Edit
Adventure Inc. (TV Series 2002–2003) Poster

(2002–2003)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Oley Sassone ... (3 episodes, 2002)
Jorge Montesi ... (2 episodes, 2002-2003)
Andrew Potter ... (2 episodes, 2002-2003)
David Wu ... (2 episodes, 2002)
Dennis Berry ... (2 episodes, 2003)
John Bell ... (1 episode, 2002)
Bill Corcoran ... (1 episode, 2002)
Paolo Barzman ... (1 episode, 2003)
Chris Bould ... (1 episode, 2003)
Laurent Brégeat ... (1 episode, 2003)
Tom Clegg ... (1 episode, 2003)
Mark Roper ... (1 episode, 2003)
Adrian Dalton ... (unknown episodes)

Series Writing Credits  

Gillian Horvath ... (3 episodes, 2002-2003)
James Thorpe ... (3 episodes, 2002-2003)
Tom Szolossi ... (2 episodes, 2002-2003)
Karen Harris ... (2 episodes, 2002)
Ethlie Ann Vare ... (2 episodes, 2002)
Donald Martin ... (1 episode, 2002)
Doug Molitor ... (1 episode, 2002)
André Jacquemetton ... (1 episode, 2003)
Maria Jacquemetton ... (1 episode, 2003)
Naomi Janzen ... (1 episode, 2003)
Gene O'Neill ... (1 episode, 2003)
Jana Veverka ... (1 episode, 2003)
Steven E. de Souza ... (unknown episodes)
Larry Mollin ... (unknown episodes)

Series Cast  

...
 Judson Cross (22 episodes, 2002-2003)
...
 Mackenzie Previn (22 episodes, 2002-2003)
Jesse Nilsson ...
 Gabriel Patterson (22 episodes, 2002-2003)
...
 Brother John / ... (2 episodes, 2003)
...
 Ben (2 episodes, 2003)
...
 Florence Minguet (1 episode, 2003)
...
 Stefan George (1 episode, 2002)
Von Flores ...
 Che Lao (1 episode, 2002)
...
 Sonya Goran (1 episode, 2002)
...
 Victoria Bratton (1 episode, 2002)
...
 Evelyn (1 episode, 2002)
...
 Paul Ziglen (1 episode, 2002)
...
 Gavin Merrill (1 episode, 2003)
...
 Bourne (1 episode, 2003)
...
 Zeyar (1 episode, 2003)
Thierry René ...
 Pere Martin (1 episode, 2003)
Marc Samuel ...
 Spiros (1 episode, 2003)
...
 Omar Ben Kavi (1 episode, 2003)
...
 Philo Pendergast (1 episode, 2003)
...
 Osako (1 episode, 2002)
...
 Dame Margo (1 episode, 2002)
Anaya Farrell ...
 Mars Observational Module aka M.O.M. (1 episode, 2002)
...
 Carlos Carmona (1 episode, 2002)
...
 Governor Morton (1 episode, 2002)
...
 Natalie (1 episode, 2002)
...
 Stavros (1 episode, 2003)
...
 Jay Canfield (1 episode, 2003)
...
 Lucy Lyle (1 episode, 2003)
...
 Bradette (1 episode, 2003)
...
 Charlotte Longine (1 episode, 2003)
Daniela Olivieri ...
 Stefi Gianini (1 episode, 2003)
...
 Loesan (1 episode, 2003)
Arran Shanti ...
 Emile (1 episode, 2003)
...
 Agent Harami (1 episode, 2003)
...
 Barney Taylor (1 episode, 2002)
...
 Steve Aronson (1 episode, 2002)
Hardee T. Lineham ...
 Cliff Buckley (1 episode, 2002)
...
 Ynez (1 episode, 2002)
...
 Sergi Borodin (1 episode, 2002)
Kyle Saunders
(1 episode, 2002)
...
 Larn (1 episode, 2003)
...
 Dithakar (1 episode, 2003)
Fanny Gilles ...
 Serena (1 episode, 2003)
Fatou N'Diaye ...
 Celia (1 episode, 2003)
...
 Byron Haycroft (1 episode, 2003)
Rod Wilson ...
 Richard Helmer (1 episode, 2003)
...
 Don Ainsley (1 episode, 2002)
Piero Didiano ...
 Manuel Rivera (1 episode, 2002)
...
 Taff (1 episode, 2002)
Eldridge Hyndman ...
 Federal Agent #1 (1 episode, 2002)
Colette Stevenson ...
 Susan Hammond (1 episode, 2002)
Patrick Stevenson ...
 Moshi (1 episode, 2002)
Jérémie Covillault ...
 Louis Bizet (1 episode, 2003)
Richard Fitzpatrick ...
 Reese (1 episode, 2003)
Xavier Mestres Emilió ...
 Dr. Pappas (1 episode, 2003)
Will Corno ...
 Arnaldo (1 episode, 2002)
...
 Father Filip (1 episode, 2002)
Paul McQuillan ...
 Bryce (1 episode, 2002)
Ray Mukaddam ...
 Theo (1 episode, 2002)
Joseph Pierre ...
 Riley Norvo (1 episode, 2002)
...
 Hugh Branscombe (1 episode, 2002)
...
 Cedric (1 episode, 2003)
John Evans ...
 Dr. Cavaciuti (1 episode, 2003)
Benjamin Ling ...
 Claude Bizet (1 episode, 2003)
Emily Roussos ...
 Penelope (1 episode, 2003)
...
 Lloyd Norman (1 episode, 2002)
Tom Masek ...
 Vladimir (1 episode, 2002)
...
 Padre Emilio (1 episode, 2002)
...
 Burt (1 episode, 2002)
Angelo Tucci ...
 Josas (1 episode, 2002)
...
 Michael Drake (1 episode, 2003)
Jay Kilbey ...
 Rowan (1 episode, 2003)
...
 Nikos (1 episode, 2003)
...
 Gato (1 episode, 2002)
...
 Prisoner (1 episode, 2002)
...
 Mike Reed (1 episode, 2003)
Igor Koumpan ...
 Jaques (1 episode, 2003)
David Talbot ...
 Karl Aurbacher (1 episode, 2002)
Graham Padden ...
 Abbot Bernard (1 episode, 2003)
...
 Josef Alvaro (1 episode, 2002)
...
 Logan Kincaid (1 episode, 2002)
...
 Elizabeth Dillon (1 episode, 2002)
...
 Charlton Doyle (1 episode, 2002)
...
 Enrique (1 episode, 2002)
Jimmy Gonzalez ...
 Enrique (1 episode, 2002)
Paul Haddad ...
 Bonaparte Richter (1 episode, 2002)
...
 Mueller (1 episode, 2002)
...
 Captain Dillon (1 episode, 2002)
Andrew Kenneth Martin ...
 Dave Conroy (1 episode, 2002)
Darren McGuire ...
 Handsome Diver (1 episode, 2002)
Paul Miller ...
 Tom Rossmoor (1 episode, 2002)
...
 Claire Morgan / ... (1 episode, 2002)
...
 Professor Halpern (1 episode, 2002)
Michael Rhoades ...
 Fuller (1 episode, 2002)
Tracy Shreve ...
 Caroline Caldwell (1 episode, 2002)
...
 Andros (1 episode, 2002)
...
 Lt. K.C. Costa (1 episode, 2002)
Emanuel Arruda ...
 Lt. Moralez (1 episode, 2003)
...
 Publican (1 episode, 2003)
(1 episode, 2003)
...
 Dimitri (1 episode, 2003)
...
 Marco (1 episode, 2003)
...
 Robbie (1 episode, 2003)
Saraj Chaudhry ...
 Nokol (1 episode, 2003)
...
 Harold Ashcroft (1 episode, 2003)
...
 Parts Dealer (1 episode, 2003)
...
 Dr. Leah Kelly (1 episode, 2003)
...
 Daniel Wainright (1 episode, 2003)
...
 Morgan Briarcliff (1 episode, 2003)
...
 Baron Pembroke (1 episode, 2003)
François Guétary ...
 Valetta (1 episode, 2003)
Régis Ivanov ...
 Amir Mabsut (1 episode, 2003)
Nicholas Lamont ...
 Bryan (1 episode, 2003)
...
 Victor Zarich (1 episode, 2003)
Charlotte Lucas ...
 Lady Faye Sandringham (1 episode, 2003)
...
 Luisa (1 episode, 2003)
...
 Colonel Fortunas (1 episode, 2003)
...
 Maung (1 episode, 2003)
...
 Fiona Gray (1 episode, 2003)
Jerzy Rogulski ...
 Jerzy (1 episode, 2003)
...
 Nanda (1 episode, 2003)
...
 Ana (1 episode, 2003)
...
 Lord Richard Briarcliff (1 episode, 2003)
...
 Charlie Boyle (1 episode, 2003)
Andrew Tomarin ...
 Loop (uncredited) (22 episodes, 2002-2003)
...
 Casino Gambler (uncredited) (1 episode, 2003)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Karen Wookey ... supervising producer (19 episodes, 2002-2003)
Christian Charret ... co-executive producer (14 episodes, 2002-2003)
Gérard Croce ... co-producer (14 episodes, 2002-2003)
Wendy Grean ... producer (14 episodes, 2002-2003)
Tony Thatcher ... producer (14 episodes, 2002-2003)
Simon MacCorkindale ... co-producer (13 episodes, 2002-2003)
Jay Firestone ... executive producer (10 episodes, 2002-2003)
Adam Haight ... executive producer (10 episodes, 2002-2003)
Gale Anne Hurd ... executive producer (10 episodes, 2002-2003)
Karen Harris ... supervising producer (9 episodes, 2002-2003)
James Thorpe ... producer / supervising producer (9 episodes, 2002-2003)
Steven E. de Souza ... executive producer (8 episodes, 2002-2003)
Ethlie Ann Vare ... supervising producer (5 episodes, 2003)
Meinir Stoutt ... line producer: UK (2 episodes, 2003)

Series Music by 

Mark Hukezalie ... (11 episodes, 2002-2003)
Daniel LeBlanc ... (11 episodes, 2002-2003)
Domenic Troiano ... (2 episodes, 2002)
Marty Simon ... (1 episode, 2002)

Series Cinematography by 

Malcolm Cross ... (10 episodes, 2002-2003)
Bill Wong ... (4 episodes, 2003)
Kevin Rudge ... (unknown episodes)

Series Film Editing by 

Dean Balser ... (11 episodes, 2002-2003)
Tom Joerin ... (4 episodes, 2002-2003)

Series Casting By 

John Buchan ... (8 episodes, 2002-2003)

Series Production Design by 

Jacques M. Bradette ... (14 episodes, 2002-2003)

Series Art Direction by 

Anthony A. Ianni ... (4 episodes, 2002-2003)
Humphrey Bangham ... (2 episodes, 2003)
Clément Bourne ... (2 episodes, 2003)

Series Set Decoration by 

Nigel Hutchins ... (4 episodes, 2002-2003)

Series Costume Design by 

Alisa Krost ... (6 episodes, 2002-2003)
Évelyne Corréard ... (4 episodes, 2003)

Series Makeup Department 

Pamela Mills ... assistant hair stylist / assistant makeup artist (22 episodes, 2002-2003)
Debi Drennan ... key makeup artist (5 episodes, 2002-2003)
Diane Smith ... key hair stylist (5 episodes, 2002-2003)
Linda Catlin ... hairdresser (2 episodes, 2003)
Reynald Desbant ... hair stylist (2 episodes, 2003)
Jan Dorman ... hair stylist (2 episodes, 2003)
Annie Habans ... makeup artist (2 episodes, 2003)
Jane Pearce ... makeup artist (2 episodes, 2003)
Magi Vaughan ... make-up and hair designer (2 episodes, 2003)
Nathalie Champigny ... hairdresser (1 episode, 2003)
Joan Chell ... makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Lynn Mallay ... production manager (6 episodes, 2002-2003)
Nicolette Beasley ... post-production supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Richard J. Anobile ... post-production supervisor (3 episodes, 2002)
Stéphane Cowen ... production manager (2 episodes, 2003)
Natalie Tomasini ... unit manager (2 episodes, 2003)
Karim Kadi ... assistant production manager (1 episode, 2003)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Roman Buchok ... first assistant director (6 episodes, 2002-2003)
Pazz Neglia ... second assistant director (6 episodes, 2002-2003)
Ron Oxley ... first assistant director / second assistant director (5 episodes, 2002-2003)
Neil Winemaker ... third assistant director (5 episodes, 2002-2003)
Patrick Arias ... second assistant director (4 episodes, 2002)
Stewart Young ... second assistant director (2 episodes, 2002-2003)
Dan Mumford ... third assistant director (2 episodes, 2003)
Bart Bailey ... second assistant director (1 episode, 2003)
David Carayon ... first assistant director (1 episode, 2003)
Luccio Di Rosa ... second assistant director (1 episode, 2003)
Lloyd Elis ... first assistant director (1 episode, 2003)
Mick Pantaleo ... first assistant director (1 episode, 2003)
Agnès Petit ... second assistant director (1 episode, 2003)
Nerys Phillips ... second assistant director (1 episode, 2003)
Eric Robillot ... first assistant director (1 episode, 2003)
Miguel Gallego ... second assistant director (unknown episodes)
Gabe Juszel ... assistant director (unknown episodes)
Peter Stolworthy ... dailies assistant director (unknown episodes)
David Vaughan ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Kim Maticiw ... property buyer / props buyer (22 episodes, 2002-2003)
Mike Rawlings ... props (22 episodes, 2002-2003)
Steve Stanford ... on-set dresser (12 episodes, 2002-2003)
Danny Burke ... lead set dresser (4 episodes, 2002-2003)
Jamie Burke ... construction coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Eric Deros ... first assistant art director (4 episodes, 2002-2003)
Rick Fernandez ... head carpenter (4 episodes, 2002-2003)
John Galbraith ... key scenic painter (4 episodes, 2002-2003)
Dylan Hutchins ... on-set dresser (4 episodes, 2002-2003)
Pat O'Neil ... lead buyer (4 episodes, 2002-2003)
David James Smith ... head painter (4 episodes, 2002-2003)
Craig Williams ... property master (4 episodes, 2002-2003)
Eduardo Dutra ... carpenter (4 episodes, 2002)
Michael Williams'Willis' ... carpenter (3 episodes, 2002)
George Stouros ... assistant props (2 episodes, 2002-2003)
John Picciottoli ... assistant props (2 episodes, 2002)
Steve Crewe ... stand-by rigger (2 episodes, 2003)
Mark Dussert ... dressing props (2 episodes, 2003)
Rob Flanagan ... standby props (2 episodes, 2003)
Dave Garbe ... construction coordinator (2 episodes, 2003)
Jason Hunter ... dressing props (2 episodes, 2003)
John Mann ... speciality construction (2 episodes, 2003)
Mike Povey ... property master (2 episodes, 2003)
Chris Rawlings ... standby props (2 episodes, 2003)
Michael Redmond ... stand-by carpenter (2 episodes, 2003)
Gary Roper ... dressing props (2 episodes, 2003)
Zoe Smith ... props buyer (2 episodes, 2003)
Cécile Besson ... chief painter (1 episode, 2003)
Didier Chabrand ... rigger (1 episode, 2003)
Muriel Gilabert ... set dresser (1 episode, 2003)
Rodolphe Heckmann ... carpenter (1 episode, 2003)
Jacques Husquin ... carpenter (1 episode, 2003)
Mike Mathieu ... set dresser (1 episode, 2003)
Alain Maurel ... rigger (1 episode, 2003)
Franck Mortier ... key set dresser (1 episode, 2003)
Eric Pierard ... prop man (1 episode, 2003)
Marc Pinquier ... property master (1 episode, 2003)
Franck Pompier ... carpenter (1 episode, 2003)
Pascal Rivaud ... construction coordinator (1 episode, 2003)
Anne Thiry ... painter (1 episode, 2003)

Series Sound Department 

Brad Zoern ... re-recording mixer (22 episodes, 2002-2003)
Elius Caruso ... re-recording mixer (8 episodes, 2002-2003)
John Sievert ... foley artist (8 episodes, 2002-2003)
Rob Bertola ... sound effects editor (7 episodes, 2002-2003)
Nelson Ferreira ... dialogue editor (7 episodes, 2002-2003)
Craig Henighan ... sound effects editor (7 episodes, 2002-2003)
Nathan Robitaille ... assistant sound editor (7 episodes, 2002-2003)
Craig Baker ... boom operator (4 episodes, 2002-2003)
Chaim Gilad ... sound recorder (4 episodes, 2002-2003)
John Rodda ... production sound mixer / sound mixer (4 episodes, 2003)
Matthew Desorgher ... boom operator (2 episodes, 2003)
Jean-Pierre Delorme ... sound mixer (1 episode, 2003)
Jean-Pierre Milhau ... boom operator (1 episode, 2003)
Alek Bromke ... adr recordist (unknown episodes)
David K. Grant ... sound recordist: "Dead Ahead" (unknown episodes)
Matthew McKenzie ... adr recordist (unknown episodes)
Colin McLellan ... adr recordist (unknown episodes)
Dave Sloss ... adr mixer (unknown episodes)
Virginia Storey ... foley artist (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Brock Jolliffe ... special effects supervisor / special effects coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Trevor Butterfield ... special effects technician (2 episodes, 2003)
Neal Champion ... special effects supervisor (2 episodes, 2003)
Cyril D'Agata ... special effects technician (2 episodes, 2003)
Pierre Foury ... special effects supervisor (2 episodes, 2003)
Bernard Newton ... special effects technician (2 episodes, 2003)
Benoît Squizzato ... special effects assistant (2 episodes, 2003)
Jon Davis ... special effects technician (unknown episodes)
Derek Schneider ... special effects technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Dennis Temprile ... digital compositor: Keyframe Digital Productions (22 episodes, 2002-2003)
Darren Cranford ... visual effects supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Clint Green ... visual effects supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Nick Perks ... 3D animator: ToyBox (unknown episodes)
Rob Bursey ... visual effects (unknown episodes)
Patrick Coffey ... digital compositor: Mr. X Inc. (unknown episodes)
Rob Gyorgy ... digital compositor (unknown episodes)
Ryan Hannah ... visual effects (unknown episodes)
Darren Locke ... visual effects: Keyframe Digital Productions (unknown episodes)
Chad Malbon ... visual effects producer (unknown episodes)
Eric J. Robertson ... visual effects producer (unknown episodes)
Andy Robinson ... lead compositor: Mr. X Inc. (unknown episodes)
Derek Schneider ... visual effects: Keyframe Digital Productions (unknown episodes)

Series Stunts 

Darren McGuire ... stunt double (22 episodes, 2002-2003)
Robert C. Shannon ... dive supervisor (22 episodes, 2002-2003)
Paul Heasman ... stunt performer (6 episodes, 2002-2003)
Lee Sheward ... stunt coordinator (6 episodes, 2002-2003)
Lloyd Adams ... stunt coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Monique Ganderton ... stunt double (3 episodes, 2002-2003)
Jean-Louis Airola ... stunt coordinator (2 episodes, 2003)
Sybille Blouin ... stunt performer (2 episodes, 2003)
Yves Girard ... stunt performer (2 episodes, 2003)
Gerry Fiorini ... stunt double (1 episode, 2002)
John Stead ... stunt performer (1 episode, 2002)
Kara Wooten ... stunts (1 episode, 2002)
Jean-Marc Bellu ... stunt performer (1 episode, 2003)
Hubert Boorder ... stunt performer (1 episode, 2003)
Albert Goldberg ... stunt performer (1 episode, 2003)
Henry Korhonen ... stunt double: Joseph Scoren (1 episode, 2003)
Peter Yan ... stunt performer (1 episode, 2003)
Nick Alachiotis ... stunts (unknown episodes)
Eric Bryson ... stunts (unknown episodes)
Derek Bujalski ... stunt performer (unknown episodes)
Brad Bunn ... stunt performer (unknown episodes)
Randy Butcher ... stunts (unknown episodes)
Christopher Cordell ... stunt double: Jesse Nilsson (unknown episodes)
Hakan Coskuner ... stunts (unknown episodes)
George Cottle ... stunt double: Jesse Nilson (unknown episodes)
Neil Davison ... stunt performer (unknown episodes)
Jim Dunn ... stunts (unknown episodes)
Jamie Edgell ... stunt double: Michael Biehn (unknown episodes)
Plato Fountidakis ... stunts (unknown episodes)
Sarah Franzl ... stunt double: Karen Cliche (unknown episodes)
David Jacox ... stunts (unknown episodes)
Blair Johannes ... stunts (unknown episodes)
Liise Keeling ... stunt double (unknown episodes)
Tony Lucken ... stunts (unknown episodes)
John MacDonald ... stunts (unknown episodes)
Darren Marsman ... stunt rigger (unknown episodes)
Christopher McGuire ... stunts (unknown episodes)
Layton Morrison ... stunt performer (unknown episodes)
Krisztina M. Neglia ... stunt double (unknown episodes)
Billy Oliver ... stunt double (unknown episodes)
Andreas Petrides ... stunts (unknown episodes)
Edward A. Queffelec ... stunts (unknown episodes)
Robert Racki ... stunt actor (unknown episodes)
Seon Rogers ... stunts (unknown episodes)
Alicia Turner ... stunt double (unknown episodes)
Duncan McLeod ... stunt double: Micheal Biehn (uncredited) (22 episodes, 2002-2003)
Regan Moore ... stunt rigger (uncredited) (3 episodes, 2002-2003)
Patrick Mark ... stunts (uncredited) (1 episode, 2002)
Steve Wilsher ... stunt performer (uncredited) (1 episode, 2002)

Series Camera and Electrical Department 

Mark Hewson ... electrician (22 episodes, 2002-2003)
Benjamin Smith ... assistant camera / second assistant camera (12 episodes, 2002-2003)
Marvin Midwicki ... camera operator (7 episodes, 2003)
Maryline Touret ... video assistant (5 episodes, 2003)
Philippe Champion ... first assistant camera (4 episodes, 2002-2003)
Ross Church ... best boy grip / key grip (4 episodes, 2002-2003)
Frank Gentile ... best boy electric (4 episodes, 2002-2003)
Robin Lopes ... dolly grip (4 episodes, 2002-2003)
Robert C. Shannon ... dive supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Craig Wright ... gaffer (4 episodes, 2002-2003)
Mitch Holmes ... key grip (3 episodes, 2002)
Murray Mainprize ... generator operator (3 episodes, 2002)
Brooke Palmer ... still photographer (3 episodes, 2002)
Andris Matiss ... camera operator (2 episodes, 2002-2003)
Michael Fylyshtan ... camera operator (2 episodes, 2002)
Paddy Blake ... first assistant camera: "a" camera (2 episodes, 2003)
Oliver Driscoll ... second assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2003)
Andy Ellaway ... electrician (2 episodes, 2003)
Dorian Evans ... best boy electric (2 episodes, 2003)
John Hembrough ... camera operator: "a" camera/steadicam (2 episodes, 2003)
Dai Hopkins ... key grip (2 episodes, 2003)
Mark Hutchings ... gaffer (2 episodes, 2003)
Clive Johnson ... generator operator/electrician (2 episodes, 2003)
Paul Jones ... best boy grip (2 episodes, 2003)
Ian Jules ... electrician (2 episodes, 2003)
Steve Lawes ... first assistant camera: "b" camera (2 episodes, 2003)
Kevin Rudge ... camera operator: "b" camera (2 episodes, 2003)
Peter Scorah ... camera car driver / assistant (2 episodes, 2003)
Adam Vernon ... electrician (2 episodes, 2003)
Jason Bell ... grip (1 episode, 2002)
Mathew Brookes ... best boy electric (1 episode, 2002)
Michel Allainmat ... electrician (1 episode, 2003)
Didier Baverel ... stills photographer (1 episode, 2003)
Fabrice Bismuth ... steadicam assistant (1 episode, 2003)
Kerry Brown ... stills photographer (1 episode, 2003)
Randy Brown ... generator operator (1 episode, 2003)
Sylvie Carcedo ... first assistant camera: "a" camera (1 episode, 2003)
Arthur Cloquet ... camera operator: "a" camera (1 episode, 2003)
François Colmant ... best boy (1 episode, 2003)
Michael Courtney ... stills photographer (1 episode, 2003)
Jean-Claude Couty ... camera operator: "b" camera (1 episode, 2003)
Lorenzo Donati ... steadicam (1 episode, 2003)
Eric Garzena ... best boy electric (1 episode, 2003)
Aurelie Gonin ... video assistant (1 episode, 2003)
Romain Gouillard ... grip (1 episode, 2003)
Michaël Herbinier ... generator operator/electrician (1 episode, 2003)
Nicolas Robert ... electrician (1 episode, 2003)
Yvan Robert ... gaffer (1 episode, 2003)
Stewart Sadd ... stills photographer (1 episode, 2003)
Mike Sokoluk ... best boy grip (1 episode, 2003)
Pierre Stetin ... first assistant camera: "b" camera (1 episode, 2003)
Claire Thiriet ... loader (1 episode, 2003)
Michel Venot ... key grip (1 episode, 2003)
Éric Le Roux ... Steadicam operator / camera operator (unknown episodes)
Mike Rees ... clapper loader / clapper loader: "a" camera (unknown episodes)
Brent Robinson ... underwater first assistant camera (unknown episodes)

Series Casting Department 

Lucy Boulting ... casting: UK (6 episodes, 2003)
Nancy Botting-Harrison ... background casting (5 episodes, 2002-2003)
Jeff Harrison ... background casting (5 episodes, 2002-2003)
Sylvie Brocheré ... casting: French (4 episodes, 2003)
Fabienne Dubois ... background casting (2 episodes, 2003)
Jenny Lewis ... casting associate (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Petra Baker ... assistant costume designer (5 episodes, 2002-2003)
Emma England ... costume set supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Sheila Radovancevic ... costume truck supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Kathryn Blight ... dress maker (2 episodes, 2003)
Maxine Brown ... set supervisor (2 episodes, 2003)
Jo Conti ... assistant costume designer (2 episodes, 2003)
Brigitte Masson ... assistant costume designer (2 episodes, 2003)
Robert C. Shannon ... costumes (1 episode, 2002)
Camille Ballouhey ... wardrobe master (1 episode, 2003)
Edgar Croce ... costume runner (1 episode, 2003)
Maud Weibel ... wardrobe assistant (1 episode, 2003)

Series Editorial Department 

Brian Karn ... on-line editor (22 episodes, 2002-2003)
Michael Thibodeau ... final colorist / colorist (22 episodes, 2002-2003)
Andrew Coutts ... assistant editor / first assistant editor (7 episodes, 2002-2003)
Bill Holley ... telecine transfer (4 episodes, 2002-2003)
Mark Olexiuk ... telecine sync operator (4 episodes, 2002-2003)
Colin Moore ... colorist (2 episodes, 2003)

Series Location Management 

Arthur Clarke ... location manager (12 episodes, 2002-2003)
Chris Welch ... assistant location manager (3 episodes, 2002-2003)
Jenny App ... assistant location manager (2 episodes, 2003)
Rob Champion ... location manager (2 episodes, 2003)
Jérôme Mauduit ... assistant location manager (2 episodes, 2003)
Gabe Fallus ... location manager (1 episode, 2002)
Paul Franklin ... assistant location manager (1 episode, 2002)
Laurent Garibaldi ... location scout (1 episode, 2003)
Coralie Roy ... location manager (1 episode, 2003)

Series Music Department 

Marty Simon ... composer: theme music (13 episodes, 2002-2003)

Series Transportation Department 

Steven 'Sparky' Carr ... driver captain (4 episodes, 2002-2003)
Mike Curran ... transportation coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Ritchie Miazek ... head driver (4 episodes, 2002-2003)
Robert C. Shannon ... water transport and safety (2 episodes, 2002-2003)
Richard Conibear ... unit driver (2 episodes, 2003)
Charlie Summers ... driver (2 episodes, 2003)
Alex Tremain ... unit driver (2 episodes, 2003)
Danny Williams ... unit driver (2 episodes, 2003)
Joseph Carvalho ... unit driver (1 episode, 2003)
Lionel Chaton ... unit driver (1 episode, 2003)
Luc Chevalier ... transportation coordinator (1 episode, 2003)
Jason Roffe ... unit driver (1 episode, 2003)

Series Other crew 

Spencer Cohen ... writing assistant (22 episodes, 2002-2003)
Tina Dawson ... first assistant accountant (22 episodes, 2002-2003)
Seth Howard ... production executive (22 episodes, 2002-2003)
Jordan Rockwell ... writers: assistant (22 episodes, 2002-2003)
Barry Clifford ... consultant (14 episodes, 2002-2003)
Steven E. de Souza ... executive consultant (14 episodes, 2002-2003)
Gillian Horvath ... creative consultant (14 episodes, 2002-2003)
James Thorpe ... senior creative consultant (14 episodes, 2002-2003)
Alice Wickwire Foster ... production coordinator (10 episodes, 2002-2003)
Darron Leiren-Young ... assistant to producer / assistant to producer: Wendy Grean / assistant to producer: Wendy Green (10 episodes, 2002-2003)
Ethlie Ann Vare ... senior creative consultant (9 episodes, 2002-2003)
James Crouch ... production accountant (8 episodes, 2002-2003)
Denise P. Taylor ... payroll accountant (7 episodes, 2002-2003)
Aloma Taylor ... assistant production accountant (6 episodes, 2002-2003)
Christine Ferrer ... script supervisor / continuity (6 episodes, 2003)
Julia Minguet ... production assistant / production secretary (6 episodes, 2003)
Laurie Biderman ... assistant production coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Jill Carter ... continuity (4 episodes, 2002-2003)
Todd Shannon Jr. ... diving consultant (4 episodes, 2002-2003)
Charles Taylor ... armorer (4 episodes, 2002-2003)
Beverly Warren ... unit publicist (4 episodes, 2002-2003)
Clare Caufield ... unit publicist (3 episodes, 2003)
Matthew Couchman ... Michael Biehn stand in / Stand in: Judson Cross (2 episodes, 2003)
Jessica Dickinson ... production coordinator (2 episodes, 2003)
Non Eleri Hughes ... continuity (2 episodes, 2003)
Damian Mitchell ... assistant armourer (2 episodes, 2003)
Marnie Paxton ... assistant to producers: UK (2 episodes, 2003)
Penelope Robinson ... production accountant: UK (2 episodes, 2003)
Charlene Sales ... assistant production coordinator (2 episodes, 2003)
Rhian Salisbury ... set runner (2 episodes, 2003)
Faujja Singh ... supervising armorer (2 episodes, 2003)
Charlie Summers ... set runner (2 episodes, 2003)
Frédérique Surzur ... continuity assistant (2 episodes, 2003)
Timothy Burd ... stand-in (1 episode, 2002)
Virginie De la Chaise ... production coordinator (1 episode, 2003)
Béatrice Hervoche ... set runner (1 episode, 2003)
Karim Kadi ... assistant unit manager (1 episode, 2003)
Florence Mayeur ... producer asst (1 episode, 2003)
Franck Nicolas ... assistant production accountant (1 episode, 2003)
Thomas Philip ... set runner (1 episode, 2003)
Maddy Pumilia ... set runner (1 episode, 2003)
Marie Rivaud ... set runner (1 episode, 2003)
Robert C. Shannon ... water safety (1 episode, 2003)
Maryse Wettling ... production accountant: France (1 episode, 2003)
Philip David Segal ... production executive (unknown episodes)
Onalee Hunter ... script coordinator (unknown episodes)
Mathew T. Lewandowski ... production assistant (unknown episodes)
Valentin Nedialkov ... weapons specialist (unknown episodes)
Al Vrkljan ... gun handler (unknown episodes)
Donna 'Chipmunk' McCusker ... assistant: Adam Haight (uncredited) (9 episodes, 2002-2003)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page