Edit
American Idol: The Search for a Superstar Poster

(2002– )

Awards

Primetime Emmy Awards 2013

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series
Kieran Healy (lighting designer)
Josh Hutchings (lighting director)
For episode: "Finale".
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
Ed Greene (production sound mixer)
Brian Riordan (packages mixer)
Adrian Ordonez (packages mixer)
Ryan Young (packages mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Patrick Baltzell (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
Fox Network
For episode: "Finale".

Primetime Emmy Awards 2012

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety Series
Kieran Healy (lighting designer)
Josh Hutchings (lighting director)
Matt McAdam (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "Finale"
Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special
Brian Riordan (packages mixer)
Ed Greene (production sound mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Patrick Baltzell (pa mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
Conner Moore (packages mixer)
Ryan Young (packages mixer)
Fox Network
For episode: "1144".

Primetime Emmy Awards 2011

Won
Primetime Emmy
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
John Perry (camera)
Danny Webb (camera)
Alex Hernandez (camera)
Chris Salomon (technical director)
Bob Highton (camera)
Ed Horton (camera)
Chris Gray (video control)
Ken Dahlquist (camera)
Bill Chaikowsky (camera)
Diane Biederbeck (camera)
Danny Bonilla (camera)
Dave Eastwood (camera)
Keith Dicker (camera)
John Repczynski (camera)
George Prince (camera)
Eric Becker (technical director)
Suzanne Ebner (camera)
20th Century Fox Television
For episode "Finale"
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
Ed Greene (production sound mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Patrick Baltzell (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Fox Network
For episode "Finale'.
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Host For A Reality Or Reality - Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming
Brian Riordan (re-recording mixer)
Kamal Humphrey (production sound mixer)
Phil Valdivia (production sound mixer)
Chris Tront (production sound mixer)
For episode "Auditions No. 2: New Orleans".
Outstanding Sound Editing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Matt Slivinski (sound editor)
Bryan Parker (sound editor)
For episode "Auditions No. 2: New Orleans".
Outstanding Short-Form Picture Editing
Oren Castro (editor)
For "Scotty's Home Story" in episode "Top 3 Results Show".
Outstanding Lighting Design or Lighting Direction for a Variety, Music, or Comedy Series
Kieran Healy (lighting designer)
Josh Hutchings (lighting director)
Matthew McAdams (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "Finale".
Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Series
Gregg Gelfand
For episode #1024/#1025A
Outstanding Art Direction for Variety, Music or Nonfiction Programming
James Yarnell (production designer)
David Edwards (art director)
For episode #1018
Outstanding Reality - Competition Program
Ken Warwick (executive producer)
Simon Fuller (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Nigel Lythgoe (executive producer)
Charles Boyd (co-executive producer)
Patrick Lynn (supervising producer)
Megan Michaels (supervising producer)
Ron De Shay (senior producer)
Norm Betts (senior producer)
Theo Dimitriou (producer)
Katie Fennelly (producer)
Melanie Oberman (producer)
Brian Robinson (producer)
Fox Network

Primetime Emmy Awards 2010

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for Variety, Music or Nonfiction Programming
James Yarnell (production designer)
Gregg Rainwater (art director)
David Edwards (art director)
For episode "Idol Gives Back".
Outstanding Short-Form Picture Editing
Oren Castro (editor)
For episode "Dream (Episode 924/925A)".
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Reality - Competition Program
Ken Warwick (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Simon Fuller (executive producer)
Charles Boyd (co-executive producer)
Patrick Lynn (supervising producer)
Megan Michaels (supervising producer)
Toby Gorman (supervising producer)
Norm Betts (producer)
Sam Brenzel (producer)
Melanie Oberman (producer)
Katie Fennelly (producer)
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
Ed Greene (production sound mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Tim Hatayama (music mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Brian Riordan (pre-production package mixer)
Conner Moore (pre-production package mixer)
Adrian Ordonez (pre-production package mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
Bruce Arledge Jr. (production sound mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Paul Wittman (pa mixer)
Alex Guessard (foldback mixer)
Fox Network
For episode: #933 "Idol Gives Back".
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
Ed Greene (production sound mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Brian Riordan (pre-production package mixer)
Conner Moore (pre-production package mixer)
Adrian Ordonez (pre-production package mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
Fox Network
For episode:"943: Finale".

Primetime Emmy Awards 2009

Won
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for Variety, Music or Nonfiction Programming
Andy Walmsley (production designer)
James Yarnell (art director)

For episodes 821 and 822. Tied with Keith Raywood, Scott Storey, Star Theodos and James Connelly ... More

For episodes 821 and 822. Tied with Keith Raywood, Scott Storey, Star Theodos and James Connelly for MTV Video Music Awards 2008 (2008).

Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Series
Bruce Gowers
For episode "Show 833 (The Final Three)".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Variety, Music or Comedy Programming
Kieran Healy (lighting designer)
Josh Hutchings (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "Finale".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
Shiran Stotland (technical director)
Rick Edwards (technical director)
Bill Chaikowsky (camera)
Greg Smith (camera)
John Repczynski (camera)
George Prince (camera)
Danny Bonilla (camera)
Alex Hernandez (camera)
Dave Eastwood (camera)
Bob Highton (camera)
Kenneth Patterson (camera)
Ken Dahlquist (camera)
Diane Biederbeck (camera)
Danny Webb (camera)
David Plakos (camera)
Steve Thiel (camera)
Mike Tribble (camera)
Chris Gray (video control)
For episode 834A.
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Reality - Competition Program
Ken Warwick (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Simon Fuller (executive producer)
Charles Boyd (co-executive producer)
Patrick Lynn (supervising producer)
Megan Michaels (supervising producer)
Toby Gorman (supervising producer)
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special
Ed Greene (production mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Brian Riordan (pre-production packages mixer)
Adrian Ordonez (pre-production packages mixer)
Conner Moore (pre-production packages mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
For episode "Finale".
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming
Brian Riordan (re-recording mixer)
Adrian Ordonez (re-recording mixer)
For episode "801/02".

Primetime Emmy Awards 2008

Won
Primetime Emmy
Outstanding Picture Editing of Clip Packages for Talk, Performance, Award or a Reality-Competition Program
Bill DeRonde
Oren Castro
For episode #733 (David Cook Goes Home).
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program
Ryan Seacrest
Outstanding Reality-Competition Program
Nigel Lythgoe (executive producer)
Ken Warwick (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Simon Fuller (executive producer)
Charles Boyd (supervising producer)
James Breen (supervising producer)
Patrick Lynn (senior producer)
Megan Michaels (senior producer)
Outstanding Sound Mixing for a Variety, Music Series or a Special
Ed Greene (production mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Mike Parker (monitor mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Brian Riordan (pre-production packages mixer)
Conner Moore (pre-production packages mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
For episode "Finale".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or a Special
Shiran Stotland (technical director)
Eric Becker (technical director)
Dave Eastwood (camera)
Marc Hunter (camera)
Bob Highton (camera)
Brian Reason (camera)
Easter Xua (camera)
Danny Bonilla (camera)
George Prince (camera)
Ed Horton (camera)
John Repczynski (camera)
Suzanne Ebner (camera)
Diane Biederbeck (camera)
Bill Chaikowsky (camera)
Alex Hernandez (camera)
Mark Sanford (video control)
For episode "Idol Gives Back".

Primetime Emmy Awards 2007

Won
Governor's Award
For episode "Idol Gives Back".
Won
Primetime Emmy
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Miniseries, Movie or a Special
John Pritchett (technical director)
Damien Tuffereau (camera)
Suzanne Ebner (camera)
John Repczynski (camera)
George Prince (camera)
Easter Xua (camera)
Alex Hernandez (camera)
Dave Eastwood (camera)
Bob Highton (camera)
Ray Gonzales (camera)
Vince Singletary (camera)
Bert Atkinson (camera)
Brian Reason (camera)
Ed Horton (camera)
Rick Edwards (camera)
Richard Strock (camera)
Rob Vuona (camera)
Mike Tribble (camera)
Hector Ramirez (camera)
Brad Zerbst (camera)
Garrett Hurt (camera)
Danny Bonilla (camera)
Dave Hilmer (camera)
Marc Hunter (camera)
Mark Sanford (video control)
For episode "Idol Gives Back".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Program
Bruce Gowers
For episode "The Final Two".
Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Series
Bill DeRonde (supervising editor)
Oren Castro (editor)
Gus Comegys (editor)
John M. Cox (editor)
Patrick Franks (editor)
Narumi Inatsugu (editor)
Tim Perniciaro (editor)
Jeff Roe (editor)
Ryan Tanner (editor)
For episode "Idol Gives Back".
Outstanding Picture Editing for Reality Programming
Bill DeRonde (supervising editor)
Gus Comegys (editor)
Cliff Dorsey (editor)
Ryan Tanner (editor)
Oren Castro (editor)
Narumi Inatsugu (editor)
Tim Perniciaro (editor)
For episode "Memphis Auditions".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for Vmc Programming
Kieran Healy (lighting designer)
George Harvey (lighting director)
Harry Sangmeister (lighting director)
For episode "The Finale".
Outstanding Reality-Competition Program
Nigel Lythgoe (executive producer)
Ken Warwick (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Simon Fuller (executive producer)
Richard Curtis (executive producer)
Charles Boyd (supervising producer)
James Breen (supervising producer)
Patrick Lynn (senior producer)
Megan Michaels (producer)
Ryan Seacrest (host)
Simon Cowell (judge)
Randy Jackson (judge)
Paula Abdul (judge)
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series
John Pritchett (technical director)
Manny Bonilla (camera)
Bert Atkinson (camera)
John Repczynski (camera)
George Prince (camera)
Danny Bonilla (camera)
Alex Hernandez (camera)
Dave Eastwood (camera)
Bob Highton (camera)
Ken Dahlquist (camera)
Bill Chaikowsky (camera)
Damien Tuffereau (camera)
Danny Webb (camera)
Ed Horton (camera)
Allen Merriweather (camera)
Mark Sanford (video control)
For episode "Bon Jovi".

Primetime Emmy Awards 2006

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Variety, Music Program, or Special
Andy Walmsley (production designer)
James Yarnell (art director)
For episode #519.
Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Program
Bruce Gowers (director)
For episode "Finale".
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming (Large Team Entries - Primarily Multi-Camera Productions)
Bill DeRonde (supervising editor)
Barnaby Levy (editor)
Cliff Dorsey (editor)
Ryan Tanner (editor)
Oren Castro (editor)
Narumi Inatsugu (editor)
For episode "Audition City: Greensboro".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming
Kieran Healy (lighting designer)
Eli McKinney (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "American Classics Songbook With Rod Stewart".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming
Kieran Healy (lighting designer)
Harry Sangmeister (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "Finale".
Outstanding Reality-Competition Program
Simon Fuller (executive producer)
Nigel Lythgoe (executive producer)
Ken Warwick (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Charles Boyd (supervising producer)
James Breen (senior producer)
Simon Lythgoe (producer)
Megan Michaels (producer)
Ryan Seacrest (host)
Simon Cowell (judge)
Paula Abdul (judge)
Randy Jackson (judge)
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special or Animation
Ed Greene (production mixer)
Andrew Fletcher (house mixer)
Paul Sandweiss (music mixer)
Brian Riordan (re-recording mixer)
Conner Moore (post-audio mixer)
For episode "American Classics Songbook With Rod Stewart".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series
John Pritchett (technical director)
Diane Biederbeck (camera operator)
Danny Bonilla (camera operator)
Manny Bonilla (camera operator)
Dave Eastwood (camera operator)
Suzanne Ebner (camera operator)
Bob Highton (camera operator)
Ed Horton (camera operator)
Steve Martyniuk (camera operator)
Kenneth Patterson (camera operator)
George Prince (camera operator)
John Repczynski (camera operator)
Easter Xua (camera operator)
Mark Sanford (video control)
For episode #530.

Primetime Emmy Awards 2005

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Art Direction for a Variety, Music Program or Special
Andy Walmsley (production designer)
James Yarnell (art director)
For episode #419.
Outstanding Directing for Nonfiction Programming
Bruce Gowers (directed by)
For episode "Finale".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming
Kieran Healy (lighting designer)
George Harvey (lighting director)
Harry Sangmeister (lighting director)
For episode "Finale", part 2.
Outstanding Reality-Competition Program
Simon Fuller (executive producer)
Nigel Lythgoe (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Ken Warwick (executive producer)
Charles Boyd (supervising producer)
James Breen (senior producer)
Simon Lythgoe (producer)
Megan Michaels (producer)
Ryan Seacrest (host)
Simon Cowell (judge)
Paula Abdul (judge)
Randy Jackson (judge)
Outstanding Sound Mixing for a Variety or Music Series or Special or Animation
Klaus Landsberg (audio mixer)
Brian Riordan (re-recording mixer)
For episode "Finale".
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Programming (Single or Multi-Camera)
Brian Riordan (post-audio mixer)
For episodes #401/#402.

Primetime Emmy Awards 2004

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for a VMC Programming
Kieran Healy (lighting designer)
Matt Firestone (lighting director)
George Harvey (lighting director)
For episode "Finale".
Outstanding Reality-Competition Program
Simon Fuller (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Nigel Lythgoe (executive producer)
Ken Warwick (executive producer)
David Goffin (supervising producer)
Charles Boyd (senior producer)
Beth McNamara (producer)
Simon Cowell (judge)
Paula Abdul (judge)
Randy Jackson (judge)
Ryan Seacrest (host)
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series
John Pritchett (technical director)
Dave Eastwood (camera)
John Repczynski (camera)
Thomas Geren (camera)
Diane Biederbeck (camera)
Suzanne Ebner (camera)
George Prince (camera)
Ed Horton (camera)
Danny Bonilla (camera)
Bob Highton (camera)
Danny Webb (camera)
Wade Samul (camera)
Mark Sanford (video control)
For show #318.

Primetime Emmy Awards 2003

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Directing for Non-Fiction Programming
Bruce Gowers (director)
For episode "Finale".
Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) for VMC Programming
Kieran Healy (lighting designer)
George Harvey (lighting director)
Matt Ford (lighting director)
For episode "Finale".
Outstanding Reality/Competition Program
Simon Fuller (executive producer)
Cécile Frot-Coutaz (executive producer)
Simon Jones (executive producer)
Nigel Lythgoe (co-executive producer)
Ken Warwick (co-executive producer)
David Goffin (supervising producer)
Charles Boyd (senior producer)
John Entz (producer)
Beth McNamara (producer)
Ryan Seacrest (host)
Simon Cowell (judge)
Randy Jackson (judge)
Paula Abdul (judge)
Outstanding Sound Mixing for Non-Fiction Programming (Single or Multi-Camera)
Klaus Landsberg (production sound mixer)
Brian Riordan (re-recording mixer)
For episode "Finale".
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video for a Series
John Pritchett (technical director)
Diane Biederbeck (camera)
Danny Bonilla (camera)
Manny Bonilla (camera)
Dave Eastwood (camera)
Bob Highton (camera)
Ed Horton (camera)
Steve Martyniuk (camera)
Kenneth Patterson (camera)
John Repczynski (camera)
Mark Sanford (video control)
For show #210.

ALMA Awards 2012

Nominated
ALMA Award
Favorite TV Reality, Variety, or Comedy Personality or Act
Jennifer Lopez

ALMA Awards 2011

Nominated
ALMA Award
Favorite TV Reality, Variety, or Comedy Personality or Act
Jennifer Lopez

ASCAP Film and Television Music Awards 2013

Won
ASCAP Award
Top Television Series
Catherine Dennis
Julian Gingell
Barry Stone

ASCAP Film and Television Music Awards 2009

Won
ASCAP Award
Top Television Series
Catherine Dennis
Julian Gingell
Barry Stone

ASCAP Film and Television Music Awards 2006

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Julian Gingell

ASCAP Film and Television Music Awards 2005

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Julian Gingell

ASCAP Film and Television Music Awards 2004

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Julian Gingell

Art Directors Guild 2012

Nominated
Excellence in Production Design Award
Episode of a Multi-Camera, Variety or Unscripted Series
James Yarnell (production designer)
David Edwards (art director)
For episode "Top 12 Boys Perform"

Astra Awards 2012

Nominated
Astra Award
Favourite Program - International
For Series 11.

Astra Awards 2011

Nominated
Astra Award
Favourite Program - International
FOX8

Astra Awards 2009

Nominated
Astra Award
Favourite International Personality or Actor
Ryan Seacrest

Cinema Audio Society, USA 2009

Nominated
C.A.S. Award
Outstanding Achievement in Sound Mixing for Television - Non-Fiction, Variety or Music - Series or Specials
Ed Greene (production mixer)
Randy Faustino (music mixer)
Andrew Fletcher (pa mixer)
Gary Long (playback music mixer)
Brian Riordan (pre-production packages mixer)
Conner Moore (pre-production packages mixer)
Christian Schrader (audience sweetener)
For the season 7 finale.

Critics Choice Television Awards 2013

Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Reality Host
Ryan Seacrest

Critics Choice Television Awards 2011

Won
Critics' Choice TV Award
Best Reality Series - Competition
Nominated
Critics' Choice TV Award
Best Reality Host
Ryan Seacrest

Directors Guild of America, USA 2007

Nominated
DGA Award
Outstanding Directorial Achievement in Musical/Variety
Bruce Gowers
For episodes #534/#535 (season 5 finale).

Image Awards 2012

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Series

Image Awards 2011

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Series

Image Awards 2010

Nominated
Image Award
Outstanding Reality Series

Image Awards 2009

Won
Image Award
Outstanding Reality - (Series)
Nominated
Image Award
Outstanding Variety - (Series or Special)
For episode "Idol Gives Back".

Image Awards 2008

Nominated
Image Award
Outstanding Reality - (Series)

Image Awards 2007

Won
Image Award
Outstanding Reality Series

Image Awards 2005

Nominated
Image Award
Outstanding Variety (Series or Special)

Kids' Choice Awards, USA 2014

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show
Fox
FremantleMedia Enterprises

Kids' Choice Awards, USA 2013

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2012

Nominated
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2010

Won
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2009

Won
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2008

Won
Blimp Award
Favorite Reality Show

Kids' Choice Awards, USA 2007

Won
Blimp Award
Favorite TV Show

Kids' Choice Awards, USA 2006

Nominated
Blimp Award
Favorite Television Show

Kids' Choice Awards, USA 2005

Won
Blimp Award
Favorite TV Show

PGA Awards 2012

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Competition Television
Charles Boyd
Cécile Frot-Coutaz
Simon Fuller
Patrick Lynn
Nigel Lythgoe
Megan Michaels
Ken Warwick

PGA Awards 2010

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Live Entertainment & Competition Television
Ken Warwick
Cécile Frot-Coutaz
Simon Fuller
Charles Boyd
Megan Michaels
Patrick Lynn

PGA Awards 2008

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Live Entertainment & Competition Television
Nigel Lythgoe
Ken Warwick
Simon Fuller
Charles Boyd
Megan Michaels
Cécile Frot-Coutaz

PGA Awards 2007

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Non-Fiction Television
Nigel Lythgoe
Ken Warwick
Simon Fuller
Charles Boyd
Simon Lythgoe
Megan Michaels

PGA Awards 2004

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Reality/Game/Informational Series Television
Simon Fuller
Nigel Lythgoe
Ken Warwick
David Goffin

PGA Awards 2003

Nominated
PGA Award
Outstanding Producer of Reality/Game/Informational Series Television
Simon Fuller
Nigel Lythgoe
Ken Warwick
Brian Gadinsky
David Goffin

People's Choice Awards, USA 2013

Nominated
People's Choice Award
Favorite Competition TV Show
Favorite Celebrity Judge
Jennifer Lopez

People's Choice Awards, USA 2012

Won
People's Choice Award
Favorite TV Competition Show

People's Choice Awards, USA 2011

Won
People's Choice Award
Favorite Competition Show

People's Choice Awards, USA 2009

Nominated
People's Choice Award
Favorite Competition/Reality Show

People's Choice Awards, USA 2008

Nominated
People's Choice Award
Favorite Competition/Reality Show

People's Choice Awards, USA 2007

Won
People's Choice Award
Favorite Competition/Reality Show

People's Choice Awards, USA 2006

Won
People's Choice Award
Favorite Reality Show - Competition

People's Choice Awards, USA 2005

Won
People's Choice Award
Favorite Reality Show - Competition

Teen Choice Awards 2013

Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Reality Competition Show
Choice TV Personality: Male
Ryan Seacrest

Teen Choice Awards 2012

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Female Personality
Jennifer Lopez
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Male Reality/Variety Star
Scotty McCreery
Choice TV: Female Reality/Variety Star
Lauren Alaina
Choice TV Personality: Male
Steven Tyler
Choice TV: Reality Competition

Teen Choice Awards 2011

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Personality
Jennifer Lopez
Choice TV: Reality Competition
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Personality
Ryan Seacrest

Teen Choice Awards 2010

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Reality Competition
Choice TV: Male Reality/Variety Star
Lee DeWyze
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Female Reality/Variety Star
Crystal Bowersox

Teen Choice Awards 2009

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Reality Competition
Choice TV Male Reality/Variety Star
Adam Lambert
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Male Reality/Variety Star
Kris Allen
Choice TV Personality
Simon Cowell
Choice TV Personality
Ryan Seacrest
For E! News Daily

Teen Choice Awards 2008

Won
Teen Choice Award
Choice TV Reality Music Competition
Choice TV Male Reality/Variety Star
David Cook
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Personality
Simon Cowell
Choice TV Personality
Ryan Seacrest
For E! News Daily

Teen Choice Awards 2007

Won
Teen Choice Award
Choice TV: Reality/Variety Show
Choice TV: Male Reality/Variety Star
Sanjaya Malakar
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV: Female Reality/Variety Star
Jordin Sparks
Choice TV: Personality
Simon Cowell
Choice TV: Personality
Ryan Seacrest

Teen Choice Awards 2006

Won
Teen Choice Award
TV - Choice Reality Show
Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Personality
Simon Cowell
TV - Choice Personality
Ryan Seacrest

Teen Choice Awards 2005

Won
Teen Choice Award
Choice TV Show: Reality
Choice TV Reality/Variety Star - Male
Bo Bice
Choice TV Reality/Variety Star - Female
Carrie Underwood

Teen Choice Awards 2004

Won
Teen Choice Award
Choice Reality/Variety Jackass
Simon Cowell
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Show - Reality/Variety
Choice Reality/Variety TV Star - Male
Simon Cowell
Choice Reality/Variety TV Star - Female
Paula Abdul
Choice Reality/Variety TV Star - Female
Fantasia Barrino

Teen Choice Awards 2003

Won
Teen Choice Award
Choice TV - Reality
Choice TV Reality/Variety Star - Male
Ruben Studdard
Choice Reality Babe
Paula Abdul
Choice Scariest Reality Moment
When Ruben made the bottom three.
Nominated
Teen Choice Award
Choice TV Reality/Variety Star - Male
Clay Aiken
Choice TV Reality/Variety Star - Female
Kimberly Caldwell
Choice TV Reality/Variety Star - Female
Kimberley Locke
Choice TV Reality/Variety Host
Ryan Seacrest

Teen Choice Awards 2002

Nominated
Teen Choice Award
TV - Choice Reality Show

Television Critics Association Awards 2007

Nominated
TCA Award
Program of the Year

Television Critics Association Awards 2003

Won
TCA Award
Program of the Year

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page