Edit
The Chronicles of Riddick (2004) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

David Twohy

Writing Credits (WGA)  

Jim Wheat ... (characters) &
Ken Wheat ... (characters)
 
David Twohy ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Shawn Reis ...
Fabian Gujral ...
...
Peter Williams ...
Convict
...
Convict
John Mann ...
Convict
...
Convict (as P. Adrien Dorval)
Alexander Kalugin ...
Slam Boss
Douglas Arthurs ...
Slam Guard (as Douglas H. Arthurs)
Vitaly Kravchenko ...
Slam Guard (as Vitaliy Kravchenko)
...
Raoul Ganeev ...
...
Shohan Felber ...
...
...
Lajjun
...
...
Scales
...
Scalp Taker
Cedric De Souza ...
Black Robed / Meccan Cleric
Ahmad Sharmrou ...
Black Robed Cleric
...
Black Robed Cleric (as Stefano Colacitti)
Mina E. Mina ...
Coptic Cleric (as Mina Erian Mina)
...
Bump Pilot
...
Defense Minister
...
Helion Politico
Rob Daly ...
Helion Politico
...
Lead Meccan Officer (as Micasha Armstrong)
...
Young Meccan Soldier
...
Vault Officer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Create a character page for: ?

Produced by 

Camille Brown ... producer (director's cut)
Vin Diesel ... producer
Tom Engelman ... co-executive producer
Ted Field ... executive producer
Scott Kroopf ... producer
Wendy Williams ... associate producer
David Womark ... executive producer
George Zakk ... executive producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Hugh Johnson ... director of photography

Film Editing by 

Tracy Adams ... (director's cut)
Martin Hunter
Dennis Virkler

Casting By 

Coreen Mayrs
Anne McCarthy
Mary Selway

Production Design by 

Holger Gross

Art Direction by 

Kevin Ishioka
Mark W. Mansbridge
Sandi Tanaka

Set Decoration by 

Peter Lando

Costume Design by 

Michael Dennison
Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Martin Astles ... makeup effects sculptor
Terry Baliel ... wig stylist
Ian C. Ballard ... key hair stylist (as Ian Ballard)
Beth Boxall ... makeup assistant
Michael Burnett ... special makeup effects artist: dead bodies
Megan Davies ... assistant makeup artist
Richard Dean ... makeup artist: Ms. Newton
Victoria Down ... key makeup artist
Agnieszka Echallier ... project supervisor (as Agnieszka Kolakowska)
Joel Echallier ... project supervisor: monster
Ankaraj Eden ... makeup assistant (as Ankara Eden)
Vanessa Giles ... assistant makeup artist
Céline Godeau ... special makeup effects artist
Rachel Griffin ... special monster makeup
Joel Harlow ... assistant makeup effects
Diane Holme ... assistant hair stylist (as Dianne Holme)
Monica Huppert ... makeup assistant
Frank Ippolito ... special makeup effects artist
Gene Kendall ... assistant hair stylist
Michael Krehl ... makeup artist
Cindy L. Larsen ... assistant hair stylist (as Cindy Lou Larsen)
Toby Lindala ... special makeup effects artist
Ann McLaren ... special makeup effects artist
Teresa A. Meyer ... makeup assistant
Holland Miller ... special makeup effects artist
Ladan Mojallal ... assistant makeup artist
Ve Neill ... special makeup effects artist
Ryan Nicholson ... special makeup effects artist
Tamar Ouziel ... assistant makeup artist
Vittorio Palmisani ... assistant hair stylist
Robert A. Pandini ... hair stylist
James Dean Patten ... assistant hair stylist
Jennifer Powell-Folk ... makeup assistant (as Jennifer Powell)
Jessica Rain ... hair stylist
Tone Rorvik ... makeup assistant
Beverly K. Sewers ... assistant hair stylist
Carole Simcox ... day-check makeup artist
Wendy Snowdon ... assistant makeup artist
Christ Stanley ... prosthetics applicator / special makeup effects artist
Donna Stocker ... makeup assistant
Christien Tinsley ... makeup artist: Mr. Diesel
Monique Venier ... special makeup effects artist
Debra Wiebe ... hair stylist
Elke Winters ... assistant makeup artist
Angela Wood ... makeup assistant
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Yvonne Connor ... makeup artist (uncredited)
Glenn Hetrick ... special makeup effects technician (uncredited)
Sherry Van Gool ... day checker makeup artist (uncredited)

Production Management 

Jeremy Johns ... production manager: London
John Kreidman ... production supervisor
Byron A. Martin ... unit production manager: Toronto re-shoots
Lisa Rodgers ... post-production supervisor
Mandy Spencer-Phillips ... unit manager
Wendy Williams ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David Daniels ... first assistant director: London
William M. Elvin ... first assistant director (as William Elvin)
Stacy Fish ... second second assistant director
E.J. Foerster ... second unit director (as E.J. Forester)
Alleris Gillham ... assistant director
Philip Katsikas ... third assistant director
Paula S. Kyan ... assistant director
Patrice Leung ... first assistant director: second unit
Olivia Lloyd ... second assistant director: additional photography
Dustin Marks ... assistant director
Kryssta Mills ... third assistant director
Colleen Mitchell ... second assistant director: second unit
Sean Osmack ... trainee assistant director
Gordon Piper ... second unit director / trainee assistant director
Jody Ryan ... third assistant director
Eddy Santos ... second assistant director: second unit
David Ticotin ... first assistant director
Alejandro Valbuena ... first assistant director: second unit
Jennifer Zimmer ... second unit director / third assistant director
Lance Peverley ... third assistant director (uncredited)

Art Department 

Don Anderson ... assistant property master
Chris Andreas ... on set dresser
Ernie Avila ... model maker
Martine Bilodeau ... leadman
Steve Burg ... illustrator
Scott Calderwood ... set buyer
Lubor Cencak ... scenic artist
Todd Cherniawsky ... set designer
David Chow ... computer set designer
Matt Codd ... conceptual designer
Peter Christian Combe ... plasterer
Dan Crawley ... supervisor
John Dale ... construction foreman
Sharon Dever ... construction buyer
Daren Dochterman ... illustrator
Paul Duffy ... paint foreman
Hoka Duquette ... plasterer
Lee Anne Elaschuk ... graphic artist
Dave Emmonds ... head greensman
Dan Engle ... model maker
Tim Flattery ... illustrator
Luke Freeborn ... set designer
Rick Gamez ... prop builder
Jack Gauvreau ... lead sculptor
Adrian Gorton ... set designer
Phil Gough ... property master: second unit
Collin Grant ... storyboard artist
Sean Haworth ... set designer
Gideon Hay ... props
Mark Hitchler ... set designer
A. Todd Holland ... set designer
Mark Howes ... set dresser
G. Andrew Hussey ... on-set dresser: second unit
Jane Janigan ... prop person
Benton Jew ... storyboard artist
Sean Patrick Kennedy ... props
Jan Kobylka ... construction coordinator
Barry Kootchin ... head scenic artist
Eric Lafrance ... carpenter
Tim Larsen ... painter
Janis Lee ... scenic artist
Andrew Li ... set designer
Josh Lusby ... set designer
Vladimir Lushnikov ... sculptor
Kristina Lyne ... graphic designer
Jim Martin ... illustrator (as James Martin)
Thomas Martin ... assistant construction manager
Victor James Martinez ... digital set designer
Jonas Mayabb ... art
Ron Mendell ... concept artist
Andrew Menzies ... set designer
Daniel Miller ... lead sculptor
Kirstin Mooney ... art department coordinator: Los Angeles
Brian Murray ... concept artist / illustrator
Vivien Nishi ... assistant art director (as Vivian Nishi)
Phillip Norwood ... storyboard artist
James Oxford ... illustrator
Tyler Patton ... assistant property master
Hamish Purdy ... set buyer
Francisco Rosa ... lead painter
David Scott ... property constructor / props fabrication
Andrew Semple ... sculptor
Ugo Serrano ... special design: necrolensors
Maya Shimoguchi ... assistant art director
Daniel Staig ... prop design / prop maker
Mark Stainthorpe ... construction foreman
Mike Stassi ... set designer
John Sweeney ... assistant property master
Miles Teves ... concept artist
Sharon Thompson ... art department assistant
Tommy Tomlinson ... property master
Bill Vance ... construction coordinator (re-shoot)
Jim Wallis ... set designer
Loree Wershler ... graphic designer
Dean Wolcott ... set designer
Peter Lieshout ... scenic painter (uncredited)
Michele Mulkey ... painter (uncredited)
Wyatt Soutzo ... painter (uncredited)

Sound Department 

Robert Arbittier ... additional sound
John Bires ... sound engineer
Andy Bishop ... sound assistant
Bryan Bowen ... sound designer
Bryan Celano ... sound effects editor
Harry Cohen ... sound designer
Patrick Cyccone Jr. ... sound re-recording mixer: director's cut (as Patrick Cyccone)
Wendy Czajkowsky ... adr mixer
Frank Fleming ... sound recordist
Nick Foley ... adr recordist
Scott Martin Gershin ... sound designer / supervising sound editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Hector C. Gika ... sound effects editor (as Hector Gika)
Jeff Gomillion ... adr mixer
Michael Hertlein ... adr editor / dialogue editor
Daniel S. Irwin ... adr editor / dialogue editor
Chris Jenkins ... sound re-recording mixer
Thomas Jones ... adr editor / dialogue editor
Michael Kamper ... sound effects editor
Doc Kane ... adr mixer
Michael Keller ... additional sound re-recording mixer / sound re-recording mixer (director's cut)
Rick Kline ... sound re-recording mixer
David Kudell ... assistant adr editor
Greg LaPlante ... digital mastering
Carmen Lavender ... sound assistant (as Carmen Verin)
Jon Lavender ... boom operator
Matthew McKenzie ... adr recordist
Colin McLellan ... adr recordist
Frank A. Montaño ... sound re-recording mixer
James Moriana ... foley artist
Mark Ormandy ... additional sound
David Raines ... adr recordist
Philip Rogers ... adr recordist
Ann Scibelli ... sound designer
David Stanke ... assistant sound editor
Ted Swanscott ... adr mixer
Bruce Tanis ... sound effects editor
Jeff Taylor ... sound engineer
Jon Title ... sound designer
Tami Treadwell ... adr recordist
Derek Vanderhorst ... foley mixer
Hugh Waddell ... adr dialogue supervisor
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Kerry Dean Williams ... adr editor / dialogue editor
David Young ... additional sound
Rob Young ... production sound mixer
Peter Zinda ... sound designer
Jeff Glueck ... audio engineer (uncredited)

Special Effects by 

Gordon Alare ... special effects (as Gordon Alarie)
Brian Bero ... special mechanical effects
Dallas Bittner ... special effects costumer
Darin Bouyssou ... key technician: Film Illusions
Dennis Briest ... special effects technician
Jerry Constantine ... molding and casting: Film Illusions
Erik Dawe ... mechanical effects
Michael Del Rossa ... special effects crew
Anthony Francisco ... concept designer
Roy Goode ... mechanical effects
Chris Hampton ... special effects technician
Chris Hatchwell ... special effects fabricator
Timothy Huizing ... shop supervisor: specialty costumes
Anthony Julio ... special effects technician
Tom Killeen ... armor painter
Lars Lenander ... special effects foreman
Kyle T. Moore ... special effects technician
William H. Orr ... special effects director (as Bill Orr)
James Paradis ... special effects rigger
Thomas Pastor ... technical director
Shawn Ronzio ... fabricator
David Scott ... special effects props: property constructor
John Shea ... detail and painting
Russell Shinkle ... costume fabrication supervisor: necromonger, Film Illusions
Amber Skowronski ... special effects technician
Grant Smith ... key special effects rigger
Brett Stern ... fabricator and painter
Chris Sturges ... special effects technician
Ty Trand ... special effects
Steve Tressel ... special effects assistant
Andrew Verhoeven ... motion base operator
Tibor Farkas ... special effects makeup (uncredited)

Visual Effects by 

Victor Abbene ... visual effects gaffer
Holly Acton ... compositor
Shish Aikat ... educator: Rhythm & Hues
Erik Akutagawa ... scan/record manager
Danny Albano ... digital painter: Furious FX
Paul Alexiou ... editorial assistant: Double Negative
Stephanie Allen ... visual effects producer: WBA Visual Effects
Chris Anderson ... roto/paint artist: CIS Hollywood
Tim Angulo ... visual effects director of photography
Joakim Arnesson ... sequence supervisor: ILM
Joel Aron ... technical director: ILM
Matt Ashton ... senior systems: CIS Hollywood
James J. Atkinson ... sequence supervisor: Rhythm & Hues
Randall Bahnsen ... digital artist
Cheryl Bainum ... executive producer: HATCH
Jeffrey Edward Baksinski ... digital manager: Furious FX
Tricia Barrett ... digital compositor
Jason Bayever ... lighting lead: Rhythm & Hues
Ryan Beadle ... digital I/O
Pete Bebb ... 3D sequence leads: Double Negative
Thad Beier ... technical supervisor
Brian Bell ... lighting technical director
Jeffrey Benoit ... previsualization artist/animator
James Benson ... digital artist
Susana Bentsen ... digital artist
Lee Berger ... visual effects executive producer: Rhythm & Hues
Scott Beverly ... mechanical effects supervisor: New Deal Studios
Lindsay Birmingham ... visual effects production assistant: Hammerhead Productions
Justin Blaustein ... Inferno compositor
Douglas Bloom ... visual effects
Brett Boggs ... visual effects
Joe Borden ... visual effects assistant
Jayni Borgaro ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (as Jayni Kavanaugh)
Randy Bosh ... digital archivist: New Deal Studios
Brigitte Bourque ... digital compositor: Rhythm & Hues
Constance Bracewell ... 2D supervisor
Carolyn Brooks ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Mark A. Brown ... chief technologist: Rhythm & Hues
Randy Brown ... digital compositor
Nathan Brunskill ... Inferno assistant: Rhythm & Hues
Sally Bunasawa ... render coordinator: Rhythm & Hues
Thomas Burkhart ... visual effects
Catherine Burns ... painter
Jeremy Burns ... compositor: CIS Hollywood
Steve Caldwell ... digital compositor
Mark Casey ... Sabre artist: ILM
John Cassella ... lead CGI artist: CIS Hollywood
Robert Chapin ... visual effects
Pascal Chappuis ... sequence lighting lead
Andy Chen ... digital effects artist
Peter Chiang ... visual effects supervisor
Daniel Chuba ... visual effects executive producer: Hammerhead Productions (as Dan Chuba)
Thomas Clary ... 3D effects coordinator: Pacific Title & Art Studio
Jonathan Cohen ... software engineer
Dylan Cole ... lead matte painter: Rhythm & Hues
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Brian Connor ... digital compositor: ILM
Caitlin Content ... Sabre artist: ILM
Bertrand Cordier ... lighting technical director: Double Negative
Aliza Corson Chameides ... digital compositor
Ron Crabb ... matte painter
Brandon Craig ... render supervisor: Rhythm & Hues
Craig Crawford ... digital compositor
Don Crawford ... compositor: ILM
Kate Crossley ... visual effects assistant editor
Tim T. Cunningham ... visual effects coordinator: Hammerhead Productions
Ken Dackermann ... digital compositor
Jai Dadlani ... compositor: Rhythm & Hues
Thomas Dadras ... procedural animation lead: Hammerhead Productions
Dominic Daigle ... senior digital artist: HATCH
Matthew Davies ... technical director
Denise Davis ... visual effects producer: additional photography/post production
Julian de la Pena ... electrician
Tom Debenham ... visual effects supervisor: Double Negative
Eric Dehaven ... digital compositor
Dimitri Delacovias ... conceptual artist / senior matte painter
Michelle Deniaud ... texture painter
Laura Denicke ... production coordinator: ILM
Colin Dennis ... model maker
Teunis deRaat ... digital effects artist: Hammerhead Productions
Thomas R. Dickens ... visual effects
Jamie Dixon ... visual effects supervisor: Hammerhead Productions
Justin Dominguez ... render coordinator: Rhythm & Hues
Scott Dougherty ... visual effects executive producer: Furious FX
Brady Doyle ... visual effects coordinator: Hammerhead
Tim Drnec ... motion control technician
Moriba Duncan ... modeler
Gord Dunick ... visual effects data coordinator
Minh Duong ... CG artist
Gus Duron ... visual effects editor: Rhythm & Hues
Mark Edwards ... visual effects coordinator: Hatch
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Michael Bruce Ellis ... digital compositor
Will Elsdale ... digital artist: Double Negative
Anders Ericson ... visual effects
Thomas Esmeralda ... matte painter: Hammerhead VFX
Raul Essig ... technical director: ILM
Michael Fellows ... digital I/O
Mark Felt ... compositor: CIS Hollywood
Jesse Fernley ... compositor: CIS Hollywood
Deak Ferrand ... senior matte painter: HATCH
Amanda Finkelberg ... digital artist
Mitch Fishman ... render coordinator: Rhythm & Hues
Donald Fly ... general manager: CIS Hollywood
Chris Flynn ... digital compositor
Karl Formander ... digital effects artist
Adam Francis ... motion control technician
Joseph Francis ... cg artist: Pacific Title & Art Studio (as Joe Francis)
Haskell Friedman ... color & lighting artist: Rhythm & Hues
Mathias Frodin ... compositor: CIS Hollywood
Derry Frost ... director of production: Amalgamated Pixels
Michael Fuchs ... model maker
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: New Deal Studios Inc.
Amy Garback ... CG artist: CIS Hollywood
Brian Gardner ... lead shader writer
Larry Gaynor ... senior paint and roto: CIS Hollywood
Sari Gennis ... 3D animator: Pacific Title
Rocco Gioffre ... matte artist
Lisa Goldberg ... visual effects producer: Rhythm & Hues
Gilbert Gonzales ... digital effects artist
Gavin Graham ... technical director: Double Negative
Vanessa Gratton ... digital artist: Double Negative (as Vanessa Boyce)
Jon Greenhalgh ... digital artist
Greg Groenekamp ... senior compositor: Rhythm & Hues
Ummi Gudjonsson ... digital artist
Michael Guttman ... matchmover
Andy Hague ... visual effects editorial
Qian Han ... roto/paint artist
Brian Hanable ... digital effects compositor: Pacific Title
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
R.J. Harbour ... digital compositor
Chad J. Hellmuth ... digital production manager
Pablo Helman ... visual effects supervisor: ILM
Nick Hiatt ... texture painter: Rhythm & Hues
Martin Hill ... sequence lead: Double Negative
Sherry Hitch ... digital compositor: ILM
Wei Ho ... lead modeler
Nic Hodgkinson ... compositor
Dark Hoffman ... digital matte artist
Pablo Holcer ... digital compositor: Rhythm & Hues
Phil Holland ... scan, record and color coordinator
Chris Holmes ... digital compositor
Shaina Holmes ... digital compositor
Mark Hopper ... roto artist
Eric Horton ... technical director
Caleb J. Howard ... digital effects supervisor
Lubo Hristov ... visual effects designer/lead matte painter: Christov Effects & Design
Dorne Huebler ... compositing supervisor: ILM
Ian Hunter ... miniature effects supervisor: New Deal Studios Inc.
Patrick D. Hurd ... digital effects coordinator
Roger Huynh ... digital compositor
Sara Hyoun ... visual effects editor
Sean Hyunin Lee ... digital compositor: Rhythm & Hues
Graham Jack ... sequence supervisor
Gary Jackemuk ... visual effects producer: Cobalt F/X (as Garrison Jackemuk)
Jimmy Jewell ... digital compositor
Kristin Johnson ... digital compositor: Rhythm & Hues
Darren Jones ... digital imaging engineer
Justin Jones ... lead compositor
Walt Jones ... lighting technical director
Jongo ... digital effects artist
Jaimie Lee Jota ... visual effects coordinator: Hammerhead Productions
Rimas Juchnevicius ... digital compositor
Brad Kalinoski ... compositor: CIS Hollywood
Kamalakkannan ... digital compositor
Patrick Kavanaugh ... digital effects supervisor: C.I.S. Hollywood / lead compositor: CIS Hollywood
Mark Kenaston ... digital artist
John Kilshaw ... digital artist
Deke Kincaid ... digital artist
Raymond C. King ... digital effects artist
Jason Kisvarday ... model maker
Jesper Kjölsrud ... visual effects supervisor: Double Negative
Karen Klein ... rotoscope artist
Steve Kochak ... systems manager
Roger Kupelian ... digital matte artist
Serena Lam ... roto artist
François Lambert ... digital compositor: ILM
Mathias Larserud ... CG artist
Jennifer Law-Stump ... digital effects artist: Pacific Title Digital
Maryjane Layani ... production accountant: CIS Hollywood
Mike Leben ... motion control operator
Kelvin Lee ... senior animator
Phillip Leonhardt ... digital compositor
Dan Levitan ... lead compositor / look development
Brice Liesveld ... visual effects coordinator: Cobalt F/X
Melissa Lin ... assistant technical director: ILM
David Lingenfelser ... lead compositor: Hammerhead / visual effects supervisor: Furious FX
Noll Linsangan ... 2D/3D artist: CobaltFX
Tim Llewellyn ... digital compositor: Rhythm & Hues
Sophia Lo ... digital compositor: Rhythm & Hues
Kimberly Nelson LoCascio ... visual effects producer (as Kimberly K. Nelson)
Sarah Lockwood ... digital compositor
Blaine Lougheed ... visual effects assistant
Valy Lungoccia ... motion capture
Brian Lutge ... lead gravity effects artist: Hammerhead Productions Inc.
Mauricio Macal ... visual effects coordinator: Studio C
Heather MacDonald ... visual effects producer: ILM
Dawn Brooks Macleod ... 2D coordinator: Rhythm & Hues (as Dawn Brooks)
Heather MacPhee ... paint and rotoscope artist: CIS Hollywood (as Heather Ryan)
Vince Magistrado ... render coordinator: Rhythm & Hues
Matt Magnolia ... visual effects coordinator: Double Negative
Lisa Maher ... visual effects producer: CIS Hollywood
Joe Mancewicz ... character rigging supervisor
Paul Maples ... motion control operator
Allen Maris ... visual effects producer
Kindra Marra ... visual effects editor
Richard Matsushita ... lighting technical director / look development
Kevin May ... Sabre artist: ILM
Stuart McAra ... visual effects producer: Double Negative
Mamie McCall ... animator: Hammerhead
Siuan McGahan ... digital effects artist
Steve McGee ... sequence supervisor
Valerie McMahon ... digital artist
M. Gavin McMillan ... character rigger
Sean McPherson ... compositing supervisor
Daniel Mellitz ... set data manager: reshoot only
Michael Meyers ... lead modeler: Hammerhead Productions
Brian Miller ... digital I/O
Daniel Miller ... matte painter
Lori C. Miller ... digital compositor
Michael Miller ... digital compositor
Neil Miller ... matte painter
Aung Min ... senior digital artist
Roger Mocenigo ... roto artist: Amalgamated Pixels
John Moffatt ... digital sequence supervisor
Fatima Mojaddidy ... I/O: Hammerhead
Paul V. Molles ... visual effects coordinator
Sébastien Moreau ... Sabre artist: ILM
Michael Morreale ... executive producer: Amalgamated Pixels Inc.
Paolo Moscatelli ... computer graphics supervisor: Hammerhead Prod.
Nate Murphy ... visual effects assistant
Tristan Myles ... digital compositor
Bud Myrick ... pre-visualization supervisor: Rhythm & Hues
Julia Neighly ... visual effects coordinator: CIS Hollywood (as Julia Gaudette)
Jeremy Nelligan ... lead compositor
Thanh Nguyen ... modeler (as John Nguyen)
Mike O'Neal ... digital effects supervisor: Rhythm & Hues
Gregory Oehler ... compositor: CIS Hollywood
Chibueze Ogamba ... systems operator
Nicole Oguchi ... visual effects coordinator
Kevin Olson ... systems operations
Tor-Bjorn Olsson ... digital compositor
Nathan Ortiz ... pipeline technical director
Rob Ostir ... previsualization artist/animator
Carrie Owens ... digital animator
Sona Pak ... visual effects editorial: Double Negative
Phillip Palousek ... visual effects coordinator: Amalgamated Pixels Inc.
Elam Parithi ... digital compositor
Alice Pastor ... digital artist
James Pastorius ... visual effects
Chris Paxson ... motion control technician
Michael Pecchia ... digital compositor: Rhythm & Hues
Garrett Pendergraft ... render coordinator: Rhythm & Hues
Todd Sheridan Perry ... senior lighting technical director: Hammerhead Productions on loan from Max Ink Cafe (as Todd Perry)
Seth Peterson ... model maker
Emil Petrov ... digital artist
Patrick Phillips ... visual effects
Joe Phoebus ... effects technical director: Rhythm & Hues Studios
Jason Piccioni ... visual effects supervisor: Warner Bros. Animation
Fred Place ... digital compositor
Corinne Pooler ... digital artist: Digital Dream
Matt J. Popham ... production support engineer
Jason Puliti ... data wrangler: Hammerhead
Michael Ramirez ... digital artist
Dave Rand ... digital effects supervisor (as David Rand)
Satish Ratakonda ... digital compositor
Laurent-Paul Robert ... CG artist
Katherine Roberts ... visual effects: Double Negative
Mike Roby ... digital effects artist
Greg Rodin ... lead camera: Pacific Title and Art Studio
Chad Roen ... digital artist
Xavier Roig ... CG sequence lead: Double Negative
Tom Rolfe ... digital compositor
Stephen Rosenbaum ... additional visual effects supervisor
Marc Rubone ... digital compositor
Chris Ryan ... CG artist: CIS Hollywood
Leah Sachs ... rotoscope supervisor (as Jennifer Lee Scheer)
Gia Sadhwani ... CG artist
David Sanger ... producer: New Deal Studios
Tannaz Sassooni ... pipeline setup
Lopsie Schwartz ... matte painter
Gregory S. Scribner ... digital artist
Robert Sethi ... CG artist
Rasha Shalaby ... compositor
Tomoko Shin ... digital compositor
Conrad Sigurdson ... electrician
Fred Simon ... systems support: Rhythm & Hues
Ken Sjogren ... digital compositor
William Skellorn ... production assistant: Double Negative
Dan Smiczek ... effects technical director: Rhythm & Hues
Thomas J. Smith ... visual effects supervisor: CIS Hollywood
Mary C. Snyder ... digital compositor
Maciek Sokalski ... digital artist
David Sosalla ... visual effects supervisor: Pacific Title & Arts Studio
Clay Sparks ... sculptor
Jelena Stojanovic ... sequence lead
Amanda Streit ... visual effects
Robert Stromberg ... digital matte painting supervisor
Russ Sueyoshi ... compositor: ILM
Fredrik Sundqvist ... sequence lead: Double Negative
Craig Talmy ... senior animation supervisor: Rhythm & Hues
Wilson Tang ... digital restoration
Patrick Tatopoulos ... creature concept designer
Andy Taylor ... visual effects coordinator: Double Negative
Chad Taylor ... Sabre artist: ILM
Marty Taylor ... Inferno artist
James D. Tittle ... digital visual effects coordinator: Pacific Title
Linda Tremblay ... digital compositor
Alex Tropiec Jr. ... Sabre artist: ILM
Guerdon Trueblood ... compositor: ILM
Lesley Tsina ... production coordinator: LIDAR Services VFX
Paul Vega ... visual effects editor: ILM
Alexander Vegh ... animation supervisor / previsualization supervisor
Jamie Venable ... visual effects producer: Svengali Visual Effects
David Vickery ... CG artist: Double Negative
Chris Vincola ... 3D animator (director's cut)
Pragti Wadhwa ... prep/paint artist / roto artist
Jo Walls ... 3D artist
Pieter Warmington ... previs artist: Double Negative
Sharon Warmington ... digital artist
Mike Wassel ... visual effects supervisor: Rhythm & Hues
Rebecca Waters ... digital artist: Double Negative
Robert Weaver ... computer graphics supervisor
Claire Welch ... visual effects set coordinator
Mark Welser ... matchmove supervisor
Joe White ... rotoscope artist
Punn Wiantrakoon ... visual effects: Yu+Co
Bob Wiatr ... digital compositor
Amani Williams ... digital compositor
Von Williams ... matchmove technical director: Rhythm & Hues Studios
Scott Williston ... miniatures painter
Brian Wolf ... digital compositor
Alex Wuttke ... sequence supervisor
Kyle Yamamoto ... R&D programmer: CIS Hollywood
David Yan ... 2D animator (director's cut)
Jason Yanofsky ... digital artist: lighting, special effects and compositing
Michael Yazijian ... creature texture painter: Rhythm & Hues
Peipei Yuan ... previsualization artist/animator: Hammerhead Productions
Serkan Zelzele ... visual effects compositor
Steve Ziolkowski ... lead animator
Diccon Alexander ... digital matte painter: Double Negative (uncredited)
Chris Allen ... research & development supervisor: CIS Hollywood (uncredited)
Alex M. Cacciarelli ... compositor: Amalgamated Pixels (uncredited)
Corey Garnett ... jr. systems: CIS Hollywood (uncredited)
Jericho Green ... modeler (uncredited)
Harrison Hays ... render coordinator: Rhythm & Hues (uncredited)
Lloyd Hess ... technical support (uncredited)
Michael Juarez ... motion capture artist (uncredited)
Doug Luberts ... production support engineer (uncredited)
Mary E. Manning ... visual effects (uncredited)
Paul Maurice ... Lidar supervisor: Lidar Services (uncredited)
Maggie Oh ... visual effects (uncredited)
Seshaprasad ... digital production coordinator (uncredited)

Stunts 

Bradley James Allan ... stunt fight coordinator
James Bamford ... stunts
Nickolas Baric ... stunt performer / stunts
Shawn Beaton ... utility stunts
Chad Bellamy ... stunt double
Guy Bews ... stunts
Celia Bond ... stunt performer
Hubert Boorder ... stunts
Dustin Brooks ... stunts
Bob Brown ... stunt coordinator (as Robert Francis Brown)
Kirk Caouette ... utility stunts
Clint Carleton ... stunts
Raymond Chan ... stunts
Douglas Chapman ... stunts
Lauro Chartrand ... utility stunts
Alex Chiang ... stunts
Kimberly Chiang ... stunts
Mark Chin ... stunt performer
Dean Choe ... stunt coordinator / stunts
Tim Connolly ... fight double: Vin Diesel / stunts
Mike Desabrais ... stunt double: Colm Feore
Duane Dickinson ... stunts
Mike Dopud ... stunts
Jim Dunn ... stunts
Marny Eng ... stunt coordinator: second unit
Jim Finkbeiner ... stunts
Plato Fountidakis ... stunt performer
Corbin Fox ... stunt rigger
Jason Hanmer ... utility stunts
Rob Hayter ... stunt performer
Adrian Hein ... stunts
Leanne Hindle ... stunt double (as Leanne Buchanan)
Kathy Hubble ... stunts
Ernie Jackson ... stunts
David Jacox ... stunts
Trevor Jones ... stunts
Shawn Kautz ... stunts
Jon Kralt ... stunts
Larry Lam ... stunts
Paul Lazenby ... fight instructor / stunt double: Ty Olsson / utility stunts / wire technician
Terrance Leigh ... stunt performer
Don Lew ... stunts
Kit Mallet ... stunts
Reg Milne ... stunt rigger
Phillip Mitchell ... stunts
Rudyard Moncayo ... stunts
Jovan Nenadic ... stunt double
Scott Nicholson ... stunts
Gerald Paetz ... stunt double
Darryl Quon ... stunts / wire technician
Paul Rapovski ... fight coordinator: Kali de Leon
Jeffrey C. Robinson ... stunts
Troy Robinson ... stunt double: Vin Diesel (as Troy Jess Robinson)
Justin Sain ... stunt double
Raymond Sammel ... stunt performer
Chris Sayour ... stunt double
Todd Scott ... stunts
Ron Selmour ... stunts
Russ Stark ... stunt double
Heath Stevenson ... stunts
Lori Stewart ... stunt double
Sylvesta Stuart ... stunt performer
Ty Trand ... stunt rigger
Clay Virtue ... stunt performer
Marshall Virtue ... stunts
Chris Webb ... stunts
Max White ... stunt double: Lord Marshal / utility stunts
Paul Wu ... stunts
Peng Zhang ... stunt fighter
Dave Campbell ... stunt double (uncredited)
Mike Ching ... stunts (uncredited)
Corry Glass ... stunts (uncredited)
John MacDonald ... stunts (uncredited)
Alexander Mandra ... stunt safety (uncredited)
Shawn Robinson ... stunts (uncredited)
Darren E. Scott ... stunts (uncredited)
Darren Shahlavi ... stunt double: Colm Feore (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Steven A. Adelson ... camera operator: second unit
Ryan Bailey ... gaffer: second unit
John Banovich ... camera operator: second unit
John S. Bartley ... director of photography: second unit
Jeffery Bjorgum ... video assistant: 2nd Unit
Lee Blasingame ... first assistant camera
Rob Brady ... rigging best boy electric
Paul Brebner ... assistant camera
Giselle Brewton ... assistant camera
David Cameron ... key grip: second unit
Tom Chen ... video assistant: second unit
Dean Collins ... key rigging coordinator
Drew Davidson ... gaffer
Tim Dean ... libra head technician
Geoffrey James Dixon ... rigger
Shane Dobie ... rigging best boy
Theo Eglseder ... first assistant camera
Cam Esau ... lighting technician
Dave Ferreira ... rigging grip
Bob Findlay ... first assistant camera: "b" camera
Ian Fox ... camera operator
Aris Georgiopoulos ... first assistant camera
Chris Gibbins ... assistant camera: second unit
Dan Gorval ... best boy grip
David Goyer ... generator operator
Michael Green ... focus puller 'a' camera: UK unit
Andy Guichon ... rigging best boy
Ian Guns ... crane operator: Technocrane
Kevin Haverty ... second assistant camera
Jesse Homan ... grip
Randy A. Jablonka ... electrician
Jordan Johnson ... lighting technician
Nina Jones ... lighting technician
Dave Joshi ... digital video assist operator
Christina Kasperczyk ... first assistant camera: second unit
Ciaran Kavanagh ... camera operator: second unit
Phil Klapwyk ... dimmer board operator
David Kohler ... lamp operator
Joseph Lederer ... still photographer
Scott MacDonald ... camera operator
Andrew Mackie ... grip
Prem Marimuthu ... best boy electric rigger
Todd Martin ... light board operator
Álex Martínez ... second assistant camera
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera second unit
Kevin McCloy ... best boy rigging grip
David McKnight ... video assistant
Ryan Monro ... dolly grip
Paul T. Murakami ... daily grip
James M. Muro ... camera operator (as James Muro)
Craig Nix ... crane operator: Technocrane
Kim Olsen ... key grip
Sean Oxenbury ... dimmer board operator
Wil Parrott ... rigging grip (as Will Parrott)
Randy Peterson ... second assistant camera: second unit
Corey Robson ... second assistant camera
James Salberg ... dolly grip
Richard Schmon ... additional first assistant camera
John W. Scott ... gaffer
Steve Sherlock ... leadman grip
Troy James Sobotka ... best boy grip
Ken Starr ... crane operator: Technocrane
Mike Thomas ... camera operator
Roger Wells ... rigging best boy
Lance White ... digital video assist operator: second unit
Jerrit Wilson ... best boy rigging
Keith Woods ... rigging gaffer
Michael Woolaway ... best boy electric

Animation Department 

Karen Eppstadt ... breakdown artist
Jason Ivimey ... animator

Casting Department 

Stephanie Boeke ... extras casting
Freddy Luis ... casting associate
James Moore ... casting assistant
Josephine Ochej ... casting assistant
Jay Scully ... casting associate
Heidi Snoe ... casting assistant (as Heidi Uhl)

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... costumer
Carolyn Bentley ... dyer: breakdown
Dallas Bittner ... costume sculptor
Linda Booher-Ciarimboli ... specialty costume keyperson
Lanny Campbell ... ager/dyer
Rena Campbell ... costumer
Susi Campos ... costumer
Phuong Chau ... seamstress
Catherine Church ... costumer: Ms. Dench
Dawn Climie ... costume set supervisor
Christine Coutts ... assistant to costume designer
Daevina Danyluck ... costumer
Brodie Davison ... costumes
Marco Daxton ... set costumer
Summer Eves ... costumer
Jeffrey Fayle ... set costumer
Patrick Gray ... shopper
Silke Guglielmo ... specialty costumer
Kevin Harrison ... truck costumer
Robert Jezsik ... costumer: Mr. Feore (as Rob Jezsik)
April Krueger ... costumer
Stacia Lang ... specialty costumer
Tamaryn Lang ... costumer
Dawn Y. Line ... costume supervisor
Anthea Mallinson ... costume dyer
Monique McRae ... costumer (as Monique Warren)
Chandra Moore-Telfer ... costume ager (as Chandra Moore)
Bob Morgan ... costume supervisor
Liz Mulholland ... set costumer
Nino ... costumer
Andra Norton ... set costumer (as Andra Norton-Lipohar)
Kara Owens ... costumer
Steven Porch ... costume ager/dyer
Kia Porter ... costumer: Mr. Diesel
Zina Richardson ... specialty costumer
Rebeka L. Roberts ... costume ager/dyer
Ann Russell ... costumer: Ms. Newton
Heather Seshadri ... key textile artist/dyer (as Heather Rupert)
Gail L. Smith ... assistant costume designer
Lee Sollenberger ... set costumer
Ivory Stanton ... costume ager/dyer
Douglas J. Stewart ... armor painter
Lyne Talbot ... costume supervisor: truck / set costumer
James W. Tyson ... costume supervisor
Stacy L. Tyson ... costume assistant
Lauren M. Walker ... extras costumer (as Lauren Walker)
Keith M. Wegner ... textile artist: costume department
Michael Welch ... costume production assistant
Mary Wiseman ... extras costumer
Ahmad Zargaran ... tailor
Lorelei Burk ... costumer (uncredited)
Patrick Chevillot ... costume fabrics coordinator (uncredited)
Frances Sweeney ... workroom supervisor cutter fitter (uncredited)

Editorial Department 

Tracy Adams ... additional editor
Jill Allanson ... telecine assistant
Ron Barr ... digital intermediate editor
Rhonda Blewett ... telecine assistant
Cheryl Buckman ... assistant editor
Frank Cuomo ... post-production coordinator
Scott M. Davids ... post-production assistant
Elizabeth Dean ... post-production coordinator (as Elizabeth Dionne)
Gail DuFosse ... assistant editor: avid
James Durante ... assistant editor
Joseph Fitzpatrick ... assistant editor
Ahmadu Garba ... post-production assistant
Mo Henry ... negative cutter
Richard Long ... assistant editor
David Matusek ... assistant editor
Stephen Nakamura ... senior digital film colorist
Lorie Olson ... assistant editor
Steve Schmidt ... post-production assistant
Rick Shaine ... additional editor
Emily Wallin ... first assistant editor
Bruce Whidden ... color timer
Kevin Willis ... assistant editor
Lee Wimer ... film timer
Calvin Wimmer ... assistant editor
Darrel Drinkard ... editorial apprentice (uncredited)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Music Department 

Mark Curry ... music scoring mixer (as Mark Currie)
Debbi Datz-Pyle ... orchestra contractor
Peter Fuchs ... music scoring engineer
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Dominik Hauser ... composer: additional music
Suzie Katayama ... cello
Norman Ludwin ... musician / musician: bass
Ashley Revell ... music editor
John Rodd ... music scoring recordist
Tim Simonec ... composer: additional music
Joshua Winget ... supervising music editor

Transportation Department 

Paul Irvine ... driver
John Yarbrough ... transportation captain

Other crew 

Evan Allen ... production assistant
Rey Astronomo ... computer/video playback operator
Ron Blecker ... military advisor
Kevin Bolton ... production assistant
David J. Bowler ... assistant production coordinator
Simon Bright ... key production assistant
Camille Brown ... assistant: Mr. Twohy
Shaun Bullied ... painting
Melanie Callaghan ... on set production assistant
Charlie Campbell ... researcher
Raimey Casiro ... key production assistant
Caryn Cheever ... post-production accountant
Gina Christopher ... assistant: Mr. Diesel
Moosie Drier ... adr loop group
Dragon Dronet ... master armorer
Dani Elias ... assistant to director
Steven Flegel ... second assistant production coordinator
Natalie Fokes ... construction accountant
Patricia Foster ... assistant production coordinator
Simon Fraser ... production co-ordinator: London
Jessica A. Gihon ... assistant accountant
Selena Ginger ... payroll accountant
Alexander Glua ... production assistant
Dow Griffith ... locations visual concept
Shannon Harron ... payroll accountant
Alison Haskovec ... assistant: Mr. Kroopf
Rick Heal ... on-set tutor
Danny Ho ... computer playback operator
Ken Hovgaard ... key production assistant
Kirk Jaques ... personal trainer
Colin Jenken ... video/cgi playback
Dorothy Joo ... assistant: Mr. Zakk
Brittney Joseph ... assistant: Mr. Womark (as Brittney Nance)
Luke King ... key production assistant
Lorelei Kuchera ... script supervisor: second unit
Christopher A. Lambert ... production assistant
Craig J. Lane ... first assistant production coordinator
Sarah Mahoney ... production assistant
Anthea Mallinson ... textile artist
Mark Mayer ... production accountant
Brett McDermid ... production assistant
Bliss McDonald ... production coordinator
Ann McLaren ... special make-up effects
James McLeod ... production assistant
Jerimiah Morey ... digital input/output
Amy Morrison ... second assistant production coordinator
Lee Anne Muldoon ... publicist
Niamh Murphy ... textile artist
Kathleen O'Reilly ... education department manager
Bill Phillips ... construction accountant
Jane Quennell ... second assistant chef
Anthony Reynolds ... production assistant
Bob Roath ... production controller
Kristen Crabtree Roath ... assistant accountant
Ryan Robertson ... coordinator: Yu+Co (director's cut)
David E. Russo ... programmer
Darren Shmyr ... extras craft service
Kevin Smets ... effects production assistant
Patrick Stark ... extras wrangler
Ryan Steacy ... armorer
Sheilah Sullivan ... production accountant: re-shoot
William Thompson ... personal fitness trainer
Barrie Wells ... technocrane operator
Dale Wilmarth ... moldmaker
Diane Woodhouse ... assistant: Mr. Diesel
Steve Woodley ... animal coordinator
Garson Yu ... creative director: Yu+Co (director's cut) / title designer: Yu+Co
Ahmad Zargaran ... lead hand
Devin Clarke ... production assistant (uncredited)
Nerissa McCormack ... accounting clerk (uncredited)
Michelle Paster ... production assistant (uncredited)
Ryan Robertson ... main title producer (uncredited)
Scott Steyns ... playback coordinator (uncredited)
Sandy Sunshine ... stand-in (uncredited)
Lynnanne Zager ... adr loop group (uncredited)

Thanks 

Lisa Goldberg ... special thanks (director's cut)
Richard E. Hollander ... special thanks (as Richard Hollander) (director's cut)
Chris Holt ... special thanks (director's cut)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page