Edit
Frogmen Operation Stormbringer (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Franklin A. Vallette ... (as Franklin Adreon Vallette)

Writing Credits (in alphabetical order)  

Steve Latshaw
Danny Lerner ... (story)

Cast (in credits order)  

...
Bentley Mitchum ...
Andreas / Casper
John Simon Jones ...
Miller
Gary Murphy ...
Baker
George Stanchev ...
Jacobs
Atanas Srebrev ...
Rogers
George Zlatarev ...
McGee
Ivaylo Geraskov ...
Krozniak
Daisy Lang ...
Anya
Svezhen Mladenov ...
Steve
Alexander Tumbev ...
Thomas
...
Harris (as Danko Yordanov)
Harry Anichkin ...
Anderson
Dobrin Dosev ...
Blockade Guard
Gail Sands ...
Receptionist (as Gale Sands)
Dimiter Kuzov ...
Quarry Guard
...
Trawler Terrorist
Asen Marinov ...
Terrorist
Create a character page for: ?

Produced by 

Danny Dimbort ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Danny Lerner ... producer
Trevor Short ... executive producer
David Varod ... producer

Music by 

Serge Colbert

Cinematography by 

Don E. FauntLeRoy

Film Editing by 

Cari Coughlin

Casting By 

Shana Landsburg
Angelina Marinova

Production Design by 

Carlos Silva Da Silva ... (as Carlos DaSilva)

Costume Design by 

Sonya Despotova

Makeup Department 

Sofi Hvarleva ... makeup artist
Ivon Ivanova ... makeup artist
Dimitrina Stoyanova ... makeup artist
Rositsa Tsanovska ... hair stylist

Production Management 

George Gale ... post-production supervisor
Bobby Ranghelov ... production manager (as Borislav Ranghelov-Bobby)
Iliya Sotirov ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Petya Evtimova ... second second assistant director
Milos Milicevic ... first assistant director
Brian O'Sullivan ... additional first assistant director
Antony Tanev ... third assistant director
Kamen Velkovsky ... first assistant director: second unit (underwater sequences) / second assistant director (as Kamen Velkovski)

Art Department 

Stanislav Anchev ... metal constructor
Petko Angelov ... set dresser
Svetoslav Angelov ... constructor
Victor Bikarski ... constructor
Bogdan Bogdanov ... constructor
Rumen Bojinov ... set dresser
Ivan Borushev ... metal constructor
Nikola Branchev ... stand-by props
Mihail Chehlarov ... constructor
Clive Derrocks ... construction foreman
Ivan Dimitrov ... set dresser / set dresser/onset
Pavel Dimitrov ... buyer
Kiril Dimov ... constructor
Bojidar Evtov ... constructor (as Bojidar Eftov)
George Georgiev ... constructor
Michaeil Georgiev ... fabricator
Ventsislav Gergov ... constructor (as Vencislav Gergov)
Georgy Grigorov ... constructor (as George Grigorov)
Kolio Guneshki ... model builder (as Kolyo Guneshki)
George Haralanov ... metal constructor
Nikolai Haralanov ... metal constructor
Gergana Hristova ... set dresser
Sasho Idakiev ... constructor
Georgy Ivanov ... model builder (as George Ivanov)
Petko Ivanov ... construction buyer
Konstantin Koichev ... architect
Peter Kolev ... fabricator
George Kotselov ... constructor
Hristo Kotselov ... constructor
Jasen Kovachev ... constructor (as Yasen Kovachev)
Venzislav Lilov ... art department buyer (as Lilov Venceslav)
Vencislav Lukanov ... set dresser
Buddy MacKett ... construction manager
Anatoli Malev ... model builder
Vasili Malev ... model builder
Manol Manolov ... model builder (as Emanuil Manolov)
Petko Matev ... metal constructor
Milen Mitkov ... constructor
Daniel Nikodimov ... constructor
Irena Nikolich ... set dresser
Ivana Nikolich ... set dresser
Lyudmil Nikolov ... artist
Veselin Nikolov ... constructor
Krassimir Pashkulev ... set dressing buyer (as Krasimir Pashkulev)
Pavlin Pavlov ... constructor
Svetlin Pavlov ... fabricator
Atanas Peikov ... fabricator
Vladimir Petkov ... constructor
Krasimir Petrov ... constructor
Vlado Popov ... set dresser
Delyan Raikovski ... set dresser
Ivan Ranghelov ... set dresser
Nina Ruseva ... set dresser
Marten Ruskov ... fabricator
Kamen Sabev ... model builder
Bilyana Sapareva ... assistant props / props buyer
Iva Sasheva ... storyboard artist
Stamen Savov ... constructor
Metodi Sharkov ... metal constructor
Lyubomir Sirakov ... constructor
Kalin Stefanov ... set dresser
Rosen Stefanov ... set dresser
George Stoyanov ... sculptor
Yana Stoyanova ... artist
Teodor Tomov ... constructor
Bob Toms ... property master
Rumen Trankolov ... metal constructor
Stoyan Tsakov ... set dresser
Damyan Tzankov ... fabricator
Tzvetan Vasilev ... fabricator
Angel Vladimirov ... set dresser
Konstantin Vladimirov ... set dresser
Evgeni Yordanov ... constructor
Rumen Yordanov ... constructor
Zamfir Zamfirov ... constructor
Ognyan Zlatkov ... model builder
Bogdan Bogdanov ... carpenter (uncredited)
Evgeni Yordanov ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Scott Bernstein ... adr editor
James Christopher ... dialogue editor
Adam De Coster ... foley artist (as Adam Decosta)
George R. Groves Jr. ... re-recording mixer (as George Groves) / sound effects editor (as George Groves)
Vladimir Kaloyanov ... sound recordist
Barry Keys ... adr mixer / foley mixer
Eric Lalicata ... adr editor
Phil Lee ... sound recordist
Paige Pollack ... foley artist
Krasimir Shtabekov ... boom operator
Joseph Zappala ... re-recording mixer / supervising sound editor
Eric Lalicata ... re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Willie Botha ... special effects supervisor
Vasil Dikov ... pyrotechnician
Andrei Ivanov ... pyrotechnician
Lyudmil Nikolov ... special effects
Nikolai Rafailov ... special effects assistant
Marten Ruskov ... special effects crew
Konstantin Vladimirov ... pyrotechnician
Jannie Wienand ... pyrotechnics supervisor
Stanislav Yordanov ... pyrotechnician

Visual Effects by 

Scott Coulter ... visual effects supervisor
David Fred Masselink ... optical effects producer (as Fred Masselink)

Stunts 

Alexander Alexandrov ... utility stunts
Boyan Anev ... stunts / utility stunts
Alexander Apostolov ... utility stunts
Radoslav Apostolov ... utility stunts
Yavor Damyanov ... utility stunts
Dimitar Dimitrov ... utility stunts (as Dimiter Dimitrov)
Nikolai Dimov ... utility stunts
Ivo Doichev ... utility stunts
Atanas Georgiev ... utility stunts
Svetoslav Georgiev ... utility stunts
Daniel Halachev ... utility stunts
Dian Hristov ... stunts
Iliyan Ignatiev ... utility stunts
Danko Jordanov ... stunts / utility stunts (as Danko Yordanov)
George Karlukovski ... stunts / utility stunts
Simeon Lund ... utility stunts
Krassimir Manov ... utility stunts (as Krasimir Manov)
Asen Marinov ... utility stunts
Todor Marinov ... utility stunts
Mincho Nekezov ... utility stunts
Valeri Parashkevov ... utility stunts
Velizar Peev ... stunts
Emil Petkov ... utility stunts
Svetoslav Petrov ... utility stunts
Aleksei Sarhachev ... utility stunts
Emil Videv ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Hristo Aleksandrov ... assistant camera (as Hristo Alexandrov)
Mihail Apostolov ... grip (as Michael Apostolov)
Peter Belcher ... underwater photographer
Mitko Bonev ... focus puller
Spiro Dichev ... grip
Desislav Dimitrov ... grip
Lyubomir Dimitrov ... assistant camera
Hristo Elandjiev ... electrician
Stoyan Georgiev ... grip
Lyubomir Hristoskov ... grip (as Lyubo Hristokov)
Hristo Idakiev ... electrician
Rumen Idakiev ... electrician
Toshko Kamenov ... focus puller
Ivailo Kostov ... electrician
Nikolai Kostov ... best boy grip
Lazar Lazarov ... camera service
Manol Manolov ... grip
Dimiter Matev ... assistant camera
Joro Mihailov ... lighting best boy
Neven Mihailova ... assistant camera
Stoyan Milanov ... camera loader
Miroslav Minchev ... electrician
Anton Nakov ... focus puller
Ivanka Nikolova ... assistant camera
Boryana Papazova ... assistant camera
Philip Philipov ... grip
Shimon Sabach ... key grip (as Shimon Sabbah)
Plamen Somov ... camera operator
Boryana Stambolieva ... assistant camera
Georgi Stanishev ... grip (as George Stanishev)
Yuda Tatarko ... gaffer
Borislav Tolev ... documentary camera operator
Emil Topuzov ... camera operator
Dimiter Tsvetkov ... electrician
Fyodor Tzanovski ... electrician (as Phyodor Tsanovski)
Plamen Vassiliev ... electrician (as Plamen Vasilev)
Rumen Vitkov ... grip
Iliya Yonev ... grip
Teodor Yordanov ... electrician
Yavor Zahariev ... electrician
Borislav Zlatinov ... camera loader (as Borislav Zlatanov)

Casting Department 

Lora Danova ... casting assistant

Editorial Department 

Todor G. Todorov ... colorist
Charlie Variyski ... assistant editor

Music Department 

Michael Phillips Keeley ... composer: additional music (2002)

Transportation Department 

Emil Alexiev ... driver
Georgi Branchev ... driver
Svetlin Chervenkov ... driver
Dimitar Dimitrov ... driver (as Dimiter Dimitrov)
Georgy Dimitrov ... driver (as George Dimitrov)
Ivo Dimitrov ... driver
Valentin Dimitrov ... driver
Stefan Dinev ... driver
Valyo Donev ... driver
Svetoslav Georgiev ... driver
Traicho Georgiev ... driver
Vasko Georgiev ... driver
Plamen Goryanov ... driver
Vencislav Ignatov ... driver
Sashko Iliev ... driver
Peter Ivanov ... driver
Vasilka Ivanova ... driver
Veselin Karadjov ... transportation captain
Kiril Kirilov ... driver
Galina Kitanova ... driver
Boyan Kobev ... driver
Nikolai Kolev ... driver
Kostadin Kostadinov ... driver
Bojidar Kostov ... driver
Ivo Krastev ... action vehicles / driver
Krastyo Krastev ... driver
Lyubo Krastev ... driver
Vasil Manavski ... driver (as Vasil Manvski)
Stanislav Manolov ... driver
Antonio Milenkov ... driver
Metodi Milushev ... driver
Mladen Mladenov ... driver
Ana Nesheva ... driver
George Nikolov ... driver
Lyudomil Nikolov ... driver
Michaela Paneva ... driver
Stefan Serafimov ... driver
Emil Serkedjiev ... driver
Simeon Simeonov ... driver
Kameliya Vaseva ... driver
Nikifor Vladimirov ... driver
Vasil Yonchev ... driver

Other crew 

Svetoslav Angelov ... production assistant
Apostol Apostolov ... production assistant
Robert Arakov ... diver
Dimiter Asenov ... production assistant
Vessela Bannzurkova ... production assistant (as Vesella Banzurkova)
Yordan Daskalov ... production assistant
Vatya Delchev ... production assistant
Radka Deyanova ... production assistant
Letitsiya Dineva ... production assistant
Dragomir Dragomirov ... diver
Nikolai Dyulgerov ... diver
Igor Eletski ... production assistant
George Georgiev ... production assistant
Zoran Georgiev ... production assistant
Nikolai Goranov ... production assistant
Martin Grozev ... production assistant
Ivelin Ivanov ... production assistant
Iliyan Kinov ... diver
Eli Kostadinova ... production assistant
Alexander Kotsev ... production assistant
Milena Mihaylova ... script supervisor
Peter Minchev ... diver
Metodi Mitev ... production assistant
Mladen Nikolov ... production assistant
Krastyo Popov ... production assistant
Toni Popova ... production assistant
Peter Rakovski ... production assistant
Dimitriya Ruinekova ... production assistant
Lyubo Samardjiev ... production assistant
Venelin Stepanov ... production assistant
Pavel Stoilov ... production assistant
Svetoslav Stoilov ... production assistant
George Stoyanov ... diver
Vladko Stoyanov ... underwater utility
Yuri Stoyanov ... production assistant (as Yurii Stoyanov)
Nikolai Tomov ... production assistant
Todor Tunov ... production assistant
Valeri Yankov ... production assistant
Daniela Yosifova ... production assistant
Yanka Yovkova ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page