Edit
The Punisher (2004) Poster

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jonathan Hensleigh

Writing Credits (WGA)  

Jonathan Hensleigh ... (written by) and
Michael France ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Tattooed Mike (as Russ Comegys)
...
Rick Elmhurst ...
...
Michael Reardon ...
Toro Croupier (as Michael Francis)
...
...
EMT (as William Hasenzahl)
...
Jimmy Weeks (as Russell Andrews)
...
Frank Castle (as Tom Jane)
...
...
...
...
Veryl Jones ...
Carleth Keys ...
...
Accountant #3
...
...
...
...
Accountant #1
...
...
Robin O'Dell ...
...
Yamil Piedra ...
...
Steve Raulerson ...
...
Joan (as Rebecca Romijn-Stamos)
...
Hank Stone ...
...
Jack Swanson ...
Accountant #2
Josh Thomas ...
...
...
Mike Toro (as Eduardo Yanez)
Rest of cast listed alphabetically:
John Baker ...
News Reporter (uncredited)
David Broitman ...
Kyle (uncredited)
...
Enforcer (uncredited)
Georgia Chris ...
Reporter (uncredited)
...
Castle Family Friend (uncredited)
...
Castle Family Member (uncredited)
...
Beach Visitor (uncredited)
Hatcher Flaschen ...
Sales Person (uncredited)
...
FBI Agent (uncredited)
Mary Guyer ...
Movie Theater Extra (uncredited)
Russell Hess ...
John Hill ...
Casino Patron (uncredited)
Russ Isles ...
Bodyguard To Thomas Jane (uncredited)
Jillian Kinsman ...
Nightclub Patron (uncredited)
...
Night Club Singer (uncredited)
...
Agent Moss (uncredited)
Walter Medina ...
Flirt at Casino Tables (uncredited)
...
Frantic Businessman (uncredited)
...
Mafia Thug (uncredited)
...
Lieutenant (uncredited)
...
Castle Family Member (uncredited)
...
News Reporter (uncredited)
Matt Totty ...
Heather Trzyna ...
Castle Family Member (uncredited)
...
Major Mars (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ari Arad ... co-producer
Avi Arad ... producer
Anson Downes ... associate producer
Christopher Eberts ... executive producer
Linda Favila ... associate producer
Kevin Feige ... executive producer
Andreas Grosch ... co-producer
Gale Anne Hurd ... producer
Stan Lee ... executive producer
John Leonetti ... co-producer: animated intro (extended cut)
Chris Roberts ... executive producer (as Christopher Roberts)
Andreas Schmid ... executive producer
John H. Starke ... executive producer (as John Starke)
Andrew Golov ... executive producer (uncredited)
Patrick Gunn ... executive producer (uncredited)
Amir Jacob Malin ... executive producer (uncredited)
Richard Saperstein ... executive producer (uncredited)

Music by 

Carlo Siliotto

Cinematography by 

Conrad W. Hall ... director of photography

Film Editing by 

Jeff Gullo
Steven Kemper
John Leonetti ... (animated intro - extended cut)

Casting By 

Pam Dixon

Production Design by 

Michael Z. Hanan

Art Direction by 

John Hansen
Arlan Jay Vetter

Set Decoration by 

Casey Hallenbeck

Costume Design by 

Lisa Tomczeszyn

Makeup Department 

Ozzy Alvarez ... prosthetic lab work
Michele Baylis ... hair stylist: Tom Jane / makeup artist: Tom Jane
Chris Burgoyne ... prosthetic lab work
Michelle Bühler ... makeup artist: Mr. Travolta
Leo Corey Castellano ... assistant makeup artist: second unit (as Leo Corey Catalaneau)
Lee Grimes ... key makeup artist
Rodger Jacobs ... makeup artist (as Roger Jacobs)
Kris Kobzina ... prosthetic lab work
Ryan McDowell ... prosthetic lab work
Matthew W. Mungle ... prosthetics creator
Charles O'Brien ... prosthetic lab work (as Chuck O'Brien)
Randa Squillacote ... assistant hair: second unit / key hair stylist
Gunnar Swanson ... key hair: second unit
Kathe Swanson ... hair department head
Yolanda Toussieng ... hair stylist: Mr. Travolta
Eddie Vargas ... prosthetic lab work
Gary Walker ... hair department head
Carla Antonino ... makeup artist (uncredited)
Deborah Brozovich ... additional hair stylist (uncredited)
Jane Hassinger ... hair stylist (uncredited)
Ann-Maree Hurley ... day-check makeup artist (uncredited)
Matthew Petty ... hair stylist (uncredited)
Carol Raskin ... hair stylist (uncredited)
Diana Thomas-Madison ... makeup artist (uncredited)
Christine Wostak ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Janet Fries Eckholm ... post-production supervisor
Kiley Fascia ... production supervisor
Wendi McNeese ... post-production supervisor: main title
John H. Starke ... unit production manager (as John Starke)
Beverly Visitacion ... production supervisor: second unit (as Beverly Vistacion)
Donald Dowd ... location production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Steve Battaglia ... second second assistant director
Christian Clarke ... second assistant director: second unit (as Christian Clark) / second assistant director: second unit
Gianna DeGiulio ... dga trainee
Gary Hymes ... second unit director
Richard Oswald ... second assistant director
Marten W. Piccinini ... first assistant director: second unit (as Marten Piccinini)
David Sardi ... first assistant director
Cheeba White ... second assistant director: second unit

Art Department 

Suzy Abbott ... stand by painter
David Alban ... location foreman
Carla Bailey ... scenic artist (as Carla Bailey-Peters)
John Balling ... scenic gang boss
Bjorn Boman ... propmaker
Ted Boonthanakit ... storyboard artist
Danny Bower ... propmaker
Will Brantley ... set dresser
William R. Bricker ... propmaker (as William Bricker)
Michael Calabrese ... set dresser
John Cano ... art department coordinator
Michael Charboneau ... propmaker (as Michael S. Charbnoneau)
James Patrick Coll ... set dresser
Harold Collins ... gang boss
Sean Coughlan ... greens
Gina B. Cranham ... set designer
James P. Crapser ... shop foreman (as James Crapser)
Don Dalstra ... propmaker
Stephen P. Durante ... leadman (as Steve Durante)
Michael Edling ... propmaker (as Mike Edling)
Stephen I. Erdberg ... set decorating buyer (as Steve Erdberg)
Nicklas Farrantello ... scenic (as Nick Farrantello)
Michael J. Flynn ... greens gang boss
Richard Fojo ... set designer
Forrest Gillespie Jr. ... scenic (as Forrest Gillespie)
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator (as Dan Gillooly)
Matthew J. Gillooly ... greens
Charles Guanci Jr. ... property master (as Charlie Guanci)
David Hanan ... art department production assistant
Brian P. Harris ... propmaker (as Brian Harris)
James Harris ... general foreman
Jeffrey Harris ... sign maker
Maureen Hendricks ... scenic
Paul J. Hendricks ... gang boss (as Paul Hendricks)
James Hendrix ... construction foreman
Harry Hurst ... propmaker
Dean F. Janik ... sign painter
Anthony Jassen ... propmaker
Jane B. Johnson ... set decorating buyer (as Jane Johnson)
Steven Kerlagon ... charge scenic
Karey Kersey ... art department production assistant
Robert Loring Jr. ... greens foreman (as Robert Loring) / greensman: second unit (as Robert Loring)
Brian Luehring ... propmaker (as Brian Leuhring)
Shawn Mack ... propmaker
Michael Metzel ... construction coordinator
David Mosall ... propmaker
John Ogonoski ... propmaker
Rosa Palomo ... set decorating buyer
John Pantesco ... propmaker
James B. Perdue ... scenic (as James Perdue) / stand-by painter: second unit (as James Perdue)
Thomas Pilgram III ... propmaker (as Tom Pilgrim)
Linda Pilgrim ... scenic
Chris Purser ... assistant property master
Albert Quero ... propmaker
Frank A. Raffa Jr. ... set dresser
Jeremy Alan Read ... greens (as Jeremy Read)
Doug Relkin ... construction production assistant
Billy Reutman ... propmaker
Alan S. Reynolds ... scenic foreman
Robert R. Richardson ... set dresser (as Robert Richardson)
Vincent Richter ... propmaker
Nicholas Scott ... propmaker
Jonathan Short ... assistant art director
Gene Siegmund ... propmaker
Chad Simpson ... scenic foreman
Gray Smith ... propmaker
Jeffrey Strohaver ... scenic (as Jeff Strohaver)
Paul Vistocco ... scenic gang boss
Robert Welch ... greens / greensman: second unit
Nelson Werntz ... propmaker
Andrew Wert ... assistant props / property master: second unit
Dan Wilkerson ... on set dresser
Sean R. Wilson ... assistant props: second unit (as Sean Wilson)
Douglas Winters ... propmaker
Ben Wolcott ... graphic designer
Paul Catling ... concept artist (uncredited)
Don Cinderella ... set dresser (uncredited)
Christian Corvellec ... painter (uncredited)
Layron DeJarnette ... opening title sequence animator (uncredited)
Jeff 'J.Mac' McDonald ... set dresser (uncredited)
Jean-François Merlot ... scenic painter (uncredited)
Marc Messenger ... storyboard artist (uncredited)
Christopher Scheetz ... construction gangboss (uncredited)
Roger Sherman ... scenic artist (uncredited)
Rich Swim ... set dresser: dayplayer (uncredited)

Sound Department 

Bryan Arenas ... dolby consultant
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer
Vladislav Boyadjiev ... sound assistant (as Vladislav Boiadjiev)
Bill Byers ... sound mixer: second unit
Kelly Cabral ... supervising sound editor
Paul Timothy Carden ... supervising sound editor
Tim Cooney ... sound mixer
Gary Coppola ... foley mixer
Rickley W. Dumm ... sound effects editor
Jason King ... sound effects editor
Ai-Ling Lee ... sound effects editor
Andrea M. Metty ... adr facility coordinator
Chris Navarro ... adr recordist
Thomas O'Neil Younkman ... sound effects editor (as Thomas O'Neill Younkman)
Aynee Osborn ... assistant sound editor (as Aynee Osborn Joujon-Roche)
Sarah Payan ... dialogue editor (as Sarah Rudolph Payan)
Alberto Rossetto ... sound assistant
Mike Schmidt ... boom operator (as Michael Schmidt)
Brad Sherman ... re-recording mixer
Randy Smith ... utility cable
Unsun Song ... re-recording recordist
Edward M. Steidele ... foley artist (as Edward Steidele)
Marco Streccioni ... sound engineer
Jon Taylor ... re-recording mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Chris Trent ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Lars Bjerre ... dialogue denoising (uncredited)
Holger M. Thiele ... sound mastering engineer: re-mix & master: credited on new digital master (uncredited)

Special Effects by 

Michael H. Clark ... special effects technician (as Michael Clark) / special effects: second unit (as Michael Clark)
Harvey T. Collins ... special effects technician (as Harvey Collins)
Peter Damien ... pre-rig fx foreman
Mike Doyle ... special effects foreman (as Michael Doyle)
Ken Gorrell ... special effects technician
Kevin Harris ... special effects coordinator
Robert Hutchins ... pyrotechnics: Fantasy II Film Effects (as Robert W. Hutchins)
Thomas Kittle ... special effects set coordinator
Jack Lynch ... special effects technician / special effects: second unit
John Patteson ... assistant to special effects coordinator
Richard Pecora ... special effects technician
Richard E. Perry ... special effects coordinator: second unit (as Rick Perry) / special effects foreman: second unit (as Rick Perry)
John Salemi ... special effects technician
Tim Tonkin ... special effects technician (as Timothy Tonkin)
Durk Tyndall ... special effects technician
Robert Caban ... special effects technician (uncredited)
Kurt Harris ... special effects technician (uncredited)
David McElroy ... production assistant (uncredited)
Damon Wellner ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Bobby Bell ... general manager: Howard Anderson Company (as Robert Bell)
Beverly Bernacki ... digital artist: Fantasy II Film Effects
Hector Bitar ... senior staff: Howard Anderson Company
Beth Block ... digital artist: Fantasy II Film Effects
Thomas Dumcius ... digital artist: Fantasy II Film Effects
Richard Eberhardt ... line-up/editorial: Howard Anderson Company
Steven Fagerquist ... compositing artist: Howard Anderson Company (as Steve Fagerquist)
David Feinner ... compositing artist: Howard Anderson Company (as Dave Feinner)
Christopher Grandel ... compositing artist: Howard Anderson Company (as Christopher Grandell)
Michael L. Griffin ... line-up/editorial: Howard Anderson Company (as Mike Griffin)
Leslie Huntley ... visual effects producer: Fantasy II Film Effects
Fred Jimenez ... data manager: Howard Anderson Company
Laurel Klick ... digital supervisor: Fantasy II Film Effects
Malina Koani ... production assistant: Fantasy II Film Effects (as Malina Koani-Guzman)
Peter Koczera ... senior digital artist: Howard Anderson Company
Derek Ledbetter ... compositing artist: Howard Anderson Company
Tony Magaletta ... production assistant: Fantasy II Film Effects
Bob Micheletti ... supervisor of technology: Howard Anderson Company (as Robert Micheletti)
Hillary Murray ... digital color timer: Howard Anderson Company (as Hilary Murray)
Shannon Noble ... lead digital artist: Howard Anderson Company
John Payne ... scanning and recording technician: Howard Anderson Company
Jonathan Stern ... visual effects producer: Howard Anderson Company
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor: Fantasy II Film Effects
Christopher Warren ... director of photography: Fantasy II Film Effects (as Christopher L. Warren)
Johnny Wilson ... compositing artist: Howard Anderson Company
Rick Won ... model supervisor: Fantasy II Film Effects
Carl Beyer ... visual effects production manager (uncredited)
Ramjasha Rhodes ... visual effects production assistant (uncredited)
Andrew Shuford ... visual effects assistant (uncredited)
Brian Smallwood ... digital compositor (uncredited)
Norie Varga ... visual effects artist (uncredited)
Bruce Wabbit ... visual effects artist (uncredited)
Gene Warren III ... model supervisor (uncredited)
Damon Wellner ... production assistant: Fantasy II (uncredited)

Stunts 

Laura Albert ... stunt performer / stunts assistant: second unit
Chick Bernhard ... stunt performer (as Chick Dale Bernhard)
Chino Binamo ... stunt performer
Bobby Lee Black ... stunt performer (as Bobby Black)
Terry Brandenburgh ... stunt performer
Donna Evans ... stunt performer
Mary Geraci ... stunts production assistant
Sean Graham ... stunt performer
Mark Hager ... stunt performer
Gene Harrison ... stunt performer
Gary Hymes ... stunt coordinator
Les Larson ... stunt performer
Marc Macaulay ... stunt performer (as Marc Macauley)
Mike Massa ... assistant stunt coordinator / assistant stunt coordinator: second unit
Eric Miranda ... stunt performer
Jeff Moldovan ... stunt performer (as Jeff Modovan)
Michael Owen ... stunt performer (as Mike Owen)
William Scharpf ... stunt performer (as Bill Scharpf)
Lonnie R. Smith Jr. ... stunt performer (as Lonnie Smith)
John Zimmerman ... stunt performer
Tom Akos ... stunts (uncredited)
Peter Donald Badalamenti II ... stunt double (uncredited)
Jennifer Badger ... stunt double (uncredited)
Billy Bates ... stunts (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Jeff Chase ... stunt double: Russian (uncredited)
James M. Churchman ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Debbie Evans ... stunt double: Samantha Mathis (uncredited)
Dane Farwell ... stunts (uncredited)
Tyler Hymes ... stunts (uncredited)
Keii Johnston ... stunts (uncredited)
Rick Le Fevour ... stunts (uncredited)
Paul Leonard ... utility stunts (uncredited)
Tom McComas ... stunt double: Frank Castle (uncredited) / stunts (uncredited)
Phil Ortiz ... stunt double (uncredited)
Robert Scott ... stunt double (uncredited)
Kimberly M. Turvey ... stunts (uncredited)
Tommy Mack Turvey ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Kurt Beckler ... grip: second unit (as Lawrence Beckler)
Robert Beverlin ... additional first assistant camera: "b" camera, second unit (as Bob Beverlin)
Josh Bleibtreu ... director of photography: second unit
Richard J. Brock ... second assistant camera (as Richard Brock)
Stephen Campbell ... camera operator: "b" camera, second unit
Robert Cates ... grip
Stephen Ciffone ... first assistant camera: second unit (as Steve Ciffone)
Andy Clapp ... rigging electric
Steve Cohen ... key grip: Fantasy II Film Effects
Carl Coleman ... video production assistant: second unit
Russell Curtis ... best boy electric: second unit
Doug Dalisera ... first unit best boy (as Douglas A. Dalisera)
Russell Engels ... gaffer (as Russ Engels)
Matthew J. Errico ... grip (as Matthew Errico)
Richard Falk Jr. ... rigging electric (as Rick Falk)
Ralph Flores Jr. ... gaffer: Fantasy II Film Effects
Artie Garcia ... second assistant camera: "b" camera
Jeff George ... camera production assistant
James J. Green ... dolly grip: "b" camera (as Jimmy Green)
Ira R. Hartig ... electric: second unit
Marvin Haven ... grip
M. Todd Henry ... camera operator (as Todd Henry)
Charles 'Tom' Hinson ... grip
Alex V. Hurley ... assistant video assist: second unit
Gordy Jorian ... electrician
Jamie Klein ... rigging key
Michael Klimchak ... first assistant camera: "b" camera (as Mike Klimchak)
Rick Lacoste ... best boy rigging grip
J. Steven Latham ... first assistant camera: "b" camera, second unit (as Steven Latham)
Marvin Lee ... loader: second unit
Barry T. Lopez ... electrician
Benjamin Lowell ... second assistant camera: "c" camera, second unit (as Ben Lowell)
Thomas Lowry ... best boy grip: second unit / best boy rigging grip
Sean Mallon ... electrician
Larry Markart ... 24 frame playback
Todd A. Marks ... video playback supervisor (as Todd Aron Marks)
Patrick K. Meng ... grip: second unit
John Muliler ... rigging electric (as John Mulier)
Jack Nealy ... rigging electric
John Oliveri ... loader
Casey Osborne ... rigging grip
Gene Page ... still photographer
Ken Palladino ... rigging electric
Billy Patsos ... key grip: second unit / key rigging grip (as Bill Patsos)
George Patsos ... key grip
Earl Perque ... grip
Gerard Reyes ... grip (as Gerard M. Reyes)
Gil Richardson ... grip / grip: second unit
David P. Robinson ... best boy grip (as Dave Robinson)
Agnes Rodriguez ... loader: second unit (as Agnes E. Rodriguez)
Luciano Rodriguez ... electrician
Jerry Rose ... assistant video assist: second unit
John Sawyer ... electric: second unit
Gary Schwab ... dolly grip: second unit / grip
Rob Scott ... gaffer: second unit
Andy Seely ... electrician
Bryce Shields ... video assist operator
Thomas Smaling ... dolly grip: "a" camera (as Tom Smaling)
Louis Smith ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Dave Sonnenberg ... electric: second unit
Henry Starling ... grip (as Henry W. Starling)
Scott Stuart ... rigging best boy (as Scotty Stuart)
Eric Swanek ... first assistant camera
Robert Ulland ... camera operator: "b" camera (as Bob Ulland) / steadicam operator (as Bob Ulland)
Vali Valus ... first assistant camera: "c" camera, second unit (as Henry Vali Valus)
Warner R. Wacha ... second assistant camera: second unit (as Warner Wacha)
Michael Watson ... loader
Marc Wostak ... rigging gaffer
John Wruck ... props
David Zuckerman ... board operator (as Dave Zuckerman)
Jon Bowen ... rigging electrician (uncredited)
Rick Climenhaga ... electrician (uncredited)
Eric Felland ... grip (uncredited)
Sean Fisher ... grip (uncredited)
Shawn Greene ... rigging gaffer (uncredited)
Bruce Hazen ... electrician (uncredited)
Louis Normandin ... rigging electrician (uncredited)
Richard Ramee ... electrician (uncredited)
Jonathan Stoll ... electrician (uncredited)
Eric Swanek ... steadicam assistant (uncredited)
Rick Tiedeman ... camera operator: "b" camera, second unit (uncredited) / steadicam operator: second unit (uncredited)

Animation Department 

Walter Santucci ... opening title sequence animator (uncredited)

Casting Department 

Taryn Arleo ... extras casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Ellen Jacoby ... extras casting
Robert Mickelson ... casting assistant
Kimberly Mullen ... casting: Florida
Mark Mullen ... casting: Florida
Melissa Ready ... casting assistant: Florida

Costume and Wardrobe Department 

Gloria Berra ... costumer
Tiffany Busche ... costumer
Mary Lou Byrd ... wardrobe supervisor
Claudia Combee ... assistant wardrobe: second unit / costumer
Wendy M. Craig ... wardrobe supervisor (as Wendy Craig)
James P. Cullen ... costumer: Mr. Travolta (as Jim Cullen)
Dominick De Rasmo ... specialty costume maker (as Dominick DeRasmo)
Carol Demarti ... dyer/ager
Risa Garcia ... costumer
Danny Molaschi ... set costumer (as Dan Molaschi)
Stephanie Polo ... costumer
Sue Rhoden ... seamstress/tailor
Julie S. Siegmund ... key set costumer (as Julia Siegmund)
Joanne Trotta ... cutter/fitter
Mélanie Turcotte ... costume breakdown technician (uncredited)

Editorial Department 

Ray Boniker ... first assistant editor
Clark Campbell ... assistant editor
Michael Hatzer ... lab color timer
Dave Jackson ... assistant editor
Javier Mayol ... editing production assistant
Felicia D. Moore ... apprentice editor
Eric Putz ... colorist: dailies
Brian Borne ... colorist (uncredited)
Marisa Clayton ... post-production coordinator: Modern VideoFilm (uncredited)
Bob Wenokur ... post-production executive (uncredited)

Location Management 

Brett Botula ... location manager
Shawn Boyachek ... assistant location manager
Rick Callan ... location assistant (as Rick Callen)
Ginger Gower ... location department coordinator
Keith Jackson ... location production assistant: second unit
Bob Nelson ... location production assistant: second unit
Andrew S. Patterson ... location assistant (as Andrew Patterson)
Jennifer Radzikowski ... assistant location manager: second unit
Jorge E. Senisse ... location assistant (as Jorge Senisse)
Sherrill Smith ... assistant location manager
Andreas Zachai ... location assistant
James Gierman ... location consultant (uncredited)
Burke P. Robinson ... location scout (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music legal and clearance
Ludovico Fulci ... midi computer programming / music assistant
Valentiv Gherov ... musician: viola solo
Dave Jordan ... music supervisor (as David Jordan)
Massimo Mannoia ... copyist
Brian Richards ... additional music editor
Donato Salone ... copyist
Carlo Siliotto ... conductor / orchestrator
Philip Tallman ... additional music editor
Christo Tanev ... musician: cello solo
Dave Tinsley ... music editor
Jojo Villanueva ... music coordinator
Avi Arad ... executive soundtrack producer (uncredited)
Jonathan Hensleigh ... executive soundtrack producer (uncredited)
Joel C. High ... music executive (uncredited)
Gale Anne Hurd ... executive soundtrack producer (uncredited)
Asen Kanchev ... music production manager (uncredited)
Warren Luening ... musician: trumpet soloist (uncredited)
Joey Moi ... soundtrack producer (uncredited)
Nickelback ... soundtrack producer (uncredited)
Bobby Tamkin ... musician (uncredited)

Transportation Department 

Nelson Antinori ... transportation captain: second unit
Johnny A. Baio ... driver (as Johnny Baio)
Joseph Bedami ... driver
Jack Belcher ... picture car mechanic
John Benitoa ... driver
Robert Brubaker ... picture car mechanic (as Bob Brubaker)
Sue Busard-Egalite ... driver
R.H. Campbell ... picture car mechanic (as Robert H. Campbell)
Arthur D. Carreno ... driver
Joseph Andy Castillo ... driver
Keith N. Collis ... honeywagon driver
Philip Dean-Solberg ... picture car production assistant
Richard F. Diez ... driver (as Richard Diez)
John Donnelly ... boat driver
David Neil Enfinger ... picture car coordinator (as Neil Enfinger)
Orlando Fernandez ... driver
Ralph P. Fernandez ... driver (as Ralph Fernandez)
Gary Frambach ... driver
Nelson Gaskins ... driver
Oliverio Gonzalez ... driver
Russell Hewitt ... driver (as Russell E. Hewitt)
Robert Jordan ... driver
John Kestner ... transportation co-captain
Juli Kestner ... driver
Michael Kinart ... driver
Judith Krug ... driver
Ray League ... driver
Paul Leonard ... boat driver
Stephen K. Long ... honeywagon driver (as Stephen Long)
Gary Lowe ... boat driver
Mark Mirrop ... driver
Danny Mortenson ... transportation coordinator (as Daniel Mortenson)
Carmelo Olivero ... driver
Eduardo Olmo ... driver
Rob Olson ... driver
Richard Osbourne ... driver
Diana Palomino ... driver
Jay Palomino ... transportation captain
Roland Palomino ... driver: T.J.
John W. Pollitt ... driver
Christopher Smith ... driver
Donald Smith ... driver
Joe Soleberg ... picture car mechanic (as Joe A. Solberg)
Kent L. Spainhour ... driver (as Kent Spainhour)
Miguel Sánchez ... driver: Mr. Travolta (as Miguel A. Sanchez)
Gary Thornton ... picture car coordinator (as Gary D. Thornton)
Tom Tiberio ... picture car mechanic
Brian A. Todd ... picture car mechanic
Roy Tooke ... driver
Steve Valdez ... driver
Will Vargo Jr. ... driver
Tim Whisenant ... driver: Mr. Travolta
Kenneth A. Winebold ... driver
James York ... boat driver

Other crew 

Pamela Alessandrelli ... assistant production coordinator
Lillian Awa ... set production assistant
Cassandra Barbour ... legal clearances: Entertainment Clearances
Kelly Bassett ... location projectionist
Damian Beurer ... location projectionist
Jason S. Blanchard ... office production assistant (as Jason Blanchard)
J.P. Bleibtreu ... office production assistant / on-set production assistant
Robbie Bolick ... title designer
Sondra Dee Boyachek ... production coordinator
Geoff Brown ... fire marshal
Ricou Browning Jr. ... marine coordinator (as Ricou Browning) / marine coordinator: second unit (as Riccou Browning)
Stephan Burle ... title designer
Noelle Coughlan ... assistant accountant: second unit (as Noelle Pollock Coughlan) / payroll accountant (as Noelle Pollock Coughlan)
Michelle A. De Mayo ... post-production accountant / second assistant accountant
Saundra Diardichuk ... assistant to production coordinator: second unit
Rob Dickerson Jr. ... craft service assistant (as Rob Dickerson)
Chris Ann Downes ... construction accountant / special effects accountant
Alex Edlin ... assistant marine coordinator
Vivian Enfinger ... construction nurse
Peter Evangelatos ... craft service: Mr. Travolta
Traver Farmer ... assistant: Ms. Hurd
Julio Ferrario ... title designer
Catherine Fetsco ... office production assistant / on set dvd
Pablo Garcia ... caterer
Pamela B. Green ... producer: main titles (as Pamela Green)
Charles Guanci Jr. ... armorer (as Charlie Guanci)
Joanne Martin Hinson ... assistant production coordinator
Deirdre Horgan ... script supervisor (as Deidre Horgan)
Ross Jensen ... first assistant accountant
Mara Kerum ... chef
Mike Khalil ... set production assistant (as Michael Khalil)
Ryan Krayser ... key set production assistant: second unit
Christian Labarta ... set production assistant: second unit
Phi V. Lam ... cook driver
David B. Leener ... product placement coordinator (as David Leener)
Amy Leigh Johnson ... unit publicist (as Amy Johnson)
John Leonetti ... assistant: Mr. Hensleigh
Adam Lieberman ... location projectionist
Nick Loren ... stand-in: Mr. Travolta
John MacLaren ... fitness trainer: Tom Jane
John Marinaro ... office production assistant (as John A. Marinaro)
Michael Richard Martin ... set production assistant: second unit (as Mike Martin)
Nicholas Masky ... office production assistant
Rob Matheson ... assistant: Mr. Golov
Cheryl McHugh ... payroll accountant
Michael Mello ... combat weapons trainer
Fred Moyse ... lead paramedic
Keen C. Newcomb ... security advisor
Andy Ochiltree ... assistant: Kevin Feige and Ari Arad
Daniel Palacio ... medic: second unit
O.B. Petit ... marine assistant (as O.B. Pettit)
Brandy D. Pollard ... set production assistant
Kelly Pontillo ... production secretary
Joan Puma ... script supervisor: second unit
Chris Purser ... armorer
Chris Ranung ... craft service: second unit (as Chris Ranung 'Crafty')
Michelle Reihel ... assistant: Ms. Hurd
Emily Rice ... sr. post-production accountant
Joe Roddey ... key set production assistant
Jef Russell ... assistant: Mr. Starke
George Schoendorfer ... construction medic
Amanda Schreiber ... set production assistant
Rachel Schwartz ... assistant: Avi Arad
Laura Sevier ... legal clearances: Entertainment Clearances
Marianne Shiffrar ... payroll accountant
Gary J. Sims ... payroll accountant (as Gary Sims)
Audra Skinner ... craft service assistant
Bob 'Smitty' Smith ... craft service (as Bob Smith)
Jillian Stein ... assistant: Mr. Jane
Sheilah Sullivan ... production accountant
Joe Szczepek ... location projectionist
Miguel Sánchez ... security: Mr. Travolta (as Miguel A. Sanchez)
James D. Urso ... fire marshal
Jarik Van Sluijs ... art director: main titles
Magdey Vigoa ... office production assistant: second unit
Sharon Vise ... production accountant (as Sharon L. Vise)
Tim Whisenant ... assistant: John Travolta
John Whitley ... accounting clerk
Subhashan Withanage ... caterer
Mary Adeline Wright ... set production assistant: second unit (as Mary Wright)
Jillian Amburgey ... script supervisor (uncredited)
Tony Armer ... photo double (uncredited)
Jason Audette ... utility stand-in (uncredited)
Travis Bell ... production assistant (uncredited)
Mark Bowie ... stand-in (uncredited)
Josef Brandmaier ... bank manager (uncredited)
Jeff Breslauer ... stand-in: Mr. Patton (uncredited)
Ernest Britt Jr. ... medic: construction (uncredited)
Ted Campbell ... production coordinator: inserts (uncredited)
Robert Parker Clemente ... production assistant (uncredited)
Sean Michael Davis ... water safety (uncredited)
Kerstin Dyroff ... production coordinator: VIP Medienfonds (uncredited)
Jonathan Shane Ferrell ... stand-in (uncredited)
Alex Franklin ... development executive (uncredited)
Ryan Paul James ... stand-in: male (uncredited)
Aaron B. Koontz ... production assistant (uncredited)
Solomon J. LeFlore ... production financing (uncredited)
Daniel MacArthur ... production coordinator: Lions Gate (uncredited)
Daniel F. Malone ... assistant marine coordinator (uncredited)
Lisa Maniker ... production assistant (uncredited)
Juan Ortiz ... production assistant (uncredited)
Jonathan Painter ... production assistant (uncredited)
Audra Potz ... production assistant (uncredited)
Timothy Scott Ralston ... studio projectionist (uncredited)
Pascual Romero ... promotional consultant (uncredited)
Michael Dean Russell Jr. ... technical advisor (uncredited)
Andrew Wert ... set armorer (uncredited)
Cathy Ziehl ... studio coordinator (uncredited)

Thanks 

Pam Iorio ... special thanks (as Mayor Pam Iorio)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page