Edit
Home on the Range (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Will Finn
John Sanford

Writing Credits  

Will Finn ... (written by) and
John Sanford ... (written by)
 
Will Finn ... (story) &
John Sanford ... (story) &
Michael LaBash ... (story) &
Sam J. Levine ... (story) (as Sam Levine) &
Mark Kennedy ... (story) &
Robert Lence ... (story)
 
Keith Baxter ... (additional story)
Mike Kunkel ... (additional story)
Jason Lethcoe ... (additional story)
Donnie Long ... (additional story)
Michael Lucker ... (uncredited)
John Norton ... (additional story) (uncredited)
Brian Pimental ... (additional story)
David Moses Pimentel ... (additional story)
Ralph Zondag ... (additional story)
Davy Liu ... (additional story)
Don Hall ... (additional story) (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Rusty, the Dog (voice)
...
Maggie (voice)
Bobby Block ...
Piggy (voice)
...
Wesley (voice)
...
Pearl Gesner (voice)
Charlie Dell ...
Ollie, the Pig (voice)
...
Mrs. Caloway (voice)
...
Rico (voice)
...
Larry, the Duck (voice)
...
Jeb, the Goat (voice)
...
Buck (voice)
...
Lucky Jack (voice)
...
Audrey, the Chicken (voice)
Lance LeGault ...
Junior, the Buffalo (voice)
Sam J. Levine ...
The Willie Brothers (voice)
...
Alameda Slim (voice)
Ann Richards ...
Annie (voice) (as Governor Ann Richards)
...
Sheriff Sam Brown
...
Piggy (voice)
...
Piggy (voice)
...
Grace (voice)
...
Barry & Bob, the Longhorns (voice)
...
Patrick (voice)
...
Abner (voice)
Mike Bell ...
Additional Voice (voice)
Tim Blevins ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Tami Tappan Damiano ...
Additional Voice (voice) (as Tami Tappin Damiano)
...
Additional Voice (voice)
Randy Erwin ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Linda Griffin ...
Additional Voice (voice)
Pam Hamill ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Kevin Ligon ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Mickie McGowan ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice) (as Jordan Orr)
Wilbur Pauley ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Garnett Sailor ...
Additional Voice (voice)
Peter Samuel ...
Additional Voice (voice)
John Sanford ...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
...
Additional Voice (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
David Burnham ...
Willie Brother #1 (voice)
Jason Graae ...
Willie Brother #2 (voice)
...
Willie Brother #3 (voice)
Create a character page for: ?

Produced by 

Alice Dewey ... producer (as Alice Dewey Goldstone)
David J. Steinberg ... associate producer

Music by 

Alan Menken

Film Editing by 

H. Lee Peterson

Casting By 

Matthew Jon Beck
Mary Hidalgo

Production Design by 

David Cutler

Art Direction by 

David Cutler

Production Management 

Lesley Addario Bentivegna ... assistant production manager: editorial & production
Tamara Boutcher ... production manager
Jenn Brown ... assistant production manager: story
Kathy Cavaiola ... assistant production manager (as Kathy Cavaiola-Hill) (Script/Recording)
Kelley Derr ... assistant production manager: publicity
Doeri Welch Greiner ... assistant production manager: animation
Fred Herrman ... assistant production manager: layout
Suzanne Henderson Holmes ... assistant production manager: backgrounds
Cathy McGowan Leahy ... assistant production manager: animation check
Dave Okey ... assistant production manager: editorial
Tim Pauer ... assistant production manager: clean-up
Tina M. Pedigo ... assistant production manager: digital production (as Tina Pedigo Brooks)
Berenice Robinson ... post-production manager
Melissa K. Schilder ... assistant production manager: sweatbox/electronic workbook (as Melissa Schilder Allen)

Art Department 

Dennis Blakey ... artistic coordinator (as Dennis M. Blakey)
Mike Gabriel ... visual development artist
Vance Gerry ... additional visual development artist
Michael Giaimo ... visual development artist
Carter Goodrich ... additional visual development artist
Joe Grant ... additional visual development artist
Dennis Greco ... additional visual development artist
Carole Holliday ... additional visual development artist
Michael Humphries ... visual development artist
Karen A. Keller ... visual development artist
Craig Kellman ... additional visual development artist
Tom LaBaff ... storyboard artist
Jill Petrilak ... visual development artist (as Jill A. Petrilak)
Carol Kieffer Police ... visual development artist
Kimberley Gray Rozner ... assistant artistic coordinator (as Kimberley Cope)
Caren Scarpulla ... visual development artist
Chris Ure ... visual development artist (as Christopher J. Ure)
Fred Warter ... visual development artist

Sound Department 

Michael Baum ... dialogue recording coordinator
Jim Brookshire ... adr supervisor
Vince Caro ... adr recordist
Tim Chau ... sound designer / supervising sound editor
Dan Cubert ... sound mixer
André Dias ... music recording & re-recording
Diana Flores ... adr mixer
Albert Gasser ... sound editor
Randall Guth ... first assistant sound ediotr
Nils C. Jensen ... sound effects editor
Doc Kane ... original dialogue recordist
Steve Kohler ... pre-mix recordist
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Alyson Dee Moore ... foley artist
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist
Chris Pinkston ... sound
Terry Porter ... sound re-recording mixer
John Roesch ... foley artist
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer

Visual Effects by 

Sean Applegate ... visual effects animator
Virgilio John Aquino ... effects breakdown artist
John Allan Armstrong ... visual effects animator (as John Armstrong)
Gordon Baker ... visual effects animator
Mark Barrows ... key assistant effects animator
Allen Blyth ... visual effects animator
Edward Derian Boyke ... technology support
Bruce D. Buckley ... digital artist
Kimberly Burk ... assistant effects animator (as Kim Burk)
Craig Caton ... layout technical director
Dan Chaika ... visual effects animator
Peter DeMund ... visual effects animator
James DeValera Mansfield ... visual effects animator
Ty Elliott ... key assistant effects animator
Christian M. Elsensohn ... render I/O administrator: Walt Disney
Steven J. Filatro ... effects breakdown artist (as Steve Filatro)
Joel Fletcher ... digital artist
Kristin K. Fong-Lukavsky ... effects breakdown artist
Timothy Gales ... assistant compositing supervisor (as Timothy B. Gales)
Ray Hofstedt ... key assistant effects animator
Elizabeth Holmes ... key assistant effects animator
Derrick Huckvale ... scene setup
Iva S. Itchevska ... look development technical director: Digital Heard
Andy Jolliff ... technical director
Michael Cadwallader Jones ... visual effects animator
Michael Kaschalk ... supervising digital effects animator
David M. Kcenich ... key assistant effects animator (as David Kcenich)
Chris Keene ... layout technical director
Ted Kierscey ... visual effects animator (as Ted C. Kierscey)
Cynthia Neill Knizek ... visual effects animator
Dorse A. Lanpher ... visual effects animator
Christine Laubach ... digital retouch artist
Dan Lund ... visual effects animator
Mauro Maressa ... visual effects animator
Michele Mazzano ... assistant production manager: visual effects
Thomas C. Meyer ... technical director: production support
David 'Joey' Mildenberger ... visual effects animator
Stephen B. Moore ... visual effects animator (as Steve Moore)
Mark Myer ... visual effects animator
Jimmie Nelson ... render i/o administrator
Jean-Paul Orpinas ... effects breakdown artist
Masa Oshiro ... visual effects animator
Joseph C. Pepe ... key assistant effects animator (as Joseph Christopher Pepe)
Pete Pepe ... key assistant effects animator (as Peter Francis Pepe Jr.)
Philip Pignotti ... effects breakdown artist
Christopher Poplin ... model development technical director
Eric Powers ... lead software technical director
Heather Pritchett ... look development technical director: Digital Heard
Tonya Ramsey ... visual effects animator
James 'J.R.' Russell ... compositing/digital file services supervisor (as James 'JR' Russell)
Jason Salata ... scene setup (as Jason G. Salata)
Van Shirvanian ... assistant effects animator
Brad Smith ... render I/O administrator
Steve Starr ... key assistant effects animator
Amanda Jane Talbot ... key assistant effects animator (as Amanda J. Talbot)
Michael Toth ... key assistant effects animator (as Michael Anthony Toth)
John Tucker ... key assistant effects animator
Phillip Vigil ... visual effects animator
Marlon West ... visual effects supervisor
Nicole Alene Zamora ... effects breakdown artist (as Nicole A. Zamora-Redson)
David J. Blumenfeld ... assistant technical director (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Aardal ... camera/film recorder operator
William Aylsworth ... camera/film recorder operator (as Billy Aylsworth)
David Booth ... camera/film recorder operator
Marc Canas ... camera/film recorder operator
John Derderian ... camera/film recorder operator
Jennie Kepenek Mouzis ... camera/film recorder operator
Suzy Zeffren ... camera department coordinator

Animation Department 

Drew Adams ... inbetween artist: "Slim" and "Junior"
Kevin R. Adams ... assistant head of layout
Raul Aguirre ... rough inbetweener (as Raul Aguirre Jr.)
Joyce Alexander ... painter
Tim Allen ... animator: "Maggie"
Carmen R. Alvarez ... paint mark-up (as Carmen Regina Alvarez)
Leyla C. Amaro Nodas ... registration
Todd Ammons ... assistant animator: "Slim" and "Junior" (as Todd H. Ammons)
Scott Anderson ... assistant animator: "Maggie"
Jennifer K. Ando ... background artist
Bill Andres ... color model mark-up
Tony Anselmo ... key assistant animator: "Miscellaneous"
Sunny Apinchapong ... background artist
Debra Armstrong ... key assistant animator: "Maggie"
Kirk E. Axtell II ... painter (as Kirk Axtell II)
Dale Baer ... supervising animator: "Alameda Slim" and "Junior"
Kathleen M. Bailey ... additional clean-up artist
James Baker ... animator: "Rico", "Willies" and "Horses"
Thomas Baker ... scene planning supervisor
Doug Ball ... background artist
Jeff Beazley ... layout artist
Jared Beckstrand ... animator: "Maggie"
Jenny Behnke ... scene set-up: layout (as Jennifer Behnke)
George Benavides ... rough inbetweener
Bill Berg ... lead key assistant animator: "Willies" and "Horses"
Mitchell Bernal ... additional layout artist
Russell Blandino ... assistant paint supervisor
Sara Bleick ... scene planner (as S.J. Bleick)
Nicolette Bonnell ... animator
Dan Boulos ... lead animator: "Rusty"
Jo Ann Breuer ... 2D animation processor
Chris Buck ... supervising animator: "Maggie"
James Burks ... inbetween artist: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Annette Byrne-Morel ... assistant animator: "Buck" and "Pearl" (as Annette Morel)
Joey Calderon ... painter
Ofra Afouta Calderon ... painter (as Ofra Afuta Naylor)
Jennifer Cardon Klein ... additional animator (as Jennifer Cardon)
Ryan L. Carlson ... inbetween artist: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures" (as Ryan Carlson)
Hortensia Casagran ... paint/final check supervisor (as Hortensia M. Casagran)
Janice M. Caston ... painter
Christenson M. Casugo ... breakdown artist: "Mrs. Caloway"
Chen-Yi Chang ... story artist
Ray Chen ... key assistant layout artist
Karen China ... assistant 2D animation processing supervisor (as Karen N. China)
Jerry Yu Ching ... animator: "Maggie"
Chang Yei Cho ... breakdown artist: "Miscellaneous"
Inna Chon ... key assistant animator: "Buck" and "Pearl"
Wesley Chun ... key assistant animator: "Miscellaneous" (as Wes Chun)
Glen Claybrook ... scene planner
Casey Clayton ... paint mark-up
Sandro Cleuzo ... supervising animator: "Sheriff" and "Jeb" (as Sandro Lucio Cleuzo)
Merry Kanawyer Clingen ... key assistant animator: "Willies" and "Horses"
Diana Coco ... assistant animator: "Farm Animals"
Casey E. Coffey ... rough inbetweener (as Casey Coffey)
Charles Colladay ... look development technical director: color models
Karen Comella ... color models supervisor
Regina Conroy ... breakdown artist: "Maggie"
Jesus Cortes ... key assistant animator: "Miscellaneous"
Annamarie Costa ... scene planner
Penny Coulter ... color stylist
Trish Coveney-Rees ... layout artist
Fred Craig ... additional layout artist
Lynnette Cullen ... digital mark-up
Lea Dahlen ... final checker
Margie Daniels ... key assistant animator: "Mrs. Caloway"
Chris Darroca ... breakdown artist: "Lucky Jack" and "Rico" (as Christopher Gerard Darroca)
Bob Davies ... animator: "Mrs. Caloway" and "Barry & Bob"
Bill Davis ... additional layout artist
Anthony de Rosa ... animator: "Maggie"
Andreas Deja ... animator: "Slim" and "Junior"
Robert Dettloff ... painter
Frank Dietz ... breakdown artist: "Slim" and "Junior" (as Frank F. Dietz)
Mike Disa ... animator: "Slim" and "Junior"
Roberto Espanto Domingo ... animator: "Slim" and "Junior"
Marcia Kimura Dougherty ... key assistant animator: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures"
Debbie Du Bois ... background artist
Lee Dunkman ... key assistant animator: "Mrs. Caloway"
Adam Dykstra ... animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Russ Edmonds ... supervising animator: "Rico", "Willies" and "Horses"
Teresa Eidenbock ... assistant animator: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures"
Craig Elliott ... key assistant layout artist
Thomas Estrada ... assistant animator: "Mrs. Caloway"
Raymond Fabular ... inbetween artist: "Lucky Jack" and "Rico" (as Raymond Flores Fabular)
Brian Ferguson ... animator: "Rico", "Willies" and "Horses"
Phyllis Fields ... assistant paint supervisor (as Phyllis Estelle Fields)
James Aaron Finch ... key assistant layout artist
Wendie Fischer ... rough inbetweener (as Wendie Lynn Fischer)
Gareth Fishbaugh ... assistant 2D animation processing supervisor (as Gareth P. Fishbaugh)
Larry R. Flores ... rough inbetweener
Michael Foley ... painter
Nickolas M. Frangos ... breakdown artist: "Willies" and "Horses"
Doug Frankel ... animator: "Slim" and "Junior"
Brigitte Franzka-Fritz ... assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico" (as Brigitte T. Franzka-Fritz)
Cliff Freitas ... breakdown artist: "Buck" and "Pearl"
June Fujimoto ... lead key assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty" (as June M. Fujimoto)
Edmund Gabriel ... rough inbetweener
Danny Galieote ... animator: "Maggie"
Sean Gallimore ... key assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Miguel Gil ... background artist
Ben Gluck ... story artist
Patricia L. Gold ... paint mark-up
Ed Gombert ... story artist
Maria Gonzalez ... color stylist
Cynthia Goode ... lead scene planner
Dean Gordon ... background artist
Steven Pierre Gordon ... animator: "Buck"
Debbie Green ... painter
Mike Greenholt ... rough inbetweener
Vernette Griffee ... painter
Kevin M. Grow ... assistant animator: "Mrs. Caloway"
Akemi Gutierrez ... key assistant animator: "Mrs. Caloway"
Edward R. Gutierrez ... lead key assistant animator: "Farm Animals"
Joe Haidar ... animator: "Rico", "Willies" and "Horses"
Barbara Lynn Hamane ... lead color stylist
Dan Hansen ... layout artist
Kevin Harkey ... story artist (as Kevin L. Harkey)
Kris Heller ... assistant animator: "Buck" and "Pearl"
Mark Henley ... scene planning supervisor
Mark Henn ... supervising animator: "Grace", "Wesley", "Rusty" and "Pearl"
Leland J. Hepler ... key assistant animator: "Herd"
Arturo A. Hernandez ... assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico" (as Arturo Alejandro Hernandez)
Suzanne Hirota ... inbetween artist: "Maggie" (as Suzanne F. Hirota)
Mina Ho Ferrante ... additional layout artist
Lam Hoang ... key assistant layout artist
T. Daniel Hofstedt ... additional animator
Allison Hollen ... key assistant animator: "Miscellaneous"
Renee Holt ... lead key assistant animator: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures"
Richard Hoppe ... animator: "Sheriff" and "Jeb"
Akemi Horiuchi ... key assistant animator: "Mrs. Caloway" (as Akemi Gutierrez)
Daniel Hu ... additional layout artist
Chris Hubbard ... animator: "Farm Animals" (as Christopher Hubbard)
Janette Hulett ... animation checker
Dietz Toshio Ichishita ... assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Jay Jackson ... additional animator
Ron Jackson ... scene planner (as Ronald J. Jackson)
Emily Jiuliano ... lead key assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico"
Noel C. Johnson ... additional layout artist
Carl Jones ... background artist
Debra Jorgensborg ... color stylist (as Debbie Jorgensborg)
Chan Woo Jung ... assistant animator: "Miscellaneous"
Myung Kang ... key assistant animator: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures" (as Myung Kang Teague)
David Karp ... painter
Angelika Katz ... painter (as Angelika R. Katz)
Clay Kaytis ... animator: "Farm Animals"
Karen A. Keller ... layout artist
Shawn Keller ... lead animator: "Lucky Jack"
Mark Kennedy ... story artist (as Mark D. Kennedy)
Brian Kesinger ... assistant layout artist
Misoon Kim ... final checker
Sang-Jin Kim ... animator: "Buck"
Yung Soo Kim ... assistant animator: "Miscellaneous"
Sally-Anne King ... final checker
Nancy Kniep ... lead key assistant animator: "Mrs. Caloway" (as Nancy E. Kniep)
Mark Koetsier ... animator: "Buck"
Jody Kooistra ... breakdown artist: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Marty Korth ... lead key assistant animator: "Miscellaneous" (as Martin Korth)
Michael Kurinsky ... background artist
Michael LaBash ... story artist
Cynthia Landeros ... breakdown artist: "Maggie"
Susan Lantz ... key assistant animator: "Maggie"
Calvin Le Duc ... key assistant animator: "Miscellaneous"
John Lee ... background artist
Kukhee Lee ... painter
Taik Lee ... inbetween artist: "Buck" and "Pearl"
Roberta Lee-Borchardt ... paint mark-up (as Roberta Lee Borchardt)
Karan Lee-Storr ... registration
Steve Lenze ... breakdown artist: "Miscellaneous"
Julio Leon ... assistant layout artist
Anthony Leondis ... story artist (as Tony Leondis)
Ely Lester ... rough inbetweener
Michael Lester ... rough inbetweener
Sam J. Levine ... story artist (as Sam Levine)
Daniel Yoontaek Lim ... assistant animator: "Maggie"
David J. Link ... scene planner
Robert Lizardo ... 2D animation processor
James Lopez ... lead animator: "Farm Animals"
William Lorencz ... background artist
Jerry Loveland ... background artist
Steve Lubin ... key assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico"
Kaaren Lundeen ... associate lead key assistant animator: "Willies" and "Horses"
Heidi Lin Mahoney ... color stylist
Patricia Ann Billings Malone ... breakdown artist: "Buck" and "Pearl" (as Patricia Ann Billings-Malone)
Cristy Maltese ... background supervisor (as Cristy Maltese Lynch)
Duncan Marjoribanks ... supervising animator: "Mrs. Caloway"
Alex Mark ... animation research and development (as Alexander Mark)
James Anthony Marquez ... inbetween artist: "Mrs. Caloway"
Monica Marroquin ... blue sketch artist (as Monica Albracht Marroquin)
James J. Martin ... background artist
Joseph Mateo ... animator: "Maggie", "Rico", "Willies" and "Horses"
Scott McCartor ... scene planner
Beth Ann McCoy ... color model mark-up (as Beth Ann McCoy-Gee)
Teri McDonald ... assistant final check supervisor (as Teri N. McDonald)
Miriam McDonnell ... assistant animator: "Miscellaneous"
Michael A. McFerren ... 2D animation processor (as Michael Alan McFerren)
Richard J. McFerren ... 2D animation processor
Kelly McGraw ... background artist
Brian McKim ... key assistant animator: "Buck" and "Pearl" (as Brian B. McKim)
Mike McKinney ... key assistant animator: "Slim" and "Junior" (as Michael G. McKinney)
Mary Measures ... assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Denise Meehan ... assistant animator: "Buck" and "Pearl"
Peter Megow ... technical director: "Herd"
Lieve Miessen ... key assistant animator: "Maggie"
Gregory C. Miller ... background artist
Denise M. Mitchell ... animation checker
Mark Mitchell ... animator: "Buck" (as Mark Alan Mitchell)
Emil Mitev ... layout artist
Bernadette Moley ... assistant animator: "Maggie"
Deborah Mooneyham ... painter (as Deborah Jane Mooneyham)
Don Moore ... background artist
Rick Moore ... layout artist
Joseph C. Moshier ... character stylist (as Joe Moshier)
Gary Mouri ... layout artist
Margarito Murillo ... painter
Gary Myers ... breakdown artist: "Slim" and "Junior" (as Gary J. Myers)
Yoon Sook Nam ... breakdown artist: "Buck" and "Pearl"
Terry Naughton ... key assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico"
Jan Naylor ... assistant animator: "Farm Animals"
Kevin Nelson ... layout artist
Tao Huu Nguyen ... breakdown artist: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Karen Nugent ... painter (as Karen Lynne Nugent)
Helen O'Flynn ... animation checker
Michael O'Mara ... additional layout artist
Madlyn O'Neill ... blue sketch artist (as Madlyn Zusmer O'Neill)
Eunice Ok Yu ... key assistant animator: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures" (as Eunice 'Eun Ok' Yu)
Karen S. Paat ... assistant animation check supervisor
Marsha Park ... key assistant animator: "Miscellaneous" (as Marsha W.J. Park-Yum)
Don Parmele ... key assistant animator: "Maggie"
Ginny Parmele ... lead key assistant animator: "Buck" and "Pearl"
Dorothea Baker Paul ... key assistant animator: "Mrs. Caloway"
Catherine Peterson ... final checker (as Catherine Mirkovich-Peterson)
Philip Phillipson ... background artist
Eric Pigors ... key assistant animator: "Slim" and "Junior"
David Moses Pimentel ... additional animator
Carol Kieffer Police ... layout stylist
Doug Post ... assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Jean-Christophe Poulain ... layout supervisor
Linda Praamsma ... painter (as Rosalinde Praamsma)
Robb Pratt ... animator: "Mrs. Caloway"
Ruben Procopio ... lead key assistant animator: "Slim" and "Junior"
Mark Pudleiner ... animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty" / lead animator: "Herd"
Jeff Purves ... layout artist
Sheldon Ramones ... scene set-up: "Herd"
Bonnie Ramsey ... paint mark-up (as Bonnie A. Ramsey)
Dan Read ... background artist (as Daniel Read)
Yolanda Rearick ... painter
David Recinos ... breakdown artist: "Slim" and "Junior" (as David E. Recinos)
Dana M. Reemes ... key assistant animator: "Miscellaneous"
Allison Renna ... breakdown artist: "Sheriff", "Jeb", "Pearl" and "Vultures"
Mary-Jean Repchuk ... assistant animator: "Mrs. Caloway"
Robyn Roberts ... 2D animation processing supervisor (as Robyn L. Roberts)
Leonard Robledo ... background artist
Richard Rocha ... key assistant animator: "Mrs. Caloway" (as Richard D. Rocha)
Bobby Rubio ... rough inbetweener (as Bobby Alcid Rubio)
Ania Rubisz ... painter
Al Salgado ... breakdown artist: "Mrs. Caloway"
Jacqueline M. Sanchez ... key assistant animator: "Buck" and "Pearl" (as Jacqueline Sanchez)
Carmen Sanderson ... painter
Chris Sauve ... animator: "Slim", "Junior" and "Barry & Bob" (as Christopher Sauve)
Daniel Schier ... inbetween artist: "Lucky Jack" and "Rico"
Christine Schultz ... painter
Martin Schwartz ... assistant animator: "Willies" and "Horses"
Natasha Selfridge ... key assistant animator: "Maggie" (as Natasha Dukelski Selfridge)
Craig Sellars ... assistant layout artist
Gary Shafer ... animation checker (as Gary G. Shafer)
Mavis Shafer ... animation checker
Tom Shannon ... layout artist
Heidi Shellhorn ... painter (as Heidi Woodward Shellhorn)
Grace Shirado ... color model mark-up (as Grace H. Shirado)
Michael Show ... animator: "Mrs. Caloway"
Bruce W. Smith ... supervising animator: "Pearl"
Kevin M. Smith ... rough inbetweener
Marc Smith ... animator: "Maggie"
Karen Somerville ... animation checker
Chris Sonnenberg ... rough inbetweener
Ann Sorensen ... assistant color models supervisor (as Ann Marie Sorenson)
Lisa Souza ... assistant layout artist
Mac Spada ... inbetween artist: "Grace", "Wesley" and "Rusty" (as Margaret 'Mac' Spada)
Michael Stocker ... animator: "Maggie"
Juliet Stroud ... key assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty" (as Juliet Stroud-Duncan)
Susan Sugita ... assistant animator: "Miscellaneous" (as Susan Y. Sugita)
Wes Sullivan ... rough inbetweener
Michael Surrey ... supervising animator: "Buck"
Allen Tam ... layout artist (as Allen C. Tam)
Trevor Tamboline ... key assistant animator: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Dan Tanaka ... key assistant animator: "Lucky Jack" and "Rico"
George Taylor ... background artist
Roxanne M. Taylor ... painter
Myrian Ferron Tello ... paint mark-up
Barry Temple ... animator: "Mrs. Caloway"
Tami Terusa ... painter
Aliki Theofilopoulos ... rough inbetweener
Bill Thinnes ... breakdown artist: "Mrs. Caloway" (as Wm. John Thinnes)
Maryann Thomas ... background artist
Steven K. Thompson ... assistant animator: "Maggie"
Faye Tipton ... scene planner (as Faye Tipton Johnson)
Marshall Lee Toomey ... clean-up supervisor
Alex Topete ... key assistant animator: "Slim" and "Junior"
Marianne Tucker ... lead key assistant animator: "Maggie"
Chris Ure ... story artist (as Christopher J. Ure)
Britt Van der Nagel ... painter (as Britt-Marie Van Der Nagel)
Raffaello Vecchione ... character sculptor
Irma Velez ... assistant paint supervisor
Bill Waldman ... animator: "Mrs. Caloway"
Doug Walker ... additional layout artist
Kevyn Wallace ... assistant layout artist
Mark Walton ... story artist
Andreas Wessel-Therhorn ... additional animator
Will Weston ... assistant layout artist
Joe Whyte ... additional layout artist
Barbara Wiles ... animation check supervisor
Dougg Williams ... animator: "Maggie"
Theresa Wiseman ... additional animator
Anthony Ho Wong ... additional animator
Ellen Woodbury ... animator: "Mrs. Caloway"
Thomas Woodington ... background artist
Michael Wu ... animator: "Maggie"
Phillip Young ... additional animator (as Phil Young)
Kimberly Moriki Zamlich ... inbetween artist: "Grace", "Wesley" and "Rusty"
Yong-Hong Zhong ... key assistant layout artist
Stephan Zupkas ... key assistant animator: "Miscellaneous"
David J. Zywicki ... color model mark-up
Lillian A. Chapman ... assistant animator: "Mrs. Caloway" (uncredited)

Casting Department 

Ruth Lambert ... additional casting

Editorial Department 

Robert Bagley ... post-production coordinator
Terry Claborn ... color timer
Robert J. Hansen ... transfer room operator
Mark A. Hester ... associate editor (as Mark Hester)
Rich Mackay ... negative cutter (as Rick Mackay)
James Melton ... assistant editor
Craig Paulsen ... first assistant editor
Hermann H. Schmidt ... additional assistant editor
Mary Beth Smith ... negative cutter
Bruce Tauscher ... color timer
Valerie Flueger Veras ... assistant post-production supervisor (as Valerie Flueger)
Karl Armstrong ... avid assistant (uncredited)

Music Department 

Joel Berke ... music production assistant
Doug Besterman ... additional orchestrator (as Douglas Besterman)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
David Campbell ... arranger, orchestrator, conductor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Daniel Gaber ... assistant music editor
Earl Ghaffari ... music editor
Jill Iverson ... music production assistant
Michael Kosarin ... conductor: songs and score / vocal arranger / vocal contractor
Deniece LaRocca ... music production coordinator (as Deniece Hall)
Tom MacDougall ... music production supervisor
Alan Menken ... music arranger: songs / music producer: songs and score / songs: music by
Andrew Page ... music production manager
Peter Rotter ... orchestra contractor
Glenn Slater ... songs: lyrics by
Michael Starobin ... music arranger: songs / orchestrator: songs and score
James Thatcher ... musician: french horn
Danny Troob ... additional orchestrator
Booker White ... music preparation
Reggie Wilson ... songs contractor
Frank Wolf ... music mixer: songs and score
Ed Woolley ... music engineer/mixer
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Other crew 

Lia Abbate ... production supporter
Patricia L. Adams ... production assistant
James Colby Bette ... render i/o engineer/lead
Bobby Block ... additional voices
Rik Bomberger ... technical supporter
Alan Botvinick ... assistant manager: digital resources
Stephen D. Bowline ... software engineer
Holly E. Bratton ... manager: color models
Scott L. Burris ... technology crew
William T. Carpenter ... technology crew
Vicki Casper ... reuse & stock librarian (as Vicki L. Casper)
Dwayne Colbert ... production assistant: story/editorial
Mary T. Corgan ... digital guru
Tom Corrigan ... technology crew
Patrick Dalton ... software developer
Liane Abel Dietz ... administrative manager
Monica Dollison ... data entry: scene planning & effects
Brett Drogmund ... development team
Bill Fadness ... digital film print supervisor
Norbert Faerstain ... production staff
Ronald A. Fischer ... technology crew
Lisa Fisher ... digital trainer
David Patrick Flynn ... technology crew
Kathleen Marie-Frainier Fredrickson ... production accountant
Christopher W. Gee ... technical supervisor: film and digital services
Jonathan E. Geibel ... technology crew
Kent Gordon ... digital file services
Dennis Greco ... visual development artist
Thomas Greer ... technology crew
Julianne Hale ... production accountant
Michael J. Henderson ... technology crew
Stephanie C. Herrman ... assistant manager: Digital and Film Print Services / assistant manager: camera
Paul Hildebrandt ... technology crew
Brandy Hill ... digital film print supervisor
James P. Hurrell ... software developer
Katherine A. Irwin ... assistant manager: scene planning
Darrian M. James ... avid technical support
Michael Lee James ... software engineer
Laura I. Jamie ... data entry: scene planning & effects
Amindra Jayasinghe ... technical supporter
Jason Phillip Johnson ... software engineer
Lawrence Jonas ... production assistant
Marc Jordan ... technology crew
Kimberly W. Keech ... technology supporter
Frank William Knittel ... assistant production accountant
Tim Kwan ... assistant manager: scene planning
Cindy Leggett-Ford ... assistant department manager
Ben Lemon ... assistant manager: disk space and retakes
Tamara Lusher ... visual development (as Tamara D. Lusher)
Nathan Massmann ... production assistant
Michael McClure ... technology crew
Dara McGarry ... technical supporter
Brenda McGirl ... manager: disk space & retakes
Kevin A. McGuire ... technology crew
Dayna B. Meltzer ... technology crew
Mary Jo Miller ... production assistant
Charlene Moncrief ... production assistant
Thomas Moore Jr. ... technology crew
Colleen Murphy ... additional production supporter
Alan A. Patel ... technology production supporter
Joseph Pfening ... digital file services
Shirley Pierce ... additional dialogue
James Pirzyk ... technology crew
Jeff Rochlin ... manager: systems
Brian Rodriguez ... technology crew
James A. Sandweiss ... technology crew
Matthew F. Schnittker ... senior software engineer
Clay Speicher ... technology crew
Carolyn Suzuki ... production secretary
Wendy M. Tam ... technology crew
Mark M. Tokunaga ... manager: technical services
John Trosko ... production assistant
Kevin Waldvogel ... human resources
Howard Wilczynski ... technology crew
Lisamarie Worley ... assistant production accountant
Terence Worley ... senior software engineer
Debbie G. Yu ... production assistant
Fran R. Zandonella ... software developer
Michael Zarembski ... principal engineer
Jill Gable ... production assistant (uncredited)
Clint G. Reagan ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Troy Conrad ... special thanks
Michael J. Dobson ... special thanks
Brendan Duncan ... special thanks
Doug Engalla ... special thanks
Carlos C. Estiandan ... special thanks
Jill Elizabeth Franklin ... special thanks
Chad Frye ... special thanks
Michael M. Fukumoto ... special thanks
Eric N. Garcia ... special thanks
Shon Georgie ... special thanks
Maggie Gisel ... special thanks
Tamara Khalaf ... special thanks
Tamara Lusher ... special thanks (as Tamara D. Lusher)
Mark Martin ... special thanks
Bob Morgan ... special thanks
Floyd Norman ... special thanks
Jeff Sadler ... special thanks
Cat Thelia ... special thanks
Peter John Vaughan ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page