Edit
Sahara (2005) Poster

(2005)

Full Cast & Crew

Directed by 

Breck Eisner

Writing Credits (WGA)  

Clive Cussler ... (novel)
 
Thomas Dean Donnelly ... (screenplay) &
Joshua Oppenheimer ... (screenplay) and
John C. Richards ... (screenplay) and
James V. Hart ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Carl
...
...
...
Captain Tombs
Jude Akuwudike ...
Imam
Mark Aspinall ...
Lawyer
...
Christopher Bello ...
Train Driver
Nicholas Beveney ...
Gunboat 1 Officer
Empotoe Bosage ...
Pick Up Truck Guard
...
Oshodi
Matthew Flynn ...
First Lieutenant - Ironclad
Paulin Fodouop ...
Modibo
Ouahbou Houcine ...
Tuareg Village Boy #1
...
Kazim's Officer Asselar
Maurice Lee ...
Zakara
...
Tuareg Sangare
...
Fuse Cutter
...
Ambassador Polidori
Thierno Amath Mbaye ...
Pick Up Truck Driver
...
Modibo's Tuareg #2
Eddie Osei ...
Train Guard
Nathan Osgood ...
Gun Captain
Lahcen Ouezgane ...
Tuareg Village Boy #2
Robert Paterson ...
NUMA Crew Member
Abdul Salis ...
Oumar
Tosin Sanyalo ...
Azikiwe Nwokolo
Christopher Saul ...
Pilot - Ironclad
Billy Seymour ...
Powder Monkey
Mark Springer ...
Solar Plant Guard
...
Dr. Frank Hopper
Celestine Vita ...
Old Woman in Labbezanga
...
Sailor Who Drops Gold
Rest of cast listed alphabetically:
Neil Findlater ...
Gunner - Ironclad (uncredited)
...
Mr. Nwokolo (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Albela ... co-producer
Stephanie Austin ... producer
Howard Baldwin ... producer
Karen Elise Baldwin ... producer (as Karen Baldwin)
David Barron ... co-producer
William H. Brown ... co-producer (as Bill Brown)
Gus Gustawes ... executive producer
William J. Immerman ... executive producer
Lis Kern ... associate producer
Matthew McConaughey ... executive producer
Henning Molfenter ... co-producer
Nick Morton ... co-producer
Mace Neufeld ... producer
Denise O'Dell ... co-producer
Mike Phillips ... co-producer
Thierry Potok ... co-producer
Andrew Reif ... associate producer
Vicki Dee Rock ... executive producer
Scott Thaler ... line producer
Chris Thompson ... line producer: UK

Music by 

Clint Mansell

Cinematography by 

Seamus McGarvey ... director of photography

Film Editing by 

Andrew MacRitchie

Casting By 

Nina Gold
Anne McCarthy

Production Design by 

Allan Cameron

Art Direction by 

Giles Masters
Tony Reading

Set Decoration by 

Anna Pinnock

Costume Design by 

Anna B. Sheppard ... (as Anna Sheppard)

Makeup Department 

John Cormican ... prosthetic makeup artist
Karen Dawson ... hair stylist: Matthew McConaughey (as Karen Bryan-Dawson) / makeup artist: Matthew McConaughey (as Karen Bryan-Dawson)
Kathy Ducker ... hair assistant / makeup assistant
Neill Gorton ... prosthetic designer
Whitney James ... makeup artist: Penelope Cruz
Nicola Matthews ... hair assistant / makeup assistant
Neil Morrill ... prosthetic makeup artist
Deborah Murphy ... prosthetic makeup artist
Stacey Nurse ... hair colourist: Matthew McConaughey, Daniel Galvin Salon
Paquita Núñez ... hair stylist: second unit (as Paquita Nuñez)
Martin Samuel ... hair stylist: Penelope Cruz
Aileen Seaton ... hair designer / makeup designer
Susana Sánchez ... makeup artist: second unit (as Susana Sanchez)
Nuria Vela ... hair stylist: second unit
Mariam Lee Abounouom ... makeup artist (uncredited)
Stuart Conran ... prosthetic makeup artist: dailies (uncredited)
Daniel Galvin Senior ... hair colourist: Matthew McConaughey (uncredited)

Production Management 

Hafid Balafrej ... unit production manager: Morocco
Frédéric Bovis ... unit production manager: Morocco (as Frederick Bovis)
Anna Cassina ... unit production manager: second unit
Scott Thaler ... production manager
Sam Breckman ... production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Francisco Barrionuevo ... co-third assistant director: Spain
Tarik Ait Ben Ali ... additional second assistant director: Morocco (as Tarik Ait Benai)
Rachid Bouzida ... co-first assistant director: second unit
Luis Casacuberta ... second second assistant director: second unit
James Chasey ... co-third assistant director
Richard Diment ... second assistant director: second unit
Yann Mari Faget ... additional second assistant director: Morocco
E.J. Foerster ... second unit director
Tom Glaisyer ... third assistant director
Ahmed Hatimi ... co-first assistant director: Morocco
Ben Howarth ... second assistant director
Terry Madden ... first assistant director: second unit
Christopher Newman ... first assistant director (as Chris Newman)
Daniel Rivero ... third assistant director: second unit
Carlos Santana ... co-second assistant director: Spain
Samantha Smith ... second second assistant director
Pedro Sopeña ... co-first assistant director: Spain
Paul Bennett ... additional crowd assistant director (uncredited)
Mehdi Elkhaoudy ... trainee assistant director (uncredited)
Bryn Lawrence ... third assistant crowd: UK (uncredited)

Art Department 

John Allenby ... prop master
Manuel Alvarez ... stand-by carpenter: second unit
David Atkinson ... chargehand dresser: second unit (as Dave Atkinson)
Will Ayres ... stand-by props
David Banks ... props dresser
Ray Barrett ... construction manager
Rob Cameron ... assistant set decorator (as Robert Cameron)
José Carracedo ... stand-by props: second unit (as Jose Luciano Carracedo)
Stephen Challenor ... supervising carpenter
Temple Clark ... storyboard artist
Stuart Clarke ... scenic artist
Stephen Conway ... props dresser
Roy Davis ... props dresser
Pedro Jesús De la Fuente ... construction manager: Spain (as Pedro de la Fuente)
Jack Dyer ... construction buyer
Trevor Dyer ... supervising carpenter
Stephen Ede ... head of department carpenter
Said El Kounti ... production buyer: Morocco
Frederic Evard ... assistant art director: Morocco
Kevin Fitzpatrick ... practical electrician: art department
Barry Gates ... props storeman
Carlos Gil ... stand-by props: second unit
Christopher Glass ... storyboard artist (as Chris Glass)
Serafín González ... chargehand dresser: second unit (as Serafin Gonzalez)
Bruce Gordon ... head of department sculptor
John Greaves ... storyboard artist
Saskia Green ... art department assistant
Quique Gutiérrez ... stand-by carpenter: second unit (as Enrique Gutierrez)
Aziz Hamichi ... art department assistant: Morocco
Kevin Harris ... assistant construction manager
Marc Homes ... assistant art director
Philip Hooton ... props dresser (as Phil Hooten)
Patricia Johnson ... assistant art director
Josh Jones ... electrical carpenter (as Joshua Jones)
Philip Keller ... storyboard artist (as Phil Keller)
Kenneth Langridge ... head of department stagehand
Ken Lupton ... props runaround (as Kenny Lupton)
Steve Macdonald ... chargehand dresser (as Stephen McDonald)
Jonás Martín ... props dresser: Spain (as Jonas Martin)
David Meeking ... head of department painter
Paul Mitchell ... head of department rigger
Víctor Molero ... stand-by art director: second unit
John New ... supervising carpenter (as John Kenneth New)
Roy O'Connor ... props supervisor
John O'Shaughnessy ... production buyer: UK
Darren Reynolds ... chargehand stand-by props
Anna Skrein ... art department coordinator
Silvia Steinbrecht ... assistant set dresser: Spain
Maite Sánchez ... production buyer: Spain (as Mayte Sanchez)
Mariano Sánchez ... props dresser: Spain (as Mariano Sanchez)
Paul Tappin ... head of department plasterer
Javier Tuñon ... props dresser: Spain
Peio Villalba ... stand-by painter: second unit
Jordi Yrla ... assistant art director: Spain
Stephen Conway ... dressing props (uncredited)
Paul Couch ... stand-by painter (uncredited)
Andrew Dyer ... stagehand (uncredited)
Adriaan Engelbrecht ... foam technician (uncredited) / mould maker (uncredited)
James Enright ... props (uncredited)
Dan Frye ... propmaker: Dick George and Associates (uncredited)
Thomas Jones ... foam technician (uncredited)
Paul Ladd ... stagehand (uncredited)
Jennifer N. MacLeod ... art department coordinator (uncredited)
James McGowan ... art department assistant (uncredited)
Stephen McGregor ... carpenter (uncredited)
Simon McGuire ... concept artist (uncredited)
Scott McIntyre ... special props (uncredited)
Aziz Mhand ... props (uncredited)
Neil Murrum ... dressing props (uncredited)
Toby Shears ... armoury props (uncredited)
Gary Thomas ... storyboard artist (uncredited)
Bradley Woodbridge ... painter (uncredited)

Sound Department 

Philip Alton ... dialogue editor
Paul Apted ... first assistant sound editor
Mark Auguste ... sound effects editor
Antonio Bloch ... sound recordist: second unit
Felicity Cottrell ... foley artist
Peter Gleaves ... adr mixer
Craig Irving ... sound re-recording mixer
Andy Kennedy ... sound effects editor
Mark Lafbery ... adr and foley mixer
Charif Lemhemdi ... cableman: second unit
Sze-Wun Li ... apprentice sound editor
Conor Mackey ... assistant sound editor
Steve Mayer ... sound effects editor
Jim McBride ... sound maintenance
Nigel Mills ... supervising sound editor
Chris Munro ... sound mixer
Paul Munro ... boom operator
Jon Olive ... co-sound designer
Aramís Rubio ... boom operator: second unit (as Aramis Rubio)
James Seddon ... consultant: Dolby
Leslie Shatz ... sound designer / sound re-recording mixer
Sam Southwick ... foley editor
Jack Stew ... foley artist
Andy Thompson ... adr mixer
Andy Walker ... assistant sound editor
Christopher Wilson ... sound re-recording mixer
Philip Alton ... adr editor (uncredited)
Mark Appleby ... assistant adr recordist (uncredited)
Alexander Beddow ... adr recordist (uncredited)
James Bennett ... adr recordist (uncredited)
Les Brock ... sound consultant: SDDS (uncredited)
Ed Colyer ... sound mixer (uncredited)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer: Vancouver (uncredited)
Steve Finn ... boom operator: Barcelona (uncredited)
David Raines ... additional sound re-recording mixer (uncredited)
Nourdine Zaoui ... sound (uncredited)

Special Effects by 

Adam Aldridge ... special effects technician
Matthew G. Armstrong ... special effects engineer/technician (as Matthew Armstrong)
Paul Bentman ... special effects engineer
Ian Biggs ... senior technician: second unit (as Ian Bigs) / special effects senior technician
John Evans ... special effects floor supervisor: boat unit
Ricky Farns ... special effects floor supervisor: first unit
David Ford ... special effects workshop supervisor: UK
Dean Ford ... special effects trainee
Carmila Gittens ... special effects buyer / special effects coordinator
Terry Glass ... special effects senior technician
Garth Gutteridge ... special effects technician
Joe Halford ... special effects engineer/technician
Matthew Horton ... special effects senior technician
Tim Jordan ... special effects technician
Terence Lathwell ... special effects senior technician (as Terry Lathwell)
Jeremy Lovett ... special effects workshop supervisor: Morocco (as Jem Lovett)
Roger Mann ... special effects engineer
Jason Marsh ... special effects technician
Julian Marsh ... special effects engineer
Dave Miller ... special effects senior technician
John Morris ... special effects senior technician
Ceri Nicholls ... special effects technician: second unit (as Ceri Nichols)
Melvyn Pearson ... special effects senior technician
Mark Phillips ... special effects engineer
Stuart Prior ... assistant technician: second unit
Robert Schofield ... wire supervisor (as Bob Schofield)
Robert Thompson ... special effects senior technician (as Rob Thompson)
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Roy Weatherly ... wireman
Tim Willis ... special effects floor supervisor: second unit (as Timothy Willis)
Jonathan Bullock ... special effects technician (uncredited)
Chris Clarke ... head of department: model mechanics/rigs (uncredited)
Conor Coughlan ... pyrotechnician (uncredited)
Dan Homewood ... special effects technician (uncredited)
Dan Oliver ... special effects technician (uncredited)
Matthew Roberts ... special effects technician (uncredited)
Steve Scotton ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Holly Acton ... lead compositor: Double Negative
Oliver Atherton ... roto/paint artist: Double Negative
Adrian Banton ... lead compositor: Double Negative
Murray Barber ... compositor: Double Negative
John Benn ... scanning and recording line up: Cinesite
James Benson ... 3D artist: Double Negative
Andrew Booth ... creative supervisor: computer and video effects, AVC Productions
Mara Bryan ... visual effects supervisor
Gavin Buckley ... visual effects editor
Simon Bunker ... 3D shader development: Cinesite
Jason Burnett ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Andy Burrow ... scanning manager: Framestore CFC
Billy A. Campbell ... visual effects editor (as Billy Campbell)
Martin Caulton ... computer and video technician: AVC Productions
Lee Chidwick ... data operations: Cinesite
Frazer Churchill ... visual effects supervisor: Double Negative
James Clarke ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Richard Clarke ... computer graphics supervisor: Double Negative
Grant Connor ... Inferno artist: Cinesite
Ryan Cook ... computer graphics supervisor: Double Negative
Ciaran Crowley ... compositor: Double Negative
Sean Danischevsky ... compositor: Double Negative
Martin R. Davison ... 2D compositor: Cinesite (as Martin Davidson)
Merche Delgado ... 3D texture & lighting: Cinesite
Paul Doogan ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Jonathan Dredge ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Dave Early ... digital matte painter: Cinesite (as David Early)
Paul Edwards ... visual effects line producer: Cinesite
Jonathan Fawkner ... visual effects supervisor: Framestore CFC
Jami Gigot ... 3D modelling: Cinesite (as Jamie Gigot)
Toby Glover ... graphic designer: AVC Productions
Joe Godfrey ... scanning: digital clean up and shoot: Framestore CFC
Dianne Gordon ... data operator: Framestore CFC
Vanessa Gratton ... 3D artist: Double Negative (as Vanessa Boyce)
Charlie Habanananda ... data operator: Framestore CFC
Jonathan Hall ... computer and video technician: AVC Productions (as Jon Hall)
Sandro Henriques ... roto artist: Cinesite
Grant Hewlett ... 3D lighting lead: Cinesite
Jan Hogevold ... production executive: Framestore CFC
Katie Houston ... visual effects assistant
Charles Howell ... visual effects coordinator: Framestore CFC
David Hyde ... technical supervisor: Cinesite
Claire Inglis ... compositor: Double Negative
Alex Ireland ... compositor: Double Negative
Andrew Jeffery ... digital grader: Cinesite
Allan Torp Jensen ... 3D tracking: Cinesite
Lorraine Johnson ... scanning and recording manager: Cinesite
Pete Jopling ... compositor: Double Negative (as Peter Jopling)
Helen Judd ... visual effects coordinator: Cinesite (as Helen Hudd)
Tim Keene ... visual effects producer: Framestore CFC
John Kilshaw ... 3D artist: Double Negative
Serena Lam ... roto/paint artist: Double Negative
James Lamb ... visual effects producer
Dan Lavender ... lead technical director: Framestore CFC
Christopher Learmonth ... editorial: Avid, Cinesite (as Chris Learmonth)
Phillip Leonhardt ... lead compositor: Double Negative
Richard Little ... 2D compositor: Cinesite
Kevin Lowery ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Chris McBride ... computer and video supervisor: AVC Productions
Fay McConkey ... visual effects producer: Double Negative
Dan McRae ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Ivan Mena ... compositor: Double Negative
Maria Michalopoulou ... data operator: Framestore CFC
Neil Miller ... matte painter: Double Negative
Alice Mitchell ... compositor: Double Negative
Fernanda Moreno ... 3D animator: Cinesite
Mike Morrison ... digital grading assistant: Framestore CFC
Tristan Myles ... lead compositor: Double Negative
Stuart Nippard ... data operator: Framestore CFC
Paul Norris ... lead compositor: Double Negative
Dan Perry ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Fred Place ... compositor: Double Negative
Rupert Porter ... visual effects producer: post production
Cristina Puente ... compositor: Double Negative
Sandra Reis ... roto/paint artist: Double Negative
Laurent-Paul Robert ... 3D artist: Double Negative
Richard Roberts ... Inferno artist: Cinesite
Tom Rolfe ... lead compositor: Double Negative
Gavin Round ... digital lab editorial: Framestore CFC
Gia Sadhwani ... 3D artist: Double Negative
David Sewell ... 2D digital supervisor: Cinesite
Gaël Seydoux ... 3D artist: Double Negative
Matthew Shaw ... compositor: Double Negative
William Skellorn ... visual effects editorial: Double Negative
Matina Skouteri ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Alex Smith ... lead compositor: Cinesite
Jim Steel ... compositor: Double Negative
Marc Stevenson ... 3D tracking: Cinesite (as Mark Stevenson)
Jelena Stojanovic ... compositor: Double Negative (as Jelena Stojanavic)
Maria Stroka ... shoot/film recording manager: Framestore CFC
Courtney Vanderslice ... executive producer: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law)
Paola Varvaro ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Steve Wagendorp ... title compositor: Framestore CFC
Niki Wakefield ... compositor: Double Negative
Karen Wand ... lead compositor: Cinesite (as Karen Want)
Pieter Warmington ... lead 3D artist: Double Negative
Sharon Warmington ... roto/paint artist: Double Negative
Rebecca Waters ... lead 3D artist: Double Negative (as Becky Waters)
Royston Willcocks ... 3D digital supervisor: Cinesite
Angie Wills ... visual effects producer: Cinesite
Kathy Wise ... data operations: Cinesite
Annabel Wright ... scanning: digital clean up and shoot, Framestore CFC
Florian Zachau ... 2D compositor: Cinesite (as Florian Zachu)
Paul Alexiou ... runner: Double Negative (uncredited)
Keith Barton ... production support: Cinesite (uncredited)
Richard Briscoe ... digital compositor (uncredited)
Lyndy Brown ... studio manager: Baseblack (uncredited)
Mike Bryant ... data I/O: Cinesite (uncredited)
Kevin Campbell ... software developer (uncredited)
Mike Connolly ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Brenda Coxon ... production manager: Cinesite (uncredited)
Tiffany Cullum ... 3D manager: Cinesite (uncredited)
Jerome Dewhurst ... di engineer (uncredited)
Jonathan East ... render wrangler: Cinesite (uncredited)
Stephen Elson ... visual effects producer: Baseblack (uncredited)
Paul J. Franklin ... pre-viz animator: Double Negative (uncredited)
Adam Gefen ... digital compositor (uncredited)
Gavin Graham ... technical director: Double Negative (uncredited)
José Granell ... model unit supervisor: Cinesite (uncredited)
Andy Hague ... visual effects editorial (uncredited)
Alistair Hamer ... film mastering engineer (uncredited)
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative (uncredited)
Simon Haslett ... digital effects supervisor (uncredited)
Jeremy Hattingh ... digital compositor: Double Negative (uncredited)
Michael Hull ... previsual animation: Double Negative (uncredited)
Antony Hunt ... executive producer: Cinesite (uncredited)
Jack James ... online editor (uncredited)
Simon Johnson ... scanning and recording: Cinesite (uncredited)
Per Karefelt ... researh & development: Baseblack (uncredited)
Andrew Koutsou ... match move technician (uncredited)
John Kozak ... researh & development: Baseblack (uncredited)
Brian Krijgsman ... digital compositor: Framestore CFC (uncredited)
Pedro Lara ... digital artist: Double Negative (uncredited)
Steve Lynn ... technical support (uncredited)
James McKeown ... modeller (uncredited)
Jan Meade ... projectionist: Cinesite (uncredited)
Evonne Merlicek ... digital effects artist (uncredited)
Danielle Nadal ... digital I/O (uncredited)
Donal Nolan ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Chris Panton ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Venetia Penna ... scanning and recording: Cinesite (uncredited)
Daniel Pettipher ... production manager: Cinesite (uncredited)
William Powloski ... visual effects consultant (uncredited)
Dave Robinson ... systems engineer (uncredited)
Jeremy Sawyer ... digital effects artist (uncredited)
Petra Schwane ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Aatesh Shah ... systems engineer: Framestore CFC (uncredited)
Nigel Stone ... director of photography: model unit (uncredited)
Geraldine Swayne ... digital compositor: Baseblack (uncredited)
Marios Theodosi ... digital effects artist (uncredited)
Maggie Walby ... digital I/O: Cinesite (uncredited)
Val Wardlaw ... visual effects supervisor: Baseblack (uncredited)
Ollie Weigall ... film assistant (uncredited)
Stephen Willey ... systems engineer (uncredited)
Patrick Zentis ... matte painter (uncredited)

Stunts 

Lasfer Abdelghni ... stunt player
Boubker Ahmed ... stunt player (as Ahmed Boubker)
Guiomar Alonso ... stunt double: Peneople Cruz
Faycal Attougui ... stunt player
Richard Bradshaw ... stunt player
Stuart Clark ... stunt player
Gaëlle Cohen ... stunt player (as Gaelle Cohen)
Serge Crozon-Cazin ... stunt player (as Serge Crozon Cazin)
Clive Curtis ... stunt player
Ray De-Haan ... stunt player
Jim Dowdall ... stunt player
Tracey Eddon ... stunt player
Jamie Edgell ... stunt player
Abdou Elyounsi ... stunt player
Eric Etje ... stunt player
Neil Finnighan ... stunt player
Dave Fisher ... stunt player
Steve Griffin ... stunt supervisor: boat unit (as Steve Street Griffin)
Paul Heasman ... stunt supervisor: second unit
Paul Howell ... stunt player
Youssef Ibaoui ... stunt player
Othman Ilyassa ... stunt player (as Othman Illyassa)
Ernie Jackson ... stunt player (as Ernest Jackson)
Charles Jarman ... stunt player
Morgan Johnson ... stunt player
Adam Kirley ... stunt double: Steve Zahn
Derek Lea ... stunt player
Jean-François Lenogue ... stunt player (as Jean Francois Lenogue)
Philippe Losson ... stunt player
Trevor Lovell ... stunt player
Tony Lucken ... stunt player
Kai Martin ... stunt double: Steve Zahn
Gaston Morrison ... stunt player (as Gaston Howard)
Abderrazak El Moustaghit ... stunt player (as Abderzak Moustaghit)
Daniel Naprous ... stunt player
Gerard Naprous ... stunt player
Mark Anthony Newman ... stunt player (as Mark Newman)
Mark Norby ... stunt double: Matthew McConaughey
Louis-Marie Nyee ... stunt player (as Louis Marie Nyee)
Efosa Otuomagie ... stunt player
Heather Phillips ... stunt player
Dominic Preece ... stunt player
Cedric Proust ... stunt player
Nabil Reda ... stunt player
Florian Robin ... stunt player
Seon Rogers ... stunt supervisor: main unit
Lee Sheward ... stunt coordinator
Bill Weston ... stunt player
Gaëlle Cohen ... stunt double: Penelope Cruz (uncredited)
Jamie Edgell ... stunt double (uncredited)
Steve Griffin ... stunts (uncredited)
Adam Kirley ... stunts (uncredited)
Crispin Layfield ... stunts (uncredited)
Maurice Lee ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Salah Abdelkarim ... office electrician
Bissar Abderrahim ... electrician: second unit (as Abderrahim Bissar)
Elias Artalejo ... video assist: second unit
Kenneth Atherfold ... key grip: second unit (as Kenny Atherfold)
Simon Baker ... camera operator: "c" camera
Tim Battersby ... focus puller: "c" camera (as Timothy Battersby)
Andy Bell ... electrician (as Andrew Bell)
Steve Blythe ... electrician (as Steven Blythe) / generator operator: second unit (as Steven Blythe)
Michael Buxton ... grips libra technician
Carlos Cabeceran ... camera operator: "b" camera, second unit (as Carlos Cabecerán)
Joan Cardona ... stand-by grip: second unit
Peter Chester ... best boy electric
Perry Cullen ... electrician
Paco Cáceres ... best boy: second unit / gaffer: Spain
Carlos De Carvalho ... focus puller: "a" camera (as Carlos de Carvalho)
Bob Diebilius ... electrical rigger (as Bob Diebelius)
Morchid El Edrissi ... grip: second unit
Mike Evans ... focus puller: "a" camera, second unit
Stephen Evans ... clapper loader: "a" camera, second unit
James Folly ... giraffe crane: second unit
Steve Foster ... gaffer: second unit (as Stephen Foster)
Ruben Freixas ... electrician: second unit
Nicolas Garcia ... video assist: second unit
Tony Gil ... best boy grip: second unit
Xavi Gordi ... grip: second unit
Rodrigo Gutierrez ... camera operator: "b" camera
Luke Andrew Haddock ... video assist (as Luke Haddock)
Keith Hamshere ... still photographer
Paul Harris ... electrician
Peter Harris ... electrician
Harvey Harrison ... director of photography: second unit
Rawdon Hayne ... focus puller: "c" camera
Colin Hazell ... crane operator (as Colin Hazel)
David Holliday ... grip
Dean Holton ... electrician (as Dean Houlton)
Andy Hopkins ... grip
Gary Hutchings ... key grip
John Jordan ... focus puller: "b" camera
Oriol Julià ... electrician: second unit
Larry Knox ... generator operator
Stephen Lee ... video coordinator
Paul Legall ... crane operator
Adrian Mackay ... electrician
Iain Mackay ... clapper loader: "c" camera
Pepe Martínez ... focus puller: "b" camera, second unit (as Pepe Martinez)
John Marzano ... aerial director of photography
David Maund ... grip
Dave McKay ... grips libra technician: second unit
Ray Meere ... central loader
Stephen Morley ... still photographer: second unit
Jennie Paddon ... clapper loader: "a" camera
Terry Roberts ... electrician
Peter Robertson ... camera operator: "a" camera
Paul Sharp ... chief floor electrician
Malcolm Sheehan ... best boy grip
Alex Soria ... video operator: second unit
Gary Spratling ... camera operator: "a" camera, second unit
Ryan Taggart ... clapper loader: "b" camera
Marc Vives ... electrician: second unit
Gavin Walters ... rigging gaffer
Lee Walters ... gaffer
Glyn Williams ... first assistant camera: Wescam, aerial unit (as John Glynn Williams)
Stephen Wills ... technician: Panavision
Debora Witte ... electrician: second unit
Marc Wolff ... camera pilot
Manuel Álvarez ... stand-by grip: second unit (as Manuel Alvarez)
John Attwood ... rigging electrician: UK (uncredited)
Steve Brooke Smith ... assistant camera: model unit (uncredited)
Darren Flindall ... rigger (uncredited)
Susan Luciani ... camera trainee: vfx unit (uncredited)
Nigel Permane ... first assistant camera (uncredited)
Kate Reid ... second assistant camera: model unit (uncredited)
Andrew Shields ... video playback operator: second unit (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Casting Department 

Bacha ... casting assistant: Morocco
Vanessa Baker ... adr voice casting
Nathalie Cheron ... casting: France (as Natalie Charon)
Rosalie Clayton ... casting assistant: UK
Zinedine Ibnou Jabal ... casting: Morocco (as Zine Eddine Ibnoujabal)
Freddy Luis ... casting assistant: US
Gora Mbaye ... casting assistant: Morocco
Stephen Moore ... casting assistant: UK
Heidi Snoe ... casting assistant: US (as Heidi Snoeberg)
Mohamed Essaghir Aabach ... casting assistant (uncredited)
Abigail Barbier ... adr voice casting (uncredited)
Brendan Donnison ... adr voice casting (uncredited)
Louis Elman ... adr voice casting (uncredited)
Omar Tisli ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Patricia Aguirre ... dresser: Penelope Cruz, second unit
Najat Ait Badi ... costume assistant
Sharon Billingham ... wardrobe dyer
Daryl Bristow ... wardrobe supervisor
Natalie Burns-Spence ... junior costume buyer
Jane Clive ... first assistant costume designer
Lee Croucher ... wardrobe mistress
Alan Hausmann ... military costume consultant
Peter Hornbuckle ... wardrobe master: second unit
Tom Hornsby ... wardrobe set supervisor
Antonia Kraskowski ... costume assistant
Gary Lane ... wardrobe assistant
Claudette Lilly ... second assistant costume designer
Vanessa Marshall ... chief wardrobe cutter/tailor
Karen Mitchell ... wardrobe workroom assistant
Sarah Moore ... costume effects artist
Marta Ortega Gonzalez ... costume mistress: second unit (as Marta Ortega)
Peter Paul ... wardrobe master
Silvana Sacco ... costume effects artist
Cristina Sopeña ... costume supervisor: second unit
Hassan Taghriti ... key costumer: Morocco
Elspeth Threadgold ... wardrobe cutter/tailor
Emma Walker ... costume breakdown artist
David Whiteing ... wardrobe assistant
Michelle Wickland ... costume workshop supervisor / senior costume buyer
Fatima Zaghdoud ... wardrobe storeperson
Samira Bejjoudi ... dresser (uncredited)
Mustapha Mimis ... costumer (uncredited)
Abdelfattah Qzaibar ... costume assistant (uncredited)
Silvana Sacco ... costume illustrator (uncredited)
Marta Vegas ... wardrobe assistant (uncredited)
Essouci Zakia ... wardrobe assistant (uncredited)

Editorial Department 

Marcus Alexander ... digital intermediate producer: Framestore CFC
Russell Coppleman ... rushes colorist
Alex Fenn ... second assistant editor
Antony Gibbs ... additional editor (as Tony Gibbs)
Tom Harrison-Read ... first assistant editor
Philip Hedgecock ... first assistant editor
James Herbert ... first assistant editor
Adam Inglis ... colorist: Framestore CFC
Vincent Narduzzo ... colorist: high definition (as Vince Narduzzo)
Christopher Russell ... post-production coordinator
Jamie Shemeld ... on-line editor
Joe Stabb ... avid engineer (as Joseph Stabb)
Andrew Walton ... print assistant
Ross Baker ... colorist: previews (uncredited)
Mark Wright ... negative cutter (uncredited)

Music Department 

Justin Adams ... consultant: African music
Christopher Benstead ... assistant: Clint Mansell (as Chris Benstead)
Christine Bergren ... music business affairs
Catherine Bott ... choir master
John Bradbury ... orchestra leader
Nicholas Dodd ... conductor / orchestrator
Dina Eaton ... music editor
Lindsay Fellows ... music supervisor
Vic Fraser ... music preparation
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Simon Rhodes ... music recordist-mixer
Robin Whittaker ... assistant music editor (as Robin Quinn)
Jake Jackson ... score recordist (uncredited)
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)
Ralph Sall ... soundtrack album producer (uncredited)
Bruce White ... viola (uncredited)
Jonathan Williams ... musician: cello (uncredited)

Transportation Department 

David Adamthwaite ... driver: ambulance
Julián Altuna ... assistant transportation manager: Spain
Alvaro Amor ... driver: Spain
Abdeslam Baraka ... driver: Morocco
Duncan Barbour ... 'bat mobile' & tracking vehicle: second unit
Omar Ben Omar ... driver: Morocco
Antony Boucher ... driver: UK facilities
Mustapha Bouhalba ... driver: Morocco (as Bouhalba Mustapha)
Suzanne Bowdler ... driver: ambulance
Nick Bowman ... driver: UK facilities
Martin Boyde ... zodiac driver: marine unit
Danny Brown ... driver: UK facilities
Juan Ramon Busquets ... driver: Spain
George Caccavale ... driver: Breck Eisner, UK
Pau Carbo ... driver: Spain
Aina Carbó ... driver: Spain (as Aina Carbo)
Luke Chisholm ... driver: UK facilities (as Luke Chisholme)
Ian Colingwood ... driver: Spain
Montserrat Cortes ... transport assistant: Spain
Eva Criado ... driver: Spain
Gordon Curran ... driver: UK
Martin Davidson ... driver: UK facilities
John Dawson ... driver: UK
Bob Ditzler ... driver: UK facilities (as Rob Ditzler)
Omar Driouche ... transport assistant (as Omar Darouiche)
Nick Dudley ... driver: UK facilities
Najma El Mahjoub ... transport captain: Morocco (as Mahjoub Nejma)
Abderrahim Elkhadraoui ... driver: Morocco
Redouane Fihi ... transportation
Virginia Galvez ... driver: Spain
Michael Gilbert ... driver: UK facilities
Paul Gillett ... driver: Stephanie Austin, UK
Tom Gillett ... driver: UK
Gerry Gore ... transport coordinator
Elboumeshouli My Hafid ... driver: Morocco
Stuart Harrington ... picture vehicle technician
Tim Harrison ... driver: UK facilities
Rob Hempenstall ... driver: UK
Paul Hocking ... picture vehicle technician
Simon Hudnott ... assistant transportation captain: UK
Craig Humphries ... driver: UK facilities
Carl Isherwood ... driver: UK facilities
Abdenabi Izlaguen ... picture vehicle coordinator: Morocco (as Abdenbi Izlagen)
Nick Jewell ... driver: UK facilities
Steve John ... driver: UK facilities
Karl Jones ... driver: Bickers Action
Miguel Ángel Juarros ... driver: Spain
Eddie Kaye ... driver: UK
Edward Kelly ... driver: UK facilities
Russell King ... driver: props stand-by
Mitchell Kramer ... safety driver: marine unit (as Mitch Kramer)
Penny Lamonby ... picture vehicle administrator
Steve Lamonby ... picture vehicle coordinator
Paul Leader ... driver: UK facilities
Ian Lewis ... driver: UK facilities
Fernando Liesa ... transport assistant: Spain
Naim Madkouri ... driver: Morocco
John Mallony ... driver: UK facilities
Emilio Martínez-Borso ... driver: Spain (as Emilio Martinez)
Paul Mason ... driver: UK facilities
Gary Mavor ... props stand-by driver: second unit
Faker Lhaj Mbarek ... driver: Morocco
John McMeekin ... driver: UK facilities
Neil Mills ... driver: UK facilities
Michael Monllau ... driver: Spain
Elhana Mustapha ... driver: Morocco
Redouane Nasserdine ... driver: Morocco (as Redouane Masserdine)
Brian Naunton ... driver: Bickers Action
Angela Navarro ... driver: Spain
Luis Ruiz Nevado ... driver: Spain
Ronnie Papaleo ... picture vehicle technician
Gary Preston ... driver: UK facilities
Andy Quilbel ... driver: UK facilities
Ignacio Ramírez ... driver: Spain (as Ignacio Ramirez)
Xavier Resina ... transport assistant: Spain
Ernesto Rodríguez ... driver: props, Spain (as Ernesto Rodriguez)
Manfred Schumacher ... picture vehicle technician
Jerry Smith ... driver: UK facilities
Barry Stevenson ... driver: UK
Bob Taylor ... assistant transportation captain: UK
Jason Taylor ... driver: UK
Lee Taylor ... driver: UK
Victor Garcia Tizon ... driver: Spain
Peter Tombs ... picture vehicle technician (as Peter R Tombs)
Glyn Ward ... driver: UK facilities
Mike Wheeler ... driver: UK
Dave Williams ... driver: UK facilities
Mark Wyndham ... driver: UK facilities (as Mark Wyndham Jones)
Mustapha Ismaili Alaoui ... transportation manager: second unit (uncredited)

Other crew 

Mohamed Essaghir Aabach ... crowd marshall (as Mohamed Abach)
Elabdi Abdelhadi ... location assistant: Morocco (as Elabdi Abelhadi)
Najib Abjenofiq ... location runner: Erfoud
Ahmed Abounouom ... production services: Dune Films (as Jimmy Abounouom)
Karim Abouobayd ... production services: Dune Films
Ahmed Achouba ... assistant accountant
David Adamthwaite ... paramedic: Morocco
Mustapha Adidou ... assistant location manager: Morocco
Rory Aitken ... assistant: Stephanie Austin
Naïma Alaoui ... location coordinator: Morocco (as Naima Alaoui)
Philip Amadeus ... co-pilot: Agusta 109, aerial unit
Mehdi Ammani ... location runner: second unit
Amin Amriah ... assistant accountant (as Amine Ameriah)
Russel Anderton ... paramedic: Morocco (as Russell Atherton)
Maria Jose Argenta ... assistant accountant
Hassan Aridal ... office production assistant
Khalid Awtoul ... assistant location manager: second unit
Salah Azadou ... camel assistant / horse assistant
Zohra Ouelad Bada ... coordinator: Dune Films (as Zahra Oulad Bada)
Mohammed Ait Bajja ... unit nurse: Morocco
Mercedes Barbod ... production secretary
Patricia Barr ... unit nurse
Bill Barringer ... location manager: UK
Jeremy Bau ... location manager: Morocco
Kawtar Bellafquih ... production secretary
Soumaya Bellafquih ... production secretary: Morocco, second unit
Mona Benjamin ... production coordinator: Morocco
Ahmed Berrami ... assistant accountant
Khalid Boulasai ... location manager: Morocco (as Khalid Boulasri)
Jean Bourne ... script supervisor
Khalid Bouslamy ... assistant location manager: Morocco (as Khalid Bouslamti)
Suzanne Bowdler ... paramedic: Morocco
Reginald Brian Bradley ... jet boat supervisor: marine unit
Julie Brown ... script supervisor: second unit
Daniel Burton ... unit nurse: second unit
María Cabello ... location assistant (as Maria Cabello)
Michael Caraher ... zodiac captain: marine unit
Usha Chaman ... assistant production coordinator: Morocco
Paul Chandler ... unit mechanic: Morocco
John C. Chaney ... assistant: Matthew McConaughey (as John Chaney) / security: Matthew McConaughey (as John Chaney)
Eddie Chow ... personal trainer: Matthew McConaughey (as Ed Chow)
Mohamed Chrouate ... assistant location manager: Morocco
Tom Clode ... safety engineer: aerial unit
Diarmuid Coghlan ... trainee assistant accountant
Diane Conn ... executive assistant: Mace Neufeld
Michael Conran ... health and safety consultant
Paul Cooke ... paramedic: Morocco
Stuart Crichton ... paramedic: Morocco
Matt Curtis ... title designer: end titles
Susan d'Arcy ... unit publicist (as Susan D'Arcy)
Marwan Darif ... assistant location manager: second unit
Kathy Day ... executive assistant: Mace Neufeld
David Dean ... health and safety consultant
Kelly DeTample ... assistant production office coordinator: Los Angeles
Alain Dominiecki ... assistant accountant
Michael Douglas ... dock master / marine buyer
Guy Drayton ... diver
Sophie Drouin ... production accountant: Morocco
Chris Duggan ... marine captain: marine unit
Cheryl Dunford ... unit lock-up skipper: marine unit
Arnaud Duterque ... location manager: second unit
Cristina Ecija ... assistant: Denise O'Dell & Mark Albela
Thomas David Ellin ... marine engineer
John Graham France ... shore support: marine unit
Christina Giffen ... assistant: Penelope Cruz
Robbie Gleeson ... office production assistant
Andy Godden ... title designer: main titles, Ingredient
Zoila Gomez ... production coordinator: Los Angeles
José María González Sinde ... location manager supervisor: Spain (as Jose Maria Gonzalez Sinde)
Glen Goodey ... support boat skipper: marine unit
Anne Marie Gormley ... assistant accountant
Lynne Greenshields ... assistant accountant
Patrick Grillo ... financial administrator: Kanzaman / production accountant: Kanzaman
Brendan Gunn ... dialect coach
Ahmed Hajji ... production runner: Morocco, second unit
Souheil Halaoui ... assistant location manager: Morocco (as Souheil Hallaoui)
David Hall ... commercial diver: marine unit
Peter Harcourt ... diver: marine unit
Andy Hennigan ... financial controller
Una Hill ... production coordinator: UK
Louise Hills ... shipping coordinator: UK
Paul Hitchcock ... poster pictures
Alexander Hodgson ... office production assistant (as Alex Hodgson)
Sammy Horton ... assistant accountant
Harry Humphries ... military and technical advisor
Houda Jabrane ... unit doctor: Morocco (as Houda Jaorane)
Carrie Johnson ... unit nurse: UK
Harry L. Julian Jr. ... assistant marine coordinator (as Harry Julian)
Elizabeth Julian ... marine accounts / marine operations
Lance Julian ... marine coordinator
Sharon Julian ... marine administrator
Jonathan Kerr ... calliope jet boat captain: marine unit
Karim Khakahni ... set production assistant: second unit
Anil Kurian ... assistant: Gus Gustawes
Deborah Leakey ... assistant accountant
Lucette Legot ... production liaison: Monaco, Kanzaman
Luci Lenox ... production coordinator: Spain
Nathon S. Lewis ... assistant: Steve Zahn (as Nathon Lewis)
Giles Litton ... utility boat captain: marine unit
David Loades ... technical consultant (as Dave Loades)
Ruben Lopez ... location runner: Spain
Sylvia Mackintosh ... production accountant: UK
James Maclear ... personal chef: Matthew McConaughey
Ismail Madkouri ... assistant location manager: Morocco
Said Mahjoubi ... location runner: second unit
Patrick Malone ... facility producer
Chantal Malrat ... production accountant: Morocco
Tristin Mann ... commercial diver: marine unit
Hassan Marouch ... production runner: Morocco, second unit
Jill McCullough ... dialect consultant (as Jill McCulloch)
John McHale ... pilot: Huey helicopter, aerial unit
Kevin McManus ... marine welder: marine unit
J.C. Merrill ... field p&s boat manager: marine unit (as John C. Merrill)
Neil Mockler ... contact: Arion
Ali Moshref ... production accountant: Spain
Grégoire Mouveau ... facility manager: Morocco (as Gregoire Mouveau)
Alex Newman ... support boat skipper: marine unit
John Nixon ... armorer
Clive Noakes ... laboratory contact: Deluxe
Andrew Noble ... assistant: Breck Eisner
Stephen North ... safety engineer: aerial unit
Steve Parry ... paramedic: Morocco
Nick Pearson ... unit nurse
Saray Perez ... assistant accountant
Debbie Peterson ... assistant accountant
Francois Poirier ... camel assistant / horse assistant
Sally Pollard ... office manager: marine unit
Fernando Poveda ... marine welder: marine unit
Cedric Proust ... animal trainer / wrangler
Toby Reisz ... electronic press kit: Feasible Films Ltd.
Mark Rennocks ... calliope second engineer: marine unit
Sascha Robey ... armorer (as Sasha Robey)
Alex Rodriguez ... location runner: Spain
Luisa Rodriguez ... trainee assistant accountant
Victor Rodriguez ... assistant marine engineer: marine unit
Félix Rosell ... location manager: Spain (as Felix Rosell)
Katryna Samut-Tagliaferro ... production coordinator (as Katryna Samut Tagliaferro)
Ibtisame Semmar ... assistant accountant (as Ibtissam Semmar)
Rick Senat ... poster pictures
Ricardo Serrano ... location assistant: Spain
Dave Shaw ... diving coordinator
Joss Skottowe ... armorer
Deborah Smith ... office production assistant
Tony Smith ... armorer
Ouhal Souad ... unit nurse: Morocco
Nick Spetsiotis ... marine logistics manager
Abderrahim Taha ... assistant accountant (as Abderahim Taha)
Widad Taha ... production coordinator: Morocco
Kelly Taylor-Dias ... assistant production coordinator: UK
Omar Tisli ... crowd marshall (as Omar Tisly)
Gemma Todd Smithers ... assistant accountant (as Gemma Smithers)
Alba Tovar ... assistant location manager: Spain
Marsha Trainer ... production coordinator: Los Angeles
David Trussell ... utility boat captain: marine unit
Mike Turner ... marine project manager
Rafael Valbuena ... location runner: Spain
Doug Valenzuela ... high-speed gunboat captain: marine unit
Faye Villalba ... production coordinator: Spain
Teddy Villalba ... assistant location manager: Spain
Nick Waldron ... base camp manager: Morocco
Jo Wallett ... production secretary: UK
Sebastian Ward ... zodiac captain: marine unit
John Waterton ... ships navigator: marine unit / supervisor: Marsha Ann, marine unit
Judd Watts ... marine support boat skipper (as Oliver Watts)
Sam Watts ... zodiac captain: marine unit
Gary Webber ... stand-in: Steve Zahn
Betty Williams ... production accountant: UK
Wayne Williams ... jet gunboat senior captain: marine unit
Marc Wolff ... aerial coordinator
Daniel Wright ... utility boat skipper: marine unit
Barney Wrightson ... office production assistant
Salvador Yagüe ... location manager: Spain (as Salvador Yague)
Aurora Yúfera ... production coordinator: second unit (as Aurora Yufera)
Thierry Zemmour ... supervising location manager
Michael Betz ... liaison: Los Angeles (uncredited)
Kristine Bochum ... second assistant accountant: pre-production (uncredited)
Arnaud Boussac ... assistant location manager (uncredited)
Mark Davies ... shipping coordinator (uncredited)
Stephen French ... liaison: UK (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Susan Hegarty ... dialect coach: Penelope Cruz, pre-production (uncredited)
Kathy Hughes ... additional script supervisor (uncredited)
Carlton Jarvis ... medical advisor (uncredited)
Luisa Rodriguez Jimenez ... accounting assistant (uncredited)
Ryan Kavner ... production secretary (uncredited)
Stephen Lee ... video coordinator (uncredited)
Barrett J. Leigh ... assistant production coordinator (uncredited)
David Manzanares ... location scout (uncredited)
David Melito ... assistant accountant: pre-production, USA (uncredited)
Michael Monllau ... facilities manager (uncredited)
Gerard Naprous ... horse master (uncredited)
Chris Norman ... assistant accountant: re-shoots (uncredited)
Robert E. Phillips ... assistant to producer (uncredited)
Michelle Pianca ... assistant location manager (uncredited)
Cedric Proust ... horse master (uncredited)
Ben Pugh ... production assistant: title sequence and post-production (uncredited)
Nancy Sandberg ... senior consultant: film production (uncredited)
Shawn Tanaka ... assistant: William H. Macy (uncredited)
Margaret A. Thompson ... production coordinator (uncredited)

Thanks 

Andre Azoulay ... the producers wish to thank: King of Morocco special liaison (as Mr. Andre Azoulay)
Colonel El Jaouhari ... the producers wish to thank: Moroccan military technical advisor (as Colonel Mohamed Jouahri)
King Mohamed VI ... the producers wish to thank (as His Majesty Mohamed VI - King of Morocco)
Lawrie Read ... the producers wish to thank: Hyperactive
Thomas T. Riley ... the producers wish to thank: US Ambassador to Morocco (as Mr. Thomas T. Riley)
Malcolm Sheehan ... in memoriam
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page