Edit
The Master of Disguise (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Perry Andelin Blake

Writing Credits (WGA)  

Dana Carvey ... (written by) &
Harris Goldberg ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Austin Wolff ...
...
...
Sophia (as Maria Canals)
...
...
Rachel Lederman ...
...
...
...
...
Rex
...
Carrick O'Quinn ...
...
...
Virginia Hawkins ...
...
Herself
...
Ted Rooney ...
...
...
Phil Jones ...
...
...
Andrew Shaifer ...
...
Roger Mussenden ...
...
...
...
Bill Cho Lee ...
...
Mongolian (as Chao-Li Chi)
Steve Gormley ...
...
Ava Metz ...
...
Himself
...
Bo Derek
Barry Bernardi ...
...
...
Martha Del Rio ...
Guelmarí Oppenheimer ...
...
...
Phil Fischer ...
Bully (as Phillip Fischer)
...
Dane Morris ...
...
Young Pistachio (as Cole Mitchell Sprouse)
...
Young Pistachio (as Dylan Thomas Sprouse)
Bryan Jeffrey Price ...
Andy Morrow ...
...
...
Brighton Hertford ...
Captain America Kid (as Brighton Hertzford)
Sandra Lindquist ...
Eugene C. Palmer ...
...
...
Michael Lee Phillips Jr. ...
Buddy Bolton ...
...
Spencer Sano ...
...
...
Yoshio Iizuka ...
Ninja (as Yoshio Izuka)
Ronn Surels ...
...
...
...
...
...
Anna Marie Goddard ...
Big Bottom Girl (as Anna-Marie Simone Goddard)
Theresa Madelin Lin ...
...
Group Dancer
...
Group Dancer
...
Group Dancer
Paul Benshoof ...
Group Dancer
Oscar Orosco ...
Group Dancer
...
Group Dancer
Paulette Maxwell ...
Group Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Choreographer (uncredited)
Lisa Danielle ...
(uncredited)
...
Lisa (uncredited)
...
Thief (uncredited)
Shane Lyons ...
Shane (uncredited)
...
Kyle (uncredited)
...
Himself (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Barry Bernardi ... producer
Allegra Clegg ... co-producer
Derek Dauchy ... co-producer
Sidney Ganis ... producer
Todd Garner ... producer
Jack Giarraputo ... executive producer
Harris Goldberg ... co-producer
Adam Sandler ... executive producer
Alex Siskin ... producer
Dino Stamatopoulos ... co-producer

Music by 

Marc Ellis

Cinematography by 

Peter Lyons Collister

Film Editing by 

Peck Prior
Sandy S. Solowitz

Casting By 

Elizabeth Boykewich
Roger Mussenden

Production Design by 

Alan Au

Art Direction by 

John B. Josselyn
Domenic Silvestri

Set Decoration by 

Robert Greenfield

Costume Design by 

Mona May

Makeup Department 

Felicity Bowring ... key makeup artist
Corina C. Duran-Rabichuk ... makeup artist (as Corrina Duran)
Ann Pala ... makeup department head
Thomas Real ... department head hair stylist
Kim Santantonio ... hair stylist
Tegan Taylor ... makeup artist
Nancy Tong ... key hair stylist (as Nanxy Tong-Heater)
Michelle Vittone ... special makeup effects artist
Kevin Yagher ... special makeup effects artist

Production Management 

Tyler Butler ... post-production supervisor
Allegra Clegg ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Phil Dupont ... second assistant director
Vincent Lascoumes ... first assistant director
Christophe Le Chanu ... second second assistant director

Art Department 

Ruben Abarca ... drapery foreman
Tony Allard ... propmaker
David Barrington-Holt ... speciality props (as David Barrington Holt)
Michael R. Blaich ... painter gang boss
Max E. Brehme ... property master
Dawn Brown ... set designer (as Dawn Brown Manser)
David Carberry ... painter
Randy L. Childs ... propmaker
Darrin Denlinger ... storyboard artist
Brendan C. Fenton ... set dresser
Ivan Gallardo ... speciality props
Sean Ginevan ... set dresser
Trevor Goring ... storyboard artist
Karen Higgins ... construction coordinator
Scott G. Jones ... swing gang
Steven Kissick ... general foreman
Cynthia La Jeunesse ... set decoration buyer (as Cindy La Jeunesse)
Scott W. Leslie ... assistant property master
Adrianna Lopez ... buyer
Gregory Lynch Jr. ... carpenter
Jeff Markwith ... set designer
John Hammer Maxwell ... on-set dresser (as John H. Maxwell)
Nashon Petrushkin ... swing gang
Jamie Rama ... illustrator
Mike Reiber ... stand-by painter
Robin Richesson ... storyboard artist
Lori Rozzi ... lunar module fabrication
Dee Dee Smith ... art department coordinator
Michael Spitaletto ... painter
Eliza Steel ... art department coordinator
David Tully ... greens foreman (as David V. Tully)
Steven Valenzuela ... labor foreman (as Steve Valenzuela)
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor
Mark Weissenfluh ... leadman
Suzan Wexler ... set designer
Timothy S. Wiles ... assistant property master (as Tim Wiles)
Quinn Yarbrough ... set dresser
Chris Samp ... stand-by painter: reshoots (uncredited)
George Sartiano ... props (uncredited)

Sound Department 

David Bach ... supervising sound editor
Andy Brokmeyer ... utility sound
Anita Cannella ... foley artist
Patrick Cyccone Jr. ... re-recording mixer
Jed M. Dodge ... dialogue editor
David Eccles ... sound effects editor
Arthur Farkas ... sound effects editor
Russell Farmarco ... sound editor
Marshall Garlington ... sound re-recordist
Thomas Giordano ... sound technician: partial
Michael Hertlein ... dialogue editor
Orada Jusatayanond ... sound effects editor
Michael Keller ... re-recording mixer
David Kelson ... sound mixer
Ai-Ling Lee ... sound effects editor
Peggy Names ... utility sound (as Peggy A. Names)
Chris Navarro ... adr recordist
Dustin O'Halloran ... foley artist
Anthony Ortiz ... boom operator
Andy Peach ... sound recordist
Jeena M. Phelps ... sound editor
Derek Pippert ... foley editor
Scott Reed ... sound studio supervisor
Monique Reymond ... foley artist
Michael Simpson ... sound recordist
Cameron Steenhagen ... sound editor
Ken Teaney ... re-recording mixer
Eric Thompson ... adr mixer
Derek Vanderhorst ... supervising sound editor
Clayton Weber ... first assistant sound editor
Elmo Weber ... sound designer / supervising sound editor
Jeff Porrello ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Roy Arbogast ... special effects supervisor
Stephanie Caillabet ... hair technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Federico Cervantes ... mold/lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc. (as Fred Cervantes)
Cory Czekaj ... mold/lab technician: Kevin Yagher Productions
Paul Ghezzo ... special effects prop builder
Ted Haines ... creature fabricator
Theodore Haines ... character suit fabricator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jeff Himmel ... character suit fabricator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Carol Jones ... character suit fabricator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Thomas Kittle ... special effects technician
James Reedy ... special effects foreman
Lee Romaire ... sculptor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Bryan Sides ... studio coordinator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Shownee Smith ... mold/lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Johnnie Spence ... project supervisor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Douglas J. Stewart ... painter: Kevin Yagher Productions, Inc.
Keith Suzuki ... special effects technician
Lynne Watson ... hair technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Michael Wickerham ... mold/lab technician: Kevin Yagher Productions, Inc.
Garth Winkless ... character suit fabricator: Kevin Yagher Productions, Inc.
Jeff Yagher ... sculptor: Kevin Yagher Productions, Inc.
Mark C. Yagher ... studio/contract advisor: Kevin Yagher Productions, Inc.

Visual Effects by 

Blondel Aidoo ... visual effects producer
Jimmy Batchelder ... visual effects coordinator
Daniel Becerra ... video: Asylum
Elissa Bello ... roto artist
Peter Bowmar ... effects animator: Black Box
Phil Brennan ... Inferno artist: Asylum
Bela Brozsek ... CG artist
Brandon Criswell ... roto artist
Brian Cuscino ... I/O technician
Heather Davis Baker ... digital compositor
Kent Demaine ... creative director: interactive design
Steven Fagerquist ... visual effects compositing artist
Andy Foster ... assistant visual effects coordinator
Lindsay Hallett ... visual effects producer (as Lindsay Burnett)
Alex Hegedus ... engineering: Asylum
Michael Hemschoot ... CG artist
Tommy Hooper ... head of technology
David Jones ... visual effects supervisor: Asylum (as David M.V. Jones)
Zach Justman ... assistant visual effects editor: Asylum
Kristopher Kasper ... visual effects editor: Asylum
Patrick Kavanaugh ... digital compositor: Asylum
Joe Ken ... digital compositor
Peter Koczera ... senior digital artist
Bill Laverty ... engineering: Asylum
Derek Ledbetter ... visual effects
Paul Luna ... motion graphics artist
Emma McGuinness ... visual effects producer
Nathan McGuinness ... visual effects supervisor
Matthew Merkovich ... matchmove artist (as Matt Merkovich)
Steve Muangman ... video: Asylum
Luke Ployhar ... visual effects
Mark P. Renton ... Inferno artist: Asylum (as Mark Renton)
Lee Robinson ... video: Asylum
César Romero ... Inferno artist: Asylum
Gunther Schatz ... 3D visual effects animator
Jeff Werner ... CG producer
Toby Wilkins ... Inferno artist: end title sequence, New Wave Entertainment
Yuichiro Yamashita ... CG artist

Stunts 

Jaremy Aiello ... stunts
Christopher 'Critter' Antonucci ... stunts (as Chris Antonucci)
Clayton J. Barber ... stunts (as Clayton Barber)
Richard L. Blackwell ... stunts
Jake Brake ... stunts
John Branagan ... stunts
Joe Bucaro III ... stunts
Wes C. Caefer ... stunts
Brycen Counts ... stunts
Danny Downey ... stunts
Jayson Dumenigo ... stunts
Annie Ellis ... stunts
Al Goto ... stunts
Shane Habberstad ... stunts
Steven Ho ... stunt ninja
Doug Hudson ... stunts
Jesse V. Johnson ... stunts (as Jesse Johnson)
Kim Kahana Jr. ... stunts
Hiro Koda ... utility stunts
Clint Lilley ... stunts
William Morts ... stunts (as Billy Morts)
Daniel T. O'Brien ... stunt rigger
Carrick O'Quinn ... stunts
Michael Papajohn ... stunts
Peewee Piemonte ... stunts
Nicole Randall ... stunt double
Simon Rhee ... stunts
Spencer Sano ... stunt performer
Ben Scott ... stunts
John-Clay Scott ... stunts
Larry M. Shorts ... utility stunts
Tim Sitarz ... stunt double: Michael Bailey Smith
Gregg Smrz ... stunt coordinator
Cody Weselis ... stunts (as Cody Tyler Weselis)
Brian J. Williams ... stunt double: Brent Spiner / stunt double: Harold Gould
Darlene Ava Williams ... stunt double: Bo Derek

Camera and Electrical Department 

Dana Baker ... rigging grip
Kent Baker ... rigging grip
George Billinger III ... Steadicam operator (as George Billinger)
Matthew Brookman ... electrician
Earl R. Cantrell ... rigging electrician
Greg Cantrell ... best boy rigging electric (as Gregory Cantrell)
Tom Cantrell ... rigging electrician
Martha Cargill ... film loader
Jack Chouchanian ... key grip
Joe Chouchanian ... grip
Richard Crompton ... rigging grip
Don Davidson ... assistant chief lighting technician
Ralph Del Castillo ... grip
Seong Dilg ... rigging grip
Jon Baronn Farmer ... still photographer (as Jon Farmer)
John Fine ... electrician (as Johnny Fine)
Matt Floyd ... rigging grip
Steve Francis ... electrician
Greg W. Gowdy ... rigging electrician
Robert Gray ... key rigging grip
Demetrius Griffin ... camera production assistant
Quinn Grove ... rigging grip
Rick Harris ... key rigging grip
Steele Hunter ... best boy grip
Tom Jordan ... second assistant camera: "a" camera
Shane D. Kelly ... gaffer
Christopher J. Lama ... rigging electrician
Al LaVerde ... rigging grip (as Alexander Laverde)
J.D. Ligier ... balloon light technician
Glen Magers ... electrician
Steven Meizler ... first assistant camera: second camera
Peter Mercurio ... camera operator
Daisuke Dice Miyake ... grip
Warren Moore ... rigging electrician
David O'Brien ... second assistant camera: second camera
Sean Peacock ... electrician
David Presley ... video assist operator
Joseph Ressa ... electrician
John Scott ... first assistant camera (as John Stuart Scott)
Tony Sepian ... dolly grip
Alan Shultz ... dolly grip
Peyton Skelton ... set lighting technician
Stuart A. Spohn ... rigging gaffer (as Stuart Spohn)
Monte Swann ... video playback operator
Michael T. Travers ... grip
John Wright ... rigging electrician
Kenny Youngblood ... rigging grip

Animation Department 

Arthur L. Bernstein ... pre production assitant to Allen Covert
Jim Boulden ... animatronics and puppets creator (uncredited)

Casting Department 

Jennifer Alessi ... extras casting
Sande Alessi ... extras casting
Kristan Berona ... extras casting
Helen Geier ... casting assistant (as Helen Diament)

Costume and Wardrobe Department 

Julia Bartholomew ... set costumer
Tangi Crawford ... costume supervisor
Melanie Ghisays ... set costumer
Mary Iannelli ... costumer (as Mary White)
Jeannie H. Kelly ... set costumer
Cookie Lopez ... key set costumer
Felipe Sanchez ... costume illustrator
Andrew Slyder ... set costumer

Editorial Department 

Marcy Arnold ... apprentice editor
Andi Kasen Bergman ... assistant editor (as Andi Kasen Bergman)
Rob Boyd ... apprentice editor
Michael Giarraputo ... editorial production assistant (as Mike Giarraputo)
Jennifer Hatton ... assistant editor
Marlen Hill ... negative cutter
Brendon McQueen ... editorial production assistant
Siobhan Prior ... assistant editor
Bart Rachmil ... first assistant editor
Matt Sazama ... editorial production assistant
Dave Terman ... additional editor (select foreign video)
Jeremy Milton ... second assistant editor (uncredited)

Location Management 

Chris Campbell ... assistant location manager (as Chris Akers)
Ralph Coleman ... location manager
Rob Frank ... key assistant location manager
Jane E. Graves ... key assistant location manager
Tom Lackey ... location scout

Music Department 

Romeo Antonio ... musician
Bryan Bonwell ... music coordinator
Harvey Cohen ... orchestrator
Wende Crowley ... music coordinator
Michael Dilbeck ... music supervisor
Mark Eshelman ... scoring crew
Lil' Fizz ... composer: song "M.A.S.T.E.R."
J.J. George ... music editor
Stuart Grusin ... music editor
Faye Hamlin ... composer: song "M.A.S.T.E.R." (as Play)
Tom Iannessa ... music coordinator
Jon Kull ... orchestrator
Anaïs Lameche ... composer: song "M.A.S.T.E.R" (as Play)
Jason Lloyd ... scoring crew
Pilar McCurry ... executive soundtrack producer
Rosanna Munter ... composer: song "M.A.S.T.E.R." (as Play)
Maria Newman ... musician
Mike Nowak ... conductor (as Michael Nowak)
Kimberley Rew ... composer: song "Walking On Sunshine"
Anna Sundstrand ... composer: song "M.A.S.T.E.R" (as Play)
James Thatcher ... musican: french horn
Pat Weber ... scoring technician

Transportation Department 

Ted Basso ... production van driver operator
Steven Birds ... driver
Dean Curtis Black ... transportation captain (as Dean Black)
James Cline ... driver
Paulie DiCocco ... driver
Richard Flapper ... driver
Edward Flotard ... transportation coordinator
Larry Hilmo ... driver
Roger Ickes ... driver
Robert Limon ... driver
Patrick McCombs ... driver
Tim C. McHenry ... driver
Stephen V. Pistone ... driver
Mike Riportella ... driver
Francis Robin ... driver

Other crew 

Paula Abdul ... choreographer
James K. Amerian ... production assistant
Laurie Arnow-Epstein ... construction accountant
Heath Banks ... production coordinator: additional photography
Raymond W. Beal ... animal trainer
Paul Belenardo ... production accountant
Steve Berens ... head animal trainer
Kristin Blake ... production assistant
Bart Brevé ... production assistant
George Cawood ... title designer: end sequence, New Wave Entertainment
John Criswell ... animatronic designer/puppeteer
Joni Cuquet ... field publicist
Denise E. Decker ... assistant: Mr. Garner (as Denise Decker)
Susan Detrie ... title designer: end titles
J.D. Donaruma ... assistant: Mr. Sandler
Roger D. Dragsdorf ... production assistant
Erin Engman ... assistant production coordinator
Anne Fletcher ... choreographer
Wendy Fuentes ... assistant: Mr. Ganis
Nancy Gagne ... payroll accountant
Christine Gaiman ... assistant: Mr. Bernardi
Marc C. Geschwind ... extras coordinator
Jonathan Guerra ... production assistant
Dru Homer ... assistant: Mr. Drake
Sharre Jacoby ... producer: end title sequence
Boysie Jereza ... assistant accountant
Nancy Karlin ... script supervisor
Thomas Krueger ... medic
Brett Kurtz ... production assistant
Wendi Laski ... unit publicist
Adria Later ... studio teacher
Jonathan Loughran ... assistant: Mr. Sandler
Sean Madaras ... assistant: Mr. Giarraputo
Christie Mattull ... insurance services
Julie May ... assistant: Mr. Carvey
Erin Meehan ... set production assistant
Anna Metcalf ... assistant accountant (as Anna Metcalf-Little)
Niamh Murphy ... textile artist
Michael Lee Phillips Jr. ... production assistant (as Michael L. Phillips Jr.)
Blake Pollack ... production assistant
Denise Anderson Poore ... production assistant
Buzzy Popovec ... stand-in for jennifer esposito
Jenn Popovec ... miscellaneous crew
Lois Radcliff ... craft service (as Lois B. Radcliff)
Willie Radcliff ... craft service (as Willie L. Radcliff)
Angela Rysdam ... production assistant
Janell M. Sammelman ... production assistant
Mandy Schwartz ... assistant: Mr. Giarraputo
Kerri Smeltzer ... production secretary
Lisa Swain ... production coordinator
J.J. Titone ... production assistant
Luis Villabon ... choreographer
Cody Williams ... production assistant
Eli Wolstan ... production assistant
Matt Woodard ... stand-in: Mr. Carvey
Arthur L. Bernstein ... production assistant (uncredited)
Wes C. Caefer ... puppeteer (uncredited)
Rob Tunstall ... assistant choreographer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page