Edit
The Night We Called It a Day (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Goldman

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Clifton ... (writer)
Michael Thomas ... (writer)

Cast (in credits order)  

...
...
Barbara Marx
...
Hilary Hunter
...
Rod Blue
...
Audrey Appleby
...
Mickey Rudin
...
...
Penny
Stephen O'Rourke ...
Jilly Rizzo
...
Phil
George Vidalis ...
Vinny
Peter Demlakian ...
Ruby
Tony Barry ...
Ralph Blue
Vincent Ball ...
Rex Hooper
Jennifer Hagan ...
Doris
Keith Robinson ...
Mr. Fiddler
Nicholas Papademetriou ...
Luigi
Lena Cruz ...
Margarita
Alex Babic ...
Hal
James Garcia ...
Jim
...
Ferret
...
Shorty
...
Reporter #1
Andrew Blaxland ...
Reporter #2
Rob Carlton ...
Lance MacCallum
Marcia Neal ...
Shirley
John Simeon ...
Marcia Hines ...
Manicurist
Tony Harvey ...
Jim North
Michelle Collins ...
Mrs. Appleby
Simon Bull ...
Mr. Ed
Stephen Holt ...
Palm Man #1
...
Palm Man #2
Andrew Johnston ...
Goran
Hamish McDonald ...
Art Dealer
...
Mechanic
Pamela Morrissey ...
Aunt Joyce (as Pam Morrissey)
Abe Forsythe ...
Bellboy
Pouli Teaupa ...
Bouncer #1
Paea Kaifoto ...
Bouncer #2
Richard Williams ...
Max Fairchild ...
Adam Libke ...
Furry Freak #1
Brett Sorrell ...
Furry Freak #2
...
Geeky Kid
Paul McDermott ...
Band Manager
Richard Thorpe ...
Barman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Frank Sinatra (singing voice)
...
Fan at Concert
Create a character page for: ?

Produced by 

Peter Clifton ... producer
Keith Evans ... executive producer
Barbara Gibbs ... line producer
Nik Powell ... producer
Emile Sherman ... producer
Jonathan Shteinman ... executive producer
Michael Thomas ... executive producer

Music by 

Rupert Gregson-Williams

Cinematography by 

Danny Ruhlmann

Casting By 

Nikki Barrett
Anousha Zarkesh

Production Design by 

Michael Philips

Art Direction by 

Michael Iacono

Set Decoration by 

Tracy Dunn

Costume Design by 

Emily Seresin

Makeup Department 

Robyn Austin ... additional makeup artist
Kylie Clarke ... wig maker
Wendy De Waal ... hair supervisor
Adele Durno ... hair stylist
Jason Gardner ... hair stylist
Warren Hanneman ... hair stylist
Wendy Kwei ... additional makeup artist
Deborah Lanser ... makeup supervisor
Renate Leuschner ... wig maker: Ms Griffith
Wendy Sainsbury ... prostethics makeup artist
Simone Wajon ... makeup artist
Erica Wells ... additional makeup artist
Paul Williams ... additional makeup artist
Jan Zeigenbein ... additional makeup artist (as Jan 'Ziggy' Zeigenbein)

Production Management 

Pat Lacey ... assistant unit manager
Simon Lucas ... unit manager
Brad Roberts ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Jones ... first assistant director
Scott Lovelock ... second second assistant director
Clair Parker ... second assistant director
David Richardson ... second unit director
Hamish Roxburgh ... third assistant director
Eddie Thorne ... assistant director

Art Department 

Dennis Archer ... stand-by painter
Martin Bruveris ... scenic artist
Chris Budrys ... construction supervisor
Jan Edwards ... property master
Murray Gosson ... stand-by props
Alan Grant ... construction coordinator
Anthea Hodge ... art department coordinator
Enzo Iacono ... props buyer
Peter Livesey ... art department assistant
Glen Moffatt ... stand-by carpenter
Beth Pickworth ... assistant designer
Tony Piliotis ... construction assistant
Murray Simmance ... construction manager
Tony Tapara ... construction assistant
Jack Whiddon ... set dresser
Michael Garrett ... graphic artist: newspapers (uncredited)
Jane Summers ... props: re-shoot (uncredited)

Sound Department 

Howard Bargroff ... sound re-recording mixer
Terry Brown ... sound effects editor
Edward Bulman ... foley recordist (as Ed Bulman)
Richard Conway ... sound re-recording mixer
Rainier Davenport ... sound assist
Stewart Henderson ... dialogue editor
Dan Johnson ... assistant sound re-recording mixer
Melissa Lake ... foley artist
Jason Mannell ... adr recordist (as Jason Mannel)
Guntis Sics ... sound recordist
Barnaby Smyth ... assistant adr editor
Jason Swanscott ... foley artist
Michael Thompson ... adr recordist
David Turner ... sound re-recording mixer
Mark Van Kool ... boom operator
Nick Watson ... sound consultant: Dolby

Visual Effects by 

Jason Bath ... visual effects producer
Jason Billington ... digital compositor
Roger Bolton ... digital compositor
Kent Boswell ... visual effects production manager: Fuel
Paul Butterworth ... visual effects supervisor
Rebecca Dunn ... compositor
Michael Garrett ... opening titles designer
Andrew Hellen ... CG supervisor
Stefan Litterini ... digital artist
Simon Maddison ... computer graphics supervisor
Dave Morley ... compositing supervisor
Jongsu Oh ... CG artist
Robert Sandeman ... digital supervisor
Kat Szuminska ... compositor
Sandeep Vengsarkar ... compositor
Jamie Wood ... compositor
Ian Cope ... digital negative repair (uncredited)
Malcolm Humphreys ... digital negative repair: Rising Sun Pictures (uncredited)

Stunts 

Randy Boliver ... stunt coordinator (2010)
Richard Boué ... stunt coordinator (as Richard Boue)
Nash Edgerton ... stunt double: Joel Edgerton
Mick Hodge ... stunt performer / stunt safety
Sheree Swords ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Denson Baker ... additional camera operator
Roger Buckingham ... underwater camera operator
Damian Church ... clapper loader
Steve Daley ... additional electrician
Derry Field ... additional focus puller
James Findlay ... video split operator
Robert Foster ... focus puller
David Griffiths ... assistant grip
Leilani Hannah ... director of photography: second unit
Matthew Hoile ... additional electrician (as Matt Hoile)
Peter Holland ... electrician
Darrin Keough ... camera operator
David Knight ... camera operator: "b" camera
Adam Kuiper ... camera remote technician
Michael Larcombe ... additional grip
Jon Leahy ... assistant grip
Michael Leslie ... dolly grip
Gary Lincoln ... key grip
Rick McMullen ... gaffer
Alex Petosevic ... electrician
Jason Rogers ... additional electrician
Martin Rutter ... additional electrician
Lisa Tomasetti ... still photographer
Adisug Tubtim ... additional electrician (as Adisug 'Ting' Tubtim)
Lucinda van de Berkt ... additional clapper loader
Lyddy Van Gyen ... additional focus puller
Te-Ora Ward ... best boy electric

Casting Department 

Deborah Aquila ... casting: USA
Jane Dawkins ... extras casting
Antonia Halse ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Emma Barnet ... costume assistant
Shareen Beringer ... assistant costume designer
Nina Edwards ... costume supervisor
Charlotte Haywood ... costume buyer
Cappi Ireland ... key costume supervisor
Musette Molyneaux ... costumer construction
Nina Parsons ... dresser: Ms Griffith
Sam Perkins ... key costume stand-by
Sheryl Pilkinton ... costume cutter
Melissa Thornton ... costumer construction
Carolyn Wells ... dresser: Mr. Hopper

Editorial Department 

Kerri Aungle ... negative cutter
Leo Bahas ... negative cutter
Tony Beehag ... negative cutter
Karen Johnson ... assembly editor
Jamie Marshall ... color grader
Vicki McRitchie ... negative cutter
Jonathan Redmond ... second assistant editor
Adam Sharman ... second assistant editor
Sarah-Jane Van Gyen ... first assistant editor (as Sara Jane Van Gyen)

Music Department 

Lorne Balfe ... music arranger / orchestrator
Tom Burlinson ... singing voice: Frank Sinatra
Nicholas Cervonaro ... assistant score recordist (as Nick Cervonaro)
Guy Fletcher ... soundtrack mastering
Rupert Gregson-Williams ... music arranger / orchestrator
Andrew Kotatko ... music consultant
Simon Leadley ... music editor
Torei Lista ... assistant music editor
Richard Lush ... score recordist
Tim Ryan ... music editor
Matthew Skelding ... music editor (as Matt Skelding)

Other crew 

David Beeman ... stand-in: Mr. Edgerton
Sandra Bennie ... stand-in: Ms. Griffith
Linda Benson ... assistant: Mr. Goldman
Lee Biolos ... dialect coach: Ms. Hagan
Stephen Bonney ... stand-in: Mr. Edgerton
Sandi Bouge ... production attachment
Brian Carpenter ... unit assistant
Sally Clarke ... production coordinator
Sian Clement ... unit publicist
Robin Clifton ... location manager
Tyler Coppin ... dialect coach: Mr. Hope
Jill Coverdale ... post-production accountant
Nikki Creed ... assistant accountant
Satya De La Manitou ... associate: Mr. Hopper
Robert Easton ... dialect coach: Mr. Hopper
Jamie Gillis ... set nurse
Lauren Hamilton Neill ... adr loop group
Andrew Hayes ... unit assistant
Rosemary Hygate ... assistant: Ms. Griffith (as Rosie Hygate)
Ken Jones ... armorer
Michaela Kalowski ... business affairs: Ocean Pictures / rights and clearances coordinator
Rick Kalowski ... additional dialogue
Mark Lazarus ... script editor
Sally-Ann Louisson ... assistant: Denise Hopper
Jamie Marshall ... lab liaison
Victoria Mielewska ... dialogue coach
Ian Prior ... senior production executive
Stephen Rutter ... travel manager
Jill Ryan ... production accountant
Fiona Searson ... unit publicist
Zeynep Selcuk ... assistant to cast
Eva Stolcs ... production runner
Laerke Vindahl ... production executive
Kristin Voumard ... script supervisor
Renee Warren ... stand-in: Ms. Byrne
Anna Wulff ... head of development
Jason Mack ... location security (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page