IMDb > Troy (2004)
Troy
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Troy (2004) More at IMDbPro »

Photos (See all 144 | slideshow) Videos (see all 4)
Troy -- An adaptation of Homer's great epic, the film follows the assault on Troy by the united Greek forces and chronicles the fates of the men involved.
Troy -- An adaptation of Homer's great epic, the film follows the assault on Troy by the united Greek forces and chronicles the fates of the men involved.

Overview

User Rating:
7.2/10   309,131 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 4% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Homer (poem)
David Benioff (screenplay)
Contact:
View company contact information for Troy on IMDbPro.
Release Date:
14 May 2004 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
For Honor See more »
Plot:
An adaptation of Homer's great epic, the film follows the assault on Troy by the united Greek forces and chronicles the fates of the men involved. Full summary » | Full synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
Nominated for Oscar. Another 3 wins & 17 nominations See more »
User Reviews:
Remarkable production value but very flawed See more (1679 total) »

Cast

  (in credits order) (complete, awaiting verification)

Directed by
Wolfgang Petersen 
 
Writing credits
(WGA)
Homer (poem "The Iliad")

David Benioff (screenplay)

Produced by
Winston Azzopardi .... co-producer
Barbara Huber .... associate producer
Wolfgang Petersen .... producer
Diana Rathbun .... producer
Colin Wilson .... producer
 
Original Music by
James Horner 
 
Cinematography by
Roger Pratt 
 
Film Editing by
Peter Honess 
 
Casting by
Lucinda Syson 
 
Production Design by
Nigel Phelps 
 
Art Direction by
Julian Ashby 
Jon Billington 
Stephen Dobric 
John King (supervising art director)
Andy Nicholson 
Adam O'Neill 
Kevin Phipps (supervising art director)
Cliff Robinson 
Leslie Tomkins (supervising art director) (as Les Tomkins)
 
Set Decoration by
Anna Pinnock 
Peter Young 
 
Costume Design by
Bob Ringwood 
 
Makeup Department
Isabel Amezcua .... hairdresser: Mexico
Gerardo Aragon .... hairdresser: Mexico
Lynda Armstrong .... makeup artist
Victoria Banda .... hairdresser: Mexico
Jean Ann Black .... makeup artist: Mr. Pitt (as Jean Black)
Sophie Brice .... makeup artist
Nicola Buck .... makeup artist
Chantal Busuttil .... makeup artist: Malta
Orla Carrol .... hair stylist (as Orla Carroll)
Deborah Cassar .... makeup artist: Malta
Claudia Catini .... hair stylist
Stefano Ceccarelli .... hair stylist
Lorenzo Cera .... hair stylist
Ma. Teresa Chavez .... hair stylist supervisor: Mexico (as Maria Teresa Chavez)
Aurora Chavira .... hairdresser: Mexico
Andrew Coyle .... makeup artist
Karen Dawson .... key makeup artist: second unit
Anna De Santis .... hair stylist
Lamberto Deli .... hair stylist
Nik Dorning .... prosthetic manufacturer: dummy supply
Massimiliano Duranti .... hair stylist
Paul Engelen .... key makeup artist
Luis David Esquivel .... makeup artist: Mexico
Raúl Esquivel .... makeup artist: Mexico (as Raul Esqueval)
Nana Fischer .... hair dailies
Lourdes Flores .... makeup artist: Mexico
Marco Antonio Garcia .... makeup artist: Mexico
Marcelle Genovese .... hair stylist
Paola Genovese .... hair stylist
Mirella Ginnoto .... hair stylist
Barrie Gower .... prosthetic artist
Elena Gregorini .... hair stylist
Giorgio Gregorini .... hair stylist
Jackie Grima .... makeup artist: second unit (as Jackie Farrugia Grima)
Karen Schembri Grima .... makeup artist
Wayne Hammond .... hairdresser: Mexico
Teresa Hinton .... hair stylist
Carlos Horcasitas .... makeup artist: Mexico
Francisco Jaramillo .... makeup artist: Mexico
Melissa Lackersteen .... makeup artist
Uxue Laguardia .... makeup artist
Marese Langan .... makeup artist
Rita Luciani .... hair stylist
Marina Marin .... hair stylist: second unit
Ferdinando Merolla .... hair stylist
Alberto Moccia .... hair stylist
Rocio Nogueron .... hairdresser: Mexico
Sarah Nolte .... makeup artist
Gaetano Panico .... hair stylist
Daniel Parker .... chief prosthetics makeup
Rossana Parker .... makeup artist
Marco Perna .... hair stylist
Stefania Petrini .... hair stylist
Gina Pietralunga .... hair stylist
Aniello Piscopo .... hair stylist
Alessio Pompei .... hair stylist
Paula Price .... makeup artist
Guadalupe Pérez .... makeup artist: Mexico (as Guadalupe Perez)
Nikita Rae .... makeup artist
Guadalupe Ramirez .... hairdresser: Mexico
Gemma Richards .... makeup artist
Darren Robinson .... prosthetics technician
Maribel Romo .... hairdresser: Mexico
Raúl Sarmiento .... makeup supervisor: Mexico (as Raul Sarmiento)
Fiorella Sensoli .... hair stylist
Aldo Signoretti .... key hair stylist
Matteo Silvi .... makeup artist
Ailie Smith .... makeup artist
Alejandro Sosa .... makeup artist: Mexico
Simon Sothcott .... makeup artist
Julia Steinberg .... assistant hair stylist
Erika Tannos .... hairdresser: Mexico
Sophie Tucker .... makeup artist
Angelo Vannella .... hair stylist
Jose Manuel Vaqueiros .... makeup artist: Mexico
Michele Vigliotta .... hair stylist
Tania Wanstall .... makeup artist
David White .... makeup artist
Claire Folkard .... foam technician (uncredited)
Helen Magelaki .... life casting (uncredited)
 
Production Management
Zakaria Alaoui .... production supervisor
Aneta Cebula .... unit manager
Rafael Cuervo .... unit manager: Mexico
Steve Harding .... unit production manager
Ian Hickinbotham .... production manager
Marianne Jenkins .... post-production supervisor
Marianne Jenkins .... unit manager
Philip Kohler .... production manager
Hugo Villa .... unit manager: Mexico
 
Second Unit Director or Assistant Director
Paul Attard .... second assistant director: Malta
Paul Attard .... second second assistant director
Ben Burt .... third assistant director
Javier Clave .... first assistant director: Mexico
Simon Crane .... second unit director
Efren del Moral .... second assistant director: Mexico
Pierre Ellul .... third assistant director
Gerry Gavigan .... first assistant director
Arabella Gilbert .... additional assistant director: Malta/Mexico
Robert Grayson .... second assistant director: reshoots
Toby Hefferman .... second assistant director: second unit
Bernardo Jasso .... second assistant director: Mexico
Bernardo Jasso .... second assistant director: second unit
Miguel Lima .... first assistant director: Mexico
Terence Madden .... third assistant director: second unit (as Terence P. Madden)
Terry Madden .... first assistant director: second unit
Tara McNamee .... additional third assistant director: Malta
Simon Sansone .... third assistant director
Emma Stokes .... third assistant director
Paul Taylor .... key second assistant director
Adrian Toynton .... second assistant director: Malta
Caroline Veyssière .... second assistant director: Mexico (as Caroline Veyssiere)
Caroline Veyssière .... additional second assistant director: crowd scenes, Mexico (uncredited)
 
Art Department
David Abbott .... stand-by carpenter: second unit
Hideki Arichi .... junior draughtsman: marine
Martin Asbury .... storyboard artist
Alejandro Ayala .... construction intern
Philip Babbage .... hod plasterer: Mexico
Kenneth Bacon .... chargehand propman
Charles Baldacchino .... props: Malta
Ravi Bansal .... conceptual artist
Celia Barnett .... art department researcher
Frances Bennett .... mapmaker
Les Benson .... chargehand propman
Alice Biddle .... draughtsperson
Alan Billam .... stand-by stagehand: second unit
Dennis Bovington .... assistant construction manager
Mark Brady .... stand-by carpenter
Adam Brockbank .... concept artist
Christopher Brown .... assistant construction manager: Mexico
Alessio Buhagiar .... hod stagehand: Malta
Frederick Buhagiar .... construction manager: Malta
Colin Burgess .... stand-by props: second unit
Clive Busuttil .... plasterer
Julian Caldow .... conceptual artist
Neal Callow .... stand-by art director
Rob Cameron .... assistant set decorator (as Robert Cameron)
Claudio Campana .... draughtsman
Anthony Caron-Delion .... assistant art director
Darryl Carter .... supervising carpenter
Paul Catling .... concept artist
Lawrence Cauchi .... props buyer: Malta
Mick Chubbock .... plasterer
Joe Ciantar .... hod carpenter: Malta
Stuart Clark .... scenic artist
James Clyne .... conceptual artist
Ben Collins .... concept model maker
Charles Cottrell .... stand-by painter (as Charlie Cottrell)
Gary Crosby .... supervising painter
Raymond Debono .... hod metal worker: Malta
Anthony Paul Driver .... chargehand propman (as Anthony Driver)
David Edwards .... hod carpenter: Mexico
Raymond Ellul .... props: Malta
John Field .... hod rigger: Malta
Darren Fitzsimons .... sculptor
Matthew Foster .... supervising props stand-by
Kevin Fowler .... hod stagehand
Mike Fowlie .... assistant property master (as Michael Fowlie)
Dan Frye .... prop modeller
James Gemmill .... head scenic artist
Monica Goldschmidt .... graphic artist (as Monika Goldschmidt)
Jorge Gonzalez .... property master: Mexico
Bruce Gordon .... supervising sculptor
Tony Graysmark .... construction manager: Mexico
Alan Grenham .... hod painter
Dave Gunn .... stand-by rigger
Micky Guyett .... hod painter: Mexico (as Michael Guyett)
David Haberfield .... hod scenic painter: Malta
Emma Hanson .... sculptor
Rosie Hardwick .... draughtsperson
Toby Hawkes .... senior prop modeler
Peter Hawkins .... propmaker
Darren Hayward .... supervising carpenter
Michael Hayward .... hod carpenter: Mexico
Bernie Hearn .... supervising props stand-by (as Bernard Hearn)
Paul Hearn .... chargehand propman
Kathy Heaser .... assistant art department coordinator
Gary Hedges .... hod carpenter
Harry Heeks .... hod rigger: Mexico
Norrie Henderson .... hod boat builder: Malta
Oliver Hodge .... supervising propmaker
Arthur Holland .... supervising carpenter: Malta
Michael Howlett .... hod boat builder: Malta
Geoff Hubbard .... hod carpenter: Malta (as Martin Hubbard)
Roger Hutt .... supervising plasterer
Colin Jackman .... sculptor
David Jones .... supervising plasterers laborer: Malta
Mark Kimber .... dressing props
Michael King .... props buyer
Eva Kuntz .... art department assistant
Tim Lanning .... greensman
John Lanzer .... props buyer
Andrew Laybats .... hod painter: Malta
Jorge León .... assistant art director: Mexico (as Jorge Leon)
Glenn Marsh .... property maker
Paul Marsh .... prop modeller
Jon Marson .... greensman
Aleksandar Sasha Matic .... draughtsman
Kate McColgan .... props coordinator
Edward McFadden .... stand-by rigger: second unit
Paul Mitchell .... hod rigger
Jonathan Moore .... assistant sculptor
Stephen Morris .... stand-by plasterer: second unit (as Steve Morris)
Keith Muir .... hod stagehand: Mexico
Cleo Nethersole .... drapes master (as Cletus Nethersole)
Marco Niro .... art director: Mexico
Eddie O'Neill .... stand-by stagehand
Russell Oxley .... scenic artist
Stephen Page .... supervising plasterer: Malta
Andrew Palmer .... dressing props
Julie Philpott .... draughtsman
Miguel Pineda .... props buyer: Mexico
Francis Poirier .... supervising sculptor
Rachid Quiat .... assistant art director
Francisco Ramirez .... greens: Mexico
Christopher Reed .... hod rigger: Malta
Amin Rharda .... assistant production buyer
Malcolm Roberts .... construction manager
Matthew Robinson .... assistant art director
Annushka Russell .... art department runner
Mel Sansom .... supervising rigger: Malta (as Melvyn Sansom)
Jamie Shelley .... painter
Dave Skinner .... hod rigger: Mexico (as David Skinner)
Martin Smeaton .... head sculptor
Alex Smith .... draftsperson
Keith Smith .... hod stagehand: Malta
Mike Sotheran .... supervising scenic painter: Malta (as Michael Sotheran)
Alfred Spiteri .... hod plasterer: Malta
Richard St. Clair .... supervising propmaker
Jim Stanes .... graphic artist
Robert Stannage .... props
Ray Staples .... stand-by plasterer: second unit
Kirstie Stephenson .... art department coordinator
Gert Stevens .... conceptual artist
Tom Still .... assistant art director
Eric Strange .... chargehand propman
Sophie Tarver .... propmaker
Kevin Turner .... hod plasterer
Robert Voysey .... assistant construction manager: Malta
Clive Ward .... supervising painter: Malta
Stephen Watts .... hod plasterer: Malta
Terry Wells Jr. .... assistant property master
Jake Wells .... chargehand propman
Laurence Wells .... assistant property master
Peter Wells .... supervising props stand-by
Terry Wells .... property master
William Wells .... dressing props
Steve Westley .... dressing props
Brian White .... stand-by plasterer
Clive Wilson .... stand-by props: second unit
Luis Amezquita .... greensman assistant (uncredited)
Robert Philip Bonello .... rigger (uncredited)
Mark Anthony Ellul .... assistant propmaker (uncredited)
Adriaan Engelbrecht .... foam technician (uncredited)
Thomas Jones .... foam technician (uncredited)
Adam Kincaid .... art department assistant (uncredited)
Jody King .... assistant sculptor (uncredited)
Claire Levinson .... set dresser (uncredited)
David London .... prop modeller (uncredited)
Antonio Murer .... metal worker (uncredited)
Edward Seychell .... props leather man: Malta (uncredited)
 
Sound Department
Rebecca Anastasi .... sound assistant: Malta
Christopher Assells .... sound effects editor: director's cut (as Chris Assells)
Harry Barnes .... foley editor
Gregg Baxter .... co-supervising sound editor: director's cut
Gregg Baxter .... supervising dialogue editor
Nigel Bennett .... second assistant sound editor
Jaya Bishop .... boom operator
Christian Bourne .... second boom operator
James Boyle .... sound effects designer
Peter Burgis .... foley artist
David E. Campbell .... sound re-recording mixer: director's cut (as Dave Campbell)
Martin Cantwell .... supervising sound editor
Ed Colyer .... sound mixer
Paul Conway .... supervising adr & dialogue editor
Felicity Cottrell .... foley artist
Peter Dansie .... digital sound coordinator
Tony Dawe .... production sound mixer
Marc Deschaine .... supervising assistant sound editor: director's cut
Mike Dowson .... sound re-recording mixer
Scott Martin Gershin .... sound effects designer: director's cut (as Scott Gershin)
Nerses Gezalyan .... sound mixer
Matt Grimes .... sound editor
Ashley Haller .... second assistant sound editor
Howard Halsall .... dialogue editor
Alistair Hawkins .... first assistant sound editor
Dino Herrmann .... audio programmer
Daniel S. Irwin .... dialogue editor: director's cut (as Daniel Irwin)
Chris Jargo .... dialogue editor: director's cut
Carol Jones .... additional sound coordinator
Alex Joseph .... foley editor
Neil Kingsbury .... sound mixer: second unit
Mark Lafbery .... adr mixer
Sue Lenny .... sound editor
Sue Lenny .... sound effects editor
Nathaniel Méchaly .... sound programmer
Margit Pfeiffer .... sound effects editor: director's cut
Barney Pratt .... second assistant sound editor
Paul Preca Trapani .... boom operator: second unit
Simon Price .... conform editor
Alan Rankin .... sound effects editor: director's cut
John T. Reitz .... sound re-recording mixer: director's cut (as John Reitz)
Gregg Rudloff .... sound re-recording mixer: director's cut
Steve Schwalbe .... sound editor
Steve Schwalbe .... sound effects editor
Paul Schwartz .... second boom operator
Ann Scibelli .... sound effects designer: director's cut
Branden Spencer .... supervising assistant sound editor: director's cut
Wylie Stateman .... supervising sound editor
Greg Steele .... adr mixer
Nigel Stone .... dialogue editor
Ruth Sullivan .... foley artist
Mark Taylor .... sound re-recording mixer
Jon Title .... sound effects editor: director's cut (as John Title)
Denise Yarde .... sound assistant: UK
Mark Kenna .... consultant: Dolby film sound (uncredited)
 
Special Effects by
Jonathan Angell .... special effects
Lawrence Attard .... special effects: Malta
Paul Brady .... special effects technician
Max Brown .... special effects
Raymond Buhagiar .... special effects: Malta
Andy Bunce .... special effects
Duncan Capp .... special effects technician
Kenneth Cassar .... special effects: Malta
Mario Cassar .... special effects: Malta
Tarcisio Cassar .... special effects: Malta
Gary Cohen .... special effects senior technician
Sam Conway .... special effects technician
Maria Cork .... prosthetics technician
Neil Davies .... special effects
Michael Dawson .... special effects assistant supervisor (as Mike Dawson)
Stuart Digby .... special effects
Tony Edwards .... special effects
Terry Flowers .... special effects
Tony Fox .... special effects
Joe Galleja .... special effects: Malta
Ken Gittens .... special effects (as Kenneth Gittens)
Barrie Gower .... special effects
Alexander Gunn .... special effects supervisor: second unit (as Alex Gunn)
Sean Hince .... motion capture supervisor
Mark Holdcroft .... modeller
Alex Horder .... special effects
Oliver Jarlett .... special effects
Stephen Lloyd .... special effects
Kevin Mathews .... special effects
Danielle McAulay .... props assistant
David McGeary .... special effects technician
Dominic Mewburn-Crook .... special effects
Johann Mifsud .... special effects: Malta
Steve Moncur .... sequence supervisor
Nigel Nixon .... special effects senior technician
Peter Norcliffe .... costume props: Robert Allsopp and Associates
Stephen Paton .... senior technician special effects (as Steve Paton)
Max Patte .... special effects
Roderick Pulis .... special effects: Malta
Keith Shannon .... special effects
Neil Toddy Todd .... special effects technician (as Neil Todd)
Chris Vella .... special effects: Malta
Anne Marie Walters .... special effects technician
David j Watson .... special effects technician (as David Watson)
Josh Weston .... special effects makeup (as Joshua Weston)
Andrea Williams .... special effects coordinator
Joss Williams .... special effects supervisor
Tory Williams .... special effects
Victoria Williams .... special effects technician
Ian Wingrove .... special effects senior technician
Michelle Wraight .... special effects prosthectics
Ashley Yallop .... special effects
Jacob Yocum .... special effects
 
Visual Effects by
Nicolas Aithadi .... sequence supervisor: MPC
Vania Alban-Zapata .... digital effects artist: MPC
Vania Alban-Zapata .... lead dynamics artist
Marcus Alexander .... visual effects editorial: Framestore CFC
Grahame Andrew .... digital effects artist: Lola
Laya Armian .... visual effects coordinator: Warner Bros.
Asregadoo Arundi .... compositor: MPC (as Arundi Asregadoo)
Daria Ashley .... paint artist: Framestore CFC (as Dasha Ashley)
Jonathan Attenborough .... lighting technical director: MPC
Andrew Baggarley .... data wrangler: MPC
Jason Baker .... technical director: Framestore CFC
Murray Barber .... compositor: MPC
Steve Barnes .... rotoscoper: MPC (as Steven Barnes)
Judy Barr .... rotoscope artist: MPC
Angela Barson .... compositing supervisor: MPC
Angela Barson .... sequence supervisor: MPC
Giles Bartlett .... camera technical director: Framestore CFC
Gary E. Beach .... lead matchmover (as Gary Beach)
Lyse Beck .... digital compositor: MPC
Lizzie Bentley .... matte painter: MPC
Rodrigo Bernardo .... systems engineer
Carl Bianco .... technical director: Framestore CFC
Alex Bicknell .... visual effects producer: Warners
Agnès Billard .... camera technical director: Framestore CFC
Paul Birkett .... rotoscope artist: MPC
Michael Bogen .... digital compositor (director's cut)
Charlie Bradbury .... sequence producer: MPC
Charlie Bradbury .... visual effects production manager: MPC
Paul Brannan .... data operator: MPC
Paul Brannan .... render wrangler: MPC
Steven Bray .... rotoscope artist: MPC
Matthew Bristowe .... digital lab producer: MPC
Andre Brizard .... digital compositor: MPC (as Andre Brizzard)
Will Broadbent .... lighting artist: MPC
Gary Brozenich .... CG supervisor: MPC
William Burdis .... lighting artist: MPC (as Bill Burdis)
Andy Burrow .... scanning manager
Cathy Burrows .... compositor: MPC (as Catherine Burrow)
Amedeo Califano .... rotoscoper: MPC
Jordi Cardus .... lighting technical director: MPC
Chas Cash .... 3D Animator: Cinesite
Tim Catchpole .... matchmover: MPC
Klaudija Cermak .... digital compositor: MPC
Martin Chamney .... sequence supervisor: MPC
Andrew Chapman .... senior technical director: Framestore CFC
Gordon Chapman .... technical director: Framestore CFC
Edward Xi Chen .... data operator
Alessandro Cioffi .... digital compositor: MPC
Rohan Claassen .... visual effects
Kirsty Clark .... digital compositor: MPC (as Kirsty Lamb)
Dani Cohen .... digital compositor: Cinesite
Dan Copping .... technical director: Framestore CFC
Joe Cork .... matchmover: Lola
Kate Cuffin .... paint artist: Framestore CFC
Padraic Culham .... compositor (director's cut) (as Padraig Culham)
Aimee Dadswell .... visual effects coordinator: Cinesite
Ken Dailey .... visual effects producer: Cinesite
Haslina Dasley .... modeller: Framestore CFC
Nick Davis .... visual effects supervisor
Martin R. Davison .... digital compositor: Cinesite (as Martin Davison)
Michael Degtjarewsky .... digital compositor (director's cut)
Jerome Dewhurst .... di engineer
Gavin Digby .... digital compositor: MPC
Alex Doyle .... camera technical director: Framestore CFC
Dan Duran .... digital artist (as Daniel Walton)
Julia Egerton .... compositor: Framestore CFC
Michael Elson .... head of production: MPC
Michael Elson .... sequence producer: MPC
Nick Epstein .... render support
Richard Etchells .... online film editor
Joe Eveleigh .... render wrangler
Oliver Faldo .... digital i/o
Ellie Faustino .... matchmover: MPC
Andy Feery .... digital effects artist: MPC
Sharon Fitzgerald .... senior visual effects producer: Framestore CFC
Steven Forrester .... additional visual effects editor: Framestore CFC
Mark Freund .... visual effects supervisor (director's cut)
Juan Jesús García .... digital matte artist: MPC
Matthew Gidney .... lead technical director: Framestore CFC (as Matt Gidney)
Julien Goldsbrough .... compositor: MPC
David Gordon .... technical director: Framestore CFC
Jeff Gordon .... system support engineer
Kim Gordon .... rotoscoper: MPC
Andrew Gough .... motion capture specialist: audiomotion
Dave Griffiths .... visual effects programmer: MPC
Alex Guri .... rotoscope artist: MPC
John Haddon .... software developer
Jonathan Hairman .... compositor: Framestore CFC
Robert Hall .... rotoscope artist: MPC (as Rob Hall)
Dan Harrod .... compositor: Cinesite
Andrew Harvey .... visual effects programmer: MPC
Rob Harvey .... visual effects supervisor: Lola
Nic Hatch .... previs supervisor
Rachael Haupt .... matte painter: MPC
Maureen Healy .... digital compositor (director's cut)
Kieron Helsdon .... lighting artist: MPC
Kieron Helsdon .... visual effects artist: MPC
Richard Hince .... motion capture supervisor: Artem Digital
Sean Hince .... motion capture team leader: Artem Digital
Martin Hobbs .... visual effects producer: MPC
Kay Hoddy .... paint artist: Framestore CFC
Phillip Hoffman .... visual effects coordinator (director's cut)
Robin Hollander .... roto/prep supervisor
Vlad Holst .... technical director: Framestore CFC
Rudi Holzapfel .... compositing supervisor: MPC
Garrett Honn .... digital compositor: MPC
Graham Hopkins .... technical director: Framestore CFC
Jason Horley .... digital matte artist: Framestore CFC
Russell Horth .... digital compositor: Framestore-CFC
Max Horton .... digital colourist
Pete Howlett .... rotoscope artist: MPC
Shih-hao Jason Huang .... digital compositor (director's cut) (as Jason Huang)
Nathan Hughes .... digital matte artist: Framestore CFC
Laurent Hugueniot .... TD supervisor: Framestore CFC
Adam Inglis .... colorist
Zoe Izzard .... data operator
Elie Jamaa .... technical director
Gilbert James .... sequence producer: MPC
Suzanne Jandu .... digital compositor: MPC
Chas Jarrett .... visual effects supervisor: MPC
Lorraine Johnson .... scanning manager
Simon Johnson .... scanning: Cinesite
Drew Jones .... executive producer: Framestore CFC
Jon Jones .... animator: Cinesite
Theo Jones .... technical director: Framestore CFC
Tim Jones .... visual effects artist: MPC
Sarah Juniper .... digital paint & roto artist
Barry Kane .... lighting artist: MPC
Barry Kane .... rendering technical director: MPC
Lucinda Keeler .... data operator: Framestore CFC
Patrick Keenan .... digital compositor (director's cut)
Tim Ketzer .... lighting artist: MPC (as Tim 'Eagle-Eye' Ketzer)
Uzma Khalid .... lighting artist: MPC
Greg King .... digital effects artist: MPC
Jens Klein .... previsualisation artist
Jens Klein .... visual effects production assistant
Ryan Knowles .... rotoscope artist
Ryan Knowles .... visual effects runner
Alec Knox .... CGI lighting supervisor: Framestore CFC
Carsten Kolve .... crowd simulation research and development: MPC
Carsten Kolve .... crowd simulation technical director: MPC
Vicky Kwan .... matchmover: MPC
Paul Ladd .... visual effects coordinator: Warner Bros
Serena Lam .... rotoscope artist: MPC
Ben Lambert .... senior technical director: Framestore CFC
Douglas Larmour .... digital compositor: MPC (as Doug Larmour)
Stuart Lashley .... digital compositor: MPC
Jennifer Law-Stump .... digital compositor (director's cut) (as Jennifer Law)
Chris Lawrence .... technical director: Framestore CFC
Christopher Learmonth .... visual effects editor: Cinesite
Philippa Leathers .... data operator
Grant Legassick .... rotoscoper: MPC
Alex Lemke .... compositor: Framestore CFC
Phillip Leonhardt .... digital compositor
Bruno Lesieur .... lighting artist: MPC
Luke Letkey .... rotoscope artist: MPC
Jarrod Linton .... lighting artist: MPC
Jarrod Linton .... previs
David Lloyd .... render engineer: MPC
Begoña Lopez .... digital lab producer: MPC
Charlotte Loughnane .... sequence producer: MPC
Diego Vazquez Lozano .... digital compositor
Diego Vazquez Lozano .... rotoscoper: MPC
Adam Lucas .... technical director: Framestore CFC
Alex MacDonald .... cablecam operator
Steve MacPherson .... head of technology
Tony Man .... rotoscope artist: MPC
Julian Mann .... head of research and development: MPC
Julian Mann .... sequence supervisor: MPC
Rebecca Manning .... data operation assistant: Framestore CFC
Gary Marshall .... render wrangler: MPC
Zebedee Massey .... matchmover
Christoph Matthiesen .... lighting artist: MPC
Marian Mavrovic .... digital compositor: MPC
David Mayhew .... camera technical director: Framestore CFC
Jason Mayo .... technical director: Framestore CFC
Doug McCarthy .... motion capture staff
Merrin McLeod .... compositor: Cinesite
Alasdair McNeill .... rotoscope artist: MPC
Dan McRae .... digital lab
Matt Melis .... digital compositor (director's cut)
Craig Mepham .... lighting artist: MPC
Evonne Merlicek .... digital effects artist
Adrian Metzelaar .... compositor: Framestore CFC
Ellie Meure .... paint artist: Framestore CFC
Sarah Micallef .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Jessica Millar .... matchmover: MPC (as Jessica Braun)
Brett Miller .... sequence supervisor: MPC
Paolo Mitton .... camera technical director: Framestore CFC
Steve Moncur .... sequence supervisor: MPC
Andrew Morley .... sequence supervisor: MPC
Ben Morris .... CG supervisor: Framestore CFC
Mike Morrison .... data operator
Josh Mossotti .... digital compositor (director's cut)
Peter Muyzers .... pre-visualization technical director: MPC
Dan Neal .... digital matte painter: MPC
Jonathan Neill .... CG supervisor: Cinesite (as Jon Neill)
Catherine Nelson .... digital compositor
Lee Nelson .... digital compositor (director's cut)
Roxanne Newsham .... matchmover: MPC
Sarah Norton .... digital compositor: MPC
Rich Nosworthy .... render wrangler
Jim O'Hagan .... digital compositor (director's cut)
Paul O'Shea .... digital compositor
Cenay Oekmen .... lighting artist: MPC
Steve Parsons .... visual effects
Isaac Partouche .... lighting artist: MPC
Isaac Partouche .... motion capture supervisor: MPC
Stuart Partridge .... compositor: Cinesite
Tom Partridge .... visual effects Avid operator: Framestore CFC
Lorna Paterson .... visual effects coordinator: Framestore CFC
Alex Payman .... compositor: Framestore CFC
Geoff Pedder .... digital effects artist: MPC
Geoff Pedder .... technical director: crowd simulation/lighting: MPC
Hannah Peirce .... compositor: MPC
Craig Penn .... lighting artist: MPC
Venetia Penna .... scanning: Cinesite
Nikki Penny .... visual effects producer: Warners
Adrian Pinder .... render wrangler: MPC
Mark Pinheiro .... rotoscoper: MPC
Bob Poirier .... associate visual effects producer (director's cut) (as Bobby Poirier)
Dolores Pope .... digital compositor (director's cut)
Tim Pounds-Cornish .... assistant visual effects editor
Samy Ben Rabah .... programmer: Framestore-CFC
David Radcliffe .... rotoscoper: MPC
Ollie Rankin .... crowd simulation technical director
Ollie Rankin .... lighting artist: MPC
Matt Redhead .... 3D technical assistant: Cinesite
Saul Reid .... junior technical director
Mark Richardson .... compositing supervisor: Lola
Rob Richardson .... render support
Michael Ridgwell .... rotoscope artist: MPC
Martin Riedel .... digital compositor: MPC
Gary Roberts .... motion capture
Dave Robinson .... systems engineer
Duncan Robson .... animator: Framestore CFC
César Romero .... digital compositor (director's cut)
Sue Rowe .... visual effects supervisor: Cinesite
Rajat Roy .... digital compositor
Rajat Roy .... rotoscoper: MPC
Matthew Sagar .... sequence producer: MPC
Afonso Salcedo .... digital effects artist
Afonso Salcedo .... render support
Mark Sanger .... visual effects editor: Warner Bros.
Elsa Santos .... digital artist: Framestore CFC
Elsa Santos .... technical director: Framestore CFC
Jeremy Sawyer .... data operator
Eduardo 'Lalo' Schmidek .... digital effects artist: MPC (as Eduardo Schmidek)
John Schoonraad .... prosthetic crew
Alex Schott .... lighting technical director: MPC
Alex Schott .... texture and matte paint artist: MPC
David Scott .... rotoscope artist: MPC
Alexander Seaman .... lighting artist: MPC (as Alex Seaman)
Dan Seddon .... senior technical director: Framestore CFC
Aatesh Shah .... systems engineer: Framestore CFC
Kevin Shepherd .... lighting artist: MPC
Matina Skouteri .... digital lab operator
John Slattery .... compositor: Cinesite
Daniel Smollan .... render support
Jason Snyman .... animator: Cinesite
Mark Spevick .... lead matchmover: MPC
Piotr Stanczyk .... software engineer
Jon Stanley .... senior systems engineer
Alexander L. Stephan .... senior technical director: Framestore CFC (as Alex Stephan)
Jon Stern .... visual effects producer (director's cut)
Penn Stevens .... render wrangler: MPC
Maria Stroka .... film recording producer
Lee F. Sullivan .... lighting technical director: MPC
Blake Sweeney .... crowd simulation technical director
Blake Sweeney .... digital effects artist: MPC
Kat Szuminska .... compositing supervisor: MPC
Kat Szuminska .... sequence supervisor: MPC
Giuseppe Tagliavini .... digital compositor: MPC
Ljubica Temelkoska .... camera technical director: Framestore CFC
Jon Thum .... visual effects supervisor: Framestore CFC
Chris Thunig .... digital matte artist: MPC
Jan Toensmann .... digital compositor: Cinesite
Jensen Toms .... lighting technical director: MPC
Gavin Toomey .... compositing supervisor: Framestore CFC
Davide Tromba .... lighting artist: MPC
Katie Tucker .... digital effects producer: Framestore CFC
Katie Tucker .... visual effects line producer: Framestore CFC
Abbie Tucker-Williams .... visual effects producer: Lola
Ben Turner .... digital compositor
James Turner .... visual effects artist: MPC
Jan Urbanowski .... camera technical director: Framestore CFC
Thomas Urbye .... online film editor
John Van Hoey Smith .... rotoscope artist
Paola Varvaro .... digital cleanup artist
Giuliano Dionisio Vigano .... roto/prep supervisor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Oskar Wahlberg .... senior technical director: Framestore CFC
Tara Walker .... digital lab operator
Ian Ward .... lighting techical director: MPC (as Ian T. Ward)
Neil Weatherley .... technical director: Framestore CFC (as Neil Weatherly)
Joern Weisspfennig .... digital effects artist: MPC
Andrew Whitehurst .... senior technical director: Framestore CFC
Bob Wiatr .... digital compositor (director's cut)
Sheila Wickens .... compositor: MPC (as Sheila Gorman)
Stephen Willey .... systems engineer
Jason Williams .... matchmover: MPC (as Jason Hannen-Williams)
Gina Willis .... visual effects coordinator: Warner Bros.
Oliver Winwood .... render wrangler: Cinesite
Aubrey Woodiwiss .... digital clean-up
Annabel Wright .... digital lab operator
Tim Zaccheo .... digital effects artist: Lola
George Zwier .... compositor: Framestore CFC
Keith Barton .... senior technical support: Cinesite (uncredited)
Howard Berry .... visual effects runner: MPC (uncredited)
Lee Chidwick .... digital I/O (uncredited)
Martyn Drake .... systems: MPC (uncredited)
Dianne Gordon .... data operator: Framestore CFC (uncredited)
Elysia Greening .... titles support (uncredited)
Jan Hogevold .... visual effects producer: Framestore CFC (uncredited)
Sian Lawson .... biomechanist (uncredited)
Brendan Lonergan .... armour painter/finisher (uncredited)
Courtney Vanderslice .... head of production: Cinesite (uncredited)
Kathy Wise .... digital systems manager (uncredited)
 
Stunts
Steve Abela .... stunts
Milan Alavanja .... stunt rigger
Gerardo Albarrán .... stunts (as Gerardo Moreno)
Wade Allen .... stunts
Daryl Andrews .... stunts
Asen Asenov .... stunts
John Atkins .... stunts
Alejandro Avendano .... stunts
Omar Ayala .... stunts
Menyhért René Balog-Dutombé .... stunts (as Menyhert Dutombe Balog)
George Barbara .... stunts
Andy Bennett .... stunts
Arthur Berezin .... stunts (as Artur Berezin)
Marius Camilieri .... stunt performer
Kenneth Camilleri .... stunts
Jordi Casares .... assistant stunt coordinator: second unit
Jordi Casares .... horse master
Steve Caswell .... stunts
Stuart Clark .... stunts
Jonathan Cohen .... stunts
Aris Comninos .... stunts
Simon Crane .... stunt coordinator
Danielle da Costa .... stunts
Andre Degabriele .... stunts
Dimiter Doichinov .... stunts (as Dimitar Doichinov)
Zuzana Drdacka .... stunts
Hana Dvorská .... stunts (as Hanka Dvorska)
Wade Eastwood .... assistant stunt coordinator
Marketa Franek .... stunts (as Marketa Frankova)
Leonardo Godinez .... stunts
Eduardo Gomez .... stunts
Ángel Gómez Fernández .... stunts (as Angel Gomez Fdez)
Mark Henson .... stunts (as Mark 'Franklin' Henson)
Dan Hirst .... stunts (as Daniel Hirst)
Jan Holicek .... stunts
Jitka Holickova .... stunts
Martin Hub .... stunts
Eunice Huthart .... stunts
Rowley Irlam .... stunts
Siso Kamburov .... stunts
Ivo Kehayov .... stunts (as Ivo Kehajov)
Tyrell Kemlo .... stunts
Jindrich Klaus .... stunts
Jiri Kraus .... stunts
Javier Lambert .... stunts
Todor Lazarov .... stunts (as Todor Lazzarov)
Derek Lea .... stunts
David Leitch .... stunts
Guy List .... stunts
David Listvan .... stunts (as David Listavan)
Raul Lopez .... stunts
Marc Mailley .... stunt performer
Mauricio Martínez .... stunts (as Mauricio Martinez)
Nick McKinless .... stunt double: Brendan Gleeson
Nick McKinless .... stunts
Bronco McLoughlin .... stunts
Trayan Milenov-Troy .... stunts (as Trayan Milenov)
Attila Mora .... stunts
Mark Mottram .... stunts
Daniel Naprous .... stunts
Joel Navarro .... stunt player
Niko Nedyalkov .... utility stunts
James O'Donnell .... stunts: swords
Domonkos Pardanyi .... stunts
Velizar Peev .... stunts
Rumen Petrov .... stunts
John Pickup .... stunts
Gábor Piroch .... stunts (as Gabor Piroch)
Cedric Proust .... stunts
Jaroslav Psenicka .... stunts
Wolfgang Raach .... stunts
Buster Reeves .... stunts
Richard Ryan .... sword master
Paul Siebert .... stunts
Krasimir Simeonov .... stunts
Klara Slavikova .... stunts
Mark Southworth .... stunts
Amie Stephenson .... stunt department coordinator
Vencislav Stojanov .... stunts (as Ventcislav Stoyanov)
Leo Stransky .... stunts (as Leos Stransky)
Tom Struthers .... stunts
Neville Strydom .... stunts
Gáspár Szabó .... stunts (as Gaspar Szabo)
Vesselin Todorov-Vinnie .... utility stunts (as Vesselin Todorov)
Tony Tomlinson .... stunts
Camilo Vila Novoa .... stunts
Juan Manuel Vilchis .... stunts
Kaloian Vodenicharov .... stunts (as Kaloyan Vodenicharov)
Bill Weston .... stunts
Bret Yount .... stunts
Kamila Zenkerová .... stunts
Roy Alon .... stunts (uncredited)
Nina Armstrong .... stunts (uncredited)
Ivan Baena .... stunts (uncredited)
Danton Dabar .... stunt performer (uncredited)
David Leitch .... stunt double: Brad Pitt (uncredited)
Alex Mariotti .... sword fight stunts (uncredited)
Domonkos Pardanyi .... stunt double (uncredited)
Shero Rauf .... stunt actor (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Florentino Aguilar .... dolly grip: Mexico
David Appleby .... key grip
Alex Bailey .... still photographer
John M. Barbour .... first assistant camera
Paul Bond .... camera operator: Mexico
Massimo Bordonaro .... ad/pub services
Dave Brennan .... electrician
Leon Buckley .... video operator: second unit
Steve Burgess .... first assistant camera: second unit (as Steven Burgess)
Christian Camacho .... video assist: Mexico
Michael Chambers .... best boy: second unit (as Mike Chambers-Pike)
David Churchyard .... camera trainee
Ian Coffey .... first assistant camera: Mexico
Jason Coop .... additional second assistant camera
Trevor Coop .... camera operator: "b" camera
Victor Correa .... dolly grip: Mexico
Raúl Cortés .... dolly grip: Mexico (as Raul Cortes)
Jim Crowther .... dolly grip (as James Crowther)
Marco Antonio Cruz .... dolly grip: Mexico
Ted Deamer .... first assistant camera: Mexico
Tom Debenham .... director of photography: visual effects unit
Rosalyn Ellis .... second assistant camera: Mexico (as Ros Ellis)
Raphael Francis Farrugia .... assistant camera trainee
Stephen Fell .... chargehand rigger
Peter Field .... camera operator: second unit
Chuck Finch .... gaffer (as Robert 'Chuck' Finch)
Stephen Finch .... electrician coordinator
Wick Finch .... rigging gaffer (as William 'Wick' Finch)
Will Finch .... electrician
Andrew Friswell .... dolly grip: second unit
Guy Frost .... first assistant camera: "c" camera
Rory Fry .... assistant video operator
John Gamble .... first assistant camera: second unit
Sergio García Terrazas .... first assistant camera: Mexico (as Sergio Garcia)
Pat Garrett .... dolly grip
Robin Gautier .... libra head technician
Ron Goodman .... aerial camera operator: SpaceCam
Alan Grayley .... rigging electrician
Kenny Groom .... first assistant camera: second unit
Alan Hall .... second assistant camera: second unit
Graham Hall .... Steadicam operator: Mexico
Graham Hall .... camera operator: Mexico
Vic Hammond .... dolly grip: second unit
Harvey Harrison .... additional director of photography: second unit
Lewis Hume .... second assistant camera: "c" camera
Simon Hume .... first assistant camera: "a" camera
Edgar Hurtado .... second assistant camera: Mexico
Tony Jackson .... Steadicam operator: Mexico
Sacha Jones .... second assistant camera: "b" camera
Wayne King .... electrician
Javier Labastida .... dolly grip: Mexico
Jesus LaBastida .... dolly grip: Mexico
Stephen Lee .... video operator
Graham Martyr .... first assistant camera: "b" camera
John Marzano .... aerial director of photography
Frank Masi .... unit still photographer
Chris Mason .... second assistant camera: "c" camera
Andrés Medina .... dolly grip: Mexico (as Andres Medina)
Billy Merrell .... best boy electric (as Bill Merrell)
Richard Merrell .... electrician
Dean Morrish .... second assistant camera: second unit
Phil Murray .... best boy
Jesús Muñoz .... video assist: Mexico (as Jesus Munoz)
Omar Muñoz .... video assist: Mexico (as Omar Munoz)
Santiago Navarrete .... camera operator: Mexico
Andrew Nolan .... rigging electrician
Salvador Orendain .... dolly grip: Mexico
Ashley Palin .... gaffer: second unit
Francisco Jaime Pastrana .... second assistant camera: Mexico (as Francisco Pastrana)
Tim Phillips .... second assistant camera: "c" camera
Toby Plaskitt .... key grip: second unit
Sam Renton .... second assistant camera: "a" camera
Gary Romaine .... dolly grip: second unit
Tim Ross .... camera operator: Mexico
Adam Samuelson .... crane technician
Simon Smith-Hutchon .... still photographer: second unit
Gary Spratling .... camera operator: second unit
Fraser Taggart .... director of photography: second unit
Ryan Taggart .... second assistant camera: second unit
Arturo Tannos .... dolly grip: Mexico
Brian Taylor .... dolly grip
Peter Taylor .... camera operator: "a" camera
Ian Townsend .... crane technician
Alf Tramontin .... Steadicam operator
Alf Tramontin .... camera operator: "c" camera
Raymundo Verde .... first assistant camera: Mexico
Peter Wignall .... Steadicam operator
Glyn Williams .... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Lawrence Winter .... crane technician
Trevor Coop .... additional cinematographer (uncredited)
Jennie Paddon .... second assistant camera: "c" camera, second unit, Mexico (uncredited)
Ian Speed .... libra technician (uncredited)
Ryan Taggart .... camera loader: second unit (uncredited)
Marc Wolff .... camera pilot (uncredited)
 
Animation Department
Jason Snyman .... animator
 
Casting Department
Alejandro Ayala .... extras casting coordinator
Louis Elman .... adr voice casting
Bonello Gordon .... extras casting
Janet Hirshenson .... casting consultant: USA
Jane Jenkins .... casting consultant: USA
Edward Mercieca .... casting: Malta
Berenice Percival .... casting assistant
Reg Poerscout-Edgerton .... casting assistant
Lucinda Syson .... casting: UK
Julio Toledo .... extras casting
Michelle Lewitt .... casting associate: USA (uncredited)
Russell Sharp .... life casting (uncredited)
Jocelyn E. Thomas .... casting assistant: USA (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Jeeda Barford .... costumes
Costanza Bastanti .... wardrobe
Amanda Bone .... armor maker: FBFX
Gina Bonello .... seamstress
Alex Carey .... costumes (as Alexander Carey)
Emma Carroll .... costumer
Graham Churchyard .... costume supervisor
Joanne Cook .... armour maker: FBFX
Yvonne Zarb Cousin .... wardrobe mistress: Malta
Dave Croucher .... costumes
Alleyne Kirby Davies .... costume maker
Stefano De Nardis .... costumes
Bruno de Santa .... costumer: Mr. Pitt
John Denison .... costumes
Francesca Deodato .... costumes
Marco Fantoni .... costumes
Nicola Foy .... costume maker
Frank Gardiner .... assistant costume designer
Luca Giampaoli .... chief metal armorer
Laura Giustini .... costumes
Augusto Grassi .... costume armorer
Giampaolo Grassi .... chief leather armorer
Peter Hannan .... costumes
Gordon Harmer .... wardrobe master
Reuben Hart .... key costume maker
Barbara Higgins .... key costume maker
Ismael Jardon .... wardrobe supervisor: Mexico (as Ismael Jardon Tejas)
Michael Jones .... key costume maker
Ali Lammari .... set costumer
Wei Liang .... key costume maker
Whitaker Malem .... special costumes
Martin Mandeville .... costume coordinator
Claudio Manzi .... costume assistant
Ann Maskrey .... key costume maker
Mustapha Mimis .... set costumer
Sandra O'Toole .... costumes
Grant Pearmain .... costume armorer
Sangeet Prabhaker .... armor maker: FBFX
Sally Puttick .... wardrobe mistress
Nicholas Roche-Gordon .... costumes (as Nicholas Roche-Gordon)
Joanna Roderick .... costumes
Fulvia Roverselli .... costumes
Sunny Rowley .... crowd wardrobe mistress
Roland Sanchez .... assistant costume designer
Paolo Scalabrino .... costumer supervisor
Timothy Shanahan .... costumes (as Tim Shanahan)
Mike Skorepa .... costumer
Helen Smith .... costumes
Rupert Steggle .... wardrobe master: second unit
Mark Sutherland .... key wardrobe
Massimiliana Tiberti .... costumes
Maurizio Torti .... costumes
Emma Walker .... costumes
Dee Walsh .... costumes
Ros Ward .... costume buyer
Ros Ward .... costumes
Justine Warhurst .... costumes
Thomas Zaepf .... costumes
Aleanza Zanon .... costumes
Jeeda Barford .... specialist costume buyer (uncredited)
Stephen Kill .... costume jewellery maker (uncredited)
Timothy Shanahan .... head costumer dyer/painter (uncredited)
 
Editorial Department
Marcus Alexander .... digital intermediate production coordinator
Jonathan Brayley .... pre-visualization editor
Mark Cullis .... editor trainee
Rus Ekkel .... additional trainee assistant editor
John Ensby .... color timer
Steve Farman .... negative cutter
Simon Harris .... assistant editor
Peter Hunt .... color timer
Kathleen Largay .... digital intermediate editor: Director's Cut
Jonathan Lucas .... supervising first assistant editor
George Papuashvili .... additional post-production services
Keith Shaw .... colorist: mastering
Christine Vasquez .... digital intermediate project manager: director's cut
Jane Winkles .... first assistant editor
James Winnifrith .... assistant editor: film
Jan Yarbrough .... senior digital intermediate colorist: director's cut
Bill Daly .... post-production executive (uncredited)
Matthys Pretorius .... assistant editor (uncredited)
 
Music Department
Ramiro Belgardt .... music editor
Dick Bernstein .... music editor
Stephen Coleman .... music librarian
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
Marc Gebauer .... scoring technician
Jim Henrikson .... supervising music editor
James Horner .... conductor
James Horner .... orchestrator
Edward Karam .... orchestrator (as Eddie Karam)
Randy Kerber .... orchestrator
Rick Kline .... music re-recording mixer
Jon Kull .... orchestrator
Jason Lloyd .... scoring crew
David Marquette .... score recordist
Barbara McDermott .... assistant music editor
Bryan Pezzone .... musician: piano
Conrad Pope .... orchestrator
Roy Prendergast .... music editor (director's cut)
Simon Rhodes .... music recording mixer
Peter Rotter .... orchestra contractor
Jay Selvester .... scoring crew
Steven L. Smith .... music preparation
James Thatcher .... musician: French horn
James Thatcher .... musician: french horn
Sylvia Wells .... scoring supervisor
Jonathan Williams .... musician: cello
Gabriel Yared .... composer: additional music (director's cut)
Simon Changer .... music editor: temp score (uncredited)
Paul Kegg .... musician: cello (uncredited)
 
Transportation Department
John Atkins .... transportation coordinator
Carmen Bobadilla .... transportation captain: Mexico
George Bolton .... transportation captain: Mexico
Billy Bonifield .... transportation coordinator: Mexico
Francisco Castill .... transportation captain: Mexico
Arthur Dunne .... transportation coordinator: Malta
Wayne Flowers Jr. .... transportation captain: Mexico (as Wayne Flowers)
Brano Kollar .... transportation manager: Malta
Lorraine Kollar .... transportation manager: Malta
Terry Nafzger .... assistant transportation coordinator
Cecil O'Reilly .... assistant transportation coordinator
Gilberto Pulido .... transportation captain: Mexico
Tom Siemens .... transportation captain: Mexico
Mario Simon .... transportation coordinator: Mexico
Billy Turner .... assistant transportation coordinator
Chris Walden .... driver
Bruce Callahan .... driver (uncredited)
Abiff Salcedo .... driver: basecamp (uncredited)
Gerry Turner .... crew driver (uncredited)
Tony Wadsworth .... driver (uncredited)
 
Other crew
Jaime Abregana Jr. .... choreographer: karate
Mariana Acuña Acosta .... set production assistant: Mexico (as Mariana Acuna Acosta)
Pierre Agius .... production assistant: Malta
Lucy Amador .... first assistant accountant
Daniela Amoros .... personal assistant to executive producer
Rebecca Anastasi .... set production assistant: Malta
Nina Armstrong .... horse wrangler
Asterik Azzopardi .... set production assistant: Malta
Bryan Azzopardi .... set production assistant: Malta
Colin Azzopardi .... set production assistant: Malta
Jose Manuel Ballesteros .... catering coordinator
Khalid Banoujaafar .... production coordinator
Guy Barker .... post-production accountant
Driss Benchhiba .... location manager
Mohamed Benhmamane .... location manager
James Bevilacqua .... assistant location manager: Mexico
Andy Birmingham .... production controller
Mark Birmingham .... assistant to accountant
Carlos Vasquez Blanco .... horse wrangler
Billy Bonifield .... production liaison: Mexico
Linda Bowen .... location assistant: Malta
Simon Brindle .... weapons designer
Tina Canny .... location projectionist: Mexico
Roisin Carty .... dialect coach
Daniel Chircop .... set production assistant: Malta
Laurence Chisholm .... production assistant: Malta
Peter k Christopher .... assistant armorer
Natacha Clarke .... production assistant
Greg Corke .... armorer
Stephanie 'Tuty' Correa .... set production assistant: Mexico (as Stephanie Correa)
Mark Culmer .... assistant location manager: Mexico
Steve Cummings .... supervising armorer
Richard Daldry .... production coordinator
Mario de Mendoza .... set production assistant: Mexico
Stephen Deuters .... production assistant
Enfys Dickinson .... creative producer
Hector Dominguez .... production assistant: Mexico
Mario Ebejer .... production assistant: Malta
Sam Engelen .... production assistant
Dave Evans .... armorer
Bruce Everett .... title designer
Manuel Eslava Fajardo .... set production assistant: Mexico
Stephen Finch .... electrics coordinator
Carlos I. Flores Castro .... production assistant: Mexico
Carlos E. Fonseca Mondragon .... production assistant: Mexico (as Carols Fonseca)
Chris W. Freeman .... assistant to the director
Francesca Galea .... set production assistant: Malta
Julian Galea .... marine assistant
Hallie Gallaga .... assistant accountant
Kurt P. Galvao .... post-production technical consultant
Jen Gasson .... assistant: Diana Rathbun
Duffy Gaver .... personal trainer: Brad Pitt (as James 'Duffy' Gaver)
Jovin Genovese .... production assistant: Malta
Luis Enrique Granados .... production assistant
Ian Vassallo Grant .... set production assistant: Malta
Augusto Grassi .... jewellers master
Giampaolo Grassi .... leather master
Helen Gregory .... production coordinator
Nicky Gregory .... unit nurse
Manuel Guijoza .... assistant location manager: Mexico
Agustin Gutierrez .... location assistant
Faical Hajji .... production assistant
Giles Harding .... set production assistant: second unit
Rob Harris .... unit publicist
Elaine Harrison .... payroll accountant
Alan Hausmann .... armor supervisor
Cara Higgins .... set production assistant: second unit
Sarah Hinch .... script supervisor: second unit (as Sarah Hornbuckle)
Chris Hopkins .... audio/video systems engineer
Pauline Hume .... title designer
Nick Hussey .... assistant to Peter O'Toole, UK
Antonio Islas .... medic: Mexico
Andrew Jack .... dialect coach
Paula Jack .... additional dialect coach
Kelly Johnson .... accounting assistant
Greg Joujon-Roche .... trainer: Mr. Pitt
Ricardo M. Kaplan .... account cashier
Claire L. Kenny .... location assistant accountant: Malta
Randy Kerber .... synthesizer programmer
Nick Komornicki .... supervising armorer
Lisa-Kim Ling Kuan .... first assistant accountant
David Lindsay .... security: Brad Pitt
Myriam Loukili .... accountant
Natalie Lovatt .... script continuity assistant
Elizabeth 'Lizzi' Lowell .... assistant unit publicist
Diego Vazquez Lozano .... set production assistant: Mexico
Jorge Ernesto Luna .... accounting assistant
Ruben Malaret .... publicist
Rookie Manning .... armory assistant
Simon Marsden .... location manager
Fry Martin .... assistant accountant
Peter Martorano .... location scout: Mexico
Patrick Thomas McManus .... assistant site manager
Helen Medrano .... production accountant: Mexico (as Helen Ruiz)
Christophe Meslin .... head of systems
Chris Micallef .... set production assistant: Malta
Irene Mifsud-Bonnici .... production assistant: Malta (as Irene Mifsud Bonnici)
Boo Motjuoadi .... assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi)
Sue Nani .... production assistant: Malta
Peter J. Novak .... location manager: Mexico (as Peter Novak)
Juan Carlos Novarro M. .... set production assistant: Mexico
Mike O'Farrell .... caterer
Matthew O'Toole .... accountant
Matthew O'Toole .... location accountant
Veronica Ojeda .... production assistant: Mexico
Luis Oropeza .... assistant location manager: Mexico
Jose Luis Palomino .... medic: Mexico
Laurence Parker .... assistant accountant
Mikey Pavia .... production assistant
Mauricio Pedroza .... wrangler: Mexico (as Mauricio Pedroz)
Jose Abedoy Pena .... wrangler: Mexico
Daniel Petersen .... assistant: Wolfgang Petersen
Gianfranco Pierantoni .... miscellaneous crew
Matthys Pretorius .... production assistant
Dadis Quintos Dimítrova .... set production assistant: Mexico (as Dadis Quintos Dimitrova)
Luis Quinzá .... production assistant
Stephen Ralphs .... consultant: archery
Stephen Ralphs .... sole archery supplier
Carla Raygoza .... production coordinator: Mexico
Lee Robertson .... assistant location manager
James Rogers .... armour maker
Angela Rowden .... accounting assistant
Richard Ryan .... sword master
Paul Sacks .... set production assistant: second unit
Quinny Sacks .... choreographer
Adam Samuelson .... louma crane technician
Nick Saunders .... assistant: Orlando Bloom
Robert St-John Smith .... armory assistant
Mark Sonoda .... production executive
Amie Stephenson .... assistant to director: second unit
Rhys Summerhayes .... set production assistant
Jennifer Teves .... assistant: Colin Wilson
Richard Thomas .... modeller
Kevin Trehy .... production executive
Helena Tua .... assistant: Sean Bean
Mike Turk .... marine coordinator
Amanda Uber .... assistant to executive producer
Ian Underwood .... synthesizer programmer
Axel Uriegas .... set production assistant: Mexico (as Axel Uriegas Duarte)
Claudia Valdez .... assistant production coordinator: Mexico
Efrén Valladares .... assistant production office coordinator
Charles Vella .... marine coordinator: Malta
Valeria Villalobos .... set production assistant: Mexico (as Valeria Villalobos E.)
Dominic Weisz .... armory modeller
Tim Wildgoose .... assistant armorer
Chris Wilson .... armory assistant
Raliegh Wilson .... horse trainer (as Roland 'Raleigh' Wilson)
Marc Wolff .... aerial coordinator
Anna Worley .... script supervisor
Tomoko Yamamoto .... assistant accountant: Mexico
Galea Yolanda .... accountant
Galea Yolanda .... location assistant: Malta
Massimo Zei .... chef
Ron Aston .... programmer (uncredited)
Henry Christopher .... armory assistant (uncredited)
Maguy R. Cohen .... personal assistant: cast (uncredited)
Jose Maria Hernandez III .... horse wrangler (uncredited)
'Chico' Hernandez .... head wrangler (uncredited)
Alfredo Hernandez .... horse wrangler (uncredited)
Steven Ho .... sword trainer: Brad Pitt (uncredited)
Lisa Kisner .... assistant: Brad Pitt: Mexico (uncredited)
Lisa Kisner .... production assistant: Cabo San Lucas (uncredited)
Ulrich Schwarz .... production intern (uncredited)
Toby White .... production assistant (uncredited)
Raliegh Wilson .... horse wrangler (uncredited)
Bret Yount .... assistant sword master (uncredited)
 
Thanks
Johann Benét .... special thanks
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated R for graphic violence and some sexuality/nudity
Runtime:
163 min | 196 min (director's cut)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Argentina:13 | Australia:MA (original rating) | Australia:M (re-rating on appeal) | Brazil:14 | Canada:14A | Canada:13+ (Quebec) | Chile:14 | Czech Republic:12 | Finland:K-15 | France:U | Germany:16 | Germany:12 (cut) | Hong Kong:IIB | Hong Kong:III (director's cut) | Iceland:14 | Ireland:15 | Italy:T | Japan:PG-12 | Malaysia:U | Netherlands:16 | New Zealand:M | Norway:15 | Peru:14 | Philippines:PG-13 | Portugal:M/12 | Singapore:M18 (director's cut) | Singapore:PG13 (edited TV version) | Singapore:PG (edited for re-rating) | Singapore:NC-16 (original rating) | South Korea:15 | Spain:13 | Sweden:15 | Switzerland:12 (canton of Geneva) | Switzerland:12 (canton of Vaud) | Taiwan:R-12 | UK:15 | USA:R

Did You Know?

Trivia:
Terry Gilliam was offered the chance to direct the movie. He read 5 pages of the script and declined.See more »
Goofs:
Errors in geography: After Achilles rescues Briseis from the Greeks' branding iron in the dark, they spend the night together. The next shot shows the sun rising over the sea, to the west.See more »
Quotes:
[first lines]
Title Card:3200 years ago. After decades of warfare Agamemnon, King of Mycanae, has forced the kingdoms of Greece into a loose alliance. Only Thessaly remains unconquered. Agamemnon's brother Menelaus, King of Sparta, is weary of battle. He seeks to make peace with Troy, the most powerful rival to the emerging Greek nation. Achilles, considered the greatest warrior ever born, fights for the Greek army. But his disdain for Agamemnon's rule threatens to break the fragile alliance apart.
Priam:Men are haunted by the vastness of eternity. And so we ask ourselves, will our actions echo across the centuries? Will strangers hear our names long after we're gone, and wonder who we were, how bravely we fought, how fiercely we loved?
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
RememberSee more »

FAQ

What are the differences between the Theatrical Version and the Director's Cut?
Will The Odyssey be made into a spin off of this movie?
What are some of the differences between the events in this movie and in The Iliad?
See more »
138 out of 253 people found the following review useful.
Remarkable production value but very flawed, 27 October 2005
Author: Monotreme02

For a movie loosely based on a poem written thousands of years ago, the director and screenwriter have done an excellent job in re-creating the epic story and the ancient world on the screen, which was probably quite a difficult task. The production is fantastic, visual effects are great, and yet my opinion on Troy is divided in two: The movie is built in such a way that we, the viewers, aren't entirely sure who are the bad guys. Brad Pitt's Achilles is displayed as the star, the hero, and yet he fights for the Greeks, who are displayed as brutal warriors under the rule of a greedy tyrant, Agamemnon. In fact, the entire Trojan War was started only because of the greed of the king of Sparta, Menelaus. Paris, the prince of Troy (son of Priam, the king) took Helen, Menelaus' wife, back to Troy with him after a peace meeting in Sparta. This enraged Menelaus and so Agamemnon, his brother, rounded up the entire Greek army to attack Troy and retrieve his wife. On the other hand, the Trojans are sort of shown as the "good guys". Just because of one mistake that Paris made, the Trojans now have to hold back an attack of 50,000 Greeks, while loosing thousands of husbands, sons and cousins in the process. Hector is displayed as a family man: He doesn't want to go to war, he'd rather stay home with his wife and newborn child, but he is loyal to Troy and must fight for her. This is slightly different than the way the Trojan War had always been conveyed to me: Helen did not run off with Paris, but Paris seduced her and practically kidnapped her with him back to Troy. Hector was a big, brutal warrior who had absolutely no problem with killing as many people as he possibly could. I really liked the way the movie showed the Trojans as the good guys and the Greeks as the evil, greedy tyrants. It's definitely a fresh and original approach to the story.

Production-wise the movie is stunning. The costumes, the sets, and the weapons… everything is top-notch, with excellent attention to details. The visuals are also stunning. The shot of Brad Pitt standing on the deck of a ship with the camera slowly zooming out, eventually revealing the entire Greek navy consisting of 1,000 ships is really a treat to the eye. The computer graphics are excellent. It's really hard to tell in the huge battle scenes which soldiers are computer graphics and which are extras, although you know that some of them must be CG because there are so many. The long shots of the city of Troy are also great eye candy. In all, the one thing this movie is especially excellent at is entertaining, and it is definitely a visually satisfying movie.

The acting is also pretty good. Brian Cox definitely stands out as the power-hungry Agamemnon. His acting is top-notch. Peter O'Toole is also good as Priam, the king of Troy. Eric Bana was great as Hector, although I don't think he physically matches the part. Brad Pitt wasn't as bad as I was worried he would be. In fact, his acting was quite good. Which brings me to my second opinion: While Brad Pitt's acting was quite good, I just don't think he fits the character of Achilles. It seems as if Brad Pitt wasn't entirely comfortable with Achilles' character, so he took it and dressed it over his own personality, which changed the character a bit. Physically, though, he looks perfect for the part. Eric Bana, on the other hand, is just the opposite. He truly captured the essence of the Hector character, and his acting is great, but I don't think that he physically matches the part. He's just kind of small and scrawny, while Hector is supposed to be taller and more muscular than Achilles, which is not how it seemed in the movie. It also seemed that his character was a bit too weak. He's supposed to be the greatest fighter on Earth, matched only by Achilles, and yet he struggled a bit just to kill Achilles' cousin, who had never even been in a battle before. When you look at how easily Achilles killed the giant soldier in the very beginning of the movie, it kind of makes Hector look far weaker than he's supposed to be. Also, while Agamemnon was supposed to be power-hungry and greedy, he was not hasty, and was considered to be one of the wisest kings. And yet, in the movie he makes very hasty and stupid decisions, which kind of lower his character to a stupid power-hungry oaf, while he was really quite smart. One character that I'm really happy about is Odysseus, played by Sean Bean. His character's essence was truly and perfectly captured: He's cunning, a good warrior and extremely smart. He constantly gives Achilles advice on how to approach Agamemnon, and is conveyed perfectly as Achilles' close friend. Odysseus also suggests various war strategies to Agamemnon, who is reluctant to listen. Now as much as I dislike Orlando Bloom, he actually pulls off the Paris character quite well, and fits the part of the weak, cowardly, naive pretty-boy prince perfectly.

All in all, Troy is definitely an entertaining movie, and the production is remarkable, but a few major historical inaccuracies, strange casting choices and a particularly cliché Hollywood ending lower my appreciation for the film.

Was the above review useful to you?
See more (1679 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Troy (2004)
Recent Posts (updated daily)User
Achilles and Briseis pinkseashell09
Hands up if... Luce_jackman_depp
why troy is not much critically acclaimed? sbrtkr
Theatrical or Directors Cut? Stygian6
Ever wonder where all the wood was souced from? simonkevnorris
See more »

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.