Edit
Swimming Upstream (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Russell Mulcahy

Writing Credits (WGA)  

Anthony Fingleton ... (autobiography) and
Diane Fingleton ... (autobiography)
 
Anthony Fingleton ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
Dora Fingleton
...
...
...
Billie
...
...
...
Diane Fingleton
Mitchell Dellevergin ...
Thomas Davidson ...
Kain O'Keeffe ...
Robert Quinn ...
Keeara Byrnes ...
Young Diane
Mark Hembrow ...
Tommy
Simon Burvill-Holmes ...
Brother Campbell
Bob Newman ...
Panno
Andrew Nason ...
Burly Labourer
Barrie Young ...
Pub Patron
Michael Earnshaw ...
Pub Patron
Remi Broadway ...
Murray Rose
...
Andrew Booth ...
Bruce Humphrey
Brett Bullock ...
Gary Humphrey
...
Lifeguard
...
Lifeguard
...
Medic
Anneliese Fegan ...
Nurse
...
Swimmer
Tudor Vasile ...
Swimmer
Dayle Marriott ...
Melbourne Swimmer
Nick Crilly ...
Jason Saunders
Laura Donaldson ...
Young Girl Fan with Dog
Courtney Ayre ...
Young Girl Fan #1
Joanne Dobbin ...
Young Girl Fan #2
Todd Levi ...
Well Dressed Man
Russell Krause ...
Reporter
Ron Kelly ...
Reporter
Murray Rose ...
Reporter
Paul Raynor ...
Reporter
Dawn Fraser ...
Dawn Fraser's Coach
Justine Anderson ...
Tearoom Waitress
Chris Herden ...
North Sydney Race Starter
Cameron Watt ...
Valley Pool Starter
Christopher Betts ...
Valley Pool Starter
Terry Bone ...
Valley Pool Starter
Peter Marshall ...
Empire Games Race Starter
Bruce Wainwright ...
Empire Games Official
Peter Jeremijenko ...
Pool Marshall
Bruce Shapiro ...
Pool Man
Chas Green ...
Striker
...
Striker (as Aaron Aash)
Ray McCabbin ...
Catholic Priest
Katherine Lyall Watson ...
Grocery Woman
Raj Ryan ...
Radio Commentator
Rest of cast listed alphabetically:
Des Drury ...
Mack (uncredited)
Michael Ienna ...
School Student (uncredited)
Garry Parmenter ...
Australian Titles Race Starter (uncredited)
...
Himself (archive footage) (uncredited)
Jez Veal ...
Swimmer (uncredited)
...
Mark (uncredited)
Sonja Zanger ...
Indignant Woman (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Howard Baldwin ... producer
Karen Elise Baldwin ... producer
Anthony Fingleton ... executive producer
Carol Hughes ... line producer
William J. Immerman ... executive producer
Andrew Mason ... executive producer
Nick Morton ... co-producer
Paul Pompian ... producer

Music by 

Reinhold Heil
Johnny Klimek

Cinematography by 

Martin McGrath

Film Editing by 

Marcus D'Arcy

Casting By 

Ann Robinson

Production Design by 

Roger Ford

Art Direction by 

Laurie Faen

Set Decoration by 

Kerrie Brown

Costume Design by 

Angus Strathie

Makeup Department 

Nicole La Praik ... assistant makeup artist
Anita Morgan ... hair stylist / makeup artist
Lynne O'Brien ... makeup department head
Tracy Reeby ... hair stylist / makeup artist
Pamela Roth ... makeup artist: Judy Davis
Kym Sainsbury ... additional hair stylist / makeup artist
Zeljka Stanin ... hair stylist: Ms. Davis
Dallas Stephens ... senior hair stylist / senior makeup artist

Production Management 

Steve Bond ... assistant unit manager
Jennifer Cornwell ... production manager
Bronwyn Gerathy ... post-production supervisor
Paul Malone ... unit manager
Paul Pompian ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Guy Campbell ... second assistant director
Carolynne Cunningham ... first assistant director
Cas Hall ... third assistant director
Tim Hughes ... third assistant director
Kelly Johanson ... assistant director: cast
Charles Mann ... additional assistant director
Dean Mountford ... additional third assistant director

Art Department 

Joel Barnes ... construction runner
Wendy Buick ... graphic artist
Graham Burton ... carpenter
Simon Clayton ... set finisher
Calvin Coster ... set painter
Graham Dunn ... carpenter
Mat Fergus ... art department runner
Brendan Glennon ... carpenter
Shelley Holubiczka ... set painter
Paul Hurrell ... props buyer
Elaine Kusmishko ... assistant art director
Matt Leary ... set finisher
Elizabeth Long ... set dresser assistant
Marian Long ... lead buyer
John Moore ... construction manager
Paul O'Reilly ... leading hand
Rod Orloff ... carpenter
Shane Pentland ... carpenter
Christian Petersen ... set dresser assistant
Fabian Poggendorf ... set dresser assistant
Dean Reeson ... carpenter
Jason Segal ... set finisher
Zeynep Selcuk ... assistant set dresser
Bernadette Sexton ... trade assistant
Derek Shields ... carpenter
Dean Sullivan ... stand-by props
Jocelyn Thomas ... art department coordinator / coordinator
Greg Tuckwell ... props
Bill Undery ... scenic artist
Rohan Weston ... carpenter
Marco Sinigaglia ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Christian Bass ... sound editor
Greg Burgmann ... production sound mixer
Gethin Creagh ... additional sound mixer
Paul Jons ... boom operator
Sonal Joshi ... adr editor
Nada Mikas ... dialogue editor
Damon Mouris ... sound mixing assistant
Linda Murdoch ... sound editor: atmosphere
Bronwyn Murphy ... assistant sound editor
Andrew Plain ... supervising sound editor
Liam Price ... assistant sound editor
Blair Slater ... foley engineer
Peter D. Smith ... sound re-recording mixer
Robert Sullivan ... temp dub mixer
Lidia Tamplenizza ... assistant sound editor
Michael Thompson ... adr engineer
Glen Townson ... second boom operator
Mario Vaccaro ... foley artist
Mark Ward ... sound effects editor
Andy Wright ... adr recordist

Special Effects by 

Harry Ward ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Tim Baier ... digital compositor: Animal Logic
Chris Burn ... digital compositor: Animal Logic
Robert Cunynghame ... visual effects editorial assistant
Jonathan Dixon ... digital liaison
Rebecca Dunn ... digital compositor
Jeanmarc Furio ... digital compositor: Animal Logic
Jonathan Hairman ... digital compositor
Mark Harmon ... digital opticals
Michelle Jenkinson ... digital compositor: Animal Logic
Rita Kunzler ... digital compositor: Animal Logic
Maryanne Lauric ... digital compositor: Animal Logic
Jolene McCaffrey ... digital compositor: Animal Logic
Amber Naismith ... visual effects producer
Zareh Nalbandian ... visual effects executive producer: Animal Logic
Graham Olsen ... digital opticals effects
John Pope ... scanning
Dane Rapaport ... systems administrator
Danielle Rubin ... visual effects coordinator
Robert Sandeman ... digital opticals effects
Anthos Simon ... digital opticals effects
Chris Swinbanks ... scanning supervisor
Kat Szuminska ... digital compositor: Animal Logic
Tim Trumble ... film recording technician
Sandeep Vengsarkar ... digital compositor
Philip Whiteley ... matte painter (as Philip Whitely)
Simon Whiteley ... matte painter / visual effects supervisor
Frederick Wolff ... scanning
Henry Yekanians ... digital opticals effects
George Zwier ... digital compositor

Stunts 

Chris Anderson ... stunt coordinator
Ray Anthony ... stunts
Danny Baldwin ... stunts
Mick Corrigan ... stunt performer / stunts
Harley D'Jekic ... stunts
Simon Durante ... stunts
Sam Elia ... stunts
Peter Jeremijenko ... stunts
Nigel King ... stunts
Rick MacLure ... stunts (as Rick MacClure)
Nick McKinless ... stunts
Stephen Robinson ... stunts
Darko Tuscan ... assistant stunt coordinator (as Darko Tuskan) / stunts (as Darko Tuskan)
Mick Van Moorsel ... safety supervisor
Darrell Walshe ... stunts

Camera and Electrical Department 

Jesse Christidis ... clapper loader: second camera
Simon Christidis ... Steadicam operator
Phil Cross ... camera operator / underwater camera operator (as Philip Cross) / underwater director of photography
Celia Do Carmo Jong ... video split operator
Mark Green ... electrician
Brendan Gribble ... first assistant camera
David Griffiths ... assistant grip
Glenn Jones ... generator operator
Kristen Jones ... film loader
Jamieson Lowe ... camera loader
Brett Marks ... key grip
Margie McClymont ... focus puller
Maurice McKay ... assistant grip
Ken Moffatt ... gaffer
Kai Nemeth ... electrician
Margaret Stancombe ... camera attachment
Ivan Tatarovic ... best boy grip
Vince Valitutti ... still photographer

Casting Department 

Sally Mann ... casting assistant
Jade Tam ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Alison Coady ... costume buyer
Saffron Firkins ... costume cutter
Eliza Godman ... costume supervisor
Kim Green ... costume extras coordinator
Julie Herlihy ... costume supervisor (as Julie Herlily)
Shereen Khan ... stand-by costume: extras
Matthew Kinman ... assistant stand-by wardrobe
Helen Mains ... key costume stand-by
Emma Shakes ... costume maker

Editorial Department 

Pamela Barnetta ... film conform editor
Mario Barrera ... colorist
Ben Broad ... conform editor
David Burrows ... film conform editor
Frayne Dyke-Walker ... additional editor
Al Hansen ... digital colorist
Susan Horsley ... film conform editor
Paula Lourie ... film conform editor
Tony Manning ... film grader
Omneya 'Nini' Mazen ... post-production consultant
Antonio Mestres ... assistant editor
Rebecca Murphy ... assistant editor
Cleo Myles ... first assistant editor
Karen Psaltis ... negative matcher
Milena Romanin ... assistant editor

Music Department 

Shawn K. Clement ... composer: additional music
Leah Curtis ... music preparation
Arlene Fishbach ... music supervisor
Alan Hewitt ... composer: additional music
Bronwen Jones ... orchestrator
Simon Leadley ... music editor
Tommy Lockett ... music editor
Gabriel Isaac Mounsey ... music programmer
Dana Niu ... orchestrator
Tim Ryan ... music editor
David Sabee ... conductor
Mike Slamer ... composer: additional music / music editor
Susan Slamer ... music supervisor
Jesse Voccia ... music programmer
Katrina Schiller ... music editor: temp music (uncredited)

Other crew 

Caroline Austin ... production secretary
Bish Bishop ... unit assistant
Kira Bohn ... script supervisor
Pina Brancalini ... location assistant
Kerrin Crompton ... unit assistant
Elaine Crowther ... production accountant
Karin Davis ... production assistant
Johan Gros ... production accountant
Cameron Hoy ... production runner
Mark Learmont ... unit assistant
Nicole Matthews ... production runner
Rebecca McElroy ... location scout
Jamie McLennan ... location manager
Kerry Mulgrew ... production coordinator
Tim O'Connor ... accounting assistant
Bob Parsons ... armorer
Tonia Pearson ... assistant: Andrew Mason
Leah Pellinkhof ... stand-in
Nathalia Rayfield ... assistant: Geoffrey Rush
Nancy Sandberg ... senior consultant: film production
Fiona Searson ... unit publicist
Todd Slater ... marketing consultant
Nick Smith ... assistant location manager
Julian Summers ... armorer
Gordon Waddell ... safety supervisor
Fiona Wallis ... animal wrangler

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page