ... film technician: Digital Filmworks
Sharon Stetzel ... visual effects production supervisor
Tommy Tran ... compositing artist
Jeff Varga ... digital effects artist
Michael M. Walsh ... digital effects artist (as Mike Walsh)

Stunts 

Kenny Alexander ... stunts (as Ken Alexander)
Jane Austin ... utility stunts
Dean Bailey ... stunts
Jacob Chambers ... stunts
Eliza Coleman ... stunts (as Lisa Coleman)
Bret Davidson ... stunts
Loren Dennis ... stunts
Christopher Doyle ... stunts
Roel Failma ... stunt driver
Jeremy Fitzgerald ... stunts
Shan Groff ... stunts
Thomas Robinson Harper ... stunts
Terry James ... stunts (as Terrance James)
M. Evan Jensen ... stunts
Paul M. Lane ... stunts / utility stunts
Shawn Lane ... utility stunts
David Lea ... stunts (as Dave Lea)
Kurt D. Lott ... stunt driver
Kent W. Luttrell ... stunts
Eddie Matthews ... stunts
Gary Paul ... stunt coordinator
Gregg Sargeant ... stunts
John D. Sarviss ... stunts
Paul E. Short ... stunts
Gary J. Wayton ... stunt performer
Lee Whittaker ... stunt double: Max Thieriot / stunts

Camera and Electrical Department 

Jeff Andrus ... dolly grip: "b" camera
Michael Baird ... video assist operator
Adam Baral ... second assistant camera: second unit
John-Paul Beeghly ... additional second assistant camera: second unit (as J.P. Beeghly)
Mike Benson ... director of photography: second unit (as Michael A. Benson)
Matthew Boeka ... camera loader
Chris Brow ... dolly grip: second unit
Richard Cantu ... camera operator: second unit
Kenny Carceller ... grip
Brian Cazan ... grip: second unit (as Brian Kazan)
David Chameides ... Steadicam operator
Corey Checketts ... technocrane operator
Joseph V. Cicio ... camera operator: second unit
David Clayton ... grip: second unit
Trey Clinesmith ... assistant camera
Thomas Crawford ... second company grip
Marq Edwards ... assistant camera
Jerry Eubanks ... electrician
Richard Foreman Jr. ... still photographer
Fernando Frausto ... rigging key grip: second unit
Lonnie S. Gatlin ... best boy electric (as Lonnie Gatlin)
Bob Hall ... additional first assistant camera: second unit
Jeff Hand ... first assistant camera: second unit
Jimmy Keys ... rigging gaffer
Ryotaro Kinno ... second assistant camera: "b" camera
Craig Kohlhoff ... first assistant camera: "b" camera
Bob E. Krattiger ... gaffer
Chris Mac ... second assistant camera
Richard Mall ... key grip
Tim Marshall ... rigging gaffer
David L. Merrill ... key grip: second unit (as David Merrill)
John Joseph Minardi ... grip
Rob Morey ... camera operator
David Pearlberg ... dolly grip (as Dave Pearlberg)
Blake Pike ... rigging key grip
Lionel Portugal ... best boy grip: second unit
Brennan Price ... lighting technician (as Brennan L. Price)
David A. Santana ... grip: second unit
Ron Santoyo ... rigging grip
Kenny Schneider ... lighting technician
Philip Shanahan ... additional second assistant camera: second unit (as Phil Shanahan)
Alec Shepherd ... grip (as Alec Shepard)
Tony Somma ... rigging key grip
Jeff Stanman ... electrician (as Jeffrey Stanman)
Daniel L. Turrett ... camera operator: second unit (as Daniel Turrett)
Troy N. Wade ... dolly grip: second unit
John Waldo ... additional first assistant camera: second unit (as John A. Waldo)
Peter Albert ... video assist operator: second unit (uncredited)

Casting Department 

Douglas Aibel ... casting
Chris Bustard ... casting associate
Chris Deguzman ... casting assistant
Donna Isaacson ... casting
Kim Ju ... extras casting
Matt Lyons ... casting assistant
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting
Lee A. Miles ... extras casting
Cindy Tolan ... casting associate: New York City

Costume and Wardrobe Department 

Artemio Carpio ... costumer
Sabine Huber ... costumer
Jalene Murphy ... set costumer
Devon Patterson ... costumer
Larry Velasco ... costume supervisor

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Marisa Clayton ... post-production coordinator: Modern VideoFilm
Matvey Shatz ... color timer
Jonny Winograd ... first assistant editor: avid
Lonnie A. Mathes ... post-production assistant (uncredited)

Music Department 

George S. Clinton ... conductor: score
Debbi Datz-Pyle ... scoring contractor (as Debbie Datz-Pyle)
Julie Eidsvoog ... music preparation
Mike Flicker ... supervising music editor
Matt Friedman ... music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Darren Higman ... executive music producer
Suzie Katayama ... orchestrator: score
Steve Kempster ... score engineer
Tim Lauber ... assistant scoring mixer
Bryon Rickerson ... assistant music editor
John Rodd ... orchestral scoring recordist
Diana Stata ... music supervisor (as Diane Stata)
Tom Steel ... scoring stage crew
Bill Talbott ... scoring technician
Damon Tedesco ... scoring stage crew
Joshua Winget ... music editor: temp music
Laura Ziffren ... executive music producer (as Laura Z. Wasserman)

Transportation Department 

Bo Ehrig ... transportation coordinator
Michael Helgesen ... transportation co-captain
Steve Polon ... transportation captain
Jenny Tallent ... transportation office coordinator
Bob Wachs ... driver
Michael Burnette ... driver (uncredited)

Other crew 

Kevin Arnold ... product placement
Bethany Bilsky ... set production assistant
Paul D. Boydston ... location scout
Marissa Linn Carus ... assistant production coordinator
Cory Cate ... production assistant
Jaynie Chen ... assistant: Damien Saccani
Sharon Cingle ... script supervisor
Amy Davila ... second assistant accountant
Ryan Dean ... set production assistant: second unit
David Diamond ... location scout
Dawn C. Dreiling ... script supervisor: second unit (as Dawn 'Dede' Dreiling)
Maria Faillace ... creative executive: Fox 2000
Roger D. Faires ... location manager: second unit
Brehan Fitzgerald ... assistant: Ms. Isaacson
Alejandra Gravier ... first assistant accountant
Cindy J. Gray ... production coordinator
Carla Hacken ... studio executive / studio executive: Fox 2000
Steven Hacker ... key set production assistant: second unit
Joe B. Hall ... second assistant accountant
Nick Hiltgen ... production assistant
Gym Hinderer ... physical production executive: Mad Chance
Todd M. Hofacker ... assistant: Bart Freundlich
Amy Jarvela ... production secretary
Lesley Kallet ... assistant: Andrew Lazar
Dave Kasubowski ... craft service
Sherry Kecskes ... payroll accountant
Sara Kennedy ... set production assistant: second unit
Zak Knight ... production assistant
Michael Leon ... location manager (as Mike Leon)
Robert Lepucki ... location scout (as Bob Lepucki)
Ryan Malloy ... production assistant
Laurent Marchand ... caterer
Adam Martin ... production assistant
Peter McManus ... production accountant
Adam Moos ... physical production executive: Fox
Adam Mutchler ... assistant to cast
Stevie Nelson ... key assistant location manager
Mahesh Pailoor ... production secretary
Augustina Perez ... assistant: Mikkel Bondensen and Jeff Graup
Marty Pistone ... set production assistant: second unit
Brandon Rafferty ... production assistant
James Renfroe ... assistant: James Dodson
Ahmed Saker ... key set medic
Lee Sbardellati ... set production assistant
Ptah Shabaf ... location scout
Jerry Shih ... assistant: Mr. Moos
Ann Shimabukuro ... additional set production assistant
Emre Sonmez ... location scout
Rick S. Sulier ... post-production accountant
Diana Valentine ... script supervisor: second unit
Crystal Weaver ... production associate
Alex L. Worman ... unit publicist
Miri Yoon ... assistant: Andrew Lazar
Sean Wicks ... creative executive (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page