Edit
Elf (2003) Poster

(2003)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Favreau

Writing Credits (WGA)  

David Berenbaum ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Deb
...
...
...
...
...
...
Polar Bear Cub (voice)
...
...
Patrick Ferrell ...
Patrick McCartney ...
...
Annie Brebner ...
Lydia Lawson-Baird ...
Brenda McDonald ...
Nun (as Brenda MacDonald)
...
Elf
Luke Pohl ...
Patrick Baynham ...
Elf
Michael Roberds ...
Peter A. Hulne ...
Elf Twin (as Peter Hulne)
Patrick Hulne ...
...
...
Pom Pom (as David Paul Grove)
Kristian Ayre ...
Lorin Heath ...
Dillard Brinson ...
Brad Turner ...
David Berenbaum ...
...
...
Oscar Goncalves ...
Murray Jack ...
...
...
Paul Schofield ...
...
Himself
...
Witness
Gus Michael ...
Witness
Alexandra Michael ...
Child
Terry J. Scarlatos ...
Police Officer
Jonathan Bruce ...
Biker
...
Susan Welles
Akeen A. Smith ...
School Kid
Michael Christopher Fischetti ...
School Kid
Rest of cast listed alphabetically:
...
Ming Ming (uncredited)
...
Radioman (uncredited)
...
Buddy's Belch (uncredited)
Rachel Lana Li ...
Child (uncredited)
Nance Nickels ...
Extra in crowd (uncredited)
Albert Precourt ...
Passerby (uncredited)
Reginald Colin Rowley ...
Santa's Elf (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kent Alterman ... executive producer
Jon Berg ... producer
Cale Boyter ... executive producer
Julie Darmody ... executive producer (as Julie Wixson Darmody)
Toby Emmerich ... executive producer
David B. Householter ... co-producer (as David Householter)
Todd Komarnicki ... producer
Jimmy Miller ... executive producer
Shauna Robertson ... producer

Music by 

John Debney

Cinematography by 

Greg Gardiner ... director of photography

Film Editing by 

Dan Lebental

Casting By 

Susie Farris

Production Design by 

Rusty Smith

Art Direction by 

Kelvin Humenny

Set Decoration by 

Johanne Hubert

Costume Design by 

Laura Jean Shannon

Makeup Department 

Gitte Axen ... first assistant makeup artist / special effects makeup
Ian C. Ballard ... assistant hair stylist (as Ian Ballard)
Donna Bis ... assistant hair stylist
Angel De Angelis ... key hair stylist: New York (as Angel DeAngelis)
Rebeccah Delchambre ... second assistant makeup / special makeup effects artist
Victoria Down ... key makeup artist
Sherry Linder-Gygli ... key hair stylist (as Sherry Gygli)
James Sarzotti ... key makeup artist: New York
Mike Fields ... special makeup effects artist (uncredited)
Teresa A. Meyer ... special makeup effects artist (uncredited)
Ryan Nicholson ... special makeup effects designer (uncredited)
James Dean Patten ... assistant hair stylist (uncredited)
Christ Stanley ... special makeup effects designer (uncredited)

Production Management 

Jonathan Filley ... unit production manager: New York
Penny Gibbs ... unit production manager
Erik Holmberg ... executive in charge of production
David B. Householter ... unit production manager (as David Householter)
Andrew M. Robinson ... unit manager: second unit (as Andrew Robinson)
Jay Vinitsky ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Kristin Bernstein ... second assistant director: New York
James Bitonti ... second assistant director
Jim Brebner ... first assistant director
Misha Bukowski ... third assistant director
Silver Butler ... second assistant director: second unit
Noreen R. Cheleden ... second second assistant director: New York
Tarnya Cook ... trainee assistant director
Mark D. Currie ... first assistant director: second unit
Michael DeCasper ... first assistant director: New York (as Michael De Casper)
Mickey Gilbert ... second unit director
Kelli Gladney ... dga trainee: New York
Andrew M. Robinson ... second assistant director (as Andrew Robinson)
John Silvestri ... second second assistant director: New York
Christopher Woods ... second unit director (as Chris Woods)
Peter Soldo ... second assistant director: New York (uncredited)

Art Department 

Tim Atkinson ... scenic carpenter
Vaughan V. Baker ... head scenic artist
Victoria Balharry ... art department coordinator
Tim Bartlett ... props buyer
Jeff Bender ... scenic artist
Brenda Borrowman ... scenic artist
Brent Borrowman ... scenic artist
Peter Bradshaw ... auto sprayer
Katharina Brand ... leadman
Craig Brisker ... general foreman
Peter Brown ... scenic carpenter
William Glenn Burdett ... scenic carpenter (as William G. Burdett)
Chad Calder ... lead laborer
Deborah Canfield ... set dresser: New York (as Debbie Canfield)
Kelly Canfield ... set dresser: New York (as T. Kelly Canfield)
Philip Canfield ... leadman: New York
Scott Canfield ... set dresser: New York
Mike Carter ... lead greensman
Elizabeth Cecill ... carpenter helper (as Elizabeth 'Bet' Cecill)
Niki Charalambopoulos ... scenic artist
Anil Chauhan ... scenic carpenter
Robert Clapp ... lead carpenter (as Bob Clapp)
Susan Connor ... sculptor
Susie Cowley ... sign fabricator (as Susie Paquin-Cowley)
Alan Davis ... set painter
Ron Davitt ... plasterer
Derek Del Puppo ... lead carpenter
Nick Diamesis ... scenic metal fabricator
Richard Dobbin ... lead carpenter (as Rich Dobbin)
Brian Drummond-Hay ... scenic carpenter
Frank Duignan ... scenic artist
Michael Dundas ... paint foreman (as Mike Dundas)
Don Engel ... lead carpenter
Julie Fontaine ... set decoration coordinator
Allan Galajda ... set designer
Don Gervais ... scenic carpenter (as Donald Gervais)
Roy Gervais ... scenic carpenter
Erin Gilmore ... scenic artist
Brent Gloeckler ... head sculptor
Jane Gottschlag ... scenic artist
Lloyd Griffiths ... scenic carpenter
Amrit Laura Gunhouse ... set designer (as Amrit)
Mark Haddad ... head greensman
Haida Harper ... props assistant
Glen Hierlihy ... scenic carpenter
Geoff Hilliard ... scenic carpenter (as Geoffrey A. Hilliard)
Jeff Hoenhous ... laborer
Kevin Jackson ... set dresser: New York
Roberto Jiménez ... construction gaffer: New York (as Roberto Jimenez)
Aaron Jordan ... sculptor (as Aaron Jordon)
Patrick Kearns ... on-set dresser
Tina Khayat ... art department coordinator: New York
Anu Kiviloo ... set decoration buyer
Bryan Korenberg ... property master
Bill Lammers ... maintenance
Gordon Langston ... sculptor (as Gordon J. Langston)
Todd Lawley ... set dresser
Franklin Leibel ... scenic artist
George Lesjak ... lead carpenter
Christina Livesey ... laborer (as Chris Livesey)
Randy Lohin ... scenic artist
Roderick MacDonald ... plasterer (as Rod MacDonald)
Scott Mathers ... construction buyer
Alexandra Mazur ... assistant set decorator / shopper: New York
James Mazzola ... property master: New York
Charles E. McCarry ... art director: New York (as Charles McCarry)
Peter McGregor ... scenic carpenter
John McIntosh ... lead greensman
Steve Miller ... lead man
Jay Mitchell ... set designer
Shirley Nap ... set painter (as Shirley Naf)
Dana Neuwirth ... on-set dresser: New York
Andy Nieman ... assistant property master (as Andreas Nieman)
Ryan Ostiguy ... lead painter (as Ryan 'Flash' Ostiguy)
John Panozzo ... lead metal fabricator
Francis Panuccio ... key construction grip: New York
Giovanni Pasqua ... auto sprayer
David Pirrie ... painter
Doug Poetker ... scenic carpenter
Mathew Pooley ... paint laborer (as Matt Pooley)
Brian Price ... scenic carpenter
Peter Prince ... scenic carpenter
Samuel Pritchard ... lead carpenter
Jan Reeves ... set painter
Danny Rovira ... construction coordinator: New York
Ken Sawatzky ... set dresser
Randy Schmidt ... laborer
Debra Schutt ... set decorator: New York (as Deborah Schutt)
Thaddeus Seidler ... lead laborer
Nadine Sekora ... art department assistant
Martin Sigmund ... lead carpenter
Jennifer Silvertand ... assistant set decorator
Sigrid M. Spade ... set dresser
Camar Sterling ... signwriter (as Camac Sterling)
Rebecca Stillman ... fabricator: Chiodo Brothers / painter: Chiodo Brothers
Nicholas Tattersfield ... head sculptor (as Nick Tattersfield)
Robert Topol ... scenic charge: New York
M. Tony Trotta ... camera scenic
Monica Valera-Perez ... paint laborer
Ivo Vangemerden ... lead metal fabricator
Roger Vermeulen ... scenic artist
Geoff Wallace ... set designer
Barry Warkentin ... scenic carpenter
David Weber ... lead carpenter
Mikal Williams ... on-set carpenter
Barbara Wilson ... assistant art director
Glenn Woodruff ... construction coordinator (as Glenn 'Woody' Woodruff)
Sean Wynia ... lead painter
Douglas W. Beard ... model maker (uncredited)
Stephen Caldwell ... scenic artist (uncredited)
Warren Dunlop ... lead carpenter (uncredited)
Matthew Richard Harris ... graphic designer (uncredited)
Todd Judson ... art department production assistant (uncredited)
P.K. MacCarthy ... storyboard artist (uncredited)
Vinny Mazzarella ... assistant property master (uncredited)
Aleta Shaffer ... props maker (uncredited)

Sound Department 

Ron Bedrosian ... adr mixer
Julio Carmona ... adr recordist
Matt Colleran ... sound recordist
Nerses Gezalyan ... foley mixer
David Husby ... sound mixer
George Leong ... boom operator: New York
John Leveque ... supervising sound editor
T.J. Lindgren ... ProTools recording engineer (as TJ Lindgren)
Kimberly Ellen Lowe ... supervising adr & dialogue editor (as Kimberly Lowe Voigt)
Steve Mann ... sound effects editor
Anthony Milch ... sound effects editor (as Anthony R. Milch)
James Moriana ... foley artist
Richard Murphy ... cable: New York (as Richard W. Murphy)
Stephen P. Robinson ... sound effects editor (as Steven P. Robinson)
William Sarokin ... sound mixer: New York
Karen Schell ... assistant sound
Brad Sherman ... sound re-recording mixer
Jon Taylor ... sound re-recording mixer
Ann L. Thornberg ... first assistant sound editor (as Ann Thornberg Zeil)
Lisa Varetakis ... supervising foley editor (as Lisa V. Varetakis)
Mario A. Vitale ... apprentice sound editor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Wade Wilson ... sound designer
Kelly Zombor ... boom operator
Steve Bartkowicz ... re-recording engineer (uncredited)
Jason Matthews ... sound editing production assistant (uncredited)
Anthony Milch ... supervising sound editor (uncredited)
Todd Niesen ... dialogue denoising (uncredited)
Carl D. Ware ... additional adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

John Biggs ... mechanic: Chiodo Brothers
Connie Brink ... special effects supervisor: New York (as Conrad F. Brink Sr.)
Charles Chiodo ... stop motion animation character designer: Chiodo Brothers
Edward Chiodo ... stop-motion animation producer: Chiodo Brothers
Stephen Chiodo ... stop motion animation supervisor: Chiodo Brothers
Jeffrey Cupernell ... fabricator: Chiodo Brothers (as Jeff Cupernell) / painter: Chiodo Brothers (as Jeff Cupernell)
Rod Currie ... special effects best boy
Robert Falck ... shop foreman (as Robert D. Falck)
Chris Flemington ... main on-set special effects assistant
Terri Fluker ... wardrobe fabricator: Chiodo Brothers
Bleau Fortier ... fabricator / special effects assistant
Don Gray ... gimbal technician
Paul Kemp ... stop motion animation supervisor: Chiodo Brothers / stop-motion animation line producer: Chiodo Brothers
Carol Koch ... sculptor: Chiodo Brothers
Tony Lazarowich ... special effects coordinator
Eric Lemay ... fabricator / machinist
Heidi M. Luest ... fabricator: Chiodo Brothers (as Heidi Luest) / painter: Chiodo Brothers (as Heidi Luest)
Rodd Matsui ... lab technician: Chiodo Brothers
Roger Medanich ... coordinator: Chiodo Brothers
Todd Minobe ... mechanic: Chiodo Brothers
Brad Purser ... fabricator / special effects assistant
Charles Rivera ... sculptor: Chiodo Brothers
Dwight Roberts ... shop foreman: Chiodo Brothers
Christopher Roth ... effects editor: Chiodo Brothers (as Chris Roth)
Ernest Sheldon ... fabricator: Chiodo Brothers (as Ernest Sheldon Jr.) / painter: Chiodo Brothers (as Ernest Sheldon Jr.)
Bryan Smith ... lead technician: Chiodo Brothers / sculptor: Chiodo Brothers
Corie Tornack ... fabricator / special effects assistant
Michelle Valigura ... fabricator: Chiodo Brothers / painter: Chiodo Brothers
Michael S. Vincent ... electronics (as Mike Vincent) / fabricator (as Mike Vincent)
Amanda Visell ... fabricator: Chiodo Brothers / painter: Chiodo Brothers
Christopher Warren ... director of photography: Chiodo Brothers (as Chris Warren)
Chris Bignell ... special effects technician (uncredited)
Dave Dunaway ... effects rigger (uncredited)
Tibor Farkas ... special effects makeup (uncredited)
Garnet Harry ... special effects buyer (uncredited)
Gary Heidrick ... special effects technician (uncredited)
Paul Kemp ... main title sequence: Chiodo Brothers (uncredited) / unit production manager: Chiodo Brothers (uncredited)
Ian Korver ... special effects assistant (uncredited)
Marilyn May McKay ... model maker (uncredited)
Eric Milner ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Simon Alexander ... motion control playback
Jeremy Appelbaum ... 3D animation: Digital Dimension
Hunter Athey ... animator: Rhythm and Hues
Louise Baker ... previsualization artist: Pixel Liberation Front
Steve Baker ... animator: Rhythm and Hues
Christopher Batty ... previsualization artist: Pixel Liberation Front (as Chris Batty)
Joe Bauer ... visual effects supervisor
Jason Bayever ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Douglas Bloom ... effects animator: Rhythm and Hues (as Doug Bloom)
Ted Bramble ... matte painter: Rhythm and Hues
Tom Capizzi ... 3D lighting lead: Rhythm and Hues
Alessandra Carlino ... editor: Rhythm and Hues (as Alessa Carlino)
Troy W. Carrington ... production assistant: Cinema Production Services
Jeffrey Castel De Oro ... digital compositor: Rhythm and Hues
Mark Chavez ... 3D modeler: Rhythm and Hues
Craig Chun ... 3D modeler: Rhythm and Hues
Joseph B. Conmy IV ... visual effects producer
James Coulter ... senior technical director: Digital Dimension
Jason Crosby ... computer graphics supervisor: Digital Dimension
Sean Cushing ... pre-visualization coordinator: Pixel Liberation Front
Richard Davenport ... matchmover: Rhythm and Hues
Erik De Boer ... animation supervisor: Rhythm and Hues
Jose L. De Juan ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues (as Jose Luis De Juan)
Brian Dowrick ... animator: Rhythm and Hues
Tim Drnec ... computer operator: New York
Giovanni Dulay ... model maker: Cinema Production Services
Moriba Duncan ... modeling supervisor: Rhythm and Hues
Antoine Durr ... effects animation lead: Rhythm and Hues
Daev Finn ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Brian Fisher ... compositor: Digital Dimension
Dan Foster ... visual effects producer: Rhythm and Hues
Adam Francis ... motion control technician
Derry Frost ... head of production: Amalgamated Pixels
Denise Blakely Fuller ... matte painter: Rhythm and Hues (as Denise Fuller)
Bill Georgiou ... digital roto/paint artist: Rhythm and Hues
Benoit Girard ... facility visual effects supervisor: Digital Dimension (as Benoit 'Ben' Girard)
Benjamin Goldman ... After Effects artist: Chiodo Brothers
Colin Green ... previsualization supervisor: Pixel Liberation Front
Greg Groenekamp ... digital compositor: Rhythm and Hues
Michael Guttman ... matchmover: Rhythm and Hues
Betsy Asher Hall ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Leann Harvey ... visual effects assistant
Martin Hilke ... compositor: Digital Dimension (as Martin Hlke)
Patrick D. Hurd ... 2D coordinator: Rhythm and Hues
Bob Hurrie ... miniature producer: Cinema Production Services
Arthur Jeppe ... lighting supervisor: Rhythm and Hues (as Art Jeppe)
Jimmy Jewell ... digital compositor: Rhythm and Hues
Marvin Jones ... digital roto/paint artist: Rhythm and Hues
Ginger Joyce ... accountant: Cinema Production Services
John Joyce ... model maker: Cinema Production Services
Michael Joyce ... miniature supervisor: Cinema Production Services
Nori Kaneko ... texture painter: Rhythm & Hues
Michael Karp ... matchmover: Rhythm and Hues
Gene Kozicki ... digital production coordinator: Rhythm and Hues
Kenneth Kurras ... effects animator: Rhythm and Hues
David Legault ... visual effects editor: Vancouver
Matt Linder ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Debi Lyons ... matchmover: Rhythm and Hues
Joe Mancewicz ... animation setup lead: Rhythm and Hues
Joe Mangione ... matchmover: Rhythm and Hues (as Joe Manglone)
Ned Martin ... visual effects camera assistant: Cinema Production Services (as Ned M. Martin)
Dennis McHugh ... visual effects director of photography: Cinema Production Services
M. Gavin McMillan ... animation setup: Rhythm and Hues (as Gavin McMillan)
Rob Meyers ... senior animator: Amalgamated Pixels (as Robert Meyers)
Justin Mitchell ... lead animator: Digital Dimension
Raul Moreno ... previsualization artist: Pixel Liberation Front
Jerome Morin ... facilities producer: Digital Dimension
Michael Morreale ... executive producer: Amalgamated Pixels (as Michael J. Morreale)
Jeremy Oddo ... senior animator: Amalgamated Pixels
Nathan Ortiz ... pipeline setup: Rhythm and Hues
Eric Pascarelli ... motion control consultant
John Paszkiewicz ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Chris Paxson ... motion control technician
Bill Phillips ... visual effects artist
Jeryd Pojawa ... model maker: Cinema Production Services
Katie Quinn ... visual effects assistant
Richard Ramazinski ... track breakdowns: Chiodo Brothers (as Rich Ramazinski)
Lauren Ritchie ... executive in charge of visual effects
Jonathan Robinson ... digital compositor: Rhythm & Hues
Kyle Robinson ... pre-visualization lead: Pixel Liberation Front
Mark Rodahl ... digital effects supervisor: Rhythm and Hues
Christopher Romano ... effects animator: Rhythm and Hues (as Christopher Dante Romano)
Chad Royer ... compositor: Amalgamated Pixels
Joe Salazar ... digital compositor: Rhythm and Hues
Mike Schaeffer ... model maker: Cinema Production Services (as Michael Schaeffer)
Lopsie Schwartz ... texture painter: Rhythm and Hues
Steven Schweickart ... production coordinator: Rhythm and Hues (as Steve Schweickart)
Craig Seitz ... 2D compositing supervisor: Rhythm and Hues
Kent Seki ... previsualization artist: Pixel Liberation Front
Brian V. Siador ... model maker: Cinema Production Services
Bradley Sick ... modeling supervisor: Rhythm and Hues
Dan Smiczek ... effects animator: Rhythm & Hues
Mitchell Allen Snary ... matchmover: Rhythm and Hues (as Mitchell Snary)
Suponwich Juck Somsaman ... 3D lighting artist: Rhythm and Hues
Marion Spates ... 3D animator: Digital Dimension (as Marion O. Spates)
David Sweeney ... digital roto/paint artist: Rhythm & Hues
Ken Swenson ... model maker: Cinema Production Services
Stephanie Taylor ... digital producer: Rhythm & Hues
Will Telford ... animation setup: Rhythm and Hues
Scotty Townsend ... effects animator: Rhythm and Hues
Alfred Urrutia ... effects animator: Rhythm and Hues
Adrien Van Viersen ... visual effects storyboard artist (as Adrian Van Viersen)
Alexander Vegh ... previsualization consultant (as Alex Vegh)
Leandro Visconti ... lead compositor: Digital Dimension (as Leandro H. Visconti)
Deborah Wagner ... digital compositor: Rhythm & Hues
Paul M. Wagner ... visual effects editor: Los Angeles
Chien-Hsiung Wang ... modeling supervisor: Rhythm and Hues (as Chlen'hsuing Wang)
Mark Welser ... matchmove supervisor: Rhythm and Hues
Bill Westenhofer ... visual effects supervisor: Rhythm and Hues
Wil Whaley ... pipeline setup: Rhythm and Hues
Earl Wiggins ... spydercam aerial rigging supervisor: New York
PeiPei Alena Yuan ... previsualization artist: Pixel Liberation Front (as PeiPei Yuan)
Steve Ziolkowski ... animator: Rhythm and Hues
Lou Zutavern ... model maker: Cinema Production Services (as Louis J. Zutavern)
Erik Akutagawa ... scan/record manager (uncredited)
Nathan Brunskill ... Inferno assistant: Rhythm & Hues (uncredited)
Dan Carrington ... Flame artist (uncredited)
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues (uncredited)
Brandon Craig ... render supervisor (uncredited)
Anders Ericson ... visual effects (uncredited)
R.J. Harbour ... digital compositor (uncredited)
Veronica Hernandez ... digital painter (uncredited)
Phil Holland ... scan-, record-, color coordinator (uncredited)
Adam Holmes ... digital effects artist (uncredited)
Shaina Holmes ... digital compositor (uncredited)
Travis Wade Ivy ... digital paint artist (uncredited)
Matt Kelly ... compositor: Rhythm & Hues (uncredited)
Steve Kullback ... visual effects producer: main titles (uncredited)
Bob Lloyd ... visual effects artist (uncredited)
Lori C. Miller ... digital compositor (uncredited)
Viviana Palacios ... digital artist: Rhythm & Hues (uncredited)
Phillip Palousek ... visual effects coordinator: Amalgamated Pixels Inc. (uncredited)
Betsy Paterson ... visual effects plate supervisor: Rhythm & Hues (uncredited)
Andrew Roberts ... digital effects artist: Digital Dimension (uncredited)
Gregory S. Scribner ... digital artist (uncredited)
Fred Simon ... systems support: Rhythm & Hues (uncredited)
Richard Stay ... digital effects artist (uncredited)
Tammy Sutton ... compositor: Digital Dimension (uncredited)
Marla Tanigawa ... systems operator: Rhythm & Hues (uncredited)
Kevin Tengan ... systems administrator (uncredited)
Erik Tillmans ... digital artist (uncredited)
Amani Williams ... digital compositor (uncredited)
Tsz 'Gee' Yeung ... digital effects artist (uncredited)

Stunts 

G.A. Aguilar ... stunt coordinator: New York (as George Aguilar)
Dave Alexander ... stunts
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Charlie Attrill ... stunts
Jim Broyden ... stunts (as Jimmy Broyden)
Mike Carpenter ... stunts
Douglas Chapman ... stunts
Mike Crestejo ... stunt coordinator: second unit / stunts
Garvin Cross ... stunts
Ryan Ennis ... stunts
Mark Fielding ... stunts
David Mylrea ... stunts
Jamie Payton ... horse wrangler / stunts
Matt Phillips ... stunts
Darryl Scheelar ... stunts (as Daryl Scheelar)
Heath Stevenson ... stunts
Blaise Corrigan ... stunts (uncredited)
Douglas Crosby ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Joe Doserro ... stunt rigger (uncredited)
Graeme Duffy ... stunt performer (uncredited)
Peter Epstein ... stunts (uncredited)
Jeffrey Lee Gibson ... stunt coordinator: second unit (uncredited) / stunt driver (uncredited)
Veronika Hadrava ... stunt performer (uncredited)
Leanne Hindle ... stunt performer (uncredited)
Kathy Hubble ... stunts (uncredited)
Richard McBride ... stunt performer (uncredited)
Stephen A. Pope ... stunts (uncredited)
Chad Sayn ... stunts (uncredited)
Owen Walstrom ... stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Tom Anderson ... generator operator: New York
Matt Balzarini ... second assistant camera: "a" camera, New York
David E. Baron ... first assistant camera: "a" camera, New York
Justin Bergler ... second assistant camera: "b" camera
Hans Bjerno ... camera operator: Spacecam
Ron Bowen ... key grip: second unit
Dillard Brinson ... key grip
Andreas Carmona ... rigging grip
Rob Chamryk ... rigging grip
Jack Coffen ... electrician
Steve Cohen ... key grip: Chiodo brothers
Peter Colavito ... electrician: New York
Dean Collins ... key rigging grip
Stephen Consentino ... camera operator: "b" camera, New York
Michael Cox ... dolly grip: second unit
Drew Davidson ... chief lighting technician (as Andrew Davidson)
Aaron Dawley ... grip: New York
Bill Dawson ... gaffer: second unit
Christopher DeBlau ... electrician: New York
John W. DeBlau ... gaffer: New York (as John W. De Blau)
John Dekker ... electrician
Les Erskine ... director of photography: second unit
Robert Falcone ... electrician: New York (as Robert A. Falcone)
Jamie Fitzpatrick ... second assistant camera: "b" camera, New York (as Jamieson K. Fitzpatrick)
Brian Fitzsimons ... best boy grip: New York
Gil Forrester ... dolly grip
Anthony Gamiello ... best boy rigging grip: New York
Dennis Gamiello ... key grip: New York (as Donnie A. Gamiello)
Michael Ginsburg ... still photographer: New York
David Goyer ... generator operator
Rob Graham ... video playback operator: second unit
Michael Green ... camera operator: "a" camera, New York (as Michael M. Green)
Charlie Guttman ... rigging grip (as Charlie Guttmann)
Ken Hemphill ... grip
Doug Lavender ... first assistant camera: "b" camera (as Doug C. Lavender)
Edward W. Lowry ... dolly grip: New York (as Ed Lowry)
Jenny Madsen ... camera trainee
George Majoros ... second assistant camera: "a" camera
Alan Markfield ... still photographer
Kevin McCloy ... best boy rigging grip
Don McCuaig ... director of photography: second unit
Charles Meere III ... rigging gaffer: New York (as Charles E. Meere III)
Klaus Melchior ... video playback operator
Tim Metivier ... first assistant camera: "b" camera, New York (as Timothy Metivier)
Shawn Milsted ... electrician
Paul Mitchnick ... additional camera operator
Saubrie Mohamed ... electrician
Scott M. Novak ... electrician: New York
Tom Percarpio ... best boy electric: New York (as Thomas W. Percarpio)
Louis Petraglia ... key rigging grip: New York
Dylan Ringwood ... best boy grip
Ben Rusi ... grip
Louis Sabat ... grip: New York
Daniel Salk ... video assist operator: New York
John Sanderson ... video assist operator
Todd Semmes ... rigging coordinator: New York
Igor Shtenz ... best boy grip: second unit
Amy Silverman ... loader: New York
Ben Britten Smith ... rigger: New York (as Ben Smith)
Rick Stadder ... grip
Patrick Stepien ... first assistant camera: "a" camera
Cody Taylor ... rigger: New York
Kenneth Thompson ... camera assistant: Chiodo brothers
Carey Toner ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Steve Vincent ... best boy electric
William Waring ... camera operator: "a" camera
Keith Woods ... rigging gaffer (as Keith S. Woods)
Shane Dobie ... rigging best boy (uncredited)
Chris Drechsler ... electrician (uncredited)
Craig Haagensen ... director of photography: New York second unit (uncredited)
James Harker ... electrician (uncredited)
Phil Klapwyk ... dimmer board operator (uncredited)
Sal Martorano ... gaffer: New York second unit (uncredited)
Scott Miller ... electrician: New York (uncredited)
Jon W. Rosenbloom ... grip (uncredited)
Grizz Salzl ... assistant camera (uncredited)
Richard Schmon ... additional first assistant camera: second unit (uncredited)
Joshua Van Praag ... electrician (uncredited)
J. Dan Wright ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Musa Brooker ... animator: Troll; Polar Bear Cub; Baby Walrus; Arctic Puffin & Narwhale, Chiodo Brothers
Teresa Drilling ... animator: Leon the Snowman, Chiodo Brothers
Kent Burton ... animator (uncredited)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting: Canada
Kevin Arens ... casting assistant: Canada
Andrea Brown ... extras casting
Elena Cizmaric ... casting assistant: USA
Sean Cossey ... casting associate: Canada
Howard Feuer ... casting consultant
Andrea Hughes ... extras casting coordinator
Grant Wilfley ... extras casting: New York
Crystal Wilson ... extras casting assistant
Terri Douglas ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Andre Brouwer ... truck costumer
Nancy Duggan ... costume supervisor (as Nancy C. Duggan)
Catherine George ... wardrobe supervisor: New York
Lise Hache ... prop costumer
Susie Hill ... prop costumer (as Susi Hill)
Pamela Kezal ... wardrobe supervisor: New York
Michelle Kitteringham ... background costumer / extras costumer
Jessica Lythgoe-Green ... costume coordinator
Susan O'Hara ... costume set supervisor
Heather Seshadri ... costume dyer (as Heather Rupert)
Alison Fraser ... costumer (uncredited)
Rebecca Gregg ... assistant costume designer (uncredited)

Editorial Department 

Carolle Alain ... first assistant editor: avid, Vancouver
Gary Burritt ... negative cutter: Kona Cutting
Ed Dobbs ... color timer: dailies
Matt Evans ... first assistant editor: Los Angeles
Sandra Granovsky ... assistant editor: Los Angeles (as Sandra Y. Torres)
Michael Hatzer ... color timer
Thom Kyle ... post-production editorial assistant: Vancouver
Jody Levin ... executive in charge of post-production
Ryan Malone ... post-production editorial assistant: Vancouver
Claudia Morgado ... first assistant film editor: Vancouver
Jim Passon ... color timer
Shelly Theaker ... second assistant editor: Vancouver
Matthew Walcutt ... post-production editorial assistant: Los Angeles
Stefanie Wiseman ... assistant film editor: Los Angeles
Justin Parkinson ... post-production assistant (uncredited)
Perry Petrzilka ... post-production assistant (uncredited)
Kevin Willis ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Frank Bennett ... orchestrator
Bob Bowen ... music executive
Paul Broucek ... executive in charge of music
Michael Dansicker ... vocal consultant
Brad Dechter ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... music contractor (as Sandy De Crescent)
Marc Gebauer ... scoring crew
J.J. George ... music editor: temp music
Tanya Noel Hill ... music editor
Mark Kaufman ... music clearance executive
Jason Linn ... soundtrack executive
David Marquette ... scoring crew
Shawn Murphy ... score recordist
Don Nemitz ... orchestrator
Mitch Rotter ... soundtrack executive
Lori Silfen ... music business affairs executive
Kirsten Smith ... scoring crew
John F.X. Walsh ... music business affairs executive
Wolfgang Amadeus ... music mixer (uncredited)
Pete Anthony ... orchestrator (uncredited)
John Debney ... conductor (uncredited)
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Chris Kellet ... music playback (uncredited)
Jeff Lingle ... music editor: temp music (uncredited)
Aaron Martin ... music scoring coordinator (uncredited)
Roger Neumann ... orchestrator (uncredited)
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)
Peter Rotter ... orchestra contractor (uncredited)
Don Williams ... musician: percussion (uncredited)

Transportation Department 

Blue Angus ... transportation coordinator (as Mark 'Blue' Angus)
Tom Bentham ... driver
Stephen Carr ... driver
Kemy Loree Derlago ... driver
Dwayne Deverill ... driver
Nick Diomis ... driver
Dave Driscoll ... driver
Don Dykens ... transportation captain
Felix Fanzega ... driver
Kevin Flynn ... transportation co-captain: New York
Ed Gillis ... driver
Peter Grant ... driver
Rick Harasyn ... transportation co-captain
Dave Hetherington ... driver
Paul Irvine ... driver
Malcolm Johnson ... driver
Les Joyner ... driver
Russ Keenon ... driver
Joe Lenhart ... driver
Michael Morpurgo ... driver (as Mike 'Brownie' Morpurgo)
Jim Nelson ... driver
Terry Newton ... driver
Edward O'Donnell ... transportation captain: New York
Peter Seppanen ... transportation captain: second unit
Barry Shelton ... driver
Bob Townsend ... driver
Erin Wilson ... driver
Jack Wright ... driver
Sean Leahy ... driver (uncredited)

Other crew 

Diana Adams ... production accountant (as Diana Olsen)
Craig Alexander ... production attorney
Jill Anderson ... assistant accountant: payroll
Blake Banbury ... production office assistant
Cassandra Barbour ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Katherine E. Beyda ... production executive
Melissa Brides ... set production assistant: New York
Bonnie Brown ... representative: ASOCA
Laurie Cartwright ... risk management: Turner
Elizabeth Cecill ... first aid (as Elizabeth 'Bet' Cecill)
Zarah Chun ... craft service (as Zara Chun) / set first aid (as Zara Chun)
Jessica Clothier ... script supervisor
Santena Jenaris King Clough ... second assistant accountant: New York (as Santena Jenaris King)
Jon Davidson ... production controller
Matt Davis ... winch technician: New York
Carey DePalma ... assistant location manager: New York (as Carey De Palma)
Joan Devilla ... payroll accountant: New York (as Joan DeVilla)
Dana Dubé ... animal coordinator (as Dana Dube)
Christina Dukagjini ... office production assistant: New York
Nancy Eagles ... script supervisor: second unit
Steve Flynn ... helicopter pilot
Melissa H. Ford ... office production assistant: New York (as Melissa Ford)
Ross Framo ... computer playback operator
Cliff Fuller ... assistant production coordinator: New York
William Gardner ... set production assistant: New York
Paul Giordano ... assistant location manager (as Paul P. Giordano)
Emily Glatter ... supervising production coordinator
Ann Goobie ... location manager
Matthew Gordon ... set production assistant: New York
Allison Higgins ... assistant: Mr. Berg
Dave Hoodless ... accounting clerk
Ellen J. Hornstein ... assistant: Mr. Householter
Pino Insegno ... voice dubbing: Will Ferrell
Jean Kalanzi ... first assistant accountant: New York
Jody Lousignont-Gray ... contract administrator (as Jody Lynn Gray)
Daniel Lowe ... set production assistant: New York (as Daniel Hamilton Lowe)
Andrew Matthews ... executive in charge of film investment
Steve McAuliff ... animal trainer: New York (as Steve McAuliffe)
Rico Mielnicki ... key location production assistant
Jennifer Mount ... risk management: Turner
Michele Mueller ... second assistant production coordinator (as Michelle Mueller)
Kristi Mujica ... first assistant accountant
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Nancy Needham ... assistant: Mr. Favreau
Laura Nix ... epk producer
Taylor Norton ... production assistant
Brian Paterson ... dailies projectionist: Vancouver
Tony Peterson ... head chef: Shooting Stars (as Tony Petersen)
Doug Poetker ... first aid
David Price ... production coordinator: New York
Paul Prokop ... executive in charge of finance
Santiago Quinones ... location manager: New York
Joshua Ravetch ... production resources
Will Reichel ... office production assistant: New York
Tim Reid ... assistant: Mr. Favreau (as Timothy Reid)
Steven John Reynolds ... post-production accountant (as Steve Reynolds)
Laura Sevier ... rights and clearances: Entertainment Clearances
Tracey Shelley-Lavery ... tutor (as Tracey Shelley)
Martin Sigmund ... first aid
Alan Simon ... teaching coordinator: New York
Holly Sorenson ... equipment handler: New York
Lynne Spencer ... production coordinator (as Lynne M. Spencer)
Marce Sterner ... assistant location manager (as Marcellin Sterner)
Regina Stewart ... set production assistant: New York
Glenn Surzyshyn ... dance double
Nathan Tichenor ... co-production coordinator
Caitlin Tomkies ... second assistant accountant
Lee Tucker ... preview technical supervisor
Eva Vedock ... craft service: McKenna Brothers Craft Service, New York
Sheila Waldron ... script supervisor: New York
Jacque Blackstone ... projectionist (uncredited)
Duane Bradley ... animal trainer (uncredited)
Leon Thomas Braun ... key production assistant (uncredited)
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
David Chambers ... location assistant (uncredited)
Eunice Choi ... production assistant (uncredited)
Andrew Cinquino ... production assistant (uncredited)
Anna Damergis ... stand-in (uncredited)
Josh Dorn ... production assistant (uncredited)
Mark Gamache ... location scout (uncredited)
Zoe Gauvreau ... assistant coordinator (uncredited)
Sam Koji Hale ... illustrator: main titles (uncredited)
Tara Howie ... photo double (uncredited)
Matthew Kania ... location assistant (uncredited)
Kristi Kasubaski ... first assistant accountant (uncredited)
Micah Kelpin ... office production assistant (uncredited)
Shelley Kreutz ... production assistant (uncredited)
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)
Matthew Makar ... production assistant (uncredited)
Heather Milne ... intern (uncredited)
Allan J. Ross ... locations: preparation (uncredited)
Peter Ruttan ... playback designer (uncredited)
Jeremy Selenfriend ... production assistant (uncredited)
William Sepulveda ... craft service: New York (uncredited)
Andrew Simpson ... animal trainer (uncredited)
Stan Spry ... intern (uncredited)
Jeff Wonnenberg ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Mark Gimbel ... thanks
Stephen Medina ... thanks
Jim Rothsbarth ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page