Edit
Anger Management (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Segal

Writing Credits (WGA)  

David Dorfman ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
Lou (as Luis Guzman)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Sam
...
...
...
Flight Attendant (as Nancy Walls)
Marisa Chandler ...
Flight Attendant
...
Man in Seat (as Donald Diamont)
...
Air Marshall (as Isaac Singleton Jr.)
Bobby Knight ...
Himself
...
Himself
...
Mayor Rudy Giuliani (as Rudy Giuliani)
Judith Nathan ...
Herself
Tony Carbonetti ...
Himself
Bob Sheppard ...
Robert Merrill ...
Himself
Roger Clemens ...
Himself
...
Himself
...
Stephen Dunham ...
Maitre d'
Jeff Morris ...
...
John Kirk ...
Ken Rosier ...
...
Rob Steiner ...
...
...
...
...
...
Kevin Grady ...
...
Neighbor (as Sid Ganis)
...
Cody Arens ...
...
Police Officer (as Mike Arthur)
...
Melissa Mitchell ...
Alan James Morgan ...
Lindsay Weber ...
Halley Eveland ...
Taylor Segal ...
Nicole Segal ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Girl on plane
...
Baseball Fan (uncredited)
...
Stadium Guard (uncredited)
Dara Avenius ...
Baseball Fan (uncredited)
Gregory Barkhamer ...
Businessman (uncredited)
...
Yankee Fan (uncredited)
Christopher Boldon ...
Cameraman (uncredited)
...
Spectator (uncredited)
Carlton Bush Jr. ...
Baseball Fan (uncredited)
Salvatore Cavaliere ...
Duke (uncredited)
Heather Charles ...
Waitress (uncredited)
...
Buddhist Monk (uncredited)
...
Baseball Fan (uncredited)
William E. Corcoran ...
Security guard (uncredited)
...
Yankee Fan (uncredited)
...
Bar Patron (uncredited)
Alan Embree ...
Himself (uncredited)
Sommer Fehmel ...
Yankees Fan (uncredited)
...
Peanut Vendor (uncredited)
...
(uncredited)
...
Frank Fan (uncredited)
...
Angry Yankee's Fan (uncredited)
...
Kendra (uncredited)
Janea Granville ...
Baseball Fan (uncredited)
Aliana de la Guardia ...
Background (uncredited)
Chivonne Hill ...
Baseball Fan (uncredited)
Matthew Honovic ...
Boston Fan (uncredited)
...
Baseball Fan (uncredited)
Tanzeel Kayani ...
Yankee Fan (uncredited)
Gayle Kellon ...
Office Worker (uncredited)
Keith E. Lane ...
Man on the Street (uncredited)
Robert J. Locke ...
Eddie Plank (uncredited)
Ian McKenzie ...
Baseball Fan (uncredited)
Michael R. Meredith ...
Snoring Airline Passenger (uncredited)
...
Lauren (uncredited)
...
Buddhist Monk (uncredited)
...
Kelly Canfield (uncredited)
Joel Ney ...
Insane Yankees Fan (uncredited)
Craig Parten ...
Crowd Observer (uncredited)
Tasha Perri ...
Baseball Fan (uncredited)
Christine Lisa Racinez ...
Yankees Fan (uncredited)
...
Older Arnie Shankman (uncredited)
Adrian Ricard ...
Rose Rydell (uncredited)
Esther Song ...
Sexy Patient (uncredited)
Mitchell Speert ...
Baseball Fan (uncredited)
...
Ricky (uncredited)
...
Blind Man (uncredited)
...
Tiny (uncredited)
...
Young Arnie Shankman (voice) (uncredited)
...
Yankee Fan (uncredited)
Dan Vitale ...
Monk (uncredited)
...
Prosecution Witness (uncredited)
Debbie Wolf ...
Yankee Game Attendee (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Barry Bernardi ... producer
Allegra Clegg ... co-producer
Allen Covert ... executive producer
Derek Dauchy ... co-producer
Michael Ewing ... co-producer
Todd Garner ... executive producer
Jack Giarraputo ... producer
Tim Herlihy ... executive producer
John Jacobs ... executive producer
Adam Sandler ... executive producer

Music by 

Teddy Castellucci

Cinematography by 

Donald McAlpine ... director of photography (as Donald M. McAlpine)

Film Editing by 

Jeff Gourson

Casting By 

Roger Mussenden

Production Design by 

Alan Au

Art Direction by 

Domenic Silvestri

Set Decoration by 

Chris L. Spellman ... (as Chris Spellman)

Costume Design by 

Ellen Lutter

Makeup Department 

Victor DeNicola ... hair stylist: New York (as Victor De Nicola Jr.)
Kimberly Felix ... key makeup artist (as Kimberly Felix Burke)
Joanne Gair ... makeup artist: Ms. Tomei
Michael Germain ... makeup artist: Mr. Nicholson / makeup department head
Kimberly Greene ... makeup artist: Mr. Harrelson
Linda Grimes ... makeup artist: New York (as Linda A. Grimes)
Christine Leiter ... makeup artist
Timothy A. Miguel ... makeup artist
Anne Morgan ... hair stylist: Ms. Tomei
Ann Pala ... hair stylist: Adam Sandler / key makeup artist / makeup artist: Mr. Sandler
Thomas Real ... department head hair stylist
Nancy Tong ... key hair stylist (as Nanxy Tong Heater)
Joy Zapata ... hair stylist: Mr. Nicholson (as Joy A. Zapata)

Production Management 

Patsy Bouge ... post-production supervisor (as Patsy Bougé)
Allegra Clegg ... unit production manager
Cheryl Quarantiello ... unit production manager (as Cheryl Quarantiello Schnitzler)

Second Unit Director or Assistant Director 

Marlene Arvan ... first assistant director: second unit, New York
Maya Choldin ... dga trainee: New York
Denis Doyle ... second assistant director: second unit, New York
Timothy Grant Engle ... second second assistant director
John Hockridge ... first assistant director (as John E. Hockridge)
Kathleen E. Kearney ... additional assistant director
Joseph J. Kontra ... second assistant director (as Joseph John Kontra)
Colin MacLellan ... second second assistant director: New York
Kiersten Pilar Miller ... second assistant director
Hiro Narita ... second unit director: New York
Murphy Occhino ... second assistant director: second unit, New York
Matthew D. Smith ... additional second assistant director

Art Department 

Banner Agundez ... set dresser
Chuck Askerneese ... assistant property master
Jeffrey Beck ... set designer
Peter Betulia ... construction grip: New York (as Peter A. Betulia)
Michael R. Blaich ... paint supervisor
Jack Blanchard ... set dresser (as Walter J. Blanchard Jr.)
Daniel Boxer ... property master: New York
Dennis Butterworth ... greens foreman
Patrice Canfield Longo ... set dresser: New York (as Pattie Canfield-Longo)
Deborah Canfield ... set dresser: New York
Kelly Canfield ... set dresser: New York (as T. Kelly Canfield)
Philip Canfield ... leadman: New York
Shannon Canfield ... props
David Carberry ... painter
Paul Cheponis ... set dresser: New York
Randy L. Childs ... propmaker foreman
Doug Coleman ... second unit property master
Mick Cukurs ... set designer
James Fernandez ... set dresser
Gerard J. Furey ... shop craftsman
Steven Gamiello ... property master: second unit, New York (as Steve Gamiello)
Scott Garrett ... drapery foreman
Kristen Gassner ... set decorating buyer
William 'W' Gilpin ... propmaker foreman
Sean Ginevan ... leadman
Karen Higgins ... construction coordinator (as Karen D. Higgins)
Alex Hillkurtz ... storyboard artist (as Alex Hill)
James Jackson ... set dresser (as Jim Jackson)
Kevin Jackson ... set dresser: New York
Vinson Jae ... standby painter (as Vinnie Jae)
John R. Johnston ... construction foreman: New York
Adam Jones ... scenic shop person
Dierdre Kane ... assistant property master: New York
Steven Kissick ... construction foreman (as Steve Kissick)
Patricia Klawonn ... set designer (as Patricia A. Klawonn)
Al Lewis ... art department coordinator
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Alicia Maccarone ... assistant art director
Cameron Matheson ... set dresser (as Cameron R. Matheson)
Jeffrey D. McDonald ... art director: New York
James P. Meehan ... on-set dresser (as James Meehan)
Kay Michaels ... art department coordinator: New York
Ken Nelson ... construction coordinator: New York (as Kenneth D. Nelson)
Christopher Parker ... set dresser (as Chris Parker)
Daniel Rosenfeld ... scenic shopman
Chris Samp ... set painter gang boss
Will Scheck ... greensman: New York
Klaus Schreiber ... construction grip: New York (as Klaus C. Schreiber)
Debra Schutt ... set decorator: New York
Mark Paul Selemon ... greensman: New York (as Mark Selemon)
Gregory D. Smith ... construction grip: New York
Michael Spitaletto ... painter
Dan Sweetman ... storyboard artist
Alex Tavoularis ... illustrator
Samuel J. Tell ... props
Karen Teneyck ... graphic designer
Robert Topol ... scenic artist: New York
M. Tony Trotta ... camera scenic artist: New York
Steven Valenzuela ... labor foreman (as Steve Valenzuela)
Timothy S. Wiles ... property master (as Tim Wiles)
Joan Winters ... graphic artist: New York
Quinn Yarbrough ... set dresser
Tammy DeRuiter ... painter (uncredited)
Brent Godek ... props (uncredited)
Heather Hudson ... art production assistant (uncredited)
Scott Owen ... set dresser (uncredited)
Carl Robarge ... molder/caster (uncredited)

Sound Department 

David Bach ... supervising sound editor
Bill W. Benton ... sound re-recording mixer
Tracy Bolt ... sound recordist
Joseph F. Brennan ... boom operator (as Joe Brennan)
Thomas Causey ... sound mixer
Vincent Cirilli ... ProTools engineer
Russell Farmarco ... supervising adr editor
Marc Glassman ... foley editor
Jeffrey J. Haboush ... sound re-recording mixer
Rachel Hanson ... boom operator
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Robert Jackson ... dialogue editor (as Robert C. Jackson)
Orada Jusatayanond ... sound editor
Richard Kite ... utility sound
Sean Landeros ... sound recordist
Howard London ... adr recordist
Daniel McIntosh ... production sound mixer: second unit, New York
Dustin O'Halloran ... foley artist
Monique Reymond ... foley artist
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Derek Vanderhorst ... sound effects supervisor
Clayton Weber ... first assistant sound editor
Elmo Weber ... supervising sound editor

Special Effects by 

John S. Baker ... special effects
Steven Kirshoff ... special effects coordinator: New York (as Steve Kirshoff)
Clay Pinney ... special effects supervisor
Joshua Pinney ... special effects technician
Robert J. Scupp ... special effects: New York
Tamara Carlson ... fat cat suit technician: Kevin Yeager (uncredited)
Bryan Sides ... studio coordinator (uncredited)

Visual Effects by 

Amit Agrawal ... software supervisor: SPI
Maura Alvarez ... rotoscope artist: SPI (as Maura Alverez)
Jason Anderson ... interactive compositing coordinator: SPI
Cynthia Aragon ... lead rotoscope artist: SPI (as Cynthia E. Aragon)
Kevin Baillie ... associate visual effects supervisor: The Orphanage
Alfredo R. Barcia ... lead production services technician: SPI
David Bleich ... digital matte painter (as Dave Bleich)
Rob Blue ... interactive compositing artist: SPI
James Bluma ... assistant visual effects editor
Christian Boudman ... digital compositor
Rob Bredow ... computer graphics supervisor
Suzy Brown ... rotoscope artist: SPI
Aimee Campbell ... roto/paint: SPI
Michael Condro ... matchmover
Danielle Conroy ... senior manager of digital production
Lisa Deaner ... Inferno artist / interactive compositing lead
Kent Demaine ... creative director: interactive design
Debbie Denise ... executive visual effects producer
Roxanne Dorman ... assistant visual effects editor
Sheena Duggal ... visual effects supervisor
Brandon England ... scanning technician
Kevin Field ... digital coordinator: visual effects
Arin Finger ... visual effects associate producer: The Orphanage
Doug Forrest ... interactive compositing artist: SPI
Quentin Frost ... digital artist: color and lighting, SPI / digital compositor: SPI / visual effects technical director
Joshua Geisler-Amhowitz ... digital matte painter
Nathalie Gonthier ... rotoscope artist: SPI
Dawn Guinta ... visual effects digital producer: SPI
Mark Hall ... CG crowd lead: SPI
Todd Hara ... lead technical assistant: SPI
Jonathan Harman ... digital artist: The Orphanage
Anthony Harris ... digital color timer
Thomas Hollier ... computer graphics supervisor
Carl Hooper ... CG crowd lead: SPI
Ivo Horvat ... lead matte painter: SPI
Adrian Iler ... digital artist: color and lighting, SPI / digital compositor: SPI
Joanie Karnowski ... lead matchmover: SPI
David Keslick ... scanning technician
Marvin Kim ... senior modeler
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
David C. Lawson ... digital artist: color and lighting, SPI (as Dave Lawson) / digital compositor: SPI (as Dave Lawson)
James Do Young Lee ... rotoscope artist: SPI (as James Doyoung Lee)
Paul Luna ... motion graphics artist
Stephen Lunn ... digital artist: color and lighting, SPI / digital compositor: SPI
John McGee ... texture painter: SPI
Paul McGhee ... digital color timer: SPI
M. Scott McKee ... digital artist: color and lighting, SPI (as Scott McKee) / digital compositor: SPI (as Scott McKee)
Mindy Minkow ... optical camera operator
Sarah Moore ... digital compositor: SPI
Amanda Morrison ... digital compositor: SPI
Jake Morrison ... digital artist: color and lighting, SPI / digital compositor: SPI
Katie Nook ... interactive compositing artist: SPI
Luke O'Byrne ... visual effects producer: The Orphanage
Robert Davis Oh ... film recording technician
Carolyn Oros ... CG character lead: SPI
Eric Peterson ... matchmover: SPI
Todd Pilger ... CG character lead: SPI
Alex Prichard ... digital artist: The Orphanage
Alfredo Ramirez ... digital compositor
Aaron Rhodes ... digital artist: The Orphanage
Jonathan Rothbart ... visual effects supervisor
Marc Sadeghi ... executive visual effects producer
Brad Simonsen ... digital production manager
Scott Sohan ... visual effects editor
David Spencer ... matchmover: SPI
Jeff Stern ... digital lighting and compositing artist
James D. Tittle ... digital visual effects coordinator: Pacific Title
Christine Troianello ... rotoscope artist: SPI (as Chris Troianello)
Ryan Tudhope ... digital artist: The Orphanage
Kristi Valk ... digital artist: The Orphanage
Carl Walters ... visual effects editor: The Orphanage
Alex Whang ... modeler: SPI
Lauralee Wiseman ... production services technician: SPI
Kathleen Woolery ... digital color timing coordinator: SPI
Taigne Hammock ... resource administrator (uncredited)
Dennis James Hauck Jr. ... motion capture supervisor: House of Moves (uncredited)
Chris Lozano ... production services technician (uncredited)
Alfredo Ramirez ... digital effects compositor: Pixel Magic (uncredited)
Attila Veress ... film recorder operator (uncredited)

Stunts 

Andy Armstrong ... stunt coordinator
Jennifer Caputo ... stunts
John Casino ... stunts
Arnold Chon ... stunts
George B. Colucci Jr. ... stunts (as George B. Colucci)
Blaise Corrigan ... stunts
Paul Eliopoulos ... stunt double: Mr. Sandler
Peter Epstein ... stunts
Tanner Gill ... stunt double: Mr. Nicholson
Will Leong ... stunts
Jim Palmer ... stunts
J.J. Perry ... stunts
Mike Smith ... stunts
Nils Allen Stewart ... stunts
Fred Waugh ... stunts
Eileen Weisinger ... stunts
Dakota Anderson ... stunt performer (uncredited)
Bruce Paul Barbour ... stunt performer (uncredited)
John Cenatiempo ... stunts (uncredited)
Bob Colletti ... stunts (uncredited)
Dennis Fitzgerald ... stunts (uncredited)
Tanner Gill ... assistant stunt coordinator (uncredited)
Theo Kypri ... stunts (uncredited)
Kurt D. Lott ... utility stunts (uncredited)
Eric Norris ... stunts (uncredited)
Carl Paoli ... stunt driver (uncredited)
Allen Robinson ... utility stunts (uncredited)
Tyree Michael Simpson ... stunt police officer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Preston Adams ... rigging electrician
Alfred Ainsworth ... video assist operator (as Alfred Ainsworth Jr.)
Brandon Ainsworth ... rigging gang boss
Keith Baber ... assistant chief lighting technician (as Keith D. Baber)
Paul C. Babin ... camera operator
Denise Bailie ... first assistant camera: "c" camera
Dana Baker ... rigging grip
Sidney Ray Baldwin ... still photographer (as Sidney R. Baldwin)
Craig A. Brink ... key rigging gaffer
Clyde E. Bryan ... first assistant camera
Kenny Burke ... key rigging grip: New York (as Kenneth J. Burke)
Ronald Burke ... dolly grip: New York (as Ronald J. Burke)
Rod Calarco ... second assistant camera: second unit, New York
A. Anthony Cappello ... first assistant camera: "b" camera (as Anthony Cappello)
David M. Carr ... company grip
Phillip V. Caruso ... still photographer: New York
Ty Chennault ... electrician: New York
Jack Chouchanian ... key grip
Joe Chouchanian ... grip
Phil Cohen ... first assistant camera: New York
Alisa M. Colley ... camera loader: New York (as Alisa Colley)
Richard Crompton ... best boy rigging grip (as Richard Curry Crompton)
Ralph Del Castillo ... grip (as Ralphie Del Castillo)
Jon Delgado ... electrician: New York
David Diamond ... rigging best boy electric (as David M. Diamond)
Jeff Durling ... electrician
James Edmiston ... second grip: New York
Lawrence J. Escobedo ... rigging grip (as Lawrence Escobedo)
Sean P. Fickert ... best boy grip: re-shoots
Kevin Flynn ... dolly grip: New York
Timothy Flynn ... grip: New York (as Timothy J. Flynn)
Richie Ford ... gaffer: second unit, New York (as Richard Ford)
Samuel G. Friedman ... rigging electrician: New York (as Sam Freedman)
Michael E. Gips ... electrician
Jack Glenn ... dolly grip
Bob Gorelick ... Steadicam operator
Brad Goss ... dolly grip: second unit, New York
Scott Gregoire ... best boy electric: New York
Todd Griffith ... rigging grip
Rick Harris ... key rigging grip
Erik Hecomovich ... dolly grip: "b" camera / grip
Xavier Henselman ... electrician: New York
Gregory F. Johnson ... grip: New York
Nils Johnson ... video assist operator: second unit, New York
Tom Kerwick ... key grip: second unit, New York
Chris Kilduff ... grip: New York
Charles King ... rigging electrician
Thomas Landi ... chief lighting technician: New York
Charles 'Woody' Lang ... rigging grip
Bruce MacCallum ... camera operator: "b" camera, New York
Brendon Malone ... grip: New York
Abraham Martinez ... camera loader
Steve Mathis ... chief lighting technician (as Steven R. Mathis)
Robert McGavin ... rigging gaffer: New York (as Bob McGavin)
Kevin McKenna ... video assist operator: New York
Tim Metivier ... first assistant camera
Greg Mitchell ... 24 frame video operator
Daisuke Dice Miyake ... grip (as Daisuke Miyaki)
Hiro Narita ... director of photography: second unit
Stephen Martin Paull ... lighting technician
Louis Petraglia ... electrician: second unit, New York
Balint Pinczehelyi ... grip: New York
Robert T. Prate ... rigging best boy: New York (as Robert Prate)
Tom Prate ... key grip / key grip: New York (as Thomas J. Prate)
Andrew Priestley ... first assistant camera: second unit, New York
Noah Prince ... electrician: New York
Melvin Pukowsky ... rigging grip: New York
Glen Purdy ... second grip
Greg Quinlan ... electrician: New York (as Gregory Quinlan)
Kyle Rudolph ... Steadicam operator: New York
Dylan Rush ... electrician
Rob Salviotti ... assistant camera: second unit, New York / camera loader: second unit, New York
John Schwartz ... assistant camera
Joseph Sciretta ... rigging electrician: New York
Michael Scott ... camera operator: "b" camera
Tony Sepian ... grip
Barnaby Shapiro ... second assistant camera: "b" camera
Alan Shultz ... dolly grip
Allan D. Smith ... second assistant camera: New York (as Allan Smith)
Monte Swann ... supervising video engineer
Kevin Tiesiera ... electrician (as Kevin R. Tiesiera)
Suzanne Trucks ... second assistant camera (as Suzanne M. Trucks)
Tom Vulliez ... grip
William M. Weberg ... best boy: second unit, New York
Chris Weigand ... rigging electrician
Thomas Wostak ... electrician
Paul Zecchini ... rigging electrician
Steve Zvorsky ... lighting technician
Alex V. Hurley ... video tape operator: Florida (uncredited)
David Norris ... camera operator: Wescam camera (uncredited)

Casting Department 

Beth Bowling ... casting: New York
Elizabeth Boykewich ... casting associate (as Elizabeth Torres)
Kendra Carter ... casting assistant
Ajay Dass ... extras casting
Sylvia Fay ... extras casting: New York
Lee Genick ... extras casting assistant: New York
Tina Keltner ... extras casting
Jacqueline Kristel ... casting assistant: New York (as Jaqueline Kristel)
Kim Miscia ... casting: New York
Cash Oshman ... crowd casting
Mary Ellen Buckley ... crowd casting (uncredited)
Tina Kerr ... extras casting: reshoots (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Javier Arrieta ... costumer
Leslie Brown ... costumer: Mr. Sandler
Ann Foley ... assistant costume designer
Brett Gathrid ... costumer (as Brett E. Gathrid)
Adrienne Greshock ... costume production assistant
Edward T. Hanley ... costumer
Barrett Hong ... wardrobe supervisor: New York
Jeannie H. Kelly ... costumer
John Kouromihelakis ... wardrobe production assistant
Roseann Milano ... wardrobe supervisor: second unit, New York
Elaine Ramires ... costume supervisor (as Elena Del Rio)
Debbie Travis ... costumer: Mr. Nicholson
Leslie Weir ... costumer
Rose Wells ... wardrobe supervisor: New York (as Rosie Wells)
Valerie Zielonka ... key costumer
Barbara Presar ... assistant costume designer: New York (uncredited)

Editorial Department 

Sean Callan ... editor: video
James Cohen ... apprentice editor: New York
Tom Costain ... first assistant editor
Jason Gourson ... first assistant editor
John Steele Hill ... assistant editor: New York
Anthony Hoffman ... editorial production assistant
Brendon McQueen ... post-production assistant
Chris Regan ... color timer
Mary Beth Smith ... negative cutter
Laura Weiss ... assistant editor (as Laura J. Weiss)
Terry Hubbard ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Bryan Bonwell ... music coordinator
Wende Crowley ... music coordinator
Michael Dilbeck ... music supervisor
J.J. George ... music editor
Stuart Grusin ... music editor
Tom Iannessa ... music coordinator (as Thomas Iannessa)
Tom Mgrdichian ... orchestrator
Carl Rydlund ... orchestrator (as Carl Rydland)
Dennis S. Sands ... scoring engineer (as Dennis Sands)
James Thatcher ... musician: french horn
Gabe Veltri ... scoring engineer
Bryan Clements ... scoring crew (uncredited)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (uncredited)
Mark Eshelman ... scoring crew (uncredited)
Jon Kull ... orchestrator (uncredited)
Adam Michalak ... score recordist (uncredited)
Pat Weber ... scoring technician (uncredited)

Transportation Department 

Thomas Aquino ... driver: Mr. Sandler
Chet Badalato ... driver: Mr. Nicholson
Chris Basso ... production van driver operator
Steven Birds ... driver (as Steve Birds)
Dean Curtis Black ... transportation captain (as Dean C. Black)
Doug Boes ... driver (as Douglas Boes)
Steve Brill ... driver
John Buchman ... transportation co-captain: New York (as John J. Buckman)
James Cline ... driver
William E. Dolan ... picture car captain
Gregory Dultz ... driver (as Gregory M. Dultz)
Rick Flapper ... driver
Edward Flotard ... transportation coordinator (as Edward Flotard Jr.)
Larry Hilmo ... driver
Sharon Hollis ... driver (as Sharon G. Hollis)
Roger Ickes ... driver
Harry Marks ... driver
Michael Marotta ... driver
George R. Matejka ... driver
Tim C. McHenry ... driver (as Tim McHenry)
Luis Mussenden ... driver
Jimmy Nugent ... transportation captain: New York (as Jim Nugent)
Stephen V. Pistone ... driver
Mike Riportella ... transportation co-captain
Juan J. Rodriguez ... driver
Lin C. Smith ... driver
Danny L. Swanson ... driver (as Danny Swanson)
Chris Waldoch ... driver (as Christopher M. Waldoch)
Phil White ... driver
Mike Easter ... star driver (uncredited)
Jack Jay Reece ... driver (uncredited)

Other crew 

James K. Amerian ... production assistant
Ethan Anderson ... production assistant: New York
Michael Anthony ... key assistant location manager
Carlos A. Aragon ... assistant location manager
Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant
Christopher Au ... production assistant
Heath Banks ... assistant production coordinator
Tommy Baratta ... chef: Mr. Nicholson
Daniela Barbosa ... production assistant
Paul Belenardo ... production accountant
Adam Benlifer ... production assistant
Steve Berens ... head animal trainer
Josh Berse ... production assistant
Kandice Billingsley ... assistant location manager
Bart Brevé ... production assistant
Adam Carroll ... production assistant
Salvatore Cavaliere ... stand-in: Mr. Sandler
Rashad Clinton ... production assistant
Anna L. Coats ... assistant location manager
Abby Cobelli ... production assistant
Ralph Coleman ... location manager (as Ralph P. Coleman)
Maurice Costello ... medic
Carey DePalma ... assistant location manager: second unit, New York
J.D. Donaruma ... assistant: Mr. Sandler
Richard Dorton ... motion capture actor
Rebecca Ewing ... production assistant: second unit
Stacy Eyrich ... assistant: Mr. Nicholson
David L. Feinberg ... production assistant: New York (as David Feinberg)
Rich Fellegara ... medic: New York
Manuel Figueroa ... production assistant
Justin Folk ... production assistant
Wayne Forman ... caterer: New York
Rob Frank ... assistant location manager (as Robert S. Frank)
Fred Gabrielli ... caterer: Gala Catering
Sarah Rae Garrett ... production assistant: second unit, New York
Rhonda George ... assistant production office coordinator: New York
Michael Giarraputo ... production assistant
Greg Gilman ... production assistant: second unit, New York
Jake Goldberger ... production assistant: New York
Nicholaus Goossen ... assistant: Mr. Covert (as Nick Goossen)
Kevin Grady ... production associate
Jane E. Graves ... assistant location manager
Todd Green ... accounting assistant
David Gross ... production assistant
Jonathan Guerra ... production assistant
Kimberly Guidone ... production secretary: New York (as Kim Guidone)
John Hackett ... stand-in: Mr. Nicholson
Mark Hagerman ... assistant to producer
Scott E. Hart ... animal trainer (as Scott Hart)
Noessa Higa ... assistant: Mr. Bernardi
Vanessa Hoffman ... production assistant: New York
Tina Hong ... assistant production accountant: New York
Deirdre Horgan ... script supervisor: second unit, New York
Aaron Huffman ... assistant: Mr. Segal
Jason Ivey ... production assistant: New York
Boysie Jereza ... assistant accountant
Jon M. Johnson ... parking coordinator: New York (as Jon M. Johnson Sr.)
Jean Kalanzi ... assistant production accountant: New York
Matthew Kania ... location production assistant
Nancy Karlin ... script supervisor
Brenda Kirk ... production assistant
Marion Koh ... production assistant
Paul Kramer ... assistant location manager: New York
Kurt Kulhanek ... assistant: Mr. Segal (as Kurt T. Kulhanek)
Tom Lackey ... location scout
Wendi Laski ... unit publicist
Francesca Leigh ... stand-in: Ms. Tomei
Lianir Lopez ... production assistant: New York
Jonathan Loughran ... assistant: Mr. Sandler
Sean Madaras ... assistant: Mr. Giarraputo
Jason Marquez ... caterer: Gala Catering
Brad Marro ... production assistant
Matthew Mason ... production assistant
Charles McDonald ... key production assistant: New York
John McDonald ... assistant: Mr. Ewing
Albert Melera ... chef: Mr. Sandler
Anna Metcalf ... assistant accountant
Meyerer Miller ... production office assistant
John Montgomery ... payroll accountant
Jean Nakahara ... assistant production coordinator
Anna Novick ... production assistant: New York
Jeff O. Otto ... assistant: Mr. Herlihy
Evan Perazzo ... location manager: second unit, New York
Dawn Perlin ... assistant: Mr. Nicholson
Michael Phillips ... key production assistant (as Michael Lee Phillips Jr.)
Jennifer Piazza ... production assistant
Paul Polow ... production assistant: second unit, New York
Patricia Porter ... payroll accountant
Erik Proveaux ... head chef
Cesar Quinones ... location scout / assistant
Santiago Quinones ... location manager: New York
Brad Robinson ... key production assistant
Chris Sanata ... production assistant
Kris Schackman ... location manager: Boston
Zack Schiller ... production assistant (as Zachary Schiller)
Mandy Schwartz ... assistant: Mr. Giarraputo
Charlie Scott ... craft service
Clifford Scott ... craft service (as Clifford E. Scott)
Thomas Sellitti Jr. ... office production assistant: New York
Alexa Sheehan ... additional production assistant (as Alexa Motley)
Caryn Shuken ... location liaison
Kerri Smeltzer ... production secretary
Art Smith Jr. ... extras coordinator
Collin Smith ... location assistant: New York
Karen Koula Sossiadis ... production coordinator: New York / production office coordinator: New York (as Koula Sossiadis)
Tim Stacker ... location assistant
Marce Sterner ... assistant location manager: New York
Jeremy Stillman ... production assistant
Lisa Swain ... production coordinator
David Velasco ... location assistant
Troy Waters ... marine coordinator
Edna Wilkerson-Fuentes ... assistant accountant (as Edna Fuentes)
Matt Woodard ... stand-in
Brian Young ... office production assistant
Dawn Bridgewater ... production assistant (uncredited)
Al Cerullo ... helicopter pilot (uncredited)
Dante ... warm-up comic (uncredited)
Michael Feldman ... production assistant (uncredited)
Steven James Golebiowski ... production assistant (uncredited)
Amber Gristak ... photo double (uncredited)
Stacy Kowal ... production assistant (uncredited)
Stephen Krug ... production assistant (uncredited)
Adam McDaniel ... post production assistant (uncredited)
Matthew H. O'Connor ... boats (uncredited)
Matthew D. Panepinto ... production assistant (uncredited)
Jenniphur Ryan ... assistant production office coordinator: additional photography (uncredited)
Danielle Turchiano ... location production assistant (uncredited)

Thanks 

John Battista ... special thanks (as Deputy Commissioner John Battista)
Conrad Goode ... thanks
Lynne Thigpen ... dedicatee

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page