Edit

(2002–2003)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Rob W. King ... (6 episodes, 2002-2003)
Richard O'Brien-Moran ... (5 episodes, 2002-2003)
Robert de Lint ... (3 episodes, 2002-2003)
Norma Bailey ... (2 episodes, 2002)
Francis Damberger ... (2 episodes, 2002)
Grant Harvey ... (2 episodes, 2002)
Michael Scott ... (2 episodes, 2003)
Stefan Scaini ... (1 episode, 2002)
Stephen Hall ... (1 episode, 2003)
Paula Kelly ... (1 episode, 2003)

Series Writing Credits  

Dennis Foon ... (creator) (14 episodes, 2002-2003)
Yan Moore ... (creator) (13 episodes, 2002-2003)
Angela Bruce ... (creator) (7 episodes, 2002-2003)

Series Cast  

...
 Hart Greyson (17 episodes, 2002-2003)
...
 Zeus (13 episodes, 2003)
...
 AnchorWoman (13 episodes, 2002)
...
 Abby (10 episodes, 2002-2003)
...
 Rat (10 episodes, 2002-2003)
Neil Denis ...
 Robby Drake (7 episodes, 2002-2003)
...
 Rome Greyson (6 episodes, 2002-2003)
...
 Jakki Kaan (6 episodes, 2002-2003)
Caley Gibson ...
 Friendly Monitor / ... (6 episodes, 2002-2003)
...
 Solemn Boy (6 episodes, 2002-2003)
...
 Scotch / ... (6 episodes, 2002-2003)
...
 Dr. Maxine Rich (5 episodes, 2002-2003)
Skye O.J. Kneller ...
 Quixote (5 episodes, 2002-2003)
...
 Dr. Green / ... (5 episodes, 2002-2003)
Kalyn Bomback ...
 VID Spokesperson / ... (3 episodes, 2002-2003)
Ryan Buffington ...
 Davies / ... (3 episodes, 2002-2003)
Paige Bannister ...
 Molly (3 episodes, 2002)
Craig Haas ...
 Byrd Macadorey (3 episodes, 2002)
...
 Chief Trainer (3 episodes, 2002)
Bryan Verot ...
 MedSec Monitor / ... (3 episodes, 2002)
Jennifer Villaverde ...
 Dr. Shin / ... (3 episodes, 2002)
Jeffery Sutton ...
 Sing (3 episodes, 2003)
...
 Dax Winter (3 episodes, 2003)
David Turnbull ...
 Cooper (3 episodes, 2003)
...
 Stern (2 episodes, 2002-2003)
Megan Basaraba ...
 Dr. Cliche (2 episodes, 2002)
Melissa Campbell ...
 Anchor Person / ... (2 episodes, 2002)
Amy Couldwell ...
 Nexes HR Recoption (2 episodes, 2002)
Alex Leithead ...
 Briggs (2 episodes, 2002)
...
 Monitor #1 / ... (2 episodes, 2002)
Seun Olagunju ...
 Trader (2 episodes, 2002)
Allison Perlov ...
 Pen (2 episodes, 2002)
Quyen Raceles ...
 Judge Prosecutor (2 episodes, 2002)
David Robertson ...
 Uncle Jake Greyson (2 episodes, 2002)
...
 Dr. Manno Susik (2 episodes, 2003)
R. Morgan Slade ...
 Goran (2 episodes, 2003)
...
 Mr. Tate (1 episode, 2002)
Wesley Cade ...
 Chemist (1 episode, 2002)
Linsday Carroll ...
 Operating Room Nurse (1 episode, 2002)
Nancy Chappell ...
 Obstetrics Professor (1 episode, 2002)
...
 Phoenix Receptiomist (1 episode, 2002)
Jill Gallant ...
 Medic (1 episode, 2002)
David Gillies ...
 Worried Man in Cell (1 episode, 2002)
Jason Glisser ...
 Med. Sec. Monitor (1 episode, 2002)
Clayton Godson ...
 Stern's Assistant (1 episode, 2002)
Laina Hughes ...
 Monitor #2 (1 episode, 2002)
...
 Med Sec Hall Monitor (1 episode, 2002)
...
 Hospice Attendant (1 episode, 2002)
Lyle Morris ...
 Young Uncle Jake (1 episode, 2002)
...
 Monitor 2002 (1 episode, 2002)
Leane Pearson ...
 Young Girl in Cell (1 episode, 2002)
Beau Sweatman ...
 Charon (1 episode, 2002)
...
 Burly Monitor (1 episode, 2003)
...
 Transport Clark (1 episode, 2003)
Ryan DeLong ...
 Monitor #1 (1 episode, 2003)
...
 Charles Louden (1 episode, 2003)
Katherine Foster ...
 Ms. Hern (1 episode, 2003)
Richard Hurst ...
 Victor (1 episode, 2003)
David Johnson ...
 Researcher (1 episode, 2003)
Landon McCormick ...
 Monitor (1 episode, 2003)
Honoure McIlwain-Collard ...
 Monitor (1 episode, 2003)
Gohhan Ozturk ...
 Monitor #1 (1 episode, 2003)
...
 Liason Officer (1 episode, 2003)
Amirah Sequeira ...
 Dr. Zin (1 episode, 2003)
Phoenix Stafford ...
 Quixote #2 (1 episode, 2003)
Veronica Ternopolski ...
 Transport Monitor (1 episode, 2003)
...
 Faydra (2002-2003) (unknown episodes)
Melissa Dionisio ...
 Secretary (uncredited) (1 episode, 2002)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Robert Hardy ... associate producer (13 episodes, 2003)
Shawn Watson ... producer (13 episodes, 2003)
Rhonda Baker ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Phyllis Laing ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Yan Moore ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Kevin DeWalt ... executive producer (5 episodes, 2002-2003)
Angela Bruce ... executive producer (4 episodes, 2002-2003)
Josh Miller ... producer (4 episodes, 2002)
Ellen Rutter ... line producer (3 episodes, 2002)

Series Music by 

Rob Bryanton ... (5 episodes, 2002-2003)
Jason Cullimore ... (5 episodes, 2002-2003)
Ross Nykiforuk ... (5 episodes, 2002-2003)

Series Cinematography by 

Michael Marshall ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Film Editing by 

Jackie Dzuba ... (3 episodes, 2002)
Jason Nielsen ... (1 episode, 2003)
Paul Mortimer ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Jim Heber ... (4 episodes, 2002-2003)
Brenda McCormick ... (3 episodes, 2002)

Series Production Design by 

Réjean Labrie ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Set Decoration by 

Stephen Arndt ... (4 episodes, 2002-2003)

Series Costume Design by 

Linda Madden ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Makeup Department 

Celina Clements ... first assistant hair stylist (3 episodes, 2002)
Jennifer Machnee ... first makeup assistant (3 episodes, 2002)
Barry Olafson ... key hair stylist (3 episodes, 2002)
Joyce Wold ... key makeup artist (3 episodes, 2002)
Catherina Saites ... key hair stylist (1 episode, 2003)
Cindy E. Smith ... key makeup artist (1 episode, 2003)
Frances Hans ... assistant makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Dean Sauer ... post-production supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Ellen Rutter ... production manager (3 episodes, 2002)
Anastasia Geras ... production manager (2 episodes, 2003)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Richard O'Brien-Moran ... first assistant director (3 episodes, 2002-2003)
Danielle Dumesnil ... second assistant director (3 episodes, 2002)
Michael Katz ... third assistant director (3 episodes, 2002)
Wanda Bretecher ... second assistant director (2 episodes, 2003)
Michael Peleshok ... third assistant director (2 episodes, 2003)
David Antoniuk ... first assistant director (1 episode, 2002)
Kevin Thomson ... first assistant director (1 episode, 2003)
Charles Crossin ... second assistant director (unknown episodes)
Patricia Dyer Walden ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Gary Barringer ... graphic artist / graphic designer (13 episodes, 2003)
Shawn Linden ... on-set dresser trainee / on-set dresser (5 episodes, 2002-2003)
Jason Gibbs ... property master / property builder / props master (4 episodes, 2002-2003)
Remi Verfaillie ... set dresser (4 episodes, 2002-2003)
Larry Spittle ... property master (3 episodes, 2002-2003)
Shawna Balas ... set buyer (3 episodes, 2002)
Ryan 'Big Show' Bobert ... lead props (3 episodes, 2002)
Lloyd Brandson ... key scenic artist (3 episodes, 2002)
Maryam Decter ... lead set dresser (3 episodes, 2002)
Olaf Dux ... construction coordinator (3 episodes, 2002)
Paula Gushilak ... art department trainee (3 episodes, 2002)
Robb Paras ... set dresser (3 episodes, 2002)
Gord Peterson ... assistant art director / graphic designer (3 episodes, 2002)
Michael Jansen ... head carpenter (2 episodes, 2002)
Aaron Anderson ... lead dresser (2 episodes, 2003)
Raymond Galinatis ... on-set carpenter (2 episodes, 2003)
Don Greenberg ... lead props (2 episodes, 2003)
Debbie Kuzina ... set buyer (2 episodes, 2003)
Robb Paraskevopoulos ... set dresser (2 episodes, 2003)
Brian Smith ... construction coordinator (2 episodes, 2003)
Chris Sol ... head carpenter (2 episodes, 2003)
Charles Gustafson ... scenic artist (1 episode, 2002)
Katharina Stieffenhofer ... art department assistant (1 episode, 2003)
Ricardo Alms ... property maker / scenic carpenter (unknown episodes)
Andrew Beck ... key scenic artist (unknown episodes)

Series Sound Department 

Jeff Hamon ... sound effects editor / sound engineer (26 episodes, 2002-2003)
Patrick Andrews ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Matt Besler ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Rob Bryanton ... supervising sound engineer / audio post supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Todd Bryanton ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Jay Debienne ... sound re-recording mixer / sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Cody Gamracy ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Cal Harle ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Steve Hasiak ... sound engineer / supervising sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Jason Heistadt ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Stan Mak ... boom operator / production sound mixer (5 episodes, 2002-2003)
Larry McCormick ... sound re-recording mixer (5 episodes, 2002-2003)
Billy Morton ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Brad Prosko ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Evan Rust ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Al Sherbin ... sound engineer (5 episodes, 2002-2003)
Joan Speirs ... audio post supervisor / audio post coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Jerry Hasiak ... sound engineer (3 episodes, 2002)
Dino Schiavone ... production sound mixer (3 episodes, 2002)
Dave Taylor ... sound engineer (3 episodes, 2002)
Don Baker ... boom operator (2 episodes, 2003)
Kim Storey ... sound engineer (2 episodes, 2003)
Russ Whyte ... sound engineer (2 episodes, 2003)
Eric Lindsay ... sound engineer (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Craig Skene ... physical effects supervisor / physical effects assistant (3 episodes, 2002)
Ricardo Alms ... physical effects assistant (2 episodes, 2002)
Mark Gebel ... physical effects supervisor (1 episode, 2002)

Series Visual Effects by 

Dean Sauer ... visual effects supervisor / visual effects coordinator (4 episodes, 2002-2003)
Sean Bates ... visual effects artist (2 episodes, 2002)
Jamie Francey ... visual effects artist (2 episodes, 2003)

Series Stunts 

Rick Skene ... stunt coordinator / fight coordinator (12 episodes, 2002-2003)
Eric Blais ... stunt double: Hart (unknown episodes)
Curtis Harrison ... stunts (unknown episodes)
Matt Kippen ... stunt double: Hart (unknown episodes)
Chuck Robinson ... stunt rigger (unknown episodes)
Jennifer Villaverde ... stunt double: Jakki (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Ryan Beresford ... electrician (5 episodes, 2002-2003)
Stephen Madden ... key grip (5 episodes, 2002-2003)
Laurence Mardon ... gaffer (5 episodes, 2002-2003)
Daniel Quesnel ... second assistant camera (5 episodes, 2002-2003)
Robert Thomson ... best boy grip (5 episodes, 2002-2003)
Sean Gilles ... grip (3 episodes, 2002-2003)
John Durica ... electrician (3 episodes, 2002)
Derek Fyfe ... first assistant camera (3 episodes, 2002)
David Giesbrecht ... still photographer (3 episodes, 2002)
Casey Harrison ... camera trainee (3 episodes, 2002)
Doug Munro ... camera operator (3 episodes, 2002)
Zachary Rothman ... best boy electric (3 episodes, 2002)
Terry Thiessen ... grip (3 episodes, 2002)
Ralph Walker ... generator operator (3 episodes, 2002)
Arlea Ashcroft ... best boy electric (2 episodes, 2003)
Joelle Craven ... camera trainee (2 episodes, 2003)
Greg Crawford ... grip (2 episodes, 2003)
Rob De Coste ... first assistant camera (2 episodes, 2003)
Thomas Fricke ... still photographer: set stills (2 episodes, 2003)
Ron Makwich ... electrician (2 episodes, 2003)
Mark Motoch ... electric trainee (2 episodes, 2003)
Tim Murphy ... generator operator (2 episodes, 2003)
Brian Sanders ... camera operator (2 episodes, 2003)
Allen Fraser ... still photographer: set stills (1 episode, 2003)
Bruce Claydon ... grip (unknown episodes)
Sean Doran ... grip (unknown episodes)
Joao Holowka ... daily electrician (unknown episodes)

Series Animation Department 

Gary Barringer ... animator (13 episodes, 2003)

Series Casting Department 

Kari Rieger ... casting assistant / extras casting (5 episodes, 2002-2003)
Jim Heber ... extras casting (2 episodes, 2002)

Series Costume and Wardrobe Department 

Paula Dunfield ... costume supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Nadine Falk ... wardrobe assistant / assistant costume designer (4 episodes, 2002-2003)
Guy Mastaler ... truck costumer (3 episodes, 2002)
Carolyn Bradshaw ... truck costumer (1 episode, 2003)

Series Editorial Department 

Paul Helmer ... on-line editor (4 episodes, 2002-2003)
Jason Britski ... assistant editor (2 episodes, 2002)
Matthew O'Donnell ... assistant editor (2 episodes, 2002)
Cheryl Russell ... post-production coordinator (2 episodes, 2003)
Kathryn Wiebe ... assistant editor (2 episodes, 2003)
Sylvain Moniot Beaumont ... on-line editor (unknown episodes)

Series Music Department 

Todd Bryanton ... composer: theme music / composer: theme (26 episodes, 2002-2003)

Series Transportation Department 

James Alexander ... transportation captain / transportation coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Ryan Kulbaba ... driver (3 episodes, 2002)
John Mysyk ... transportation coordinator (3 episodes, 2002)
Jeremie Pries ... driver: honeywagon (3 episodes, 2002)
Denis Adams ... driver: honeywagon (2 episodes, 2003)
Karver Kaminsky ... driver (2 episodes, 2003)
Jean Marc Prairie ... transportation captain (2 episodes, 2003)

Series Other crew 

Claude Forest ... insurance broker (26 episodes, 2002-2003)
Eileen Gano ... assistant accountant/payroll (13 episodes, 2002)
Martin Ellis ... assistant location manager (13 episodes, 2003)
Yan Moore ... executive story editor (6 episodes, 2002-2003)
Jeff Buckingham ... development coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Colette Desjardins ... production accountant (5 episodes, 2002-2003)
Lisa Donahue ... production executive / senior production executive (5 episodes, 2002-2003)
Dennis Foon ... story consultant (5 episodes, 2002-2003)
Laurinda Shaver Goncalves ... executive: YTV (5 episodes, 2002-2003)
Heidi Hunter ... children coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Stephanie Kostiuk ... junior story editor / story editor (5 episodes, 2002-2003)
Sara Lazer ... assistant to producer / production executive (5 episodes, 2002-2003)
Shawn McGrath ... business affairs / business and legal affairs (5 episodes, 2002-2003)
Kimberly Mikoluff ... assistant production coordinator / production coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Alanna Mills ... script supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Colleen Wowchuk ... office production assistant / assistant production coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Lisa Craik ... first assistant accountant / second assistant accountant (4 episodes, 2002-2003)
Sheree Fondeur ... key location production assistant / set production assistant (4 episodes, 2002-2003)
Alexander Archbold ... location manager (3 episodes, 2002)
Carrie Arsenault ... key craft service (3 episodes, 2002)
Jared Lee Bengtson ... motorcyclist (3 episodes, 2002)
Stacey Cattell ... product placement assistant (3 episodes, 2002)
Germain Coutu ... sous chef (3 episodes, 2002)
Anastasia Geras ... production coordinator (3 episodes, 2002)
Annmarie Lesiuk ... executive assistant to executive producer (3 episodes, 2002)
Melinda Luther ... unit publicist (3 episodes, 2002)
Joanne Matchett ... production coordinator (3 episodes, 2002)
Jeff Nelson ... chef (3 episodes, 2002)
Carolyn Saunders-Stevenson ... unit publicist / project coordinator (3 episodes, 2002)
Cliff Sumter ... assistant location manager (3 episodes, 2002)
Ursula Thoma ... business affairs assistant (3 episodes, 2002)
Patricia J.F. Warsaba ... legal affairs (3 episodes, 2002)
Sarah Jane Cundell ... location manager (3 episodes, 2003)
Lanis Anthony ... communications and marketing (2 episodes, 2002)
Vince Krochak ... production assistant (2 episodes, 2002)
Michael Peleshok ... set production assistant (2 episodes, 2002)
Kerry Fraser ... unit publicist (2 episodes, 2003)
Daniel Gagnon ... key location production assistant (2 episodes, 2003)
Ian Gardner ... assistant to executive producer (2 episodes, 2003)
Robert Hardy ... product placement coordinator (2 episodes, 2003)
Darren Hrynchuk ... sous chef (2 episodes, 2003)
David Lapp ... second assistant accountant (2 episodes, 2003)
Laureen Olfert ... stand-in (2 episodes, 2003)
Elizabeth Sabey ... office production assistant (2 episodes, 2003)
Carolyn Saunders ... project coordinator (2 episodes, 2003)
Susan Schrader ... production controller (2 episodes, 2003)
Janine Stener ... business affairs assistant (2 episodes, 2003)
Rick Wagner ... junior story editor / script coordinator (2 episodes, 2003)
Jacky Zalopski ... business affairs assistant (2 episodes, 2003)
Kelly Champagne ... production coordinator (1 episode, 2002)
Tiffany Edwardsen ... stand-in (1 episode, 2002)
Shane Clements ... production assistant (unknown episodes)
Ethan Edwards ... office production assistant (unknown episodes)
Jacqui Fox ... stand-in (unknown episodes)
George Laskaris ... key craft service trainee (unknown episodes)
Bernard Narvey ... location manager (unknown episodes)

Series Thanks 

Angela Bruce ... in memory of (1 episode, 2002)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page