Edit
The Lost World (TV Movie 2001) Poster

(2001 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stuart Orme

Writing Credits (in alphabetical order)  

Arthur Conan Doyle ... (novel)
Adrian Hodges
Tony Mulholland ... (dramatist)

Cast (in credits order)  

...
...
...
...
...
...
...
Tamati Rice ...
Achille (as Tamati Te Nohotu)
Nicole Whippy ...
Inia Maxwell ...
...
Mrs. Hilda Summerlee
...
...
...
Arthur Hare
...
...
Paul Joseph ...
Ape 2
Jane Howie ...
Ape 3
Mason West ...
Ape 4
Julia Walshaw ...
Ape 5
Michael Bertenshaw ...
Reporter at Docks
Jasper Jacob ...
Stuttgart man
David Quilter ...
Businessman 1
Terry Mortimer ...
Businessman 2
Brian Abbott ...
Reporter 1
...
Reporter 2
Laurence Kennedy ...
Angry man
Rest of cast listed alphabetically:
...
Journalist
Felicity Hamill ...
Child ape
Luke Murray ...
Summerlee's son
...
Selena (as Bianca Chiminello)
...
Zero
...
Kings Guest (uncredited)
Ray Donn ...
Businessman (uncredited)
...
Reporter (uncredited)
John Turner ...
Apeman (uncredited)

Produced by 

Delia Fine ... executive producer: A&E
Tim Haines ... co-producer
Christopher Hall ... producer
Kate Harwood ... executive producer
Lee Morris ... line producer
Emilio Nunez ... supervising producer
Nicola Olsen ... line producer
Jane Tranter ... executive producer

Music by 

Rob Lane

Cinematography by 

David Odd

Film Editing by 

David Yardley

Casting By 

Janey Fothergill

Production Design by 

Rob Harris

Art Direction by 

Gary Mackay
Catrin Meredydd

Costume Design by 

James Keast

Makeup Department 

Sue Bide ... assistant makeup artist
Jill Hagger ... makeup designer
Shaunna Harrison ... assistant makeup artist
Chris Lyons ... special effects teeth
Linda Wall ... assistant makeup artist
Josh Weston ... special makeup effects artist

Production Management 

Kate Stannard ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Booth ... second assistant director
Guy Heeley ... first assistant director
Richard Matthews ... third assistant director
Ed Raymond ... third assistant director (as Eddie Raymond)
Angela Waller ... additional assistant director
Augie Davis ... splinter unit action director (uncredited)

Art Department 

Martin Asbury ... storyboard artist
Guy Bradley ... assistant art director
Dave Channon ... construction
Robert Channon ... scenic painter
Dean Coldham ... set plasterer
Jane Culverhouse ... buyer/dresser
Helen Dagger ... set dresser
Garry Dawson ... stand-by props
Andrew Fraser ... key greens
Troy Hannett ... lead hand scenic artist
Kayne Horsham ... assistant art director
Terry Jones ... prop buyer
Michael Kissane ... stand-by props
Mickey Lennon ... property master (as Micky Lennon)
Jim Marsden ... construction
Hugo Moss ... graphic artist
Birgitta Nilsson ... art department coordinator
Pip Steel ... prop buyer
Brent Tasker ... stand-by greens

Sound Department 

James Andrews ... adr recordist
Terry Brown ... dinosaur sound
John Casali ... boom operator
David Crozier ... sound mixer
James Harris ... sound assistant
Hugh Johnson ... dubbing mixer
David Madigan ... sound mixer (as Dave Madigan)
Keith Marriner ... dialogue editor
Philip Meehan ... foley artist
Bernard O'Reilly ... sound effects editor
Sam Spicer ... boom operator
Richard Todman ... additional dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Richard Gregory ... animatronics and apes
Jez Harris ... animatronics and apes
Paul Verrall ... special effects supervisor

Visual Effects by 

William Bartlett ... visual effects supervisor
Darren Byford ... CGI supervisor
Danny Geurtsen ... creature skin painter: Framestore
Nathalie Girard ... digital compositor
Scott Griffin ... visual effects producer
Jason Horley ... texture painter: Framestore CFC
Russell Horth ... digital effects artist: Framestore
John Howarth ... visual effects director of photography
Martin Macrae ... digital texture artist
Virgil Manning ... animation supervisor
Charles Marchand ... digital compositor
Sirio Quintavalle ... compositor
Jason Selfe ... digital compositor
Jon Veal ... CG modeller
Malcolm Wright ... digital effects artist
Adam Burnett ... technical director (uncredited)
Darren Byford ... technical director (uncredited)
Ben Cronin ... digital compositor (uncredited)
Stuart M. Ellis ... 3D animator (uncredited)
Theo Facey ... technical director (uncredited)
Chris Long ... animator (uncredited) / technical director (uncredited)
Colin Rhodes ... digital compositor: Photon VFX (uncredited)
Simon Whalley ... visual effects coordinator (uncredited)

Stunts 

Ric Anderson ... stunts
Trevor Bau ... stunt performer
Keir Beck ... stunt performer
Renee Bowen ... stunt double
Mick Corrigan ... stunt performer
Jonathan Costelloe ... stunt double
Augie Davis ... stunt coordinator
Craig Dunn ... stunt double
Kyle Gardiner ... stunt performer
Nick McKinless ... stunt performer
Angela Moore ... stunt double
Allan Poppleton ... stunt double
Paul Shapcott ... assistant stunt coordinator
Sheree Swords ... stunt double
Tim Wong ... stunt performer
Robert Young ... stunt double: Bob Hoskins

Camera and Electrical Department 

Jon Best ... gaffer
Craig Feather ... focus puller
Chris Gillette ... electrics
Rodrigo Gutierrez ... camera operator
Stefan Lissner ... best boy
Rupert Lloyd-Parry ... grip (as Rupert Lloyd Parry)
Hamish McIntyre ... grip
Grant McKinnon ... gaffer
Tony Slater Ling ... second camera operator
Joe Stick ... second unit: best boy

Animation Department 

Russ Mooney ... timing supervisor
Richard Dexter ... animator (uncredited)
Stuart M. Ellis ... animator (uncredited)
Neil Glasbey ... animator (uncredited)
Wayne Howe ... animator (uncredited)
Sophie Lodge ... animator (uncredited)
Jon Turburfield ... animator (uncredited)

Casting Department 

Chuck Douglas ... extras casting
Diana Rowan ... casting: New Zealand
Riwia Fox ... casting assistant: New Zealand (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Pauline Bowkett ... costume supervisor
Rob Brown ... costume assistant
Sue Clewett ... costume supervisor
Jasmin Easterbrook ... costume assistant
Tanya Aanderaa ... costume maker (uncredited)

Editorial Department 

Simon Brasse ... assistant editor
Justin Eely ... on-line editor

Location Management 

Tony Clarke ... location manager
Midge Ferguson ... location manager
Roger Preston ... location scout
Peta Sinclair ... location manager
Melanie Turner ... location coordinator (as Mel Turner)

Music Department 

Julian Kershaw ... orchestrator

Transportation Department 

Spencer Faulkner ... swing driver
Aaron Gibson ... transportation co-captain
Reg Gibson ... unit transport manager
Isaac Lane ... transport assistant

Other crew 

Maggie Anson ... artist contracts
Gunner Ashford ... armorer
Grant Castle ... security coordinator
Ruth Christie ... script supervisor
Andrew Connor ... assistant accountant
Annie Gilhooly ... production coordinator
Ryan Harrington ... production coordinator
Matthew Holmes ... script editor
Katie Hutchinson ... assistant coordinator
Neil Jones ... accountant
Adrian Kelly ... assistant coordinator
Howard Kingston ... production executive
Louisa Kors ... production coordinator
Darren Mackie ... stand-by runner
Birgitta Nilsson ... design coordinator
Vanessa Redmond ... accounting assistant
Malcolm Shields ... choreographer
Colin Shulver ... prosthetics designer
Jill Soper ... production assistant
Melanie Turner ... production coordinator (as Mel Turner) / production coordinator
Fiona Wallis ... animal wrangler
Donna Wills ... assistant accountant
Emma Brown ... production runner (uncredited)
Roisin Carty ... dialect coach (uncredited)
Anne Chamberlain ... unit publicist (uncredited)
Julian Checkley ... creature fabricator (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page