Edit
The Tuxedo (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kevin Donovan

Writing Credits (WGA)  

Phil Hay ... (story) &
Matt Manfredi ... (story) and
Michael J. Wilson ... (story)
 
Michael J. Wilson ... (screenplay) and
Michael Leeson ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Dr. Simms
...
Cheryl
...
Mitch
...
Rogers
...
Kells
...
Vic
Scott Wickware ...
CSA Agent Wallace
Christian Potenza ...
CSA Agent Joel
...
CSA Agent Randa
...
CSA Agent Gabe
Paul Bates ...
Lundeen
...
Cecile Cristobal ...
Girl in Gallery
...
Gallery Owner
...
ER Nurse
Fred Rutherford ...
Banning Party Bouncer
...
Fast Food Girl
...
De L'Air Saleswoman (as Phoenix Gonzalez)
Craig Eldridge ...
Doran
...
Woman in Park
Ron Gabriel ...
Frank Rollins
...
Water Executive
Michael Ayoub ...
Water Executive
...
Water Executive
Frank Nakashima ...
Water Executive (as Frank T. Nakashima)
Rudy Webb ...
Water Executive
Reg Dreger ...
Water Executive
Diana C. Weng ...
Flower Shop CSA Op
Mike 'Nug' Nahrgang ...
Homeless CSA Op (as Mike Nahrgang)
...
Sewer CSA Op
John Catucci ...
CSA Firing Range Op
...
CSA Firing Range Op
Daniel Aiken ...
Bogus CSA Op
...
S.W.A.T. CSA Op
Allen Stewart-Coates ...
Concert Maitre' D
Lawrence Kamikawaji ...
Assistant Maitre' D
Paul Huggett ...
Banning Lab Worker
Daveed Louza ...
Banning Lab Worker
Gavin Stephens ...
Hotel Security Guard
Michael Panucci ...
Security Guard #2
Ian Downie ...
Banning Party Guest
Jamie Jones ...
Banning Guard
Perry Perlmutar ...
Guy in Toilet
William Lynn ...
Doorman
Jean Green ...
Elderly Woman
Jack Duffy ...
Elderly Man
Fred Lee ...
Poultry Employee
Peter Yip ...
Poultry Employee
Jim Davis ...
Hospital Patron
Marion Dressler ...
Hospital Patron
Naomi Emmerson ...
Hospital Patron
Poi Wong ...
Hospital Patient
Lisa Levy ...
Nurse #2
Peter Gail Williams ...
Backstage Fan
Rafael Brown ...
Drunk Fan
...
Himself
Rest of cast listed alphabetically:
...
Winton Chalmers (uncredited)
...
Boddyguard #2 (uncredited)
...
Bad kid (uncredited)
...
Bodyguard (uncredited)
Claire Hodgson ...
Extra (uncredited)
Ted Kavouris ...
Extra (uncredited)
...
Bodyguard (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

William S. Beasley ... executive producer
Willie Chan ... co-producer
David Coatsworth ... associate producer
Laurie MacDonald ... executive producer
Brandi McDougall Neuwirth ... co-producer
Walter F. Parkes ... executive producer
Adam Schroeder ... producer
Solon So ... co-producer
John H. Williams ... producer

Music by 

Christophe Beck
John Debney

Cinematography by 

Stephen F. Windon ... director of photography

Film Editing by 

Craig Herring ... (as Craig P. Herring)

Casting By 

Lisa Beach
Robin D. Cook

Production Design by 

Paul D. Austerberry ... (as Paul Denham Austerberry)
Monte Hallis ... (as Monte Fay Hallis)

Art Direction by 

Nigel Churcher

Set Decoration by 

Jaro Dick

Costume Design by 

Erica Edell Phillips

Makeup Department 

Mario Cacioppo ... makeup artist
Bonita DeHaven ... makeup artist: Jennifer Love Hewitt (as Bonita De Haven)
Diana Ladyshewsky ... key hair stylist
Amy Lederman ... makeup artist
Jo-Ann MacNeil ... makeup artist
Janice Miller ... key hair stylist
Matthew W. Mungle ... special makeup effects artist
Marie Nardella ... key makeup artist: second unit
Carol Puckrin ... hair stylist
Leslie Ann Sebert ... key makeup artist
Clinton Wayne ... special makeup effects artist
Tom Devlin ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

D.J. Carson ... production manager
David Coatsworth ... unit production manager
Mark Graziano ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Simon Board ... second assistant director
Lee Cleary ... first assistant director
Libby Hodgson ... first assistant director: second unit
Michaela Hudson ... trainee assistant director
Michael McCue ... assistant director: additional photographic unit
Greg Michael ... second unit director
Andrew Pritchard ... trainee assistant director
Kelli Shinfield ... assistant director: second unit
Gerrod Shully ... third assistant director
Gregory Kent Simmons ... assistant director (as Greg Simmons)
Tim Singh ... assistant director: second unit
Janet Zdyb ... third assistant director

Art Department 

Lara Alexander ... construction administrator
Tim Beach ... assistant art director
Tory Bellingham ... assistant property master
Todd Bennett ... plaster foreman
Rob Bonney ... head carpenter
Richard K. Buoen ... conceptual illustrator
Greg Chown ... storyboard artist
David G. Fremlin ... set designer
Jen Gillespie ... clearance and placement coordinator / third assistant art director
James Halpenny ... construction coordinator
Michael Huschka ... property master: second unit
Mayumi Konishi-Valentine ... second assistant art director (as Mayumi Konishi)
Aidan Leroux ... assistant art director
Meaghan Lynch ... assistant art director
Pete Nilson ... props
H. Nancy Pak ... art department coordinator
Jeff Poulis ... property master (as Jeffrey W. Poulis)
Reet Puhm ... key scenic artist
Ken Samaroo ... stand-by painter
Kino Scialabba ... concept artist
Tom Sheehan ... carpenter
Douglas Slater ... second assistant art director
Robert S. Smith ... stand-by carpenter
Vladimir Spasojevic ... illustrator
Hayley Stuppel ... assistant to designer
Courtney Talbot ... art department coordinator: re-shoots
Paul To ... concept artist
John Villarino ... construction coordinator
Jennifer N. MacLeod ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Sean Paul Armstrong ... boom operator
Carmen Baker ... supervising sound editor
Odin Benitez ... sound effects editor
James Bolt ... sound re-recording mixer
Alek Bromke ... adr assistant recordist: Toronto
Jim Brookshire ... dialogue editor
Richard Calistan ... adr mixer: Toronto
Pat Cassin ... second boom operator
Tim Chau ... sound designer / supervising sound editor
Linda Di Franco ... sound editor
Dawn Fintor ... foley artist
Linda Folk ... adr supervisor
Albert Gasser ... foley editor
Glen Gauthier ... sound mixer
Thomas Giordano ... sound technician: re-shoots
Tim Gomillion ... sound recordist
Randall Guth ... first assistant sound editor
Cindy Jo Hinkleman ... assistant sound editor
Nils C. Jensen ... supervising sound editor
Michael Jonascu ... sound editor / sound effects editor
Greg LaPlante ... digital mastering
David Lucarelli ... adr recordist
Paul Massey ... sound re-recording mixer
Tim McColm ... re-recording engineer
Piero Mura ... sound editor
Michael Paterson ... daily sound transferer
Charleen Richards ... adr mixer
Dennis Rogers ... sound recordist
Victoria Rose Sampson ... adr editor
Brad Sherman ... sound re-recording mixer
Greg Steele ... adr mixer
Alicia Stevenson ... foley artist (as Alicia Stevenson-Irwin)
Steve Switzer ... boom operator
Bruce Tanis ... sound effects editor
Robert Troy ... dialogue editor
Markus Wade ... boom operator
Wendy Czajkowsky ... adr mixer (uncredited)
David Yonson ... adr recordist (uncredited)

Special Effects by 

Jason Board ... special effects supervisor
Chris Bridges ... mechanical effects designer
Trevor Cripps ... special effects props builder
James Gawley ... special effects machinist
Daniel Godin ... special effects technician
Emile Godin ... special effects technician
Bob Hall ... special effects
Christy Hazzard ... special effects technician
Gary Kleinsteuber ... special effects technician
Arthur Langevin ... special effects supervisor
Rocco Larizza ... special effects supervisor
Brad Larkin ... special effects technician
Tim Lidstone ... rigging key
Drew Longland ... special effects technician
David Loveday ... special effects prop/supervisor
Martin Malivoire ... special effects coordinator
Laird McMurray ... special effect props
John Poulter ... special effects technician
Marcus Rait ... special effects technician
Troy Rundle ... first assistant special effects: main unit / special effects technician
Ron Stefaniuk ... animatronic insects
Sophie Vertigan ... special effects props builder
Stephen Wallace ... special effects technician
Skyler Wilson ... special effects technician
Melissa K. Nicoll ... animatronic insects (uncredited)
Adrian Stansfield ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Matthew Adams ... rotoscope supervisor
Ted Andre ... digital compositor
Patrick Ballin ... visual effects assistant editor: SPI
Travis Baumann ... Inferno artist: Asylum
Christian Boudman ... digital compositor
Gayle Busby ... visual effects producer
Sean Callan ... lead production services technician
Lauren Carr ... character setup / technical animator
Kenneth P. Coles ... digital painter
Danielle Conroy ... digital production manager
Gregory Creaser ... digital timing supervisor
Heather Davis Baker ... digital compositor
C. Marie Davis ... visual effects executive producer
Tom Daws ... inferno artist
Bill Diaz ... lead animator
Tony Diep ... digital artist
Linda Drake ... visual effects editor
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead Productions
Mitchell Ferm ... visual effects coordinator
Fortunato Frattasio ... digital compositor
Jason Gaudio ... visual effects editor
Mitch Goldstrom ... systems administrator: Digiscope
Derek Grime ... visual effects graphics director: Upstairs
Martin Hall ... compositor
Dion Hatch ... visual effects supervisor: Digiscope
Veronica Hernandez ... digital painter
Rod Ibanez ... match move artist
Kristin Johnson ... digital compositor: SPI
Brad Kalinoski ... digital artist: wire and rig removal
Kristopher Kasper ... visual effects editor: Asylum
Patrick Keenan ... digital artist: Pacific Title Digital
Jamie Keeney ... assistant visual effects editor
Keiko Koyama ... digital effects coordinator: Digiscope
Richard Kratt ... digital compositor
Daniel Kuehn ... digital production manager
Ken Lam ... digital compositor
Lea Lambert ... digital artist
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite
David Lingenfelser ... digital effects supervisor: Cinesite
Kevin Lingenfelser ... digital compositor
Skye Lyons ... senior digital coordinator
Richard Malzahn ... visual effects supervisor
Kristi Marineau ... main title design
Seth Maury ... cg supervisor
Pat McClung ... visual effects supervisor (as Patrick McClung)
Paul McGhee ... digital color timer: SPI
Jake Morrison ... lead lighting technical director
Helena Packer ... visual effects supervisor: WhoDoo EFX
Bryan Park ... visual effects editor: Digiscope
Daniel Post ... rotoscope/paint artist
Janet Quen ... digital effects compositor
Mark Ritcheson ... visual effects producer: Whodoo VFX
Greg Rodin ... scan/record operator
Karl Rumpf ... visual effects coordinator: Cinesite
Robert Skotak ... visual effects design
Tiffany Smith ... visual effects associate producer: Cinesite
Mary Stuart-Welch ... visual effects producer: Digiscope
David Taritero ... visual effects producer: SPI
Joseph Thomas ... matchmover
Tommy Tran ... digital effects artist
Barry Weiss ... senior staff: SPI
Guy Wiedmann ... visual effects editor
Chris Winters ... color & lighting: SPI
Simon Yuen ... digital effects animator
Dustin Zachary ... modeler
Debbie Cooke ... visual effects graphics producer (uncredited)
Thomas Dadras ... animator: Hammerhead Productions (uncredited)
Lindsay Hallett ... visual effects producer: Asylum (uncredited)
Anthony Harris ... digital color timer (uncredited)
Robbi Hinds ... visual effects director of photography (uncredited)
Brian Obee ... digital artist (uncredited)
Jeff Shank ... digital effects: SPI (uncredited)
Wendy Whaley ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Lloyd Adams ... stunts
Bradley James Allan ... stunts
Paul Andreovski ... stunts
Taryn Ash ... stunts
Marco Bianco ... stunts
James Binkley ... stunts
Matt Birman ... stunts
Shane Cardwell ... stunts (as Scott Cardwell)
Tommy Chang ... utility stunts
Andy Cheng ... stunts (as Andy K.C. Cheng)
Shelley Cook ... stunts
Rick Forsayeth ... stunt coordinator
Mitch Gould ... stunts (as Mitchell Gould)
Robert Hannah ... stunts (as Bobby Hannah)
Jun He ... stunts
Curtis Hibbert ... stunts
Brian Jagersky ... stunts
Steven Leavitt ... stunts
In Seob Lee ... stunts
Chung Chi Li ... stunt choreographer
Danny Lima ... stunts
Steve Lucescu ... stunts
John MacDonald ... stunts
Patrick Mark ... stunts
Darren Marsman ... stunts (as Dern Marsman)
Walter Masko ... stunts
Christopher McGuire ... stunts
Darren McGuire ... stunts
Dwayne McLean ... stunts
Hyun Jin Park ... stunts
Sue Parker ... stunts
Edward A. Queffelec ... stunts (as Ed Queffelec)
Branko Racki ... stunt coordinator: second unit
Joseph Racki ... stunts (as Joseph R. Racki)
Robert Racki ... stunts
Jeanette Roxborough ... stunts
Kevin Rushton ... stunts
Paul Rutledge ... stunts
Dan Southworth ... stunts (as Daniel Southworth)
John Stoneham Sr. ... stunts
Bryan Thomas ... stunts
Rob Van Hart ... stunts
Gang Wu ... stunt performer
Bradley James Allan ... stunt double: bodyguard (uncredited)
Bob Brown ... stunt coordinator (uncredited)
Eric Bryson ... utility stunts (uncredited)
Randy Butcher ... stunt driver (uncredited)
Richard Cetrone ... stunts (uncredited)
Jackie Chan ... stunt actor (uncredited)
Tim Connolly ... stunts (uncredited)
Shelley Cook ... stunt double: Jennifer Love Hewitt (uncredited)
Mitchell Dean ... stunt double: Cyrus (uncredited) / stunts (uncredited)
Kevin Derr ... stunts (uncredited)
Wade Eastwood ... stunt driver (uncredited)
Tom Farr ... stunts (uncredited)
David Flournoy ... utility stunts (uncredited)
Tig Fong ... stunt rigger (uncredited)
Plato Fountidakis ... stunt rigger (uncredited)
Don Gough ... stunt performer (uncredited)
Mike Gunther ... wire stunts (uncredited)
David Harcourt ... stunt rigging coordinator (uncredited)
Curtis Hibbert ... stunt double (uncredited)
Cinda-Lin James ... stunt rigger (uncredited)
In Seob Lee ... additional stunt double: Jackie Chan (uncredited)
Steve Lucescu ... stunt double: Jason Issacs (uncredited) / stunt driver (uncredited) / stunt rigger (uncredited)
John MacDonald ... stunt rigger (uncredited)
Duncan McLeod ... stunt performer (uncredited)
Cha-Cha Mong ... additional stunt double: Jackie Chan (uncredited)
Regan Moore ... stunt performer (uncredited)
Billy Oliver ... stunts (uncredited)
Branko Racki ... stunts (uncredited)
Robert Racki ... stunt driver (uncredited) / stunt rigger (uncredited)
Tanoai Reed ... stunts (uncredited)
Bryan Renfro ... stunts (uncredited)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)
Robert C. Shannon ... water safety (uncredited)
Gary Ray Stearns ... stunts (uncredited)
Bryan Thomas ... rappel stunt double: Ritchie Coster (uncredited)
Dave Van Zeyl ... stunt driver (uncredited)
Garrett Warren ... stunts (uncredited)
Ron Webber ... stunt driver (uncredited)
Geoff Williams ... stunt driver (uncredited)
Stuart F. Wilson ... stunts (uncredited)
Jeff Wolfe ... stunt double: Noah Danby (uncredited) / stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark Beauchamp ... second assistant camera
Pierre Berube ... best boy rigging electric
Michael Carella ... camera operator
Angelo Colavecchia ... camera operator
John Colavecchia ... first assistant camera
Craig Cooper ... camera trainee
Alex Dawes ... set wireman: electrics
Christopher Dean ... key grip
Cylvan Desrouleaux ... assistant camera
William Engel ... grip
Michael Flood ... generator operator: second unit
Howard Galbraith ... best boy (as Howie Galbraith)
Michael Galbraith ... gaffer
Joel Guthro ... camera operator: second unit
Jim Holmes ... grip: second unit
Mark Hryma ... camera operator: Wescam camera
Glen Keenan ... director of photography: second unit
Patrick King ... additional dolly grip
Marek Krawczyk ... electrician
Mark Lewandowski ... video supervisor
Jim MacCammon ... electrician
Andrew Medicky ... first assistant camera: second camera, second unit
Anthony Nocera ... digital video assist operator: action unit
Mark O'Neill ... camera trainee
Jeff Petro ... assistant camera: Wescam camera
Matthew Pill ... grip
Danny Piva ... electrician: second unit
Michael Plant ... generator operator
Ron Renzetti ... dolly grip: "b" camera
David Reppen ... electrician
Brent Robinson ... underwater first assistant camera
Ronald Schlueter ... video assist: second unit
Benjamin Spek ... first assistant: second unit
Tom Starnes ... second unit: gaffer
Dean Stinchcombe ... daily first assistant camera
Christopher Tammaro ... unit camera operator
Davidson Tate ... rigging gaffer
Paul Thompson ... video assist operator: second unit
Blain Thrush ... second assistant camera: daily
Jasper Vrakking ... 24 frame video operator
Richard Wilmot ... camera operator

Animation Department 

Steve Harwood ... animator

Casting Department 

Robin D. Cook ... casting: Canada
Elizabeth Grey ... casting associate: Toronto
Sarah Katzman ... casting associate: Los Angeles
Zameret Kleiman ... background casting
Shasta Lutz ... specialty casting

Costume and Wardrobe Department 

Frank Alexander ... set costumer
Sylvie Bonniere ... extras costume coordinator
Christina Cattle ... set costume supervisor: second unit
Jay Du Boisson ... associate costume designer
Dana Kay Hart ... costume supervisor: USA
Loreen Lightfoot ... costume cutter
Luis Sequeira ... costume supervisor
Anita Simard ... wardrobe truck supervisor
Mia Sturup ... costume supervisor
Trelawnie Mead ... costume dyer/breakdown (uncredited)

Editorial Department 

Jennifer Apel ... assistant editor
Clare Bambrough ... assistant editor
Gary Burritt ... negative cutter
Doug Caron ... assistant editor
Martin Cohen ... post-production executive
Lin Coleman ... associate editor
Robert Doyle ... assistant editor
Dale E. Grahn ... color timer
Paula Greatbatch ... assistant editor (as Paula Suhy)
David Tarnawsky ... second assistant film editor
Kevin Fairfax Harwood ... telecine suite operator (uncredited)
Mathieu Reid ... color timer (uncredited)

Music Department 

Wolfgang Amadeus ... electronic scoring mixer
Ramiro Belgardt ... assistant music editor
Frank Bennett ... orchestrator
Fernand Bos ... supervising music editor
William Boston ... orchestrator (as Bill Boston)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Thomas A. Carlson ... music editor
Brad Dechter ... orchestrator
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
George Doering ... musician
Rossano Galante ... orchestrator
Billy Gottlieb ... music supervisor
Tim Isle ... assistant music editor
Kevin Kliesch ... orchestrator
Bill Liston ... additional orchestrator
Larry Mah ... digital score recordist
Michael Mason ... musician: drums / score co-producer
Shawn Murphy ... scoring mixer
Maria Newman ... musician
John Rodd ... orchestral scoring recordist
Douglas Romayne ... score coordinator
Steven L. Smith ... music preparation
Casey Stone ... music scoring mixer
James Thatcher ... musician: french horn
Adrian Van Velsen ... assistant music editor
Tom Raney ... musician: percussion (uncredited)

Transportation Department 

Gord Bettles ... picture car mechanic
Bill Boyd ... picture car captain
William Hogue ... driver
Dana Howes ... transportation coordinator: second unit
Don Retzer ... transportation coordinator
Brenda Ryan ... driver
Steven Sacrob ... driver
Carl Severin ... transportation co-captain
Mark Van Alstyne ... picture car coordinator

Other crew 

Gerry Alfonso ... payroll accountant
John 'Frenchie' Berger ... armorer
Stephanie Lee Berger ... weapons handler
Jason Bierfeld ... assistant: Walter Parkes
James Brownlee ... security: Jennifer Love Hewitt
Nicky Craft ... payroll accountant: re-shoots
Patricia Hanley Cumming ... on-set supervisor
Wong Oi Ping Dorothy ... assistant: Mr. Chan (as Dorothy Wong)
Kevin Drysdale ... production assistant
Venecia Duran ... assistant: Mr. Williams
Greg Eby ... first assistant accountant
John Everlove ... technical advisor
Ray Felipe ... script researcher
Clarence Ford ... choreographer
Andre R. Gagne ... parking attendant
Jennifer Ganton ... production secretary
Jason Gibb ... assistant: Mr. Schroeder, Los Angeles office
Kelly Gilbert ... third assistant accountant
Dan Gosse ... daily production assistant
Leilani Gushiken ... assistant: Ms. MacDonald
Susan Haldenby ... medical consultant
Tara Handley ... assistant: Mr. Donovan
Bohdan Jakiwczyk ... office assistant
R. Emerson John ... daily script supervisor: second unit
Joy Johnson ... assistant: Mr. Parkes
Linda Kroll ... assistant: Ms. Macdonald
Kat Lanteigne ... personal assistant: Mr. Donovan
Dahla MacKenna ... child care
Susan Marucci ... script supervisor
Meyerer Miller ... office production assistant: additional photography
Steven R. Molen ... production executive
Stacia Peters ... assistant: Mr. Schroeder
Regina Petrik ... key craft service
Andrea Phillips ... research assistant
Karen Pidgurski ... unit publicist
Kyle Rath ... daily locations production assistant
Robin M. Reelis ... assistant production coordinator
Dug Rotstein ... script supervisor: second unit
Todd Shannon Jr. ... diving supervisor
Dave Ian Smith ... fire safety officer
Tracy Starnes ... production assistant
Timothy Storey ... second unit coordinator
Alan Sutton ... fire safety
Elaine Thurston ... production accountant
Dave Tommasini ... helicopter pilot
Jeff Valeri ... assistant production coordinator: additional photography
Nick Veziris ... gun wrangler
Clinton Wayne ... puppeteer
Diana C. Weng ... dialogue coach: Mr. Chan
Shane Zander ... laboratory assistant
Michael Dobbin ... accounting staff assistant (uncredited)
Michael C. Lund ... production assistant: Los Angeles preparation (uncredited)
Jamie Worlds ... post-production accountant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page