Edit
Twisted (2004) Poster

(I) (2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Philip Kaufman

Writing Credits (WGA)  

Sarah Thorp ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Dr. Melvin Frank
...
...
Lisa
...
...
Dale Becker
...
Ray Porter
...
Wilson Jefferson
...
James Oliver Bullock ...
John Flanagan
William Hall ...
Chip Marshall
...
Larry Geber
...
Bob Sherman (as James Hechim)
Drew Letchworth ...
Bartender
Diane Amos ...
Jones
Anni Long ...
Cop
...
Cop
...
Mills' Aide (as Leonard Thomas)
...
Man at Bar
Bruce Marovich ...
Lieutenant Marovich (as Bruce F. Marovich)
Danny Lopez ...
Sergeant Lopez
Lyn Tomioka ...
Yawara Instructor
Leslie Kaye ...
Forensic Lab Technician
Angela Tse ...
Forensic Lab Technician
...
Girl at Saloon
Angelo Miller ...
Saloon Bouncer
Peter Ridet ...
Cop Bar Bartender
Garrett Townsend ...
Man at Saloon
Victor Vallejo ...
Inspector Vallejo
Carola Zertuche ...
Flamenco Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Police Officer (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
Chandler Bolt ...
Pensive Drunk (uncredited)
...
Detective (uncredited)
...
Landlady (uncredited)
Cabran E. Chamberlain ...
Policeman (uncredited)
Baldwin Chiu ...
CSI Photographer (uncredited)
...
Homicide Inspector (uncredited)
Am Fong ...
Pedestrian (uncredited)
...
Homicide Detective (uncredited)
Marc Moon ...
Twisted (uncredited)
Mark A. Neely ...
Police Officer (uncredited)
Jon Read ...
Homicide Inspector (uncredited)
...
Ambulance Tech (uncredited)
...
Chambermaid (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
...
Biker (uncredited)
...
Police Officer (uncredited)
...
City Worker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Barry Baeres ... producer
Stephen Brown ... executive producer
Sherryl Clark ... co-producer
Bob DeBrino ... co-executive producer
Michael Flynn ... executive producer
Peter Kaufman ... co-producer
Anne Kopelson ... producer
Arnold Kopelson ... producer
Cherylanne Martin ... associate producer
Florina Massbaum ... producer
Robyn Meisinger ... executive producer
Linne Radmin ... producer

Music by 

Mark Isham

Cinematography by 

Peter Deming

Film Editing by 

Peter Boyle

Casting By 

Denise Chamian
Nancy Hayes

Production Design by 

J. Dennis Washington

Art Direction by 

Thomas T. Taylor

Set Decoration by 

Barbara Munch

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Steven E. Anderson ... makeup department head
Allan A. Apone ... makeup artist: Mr. Jackson
Felicity Bowring ... makeup artist: Ms. Judd
Catherine Childers ... hair stylist
Gretchen Davis ... assistant makeup artist
Joel Harlow ... special makeup effects artist
Rob Hinderstein ... special makeup effects artist
Frank Ippolito ... special makeup effects artist
Beth Miller ... hair stylist: Ms. Judd
Candace Neal ... key hair stylist
Ve Neill ... special makeup effects artist
Robert L. Stevenson ... hair stylist: Mr. Jackson
R. Stephen Weber ... makeup artist (as Richard Stephen Weber)

Production Management 

Cherylanne Martin ... unit production manager
Nan Morales ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Bob Brown ... second unit director (as Robert F. Brown)
David Hakim ... assistant director
Michael McCue ... additional second second assistant director (as Michael A. McCue)
John M. Morse ... second second assistant director (as John Morse)
Gregory Kent Simmons ... second assistant director (as Gregory K. Simmons)
Annie Spiegelman ... first assistant director: second unit
Mike Topoozian ... first assistant director

Art Department 

Rodney Armanino ... construction coordinator
James Burke ... greensman
Stephanie Cain ... art department coordinator
Baird Caswell ... construction labor foreman
Jennifer Clinard ... on-set painter
Scott Cobb ... set designer
J. Michael Davis ... set dresser (as Jonathan Davis)
Stephen J. Gardner ... assistant property master
Dale Haugo ... lead scenic artist
Mike Helbig ... set dresser
Lawrence Hornbeck ... on-set dresser
Sean House ... propmaker
John Lister ... set dresser
Cindy Mah ... art department assistant
John Micheletos ... set dresser
Patrick Musni ... assistant properties
Erik L. Nelson ... property master
John Oster ... propmaker
Doug Pierce ... set designer (as Douglas Pierce)
Jim Poynter ... leadman (as James Poynter)
Tom Richardson ... scenic artist
Roel Robles ... storyboard artist
Ken Sly ... property maker
Tom Vukmanic ... set dresser
Doug E. Williams ... construction general foreman
Virginia Hopkins ... painter (uncredited)
Stephen McNally ... painter (uncredited)

Sound Department 

Michael Axinn ... foley editor
Stephen Balliet ... sound utility
Bob Baron ... adr mixer
Karen Brocco ... assistant sound editor (as Karen A. Brocco)
Lisa Chino ... assistant sound editor
Ben Conrad ... foley mixer
Michael Davis ... adr mixer
Frank E. Eulner ... supervising sound editor (as Frank Eulner)
Sue Fox ... adr editor (as Suzanne Fox)
Lora Hirschberg ... sound re-recording mixer
Marnie Moore ... foley artist
Tim Nielsen ... sound effects editor (as Timothy Nielsen)
Margie O'Malley ... foley artist
George Peterson Jr. ... sound re-recordist
Brandon Proctor ... sound mix technician
Gene Radzik ... stereo sound consultant: Dolby
Ronald G. Roumas ... sound re-recordist
Fred Runner ... boom operator
Jurgen Scharpf ... sound mix technician
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Nelson Stoll ... production sound mixer
James Willetts ... foley recordist
Marshall Winn ... dialogue editor / sound editor

Special Effects by 

Wes Campbell ... mold maker
Dan Crawley ... special effects technician
John McLeod ... special effects coordinator / special effects director
Brian Montgomery ... special effects technician
Dan Nelson ... special effects technician
Frank W. Tarantino ... assistant special effects coordinator (as Frank Tarantino) / special effects foreman

Visual Effects by 

Eric Brevig ... visual effects supervisor
Mark Casey ... visual effects supervisor
Julie D'Antoni ... visual effects producer: ILM
Danielle Hazan ... visual effects coordinator
Michael Olague ... visual effects gaffer
Catherine Tate ... digital compositor: ILM
Lloyd Hess ... technical support (uncredited)

Stunts 

Robin Lynn Bonaccorsi ... stunts (as Robin Bonaccorsi)
Bob Brown ... stunt coordinator (as Robert F. Brown)
Troy Brown ... stunts
Rocky Capella ... stunts
Jennifer Caputo ... stunt double: Ashley Judd
Tom Cottrell ... stunts
Lisa Dempsey ... stunts
Kiante Elam ... stunts
Thomas M. Ficke ... stunts (as Tom Ficke)
James Gutierrez ... utility stunts
Jeri Habberstad ... stunt double: Ashley Judd / stunts
Kevin Larson ... stunts
Mike Martinez ... stunts
Marty Murray ... stunts
Rex Reddick ... stunts
Tim Rigby ... stunts
Steven Ritzi ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts (as Melissa Stubbs)
Mark Vanselow ... stunt double: Mark Pellegrino
Lee Whittaker ... stunt double: Leland Orser / stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Joseph J. Allen ... grip
James Beaumonte ... grip
Michael Ryan Burns ... grip
Michael Catalano ... rigging electrician
Dave Childers ... key grip
Gregory M. Childers ... grip
Ian Chriss ... rigging electrician
Tim Collins ... dolly grip
Dino Corti ... electrician
Patrick Figueroa ... second company grip
Sean Flood ... electrician
Bob Gorelick ... Steadicam operator
Sheila Greene ... rigging electrician: San Francisco
Tim Guffin ... assistant camera
Greg HecQ ... grip
Don L. Henderson ... rigging grip
Rod M. Janusch ... assistant chief rigging electrician / gaffer
Brook Johnson ... grip
Kenneth 'Spike' Kirkland ... rigging grip (as Spike Kirkland)
Anne Lee ... second assistant camera: B camera (as Anne Lee)
Patrick McArdle ... first assistant camera
Brian Minzlaff ... set lighting technician
Orlando Orona ... grip
G. Anthony Phillips ... best boy rigging grip
Bobby Powell ... rigging gaffer
Duane Robinson ... key rigging grip: San Francisco
Jan Ruona ... second assistant camera: "a" camera
Mark Sheets ... grip
Chris Shellenberger ... lamp operator
Terry Sullivan ... assistant chief lighting technician
John Trunk ... video assist operator
Lou Weinert ... camera operator / director of photography: second unit (as Louis C. Weinert)
Rick A. West ... gaffer
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera
Gregory Collis ... rigging grip (uncredited)
Darren Jon Taylor ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Michelle Levitt ... casting associate: San Francisco

Costume and Wardrobe Department 

Cheryl Cravedi ... costumer: Ms. Judd
Cathleen Edwards ... costume supervisor
Nancy Foreman ... key seamstress
Askia Won-Ling Jacob ... costumer: Mr. Jackson (as Askia Jacob)
Jennifer Parker ... key costumer
Kelly Porter ... key costumer
Valerie White ... set costumer

Editorial Department 

Rob Bonz ... assistant editor
Chris Regan ... color timer

Music Department 

Tom Boyd ... oboe
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
George Doering ... musician
Tim Fox ... assistant music editor (as Timothy Fox)
Stephen Krause ... music recordist / music scoring mixer
Ken Kugler ... conductor / orchestrator
Robin Lee ... music editor
David Low ... orchestra contractor
Cindy O'Connor ... music assistant: additional arrangements
Peter Rotter ... music contractor
Brian Copenhagen ... music playback operator (uncredited)
Scott McRae ... music preparation (uncredited)
Kevin Rose-Williams ... assistant music editor (uncredited)

Transportation Department 

Ted Basso ... production van driver operator
Christine Dye ... transportation office coordinator
Donald Kasich ... transportation captain
Stephen A. Latina ... transportation captain
James Nordberg ... driver: production van
Paul Ripple ... transportation assistant
Timothy P. Ryan ... transportation captain
John H. Stephens ... driver: honeywagon
Don Tardino ... transportation coordinator
Reggie Jackson ... driver (uncredited)

Other crew 

Kimberly Aguirre ... payroll accountant
Coleen Aiello ... construction accountant
Jennifer Baeseman ... stand-in
Mark Bosia ... medic coordinator
Tora Chung ... assistant: Michael Flynn / production secretary
James Cotner ... stand-in
Carol DePasquale ... script supervisor
Brian Dettor ... set production assistant
Jack Driscoll ... security: Ms. Judd
Sharlene Duale ... accounting assistant
Ava DuVernay ... promotional services
Rory Enke ... location manager
Andrew Flautt ... location production assistant
Jay Floyd ... clearance administrator
Dhana Gilbert ... production coordinator (as Dhana Rivera)
Dana Gong ... key office production assistant
Miguel Govea ... publicity consultant
Matthew Gross ... production executive
Dustin Jackson ... production assistant
Saisie M. Jang ... location assistant
Kevin Jarzynski ... assistant: Mr. Kopelson
Karen Jine ... location assistant
Jay Johnson ... title designer
Leslie Kaye ... assistant: Messrs. Kaufman
Rowdy Kelley ... assistant location manager
Melissa Lekus ... set production assistant
Alexa Song Lindenthaler ... second assistant accountant (as Alexa Song)
Jim Lipman ... boat captain
Joshua Loiko ... assistant accountant
Cindy Mah ... production assistant
Richard Marks ... location manager
Bruce Marovich ... technical advisor: San Francisco Police Department
Katie McCaffrey ... assistant: Ms. Judd (as Catherine McCaffrey)
Elaine Mongeon ... executive assistant: Mr. Kopelson
Charles Montgomery ... production assistant
Peter Moody ... location scout
Claudia O'Hehir ... executive assistant: Ms. Kopelson
Daniel E. Parr ... first assistant accountant
Tim L. Pearson ... production accountant
Sandy Reed ... head craft service
Allen Theosky Rowe ... stand-in: Russel Wong
Ryan Schubert ... production assistant
Yovel Schwartz ... production assistant
Jonathan Shedd ... key location manager
Rick Shuster ... helicopter pilot
Patricia Story ... unit publicist
Dan Talbott ... production assistant
Leonard L. Thomas ... assistant: Mr. Jackson (as Leonard Thomas)
Angela Tse ... assistant: Messrs. Kaufman
Michael Umble ... publicist
Vikram Weet ... assistant: Ms. Kopelson
Evan Wilson ... set production assistant
Jeremy Wong ... production assistant
Nancy Wong ... key assistant location manager
Robert Wong ... marine coordinator
Darin Wymer ... production assistant
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
James D. Weston II ... stand-in: Richard T. Jones (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page