Edit
Iris (2001) Poster

(I) (2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Richard Eyre

Writing Credits  

John Bayley ... (books "Iris: A Memoir" and "Elegy for Iris")
 
Richard Eyre ... (screenplay) &
Charles Wood ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Young John Bayley
...
...
Eleanor Bron ...
Principal
Angela Morant ...
Hostess
...
Janet Stone
Siobhan Hayes ...
Check-Out Girl
...
Young Janet Stone
Joan Bakewell ...
BBC Presenter
Nancy Carroll ...
BBC PA
...
Dr. Gudgeon
Tom Mannion ...
Neurologist
...
Postman
...
Young Maurice (as Sam West)
Saira Todd ...
Phillida Stone
...
Charlotte Arkwright ...
Young Phillida Stone
Harriet Arkwright ...
Matilda Allsopp ...
Little Stone
Steve Edis ...
Pianist
Emma Handy ...
Policewoman
...
...
Taxi Driver
...
Maureen (as Pauline McGlynn)
Gabrielle Reidy ...
Tricia
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself (archive footage) (uncredited)
David Blunkett ...
Himself (archive footage) (uncredited)
...
Psychoanalyst (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael Dreyer ... line producer
DTeflon ... assistant producer
Guy East ... executive producer
Robert Fox ... producer
Thomas Hedley Jr. ... executive producer (as Tom Hedley)
Anthony Minghella ... executive producer
Sydney Pollack ... executive producer
Scott Rudin ... producer
David M. Thompson ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

James Horner

Cinematography by 

Roger Pratt ... director of photography

Film Editing by 

Martin Walsh

Casting By 

Celestia Fox

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

David Warren

Set Decoration by 

Trisha Edwards

Costume Design by 

Ruth Myers

Makeup Department 

Kate Benton ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Jayne Buxton ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Julie Dartnell ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Antonia Kruger ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Lesley Smith ... hair stylist / makeup artist
Gillian Thomas ... hair stylist assistant (as Gill Thomas) / makeup artist (as Gill Thomas)
Jane Walker ... hair stylist assistant / makeup artist assistant
Lisa Westcott ... hair designer / makeup designer

Production Management 

Stephen Barker ... post-production supervisor
Tim Porter ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Martin Harrison ... first assistant director
Finn McGrath ... second assistant director
Chris Stoaling ... third assistant director

Art Department 

Tom Bohan ... construction coordinator
Peter N. Brown ... supervising carpenter
Peter Burden ... dressing props
Will Cann ... stand-by props
Jane Clark ... storyboard artist
Charlie Cobb ... art department assistant
Mark Douet ... art department photographer
Robert J. Dugdale ... assistant scenic artist
Kevin Fleet ... dressing props
Segan Friend ... stand-by props
Alan Grenham ... painter
Patrick Honan ... stand-by stagehand (as Pat Honan)
Paul Inglis ... assistant art director
George King ... supervising stagehand
Cathal MacIlwaine ... stand-by carpenter
Pippa Marks ... storyboard artist
Thomas Martin ... construction coordinator (as Tom Martin)
Campbell Mitchell ... stand-by props
Tom Pleydell-Pearce ... property master
Pat Roberts ... stand-by painter
Nina Ross ... art department assistant
Howard Weaver ... scenic artist
Kenneth Welland ... painter (as Kenneth J. Welland)
Krissi Williamson ... production buyer
Kevin Woodhouse ... stand-by assistant art director
David Youngs ... carpenter (as David A. Youngs)
Michael Finlay ... painter (uncredited)
Warren Greenham ... painter (uncredited)
John Shergold ... painter (uncredited)

Sound Department 

Jon Bailey ... assistant sound engineer
Chris Barrett ... assistant sound engineer
Chris Bolster ... assistant sound engineer
Paula Boram ... foley artist
Anthony Cleal ... sound re-recording mixer
Felicity Cottrell ... foley artist
Gillian Dodders ... adr editor / dialogue editor
Steve Finn ... sound maintenance
Glenn Freemantle ... supervising sound editor
Jim Greenhorn ... sound mixer
Matt Grimes ... sound editor (as Matt Grime)
Nicolas Le Messurier ... sound re-recording mixer
Tom Sayers ... sound editor
Mark Sheffield ... sound re-recording mixer
Kevin Tayler ... adr mixer / foley mixer
Andrew Caller ... foley assistant (uncredited)

Special Effects by 

Paul Clancy ... senior special effects technician
Peter Notley ... special effects supervisor
Martin 'Marty' McLaughlin ... senior snow effects technician (uncredited)
David 'Pinkie' Thomas ... snow effects technician (uncredited)

Stunts 

Carly Harrup ... stunt performer (as Carly Harrop)
Lee Millham ... stunt driver / stunt performer
Gary Powell ... stunt supervisor
David Ware ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Paul Bond ... camera operator
David Bruce ... generator operator (as Dave Bruce)
Jason Bulley ... focus puller: underwater
Clive Coote ... still photographer
Perry Cullen ... electrician
Chuck Finch ... gaffer
Stephen Finch ... electrician (as Steve Finch)
Guy Frost ... clapper loader
Dan Garlick ... grip: second unit
Amy Gilliam ... clapper loader: second unit
Simon Hume ... focus puller
Sacha Jones ... camera trainee
Simon Lucas ... electrician
Colin Manning ... grip
Keith Manning ... grip
Graham Martyr ... first assistant camera / focus puller: second unit
Richard Merrell ... best boy
Ron Osman ... video engineer
Denis Pollitt ... video playback operator
Bernie Prentice ... gaffer: underwater
Nick Schlesinger ... director of photography: second unit
Gordon Segrove ... clapper loader: second unit (as Gordon Seagrove)
John Sieminski ... video engineer
Mark Silk ... camera operator: underwater
Andy Thomson ... crane operator
Alf Tramontin ... Steadicam operator
David Weller ... stand-by rigger
Matt Wesson ... clapper loader: underwater
Michael White ... electrician
Alan Williams ... supervising rigger

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Alex Johnson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Liam Flavell ... costume assistant
Rebekah Griffiths ... costume assistant
Fiona McCann ... additional costume assistant
Jo Measure ... additional costume assistant
Michael Mooney ... costume supervisor
Julie Nethercote ... additional costume assistant
Marnie Ormiston ... additional costume assistant
Kate Ellen Stroud ... additional costume assistant
Kirsty Wilkinson ... costume assistant
Nicole Young ... assistant costume designer

Editorial Department 

Peter Hunt ... color grader
Roger La Prairie ... colorist
Keith Lowes ... assistant editor
Steve Maguire ... first assistant editor
John Nuth ... assistant editor
Martyn Robinson ... assistant editor
Louise Seymour ... post-production coordinator

Music Department 

Jon Bailey ... assistant scoring engineer
Chris Barrett ... assistant scoring engineer
Joshua Bell ... musician: solo violin
Matt Biffa ... music clearances: Air-Edel Associates
Chris Bolster ... assistant scoring engineer
Marcia Crayford ... concert mistress
Vic Fraser ... music preparation
Andrew Glen ... music editor (as Andy Glen)
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Jim Henrikson ... supervising music editor
James Horner ... orchestrator
Randy Kerber ... orchestrator / synthesizer programmer
Tony Lewis ... assistant music editor
Barbara McDermott ... assistant music editor
Julyce Monbleaux ... music supervisor
J.A.C. Redford ... orchestrator
Simon Rhodes ... music scoring mixer / music scoring recordist
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Ian Underwood ... synthesizer programmer
Jonathan Williams ... musician: solo cello
James Horner ... conductor (uncredited)

Transportation Department 

Brian Agar ... unit driver (as Bryan Agar)
Simon Barker ... unit driver
Gerry Batson ... unit driver
Brian Claydon ... unit driver
Colin Giffin ... unit driver
Alan Hayter ... unit driver
Chas Hewitt ... unit driver
Stuart Holbury ... unit driver
John Hollywood ... unit driver
Brian Scott Jim ... unit driver
Lenny Jones ... unit driver
Alan Lewandowski ... unit driver
Steve Mitchard ... unit driver (as Steven Mitchard)
Vic Newell ... unit driver
David Ott ... unit driver
Johnny Ott ... unit driver
Steve Rogers ... unit driver (as Steven Rogers)
Linton Small ... unit driver
Tom Terry ... unit driver
Dean Tyler ... unit driver
Guy Bostock ... action vehicle coordinator (uncredited)
Ian Clarke ... vehicle technician (uncredited)
Sean Thornton ... picture vehicle technician (uncredited)

Other crew 

Paul Almond ... unit publicist
Malcolm Auchincloss ... assistant: Mr. Rudin
Joanie Blaikie ... production executive: BBC Films
Chris Blyth ... caterer: Hot Goblins
Jo Blyth ... caterer: Hot Goblins
Alison Brister ... legal services: The Simkins Partnership
Ashlee Burnette ... assistant: Mr. Rudin
Abbey Careford ... stand-in: Kate Winslet
Rebecca Chambers ... assistant location manager
Sarah Clark ... unit publicist
Melanie Claus ... production coordinator (as Mel Claus)
Dee Clinton ... stand-in: Judi Dench
Jane Cody ... accounting services
Shaun Crean ... caterer: Hot Goblins
Paul Davis ... representative: Intermedia Films
Cathy Doubleday ... script supervisor
Nick Drake ... representative: Intermedia Films
Thomas Elgood ... location manager (as Tom Elgood)
John Ensby ... laboratory contact
Will Evans ... representative: Intermedia Films
Megan Gerard ... assistant: Mr. Rudin
Jane Gibson ... choreographer
Daisy Gili ... production trainee
Antony Gostyn ... legal services: The Simkins Partnership
Ruth Halliday ... script clearance
Jere Hausfater ... representative: Intermedia Films
Jane Hawley ... production executive: BBC Films
Joshua C. Hersko ... assistant: Scott Rudin
Kate Hill ... production trainee
John Hocking ... stand-in: Jim Broadbent
Mel Klaus ... production coordinator
Lars Knudsen ... assistant: Mr. Rudin
Maurice Landsberger ... production accountant
Paul Landsberger ... assistant accountant
Jamie Laurenson ... script executive: BBC Films
Emma Leslie ... assistant: Kate Winslet
Susie Lewis ... assistant: Robert Fox
Rhys Maitland-Jones ... sync rushes
Anna Mohr-Pietsch ... production trainee
Adam Morane-Griffiths ... production runner
Leda Nornang ... assistant: Mr. Rudin
Charley Parlapanides ... assistant: Mr. Rudin (as Charles Parlapanides)
Scarlett Peart ... unit nurse
Richard Phillips ... accounting services
Robert Regis ... stand-in: Hugh Bonneville
Adam Richards ... location finder
Vicky Riley ... assistant coordinator
Will Rowbotham ... assistant: Mr. Rudin / production assistant
Tracey Scoffield ... script executive: BBC Films
Jesse Acton Thompson ... production runner
Charlie Waller ... floor runner
Kevin J. Walsh ... executive assistant: Mr. Rudin
Nick Williams ... assistant location manager
Phil Winchester ... caterer: Hoit Goblins
Rebecca Wulff ... production trainee
Tim Haslam ... worldwide sales (uncredited)

Thanks 

Sid Karne ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page