IMDb > They (2002)
They
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

They (2002) More at IMDbPro »

Photos (See all 20 | slideshow) Videos (see all 2)
They -- A psychology student who experienced "night terrors" as a child must face the chilling realization that her nightmares were not all in her head.

Overview

User Rating:
4.8/10   10,076 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 24% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writer (WGA):
Brendan Hood (written by)
Contact:
View company contact information for They on IMDbPro.
Release Date:
27 November 2002 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Are you afraid of the dark? You should be. See more »
Plot:
After witnessing a horrific and traumatic event, Julia Lund, a graduate student in psychology, gradually... See more » | Add synopsis »
Plot Keywords:
Awards:
1 win & 1 nomination See more »
NewsDesk:
(2 articles)
Before the Oscars, They Belonged to Us, Part 3
 (From Dread Central. 26 February 2009, 2:51 AM, PST)

Holdovers bury 'Treasure'
 (From The Hollywood Reporter. 2 December 2002)

User Reviews:
Quality Horror See more (267 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

Laura Regan ... Julia Lund

Marc Blucas ... Paul Loomis

Ethan Embry ... Sam Burnside

Dagmara Dominczyk ... Terry Alba

Jon Abrahams ... Billy Parks

Alexander Gould ... Young Billy

Desiree Zurowski ... Mary Parks

Mark Hildreth ... Troy

Jonathan Cherry ... Darren
Peter LaCroix ... David Parks (as Peter Lacroix)

Jessica Amlee ... Young Julia

Jay Brazeau ... Dr. Booth

L. Harvey Gold ... Professor Crowley
David Abbott ... Professor Adkins

Jodelle Ferland ... Sarah (as Jodelle Micah Ferland)

Mark Brandon ... Newscaster #1

Colin Foo ... Chinese Chef
Claire Riley ... Newscaster #2
Tamara Taggart ... Newscaster #3
Wendy Morrow Donaldson ... Waitress
Bob Wilde ... Ghoulish Man
Bill Waters ... Priest
Ken Roberts ... Male Tenant
John Hainsworth ... Old Man
Henry O. Watson ... Subway Engineer

Directed by
Robert Harmon 
 
Writing credits
(WGA)
Brendan Hood (written by) (as Brendan William Hood)

Produced by
Tony Blain .... co-producer
Tom Engelman .... producer
Ted Field .... executive producer
Barbara Kelly .... co-producer
Scott Kroopf .... producer
David Linde .... executive producer
John Mariella .... associate producer
 
Original Music by
Elia Cmiral 
 
Cinematography by
Rene Ohashi (director of photography)
 
Film Editing by
Chris Peppe 
 
Casting by
Anya Colloff 
Jennifer Fishman  (as Jennifer Fishman Pate)
Amy McIntyre Britt 
 
Production Design by
Douglas Higgins 
 
Art Direction by
Patrick Banister 
 
Set Decoration by
Lin MacDonald  (as Lin Macdonald)
 
Costume Design by
Karen L. Matthews  (as Karen Matthews)
 
Makeup Department
Melina Calogiros .... hair stylist: supplemental photography (as Melina Caligourous)
Michelle Hrescak .... makeup artist: supplemental photography
Lisa Leonard .... hair stylist
Christine O'Connor .... first assistant hair stylist
Sydney Silvert .... first assistant makeup artist
Fay von Schroeder .... makeup department head (as Faye Von Schroeder)
 
Production Management
Ben Brafman .... post-production supervisor
Gregor Hutchison .... post-production supervisor
Barbara Kelly .... unit production manager
Bev White .... production manager: second unit
 
Second Unit Director or Assistant Director
Marina Alstad .... trainee assistant director
Rick Bota .... director: supplemental photography
Richard Coleman .... first assistant director
Shelley Cox .... third assistant director
David Crone .... second unit director
Robyn Gelka .... third assistant director: second unit
Sirish Harman .... second assistant director: second unit
Alexis Hinde .... second assistant director
John Mavrogeorge .... first assistant director: second unit
Colleen Mitchell .... first assistant director
 
Art Department
Don Anderson .... property buyer: supplemental photography
Patrick Banister .... production designer: supplemental photography
John Beatty .... construction foreman
Mike Beaulieu .... creature designer
Keith Burk .... lead dresser
Arlene Craig .... property master: second unit
Arlene Craig .... property supervisor: supplemental photography
Andrea Dietrich .... storyboard artist: supplemental photography
Mark Francis .... assistant property master
Peter Grace .... construction coordinator
John Kobylka .... stand-by carpenter
Jim LeBlanc .... property master: supplemental photography (as Jim Leblanc)
Franklin Leibel .... lead painter
Marko Lytviak .... paint coordinator
Marko Lytviak .... paint coordinator: supplemental photography
Marta McLaughlin .... property buyer
Wayne McLaughlin .... property master
Paul E. Moes .... carpenter
Paul E. Moes .... construction first aid
Audra Neil .... set buyer
Dan Petrescu .... paint foreman
Damon Rasmussen .... lead painter: supplemental photography
Chris Reesor .... construction buyer
Tom Robertson .... stand-by painter
Guy Roland .... set dresser
Dean Rossmo .... construction buyer: supplemental photography
Ann Rowley .... set decorator: second unit (as Anne Rowley)
Ann Rowley .... set decorator: supplemental photography (as Anne Rowley)
Dena Skalin .... stand-by painter: second unit
Mike Sorochuk .... lead carpenter
Ron Sowden .... art department coordinator
Jeremy Stanbridge .... art director: supplemental photography
Jeremy Stanbridge .... assistant art director
Kevin Tomecek .... carpenter
David Paul Hewitt White .... set dresser
Dragan Zaric .... lead painter: supplemental photography
Mark Lambert Bristol .... storyboard artist (uncredited)
 
Sound Department
Richard Adrian .... additional sound designer
Anke Bakker .... sound designer
Anke Bakker .... supervising sound editor
Donald D. Brown .... boom operator: supplemental photography (as Don Brown)
Brian Campbell .... dialogue editor
Jay Cheetham .... assistant sound editor
Jacqueline Cristianini .... sound supervisor
Dane A. Davis .... additional sound designer
Robert Deschaine .... adr mixer (as Bob Deschaine)
Dario DiSanto .... foley editor
David DiSanto .... foley assistant
Kelly Frey .... backgrounds editor
Dave Hibbert .... sound re-recording mixer (as David Hibbert)
David Husby .... sound mixer (as Dave Husby)
Devan Kraushar .... sound effects editor
Andrew Lackey .... sound designer
Carmen Lavender .... sound assistant (as Carmen Vernin)
Michael McGee .... sound mixer: supplemental photography
Laurie Melhus .... audio post-production coordinator
Bill Mellow .... sound re-recording mixer
Maureen Murphy .... foley artist
Tom Myers .... additional sound designer (as Tom Meyers)
Brian Neumann .... boom operator
Gene Radzik .... stereo sound consultant: Dolby
Jean Raymond .... foley mixer
Brian Ruryk .... assistant sound editor
Paul A. Sharpe .... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
David Shea .... adr mixer
Shane Shemko .... foley artist
Ann Townshend .... assistant sound editor (as Anne Townshend)
Cam Wagner .... foley artist
Donna G. Walker .... post sound operations
James Wallace .... sound effects editor
Rich Walters .... assistant sound editor
Michael Camello .... sound effects recordist (uncredited)
Megan Goudsward .... walla editor (uncredited)
Michael Stern .... pre-record engineer (uncredited)
 
Special Effects by
Oana Bogdan .... effects producer: Patrick Tatopoulos Designs
Darin Bouyssou .... mold technician
Norman Cabrera .... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Wes Campbell .... mold maker
A. Robert Capwell .... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs (as Robert Capwell)
Brett Collen .... best boy special effects: supplemental photography (as Brett Kollen)
Mike Elizalde .... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Darren English .... special effects assistant
John Paul Fedele .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs (as Jon Fedele)
Damian Fisher .... special effects technician
Robert Freitas .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Jake Garber .... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs
Dave Grasso .... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs (as David Grasso)
James Hall .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs (as James N. Hall)
Aaron Hill .... shop runner: Patrick Tatopoulos Designs
Guy Himber .... project supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Robert Lan .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Don Lanning .... sculptor: Patrick Tatopoulos Designs (as Don Lonning)
Mike Larivee .... special effects coordinator: supplemental photography (as Mike L'Arrivee)
Dean Lockwood .... special effects coordinator
Ben Mankowski .... project accountant: Patrick Tatopoulos Designs
Julie Mankowski .... director of business development: Patrick Tatopoulos Designs
Clayton Martinez .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Reg Milne .... best boy special effects
Brian Namanny .... mechanics: Patrick Tatopoulos Designs
Gary Pawlowski .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
Johnnie Saiko .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs (as Johnnie Saiko Edpiritu)
Russell Seifert .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs (as Russ Seifert)
Mike Splatt .... special effects technician
Patrick Tatopoulos .... creatures designer and supervisor
Melanie Tooker .... office coordinator: Patrick Tatopoulos Designs
Steve Wang .... art department supervisor: Patrick Tatopoulos Designs
Lisa Welton .... seamer: Patrick Tatopoulos Designs (as Lisa Welton Fornadley)
Hiroshi Yada .... moldmaker: Patrick Tatopoulos Designs
 
Visual Effects by
Stephanie Allen .... visual effects executive producer: C.O.R.E. Digital Pictures
Paul Anderson .... lead animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Paul Ross Anderson)
Amro Attia .... concept artist: C.O.R.E. Digital Pictures
Berj Bannayan .... software engineer: C.O.R.E. Digital Pictures
Lisa Bechard .... visual effects production manager: C.O.R.E. Digital Pictures
Terry Bradley .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Lisa Carr-Harris .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Howard P. Cassidy .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Howard Cassidy)
Leo Chan .... software development: C.O.R.E. Digital Pictures
Brian Davidson .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Paul DeOliveira .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures (as Paul de Oliveira)
Maria A. Gordon .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Dipankar Goswamy .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Dipankar Goswamy .... creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Andrew Ho .... systems support: C.O.R.E. Digital Pictures
Michael F. Hoover .... digital artist
Matthew Horner .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Nick Hsieh .... lead compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Garfie James .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Kelvin Kanagaraj .... creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Stan Klychko .... systems support: C.O.R.E. Digital Pictures
Michael Kowalski .... visual effects production manager: C.O.R.E. Digital Pictures
Warren J.W. Leathem .... lead animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Warren Leathem)
Daniel Lee .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Aaron Linton .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Allan Magled .... creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Barbara Mah .... visual effects production coordinator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Barb Mah)
John Mariella .... lead creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Ray McMillan .... visual effects process/traveling plate photography supervisor
Kyle Menzies .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Kyle Menzies .... visual effects supervisor: C.O.R.E. Digital Pictures
Eric Murray .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Gary O'Brien .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Ken Ouellette .... lead animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Ken Ouellette .... lead creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Costa Roussakis .... systems support: C.O.R.E. Digital Pictures
Jim Rutherford .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Derek Sakai .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures
John A. Shaw .... systems support: C.O.R.E. Digital Pictures
Jay Stanners .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Ji Hyung Sung .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Ji Sung)
Ji Hyung Sung .... creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures (as Ji Sung)
Tracey Vaz .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
Mark Visser .... software development: C.O.R.E. Digital Pictures
Kurt D. Williams .... animator: C.O.R.E. Digital Pictures (as Kurt Williams)
David Willows .... creature modeler: C.O.R.E. Digital Pictures
Alphonso Young .... compositor: C.O.R.E. Digital Pictures
 
Stunts
Scott J. Ateah .... stunt coordinator: supplemental photography (as Scott Ateah)
Curt Bonn .... stunt rigging coordinator
Crystal Dalman .... stunt double
Ashlea Earl .... stunt double
Leanne Hindle .... stunt double (as Leanne Buchanan)
Ron James .... stunt driver
Zachary Kemper .... stunt double
Tony Morelli .... stunt coordinator
Jeffrey C. Robinson .... stunt double (as Jeff Robinson)
Heath Stevenson .... stunt double
Owen Walstrom .... stunt performer
Duane Dickinson .... stunts (uncredited)
Dave Hospes .... stunts (uncredited)
Trevor Jones .... stunts (uncredited)
Kimani Ray Smith .... stunts (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Rick Allen .... key grip: supplemental photography
Vanessa Andrascik .... camera trainee
Chris Carlson .... lamp operator
Javier Carranza .... lamp operator: Second Unit
Andy Chmura .... camera operator: "a" camera
Jay Clennan .... dolly grip
David Crone .... Steadicam operator: second unit
David Crone .... camera operator: "b" camera
David Crone .... director of photography: second unit
Herb DeWaal .... underwater electrician (as Herb Dewaal)
Herb DeWaal .... underwater grip (as Herb Dewaal)
Gareth Farfan .... key grip: second unit
Rod Feldmeier .... lamp operator: second unit (as Rod Felmeier)
Eric J. Goldstein .... camera operator: "a" camera, supplemental photography (as Eric Goldstein)
Braden Haggerty .... underwater first assistant camera
Oliver Hajdu .... rigging gaffer
Sean M. Harding .... first assistant camera: "a" camera (as Sean Harding)
Robert Harvey .... lamp operator
Shane Harvey .... still photographer
Pauline Heaton .... underwater camera operator
Pauline Heaton .... underwater director of photography
Karl Herrmann .... director of photography: supplemental photography
Marcus James .... first assistant camera: "a" camera, supplemental photography
Carl Jensen .... leadman setup: supplemental photography
Gene Keigher .... rigging key grip
Wynne Keing .... assistant camera: second unit
David W. Leblanc .... lamp operator (as Dave LeBlanc)
Chris Madden .... rigging best boy electric
George Majoros .... second assistant camera: "a" camera
Royce Mattice .... best boy grip
Rod Mawson .... first assistant camera: "b" camera, supplemental photography
Ed McMahon .... lead man setup grip
Peter Mohr .... lamp operator: supplemental photography
Randal W. Morton .... second assistant camera: "a" camera, supplemental photography (as Randy Morton)
Allana Murray .... camera trainee: supplemental photography
Wally Nygren .... best boy grip: supplemental photography
Kevin O'Leary .... generator operator
Sean Oxenbury .... rigging gaffer: supplemental photography
Doug Parton .... rigging grip
Brian Pearson .... camera operator: "b" camera, supplemental photography
Jeff Pentecost .... lamp operator: supplemental photography (as Jeff Pentacost)
Lee Riggs .... gaffer: second unit
Jayson Rupert .... grip
Thom Ryan .... first assistant camera: "b" camera
Steve Schierbeck .... best boy: second unit (as Steve Shierbeck)
Leon Serginson .... best boy grip: second unit
Paul Sheridan .... dolly grip: supplemental photography (as Paul Sheriden)
Jeremy Stanbridge .... additional photographer
Ian Suter .... camera trainee
Owen Taylor .... gaffer
Max Torroba .... playback operator
Daniel Volonino .... second assistant camera: "b" camera, supplemental photography (as Daniel Volvonino)
Cam Waldie .... lamp operator: second unit
John Westerlaken .... key grip
Greg Wilson .... best boy electric (as Gregory Wilson)
 
Casting Department
Stuart Aikins .... casting: Canada
Andrea Brown .... extras casting
Sean Cossey .... casting: Canada
Frank Patt .... casting assistant: Canada
Chadwick Cohn .... casting assistant (uncredited)
 
Costume and Wardrobe Department
Sondra Durksen .... costumer
Debbie Geaghan .... set costume supervisor
Janice MacIsaac .... assistant costume designer
Cindy L. Russell .... costume set supervisor: supplemental photography (as Cindy Russell)
Melissa Woods .... costumer
 
Editorial Department
Sharon Bloedorn .... apprentice film editor: Canada
Amy Flint Catherwood .... first assistant editor (as Amy Flint)
Caroline Hardon .... first assistant editor: Canada
Richard Long .... second assistant editor: Canada
Ricardo Olivero .... color timer
Nick Smith .... second assistant editor (as Nick J. Smith)
 
Music Department
Thomas Bartke .... additional music editor
Thomas Bartke .... conductor
Thomas Bartke .... orchestrator
Elia Cmiral .... additional orchestrator
Mike Flicker .... supervising music editor
Matt Friedman .... music editor
Scott Glasgow .... assistant composer
Simon James .... contractor: Seattle
Jeff Lingle .... music editor
Alan Meyerson .... score mixer
Joe Rangel .... music supervisor
Reed Ruddy .... score recordist
Michael Stern .... score recordist: non-orchestral (as Mick Stern)
Chris Walden .... additional orchestrator
Joshua Winget .... music editor (as Josh Winget)
 
Transportation Department
John Armstrong .... driver
Colin Banner .... driver
Jake Callihoo .... transportation coordinator: supplemental photography
Kelly Cramb .... driver: supplemental photography
Wayne Desrochers .... driver: supplemental photography
Tom Evans .... driver: supplemental photography
Felix Fanzega .... driver: supplemental photography
Harold Felhauer .... driver: supplemental photography (as Harold Felhauser)
Earl Fry .... driver
Gary Gleeson .... driver: supplemental photography (as Gary James Gleason)
Martin J. Grohn .... driver: supplemental photography (as Martin Grohn)
Gary Hamm .... driver
Terry Hastings .... driver
David Henderson .... driver
Viola Janzen .... driver
Mal Johnson .... driver
Diana Kilmury .... driver: supplemental photography
Jason Lapp .... driver: supplemental photography
Rick McLennan .... transportation co-captain
R.G. Miller .... driver: supplemental photography
Mike Murphy .... transportation coordinator
Robert P. Murphy .... transportation co-captain (as Robert Murphy)
Keith Noble .... driver: supplemental photography
Shawn O'Hearn .... driver
Joe O'Neill .... driver
Dean Rama .... transportation captain: supplemental photography
Larry Robinson .... driver
Fiona Roeske .... driver
Bruce Scott .... driver: supplemental photography
Will Sickles .... picture car mechanic
Ryan Steel .... transportation captain
Clint Wheeler .... driver
Stephen White .... driver (as Steve White)
Rocky Zantolas .... driver: supplemental photography (as Rocky Zantolos)
 
Other crew
Lian Anson .... production assistant
Matthew Aufdenspring .... assistant: Mr. Kroopf
Patricia Barry .... script supervisor: supplemental photography (as Pat Berry)
Anthony Beaudoin .... production financing (as Tony Beaudoin)
Bob Bedard .... catering head chef
Tim Bennett .... production assistant
Karen Bergen .... assistant accountant
Karen Bergen .... payroll accountant
Susan H. Bodine .... legal services: Focus Features (as Sue Bodine)
Andrea Boorman .... production coordinator: supplemental photography
David J. Bowler .... office production assistant (as David Bowler)
Kerri Boyce .... accounts payable clerk
David Boyle .... business and legal affairs: Radar Pictures
Kymn Brettoner .... post-production accountant
Simon Bright .... production assistant
Casey Charleson .... production assistant
Cristiana Chieu .... production assistant (as Cristina Chieu)
Alison Cohen .... legal services: Focus Features (as Alison S. Cohen)
Emily Coutts .... craft service ) (as Emily Coutts (I)
Emily Coutts .... first aid ) (as Emily Coutts (I)
Wes Craven .... presenter
Danielle de Smit .... script supervisor: second unit
Debbie Derkach .... craft service (as Debra Derkach)
Debbie Derkach .... first aid (as Debra Derkach)
Byron Drinkle .... playback coordinator
Jessica Emerson-Fleming .... business and legal affairs: Radar Pictures
Alix Falkiner .... production assistant: second unit
Jennifer Graham .... extras wrangler
Allison Halderman .... assistant: Mr. Field
Simon Hall .... video synchronization operator
Michael Hansen .... unit publicist
Michelle Harris .... production assistant
Alison Haskovec .... assistant: Mr. Engelman
Lorraine Howitt .... payroll clerk (as Lorraine Rennison)
Andrea Hughes .... extras wrangler
Amy Kaufman .... production executive: Focus Features
Shelly Kennedy .... craft service
Shelly Kennedy .... first aid
Alexandra La Roche .... script supervisor (as Alexandra Laroche)
Shane Lennox .... production assistant
Scott Litsinger .... finance: Radar Pictures
John MacCuspie .... underwater safety: diver
Helen MaComb .... production coordinator
Kenneth Meisenbacher .... assistant location manager: second unit (as Ken Meisenbacker)
Emily Milias .... business and legal affairs: Radar Pictures
Stephanie K. Mitchell .... assistant: Mr. Engelman (as Stephanie Mitchell)
Zoë Nash .... office production assistant
Scott Outhwhaite .... production assistant: second unit (as Scott Outhwaite)
Eric Papa .... assistant: Ms. Kaufman, Focus Features
Bennett Pozil .... production financing
Mavis Quek .... trainee assistant location manager
Jeff Roth .... production executive: Focus Features
S. Steven Sach .... location manager
Steve Sangster .... assistant location manager (as Stephen Sangster)
Wonder Fortune Serra .... assistant: Mr. Kroopf
Mark Sonoda .... production executive
Jason Wayne Spencer .... production assistant
Debora Stanton .... finance: Radar Pictures
Susan Stefanyshyn .... production accountant
David Tamkin .... production assistant
Jennifer Tanami-Hendriks .... assistant coordinator (as Jennifer Tanami)
Paul Tartaglio .... assistant: Mr. Harmon
Debbie Van Dusen .... first assistant accountant
Suzanne Welch .... assistant: Mr. Field
David Weslowsky .... first assistant chef
Adina Yashar .... assistant: Mr. Engelman
Tamara Young .... second assistant chef
 
Thanks
Chris Aziz .... the producers wish to thank: City of Delta
Evan Blum .... acknowledgment: Leaf Mask from building on 106th Street, New York City courtesy of, Irreplaceable Artifacts, Inc. (as Mr. Evan Blum)
Pamela Fedyk .... the producers wish to thank: City of Vancouver
James Glander .... the producers wish to thank (as Jim Glander)
Colleen Gould .... the producers wish to thank: City of New Westminster
Muriel Honey .... the producers wish to thank: City of Vancouver
Patty Laravee .... the producers wish to thank: City of North Vancouver
Andrea Wertheim .... the producers wish to thank
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Wes Craven Presents: They" - USA (complete title)
"Implant" - Japan (English title)
See more »
MPAA:
Rated PG-13 for terror/violence, sexual content and language
Runtime:
89 min
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
2.35 : 1 See more »
Sound Mix:

Did You Know?

Trivia:
Though Brendan Hood is credited as screenwriter, he only came up with the basic idea. Everything in his original draft was subsequently written out by the producers, and it's estimated that up to 10 people have worked on the script.See more »
Goofs:
Continuity: When Julia's car stalls on the road, she is shown sitting in the car wearing a seatbelt. After she reaches into the glove compartment and pulls out a flashlight she is no longer wearing the seatbelt.See more »
Quotes:
Julia Lund:Sarah, do you have bad dreams?
Sarah:Sometimes.
Julia Lund:What happens in your dreams?
Sarah:They come for me.
Julia Lund:Who comes?
Sarah:They.
Julia Lund:Why do they come for you?
Sarah:To eat me.
See more »
Movie Connections:
Referenced in Film Geek (2005)See more »
Soundtrack:
Movin Back HomeSee more »

FAQ

What does Wes Craven have to do with this movie? He isn't listed anywhere in the credits.
How much sex, violence, and profanity are in this movie?
How does the movie end?
See more »
44 out of 78 people found the following review useful.
Quality Horror, 9 October 2004
Author: Butterfingers02 from Yorkshire, England

This is a great horror movie, it had my girlfriend hiding behind the couch all the way through, and to be fair it had me flinching at the horrible dark lurking monsters as well! The movie itself lets the viewer use their own imagination as to what these monsters actually look like..you'll find yourself squinting trying to make out 'what the hell is that!?'

A very simple storyline which does its job well. I found myself questioning 'has she gone mad? or is she truly in danger from these monsters?' only to the very end do you find the answer. The story lasts about 1hr and 30mins and fits everything in nicely. I recommend this film to anyone with a good imagination.. Best watched with the Boy/Girlfriend... Seems as though a sequel is on the way!?

Was the above review useful to you?
See more (267 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for They (2002)
Recent Posts (updated daily)User
Worst horror film ever... Miikemaru
I like the movie but that girl can't act! MermaidMandy01
The Electricity Thing? denise1234
'Darkness Falls' Anyone???? txpixies
Ok movie... really liked Laura Regan in this beavertoof
Most UNBELIEVABLE part was.... s_bigcity
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Darkness Falls Mirrors Short Night of Glass Dolls The Killing Floor Dreamcatcher
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Horror section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.