Edit
After School Special (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David M. Evans ... (as David Mickey Evans)

Writing Credits (WGA)  

David H. Steinberg ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Deacon (as Erik Von Detten)
...
Fred
Daniel Farber ...
Matt
...
Ashley (as Sarah Jane Potts)
...
Naomi
...
Mr. Lewis
...
Mrs. Lewis
...
Jake
...
Tom Cooperman
...
Roger
...
Rachael Unger
...
Vic Ramalot
Anders Hedman ...
Max (K)
...
Mike
...
Biology / Health Teacher
...
Kelly
...
Wendy
...
Bouncer #1
...
J.T.
Erika Johnson ...
Plantain
James Bell ...
Guy #1
...
Guy #2
...
Dorky Freshman
...
Mark
Tammy Morris ...
Darla
...
Mr. Ronald Greitzer
...
Tequila
...
Cocktail Waitress
Christine Caux ...
American Flag Stripper
...
Hairdresser
...
Russ
Constance Barnes ...
Female Nurse
...
Mrs. Greitzer
David H. Steinberg ...
Video Dupe Guy
...
Dave (as David Mickey Evans)
...
Amazing Girl (as Brandy Heidrick)
Ruth Dubuisson ...
Black Stripper
Jacqueline Stewart ...
Exotic Stripper / 'Cider' (as Jacqueline J. Stewart)
...
Bouncer #2
Jocelyne Loewen ...
Dr.'s Receptionist
Clark Phillips ...
French Boy
Kenneth Kwok ...
Japanese Boy
...
Chicken Eating Lady (as Angelika Baran)
Rest of cast listed alphabetically:
...
Magazine Man (scenes deleted)
...
Cocktail waitress
Robert Bruce ...
Coop's Dad (uncredited)
...
Locker Room Girl (uncredited)
...
DMV Tester (uncredited)
Troy Yorke ...
Gagged Man (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sabine de Mardt ... executive producer (as Sabine Müller)
David M. Evans ... associate producer (as David Mickey Evans)
David Paul Kirkpatrick ... executive producer
Keetgi Kogan ... producer
Brad Krevoy ... producer
Amy Ostrower ... associate producer
Klaus Rettig ... producer
Adam Richman ... associate producer
Gerhard Schmidt ... executive producer
David H. Steinberg ... co-producer
Lisa Towers ... line producer
Paul E. Harvey ... executive producer (uncredited)

Music by 

Andrew Gross

Cinematography by 

John B. Aronson ... director of photography (as John Aronson)

Film Editing by 

Harry Keramidas

Casting By 

Dan Shaner ... (as Shaner Testa Casting)
Michael Testa ... (as Shaner Testa Casting)

Production Design by 

Brent Thomas

Art Direction by 

Roxanne Methot

Set Decoration by 

Louise Roper

Costume Design by 

Jori Woodman

Makeup Department 

Tanya Hudson ... assistant makeup artist
Joan Isaacson ... key makeup artist
M. Brando Pero ... assistant hair stylist (as Mel Pero)
Nancy Steyns ... key hair stylist
Joel Echallier ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Brad Arensman ... post-production supervisor
Brendan Ferguson ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Peter Dashkewytch ... first assistant director
Jeffrey F. January ... first assistant director
Martina Lang ... third assistant director
Brad Medhurst ... trainee assistant director
Ivana Siska ... second assistant director

Art Department 

Steve Cass ... scenic carpenter
Joseph Conroy ... scenic carpenter (as Joe Conroy)
Graham Coutts ... property master
James Robert 'J.R.' Davis ... set decoration office coordinator (as J.R. Davis)
Doris Deutschmann ... art department assistant
Frank Duignan ... scenic painter
Jim Easton ... illustrator
Ivan Fish ... construction first aid / lead carpenter
Kenny Gibbs ... on-set dresser
Gillian Goodman ... assistant property master (as Gill Goodman)
Frank Hanuska ... lead carpenter
Jason Hawkins ... set dresser
Gail Irvine ... props buyer
Avo Liva ... head greens
Derick McLeod ... construction coordinator
Don Meyer ... scenic carpenter
Michael Molson ... assistant set decorator
Dave Nelson ... scenic carpenter
Tanya A. Nordhoff ... set decoration buyer (as Tanya Nordoff)
Bryan Pederson ... construction foreman
Marlow Pederson ... scenic carpenter
Reno Pellegrin ... set dresser (as Reno Pellegrine)
Alessandra Piovera ... draughtsperson
Robert Pratt ... storyboard artist (as Rob Pratt)
Chris Rae ... lead carpenter
James Reddy ... lead dresser
Carl-Heinz Renker ... lead hand (as Carl Renker)
Joe Sala ... paint foreman
Wayne Smith ... sign writer
Norm Spence ... paint coordinator
John Wilson ... scenic carpenter
Sean Wynia ... lead hand
Kristina Lyne ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Steve Baine ... foley artist
Etter Balázs ... adr recordist: Budapest, Gaston Studios
Joe Bracciale ... dialogue editor / supervising sound editor
Alex Bullick ... sound assistant
Lee de Lang ... sound effects editor (as Lee De Lang)
Keith Elliott ... sound re-recording mixer
Robert Hanchar ... boom operator (as Rob Hanchar)
Shaughnessy Hare ... sound effects recordist
Chris Higgins ... sound assistant
Rob Nokes ... supervising sound editor
Peter Persaud ... foley recordist
Daryl Powell ... sound mixer
Andrew Tay ... sound re-recording mixer
Paul Virostek ... sound effects recordist
Julie Weinstein ... audio post-production facility manager: Deluxe Toronto
Mike Welker ... assistant sound editor
Mark Zsifkovits ... sound re-recording mixer
Jamie Gould ... re-recording assistant (uncredited)

Special Effects by 

Pierre-Paul Charbonneau ... special effects best boy (as Pierre-Paul Carbonneau)
Corbin Fox ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Jean-Luc Dinsdale ... visual effects supervisor: GVFX
Sarah McMurdo ... visual effects coordinator: GVFX
Philip Edward Alexy ... 3D lead digital artist: GVFX (uncredited)
Aruna Inversin ... digital compositor (uncredited)
Daniel Osaki ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Nick Allen ... stunt double
Duane Dickinson ... stunt double (as Duane Dickson)
Dave Hospes ... stunt double
Brad Loree ... stunt coordinator
Marshall Virtue ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Kevin Black ... key grip
Bill Dawson ... lamp operator
Dale Garrison ... lamp operator
Simon Jori ... first assistant camera: "a" camera
Scott Keates ... first assistant camera: "b" camera (as Scott Keats)
Alan MacKinnon ... generator operator (as Al McKinnon)
Alan Markfield ... still photographer
Marty McInally ... camera operator: "a" camera
Bill Molnar ... best boy grip
Jay Norton ... pre-rig key grip
Robert L. O'Hara ... dolly grip (as Robert O'Hara)
Jos Oman ... second assistant camera: "b" camera
Guy Paterson ... rigging gaffer (as Guy Patterson)
Don Saari ... gaffer
Richard Sinclair ... second assistant camera: "a" camera
Andrew Spencer-Phillips ... grip
Kwesi Thompson ... video camera operator
Max Torroba ... video coordinator
Jeff Trebenski ... best boy electric
Michael Wale ... camera operator: "b" camera
Pat Waller ... grip
Thomas Yardley ... camera trainee
Gerhard Ramone Young ... grip (as Gerhard 'Ramone' Young)
Marcus James ... first assistant camera: "b" camera (uncredited)
Marty McInally ... steadicam operator (uncredited)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting: Canada
Sean Cossey ... casting: Canada
Doreen Ferreira ... extras casting associate
Sandra-Ken Freeman ... extras casting
Alpha Tyler ... casting assistant: Los Angeles

Costume and Wardrobe Department 

Roger Baron ... costume coordinator
Michelle Hunter ... assistant costume designer
Maria Livingstone ... costume set supervisor
Susan Pajos ... costumer

Editorial Department 

Anthony Bozanich ... first assistant editor
Roman Caprano ... post-production assistant
Cyril Drabinsky ... colorist: Deluxe Laboratories
Roger Fenton ... assistant editor
Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter: Executive Cutting Service (as Mary Duerrstein)
Matvey Shatz ... color timer
Achim Strack ... post-production coordinator: Germany

Music Department 

Ryeland Allison ... composer: additional music
Michael Bowers ... composer: additional music
Randy Gerston ... music supervisor
Amanda Goodpaster ... music editor (as Amanda Goodpastor)
Brian Leff ... music coordinator
Chris Mangione ... temp music
Daniel Schweiger ... temp music (as Daniel Schwieger)
Casey Stone ... music scoring mixer
Jeanette Surga ... music editor (as Janette Surga)
Joshua Winget ... music editor
Marcus Barone ... music administrator (uncredited)
Gil Talmi ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Sydney Belzberg ... vehicle supplier liaison: Budget Rent A Car
Larry Boyce ... driver: cast
Ed Boyd ... driver: grip truck
Thea Brown ... driver: cast
Robert Buxton ... driver: electric truck (as Bob Buxton)
Rick Giles ... driver: camera truck
Joaquim Guita ... driver: Germany
Shawn Henter ... driver: honeywagon
John Horjono ... driver: special effects truck
Oscar Lucchetta ... driver: starwagon (as Oscar Luchetta)
Ed McDonough ... driver: props truck
Ken Meier ... picture car wrangler
Gaetan Morin ... driver: set decoration
Les Peters ... driver: cable truck
Ric Petrini ... driver: cast
Bill Rodney ... driver: starwagon
Don Stenstrom ... driver: starwagon
Charlie Teeple ... driver: construction truck
Bob Thorner ... transportation captain
Ian 'Moss' Urquhart ... transportation coordinator
Brian Whitlock ... driver: hair/make-up/wardrobe truck

Other crew 

Lyndsay Anderson ... location production assistant (as Lindsay Anderson)
Steven Banks Tesney ... web site designer: Mr. Evans
Alan Bartolic ... assistant location manager / location scout
Art Bennett ... security captain
Christa Bentlage ... assistant: Mr. Schmidt
Karen Bergen ... assistant accountant / payroll
Graham Blacklock ... craft service / first aid
Ken Brooker ... assistant location manager
Nicole Bruch ... assistant: Ms. Müller
Camilo Buendia ... location production assistant
Clint Butler ... location production assistant
John Cannon ... accountant: MPCA
Morris Chapdelaine ... stand-in
Cory Chew ... completion bond: Film Finances
Samantha Crew ... stand-in
Hans Dayal ... trainee assistant location manager
Jitka Dermiskova ... location production assistant
Dino Dinico ... extras wrangler
Mark Dumas ... animal wrangler: Creative Animal Talent
Dani Elias ... production office
Alison Eng ... post-production accountant
Sonja Ewers ... head of development: Talent Network
Glenn D. Feig ... production legal: Frankel & Feig
Maggie Giberson ... accountant: post-production sound
Susanne Glebke ... assistant accountant: Talent Network
Francisco Gonzalez ... international sales: MPCA (as Francisco J. González)
Louisa Gradnitzer ... location manager
Montgomery Hill ... location production assistant
Carol Hocking ... assistant accountant
Carole Jensson ... assistant chef (as Carol Jensson)
Jeane Kidd ... security captain
Laura Lynn Kucharski ... location production assistant
Kyle Leydier ... location production assistant
Reuben Liber ... production executive: MPCA
Stefan Lux ... production controller: Talent Network
Gregory Makaroff ... stand-in (as Greg Makaroff)
Daryl Makortoff ... location production assistant
Brenda McClellan ... assistant accountant / payroll
Nancy Elizabeth McKenzie ... assistant production coordinator (as Nancy McKenzie)
Rhiannon Meier ... assistant: Brad Krevoy
Erik Mountain ... assistant: Brad Krevoy
Susan Muir ... completion bond: Film Finances
Sonja Mörkens ... coordinator: IWP
Jörg Nickel ... production legal: BFJM, Frankel & Feig
Dagmar Niehage ... assistant: Mr. Rettig
Buckley Norris ... insurance broker: AON/Ruben Winkler Entertainment
Ambrose Aibi Okundaye ... location production assistant (as Aibi Okundaye)
Susan Peck ... location production assistant
Conny Puchner ... assistant accountant: Talent Network
Lisa Ragosin ... production coordinator
Steve Ransohoff ... completion bond: Film Finances
Barbra Richardsen ... production accountant
Steve Risa ... chef
Stephen Scharf ... production legal: Frankel & Feig
Paula Schmit ... completion bond: Film Finances
Monika Schotz ... production legal: Frankel & Feig (as Monika Scholz)
Bernhard Speck ... production accountant: Talent Network
J.C. Strouts ... key location production assistant (as JC Strouts)
Martin Svab ... production executive: Original Voices
Drew Thompson ... on-set animal wrangler: Vreative Animal Talent
Rick Toulon ... production legal: Frankel & Feig (as Rik Toulon)
Cristina Weigmann ... script supervisor (as Christina Weigmann)
Larry Winokur ... publicist: BWR Public Relations
Steve Woodley ... on-set animal wrangler: Creative Animal Talent
Maureen Young ... craft services: extras
Terence Chase ... security co-captain (uncredited)
Jürgen Jansen ... assistant post-production accountant (uncredited)
Grant Lutz ... production assistant (uncredited)
Robert Milicevic ... security (uncredited)
Dominic Jack Pizzo Sr. ... craft service (uncredited)
Darren Robertson ... playback coordinator (uncredited)

Thanks 

Josh Baldwin ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page