Edit
2030 CE (TV Series 2002–2003) Poster

(2002–2003)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Rob W. King ... (6 episodes, 2002-2003)
Richard O'Brien-Moran ... (5 episodes, 2002-2003)
Robert de Lint ... (3 episodes, 2002-2003)
Norma Bailey ... (2 episodes, 2002)
Francis Damberger ... (2 episodes, 2002)
Grant Harvey ... (2 episodes, 2002)
Michael Scott ... (2 episodes, 2003)
Stefan Scaini ... (1 episode, 2002)
Stephen Hall ... (1 episode, 2003)
Paula Kelly ... (1 episode, 2003)

Series Writing Credits  

Dennis Foon ... (creator) (14 episodes, 2002-2003)
Yan Moore ... (creator) (13 episodes, 2002-2003)
Angela Bruce ... (creator) (7 episodes, 2002-2003)
Stephanie Kostiuk ... (1 episode, 2003)

Series Cast  

...
 Hart Greyson 17 episodes, 2002-2003
...
...
 AnchorWoman 13 episodes, 2002
Michal Grajewski ...
Hilary Carroll ...
Neil Denis ...
 Robby Drake 8 episodes, 2002-2003
...
 Rome Greyson 7 episodes, 2002-2003
...
...
 Dr. Maxine Rich / ... 6 episodes, 2002-2003
Skye J.O. Kneller ...
Caley Gibson ...
 Friendly Monitor / ... 6 episodes, 2002-2003
...
...
 Scotch / ... 6 episodes, 2002-2003
...
 Dr. Green / ... 5 episodes, 2002-2003
...
 Dr. Manno Susik 3 episodes, 2003
Jeffery Sutton ...
...
 VID Spokesperson / ... 3 episodes, 2002-2003
Ryan Buffington ...
 Davies / ... 3 episodes, 2002-2003
Paige Bannister ...
...
 Byrd Macadorey 3 episodes, 2002
...
 Chief Trainer 3 episodes, 2002
Bryan Verot ...
 MedSec Monitor / ... 3 episodes, 2002
Jennifer Villaverde ...
 Dr. Shin / ... 3 episodes, 2002
Illya Torres-Garner ...
 Dax Winter 3 episodes, 2003
David Turnbull ...
...
 Charles Louden / ... 2 episodes, 2003
...
Megan Basaraba ...
 Dr. Cliche 2 episodes, 2002
Melissa Campbell ...
 Anchor Person / ... 2 episodes, 2002
...
 Nexes HR Recoption 2 episodes, 2002
Alex Leithead ...
...
 Monitor #1 / ... 2 episodes, 2002
Seun Olagunju ...
Allison Perlov ...
Quyen Raceles ...
 Judge Prosecutor 2 episodes, 2002
David Robertson ...
 Uncle Jake Greyson 2 episodes, 2002
R. Morgan Slade ...
Katherine Foster ...
 Ms. Hern 1 episode, 2003
Amirah Sequeira ...
 Dr. Zin 1 episode, 2003
David Johnson ...
 Researcher 1 episode, 2003
...
 Transport Clerk 1 episode, 2003
Eric Blais ...
 Mr. Tate 1 episode, 2002
Wesley Cade ...
 Chemist 1 episode, 2002
Linsday Carroll ...
 Operating Room Nurse 1 episode, 2002
Nancy Chappell ...
 Obstetrics Professor 1 episode, 2002
...
 Phoenix Receptiomist 1 episode, 2002
Jill Gallant ...
David Gillies ...
 Worried Man in Cell 1 episode, 2002
Jason Glisser ...
 Med. Sec. Monitor 1 episode, 2002
Clayton Godson ...
 Stern's Assistant 1 episode, 2002
Laina Hughes ...
 Monitor #2 1 episode, 2002
...
 Med Sec Hall Monitor 1 episode, 2002
Jeremy Koz ...
 Hospice Attendant 1 episode, 2002
Lyle Morris ...
 Young Uncle Jake 1 episode, 2002
...
 Monitor 2002 1 episode, 2002
Leane Pearson ...
 Young Girl in Cell 1 episode, 2002
Beau Sweatman ...
...
 Border Guard #1 1 episode, 2002
Scott Blair ...
 Burly Monitor 1 episode, 2003
Ryan DeLong ...
 Monitor #1 1 episode, 2003
Richard Hurst ...
Landon McCormick ...
 Monitor 1 episode, 2003
Honoure McIlwain-Collard ...
 Monitor 1 episode, 2003
Gohhan Ozturk ...
 Monitor #1 1 episode, 2003
...
 Liason Officer 1 episode, 2003
Phoenix Stafford ...
 Quixote #2 1 episode, 2003
Veronica Ternopolski ...
 Transport Monitor 1 episode, 2003
Brittany Scobie ...
 Faydra (2002-2003) unknown episodes
Melissa Dionisio ...
 Secretary (uncredited) 1 episode, 2002

Series Produced by 

Robert Hardy ... associate producer (13 episodes, 2003)
Shawn Watson ... producer (13 episodes, 2003)
Rhonda Baker ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Phyllis Laing ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Yan Moore ... producer (6 episodes, 2002-2003)
Kevin DeWalt ... executive producer (5 episodes, 2002-2003)
Angela Bruce ... executive producer (4 episodes, 2002-2003)
Ellen Rutter ... line producer (4 episodes, 2002-2003)
Josh Miller ... producer (4 episodes, 2002)

Series Music by 

Rob Bryanton ... (6 episodes, 2002-2003)
Jason Cullimore ... (6 episodes, 2002-2003)
Ross Nykiforuk ... (6 episodes, 2002-2003)

Series Cinematography by 

Michael Marshall ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Film Editing by 

Jason Nielsen ... (26 episodes, 2002-2003)
Jackie Dzuba ... (3 episodes, 2002)
Paul Mortimer ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Jim Heber ... (5 episodes, 2002-2003)
Brenda McCormick ... (3 episodes, 2002)

Series Production Design by 

Réjean Labrie ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Set Decoration by 

Stephen Arndt ... (5 episodes, 2002-2003)

Series Costume Design by 

Linda Madden ... (26 episodes, 2002-2003)

Series Makeup Department 

Cindy e Smith-McGuire ... makeup department head / key makeup artist (15 episodes, 2002-2003)
Celina Clements ... first assistant hair stylist (3 episodes, 2002)
Jennifer Machnee ... first makeup assistant (3 episodes, 2002)
Barry Olafson ... key hair stylist (3 episodes, 2002)
Joyce Wold ... key makeup artist (3 episodes, 2002)
Catherina Saites ... key hair stylist (2 episodes, 2003)
Frances Hans ... assistant makeup artist (unknown episodes)

Series Production Management 

Dean Sauer ... post-production supervisor / post supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Ellen Rutter ... production manager (3 episodes, 2002)
Anastasia Geras ... production manager (3 episodes, 2003)
Lisa Donahue ... senior production executive (1 episode, 2003)
Sara Lazer ... production executive (1 episode, 2003)
Laurinda Shaver ... executive: YTV (1 episode, 2003)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Richard O'Brien-Moran ... first assistant director (3 episodes, 2002-2003)
Danielle Dumesnil ... second assistant director (3 episodes, 2002)
Michael Katz ... third assistant director (3 episodes, 2002)
Wanda Bretecher ... second assistant director (3 episodes, 2003)
Michael Peleshok ... third assistant director (3 episodes, 2003)
David Antoniuk ... first assistant director (1 episode, 2002)
Kevin Thomson ... first assistant director (1 episode, 2003)
Patricia Dyer Walden ... first assistant director (1 episode, 2003)
Charles Crossin ... second assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Gary Barringer ... graphic artist / graphic designer (13 episodes, 2003)
Shawn Linden ... on-set dresser / on-set dresser trainee (6 episodes, 2002-2003)
Jason Gibbs ... property master / props master / property builder (5 episodes, 2002-2003)
Remi Verfaillie ... set dresser (5 episodes, 2002-2003)
Maryam Decter ... lead set dresser / lead dresser (4 episodes, 2002-2003)
Larry Spittle ... property master / props master (4 episodes, 2002-2003)
Shawna Balas ... set buyer (3 episodes, 2002)
Ryan 'Big Show' Bobert ... lead props (3 episodes, 2002)
Lloyd Brandson ... key scenic artist (3 episodes, 2002)
Olaf Dux ... construction coordinator (3 episodes, 2002)
Paula Gushilak ... art department trainee (3 episodes, 2002)
Robb Paras ... set dresser (3 episodes, 2002)
Gord Peterson ... assistant art director / graphic designer (3 episodes, 2002)
Debbie Kuzina ... set buyer (3 episodes, 2003)
Robb Paraskevopoulos ... set dresser (3 episodes, 2003)
Brian Smith ... construction coordinator (3 episodes, 2003)
Chris Sol ... head carpenter (3 episodes, 2003)
Michael Jansen ... head carpenter (2 episodes, 2002)
Aaron Anderson ... lead dresser (2 episodes, 2003)
Raymond Galinatis ... on-set carpenter (2 episodes, 2003)
Don Greenberg ... lead props (2 episodes, 2003)
Katharina Stieffenhofer ... art department assistant (2 episodes, 2003)
Charles Gustafson ... scenic artist (1 episode, 2002)
Andrew Beck ... key scenic artist (1 episode, 2003)
Ricardo Alms ... property maker / scenic carpenter (unknown episodes)

Series Sound Department 

Jeff Hamon ... sound effects editor / sound engineer / audio engineer (26 episodes, 2002-2003)
Patrick Andrews ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Matt Besler ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Rob Bryanton ... audio post supervisor / supervising sound engineer (6 episodes, 2002-2003)
Todd Bryanton ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Jay Debienne ... re-recording mixer / audio engineer / sound engineer (6 episodes, 2002-2003)
Cody Gamracy ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Cal Harle ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Steve Hasiak ... sound engineer / supervising sound engineer (6 episodes, 2002-2003)
Jason Heistadt ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Stan Mak ... boom operator / production sound mixer (6 episodes, 2002-2003)
Larry McCormick ... re-recording mixer (6 episodes, 2002-2003)
Billy Morton ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Brad Prosko ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Evan Rust ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Al Sherbin ... sound engineer / audio engineer (6 episodes, 2002-2003)
Joan Speirs ... audio post coordinator / audio post supervisor (6 episodes, 2002-2003)
Dino Schiavone ... production sound mixer (4 episodes, 2002-2003)
Dave Taylor ... sound engineer / audio engineer (4 episodes, 2002-2003)
Jerry Hasiak ... sound engineer (3 episodes, 2002)
Kim Storey ... sound engineer / audio engineer (3 episodes, 2003)
Russ Whyte ... sound engineer / audio engineer (3 episodes, 2003)
Don Baker ... boom operator (2 episodes, 2003)
Eric Lindsay ... audio engineer (1 episode, 2003)

Series Special Effects by 

Craig Skene ... physical effects supervisor / physical effects / physical effects assistant (4 episodes, 2002-2003)
Ricardo Alms ... physical effects assistant (2 episodes, 2002)
Mark Gebel ... physical effects supervisor (1 episode, 2002)

Series Visual Effects by 

Dean Sauer ... visual effects supervisor / visual effects coordinator (5 episodes, 2002-2003)
Jamie Francey ... visual effects artist (3 episodes, 2003)
Sean Bates ... visual effects artist (2 episodes, 2002)

Series Stunts 

Rick Skene ... stunt coordinator / fight coordinator / safety coordinator (12 episodes, 2002-2003)
Eric Blais ... stunt double: Hart (unknown episodes)
Curtis Harrison ... stunts (unknown episodes)
Matt Kippen ... stunt double: Hart (unknown episodes)
Chuck Robinson ... stunt rigger (unknown episodes)
Jennifer Villaverde ... stunt double: Jakki (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Ryan Beresford ... electrician / electric (6 episodes, 2002-2003)
Stephen Madden ... key grip (6 episodes, 2002-2003)
Laurence Mardon ... gaffer (6 episodes, 2002-2003)
Daniel Quesnel ... second assistant camera (6 episodes, 2002-2003)
Robert Thomson ... best boy grip (6 episodes, 2002-2003)
Sean Gilles ... grip (3 episodes, 2002-2003)
John Durica ... electrician (3 episodes, 2002)
Derek Fyfe ... first assistant camera (3 episodes, 2002)
David Giesbrecht ... still photographer (3 episodes, 2002)
Casey Harrison ... camera trainee (3 episodes, 2002)
Doug Munro ... camera operator (3 episodes, 2002)
Zachary Rothman ... best boy electric (3 episodes, 2002)
Terry Thiessen ... grip (3 episodes, 2002)
Ralph Walker ... generator operator (3 episodes, 2002)
Arlea Ashcroft ... best boy electric (3 episodes, 2003)
Joelle Craven ... camera trainee (3 episodes, 2003)
Greg Crawford ... grip (3 episodes, 2003)
Rob De Coste ... first assistant camera (3 episodes, 2003)
Thomas Fricke ... still photographer: set stills (3 episodes, 2003)
Ron Makwich ... electrician / electric (3 episodes, 2003)
Mark Motoch ... electric trainee (3 episodes, 2003)
Tim Murphy ... generator operator (3 episodes, 2003)
Brian Sanders ... camera operator (3 episodes, 2003)
Allen Fraser ... still photographer: set stills (2 episodes, 2003)
Bruce Claydon ... grip (1 episode, 2003)
Sean Doran ... grip (1 episode, 2003)
Joao Holowka ... daily electrician (unknown episodes)

Series Animation Department 

Gary Barringer ... animator (13 episodes, 2003)

Series Casting Department 

Kari Rieger ... casting assistant / extras casting (6 episodes, 2002-2003)
Jim Heber ... extras casting (2 episodes, 2002)

Series Costume and Wardrobe Department 

Paula Dunfield ... costume supervisor (5 episodes, 2002-2003)
Nadine Falk ... wardrobe assistant / assistant costume designer (5 episodes, 2002-2003)
Guy Mastaler ... truck costumer / cutter (4 episodes, 2002-2003)
Carolyn Bradshaw ... truck costumer (2 episodes, 2003)

Series Editorial Department 

Paul Helmer ... on-line editor (4 episodes, 2002-2003)
Cheryl Russell ... post-production coordinator / post coordinator (3 episodes, 2003)
Kathryn Wiebe ... assistant editor (3 episodes, 2003)
Jason Britski ... assistant editor (2 episodes, 2002)
Matthew O'Donnell ... assistant editor (2 episodes, 2002)
Sylvain Moniot Beaumont ... on-line editor (1 episode, 2003)

Series Location Management 

Martin Ellis ... assistant location manager (13 episodes, 2003)
Alexander Archbold ... location manager (3 episodes, 2002)
Sheree Fondeur ... key location production assistant (3 episodes, 2002)
Cliff Sumter ... assistant location manager (3 episodes, 2002)
Sarah Jane Cundell ... location manager (3 episodes, 2003)
Daniel Gagnon ... key location production assistant (3 episodes, 2003)
Bernard Narvey ... location manager (1 episode, 2003)

Series Music Department 

Todd Bryanton ... composer: theme music / composer: theme / composer: '2030CE' theme / performer: '2030CE' theme (26 episodes, 2002-2003)

Series Transportation Department 

James Alexander ... transportation captain / transportation coordinator / transport coordinator (6 episodes, 2002-2003)
Ryan Kulbaba ... driver (3 episodes, 2002)
John Mysyk ... transportation coordinator (3 episodes, 2002)
Jeremie Pries ... driver: honeywagon (3 episodes, 2002)
Denis Adams ... driver: honeywagon (3 episodes, 2003)
Karver Kaminsky ... driver (3 episodes, 2003)
Jean Marc Prairie ... transportation captain / transport captain (3 episodes, 2003)

Series Other crew 

Claude Forest ... insurance broker (26 episodes, 2002-2003)
Eileen Gano ... assistant accountant/payroll (13 episodes, 2002)
Jeff Buckingham ... development coordinator (6 episodes, 2002-2003)
Colette Desjardins ... production accountant (6 episodes, 2002-2003)
Heidi Hunter ... children coordinator (6 episodes, 2002-2003)
Stephanie Kostiuk ... junior story editor / story editor (6 episodes, 2002-2003)
Shawn McGrath ... business affairs / business and legal affairs (6 episodes, 2002-2003)
Kimberly Mikoluff ... assistant production coordinator / production coordinator (6 episodes, 2002-2003)
Alanna Mills ... script supervisor (6 episodes, 2002-2003)
Yan Moore ... executive story editor (6 episodes, 2002-2003)
Eve Wowchuk ... assistant production coordinator / office production assistant (6 episodes, 2002-2003)
Lisa Craik ... first assistant accountant / second assistant accountant (5 episodes, 2002-2003)
Lisa Donahue ... production executive / senior production executive (5 episodes, 2002-2003)
Dennis Foon ... story consultant (5 episodes, 2002-2003)
Sara Lazer ... assistant to producer / production executive (5 episodes, 2002-2003)
Laurinda Shaver ... executive: YTV (5 episodes, 2002-2003)
Carrie Arsenault ... key craft service (4 episodes, 2002-2003)
Carolyn Saunders-Stevenson ... project coordinator / unit publicist (4 episodes, 2002-2003)
Annmarie Aronoff ... executive assistant to executive producer (3 episodes, 2002)
Jared Lee Bengtson ... motorcyclist (3 episodes, 2002)
Stacey Cattell ... product placement assistant (3 episodes, 2002)
Germain Coutu ... sous chef (3 episodes, 2002)
Anastasia Geras ... production coordinator (3 episodes, 2002)
Melinda Luther ... unit publicist (3 episodes, 2002)
Joanne Matchett ... production coordinator (3 episodes, 2002)
Jeff Nelson ... chef (3 episodes, 2002)
Ursula Thoma ... business affairs assistant (3 episodes, 2002)
Patricia J.F. Warsaba ... legal affairs (3 episodes, 2002)
Kerry Fraser ... unit publicist / unit publicity (3 episodes, 2003)
Ian Gardner ... assistant to executive producer (3 episodes, 2003)
Robert Hardy ... product placement coordinator (3 episodes, 2003)
David Lapp ... second assistant accountant (3 episodes, 2003)
Elizabeth Sabey ... office production assistant (3 episodes, 2003)
Susan Schrader ... production controller (3 episodes, 2003)
Janine Stener ... business affairs assistant (3 episodes, 2003)
Rick Wagner ... junior story editor / script coordinator (3 episodes, 2003)
Jacky Zalopski ... business affairs assistant (3 episodes, 2003)
Lanis Anthony ... communications and marketing (2 episodes, 2002)
Vince Krochak ... production assistant (2 episodes, 2002)
Michael Peleshok ... set production assistant (2 episodes, 2002)
Sheree Fondeur ... set production assistant (2 episodes, 2003)
Darren Hrynchuk ... sous chef (2 episodes, 2003)
Laureen Olfert ... stand-in (2 episodes, 2003)
Carolyn Saunders ... project coordinator (2 episodes, 2003)
Kelly Champagne ... production coordinator (1 episode, 2002)
Tiffany Edwardsen ... stand-in (1 episode, 2002)
Jacqui Fox ... stand-in (1 episode, 2003)
Rhonda Lanouette ... sous chef (1 episode, 2003)
George Laskaris ... key craft service trainee (1 episode, 2003)
Gord Smith ... chef (1 episode, 2003)
Shane Clements ... production assistant (unknown episodes)
Ethan Edwards ... office production assistant (unknown episodes)

Series Thanks 

Angela Bruce ... in memory of (1 episode, 2002)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page