Edit
Kingdom of Heaven (2005) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Ridley Scott

Writing Credits (WGA)  

William Monahan ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Odo
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Michael Shaeffer ...
Young Sergeant
...
...
...
...
...
...
Lotfi Yahya Jedidi ...
Old Ibelin Housekeeper (as Lofti Yahya Jedidi)
Samira Draa ...
...
Matthew Rutherford ...
Michael Fitzgerald ...
...
...
...
...
...
...
Peter Cant ...
Angus Wright ...
...
Rest of cast listed alphabetically:
Tim Barlow ...
Old Guard (director's cut)
Paul Brightwell ...
Son of Roger de Cormier (director's cut)
...
Old Pilgram (director's cut)
...
Bishop (director's cut)
...
Alfonso Sánchez
...
Soldier (uncredited)
Alex Revan ...
Blood Knight (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Karim Abouobayd ... line producer: Morocco
Mark Albela ... co-producer
Bruce Devan ... co-producer
Lisa Ellzey ... executive producer
José Luis Escolar ... line producer: Spain
Teresa Kelly ... associate producer
Branko Lustig ... executive producer
Henning Molfenter ... co-producer
Terry Needham ... executive producer
Denise O'Dell ... co-producer
Thierry Potok ... co-producer
Ridley Scott ... producer
Ty Warren ... associate producer

Music by 

Harry Gregson-Williams

Cinematography by 

John Mathieson

Film Editing by 

Dody Dorn

Casting By 

Antoinette Boulat
Jina Jay
Debra Zane

Production Design by 

Arthur Max

Art Direction by 

Maria-Teresa Barbasso ... co-art director
Robert Cowper
Gianni Giovagnoni ... co-art director
Ivo Husnjak
John King
Marco Trentini ... supervising art director

Set Decoration by 

Sonja Klaus
Rakaa Mohamed ... (buyer)

Costume Design by 

Janty Yates

Makeup Department 

Mariam Lee Abounouom ... makeup artist
Hayat Ouled Dahhou ... makeup artist: second unit (as Hayat Oulad Dahou)
Montse Damas ... makeup artist
Paul Engelen ... makeup designer
Marcelle Genovese ... hair stylist
Richard Glass ... contact lens optician
Elena Gregorini ... hair stylist
Giorgio Gregorini ... hair stylist
Mercedes Guillot ... hair stylist
Khadija Hamdan ... makeup artist
Teresa Hinton ... hair stylist
Colin Jackman ... sculptor
Melissa Lackersteen ... makeup artist
Marese Langan ... makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Gaetano Panico ... hair stylist
Mar Paradela ... hair stylist (as Mar Pardela)
Marco Perna ... assistant hair stylist
Justin Pitkethly ... prosthetics crew
Bouchra Sakhi ... makeup artist: second unit
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Aldo Signoretti ... hair stylist supervisor
Matteo Silvi ... makeup artist
David White ... prosthetics makeup artist
Ainhoa Eskisabel ... assistant hair stylist (uncredited)
Ghislaine Nejjar ... additional makeup artist (uncredited)
Anthony Parker ... special makeup effects artist (uncredited)
Julie Wright ... prosthetics painter (uncredited)

Production Management 

Moncef Belam ... production team
Kimberley Ann Berdy ... production supervisor
Alex Corven Caronia ... unit manager
Bruce Devan ... production manager
Branko Lustig ... unit production manager
Emily Stillman ... production manager: UK
Ty Warren ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Adil Abdelwahab ... first assistant director: second unit, Morocco
Jamal Abdelwahab ... second assistant director: second unit
Noureddine Aberdine ... second assistant director: Morocco
Lofti Aït Jaoui ... trainee assistant director
Tarik Ait Ben Ali ... third assistant director
Nathan Butt ... third assistant director: Spain
Jesús del Caso ... trainee assistant director (as Jesus Del Caso)
Edouard Decker ... third assistant crowd director: Morocco
William Dodds ... co-second assistant director
Christopher Downs ... extra third assistant director
Akrame El Meziane ... second second assistant director
Pierre Ellul ... third assistant director
Richard Goodwin ... second assistant director: second unit
Carlos Gras ... key second assistant director: Spain
Mustapha Grumij ... second assistant director: Morocco
Stewart Hamilton ... third assistant director: second unit
Ben Harrison ... third assistant director
Emma Horton ... co-second assistant director
Hugh Johnson ... second unit director
Alex Kirby ... assistant director
Pedro Lazaga ... first assistant director: Spain
Amine Louadni ... third assistant director
Mohamed Nesrate ... first assistant director: Morocco
Darin Rivetti ... first assistant director: second unit (as Darin John Rivetti)
Adam Somner ... first assistant director
Ian Stone ... second assistant director
Kim Whittaker ... second second assistant director
Javier Chinchilla ... first assistant director: second unit, Spain (uncredited)

Art Department 

Fatiha Aitbadi ... chargehand greensman
Ben Ansell ... model maker
Abdellah Baadil ... assistant art director
Tighe Barry ... propman
Vera Bauluz ... assistant property buyer
Francesca Birri ... art department coordinator
Graham Bishop ... production buyer
Sally Black ... stand-by set dresser
Mike Britton ... location set decorator
Alain Brochu ... construction coordinator
Rejean Brochu ... construction coordinator
Robert Capan ... carpenter
Fabio Carussi ... carpenter
Gina Cromwell ... production buyer
Nicola De Fresnes ... art buyer
Jorge de Soto ... assistant painter
Federico del Cerro ... assistant property buyer
Constanza Pasqual del Pobil ... prop coordinator
Lucio Di Domenico ... assistant art director
Giancarlo Di Fusco ... painter
Cristiano Donzelli ... storyboard artist
Sarah Duncan ... set decorating assistant
Luke Edwards ... set decorating assistant
Karim Elamri ... props storeman (as Karim El Amri)
Daniel Elias ... prop trainee
Saida Elidrissi ... art department assistant
Roberta Federico ... assistant art director
Alejandro Fernández ... assistant art director
Laurent Ferrie ... drapesman
Rod Forbes ... propman
James Foster ... draughtsman
Hugh Fottrell ... props
Alex Friedrich ... senior model maker
Damir Gabelica ... construction foreman
Andy Garner ... sculptor
Martin Gaskell ... property making supervisor: Morocco
Khalid Guouram ... art department runner
Aziz Hamichi ... assistant art director
Kathy Heaser ... researcher/set decoration assistant
Nick Hewison ... prop man
Roger Holden ... key greensman
Peter Hooper ... prop man
Peter James ... stand-by art director
Charles Jellis ... props
Chas Jellis ... props
Nazha Kajja ... props coordinator
Eric Lafrance ... construction foreman
Claudio Magrini ... foreman
Domenico Mancino ... blacksmith (as Memmo)
Mark McCabe ... drapesman
Domingo Merino ... props
Nick Milner ... supervising propman
Mily Moreno ... storeperson
Iñigo Navarro ... set designer
Kamal Ounejjar ... set dresser
Benjamin Palmer ... model maker / property maker
Steve Payne ... chargehand dressing props
Graeme Purdy ... property master
Paul Purdy ... property master
Bárbara Pérez-Solero ... assistant set decorator
Domenico Reordino ... painter
Mark Reynolds ... stand-by dresser
Petr Richter ... propman
Terry Royce ... chargehand dressing propman
Monica Sallustio ... assistant art director
Saverio Sammali ... set designer
Alessandro Santucci ... assistant art director
John Schoonraad ... head of moulding: props
Bob Sherwood ... supervising propman
Eleonora Sparagna ... construction coordinator
Jim Stanes ... graphic artist
Roland Stevenson ... supervising sculptor
Antonio Tarolla ... assistant art director
Oscar Troitiño ... painter
Fernando Valento ... construction manager
Francesco Valento ... construction foreman
Ana Viana ... props
Karen Wakefield ... location set decorator
Dicken Warner ... props
Mickey Woolfson ... chargehand stand-by props
Luigi Calvitti ... carpenter (uncredited)
David E. Duncan ... storyboard artist (uncredited)
Adriaan Engelbrecht ... weapons mould maker (uncredited)
Kristopher Gifford ... art department assistant (uncredited)
Glauco Isidori ... painter (uncredited)
Thomas Jones ... foam technician (uncredited)
Javier Rodríguez ... trainee propman (uncredited)
Óscar Romero ... on set dresser (uncredited)

Sound Department 

Christopher Assells ... sound editor (director's cut)
Harry Barnes ... foley editor
Alexander Beddow ... adr recordist
Bryan Bowen ... sound effects editor
Peter Burgis ... foley artist
Martin Cantwell ... sound effects editor
Derek Casari ... adr engineer
Simon Changer ... ProTools operator
Simon Chase ... dialogue editor
Colin Codner ... sound mixer: second unit
Ed Colyer ... foley mixer
Paul Conway ... adr supervisor
Colin Cooper ... adr mixer
Tony Currie ... adr supervisor
Dino Dimuro ... sound editor (as Dino R. Dimuro) (director's cut)
Gary Dodkin ... boom operator
Richard Fordham ... supervising assistant sound editor
Jorge Galocha ... cable person: Spain
Peter Gleaves ... adr mixer
Tim Gomillion ... sound recordist (director's cut)
Per Hallberg ... supervising sound editor
James Harris ... boom operator
James Harrison ... sound effects editor
Nigel Heath ... foley mixer
Dan Hegeman ... sound editor (as Daniel Hegeman) (director's cut)
Doug Hemphill ... sound mixer (as D.M. Hemphill) (directors cut)
Carol Jones ... sound post-production producer
Alex Joseph ... foley supervisor
Sue Lenny ... sound effects editor
David Mackie ... assistant sound editor (as Dave Mackie)
Claire Mahoney ... foley artist
Paul Massey ... sound mixer: director's cut
Khama Matiti ... adr mixer
Michael Minkler ... sound re-recording mixer
Myron Nettinga ... sound re-recording mixer
Colin Ritchie ... dialogue editor
Dennis Rogers ... sound recordist (director's cut)
Gavin Rose ... adr recordist
Esther Smith ... sound mix technician
Peter Staubli ... sound editor (director's cut)
David Stephenson ... sound mixer
Richard Street ... sound mix technician
Oliver Tarney ... sound effects editor
Mark Taylor ... additional sound re-recording mixer
Ceri Thomas ... assistant sound editor
Daniel Urdiales ... sound recordist: second unit
Ricky Butt ... foley artist (uncredited)
Glen Gathard ... sound (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Peter Staubli ... sound effects editor (uncredited)

Special Effects by 

Beverly Austin ... prosthetics coordinator
Norman Baillie ... special effects buyer
Edward Barton ... special effects technician
Caimin Bourne ... special effects technician
David Brighton ... special effects assistant supervisor
David Campos ... special effects technician
Anthony S. Ciccarelli ... special effects technician
Simon Cockren ... special effects technician
Chris Corbould ... special effects trainee
Ian Corbould ... special effects floor supervisor (as Ian J. Corbould)
Neil Corbould ... prosthetics supervisor / special effects supervisor
Paul Corbould ... special effects assistant supervisor
Pau Costa ... supervisor: Spain
Manex Efrem ... special effects senior technician
Raymond Ferguson ... workshop supervisor
Belaid Fougdal ... special effects assistant
Serge Gagne ... special effects technician
Peter Haran ... special effects technician
Stuart Heath ... senior special effects technician
Alan Hedgcock ... special effects makeup
Javier Jal ... special effects technician
Oliver Jarlett ... special effects
Jennifer Latour ... prosthetic assistant: finisher
Waldo Mason ... special effects makeup
Danielle McAulay ... special effects technician
Jason McCameron ... special effects
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects supervisor
Mark Meddings ... special effects coordinator
Javier H. Moneo ... special effects technician
Julio Navarro ... special effects technician
Kevin Nolan ... special effects technician
Peter Norcliffe ... costume props: Robert Allsopp and Associates
Jalila Otky ... office coordinator: special effects, Morocco / special effects and prosthetics coordinator: Morocco
Steve Painter ... special effects makeup: floor supervisor
Kieran Reed ... previz artist
Graham Riddell ... miniature lead senior effects technician
Lee Rider ... special effects technician
Darren Robinson ... prosthetics supervisor
Dave Roddham ... special effects technician
Grant Rogan ... special effects technician
Raúl Romanillos ... special effects senior supervisor: Spain
Corina Rosca ... special effects office coordinator
Jean-Nicolas Roussel ... special effects technician
Mustapha Steila ... special effects coordinator: Morocco
Carrie Thiel ... motion capture choreographer
Cliff Wallace ... special effects makeup
Jim Walsh ... special effects crew
Anne Marie Walters ... senior model maker: special miniature effects
Steven Warner ... special effects senior technician
David Watkins ... senior special effects technician
Josh Weston ... special effects makeup
Alistair Williams ... special effects technician
Andy Williams ... special effects floor supervisor: second unit (as Andrew Williams)
Daniel Williams ... special effects technician
Gareth Wingrove ... special effects technician: physical effects
Alan Young ... special effects senior technician
Charlie Bluett ... special effects prosthetics (uncredited)

Visual Effects by 

Paul Alexiou ... visual effects film editorial: MPC
Victoria Alonso ... visual effects producer
Asregadoo Arundi ... senior compositor
Oliver Atherton ... roto/paint artist
Jonathan Attenborough ... lighting/rendering technical director
Peter Bach ... head of film: Clear
Andrew Baggarley ... data wrangler: MPC
Adrian Banton ... 2D supervisor: Double Negative / co-supervisor: Double Negative
Judy Barr ... digital compositor
Oliver Shyal Beardsley ... crowd simulation technical director: MPC
Graham Bell ... motion capture technician: MPC
Kieran Belshaw ... digital film recordist
Lizzie Bentley ... digital matte painter: MPC
Paul Birkett ... digital rotoscope artist: MPC
Nic Birmingham ... lighting technical director: MPC
Roger Bolton ... digital compositor: MPC London
Jon Bowen ... senior compositor
Charlie Bradbury ... visual effects producer: MPC
Steven Bray ... digital artist
Richard Briscoe ... senior digital compositor
Lyndy Brown ... studio manager: Baseblack
Gary Brozenich ... CG supervisor: MPC
Andrew Bunday ... render wrangler: MPC
Delphine Buratti ... digital compositor
Melissa Butler Adams ... digital compositor: Clear
James Butler ... roto/prep artist
Nick Cannon ... technical operations manager: MPC
Tom Carrick ... motion capture technician: MPC
Mei-Ming Casino ... visual effects producer: Framestore CFC
Peter Chiang ... visual effects supervisor: Double Negative
Evangelos Christopoulos ... effects technical director: MPC
Alessandro Cioffi ... digital compositor
Mike Connolly ... digital compositor: Baseblack
Shane Costar ... digital compositor
Alfonso Cottier ... 3D Modeller: MPC
Steve Cullingford ... rigging
Emanuele D'Arrigo ... technical director
Andre Camargo de Souza ... lighting technical director: MPC
Claudia Dehmel ... visual effects coordinator: Double Negative
Dimitri Delacovias ... digital matte painter
Ian Differ ... visual effects editor
Gavin Digby ... supervising compositor
Jo Dixon ... visual effects editor
Paul Driver ... data operative
Dan Duran ... digital artist (as Daniel Walton)
Katherine Durant ... roto artist
Clwyd Edwards ... lead effects tecnical director: MPC
Dick Edwards ... digital effects compositor
Michael Bruce Ellis ... 2D supervisor: Double Negative (as Mike Ellis)
Michael Elson ... head of production: MPC
Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack
James D. Etherington ... digital compositor
Joe Eveleigh ... lighting technical director
Jonathan Fawkner ... 2D lead: Framestore CFC / digital supervisor: Framestore CFC
Marco Fiorani Parenzi ... digital artist
Niall Flinn ... technical director
Juan Jesús García ... art director: Jerusalem & Kerak, MPC (as Juan Garcia) / digital matte painting supervisor: MPC
Adam Gascoyne ... sequence supervisor: Clear
Tracey Gibbons ... visual effects associate producer
Julian Gnass ... digital compositor: MPC
Richard Gomes ... visual effects technical director
Vincent Goodsell ... digital compositor
Andrew Gough ... motion capture specialist
Elysia Greening ... digital artist: MPC
Robin Griffin ... visual effects executive producer
Dave Griffiths ... visual effects programmer: MPC
Alex Guri ... digital effects artist
Andy Hague ... visual effects editorial
Qian Han ... roto/prep artist
Pete Hanson ... studio manager
Andrew Harvey ... visual effects programmer
John Harvey ... CGI supervisor
Ed Hawkins ... supervising compositor
Kieron Helsdon ... lead technical director: MPC / previs artist: MPC
Aeon Henderson ... digital compositor
Sean Heuston ... compositor
Jeremy Hey ... digital artist
Tim Hey ... digital compositor: MPC
Sean Hince ... motion capture supervisor: motion capture unit
Martin Hobbs ... head of production
Kay Hoddy ... roto/prep artist
Nic Hodgkinson ... compositor
Matt Holland ... compositor
Katja Hollmann ... digital lab supervisor: Lipsync Post
Vlad Holst ... lighting technical director
Russell Horth ... digital compositor: MPC
Greg Howe-Davies ... roto/prep artist
Pete Howlett ... roto/prep artist
Roberto Hradec ... research & development: MPC
Simon Hughes ... digital compositor: CLEAR
Nancy Hyland ... compositor
Zoe Izzard ... data operator / digital film recordist
Gemma James ... data operative
Andrew Johnson ... visual effects editorial
Linda Johnson ... crowd simulation technical director
Tim Jones ... visual effects artist: MPC
Barry Kane ... rendering technical director
Per Karefelt ... researh & development: Baseblack
Peng Ke ... digital effects artist
Uzma Khalid ... digital effects artist
Tom Kimberley ... digital compositor: MPC
Balazs Kiss ... lighting/rendering technical director: MPC
Ryan Knowles ... data operator
Carsten Kolve ... crowd simulation research and development: MPC / crowd simulation technical director: MPC
Arek Komorowski ... digital artist
John Kozak ... researh & development: Baseblack
Zoe Lamaera ... digital compositor
Debbie Langford ... motion capture artist: MPC, London
Douglas Larmour ... digital compositor
Sian Lawson ... horse supervisor: motion capture unit
Rick Leary ... CG supervisor
Philippa Leathers ... data operator
Luke Letkey ... digital artist
Bryan Litson ... match move technician: MPC
David Lloyd ... render engineer: MPC
Natalie Lovatt ... visual effects assistant: post-production
Natalie MacDonald ... digital compositor: MPC
Angela Magrath ... matchmove artist
Gary Marshall ... motion capture assistant: MPC
Helena Masand ... CG artist
Zebedee Massey ... data wrangler
Greg Massie ... crowd simulation technical director: MPC
Christoph Matthiesen ... digital artist
Marian Mavrovic ... lead compositor
Jolene McCaffrey ... digital compositor: MPC
Steve McGillen ... roto and paint artist
Alasdair McNeill ... digital artist
Alex Mein Smith ... rotoscope artist
Ivan Mena ... digital compositor: Double Negative
Craig Mepham ... technical animator
Jessica Millar ... visual effects artist (as Jessica Braun)
Brett Miller ... lead technical director
Steve Moncur ... digital lighting supervisor
Peter Muyzers ... technical director: MPC
Tristan Myles ... digital compositor: Double Negative
Dan Neal ... lead technical director: MPC
Salima Needham ... digital compositor
Stuart Nelhams ... visual effects film editorial: MPC
Elliot Newman ... digital artist
Donal Nolan ... digital compositor: Baseblack
Cenay Oekmen ... digital effects artist
Martin Ofori ... digital compositor
Gruff Owen ... compositing artist
Matthew Packham ... digital compositor
Isaac Partouche ... motion capture supervisor: MPC
Arnaud Pecqueur ... matte painter
David Phillips ... lead compositor
Adrian Pinder ... technical director: cloth, texturing and simulation: MPC
Tristan Porter ... roto/prep Artist: MPC
Tim Pounds-Cornish ... visual effects editor: MPC
Scott Pritchard ... digital compositor: MPC
James Prosser ... visual effects coordinator
Howard Protheroe ... digital paint artist: Framestore CFC
Farhan Qureshi ... digital effects artist
Ollie Rankin ... crowd simulation research and development
Andrew Rawling ... computer graphics supervisor: Framestore-CFC
Michael Ridgwell ... digital artist
Martin Riedel ... digital compositor: MPC
Tim Riley ... crowd simulation technical director: MPC / digital effects artist
Gary Roberts ... motion capture
Dave Robinson ... systems engineer
Neil Roche ... animator: MPC
Norbert Ruf ... digital compositor
Jeremy Sawyer ... data operator
Claude Schitter ... effects animator
Eduardo 'Lalo' Schmidek ... digital artist: MPC
Petra Schwane ... digital compositor: Baseblack
David Scott ... digital effects artist: MPC
Alexander Seaman ... effects technical director: MPC
Wesley Sewell ... visual effects supervisor
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC
Foad Shah ... digital compositor: Double Negative
David Shere ... compositor
Jennifer Silver ... visual effects producer: Double Negative
Serdar Simga ... digital matte painter
William Skellorn ... visual effects editorial: Double Negative
Sally Spencer ... visual effects coordinator: MPC
Penn Stevens ... digital effects artist: MPC / render wrangler: MPC
David Swift ... digital matte artist: MPC
Giuseppe Tagliavini ... digital compositor: MPC / roto/prep supervisor: MPC
Gemma Thompson ... visual effects coordinator
Jon Thum ... visual effects supervisor: Framestore CFC
Chris Thunig ... digital matte artist: MPC
Matthew Tinsley ... digital compositor
Jensen Toms ... technical director: lighting & pre-vis
Neil Turnbull ... digital artist
John Van Hoey Smith ... rotoscope artist
Giuliano Dionisio Vigano ... digital compositor (as Giuliano Dionisio Vigano')
Tara Walker ... digital artist
Shawn Walsh ... digital compositor / lighting artist: MPC
Ian Ward ... lighting technical director
Val Wardlaw ... visual effects supervisor: Baseblack
Roland Watson ... digital resources manager: MPC
Joern Weisspfennig ... crowd simulation technical director
Sheila Wickens ... lead compositor: MPC (as Sheila Gorman)
Julia Wigginton ... post production manager
Stephen Willey ... systems engineer
Jason Williams ... lead matchmove
Robert A. Willis ... digital film recordist
Matt Willis-Jones ... digital compositor
Jonathan Wills ... effects technical director
Chris Wilson ... render wrangler: MPC
Oliver Winwood ... data wrangler: MPC
Anthony Wonsoff ... digital compositor
Tom Wood ... visual effects supervisor: MPC
Melody Woodford ... match move artist: MPC
David Woodland ... senior matte painter
Lisa Woodland ... digital compositor
Tim Young ... digital paint & roto artist: Framestore CFC
Trevor Young ... digital compositor
David J. Zimmerman ... data operator: CLEAR
Ben Aickin ... compositing artist: Framestore CFC (uncredited)
Denise Ballantyne ... visual effects consultant (uncredited)
Carl Bianco ... technical director: Framestore CFC (uncredited)
Hayley Brazelton ... roto/prep artist: MPC (uncredited)
Sule Bryan ... compositing artist: Framestore CFC (uncredited)
Jonathan Davies ... junior visual effects artist: CLEAR (uncredited)
Martyn Drake ... systems: MPC (uncredited)
Louis Dunlevy ... technical director: Framestore CFC (uncredited)
Michele Fabbro ... technical director: Framestore CFC (uncredited)
William Foxwell ... scanning operator: Lip Sync Post (uncredited)
Simon French ... camera technical director (uncredited)
Lisa Gonzalez ... matchmove artist: MPC (uncredited)
Sian Lawson ... biomechanist (uncredited)
Katy Lemon ... digital lab operator: Lip Sync Post (uncredited)
Steve Lynn ... technical support (uncredited)
Tony Man ... digital compositor (uncredited)
Julian Mann ... crowd software developer and supervisor: MPC (uncredited)
Alex Payman ... compositing artist: Framestore CFC (uncredited)
Stuart Penn ... senior modeller: Framestore CFC (uncredited)
Richard Poet ... Avid editor: Framestore CFC (uncredited)
Elsa Santos ... digital paint artist: Framestore CFC (uncredited)
Ben Schrijvers ... technical director: Framestore CFC (uncredited)
Anthony Smith ... digital compositor: Framestore CFC (uncredited)
Hayley Easton Street ... digital artist: Framestore CFC (uncredited)
Sharon Warmington ... digital artist (uncredited)
Rob Woiwod ... visual effects editorial (uncredited)

Stunts 

Mohamed Aarif ... stunt rider
Rachid Abbad ... stunts
Yassine Afroukh ... stunt performer (stunt performer)
Benamara Azeddine ... stunts
Menyhért René Balog-Dutombé ... stunt double
Tarik Belmekki ... stunts
Domingo Beltrán ... stunt performer (as Domingo Beltran)
Rastislav Benza ... stunt performer
Ferenc Berecz ... stunts
Massimiliano Bianchi ... stunt team supervisor: Morocco
Toni Bobeta ... stunt performer
Oleg Botin ... utility stunts
Brahim Boukhizzou ... stunt performer
Ignacio Carreño ... stunt performer
Pablo Casillas ... stunt performer
José Manuel Cerdan ... stunt performer
Alejandro Cobo ... stunt performer
Jonathan Costelloe ... stunts
Ricardo Cruz ... stunts
Gergely Csolle ... stunt performer
Rogerio Carlos De Oliveira ... stunt performer
Tomas Ereminas ... stunt performer
Pedro Fraile ... stunt performer
Jaqueline Freda ... stunt double (as Jacqueline Freda)
Vladimir 'Furdo' Furdik ... stunts
Gabriel Garcia ... stunt performer
Pedro García García ... stunt performer
David Garrick ... stunt double
Gonzalo Hernández ... horse wrangler
Peter Hric ... stunts
Vladislavas Jacukevicius ... stunts
Saulius Janaviciu ... stunt performer
Roman Jankovic ... stunts
Laszlo Juhász ... wagon driver
Filip Kadlec ... stunt performer
Krisztian Kery ... stunt double: Orlando Bloom
Ales Kosnar ... stunt performer
Rastislav Kotula ... stunt performer
Martin Kraus ... stunt performer
Ivo Kristof ... stunt performer
Gustáv Kyselica ... utility stunts
Inocencio Losada ... stunt performer
Gabriel Manja ... stunt performer
Mariano Manna ... equestrian stunts
Youssef Marchouki ... stunts (as Youssef Merchouki)
Anderson Martin ... assistant stunt coordinator / stunts
Branislav Martinak ... stunts
Ivan Mica ... stunt performer
Lubomir Misak ... utility stunts
Zoltan Molnar ... stunts
Attila Mora ... stunts
Giedrius Nagys ... stunt double / stunts
Phil Neilson ... stunt coordinator
Petra Novotná ... stunt double
Peter Olgyay ... stunt performer
Joaquín Olías ... stunt performer (as Joaquin Olivas)
Hernan Ortiz ... stunts
Hernando Ortiz ... stunt performer
Abdellah Oukseh ... stunts
José Antonio Oña Sánchez ... stunt performer
Domonkos Pardanyi ... stunts
Gábor Piroch ... stunts
Peter Plazak ... stunt performer
Allan Poppleton ... stunt double: Orlando Bloom
Lehocky Radoslav ... stunt performer
Jason Rodriguez ... stunts
Matthew Sampson ... horse and stunt dept coordinator
Slava Samuchov ... stunts
Miguel Santiago ... stunt performer
Stanislav Satko ... utility stunts
José María Serrano ... stunt performer
Allan Smith ... stunt double: Orlando Bloom
Gáspár Szabó ... stunts
Steve Szigeti ... stunt performer (as Istvan Szigeti) / stunts
Marek Toth ... stunts
Mustapha Touki ... assistant stunt coordinator
Martin 'Mato' Uhrovcik ... stunt performer
László Ujvári ... stunt double
Pavel Vokoun ... stunt performer
Mark Aaron Wagner ... stunt double: Orlando Bloom
Eugenio Alonso Yenes ... stunt performer
Younes Afroukh ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Brahim Ait Belkas ... additional camera loader: Morocco
David Appleby ... grip
David Appleby ... still photographer
Stefan Baur ... additional focus puller / technician: camera Arri
Craig Bloor ... first assistant camera: second unit
Dean Brkic ... rigging gaffer
Ciro Candia ... second assistant camera
Jim Crowther ... key grip
Claudio Del Gobbo ... dolly grip
Sergio Faina ... grip
Chuck Finch ... gaffer
Stephen Finch ... electrician coordinator
Wick Finch ... gaffer: second unit
Will Finch ... best boy: second unit
Dave Freeth ... libra technician
Ingo Gardner ... balloon light technician
Robert Hamilton ... video assist operator
Kevin Haverty ... assistant camera
Lahcen Herraf ... grip
Charlie Herranz ... camera trainee
Peter Hodgson ... video coordinator
Lewis Hume ... camera loader
Martin Hume ... camera operator
Simon Hume ... focus puller
Clive Jackson ... camera operator
Hugh Johnson ... director of photography: second unit
Dylan Jones ... video assistant
Ed Jones ... assistant camera
Samir Kadric ... rigging electrician
Wayne King ... electrician
Luis Lattanzi ... video assistant
Driss Marzak ... electrician
John Marzano ... aerial director of photography
Daniele Massaccesi ... Steadicam operator / camera operator
Keith McNamara ... focus puller: second unit
Richard Merrell ... electrician
Tim Morris ... video assistant
Phil Murray ... best boy grip
Saúl Oliveira ... second assistant camera
Robert Palmer ... second assistant camera
Chris Plevin ... camera operator
Carlo Postiglione ... second unit: key grip
Miles Proudfoot ... focus puller: second unit
Imad Rechiche ... second assistant camera
Ricardo Rodríguez ... gaffer
Gary Romaine ... grip
Marco Sacerdoti ... additional camera operator: second unit / focus puller
Emanuele Salvatore ... rigging grip
Edmundo Sanz ... key grip: spain
Basil Smith ... second assistant camera
Kamaleddine Talmi ... grip
Anselmo Villalba ... grip
Martin Ward ... video playback operator
David Weller ... electrical rigger
Glyn Williams ... first assistant camera: aerial unit (as J. Glyn Williams)
Ben Wilson ... first assistant camera
Michael Chambers ... additional electrician (uncredited)
Grace Donaldson ... grip assistant (uncredited)
Juliana Malucelli ... second still photographer (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Cathy Burrows ... digital artist: ILM

Casting Department 

Hamid Ait Timaghrit ... extras casting
Abigail Barbier ... adr voice casting
Mourad Barouche ... casting assistant
Salah Benchegra ... casting: Morocco
Rachel Desmarest ... casting assistant (as Rachel Berger)
Billy Dowd ... extras casting
Taoufik El Jannani ... casting assistant
Louis Elman ... adr voice casting
Saad Fekhari ... casting assistant
Robin Hudson ... casting assistant
Tannis Vallely ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Abdelkrim Akallach ... crowd wardrobe supervisor
Abderrahim Benkhayi ... costume assistant
Abdeliah Bidari ... wardrobe assistant
Amanda Bone ... armor maker: FBFX
Mohamed Bougati ... wardrobe
Mohammed Boukhouima ... costumer
Rob Brown ... wardrobe master: second unit
Sabina Buzdon ... costume assistant
Emma Carroll ... costumer
Paul Colford ... costume assistant
Andrea Cripps ... assistant costume designer
David Crossman ... associate military costume designer
Alleyne Kirby Davies ... costume maker
Gabriela Dolenska ... set costumer
Zineb Drissi ... costume assistant
Ider Eddadsi ... costume / set costumer
Jirina Eisenhamerova ... wardrobe
Bubi Escobar ... set costumer (as Isabel Escobar)
Roberto González ... wardrobe assistant
Annie Hadley ... chief costume cutter
Gordon Harmer ... wardrobe master
Maria Hubackova ... costumer
Andrew Hunt ... costume truck supervisor
Otmane Khammari ... wardrobe assistant
Stephen Kill ... costume dyer/breakdown
Klara Kobosva ... set costumer
Alenka Korla ... crowd dresser
Joe Kowalewski ... assistant costume supervisor
Hana Kucerova ... set costumer
Linda Lashley ... costumer
Tim Lewis ... costume dresser
Whitaker Malem ... special costumes
Martin Mandeville ... costume department coordinator
Tim McGaw ... senior costume props technician
Danny McGrath ... set costumer
Mustapha Mimis ... set costumer
Neil Murphy ... assistant military costume supervisor
Kate Newbold ... costume trainee
Sophie Norinder ... key dresser
Linda O'Reilly ... costume assistant
David Otzen ... costume assistant
Angela Pledge ... costume assistant
Sangeet Prabhaker ... armor maker: FBFX
Jessica Scott-Reed ... textile artist
Timothy Shanahan ... key costume breakdown artist
Uli Simon ... costume assistant
Sunita Singh ... set costumer
Thomas Sjolander ... embroidery
Sophia Spink ... costume maker
Clare Spragge ... costume supervisor
Rupert Steggle ... wardrobe master: stunt wardrobe
Jitka Svecova ... costumer
Amanda Trewin ... costumer: Mr. Bloom
Ros Ward ... costume buyer
Joanna Weaving ... costume breakdown
Vanessa Woolgar ... set costumer
Robert Worley ... assistant costume designer: extras
Emily-Rose Yiaxis ... costume trainee
Ian Jones ... costumes (uncredited)
Lora E. Revitt ... illustrator: costume concept (uncredited)
Silvana Sacco ... assistant costume breakdown artist (uncredited)

Editorial Department 

Roger Ames Berger ... digital intermediate editor (as Roger Berger) (director's cut)
Keith Brachmann ... associate editor
Carmen Ruiz de Huidobro ... post-production assistant
Paul Ensby ... digital color timer
Steve Farman ... negative cutter
Andrew Haigh ... assistant editor
Jeffrey Harlacker ... post-production executive
Skip Kimball ... digital intermediate colorist (director's cut)
Jonathan Mann ... digitizer
David McKimmie ... post-production coordinator
Lea Morement ... assistant editor
Michael Nollet ... assistant editor
Steve O'Leary ... digital restoration
Zara Park ... digital intermediate producer (as Zara Roberts) (directors cut)
Pablo Prietto ... assistant editor (director's cut)
Ian Redmond ... digital intermediate consultant: Technicolor
Debs Richardson ... assistant editor
Dominic Thomson ... digital editor
Jay Warren ... digital intermediate project manager
Rab Wilson ... assistant editor: avid
Chisako Yokoyama ... assistant editor (director's cut)
Lonnie A. Mathes ... post-production assistant (uncredited)
Mark Sahagun ... digital intermediate editor (uncredited)

Music Department 

The Bach Choir ... choir
Stephen Barton ... composer: additional music
Christopher Benstead ... assistant music editor
Becky Bentham ... score coordinator
Catherine Bott ... soprano
Tom Chichester-Clark ... assistant music editor
Toby Chu ... composer: additional music
Iestyn Davies ... countertenor
Peter Davies ... musician
Nigel Eaton ... musician
Geoff Foster ... score recordist
Harry Gregson-Williams ... conductor / orchestrator
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Richard Harvey ... musician: flute
Robert Houston ... assistant scoring engineer
Seanine Joyce ... orchestrator
Noah Katz ... assistant music editor (director's cut)
The King's Consort ... performers
Alastair King ... orchestrator (as Alistair King)
Mike Knobloch ... music executive
Hugh Marsh ... musician: violin
Bradley Miles ... orchestrator
Sam Okell ... assistant scoring engineer
Marc Streitenfeld ... music supervisor
David Walter ... assistant scoring engineer
Bruce White ... viola
Jonathan Williams ... musician: cello
Gavyn Wright ... orchestra leader
Dave Foster ... music preparation (uncredited)
Junkie XL ... composer: additional music (uncredited)
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)
Martin Tillman ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Khalid Ameskane ... transportation assistant
Brian Baverstock ... transportation coordinator
Simon Burgess ... facility driver: unit base stand-by
Diego Campos ... driver
Stewart Fannon ... driver: Mr. Scott
Hicham Regragui ... transportation coordinator
Mickey Davie ... vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Abdellah Achir ... stand-in
Topaz Adizes ... set production assistant
Saad Ajedigue ... production assistant
Jill Anderson ... payroll accountant
Mohamed Atbir ... production assistant
Simon Atherton ... weapons master
Khalid Bachra ... assistant accountant
Ali Bakkioui ... key location manager
Debera Barager ... vfx accountant: 2nd Unit
Fred Baron ... production executive
Stephanie Bell ... armoury graphic artist
Lola Belsito ... assistant production coordinator / executive assistant: Mr. Lustig
Jinane Ben Zaida ... assistant production coordinator
Géraldine Bergé ... assistant to cast
Brian Bero ... armorer
Mark Birmingham ... accountant: DCMS
Carlos Ruiz Boceta ... assistant to line producer (as Carlos Ruíz Boceta) / assistant: Mr. Escolar
Billy Budd ... military advisor
Kevin Richard Buxbaum ... financial controller
Marta Calero ... assistant accountant: payroll
Roisin Carty ... dialect coach / dialogue coach
Jesús del Caso ... stand-in: Orlando Bloom (as Jesus Del Caso)
Giorgio Catalano ... production accountant
Gonzalo Cañellas ... location manager
Houssna Choukri ... assistant: Mr. Lustig, Morocco
Henry Christopher ... armorer: second unit
Peter k Christopher ... assistant armorer
Matthew K. Coleman ... assistant: Liam Neeson
Ivo Coveney ... armour maker
Steve Cummings ... supervising armorer
James Cutting ... assistant location manager
Matt Dalton ... production accountant: UK
Angel de la Serna ... production assistant
Clifford De Spenser ... dialogue coach: adr (as Clifford De Spencer)
Steve Dent ... horse master
Rachel Desmarest ... dialect coach (as Rachel Berger)
Mandi Dillin ... production secretary
Quinn Donoghue ... unit publicist
John Eccleston ... location accountant: Spain
Hicham El Ghorfi ... set production assistant
Colonel El Jaouhari ... military advisor: Morocco (as Colonel Mohamed El Jouhari)
Sana El Kilali ... accountant: Morocco
Stephen Finch ... electrics coordinator
Duncan Flower ... assistant location manager
Driss Gaidi ... location manager
Justo Garasa ... first aid
Fiona Garland ... assistant production coordinator
Bianca Gavin ... assistant production coordinator
Marco Giacalone ... location supervisor: foreign
Conor Gibbons ... assistant armorer
Beatrice Giraud ... first assistant accountant
Ana María González ... production secretary
Christopher J. Green ... assistant accountant
Robin Green ... assistant production accountant
Brendan Gunn ... dialogue coach: adr
James Hinton ... assistant accountant
Christian Holden ... payroll accountant
Jonathan Hook ... location manager
Kelly Johnson ... post-production accounts
Aymen Khalifa ... cultural consultant
Nick Komornicki ... supervising armorer
Ashifa Lalani ... first accountant
Nicole Luther ... key set production assistant
Natascha Maksimovic ... assistant: Mr Needham / assistant: Mr. Needham
Javier Mateos ... cashier
Shaun M. McGovern ... accountant
Cinta Meniz ... manager: base camp
Julian Murray ... assistant accountant
Ginette Nelson ... dialogue coach: Mr. Bloom
Steve Newman ... publicist
Abdessalam Ngadi ... assistant location manager
Patricia Nieto ... production coordinator
Trilby Norton ... travel coordinator
Matthew O'Toole ... location accountant
Eva Obregón ... production secretary
Sandra Odelga ... production coordinator
David Olivares ... key office assistant
Kevin Otero Speight ... assistant: Mr. Bloom (as Kevin Otero)
Ana Palacios ... assistant production coordinator
Dan Palmer ... post-production accountant
Anil Patadé ... construction accountant
Allan Poppleton ... sword master
Alberto Poveda ... location unit manager
Juanlo Prada Garrudo ... assistant location manager (as Juan Lorenzo Prada)
Joel Proust ... horse master
Samantha Quinn ... second assistant accountant
Stephen Ralphs ... archery master
Pablo Ramírez ... location manager
Lindy Ransom ... travel coordinator
Mohammed Hamza Regragui ... base camp assistant: Morocco
Sandra Reis ... digital paint and rotoscope artist: Double Negative
Alice Ritscher ... assistant accountant
Brett Robinson ... assistant to producers
David Roker ... production runner
Jordan Sheehan ... executive assistant: Mr. Scott
Neville Shulman ... special advisor: Mr. Scott
Ashun Sierra ... assistant to cast
Abi Sila ... key accounting assistant
David Sillery ... assistant armourer
C.C. Smiff ... sword master
Robert Stone ... body double
Eve Swannell ... assistant production coordinator
Celeste Talaszek ... post/vfx accountant
José Tamayo Fernández ... office runner
Lora Marie Taylor ... accountant: client services
Jane Templeton ... executive assistant: Mr. Scott
Aminta Townshend ... script supervisor: second unit
Derek Jan Vermaas ... production coordinator
Teddy Villalba ... key location assistant
Dominic Weisz ... armory modeller
Peter White ... horse master
Tim Wildgoose ... armory model maker
Marc Wolff ... aerial coordinator
Anna Worley ... script supervisor
Cristina Zavalia ... second assistant accountant
Ngadi Abdeslam ... assistant location manager (uncredited)
Natalie Lovatt ... script continuity assistant (uncredited)
Sam Mangan ... cutting room manager (uncredited)

Thanks 

King Mohamed VI ... special thanks
Ezna Sands ... very special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page