Edit
Trapped (2002) Poster

(I) (2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Luis Mandoki

Writing Credits (WGA)  

Greg Iles ... (novel)
 
Greg Iles ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Will
...
...
Marvin
...
...
Hank Ferris
...
Agent Chalmers
...
Mary McDill
Matt Koby ...
Peter McDill
...
Dr. Stein
...
Holden
Randi Lynne ...
Hotel Operator
...
J.B. Bivens ...
Gray Davidson
John Scott ...
SWAT Leader
Gregory Bennett ...
Heins
Jim Filippone ...
Helicopter Pilot
Brent Woolsey ...
Violent Man
Rest of cast listed alphabetically:
Livingstone Beaumont ...
P.T. Byron (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Glen Ballard ... executive producer
Christopher Borgmann ... associate producer
Alberto Bross ... executive producer: Mexico
Mark Canton ... executive producer
Neil Canton ... executive producer
Mimi Polk Gitlin ... producer
Brian Goldsmith ... associate producer
Rick Hess ... executive producer
Hanno Huth ... executive producer
Nathan Kahane ... co-producer
Miguel Angel Lopez ... line producer: Mexico
Carsten H.W. Lorenz ... co-producer (as Carsten Lorenz)
Luis Mandoki ... producer
Michael McDonnell ... co-producer
Tanna Thompson ... associate producer

Music by 

John Ottman

Cinematography by 

Frederick Elmes ... director of photography
Piotr Sobocinski ... director of photography

Film Editing by 

Gerald B. Greenberg ... (as Jerry Greenberg)

Casting By 

Louis DiGiaimo ... (as Louis Digiaimo)

Production Design by 

Richard Sylbert

Art Direction by 

William Heslup

Set Decoration by 

Annmarie Corbett ... co-set decorator
Rose Marie McSherry

Costume Design by 

Michael Kaplan

Makeup Department 

Kathy Jeung ... makeup artist: Ms. Love
Lise Kuhr ... assistant makeup artist
Cindy L. Larsen ... assistant hair stylist
Deborah K. Larsen ... makeup artist: Ms. Theron (as Deborah Larsen)
Alfredo Mora ... makeup artist: Mexico
Connie Parker ... makeup department head
Jessica Rain ... hair stylist: second unit
Sanna Seppanen ... hair stylist
Donna Stocker ... makeup artist: second unit
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Bill Terezakis ... special makeup effects artist (uncredited)
Maureen Terezakis ... special makeup effects producer (uncredited)
Vince Yoshida ... special makeup effects technician (uncredited)

Production Management 

Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Grace Gilroy ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Fernando Arzate ... second assistant director: Mexico
Jim Brebner ... first assistant director (as James Brebner)
Simón Bross ... second unit director (as Simon Bross Soriano)
Silver Butler ... third assistant director
Tarnya Cook ... dgc trainee
Kevin Fair ... first assistant director: second unit
Katherine Keizer ... third assistant director: second unit
Raul Luque ... first assistant director: Mexico
Jeff Mosuk ... second assistant director: second unit
Fez Noriega ... second assistant director: Mexico (as Fernando Noriega)
Juan Obregon ... first assistant director: Mexico
Andrew M. Robinson ... second assistant director
Misha Bukowski ... trainee assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Kasia Adamik ... storyboard artist
Rubén Bross ... art director: Mexico (as Ruben Bross)
Cary Cooper ... on-set dresser
Shannon Gottlieb ... assistant set decorator
Salmon Harris ... storyboard artist
Leah Hong ... graphic designer
Zoe Jirik ... set decoration buyer
Daphne Klebe ... art department coordinator
Max Matsuoka ... first assistant property master
Derick McLeod ... construction coordinator
Bill McMahon ... assistant art director
Chris Rae ... lead carpenter
Steve Reintjes ... paint foreman
Kristin Shanski ... prop buyer (as Kristin Shanski Beaudin)
Michael J. Siver ... key greensman (as Mike Siver)
Grant Swain ... property master
Nevin Swain ... property master: second unit
Anneke Van Oort ... set designer (as Anneke vanOort)
Geoff Wallace ... set designer
Ken Wells ... paint coordinator
Mikal Williams ... on-set carpenter
David Stark ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Paul Aulicino ... first assistant sound editor
Germán Best ... production sound mixer: Mexico (as German Best)
Garrell Clark ... sound mixer: second unit
Paul Curtis ... supervising sound editor
Marc Deschaine ... adr assistant
Michael Dressel ... supervising foley editor
José Antonio García ... production mixer (as Jose Antonio Garcia)
Marshall Garlington ... re-recording mixer
Amy Hammer ... mix facility coordinator
Chris Higgins ... boom operator: second unit (as Chris F. Higgins) / sound: second unit
Lee Lemont ... adr editor
Laura Macias ... foley artist
Michael A. Morongell ... mixing engineer
Chris Navarro ... adr recordist
Jay Nierenberg ... sound editor
James L. Pearson ... sound editor
Scott Reed ... sound general manager
Sean Rowe ... foley artist
Karen Schell ... sound
Martin Schloemer ... sound recordist
Kim Secrist ... sound editor
Bruce Stambler ... supervising sound editor
John C. Stuver ... dialogue editor
Becky Sullivan ... supervising adr editor
Ken Teaney ... re-recording mixer
Eric Thompson ... adr & foley mixer
Tim Walston ... sound designer
Kelly Zombor ... boom operator (as Kelly M. Zombor)

Special Effects by 

Daniel Cordero ... special effects coordinator: Mexico
Gord Davis ... special effects coordinator
Dave Dunaway ... special effects technician
Mike Vézina ... special effects coordinator (as Mike Vezina)
Shaun Noelte ... sculptor: prosthetics (uncredited)
Attila Vaski ... fabricator (uncredited)
Andrew Verhoeven ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Bill Coffin ... visual effects supervisor: Post Logic Studios
Anthony Harris ... digital color timer
Max Harris ... Inferno artist: Post Logic Studios
Tim McGovern ... visual effects supervisor
Scott McLain ... Inferno artist: Post Logic Studios
Tim Norman ... Inferno artist: Post Logic Studios
Maureen O'Connor ... visual effects producer: Post Logic Studios
Rob Ozaeta ... Inferno artist: Post Logic Studios (as Robert Ozaeta)
Mark Robben ... Inferno artist: Post Logic Studios
Everette Webber ... digital compositor: main titles (uncredited)

Stunts 

Charles Andre ... stunts
Guy Bews ... stunts
Annie Brebner ... stunts
Paul Clover ... stunts
Duane Dickinson ... stunts
Joe Dodds ... stunts (as Joe A. Dodds)
John Dodds ... stunts
Jim Dunn ... stunts
Tom Eirikson ... stunts
Jim Finkbeiner ... stunts
Corry Glass ... stunts
Reg Glass ... stunts
Tom Glass ... stunts
Alex Green ... stunts
Dave Hospes ... stunts (as David Hospes)
David Jacox ... stunts
Michael Langlois ... stunts
Cotton Mather ... stunts
Gaston Morrison ... stunts (as Gaston Howard)
David Mylrea ... stunts
Scott Nicholson ... stunts
Fred Perron ... stunts
Fiona Roeske ... stunts (as Fiona E. Roeske)
Jacob Rupp ... stunts
Trish Schill ... stunts
Greg Schlosser ... stunts
Melissa R. Stubbs ... stunts
Mike Vézina ... stunts (as Mike Vezina)
Brent Woolsey ... stunt coordinator
Marny Eng ... stunts (uncredited)
Corry Glass ... stunt double: Charlize Theron & Courtney Love (uncredited)
James M. Halty ... stunt coordinator (uncredited)
David Mylrea ... stunt driver (uncredited)
John Scott ... stunts (uncredited)
Brent Woolsey ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Scotty Allan ... chief lighting technician
Hans Bjerno ... camera operator: SpaceCam, second unit
Monty Black ... electrician
Ray Boyle ... assistant chief lighting technician
Dillard Brinson ... key grip
Michael A. Chavez ... camera operator: "a" camera (as Michael Chavez)
Roberto W. Contreras D. ... camera operator: "a" camera, second unit (as Roberto Contreras)
Tom Fillingham ... camera operator: "b" camera, second unit (as Thomas Fillingham)
Roger Finlay ... camera operator: "b" camera
Gil Forrester ... dolly grip
Jerry Garcia ... video assist: Mexico
Tom Gregg ... second grip
Tim Heller ... lighting technician
Dean Heselden ... second assistant camera: "a" camera
Gaetan Jalbert ... chief lighting technician: second unit (as Gates Jalbert)
Nina Jones ... lighting technician
Tamara Jones ... second assistant camera (second unit)
Cary Lalonde ... second assistant camera: "b" camera
Doug Lavender ... first assistant camera: "b" camera, second unit
John Le Roy ... key grip: second unit (as John LeRoy)
Derek Leblanc ... second grip: second unit (as Derek LeBlanc)
Jay Levy ... first assistant camera: "a" camera
Eduardo Martínez Solares ... director of photography: second unit (as Eduardo Martinez Solares)
Alejandro Martínez ... camera operator: Mexico (as Alejandro Martinez)
Terry McEwen ... first assistant camera: "b" camera
Nathan McTague ... second assistant camera: "a" camera, second unit
Shawn Milsted ... assistant chief lighting technician
Chantal Morin ... assistant chief lighting technician: second unit
Christian Murray ... grip
Rafy ... still photographer
John Seale ... first assistant camera (as John Seale Jr.) / first assistant camera: "a" camera, second unit
Mark Weinhaupl ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Jesse Wine ... electrician
Steven A. Adelson ... additional Steadicam operator (uncredited)
Cameron Drinkle ... video assist operator (uncredited)
Simon Hall ... video playback operator (uncredited)
Kieran Humphries ... first assistant camera: "c" camera, second unit (uncredited)
Gaetan Jalbert ... rigging gaffer (uncredited)
Dave Joshi ... digital video assist operator (uncredited)
John Le Roy ... key rigging grip: second unit (uncredited)
Scott Mitchell ... rigging best boy (uncredited)
Chooch Paglaro ... video assist operator (uncredited)
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera: "b" camera (uncredited)
Daniel Volonino ... camera trainee (uncredited)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting: Canada
Andrea Brown ... extras casting
Stephanie Corsalini ... casting associate
Sean Cossey ... casting associate: Canada
Lou DiGiaimo Jr. ... casting assistant: U.S.
Sandy Holt ... adr voice casting
Frank Patt ... casting assistant: Canada

Costume and Wardrobe Department 

Michelle Baines ... wardrobe supervisor
Kristen Bond ... wardrobe supervisor: second unit
Cindy Evans ... assistant wardrobe
Jana MacDonald ... assistant costume designer
Mitzi Mills ... textile designer: Anzea Textiles
Gilda Navarro ... wardrobe: Mexico
Zina Richardson ... costumer (as Zina Chomani)
Ruth Adler Schnee ... textile designer: Anzea Textiles
Jessica Jorde ... wardrobe assistant (uncredited)
Michelle Kurpaska ... co-costume supervisor (uncredited)

Editorial Department 

Glenn Cocco ... assistant editor
Jason Dale ... assistant editor
Paul Klassen ... assistant editor
Margaret Liu ... assistant editor
Dennis McNeill ... color timer (as Denny McNeil)
Michael Smith ... assistant editor (as Mike Smith)
Ron Stanik ... assistant editor
Aleshka Ferrero ... additional editor (uncredited)

Location Management 

Jedrzej Kowalski ... assistant location manager (as Jendrek Kowalski)
Rino Pace ... location manager
Jan Eirik Langoen ... location scout (uncredited)

Music Department 

John Ottman ... orchestrations
Stephen Perkins ... orchestrations
Shie Rozow ... assistant music editor
Sharon Smith ... music editor
Casey Stone ... scoring mixer
Michael Boustead ... music editor (uncredited)
Damon Intrabartolo ... conductor (uncredited)
James Lum ... composer: additional music (uncredited)
David Sabee ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

Lawrence Albright ... picture car coordinator
Jake Callihoo ... transportation captain
David Greenbaum ... driver: 2nd unit cable truck (as Dave Greenbaum)
Enrique Hernandez ... transportation coordinator: Mexico
Herb Langill ... hair/make-up driver
M. Walter Moroz ... transportation co-captain (as Walter M. Moroz)
Dean Rama ... transportation co-captain
Bruce Scott ... spfx semi driver/buyer (uncredited)

Other crew 

Tobin Adams ... assistant: Mr. Lorenz
Carol Bailey ... assistant production accountant
Cassandra Barbour ... rights and clearances: post-production
Perry Beckham ... production assistant
Renee Bella ... production assistant
Jean Bereziuk ... script supervisor: second unit
Zoe Black ... assistant: Ms. Love
Rich Brown ... payroll accountant
Melanie Cadham ... assistant: Neil Canton
Lisa Chalmers ... first aid
Ryan Chavez ... production assistant
Frank Ciofitto ... production assistant (as Frank Ciolfitto)
Jason Collier ... production assistant (as Jason M. Collier)
Susan Crawford ... production coordinator
Jason Crosby ... marine coordinator
Shalia Edl ... assistant production coordinator
Pamela Ferrari ... assistant: Mr. McDonnell
Andrea Giannetti ... studio executive: development
Suraj Gohill ... production lender
Andres Gonzales ... production coordinator: Mexico
Michael B. Gordon ... assistant: Mark Canton (as Michael Gordon)
Justin Griffiths ... production assistant
Rebecca Husain ... assistant: Mr. Mandoki (as Rebecca J. Husain)
Jim Jaffe ... product placement
Colin Jenken ... video/cgi playback
Kris Kadzielski ... production assistant
Georgina Kay ... first aid
Lisa Kelly ... assistant: Mimi Polk Gitlin
Leeann Lambright ... assistant: Mimi Polk Gitlin
Wayne Lloyd ... production assistant
Michele Lyons ... assistant to director (as Michele Spicer)
Norbert Maass ... sales manager: Senator Film International
Susan Messent ... production assistant
Susan Mieras ... assistant: Mr. Bacon
Robert Milicevic ... set security
Jim Miller ... assistant: Mark Canton
Lee Anne Muldoon ... unit publicist
Sigrid Osswald ... assistant: Mr. Huth
Jane Pearson ... accounting clerk
Meagan Riley-Grant ... assistant: Ms. Theron (as Meagan Riley Grant)
Christa Rivington ... stand-in
Laura Sevier ... rights and clearances
Adina Shore ... assistant: Ms. Theron
Dhana Taprogge ... assistant: Mr. Lorenz (as Dana Taprogge)
Richa Thorpe ... assistant production coordinator
Jacqueline Wechselberger ... production accountant (as Jacqueline E. Wechselberger)
Christine Wilson ... script supervisor
Steve Wright ... aerial coordinator: second unit (as Steven Wright)
Danny Ho ... video & computer playback supervisor (uncredited)
Mark Hoeppner ... security officer (uncredited)
Kaleena Kiff ... assistant to director: second unit (uncredited)
Clif Kosterman ... bodyguard (uncredited)
Andrew Magarian ... child acting coach (uncredited)
Vince Yoshida ... puppeteer (uncredited)

Thanks 

Aleshka Ferrero ... special thanks
Avram 'Butch' Kaplan ... special thanks (as Butch Kaplan)
Mitzi Mills ... special thanks: for Anzea Textiles
Bennett Pozil ... special thanks (as Bennett C. Pozil)
Piotr Sobocinski ... in loving memory of
Greg Trattner ... special thanks
Kurt Woolner ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page